(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 52)

  • 32 454
  • 801
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 203
Правилно сте прочели за разсад репички. Аз съм новак и реших да си сложа първо защото двора беше много кален. За съжаление на няколко въпроса никой не отговаря така че, темата за мен е безполезна. Успешна реколта на всички желая.

# 16
  • Мнения: 1 017
Аз знам, че на репички не се прави разсад. То май и на всички кореноплодни. Слагам ги директно, на разстояние и те са бърза култура.  Може би е най-добре това, което сте писала - на хладно и после разредено в градината.

# 17
  • Мнения: 1 205
Правилно сте прочели за разсад репички. Аз съм новак и реших да си сложа първо защото двора беше много кален. За съжаление на няколко въпроса никой не отговаря така че, темата за мен е безполезна. Успешна реколта на всички желая.
В първия пост на всяка тема има и за репичките............................Ранните пролетни репички се сеят от януари Ако повечето смятате така, мога да изтрия темата и да приключим с градините тук.   Просто пишете преди да е станало късно. т.е. докато не са изтекли 24ч от пускането и.

Аз съм правила разсад на алабаш и салатно цвекло. Не че ми е казал някой че се прави. Спомням си, че баба на село успешно пресаждаше цвекло, когато го прореждаше и реших, че ще стане и с разсад.
По това време на годината е смехотворно да се  сърди човек за разсади, селскостопанската година не е започнала, не е късно за нищо.
Смехотворно е и детинското държане, но пък що не.....
За питащите за сортове домати, ако прочетете първия пост може и да се ориентирате.Там сме написали от кой сортове сме доволни и не само домати има и за пипер и  други зеленчуци.
Всъщност потребителката, която пита за сортовете домати е записала следното на първа стр.
Rapariga
Скрит текст:Скрий
Следващата година доматите ми ще са Сърцето на Албенга, Идеал, Рила и чери.

Краставиците - Тейсти грийн

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 19:43 от morskibriz

# 18
  • Мнения: 6 001
morskibriz благодаря за темата. Изобщо не е се ядосвай.
За доматите и аз съм на мнение да се сложат няколко различни сорта  за да се види кое ще се хареса и кое върви. При нас никакви Сърца и Момини сълзи и подобни не се получават връзват един два домата и след това пир за миризливите... А и не си заслужава да им отделям толкова време.
Момичета студа е и при нас, прането навън замръзна.

# 19
  • Мнения: 203
Мисля че не сте разбрали правилно написаното от мен, прочетох всичко което е качено в началото и дори писах благодарности. Все пак форумите са за мнение, а не за нападки кой какво е казал, прочел или не.
Затова и реших да приключа да питам, тъй като вече така или иначе съм сложила разсад.
Та всеки път се убеждавам, че написаното може да се разчете погрешно. И е доста крайно да се определя поведение според прочит.
И все пак благодаря , всичко което прочетох е много полезно.

# 20
  • Мнения: 1 205
Аз съвсем се обърках с вашите постове. Първо беше това
Правилно сте прочели за разсад репички. Аз съм новак и реших да си сложа първо защото двора беше много кален. За съжаление на няколко въпроса никой не отговаря така че, темата за мен е безполезна. Успешна реколта на всички желая.
А сега пък това
Мисля че не сте разбрали правилно написаното от мен, прочетох всичко което е качено в началото и дори писах благодарности. Все пак форумите са за мнение, а не за нападки кой какво е казал, прочел или не.
Затова и реших да приключа да питам, тъй като вече така или иначе съм сложила разсад.
Та всеки път се убеждавам, че написаното може да се разчете погрешно. И е доста крайно да се определя поведение според прочит.
И все пак благодаря , всичко което прочетох е много полезно.

