(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 51)

  • 31 047
  • 783
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 69
sofyia, това е лук, при който от една посята главичка се образуват няколко. Стигат до 7-8.

Запис.

На това казваме черкезки лук . Главичките са колкото балучка. Перцата са много финни и кръгли.
За салата  , за ценители.Расте много бавно и се сади рано напролет.Пролетта садих  , нооо тази година луковете не им вървя . Никога не съм се грижила толкова за лук . Сега рекох да прибира. Няма кьорава главичка .
Най много 2 пъти прекопавам.Тая година 6 пъти чистих от плевели . Нещо ми измъкна главичките  на обикновения лук  , още след като се показаха листенцата .Стана само нещо като нищо.Малко  по голям от балучка . Ама това си е нищо.  . А беше на място дето ставаха едни главища. Добре че  насадих късно  воден лук червен от разсад ,   за пресечените домати за зимата .    Та той стана малко  по добре.    . По точно нищо не беше както трябва в градината .
Е , чушките са ми чушки . От жегите  през лятото им опада цвета. Малко са , но  са тлъсти  и големи.Малко , колко да са малко де?Обикновено бера от 4 лехи по 60 кг  чушки. Садих  от ранните , но какво стана , и те станаха късно . ама са превъзходни .
При  мен за първи път ,  не мога да си спомня от кога , вчера имаше слана  толкова рано .
Обикновенно  към 5-10 септември минава една вълна от  5-6 градуса , но не е имало слана.
Вчера сутринта  беше 2 градуса и ги е парнало . 
Тази нощ ще е топло  .Утре  ще вземам лозарската ножица и ще  режа направо стъблата , Връзвам на китки и ги връзвам  на простора на остъклена тераса. 
Така съм имала свежи чушки до Нова година .  А в градината до 7-ми ноември . За утре  го дават 2-3 градуса. 
Доматите ми ги нападна тутата тая година .
 Така е като купих разсад  а не си направих . Днес набрах  последните зрели  4 кг , и изхвърлих поне 2 . 
Шантава беше тая година при мен . Добре че по интуиция  освен за лука за друго не се грижих особено   .
А , да . Сложих винце.100 литра. Ама хич не е гледано . Един път е пръскано . Бера от лозето когато го гледам по 500 кг.  Комшията пръска против оси и в моя двор се събраха осите на селото . Поне половината  са го изпили.
 
Може ли да си представите една 80 литрова тенджера , отгоре мелачката   и един рояк оси .
Усмихваш се и си мислиш за мирното съвместно съществуване .
С един картон  преди да отвориш чувала и да сипеш  мелачката ,  или да сипваш в кофата от тенджерата  да посягаш в рояк от пчели?  Правиш внимателно,  вятър.Духаш , защо ти кацат  по ръцете , лицето .  Не обичат резки движения .Тая година виното ми ще е със серум от оси .
Интересно винаги го бера така късно  , но тая година сушаво ама захарността нещо  22,5 -  23. Сложих 1 кг захар . Тихо шуми в мазето . Шшшт , шшшт . .Празник за ушенцата .

# 31
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
У нас малките главички лук ги вадят птици, много упорити бяха тази година и реколтата е като орехчета. ММ е решил да ги прави на туршия сега, днес пазарувахме оцет и му търсих буркани, имам едни големи лидълски от маслини. Аз пък искам карфиолена туршия, чудя се ще стане ли лук и карфиол заедно, и морковче, ще го навивам да се пробва, все е мезе 😁

Междувременно кюкамелонът приключи, но ММ като е тръгнал да опразва саксията и забелязал, че има голямо коренище-грудка, и сега е насаден в друга саксия да презимува. Сега четох че било многогодишно, ще видим дали ще се опази така в пръст. Интересно растение, макар че не му намерих друга употреба освен декоративна. В кухнята на прозореца стоят шепа кюкамелончета и постепенно се мумифицират 🤣

