Градинарство - моето хоби 31

  • 40 684
  • 743
  •   1
Отговори
# 720
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 820
Около мен също правят разни гимнастики за презимуване на топлолюбиви навън. Саксията на завет върху изолираща подложка, увита с изолиращ материал, цялото растение закрито с качулка от дишащ материал. Ако е вечнозелено, трябва качулката да е прозрачна, за да получава светлина. Аз лично не бих се занимавала с такава хамалогия, особено с големи тежки саксии, но ако имате желание си има начин. Особено ако е по-мека зимата при вас.
Имам много растения, вече пораснаха големи, няма друг шанс. Или зимна градина, или завивам като изоглавена

# 721
  • Мнения: 562
Здравейте,
Имам невени, оцелели от миналото лято в градината. Мислех, че са едногодишно, но сега гледам, че даже имат пъпки. Чудя се дали да ги задържа и дали ще цъфтят или по-добре да си засада нови от семена.
Благодаря Simple Smile

# 722
  • Мнения: 3 800
Цъфтят си остави си ги.

# 723
  • Варна
  • Мнения: 816
Не знам дали е против правилата на форума, но можете ли да ми препоръчате изпитан ландшафтен дизайнер за Варна?
Ние преди години ползвахме за изграждане на поливна система фирма Новена. Имат и ландшафт архитект. На един съсед направиха уникална градина.

# 724
  • Мнения: 562
Здравейте, дами,

Мулчирате ли цветните си лехи и с какво?

Аз мулчирах с борова кора миналата година, но ми стои много шарено и котките си я харесаха за тоалетна... Мисля да сменя с борови иглички.

# 725
  • Мнения: 952
Аз не мулчирам.

# 726
  • Мнения: 5 405
Може да се мулчира и с  наситнена дървесина, или с камъчета. Но не знам какво би спряло котките, ако са си харесали мястото.

# 727
  • Мнения: 3 800
Да не вкислят игличките?
И аз искам да пробвам да мулчирам един ъгъл

# 728
  • Мнения: 548
Миналата година сложих червен мулч (Купен от веригите) под храстите . Имаше повече декоративен ефект, отколкото да пречи на тревата Може би защото не сложих дебел пласт, но като цяло съм доволна. Тази година мисля да повторя….не мога да си намеря снимки от миналата година

# 729
  • Мнения: 1 986
Аз съм слагала борови иглички в градинката с цветята. Почвата става лека и цветята виреят по - добре .

# 730
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 820
Мулч се слага минимум 1", като това упражнение се прави всяка година ( отмива се от дъжда принципно, а има и гниене). За предпазване от плевели отдолу се слага платно. И пак минават. Така, че аз бих си спестила платното.
Една година бях мулчирала с окосена трева и листа ( реших да си спестя изхвърлянето на над 200 чувала с листа). Е стествения мулч се оказа прекрасен за развъждане на всякакви гадини, вкл и змии.

# 731
  • Мнения: 562
Според мен най-голямата полза от мулча е запазването на влагата в почвата и защитаването и от ерозията от слънцето и вятъра. Откритата земя губи плодородието си. Моята цел да мучирам е по-скоро да пазя почвата, от колкото да се отърва от плевели.

MarietaYo, и аз се притеснявам най-вече от покиселяване, но може би, ако се сменя всяка година ще се избегне това. Преди време бях попитал едни градинари дали боровата кора ще подкисели и ми казаха "де да ставаше толкова лесно..."

Titina, и аз слагам окосената трева като мулч под храстите, а на есен сложих листа във всички лехи под боровия мулч. Моята градина е в града и не съм имала проблеми със змии.

Alisa212, супер. Значи и аз ще и пробвам и ще кажа после. Остава да намеря гора от където да си събера. Simple Smile

Phloxx, за котките започнах да събирам кафе. Миналата година май проработи.

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 09:27 от ВаНиЛа

# 732
  • Мнения: 1 986
Ние на село отстрани на къщата имаме борчета 4 - 5 и под тях има адски много иглички и с кофи съм слагала на цветята , по - лека става почвата и не се сбива така както като е само пръст . Миналата година доста слагах из градинките ама слагах и овча тор та добре наторих . Тая година още не съм торила . При нас в Добруджа е дъждовно и няма как.
Та да ви се оплача, че сланата ми попари мушкатата отвън . Уж има шанс да се оправят ама дано да няма пак, че ще ги довърши . Обичам на всякъде да има цветя .
Слагала съм кора на ония борчета , които ги сеят покрай оградите . Забравих името им . Еми адска тъпотия , то с времето става грозотия , не е като да си взема мотичката .

# 733
  • Мнения: 5 307
При мен лалета и други цветя пробиха платното и излезнаха над мулча. Плевелите частично и те. Но там, където не бях сложила платното, плевелите са много активни. Сега изчаквам да поникнат хубаво хостите и други забравени изненади, ще сложа платното и пак ще покрия с мулч. Харесват ми едрите кори. Получава се хубав дебел слой.
Тази година навсякъде из градина ми поникнаха диви теменужки. Притеснявах се да не ги изгубя, пресаждах и те се пръснаха във всички посоки ))), даже в саксии.
Скрит текст:







Матилда и детелина ))
Скрит текст:

# 734
  • Карлово
  • Мнения: 4 666
Матилда и детелина ))
Викам си - сега ще видя какво растение е Матилда, че не съм го срещала...Smiley
А тя била същи Бамби, моя котак.

Общи условия

Активация на акаунт