(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 51)

  • 31 038
  • 783
  •   1
Отговори
# 45
  • под тепетата
  • Мнения: 9 296
Аз все пак проверявам годжито на спирката до нас Stuck Out Tongue Winking Eye

# 46
  • Мнения: 69
Бесарабия,
https://www.youtube.com/watch?v=cah9CCdQMdI
Таврия
https://www.youtube.com/watch?v=B0ofdSeOEKI

Крафт революция.
Хората не искат да  се хранят с  храна от маркетите.

# 47
  • Мнения: 7 856
Е, не са само бесарабски те и таврийски българи, и много хора у нас не искат да ядат боклуци. Аз чакам да застудее и да отворя колбасарския цех. Месото е българско, от магазина, но поне в колбасите няма Е-та и боклуци. И вкусът е по-добър от магазинските колбаси.

# 48
  • Мнения: 452
Здравейте!
Влизам в темата с няколко въпроса като начинаещ "градинар". Макар и моята продукция да е балконска, се надявам да можете да ми помогнете.
Можете ли да ми препоръчате борба с домашни средства за листни въшки при ягоди (в момента някои цъфтят)?
Как да зазимя малина и френско грозде след подрязване? Трябва ли да ги покрия с някакъв найлон да ги предпазя от снегове?
Как се зазимяват ягоди?
Всичко е в саксии на открита тераса.

# 49
  • Мнения: 7 856
За въшките може да се пробва отвара от тютюн или люти чушки с няколко капки веро за прилепител.
За зазимяване на саксиите не виждам защо да им пречи снега - и в природата ги вали. Но е важно да имат добър дренаж, за да не се наводнят при топенето му.
Мисля, че е важно добре да се опаковат и изолират самите саксии, а не растенията над тях.

# 50
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 085
С пилешките гранули мисля че спокойно може после да се фрезова, ще се поразнесат малко в дълбочина, но все пак растенията пускат корен надолу, а и като фрезовате следващата година ще се разнесат и нагоре 😁Все пак те са нещо с дълготраен ефект и едва ли фрезоването е чак толкова дълбоко.

Преди малко ММ ме ядоса като се опита да ме зарадва, че направил "туршия от лук". Сложил в буркан, полял донякъде с оцет и супердоволен 🤣Овиках го, а той пита ами кажи как се прави. Викам тури сол, а той ама защоооо. Ми като си почнал ще си го довършиш сам. Пратих го да изчете интернета, сега добавя сол и захар, като ми се успокоят нервите ще стана да му добавя черен пипер и дафинов лист, че първото което прочете беше да се добавели клечка канела и карамфил (>ლ)

ПП Леле сега го питах какво сложил, вика мащерка Scream
Отивам да заключа кухнята.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Как да зазимя малина и френско грозде след подрязване? Трябва ли да ги покрия с някакъв найлон да ги предпазя от снегове?
Всичко е в саксии на открита тераса.
С тези  растения на тераса в саксии, "изтрепа рибата", както казваме у нас. На малините са отрязани старите /родили/ пръчки. Така би трябвало да е. На касиса не му се режат родилите пръчки, защото на следващата година те отново ще родят, а може би и по-обилно. Режат се стари пръчки, които вещите хора познават по цвета. Но аз не рискувам и затова напролет режа онези пръчки, които видимо са тръгнали да съхнат, имат много по-малко листа и почти никакъв цвят.
Относно покриването: Когато се гледат в градина, тези растения никой с нищо не покрива. Те дори растат и в планинските райони. Според мен не е добра идея да се покриватс найлон, защото така по-лесно могат да измръзнат стъблата и пъпките на касиса. Ако много искаш да ги защитиш, покрий ги с агри /плат срещу слани/, който дава възможност и за проветряване. И двете растения са с плитки корени , и ако съдовете са дълбоки, ще им е добре. Някога имахме клематиси в големи саксии на балкона и си растяха години наред. Пожелавам ти успех, каквото и да предприемеш.

# 52
  • Мнения: 5 379
Е-гона, не знам къде си, но ако зимата е студена при теб е добре да защитиш саксиите. Слага се изолираща подложка под тях, например стиропор, но внимавай да не се запушат дупките на саксията, водата трябва да може да се оттича. Около саксията се увива с нещо изолиращо, например бъбъл-фолио. Отгоре можеш да ги завиеш чак когато листата опадат напълно. Но в никакъв случай с найлон, ще ги задушиш! Пръстта не бива напълно да изсъхва, може да се налага да ги поливаш и през зимата, съвсем пестеливо.
Имам в саксия малина, арония, къпина, виреят и раждат.

# 53
  • Мнения: 452
Благодаря за съветите!
В София съм.
Имам две свободни тераси на север и на юг. Досега бяха на север и им се отразяваше добре, но ще ги изместя на юг за през зимата.
Малината в момента зрее за втори път, на ново клонче (получих я с плодове от разсадних в началото на лятото). По това, че извади още 2 нови клончета съдя, че засега вирее добре в голямата саксия 😊 Значи тези вторите две нови да не ги режа, а да оставя само да окапят листата?

Френското грозде ми го даде един човек от приятелско село, тъкмо го беше обрал и подрязал. От 4 корена един успя да се захване, прокараха листенца. Предполагам трябва да изчакам сами да си окапят от студовете и нищо повече да не му режа?

А за ягодите бихте ли ми дали съвет как да се погрижа за зимата? Да ги внеса вътре на топло или да ги оставя навън? В момента няколко от тях цъфтят. За въшките открих няколко варианта- въглен или тютюн, но си избрах да тествам с отвара от лайка, тъй като това имам под ръка, а от другото- не.

# 54
  • Русе
  • Мнения: 385
О, аз за саксийни растения не мога да дам мнение. Твърде рисковано ми се вижда ако не се изолират добре. Ако падне до минус 15гр например…цялата саксия ще се скове от студ. Корените ще умрат. А в градината почвата и снегът са си естествен найлон.
Иначе и аз днес зазимих двора. Обрах всички зеленчуци. Накъсах листата и клонките на пипера и ги нахвърлях да гният.
Извадих си и един морков от засадените в края на лятото. Излезе си идеален голям морков. Много съм изненадан, защото ги сложих наистина много късно. Топлата есен последните години прави този сезон все по-привлекателен за зеленчуците…:)
@Доня, честит празник на Еленския бут!!!

# 55
  • Мнения: 7 856
За малината на балкона - щом сега има плод, явно е ремонтантна (двуреколтни). На новите издънки ражда есента и следващото лято, след това може да се изрежат. Ако не се изреждат, раждат още година-две, преди да изсъхнат.

# 56
  • Мнения: 5 379
И ягодите не бих внасяла вътре, все пак са градински растения. Такива не могат да виреят на парно.
Щом са на балкон вероятно са на завет, можеш и тях да ги завиеш по същия начин зимата.

# 57
  • София
  • Мнения: 44 115
Дали може да питам вас, не знам къде другаде би било подходящо....за шипков мармалад. Дали ще стане ако се опитам го мина вместо през гевгир през мелачката за месо, както доматите....евентуално втора-трета цедка през накрайник за сок....дали ще има проблем с такова претриване, някой тествал ли е?

# 58
  • София
  • Мнения: 5 190
Ако смелиш част от семките, ще си отвориш нова работа. Да кажат опитните. Аз не бих опитвала.

# 59
  • София
  • Мнения: 44 115
Защо да ги смилам? То мачка и прецежда... Чета някакви рецепти за мелене в блендер даще преди претриване... Ама никога не съм правила та питам

Общи условия

Активация на акаунт