(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 52)

  • 32 442
  • 801
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 355
Разглеждам онкайн книжарници и търся книга за зеленчукопроизводство. Виждам, че има доста и съдържанието покрива какви ли не често срещани теми и проблеми. Но после поглеждам, че всичко е обяснено на 200-250 страници и се чудя дали ще намеря каквото ми е необходимо в хода на сезона. За това реших да се допитам до тези, които обичат да четат и да ви помоля да ми препоръчате ръководство.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Аз сигурно съм последният човек, който трябва да отговаря, но в момента чета "Да отгледаме храна безплатно" на Хю Ричардс, "Умната зеленчукова градина" на Курдюмов и "Енциклопедия на богатата реколта" на Кизима. Чета ги паралелно, сравнявам, от всяка си крада по някоя идея, водя записки... Ако искаш мога да снимам съдържание за да се ориентираш коя би ти била най-полезна.

# 32
  • Мнения: 1 355
Курдюмов и аз го чета. Но за зеленчуците търся информация най-общо в следното: при каква температура никнат семената, каква е оптималната температура на почвата за развитие на разсадите и после на растението; каква е нуждата от вода за различните зеленчуци в отделните фази на растеж и прододаване при околона температура (може би са някакви таблици, така си го представям), оптимални условия на почвата и микроелементи, болести и симптоми на липса на определени вещества, с които мога да въздействам. Как да подбера оптимално видовете домати, краставици и т.н. спрямо терена, на който ще ги отглеждам - слънцегреене, вятър, климатична зона и т.н. Нали знаете - има растения с различно дълъг период на съзряване, необходимост от топлина или влага и се разработват сортове. Търся начин да се ориентирам как да подбера зеленчуците и как да планирам грижата като внимавам за да разбера навреме кога растенията страдат и да мога да въздействам.

Книгата на Кизима изглежда интересна - има и го съдържанието в стор.бг.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 3 251
От трите книги, на Курдюмов има най-малко конкретно изброени зеленчуци кой как. Другите две имат доста, но пак има доста, които ме интересуваха и ги нямаше в нито една от книгите или пък са съвсем бегло застъпени. То аз това правя в момента - вадя си за всеки зеленчук от трите книги информация и после ще чета за борба с вредители, компости и т.н

# 34
  • София
  • Мнения: 1 397
Аз мога да препоръчам ето тази книга https://www.book.store.bg/p26688/enciklopedia-gradina-tom-ii-zel … onka-petkova.html, ако все още е налична. Купувала съм я за подарък и ми хареса, много стегнато и достъпно е написано. Първият том е за овощни.
По повод питането се разрових в сайта на Аграрния Университет. Странно, че няма нито онлайн, нито списък учебници за различните специалности. Исках да видя тези по Растениевъдство и Зеленчукопроизводство, защото моите пострадаха при едно наводнение преди 4-5 години и ги изхвърлих...
Една от книгите на Кудрюмов и аз я имам, но не съм я дочела. Дразни ме прекаленото разтягане. Освен това тя е написана и приложима за тежки и студени почви в по-северни райони. На нашето място повдигнати лехи за по-ранно пролетно производство, под тунел или в оранжерия ще са от полза. Но през лятото и в топлите райони, само мулчирането ще помогне, а високата леха даже и би навредила поради бързо изсъхване.

Последна редакция: вт, 07 фев 2023, 16:50 от sofyia

# 35
  • Мнения: 7 856
За пръскането без никакви химии - аз на две седмици  (тогава ходя до градината) пръскам с кисело мляко (10% от разтвора), сода за хляб, 1-2 капки йод на литър течност и няколко капки веро за прилепител. Пръска се превантивно, не става за лечение.
Безобиден препарат срещу охлюви у нас няма. Аз си поръчвам Ferramol  от немския амазон.
За ранно засаждане на рискови места- не е добре за топлолюбиви култури, при студена почна те страдат много. Не е само външната температура. Евентуално поне седмица преди разсаждането да се покрие с нещо почвата, за да се загрее.

# 36
  • Мнения: 1 355
Понякога до самия университет има книжарница, в която продават учебници на студентите. Аз случайно попаднах на онлайн реклама на учебници за борба с болестите по различните култури и цената ме нахара да хлъцна. По принцип съм от хората, които за хубави книги не пестят, приемам го за нещо като инвестиция, но просто така по една корица не успяха да ме въодушевят. Ако искате, можете да ги погледнете тук: https://www.infinitybooks.bg/product/%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1 … 1%83%D1%80%D0%B8/
Но и аз с интерес бих погледнала учебниците и ако ми се удаде възможност - да мина през книжарница, в която се предлагат.


