Как да уморя тази гад?

  • 3 450
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 884
Ето такива твари ми нападнаха розмарина. Какво е и с какво да напръскам за да го унищожа?

# 1
  • Мнения: 4 208
С тази форма на главата мяза на ларва на цикада.
Вижте в селскостопанската аптека някой биопродукти за домашна употреба срещу смучещи неприятели.

# 2
  • Мнения: 6 884
Ама това е с размер около 1 мм. Не е ли много малко за цикада?

# 3
  • Мнения: 4 208
Ама това е с размер около 1 мм. Не е ли много малко за цикада?
Ларва първа възраст евентуално.
Диференциална диагноза - трипс, но ширината на главата и разположението на очите е като при цикадите.

# 4
  • Мнения: 6 893
Ето тук има снимки на нимфа на бяла цикада. Не ми прилича, не се забелязват и характерните бели налепи, размерът е по-малък. А и това не е нимфа, а възрастно насекомо. на снимката, в ляво от него, се вижда второ, в пъти по-малко.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Metcalfa_pru … a_%28nymph%29.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Metcalfa_pruinosa
Виж тук признаците на нападение от бели цикади https://savetivzemedelieto.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D … 0%B0%D0%B4%D0%B0/

На мен ми напомня на някой от многото видове листни въшки.

https://kakda.org/%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D1 … 1%8A%D1%88%D0%BA/

Много странно, защото розмаринът гони вредители, не го нападат. Родителите ми много години гледаха розмарин и никога, нищо не го е нападало.

Последна редакция: пт, 24 мар 2023, 19:42 от Diorela

# 5
  • Мнения: 4 208
Цикадите са много видове. Бялата е само един от тях.
За листни въшки, мисля не е, на снимката не се виждат сокови тръбички.

# 6
  • Мнения: 6 884
Взех Моспилан, който бил широкоспектърен и го напръсках, паднаха и някакви крилати около 3мм размер. И един разсад от босилек са нападнали гадините.

# 7
  • Мнения: 4 208
Взех Моспилан, който бил широкоспектърен и го напръсках, паднаха и някакви крилати около 3мм размер. И един разсад от босилек са нападнали гадините.
Да, Моспилан е сериозен препарат. Ще свърши работа със сигурност, ама за домашни условия е хард вариант.
Не знам какво ще го правите този розмарин, но ако планирате консумиране изчакайте  мин. две седмици.

Ето едно фото на ларва на друг вид цикада. Формата на тялото е характерна за цикадите.

# 8
  • Мнения: 6 884
Ооо, аз сега го изкарах навън след презимуване. Доста са го повредили и ще трябва да мине някой и друг месец докато се съвземе.

# 9
  • Мнения: 6 893
The_Third, радвам се, че си ги изтрепал.

delia, много видове са, но аз все пак гледам и цвета, затова се ориентирах към белите цикади, които се срещат в България.  А и са по-големи като размер. Не съм срещала до сега информация за цикади, с размер около 1 мм, пък били те и нимфи. Освен това им е рано да излизат от почвата.
Забележи и тези малките, които едва се виждат. Ако голямото е 1 мм, колко да е размера на малките? И още нещо, каква ще е тази цикада, която линее извън почвата и нимфите й се мотат по листата? При цикадите само възрастните са извън почвата, сменят за последен път обвивката и имат крила.  

На тази снимка доста се сливат с цвета на листото и много неща не се виждат добре.
За какви сокови тръбички говориш?

Не съм срещала информация, цикади да нападат розмарин, но  листни въшки го нападат, макар и рядко.
Както и да е, важното е, че The_Third е избил гадовете.

Последна редакция: пт, 24 мар 2023, 23:42 от Diorela

# 10
  • София
  • Мнения: 4 548
Пробвайте да напръскате с разтвор вода, прясно мляко, йодна тинктура. Съотношението е 200 мл вода за 20 мл мляко, 1-2 капки йод. Много е ефикасно против листни въшки. Миналото лято си посадих магданоз в саксия и гадините го нападнаха. Рецептата я взех от фейса. След 24 часа от пръскането нямаше нито една гад.

# 11
  • Мнения: 6 884
Моспилана не ги е убил, Изтръсках розмарина върху една салфетка и изпопадаха живи гадини. Пак напръсках и утре ще проверя пак. Не ми приличат на лисни въшки, но мога да пробвам това с йода, обаче сега нямам мляко.

# 12
  • Мнения: 4 208
Спокойно, не става веднага, защото Моспилан е системен препарат, а не контактен. Трябва време да влезе в растението, гадовете да смучат сок и да го погълнат със сока.
Прекрасни снимки, междудругото.
Дори зачатъците на крила на нимфата се виждат (долния индивид).

# 13
  • Мнения: 6 884
Аха, ясно. А трябва ли след някакво време пак да напръскам? С телефона ги правих снимките, има микроскоп, който е доста полезен.

# 14
  • Мнения: 6 893
Това да не са някакви трипси? Те са с размер около 1 мм.

Общи условия

Активация на акаунт