И да не ви разбрам, но и вие нищо не сте разбрали, след като сте прочели старателно и сте си направили разсад на репичките. Може пък да откриете, че с разсад репичките стават по- бързо или пък, че репички с разсад не стават и да не повтаряте грешката си.
И защо пък да сме виновни, ние, че не сме ви отговорили?! Ние също се учим в движение. Споделяме как без да искаме сме открили едно или друго и така.
пп  Мислех да редактирам първия пост с малко инфо за торове и триходерма, но не си заслужава. Без това никой нищо не изпрати за редактиране.

Последна редакция: вт, 07 фев 2023, 03:14 от morskibriz

# 21
  • Мнения: 7 856
Бризче, моля те не се ядосвай ❤️.
В настоящото време, когато всяка информация е на клик информация, не всички се стараят да намерят каквото ги интересува...
А аз започнах с градината без да има баби и кого да питам, само с една книжка за отглеждане на зеленчуци, която бях научила наизуст.
За репичките, само първите три линка:
https://agri.bg/agrosaveti/zelenchukoproizvodstvo/repichki-v-gradinata
https://kakda.org/%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0% … %D0%BA%D0%B8/?amp
И преди някой да плаче, че не отговарят на питанията, да вземе първо да попрочете нещо.

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 21:50 от Недоволна

# 22
  • Мнения: 203
Аз знам, че на репички не се прави разсад. То май и на всички кореноплодни. Слагам ги директно, на разстояние и те са бърза култура.  Може би е най-добре това, което сте писала - на хладно и после разредено в градината.

Благодаря ви за съвета. И аз четох че не се прави, но какво да кажа, не търпи търпилото 🙂 Ще рискувам така, та дано се получи. Хареса ми много идеята от снимката, та ще ги сложа и аз по този начин.
За всички които по някакъв начин не са разбрали въпроса ми, съжалявам. Но нали сме тук за съвети, не да се обясняваме дали сме чели или не,  при положение, че както казах от мерак ги сложих и тях…пустите репи 😀 Може пък някой друг да се е сблъсквал с темата. Тъй като лежа у дома по здравословни причини, това бе моя начин за позитивен поглед към пролетта. Нито виня нито се сърдя, няма как в подобен форум да очакваме всички да обръщат внимание на всеки.
 

# 23
  • София
  • Мнения: 5 190
Бриз, благодаря за старанието и отделеното време!

Доня, цяло лято се облизвам за доматите ти, после есен, а сега, февруари, ядеш червени домати!? нахалство Simple Smile
Моля, искам семена!

Има един земеделец Вискяр Градинаров, до София е, активен в интернет.  Дори и в тази тема веднъж се вясна. Той каквито разсади ми даде... около 10 сорта, всичките вкусни! Имаше и жълти,  оранжеви... Ако намерите негови публикации, може би ги е описвал.

# 24
  • Мнения: 4 097
Здравейте и от мен. Нова съм в темата.
Скоро ни предстои покупката на имот, на юг, и ще опитам да отглеждам мечтаната от мен, зеленчукова градина. Ще следя за всякакви съвети относно нея.
Като начало мисля да опитам да засадя - домати, краставици, тиквички, леща, чушки, иска ми се опитам да отгледам и сладки картофи.

# 25
  • Мнения: 6 450
Моля тропащите с краче да имат предвид, че всички тук четем, пишем и отговаряме на доброволни начала.
Също така разполагаме с различни климатични условия, различни по размер градини и различни причини, по които отглеждаме плодове и зеленчуци. Имаме и различни желания от реколтата.
Аз, например, няма да отговоря на въпрос за моркови или репички, защото такива не отглеждам и няма да отглеждам. Нито ме интересува информация за сладки картофи, защото такива не ядем. Няма да се задълбоча в писания за торове и инсектициди, био или не био, защото не пръскам и не ме интересува. От реколтата искам да е вкусна и чиста, не много. Не разчитаме на градината да ни изхранва, занимаваме се с нея за кеф.
Но няма и да ритам, че някой не ми отговорил на въпрос за аспержи (например), ще приема че малко хора ги отглеждат и ще си търся инфо от другаде. Необятен е интернет и информация има много.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Mößbauer-Effekt, много ще ми е полезно да дадеш съвети за доматите без пръскане. Освен невена, който пазел от бръмбари и това да не се садят в близост до картофи и други от семейството, какви други хитринки имаш? Хванала съм сега три книги да чета по темата, но бавно напредвам, а съм нетърпелива да знам. Особено пък от човек, който го е тествал на практика. Също и за охлювите какви техники ползвате? Четох за трик с покриване на земята около салатите с картони, но трябвало задължително сутринта да се махнат и да се оберат охлювите от тях и ми звучи малко като нож с две остриета. И съответно нали да се поддържа чисто от плевели и места за криене. Това достатъчно ефективно ли е?