Реших да гугълна академичните институции, които се занимават със селско стопанство. До тук научих за Аграрния университет в Пловдив, Лесотехническия в София и Селскостопанската академия. Последната има музей, който смятам скоро да посетя, защото не ми е никак далече. Ще разпитам и за книжарница. Страниците им са ужасни.

Последна редакция: вт, 07 фев 2023, 17:16 от online

# 37
  • Мнения: 4 212
Някой миналата година да е взимал на тази фирма домати?
Другата седмица в Кауфланд семената им ще са по левче.Май искам да взема и Албенгата, но искам евтини семана, защото ще сложа само 10-20 семки само за проба.
В Лидл останаха ли семена скоро не съм ходила, а и от там щях да взимам едни чушки 😆

# 38
  • Мнения: 1 966
Морски бриз,
Благодаря за новата тема, както и за старателно подбраната информация на първа страница.

Въпреки че от няколко години градинарствам, доста неща хич не са ми ясни. Та въпроса е към по-опитните в темата:
Според вас кое е по-добре, разсада на домат и пипер да ги правя по едно семенце в отделение или в по-голям съд всички и да пикирам после?
И грах кога се сади? Преди знаех - при първа възможност, когато почвата позволява, днес жената в аптеката ми вика - не преди края на февруари (в южна България)? И на какво разстояние семенцата на граха?

Иначе за кореноплодни и аз знам, че разсад не се прави, но специално за цвекло си прявя и се получава супер. Ние гледаме градината с найлон (като ягодите) щото няма кой да плеви и за всичко правя разсад.

# 39
  • Мнения: 1 085
Алоха! Kissing Heart След две седмици, където ми се струпа всичката работа на веднъж ей сега чак днес има светлина в тунела.
Опаковах и изпратих поръчките си (художник съм и работя с клиенти) и сега разтоварвам и ви чета с удоволствие!

Бриз, сърдечно благодаря за новата тема!! Ти си ни златна! Heart

Репички се сеят на място. В момента в който ги извадите много бързо повяхват и загиват. Оставете си ги най-добре в сандъчето и като премине този студен фронт сейте нови директно в градината.

И тук има студен фронт в момента (знаех го), но сърце вече не трае и през почивните дни, когато беше по-меко времето засях в две лехи на редове моркови, репички два вида (кръгли и дългите тип френска закуска), лапад и спанак. Загънала съм ги прилежно с агрил и се надявам да са достатъчно упорити като мен и да оцелеят Joy
Още към края на седмицата температурите се вдигат.

Предната седмица пък разхвърлях в лехите малко обогатена почва и компост, както и гранули птича тор и размесих. Сложих компост и на ягодките, клъцнах сухите пръчки на малините, вързах ги като за изложба ехее, уча се! Темата е много полезна, пишещите в нея са хубави хора и много се научава ако си постоянен и имаш желание Hug

# 40
  • Мнения: 6 448
Тук още е студ и работа в градината е невъзможна. А съм намислила един куп неща преди същинския зеленчуков сезон, пък и доста неща са поизостанали заради приючението със стършелите. Нямам търпение да се постопли.

# 41
  • Мнения: 1 205
Еха, темата се е съживила, а аз нямах никакво време да вляза днес и си мислех, че пропуснах момента да я изтрия.
Репички съм посяла за втори път в живота си, много ги обичам, но първия път не станаха изобщо и не повторих до тази зима.Много години минаха от злополучния ми първи опит.
До миналогодишния сезон химия в двора ни не е влизал. Имам си причини да не искам да използвам химия. Имам голям двор и мога да си позволя лукса да садя повече от необходимото ни, и каквото стане.Миналата година ММ пръска два пъти за мана с нещо си, защото имахме пет денонощия проливни дъждове. Вещерските смеси от мляко,йод, сапун, сода , зехтин нямаше кой да приготвя и пръска.С плевелите сме на вие, доматите Финал бяха по малки от бурена. Съседите му помагаха за брането и само цъкаха как растение няма само домат се червенее. На ММ му се взе акъла да прави консерви, а аз се обзаведох с разширена вена на здравия си крак, за да му помагам.Предишната година градината беше като аптека, подредена без плевели от 50-60 корена домат имахме само един здрав и добре, че бяха едни саморасляци черита та имаше за салата. Година с година еднаква няма.
Аз още не съм си купила семена на Финал. Имам семена домати от миналата година и само един финал не ми се поръчва,а тук не го намирам. Ръгби купих нови семена и ако и тази година излезе калпаво няма да се занимавам с него повече. Винаги сея разсад от купени семена.
Утре почивам и се надявам да намеря време да посея малко ръгби и лабрадора от Недоволна. Както и семената на пипера.
Доня, се изгуби, дано не е раздала семената домати. Не тая надежди,за голяма реколта, просто ме се иска да опитам неините. Изглеждаха чудно на снимките, но и тя много грижи и пръскане с бордолезов р-р положи.
За граха бих послушала жената от агроапгеката. Тя има опит.
И сега моля да ме светнете как се сади пипер и домат под наелон. Искам и аз да не копая, защото може би няма да се справя, но съм много невежа. Как аджеба расте пипера без да се копае, като той си иска да го минеш безброй пъти с двурогата мотичка. Всъщност ММ вече е купил черен найлон, но май е сгрешил, трябвало да купи сив от едната страна, а не черен и от двете. Така са му казали съседите, но след дъжд качулка.  Та информация за мулчиране с найлон всякаква приемам.
Биб, радвам се да те видя отново тук. Март да е топъл искам аз. Каня се да пообиколя ниската земя тогава.

