Site icon Как да правим нещата – полезни съвети

Отглеждане на репички – как да получим богата реколта

Отглеждане на репички – репичките са лесни за отглеждане кореноплодни зеленчуци. Те понасят повечето типове почва и се развиват бързо. Отглеждането на репички от семена е като магия; хвърляте семената в земята и ги покривате с малко пръст. Поливате ги с вода и гледате как растат. Важно е да се отбележи, че репичките винаги растат от семена, засадени директно в почвата, където растат до пълна зрялост. Не е необходимо да правите предварително разсад.

Сеитбата и грижата за репичките не са твърде трудни, като не напразно се счита, че са непретенциозен зеленчук. Ако не сте добавили оборски тор в градината предварително, разстелете тънък слой добре угнил компост върху повърхността на лехите. Почвата в лехата трябва да е рохка и добре дренирана.

Репичките се поливат според нуждите. Освен това е необходимо редовно да се разрохква почвата и да се плеви. За да се предпазят репичките от голи охлюви, лехите се мулчират със слама. Много е важно репичките да се прибират навреме, защото стават много влакнести, когато обраснат. Освен самите репички могат да се ядат и листата на младите растения, като се добавят към салати и супи.

Знаете ли, че: 1 пакет със семена от репички съдържа около 250 до 500 семена. От 10 грама семена от репички ще получите около 30 метров ред със зрели репички. Семената от репички могат да останат жизнеспособни до 4 години, ако се съхраняват на хладно и тъмно място. А 75% от семената на репичките в пакета винаги ще покълнат.

Отглеждане на репички – кратко описание на отглеждането

Отглеждане на репички – как правилно да засадим семената от репички?

Стъпка 1: Подгответе лехата, където искате да засеете семената от репички. Разкопайте почвата, разбийте всички големи буци и отстранете плевелите, ако има такива. Оформете лехата с помощта на гребло. Можете да оформите лехата с предварително направен шаблон. Кората от яйца е много подходяща за целта!

Стъпка 2: Посейте семената от репички върху добре оформените лехи. Разпределете правилно семената според инструкциите на опаковката. Посейте семената поотделно, вместо да ги изсипвате директно от пакета. Семената се засяват на около 1.5-2 см дълбочина и около 3-4 см един от друг. Разстоянието между редовете трябва да бъде 15-20 см. Жлебовете трябва да бъдат запълнени с рохкава почва, след което повърхността й се трамбова леко. Не е необходимо да се поливат културите, вместо това се препоръчва повърхността на лехата да се покрие с двусантиметров слой хумус или торф.

Стъпка 3: Гледайте как семената ви покълват. На семената са необходими само 4 до 5 дни (или до 10 дни, ако са покрити с торф), за да покълнат и да покажат първите си листа. Можете да засадите репички заедно с други по-бавно растящи растения като цвекло или моркови. Ако го направите, маркирайте редовете, където ги засаждате, за да не ги изкопаете случайно при плевене.

Стъпка 4: Разредете разсада си до 2,5 см. След като семената ви покълнат и имат 2 до 3 листа, разредете ги, за да създадете достатъчно място за растеж; тъй като това е корен и той ще се нуждае от достатъчно място, за да расте.

Стъпка 5: Премахнете всички плевели, които могат да се конкурират с репичките за хранителни вещества и вода. Поддържайте почвата си овлажнена през целия вегетационен период.

Покълване и прибиране на реколтата от репички

Покълването на семената на репичките започва вече при температура от 1 до 2 градуса. За да се развият растенията в нормални граници, те се нуждаят от температура от 15 до 18 градуса. Ако се грижите правилно за вашите репички, тогава от момента, в който разсадът се появи до прибирането на реколтата, ще минат само 20 до 30 дни.

За да проверите дали вашите репички са готови, изстържете горния слой на почвата преди да приберете реколтата. Ако репичките са с диаметър около 2 см, те са готови за прибиране. За прибиране на реколтата внимателно издърпайте от почвата, те се отделят бързо и лесно. Репичките се консумират най-добре, когато са млади. Ако ги оставите в земята твърде дълго, те развиват горчив вкус и дървесна текстура.

Можете да съберете собствено семе за следващия сезон. За целта оставете репичките да произвеждат цветове, а те ще узреят в шушулки със семена. Можете да поддържате стъблата, така че да не паднат и да не се спукат. Когато главите на семената узреят, покрийте ги с леки платнени торби, за да предотвратите изяждането на семената от птиците. След като семенните шушулки изсъхнат, вземете ги и ги занесете на закрито. Съхранявайте ги на сухо място до следващия вегетационен период.

Желаем Ви успех!

Следете ни в нашата Фейсбук страница за още полезни неща!

Как да отглеждаме големи и сладки моркови в градината

Как да отглеждаме големи и сладки моркови – морковите са една от най-популярните кореноплодни култури в днешните градини. Техните зелени листа украсяват градините дори на начинаещите градинари. Но само тези, които се придържат към правилата за отглеждане на моркови, успяват да получат добра реколта. И така, нека да разгледаме какви правила трябва да спазваме при…

Как да отглеждаме хрян и 8 причини защо ни трябва

Как да отглеждаме хрян – ако искате да разнообразите градината си със силно и полезно растение, тогава не търсете повече. Хрянът е вашият нов най-добър приятел, както и на вашата градина. Хрянът не ни е чужд. Мнозина го консервират в буркани, а други го ползват като допълнение към коктейлите. Но повечето хора не знаят за…

Как да отглеждаме боровинки в градината – полезни съвети

Как да отглеждаме боровинки в градината – боровинките са идеални от всички страни – и вкусни, и здравословни. В горските плодове, освен захари и протеини, има аскорбинова, ябълчена, лимонена, оцетна и оксалова киселини, както и много витамини и минерални соли. Не е изненадващо, че много хора искат да отглеждат боровинки в своите градини. В тази…

Източник и снимки: rastenievod.com / gardeningdream.com / botanichka.ru / pinterest.com

Exit mobile version