# 32
  • Мнения: 10 421
Уф, аз се загубих, че главно строим и ремонтираме ... и градината беше лятото малко на самоглед.
Тоз уикенд събрах последните малки доматчета и чушлета и започнах да скубя и да чистя... бая зор ми идва.
И ягодите трябва да оправяяяяя... И тамън се захванах ме дръпна един Ковид, та сега ще рестартирам тоз уикенд Simple Smile
Нищо есенско не съм сяла.. Обаче ми поникна един пролетен лук, който явно съм пропуснала да обера Simple Smile само не съм си събрала смилянския боб, че расте на порции и продължава да цъфти и да връзва Simple Smile Луда работа, аз на майтап го засадих, то бая продукция изкара. Даже парника е пълен с дърва за печката, че само там измислихме бърза сушина..
Абе малко разграден двор, ама надявам се догодина да имаме повече време.
Като поизчистя ММ ще обърне с тракторчето и сме готови. Даже се чудя дали да обръща или да го осавим за на пролет... Сега да наторя ли с нещо (имам пилешки акита на гранули) или да оставя за пролетната оран направо?

# 33
  • Мнения: 69
У нас малките главички лук ги вадят птици, много упорити бяха тази година и реколтата е като орехчета. ММ е решил да ги прави на туршия сега, днес пазарувахме оцет и му търсих буркани, имам едни големи лидълски от маслини. Аз пък искам карфиолена туршия, чудя се ще стане ли лук и карфиол заедно, и морковче, ще го навивам да се пробва, все е мезе 😁

Междувременно кюкамелонът приключи, но ММ като е тръгнал да опразва саксията и забелязал, че има голямо коренище-грудка, и сега е насаден в друга саксия да презимува. Сега четох че било многогодишно, ще видим дали ще се опази така в пръст. Интересно растение, макар че не му намерих друга употреба освен декоративна. В кухнята на прозореца стоят шепа кюкамелончета и постепенно се мумифицират 🤣

Моите лукчета са , мм бяха де, и кръгли и продълговати .Напролер ще ми дадат каквото им остане да си завъдя пак .

Карфиоловата салата , става  като ловджийска  или русенска салата .
Зеле , моркови ,карфиол , нарязани червени чушки .
Претриваш  със сол , оставяш да пуснат сок  за 24 часа.
Пълниш бурканите доливаш сока , ако не стига правиш саламура , ъъъ,  кипваш марината де  , на вкус без  олио,   зелени нарязани домати ,  целина .   Затваряш и кипваш буркана само за капачката .
Става и в киселата туршия  със същите зеленчуци  без червените чушки , , само с вода и сол .

П.С.
 
Сега се оре. През зимата измръзва и напролет  земята е на душичка .
Остави за напролет подхранването .

Последна редакция: ср, 19 окт 2022, 22:27 от rgradina

# 34
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
Чета, чета и се включвам с няколко глупави въпросчета.

 №1 Какви сидерати сеете сега? Ходих до агроаптеката вчера и човека ми каза, че съм закъсняла /Търновска област/ и да си нахвърлям тор примерно прича на гранули или на пролет когато засявам във всяка дупка да сложа малко комбинирана /яра мила взимам аз/. Птичата имала повече азот/дали азот ми каза Sweat Smile/ и освен за растеж не помагала растението да изяви всичките си качества. Не знам дали обесних добре...
Та...тор или сидерати? Какви сидерати и как? Фрезовахме в оранжерията и извън нея. В оранжерията ше слагаме сега салати, отвън нищо за сега.

№2 Моркови кога мога да сложа? Ако сложа сега в оранжерията?

№3 Една жена ми подари "вечен лук". Беше лятото и вече не помня какво ми обесни за сеенето. Изглежда така
Кога да го сея? Става ли за пера или само за лук? Доста са малки лукчетата обаче, предполагам това е "семето", а долу си е голяма главата.

№4 Как обеззаразявате почвата и колко често се прави?