# 42
  • Мнения: 7 856
Бриз, никакъв черен найлон във вашия пек! Ще сварите и опечете пръстта и корените и всичко ще загине. Много е просто, за да не се окопават растенията през лятото след поливка - достатъчно дебел мулч навсякъде. Изобщо не става кора, почвата отдолу е с идеална структура, похапват червеи и полезни миниатюрни гадинки. Ако имате достатъчно площ извън зеленчуковата градина, мулчирате с окосеното. Може и да потърсите от някъде слама и с нея да мулчирате. Всякакви оскубани бурени, стига да нямат семена, също вършат работа.

# 43
  • Мнения: 1 596
Благодаря за темата.
За разсад от репички. Въобще не се притеснявайте, че не се прави  така "по закон". Действайте на принципа проба грешка и да не ви пука. И аз веднъж в пристъп на лудост сях моркови в сандъче. Отскубнах ги после заедно със пръстта и ги боднах в земята. Оцеляха и пораснаха. Няма лошо.
За разсада за пипер. Ако ви влече, ако имате време, място и нерви най-идеално е да сложите по една семка в кофичка. Аз не бих го направила , ММ нещо се е ентусиазирал и ще разсажда по едно-две стръкчета в кофичка. За мен е излишно. Е ще стане малко по-рано и малко по-добър разсад, ама голяма работа...  Не си заслужава труда.
В наше село на 800м. надморска височина се практикува така. Прави се наесен купчина от тор и сено от оборите, отгоре земя, така стои цялата зима. На Благовец 25-ти март върху тази купчина се сеят нагъсто домати и пипер, поръсва се със земя, полива се и се покрива с найлон или стъкла и черги. Торната купчина се загрява заради процесите на гниене. И така на 15.5 имаме перфектен разсад. На 24.5. една година падна слана, така че преди това на открито не се разсажда (при нас). Моята теория е, че домати, пипер и другите популярни зеленчуци са здрави и издръжливи растения, затова след толкова хиляди години все още ги отглеждаме. Не им се плашете. Абсолютно никакъв проблем няма с разсада, ако е изваден от разсадник днес, а се разсади утре примерно. Един ден ще е клюмнало, на другия ден ще е кукуряк.
Още един съвет от мен, имам доста опит в градината, не че съм специалист де. Не слушайте когато някой ви отреже и каже, че нещо си " тук не вирее". Така ми казаха например преди 30 години, че краставици там не се садили... Доказах им че грешат и още от първото лято сложих маса буркани кисели краставички Grinning и още един съвет. Не се взимайте много на сериозно и се забавлявайте. Иначе все едно сте на работа и е досадно Grinning

# 44
  • Мнения: 4 212
Аз мисля след 20-ти да слагам чушките и патладжаните тъкмо ще има и растяща луна, която им помагала за развитието 🤭. Не съм купила още и чушките то и доматите. Напълнила съм кошницата в един агро магазин и се чудя какво да поръчам 🤭 видях оранжева чушка- точа и се 😂

Може ли приблизително да ми кажете на колко градуса трябва да стоят поникналите растения?
 Още обмислям в какво да сея семената няма да имам достатъчно светлина за всичко. Ще слагам тази година малко семки към 50-60- 70 макс от вид, ако има повече семки в пакетчето. Миналата година по цял пакет изсипвах и цялата градина беше в патладжан и чорбаджийски чушки, другите видове чушки не станаха, а и татко нещо ги беше омотал и нямаше много корени капия и рибки. Тази да има по ред от вид викам колкото да има за ядене, ако станат🙏🙏🙏. Доматите пък на 1 март мисля да ги слагам. Някой отглеждал ли е домат Розов дар имаше много положителни мнения в сайта. Чудя се и какви розови да взема различни от на баба ми🤔.

Общи условия

Активация на акаунт