Противогрипна ваксина сезон 2022/2023/2024

  • 27 914
  • 578
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 54 445
Инфлувак също е с много малки игли.
така е но контейнерът на бг ваксината е по-дълъг някак . На санофи по-тумбест но по къс.



Не съм я разопаковала още.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 5 948
Имам два въпроса, ако някой е наясно.
Противогрипните ваксини стават ли за кърмещи жени?
За деца до 12г отделни педиатрични ваксини ли има или са същите, но дозировката е различна? Някъде чух, че имало педиатрични за впръскване в носа. А от аптеката ми казаха, че се взимали тези за възрастни, просто се биело половин доза.

# 32
  • Мнения: 5 018
Стават ваксините за кърмачки, да. Миналата година сложих, тази година предстои. Като бременна също поставих.

Няма отделни педиатрични ваксини, слагат се стандартните. Особеността е, че когато се поставят за първи път на дете, неболедувало до момента от грип, се слагат две дози с месец отстояние. Дъщеря ми беше на 8 и 9 месеца, инфлувак поставихме. Тази година ще сложа ваксигрип, вече само една доза.

Препоръките са различни в различните държави по отношение на това дали се слага цяла или половин доза. Миналата година ЛЛ и СРЗИ сложиха по цяла на детето. Не е имала странични ефекти.

Назална противогрипна има за деца над две години в някои държави, у нас не съм чувала да има.

# 33
  • Мнения: 2 480
Днес купих от Марешки ваксигрип за 25лв. и  преди малко си го сложих.

# 34
  • Мнения: 54 445
Бях питала миналата година защо някои предпочитат Ваксигрип, казаха ми, че била подходяща и за деца. Оказа се, че и Инфлувак също се поставя на деца, четох листовката.

Днес купих от Марешки ваксигрип за 25лв. и  преди малко си го сложих.

Супер! Имал ли си странични ефекти от нея? За пръв път ще слагам, досега само Инфлувак. Не съм имала реакции, освен лека болка в ръката. И леко главоболие, но второто е било изключително рядко.

# 35
  • Мнения: 2 480
Бях питала миналата година защо някои предпочитат Ваксигрип, казаха ми, че била подходяща и за деца. Оказа се, че и Инфлувак също се поставя на деца, четох листовката.

Днес купих от Марешки ваксигрип за 25лв. и  преди малко си го сложих.

Супер! Имал ли си странични ефекти от нея? За пръв път ще слагам, досега само Инфлувак. Не съм имала реакции, освен лека болка в ръката. И леко главоболие, но второто е било изключително рядко.

Никога не е показвала странични ефекти, докато след слагането на инфлувак получих ужасно главоболие. Може и случайно съвпадение да е било......Не зная, но моята позната фелдшерка, която ми го сложи тогава мило ми каза, че изглеждам така, като че ли ще ритна камбаната всеки момент! И ръката ме болеше 3-4дена от нейната дейност. Още следващата година докторките приятелки ме научиха как се слага такава ваксина.
Забравих и за охремавяването от инфлувак за 4-5дена. И фелдшерката ме предупреди, че ще се случи. Но с ваксигрип и инфлексал не се е случвало.

# 36
  • Мнения: 54 445
Не е проблем да си я сложа и сама, но ми трябва амбулаторен лист от ЛЛ, възстановяват ми разходи за лекарства и тази ваксина също, от ДЗО.

# 37
  • Мнения: 2 558
Педиатричните ваксини, които се впръскват в носа са Fluenz Tetra. Слагат се на деца от 2 до 18 години. В 2 дози с интервал 4 седмици, ако не са били ваксинирани предишен сезон срещу грип, ако са били - в 1 доза. Необходимо е медицинско лице да постави ваксината, независимо че е под формата на спрей.
Очаква се през октомври да я има по аптеките.

https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/fluenz-tetra-epa … ary-public_bg.pdf

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02vFoyhnGPdbKu7 … d=100064427574339

