(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 52)

  • 32 443
  • 801
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 5 190
Ха-ха, в "пристъп на лудост"!
И аз така днес, против клетвите ми, че домати сея на 08 март, а чушки седмица по-рано, взех, че накиснах събрани семена от купени камби от пазара,  от есента. Камбите разпадат ли се като сорт? Много скъпо ми излязоха миналата година  - кълняемост 0 (нула) на някои пакетчета и малка, на други. А когато се провалиха моите разсади, се оказа, че никой не продава разсад камби , защото ... не се търси! Та сега ако вземат да покълнат всичките, не знам къде ще ги гледам Simple Smile А и какво ще родят?

# 46
  • Мнения: 6 448
Имам един опит с камби от миналата година. Ултра скъпо пакетче семена, в което имаше 11 семки, покълнаха 7, оцеляха 6 на първокласен разсад, които всички 6 засях в парника и охлювите ги опасоха за една нощ до корен.

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 08:18 от Mößbauer-Effekt

# 47
  • Мнения: 4 212
Миналата година бях взела тези, защото пишеше за тях, че са гиганти🤭 За 2.50лв купих пакетчето нямаше много семенца вътре да са били към 40+ -. Бях ги сложила във форма за разсад с 32 гнезда и в малко дупки имаше по 2 семенца и затова помня,че бяха много малко. Всички си излезнаха и оцеляха до ноември месец май.Корените имаха много цвят после и много плод, но не им харесаха условията и само 1 тава излъчени набрах преди да стане студено. Тази година други взех да видим кво ще стане.
Производителите по полето вече масово отглеждат и пипер с найлон и нищо не копаят само берат. Предната година съседи на баба ми отглеждаха и те по този начин. Пиперът беше впечатляващ, едри, месести тонове продадоха, че и списъци правиха не можеха да смогнат на желаещите, защото и евтини ги продадоха. Баща ми от тези чушки беше събирал семена, стана разсада ама и те не родиха. Чушките миналата година година бяха върхари при нас и тук-там.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 397
Morkovelka, щом комшиите са отглеждали пипера в количества за продажба, със сигурност са хибридни семената.
FB, супер положителен пост Simple Smile
И в моето село едно време бабите правеха разсади по подобен начин - в изкопани около 20-30 см дълбочина лехи се слага тор, после почва, сее се и отгоре стъкла от стари прозорци. Вечер завиване с черги и с рогозки, плетени от изсъхнали стъбла и шума на царевица, виждали ли сте такива? Simple Smile Срокове точно не си спомням, но и времето много се промени, зимата се измести в пролетните месеци. Примерно ранната сеитба на картофи сме я учили и практикували около 15-20 февруари, сега я този период започват студове и снегове.

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 09:19 от sofyia

# 49
  • Мнения: 1 205
Аз имам пакет семена на  Осмарски камби от миналата година. Забравила бях да ги посея и стана късно. Ще видим дали, ще поникнат, защото са от калпавите на Дар, Миналата година бях карантина в края на януари и засях ранни домати,  когато ги разсадих валя сняг и им баях  да ги завивам, а тези, които оставих на село в студена стая бяха на път да се гътнат от студа. тази не бързам. Според комшийските баби всичко, което не е изнесено вън до първи май се разсажда тогава , след това е късно. (за моето местоположение) За ранни картофи дори март е късно. Миналата година ги садихме на 20 март и наистина първите картофи извадихме късно, но имаше студове и не посмяхме по-рано. Когато ги засадим около 20 февруари до първи март, първите картофи изваждаме на първи май. Съседите казаха, че са ги засадили вече седмица преди да започнат студовете. Не очакват да има поражение, тъй като са дълбоко в земята и няма да замръзне толкова. Ще видим, дали са били прави.
Обаче както писа София, сезоните се изместиха и трябва да се съобразяваме с природата и с местообитанията си. При един едно става, при друг друго, една година е благоприятна за едно, другата за друго. Важното е да ни е кеф в градините и да се гордеем с реколтата си, колкото и каквато и да е. Тя си е наша, истинска,  отгледана с любов и няма нищо общо с химията в магазините.

# 50
  • Мнения: 1 355
Преди 10 дни сложих в малка чашка семена от люта чушка "Български морков" на 1 см дълбочина, залях с вода и сложих капаче. Поставих чашката на парното. Семената вече са покълнали и стръкчетата са 2см над почвата. Очаквах да е дълго, защото на опаковката пишеше, че отнемало 20-30 дни. Сега ще трябва да ги преместя на по-хладно.

# 51
  • Мнения: 1 966
За черния найлон в градината, ние ползваме някакво фолио на ролка, от едната страна е сиво отразително, от другата е черно. Предполагам, че едното е за зимна реколта, другото за лятото, да не напича почвата много, но не съм сигурна. Ползваме го с черната страна нагоре, зимата марули, лятото пак в същите дупки пипер и домати. Изкарва една година и после го хвърляме.