№5 последен въпрос. Мястото ни е 1.200 м2 фрезовахме почти навсякъде, защото има много плевели. Искаме да засеем някаква трева, за да е по-лесно косенето и поддръжката. В агроаптеката ми казаха, че съм закъсняла и ако сложа сега семена няма да изградт коренова система и ще замръзнат. И все пак да свърля ли някое семенце, но мястото е доста идва ли ще си играя с тармъка да заривам семена, да валирам и т.н...ако ги омеся с малко пясък дали ще се случи нещо или да не се занимавам. Simple Smile

# 35
  • Мнения: 7 856
За сидератите - аз в понеделник посях ръж, овес и грах. Надявам се да тръгнат, очаква се топло време другата седмица.
За синап е вече късно, ще гледам пролетта през април да окося житните и да посетя синап.
Не виждам връзката между сидерати и тор (не ги ползвам за зелено торене, не копая градината) а с други цели. Една от тях е да не седи гола почва (такава в природата не съществува). Ожънатите житни след окосяването ще се ползват за мулч.

# 36
  • Мнения: 1 205
Jeini, лука от снимката садя когато луковичките ми са готови, т.е. още щом ги откъсна зрели от растението майка. Този лук е само за зелени пера. Не прави глави и може да си стой на едно и също място години наред. "Вечен" е защото може целогодишно да береш пера от него. Не мръзне.

# 37
  • Мнения: 6 717
Сидерати ще сеем утре вероятно. ММ осигури леща.
Тревна смеска сяхме тази година март-април. ММ купи някаква, която е подходяща за овощна градина (имаме плодни дръвчета и сяхме, за да е по-лесно, т. е. само да коси, да не фрезова). Сяхме, разнесохме с търмъци и после валирахме (ММ купи един валяк, който се пълни с вода). Хвана се тревата, е, на места избиха плевели, но редовно косим. Така е много лесно да се гледат и дръвчетата, иначе ставаше джунгла и ме можехме да ги оберем.

# 38
  • Мнения: 10 421
Много моля да сподели тревната смеска за овощна градина. Половината ми двор е. А между дръвчетата крада място за домати и разни зарзавати 😁

# 39
  • Мнения: 6 717
ММ каза, че е тревна смеска за овошни градини и лозя, била словенска, 25кг за 75 лв.
Според него не била станала. Вярно, че беше много сухо и горещо лято, но според мен не е много зле.
Най-вляво е в средата на септември, най-вдясно може би през юни

# 40
  • София
  • Мнения: 5 190
Фортуна, пак не мога да увеличиаа снимките и не мога да видя какво е пораснало. И мен много ме интуресува това семе!
Прилича ми на нещо широколистно на последната снимка.

# 41
  • Мнения: 1 596
Това най-вдясно са широколистни, не ми прилича на трева.
Ние най-после си купихме самоходна косачка, ако съм знаела че е толкова добро... Страхотна, много съм щастлива. Толкова косачки потроших електрически и толкова мазоли и пот Grinning
Като сяхме тревата четох, че след сеитба не трябва да пада температурата под 5-10 градуса. Така че вече сигурно е късно.
Ето ме каква съм яка косачка през юли т.г. Grinning

Това на орасналата ливада седмици след като счупих поредната Ел косачка след 4 години гърч... Нашата смеска е някаква супер професионална, тревата е нежна и вечно зелена, т.е. не съхне през зимата. По съвет на една дама агроном добавих и бяла детелина, за да се затреви добре, почвата беше много много зле. Сега е прекрасно.
Последните домати са най-вкусни... Още има, всичко друго замина. Но предишната седмица ММ ни изненада с огромни количества сърнели

Няма спирка този човек, пак ми намери работа... Задушени набързо в голямата тенджера и в кутии във фризера, 10 литра готова продукция.

# 42
  • Мнения: 6 717
След като сяхме тревната смеска, на места поникнаха плевелите, които бяха преди.
Днес ще потърся по-хубави снимки.
Тревната смес съдържаше райграс, бяла детелина и забравих какво друго още.

# 43
  • Мнения: 10 421
Детелина е садил предния собственик, не мога да се отърва от нея Sad всичко завзема. Никога повече не бих садила такова чудо, ако ще да е готино на картинка.
Искам да сурна някакъв райграс, който да задуши всички плевеляци... амааааа много искам Simple Smile

# 44
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
Ще нахвърлям в оранжерията птича тор на гранули. Да фрезоваме ли след това или ще отидат много дълбоко надолу гранулите тор?

Общи условия

Активация на акаунт