# 38
  • Мнения: 12 801
За сигурно 20тина години съм слагала и Инфлувак, и Ваксигрип - когато каквато хвана. Понякога съм имала лека реакция, повечето пъти никаква, но не намирам връзка с марката защото и при двете се е случвало. Под лека реакция не броя че примерно може да усещам до следващия ден къде е поставена (дори и това не винаги го има а и май наистина е повече от това как е инжектирана), а примерно след 2 до 3 дни леко раздразнено гърло или от сорта, което си отминава бързо и без да правя нещо по въпроса. И да е имало някога леко главоболие, вероятно няма и да го свържа с ваксината като са минали дни и щом е за малко, то това може от всякакви неща да е.
По-скоро си мисля че когато се случат щамове различаващи се повечко от тези с които вече съм се сблъсквала преди, тогава евентуално да реагирам повече. Това си е мое предположение де, просто друго логично не ми идва на ум.
Преди 2 години като бяха всяли паника из медиите да се ваксинират всички против грип, много хора които не бяха се замисляли за това до тогава, се втурнаха. За пръв път слагат такава ваксина и някои от тях не се почувстваха особено добре след нея. Айде на единия не му вярвам че се навиваше още от преди да си сложи против грип как ще му стане нещо. От цялата работа, орева света че щяла да го умори ваксината и в никакъв случай нямало да се ваксинира и против ковид, сакън и другата ваксина да не го гътне... . Изглежда че и доста хора са с нагласата че едва ли не е нормално да се почувстват зле след ваксина, каквато и ще да е. Обикновено с това са свързани и оплаквания, иначе някаква съществена реакция е по-скоро рядкост към противогрипните.

# 39
  • Мнения: 2 480
За разлика от коронните, грипните ваксини са добре изпипани, защото е имало достатъчно време-май около 40години. Поради това нежеланите ефекти са сведени до минимум.

Паниката преди 2г. дойде заради изказване на Мангъров. Той каза, че ако някой бъде нападнат от обикновен грип и после от корона, тя може да го довърши. Може би има резон в това, защото и обикновения грип отслабва имунната с-ма, но както видяхме някои хора не преживяха короната заради закъсняло или некомпетентно лечение или пък комбинация от двете. Ние семейно се справихме идеално цели 10пъти!  5човека всеки по два пъти-тази и миналата година.

Бе следвало да си припомним основното правило, че се ваксинират напълно здрави хора, а не болни или полуболни. Ваксинирането е вкарване на инфекция в организма, но не толкова опасна, колкото другата. Не е желателно да се съчетават две инфекции.

Инжектирането не трябва да се прави подкожно, защото боли, а дълбоко в делтоидния мускул.

Последна редакция: ср, 28 сеп 2022, 14:22 от vl

# 40
  • Мнения: 35 113
Тази за впръскването ни беше препоръчана от педиатъра на децата. Няма я още в аптеките.

# 41
  • Мнения: 5 018
Педиатричните ваксини, които се впръскват в носа са Fluenz Tetra. Слагат се на деца от 2 до 18 години. В 2 дози с интервал 4 седмици, ако не са били ваксинирани предишен сезон срещу грип, ако са били - в 1 доза. Необходимо е медицинско лице да постави ваксината, независимо че е под формата на спрей.
Очаква се през октомври да я има по аптеките.

https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/fluenz-tetra-epa … ary-public_bg.pdf

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02vFoyhnGPdbKu7 … d=100064427574339

Чудесни новини, значи от догодина и ние ще слагаме такива. Мерси! Не знам защо съм останала с впечатление, че не се внасят у нас, съжалявам, ако съм подвела някого.

# 42
  • Мнения: 2 078
преди малко минах покрай една Марешки, имаха и от двата вида, след кратък размисъл взех Ваксигрип без конкретна причина - буквално мисля, че няма значение коя да е, но да пробваме и тази /цената е същата като споменатата 24,50/, за Инфлувак-а не питах колко струва

бутнах ги в хладилника, ама май няма да чакаме дълго, мернах някъде, че си има грип вече и в нашето полукълбо, а с липсата вече на всякакви ограничения за пътувания, не съм сигурна, че сезонът отново ще се измести, както беше при последния

# 43
  • Мнения: 12 014
Аз също взех Ваксигрип, защото само те бяха налични, но на лондонска цена - 28 лв.

# 44
  • Мнения: 2 078
16 паунда е в Лондон противогрипната, така че пак "тънко" си минала ;]

Общи условия

Активация на акаунт