# 52
  • Мнения: 1 205
При нас кг арпаджик е ударил 10лв. за кг.Disappointed Relieved

# 53
  • София, Студентски град
  • Мнения: 100
Моите чушки - 2 вида камби - малки и нормални, софийска капия и  чорбаджийски чушки, посяти след 20-ти януари (не помня точната дата) вече кръстосват. В неотопляема стая са, но не е студено. Не са киснати в нищо. Наредени са около хидропониката, за да ползват светлината ѝ. Също и босилек, който за пръв път изглежда разкошно според скромните ми представи и който досега все съм опропастявала преди да кръстоса. Само дето е насаден доста нагъсто, поради това че мислех, че нищо няма да стане от него. Ето ги:





Имам си и чушка с три котиледона. Simple Smile
Балконската Вилма в хидропониката тъкмо цъфти - на 13-ти ще станат 60 дни от слагането на семенцето, та го играя пчеличка. Grinning


Поникна и магданоза. Само чубрицата не ще и не ще за пореден път.

Бях споменала за едни моркови, цвекло и лук в разсадни табли. Тях ги преместих в градинката може би преди 2 седмици. Изглеждаха добре преди студа. Ще ги видим след него.

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 20:18 от GalPP

# 54
  • Мнения: 1 596
Миналата година за първи път ползвах фолио на лехата за ягоди и съм във възторг. Тази година навсякъде ще сложа, по всички лехи.  Тъй като тогава пропуснах времето за фолио и по другите култури, слагах както обикновено - мулч - окосена трева и картони, но си е хамалогия. От гниенето на окосената трева в ролята ѝ на мулч също се нагрява почвата и може дори да навреди на растението ако е дебел слоя.
За това дали се нагорещява земята - гледала съм огромни зеленчукови градини с фолио в най-горещите райони - Пазарджик и Пловдив. Щом там са добре и ражда и при нас ще е добре.
Фолиото, което ползвах за ягодите е чист найлон, който се понакъса и ще го сменя. Кучето два три пъти като препусне по него и толкова му трябва. Та тази година ще сложа нетъкан текстил специално за аграрни цели, дишащ, по-здрав, не е скъп.
Това бяха цените от март.2022 от поръчката ми, сега я намерих в пощата:
Фолио за мулчиране Terrafilm 1.40 х 10 м. - 12.85 лв.
Мулчиращо фолио за ягоди 1.2 х 10 м. - 3 сезона Арт.№: 568347 2   * 5.80 лв.=11.60 лв.
Геотекстил за мулчиране GEOTEX 50 гр. 1.60 х 10 м. Производител:   Intermas agricultura 2 × 16,57 лв. - само тези две платна взех за проба миналата година. Сложих ги между два реда боб, имаше ефект. Платната са съвършено здрави, ще ги накисна да ги изплакна и да ги дезинфекцирам с нещо и пак ще си ги ползвам.
Сега май е малко по-скъпо.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 397
Днес минахме през Хоум макс по друга работа и видях, че има стелажи със семена на Институт Марица - в зоната с други семена и луковици, както и на едната каса (този последния беше с по-богато съдържание).
Не се стърпях, взех си домати Алено сърце, чери - Аля и бял пипер Стряма. Опаковките са много малки, пише по 10 бр семена или 0.2 г, по 1.30 лв са.

# 56
  • Мнения: 1 205
Ха. И аз забърсах на Марица Алено сърце, розово сърце, чери Аля и краставици Тереза. При нас са 1,69лв в ТеМах.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Ха. И аз забърсах на Марица Алено сърце, розово сърце, чери Аля и краставици Тереза. При нас са 1,69лв в ТеМах.

Освен Алено сърце и Розово сърце, които си знаем от години, миналата година гледахи Аля, по международен проект на "Марица " и др.Този сорт чери беше много сладък и вкусен. Аз не се сетих да отделя семена , по-късно разбрах, че се продават семена за него, но когато поръчвах, нямаха в този момент. Та, добър избор е този сорт- малки червени и много сладки.

# 58
  • Мнения: 7 856
Директен сорт домати и нашенски семена за него в такова количество и на този цена? Пълно безумие!
Събирайте си семена от директните сортове, които сте харесали. Да не би бабите ни да са купували семена?
При това доматите са единствения зеленчук, при който на практика няма взаимно опрашване между сортовете (ако се случи, е куриоз). Събирате си семена от корена домат, който сте харесали.

# 59
  • Мнения: 1 966
Директен сорт ли са споменатите Алено сърце, розово сърце, чери Аля? Дали мога да си ги купя и запазя семена?

Общи условия

Активация на акаунт