# 27
  • Мнения: 6 450
За охлювите - гранули. Писа се поне сто пъти за тях. Да се внимава гранулите да не са с Metaldehyd, защото е токсичен за хора и животни.
При доматите ми хитрини нямам. Всяка година е различна и не очаквам перманентни чудеса.  Миналата бяха разкошни, плододаваха дълго, вкусни и ароматни. Намерила съм си сортовете, които харесваме и ядем, писала съм ги няколко пъти. Консервни сортове не сея, не харесваме. Само в оранжерия слагам едрите домати, важно да е с две врати и достатъчно прозорци, тоест проветрива, за да не хващат гъбични. Навън само чери тип Мила, устойчиво е. Преди две години всички домати в района хванаха някакво вирусно заболяване, листата почерняха за едно денонощие. Изрязах всички листа, това което беше вързало си узря постепенно и го изядохме. Брутална картинка, бях пускала снимки и тук, ама какво да се прави. Пръскани домати има достатъчно в магазина, био или не, всичко е пръскано. Разсада си правя сама с купени семена. При слагането му на постоянно място слагам в дупката компост и наситнени яйчени черупки. Гранулирана овча тор слагам веднъж годишно ако намеря, поради липса на нормална от овчарник. Не ползвам спрей за опрашване, чат-пат почуквам колчетата за да се самоопрашат. Не ги къткам, стават си, мястото е добро. Ако в района ви доматите боледуват, без пръскане ще е трудно.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 397
Здравейте, благодаря за новата тема Sparkling Heart
Ето и моите нови покупки, като тези в белите пликчета ги поръчах от Тревясалата ферма, а днес добавих от едни уж Сортови семена допълнително и два вида Сиврия и препоръчаните от morskibriz домати сорт Финал. Така ми се оформят от доматите Финал, Идеал, Биволско сърце, Ръгби, Сан Марцано и Рома, плюс семената от комшийската баба, които тя сади от доста години и много ми приличат на Сан Марцано. Ще видим какво ще излезе.

Относно разсад на кореноплодни, аз пък съм се наканила да направя такъв на пащърнак, защото излиза доста трудно.
В моята градина освен много кал и влага, има покарали лук и чесън за зелено. Яд ме е, че не се организирах да взема семена на спанак и да ръсна наесен. За съжаление няма да мога да сложа оранжелия и тази пролет. Едва като се затопли и поизсъхне, ще може да влезе бобкат и да разнесе останалата пръст от изкопите на строежа, и то ще е когато вече ще е време да се сади на открито. Районът ни е много рисков за зеленчуци. Падат ранни есенни и късни пролетни слани, поръчала съм си малко агрило и ще пробвам засаждане около първата седмица на м. май. Иначе всички садят там след 15.05

Последна редакция: вт, 07 фев 2023, 14:15 от sofyia

# 29
  • Варна
  • Мнения: 3 251
И на мен тъкмо ми пристигна поръчката от Ботаника - два вида торфен субстрат, тор за плодове и зеленчуци и гранулиран тор за домати и колко...15 пакетчета зеленчуци и подправки (няма повтарящи се). Само домати не съм взела. И аз от Тревясалата ферма ще вземам, но нямаше фермерски тая седмица заради гадното време. То не ги и бързам де. Ще сложа разсад салатки днес, останалото като му дойде времето Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт