Градинарство - моето хоби 31

  • 40 568
  • 743
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 382
Дребни сортове иглолистни тогава? Друго ниско и вечнозелено за студена зима не се сещам.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
driada ,най-невзискателното ниско неиглолистно  вечнозелено ,което имам е пъстролистият евонимус .Гарантирано оцелява при  -20° ,със и без поливка. Избуяват единични клончета ,които се режат с ножицата.
Ето този у свекърва ми ,засаден в частта ,която изобщо не се полива и поддържа .
 

Ето и  нейната сантолината ,с диаметър около 70 см ,засадена тази пролет  ,която също няма проблем с ниските температури ,но иска поливка .


Около нас има и бордюрчета с Ерика .Много я хересвам .При нея имам наблюдения  ,че спокойно издържа до -13 ,-14 °  .По-ниски t° не е имало последните 2 зими в  моето населено място .

# 32
  • Мнения: 5 382
При мен ериката издържа зимата, но лятото много я мори. Изсъхват повечето. В един двор наблизо има алпинеум с ерика и треви, от години си е така, и е много красив през цялата година. Не знам го поддържат.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Съседите срещу нас ,имат много големи туфи с ерика на абсолютен пек ,точно като бордюр на пътека  .Тях наблюдавам ,  бих казала  ежедневно ,  последните 2 г. и са безпроблемни .Аз имам само две  ,засадени тази пролет . Хубави и зеленички са ,само че са още мънички . Досега  най - високата лятна температура бе 38° ,нямат поражения .Иначе съм чела ,че при някои изсъхват лятото ,но в Пловдивските дворове  ,при всичката жега , се развиват добре .И три вида хебе имам  , но не виждам особено развитие при тях .

# 34
  • Мнения: 5 296
Момичета, сега може ли да се бере салвия? И само листата ли се изсушават  или и цвят също?
Най-новата

# 35
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
сигурна ли си, че е салвия?
моите баха мъхнати.

# 36
  • Мнения: 5 382
Има много видове салвия, някои са с гладки листа. Аз последно купих една със същите сини цветове, но листата са по-широки. Не всички са зимоустойчиви.
Но не знам дали всички видове стават за консумация, аз ги ползвам за красота като цвете. В свеж вид всички листенца са ароматни, но не съм пробвала да ги суша.

# 37
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
може. Simple Smile
моите бяха чисто зелена и зелено-бяла. и двете бяха с мъхави листа. Simple Smile и някак грапави.

# 38
  • Мнения: 3 772
И моите бяха с мъхести. Като тези на Добри, но без белия кант. Сушихме и пихме Simple Smile

# 39
  • Мнения: 541
Благодаря за съветите! Сантолина (сребриста) и Ериката ми харесаха много и в комбинация си мисля, че биха изглеждали добре. Настина мястото е доста осветено и се полива през лятото. Ще бъде необходимо само да му направя един по-добър дренаж отдолу ..

# 40
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 090
Момичета, сега може ли да се бере салвия? И само листата ли се изсушават  или и цвят също?
Най-новата
Скрит текст:

Тези на снимката са декоративни и не се ядат, просто нямат аромат. Ядат се тия дето ги е показала Добри, със заоблени грапави листа, напълно зелени или шарени,  веднага се усеща като помиришеш листото.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
И аз имам салвия в много малка саксия ,разбираемо е ,че не расте ,но я поддържам жива .
Имам спомен ,че когато коментирахте жив плет от лавровишна ,споменахме препоръчително разстояние между растенията .В Интернет информацията е много противоречива и ще помоля пак да ми припомните .
Като купувам растения ,трябва да ги избирам по разклоненост ли ?

# 42
  • Мнения: 3 772
Аз го слагах през 60 см. Може и повече според мен.
Тук на 3м имам 5 растения. На 4 години, може би. Виж на 2 снимка колко са дебели стеблата вече, извинявам се за листата и праха Simple Smile и колата.




Това е фотиния. Пак през толкова са слагани. Чакам с нетърпение есенното оцветяване сега. Става супер червено есен и пролет. И цвят и аромат.


А тук Лавровишнята е от преди 2г. Трябва да се оформи в момента, малко е рошава. На заден план е, нямаше как иначе да снимам.



Надявам се белите полезно.

Последна редакция: нд, 14 авг 2022, 20:06 от MarietaYo

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Супер полезно ,Мариета,много ти благодаря ! Навсякъде в нета пишеше ,че се садят през 25-30 см ,но точно за твоят коментар се сетих отпреди .Чудесно изглеждат и също ще ги позиционирам през 60 см .

Имам две фотинии .Е , нямах представа, че въшлясват .Направо са почернели връхните листа .Странното е ,че засегнатите части  не линеят и не се свиват като на другите растения, вероятно заради плътността си  .

Последна редакция: нд, 14 авг 2022, 21:28 от nelina_london

# 44
  • Мнения: 3 772
Ако имаш смелост, може и на повече.
Понеже си край Пловдив, сещам се, може да видиш жив плет от Лавровишня във Флора дизайн. Живият плет по оградата в ляво от сградата, като застанеш с лице пред входа на офиса.

Общи условия

Активация на акаунт