(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 51)

  • 31 043
  • 783
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 205
Ефи, няма да оформи глави. Аз сях една година семена за зелен лук, растението беше с дълга бяла част и малко пера. Не ни хареса и не повторих. Може сорта да си е бил такъв. Сега съм с многогодишен. Имам два сорта, единия прави главички като арпаджик на върха, другия цъфти и изкарва семена и дребни луковични. Харесваме повече първия, но и втория не е лош.

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 104
Ми те и тези от магазина дето ги купувам са такива, дълга бяла част и малко пера, но на мен това ми харесва за кулинарни цели, всъщност перата ми харесват най-малко, предпочитам бялата част. Иначе кромидът дето го гледаме напоследък ми е достатъчен за пера, има адски много. "Зеления лук" е по-скоро за стъблото отколкото за перата. Ако някой иска пера направо да сади кромид и да ги бере.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
От години сея дулашик. От една главичка се образуват по няколко, стигат до 7-8. Тази година стигнаха до размера на малка балучка или едър архаджик, докато миналата бяха с добър размер.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 397
Благодаря на бриз за новата тема! Flowers Hibiscus
radinna, какво е дулашик?

Ние в неделя разсадихме малко ягоди, направихме два нови реда по 10 м. На най-лошото място сме ги сложили, със заровена в почвата баластра. Останала е от години назад от първите собственици на парцела, затрупана и потънала в почвата, и като изорахме миналата година, ги разнесохме и сега ги копаем и събираме...
Не остана време, тези почивни дни ще оформим още една дълга леха, за да си засадя пак временно луковичните цветя плюс малко арпаджик и чесън за зелено.

Доня, страхотна доматена реколта имаш тази година Hands Clap
Ние вчера изядохме последните градински доматки. От зелените направих трушия. Всяка седмица късаме по шепа малинки, друго вече няма. Поръчах си още няколко дървета, малини и касис, за да засадя през ноември.
Писах мейл на завода за компост Хан Богров, нямам отговор все още. Пак ще досаждам.
И вчера най-после ни вързаха към ВиК!!! Алелуя!

# 19
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Това ми напомни да си купя нови череши, тези които засадих пролетта изсъхнаха. Много искам череши. Мечтая си и за нар, но при нас не вирее. Може и сливи да сложа.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 397
Доня, овощните е най-добре да се засадят наесен, след листопад. Така напролет при благоприятно време започват да се развиват. За черешите - нека те посъветват от разсадника за сорт, в зависимост от климата. Освен това е хубаво да са две, т.е подходящ опрашител, ако няма подходяща наблизо по съседите.

# 21
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Те бяха две и в съседите има. Първо изсъхна едната, после и другата. Май лятото им дойде много жегата и не ги поливах редовно. Но ябълката флорина която беше като умрял клон се разлисти и оцеля, както о попската круша. Преди това два пъти слагахме вишни, разлистват се и изсъхват, едната дори беше доста пораснала... Не им върви. За сметка на това двете върбички до преливника на септичната яма, са много доволни и ако някой иска издънки, пролетта ще има и ще раздавам. Едната е плачеща, другата смееща и не стават по високи от 180 см

# 22
  • Мнения: 3 877
След мъглата днес май и аз ще изчистя градината този уикенд, че следващите два няма да сме във Варна . Доматките все още се отчитат прилично, обаче ги полях .. Поливам си май всеки уикенд новонасадените ягоди, лука за зелено и салатките ..
ММ ми обеща тази седмица да купим още един тунел за салатките и репичките.. Летните репички ги изядохме тази седмица, трябва да се сложат нови. Имам и ряпа, която забравих да полея две седмици и изостава с правенето на главите..
Аз за ремонти дума няма да отварям, че ми се плаче от цени и майстори.
Някой във Варна да е купувал чернозем, но да го пълнят в чували или бигбегове , защото оградата има 60 см бетон и не може да влезе камионче

# 23
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Ние трябваше лятото да прелакираме оградата, да варосаме вътре къщата, но моите не бяха тук и така си остана. Сега май е късно.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
sofyia, това е лук, при който от една посята главичка се образуват няколко. Стигат до 7-8.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 865

Писах мейл на завода за компост Хан Богров, нямам отговор все още. Пак ще досаждам.


Най-вероятно няма да има отговор, защото се оказа, че пролетта СОС е взел решение временно да спре работата на компостарника. Защо и до кога никой не знае, така че, компост няма Frowning1
Явно ще чакаме някога СОС да вземе решение пак да го пусне. Чудя се дали да не изпратя мейл до СОС с въпрос защо са го спрели и кога възнамеряват да го пуснат. Не, че ще получа отговор ...

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
sofyia, това е лук, при който от една посята главичка се образуват няколко. Стигат до 7-8.
Точно затова зададох въпросите.  А сега, и аз като бай Ганьо : "От къде го вземате този дулашик? Купувате ли го? Че и аз съм от Бургас .

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Имам го от свекърва ми и всяка година отделям за семе. Щом си от Бургас мога да отделя малко и да ти го дам, но ще бъде сигурно следващата седмица.

# 28
  • Мнения: 7 856
Този странен лук, коментиран в последните постове да не е шалот?

https://www.edna.bg/zdravoslovno/kakvo-e-shalot-4629136

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Не, главичките са кръгли. Като си отида на село ще снимам.

Общи условия

Активация на акаунт