Градинарство - моето хоби 31

  • 40 560
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 541
Мариета, страфотни  храстчета и въобще много подреден двор …

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Обещах да снимам Ериката ,отзад е евонимуса .
Нямам търпение растенията във вечнозелени кът да изпълнят отредени  им празни пространства .



Трябва да похваля и кълбовидната туя Рейнголд ,която също е от подвид ерикоидни .Посадих растенията  април месец   и до сега  утроиха размера си(някои още повече) ,нещо с което не може да се похвали никоя друга кълбовидна туя.Купих ги на цена 3 лв от Павликенски разсадник ,в Пловдив са по 20 лв . На върха са розовеещи ,а зимата стават ръждиви .



А ,онзи берберис ,който коментирахме, пусна нови разклонения с разкошен розово -червен цвят .



Ето и съседският бордюр (ще изтрия снимката по-късно )
Растенията от лигуструма са в последователност: ерика ,клек муго , туя рейнголд ,кълбовиден сребрист смърч, юниперус .Аз си падам по-малко по-неглежирани подредби ,не като войници .

Последна редакция: пн, 15 авг 2022, 23:54 от nelina_london

# 47
  • Мнения: 541
Nelina, много полезна информация. Подобно нещо си представям като бордюр при мен. Може би не толкова видове , но този от съседите ти изглежда симпатичен
И ми възникнаха въпроси - тази туя рейнголд постоянно ли е златиста и колко висока става ? Кълбовидния сребрист смърч също е много симпатичен, такъв нисък ли остава?

Последна редакция: пн, 15 авг 2022, 15:16 от driada

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Туята рейнголд най-често става около 70-80 см на височина и ширина  .В описанието и пише до 110 см ,но аз такава не съм виждала ,иначе спокойно се подрязва.Лятото е златиста ,зимата е оранжевееща .Ето снимка ,когато купих растенията .Малките оранжеви растения ,пред които са ериките .



И аз харесвам сребристия кълбовиден смърч ,да ,нисък остава , за съжаление ,поне двойно по-малки растения от тези на съседите са 100+ лв.

# 49
  • Мнения: 541
Туята рейнголд най-често става около 70-80 см на височина и ширина  .В описанието и пише до 110 см ,но аз такава не съм виждала ,иначе спокойно се подрязва.Лятото е златиста ,зимата е оранжевееща .Ето снимка ,когато купих растенията .Малките оранжеви растения ,пред които са ериките .



И аз харесвам сребристия кълбовиден смърч ,да ,нисък остава , за съжаление ,поне двойно по-малки растения от тези на съседите са 100+ лв.

Наистина са красиви, но е цената си я бива, ще ме изгонят от вкъщи Joy
Засега май се спирам на три вида за бордюра - златистата туя, (доста е пораснала при теб за един сезон) сантолина сребриста и може би Ерика или ще пробваме с някоя лавандула посредата..

# 50
  • Мнения: 3 772
Мариета, страфотни  храстчета и въобще много подреден двор …
Мерси,
Може и по-добре, НО комарите ме ИЗЯЖДАТ буквално! На есен повече

# 51
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да споделя опита си с туите рейнголд. Simple Smile
Имам няколко, купени еднакви и насадени на различни места.
Първо важно условие - задължително пълно слънце! Е, може да не я пече примерно 2-3 часа, не повече. Иначе губи цвета си и става светлозелена. Тази първата, която показвам, успя да стигне 80см височина, можеше и повече да е, но аз клъцвам устремилите се нагоре клончета.
В ширина е над метър. Не зная как се получи така, около езерото си остана местната почва, заради леката денивелация, останалата част от градината е насип, и на туите, а и не само на тях, това никак не им харесва. Мъртва изкопна пръст. Sad





Друга такава туя, насадена на насипа, и остааваща на сянка поне половин ден и повече - рехава, малка и светлозелена.



Но кой да знае, че няма да бърза да расте там, а и сянката се увеличаваше с годините, заради дърветата, естествено, които си растат. И цялата концепция отиде на кино 🤣

За съжаление цветята са живи, не са предмети, затова нерядко плановете ни не успяват да се осъществят. Растат различно от очакваното, боледуват, понякога умират....

За ериките мога да кажа, че обичат кисела почва, а в България май преобладават неутрални и алкални. Обичат хлад и влажност, което също ограничава териториите, на които могат да се гледат.
Това на мен лично не ми попречи да опитам и с ерика, магнолия хортензии, които искам да са сини, нандина и какви ли не растения, които не харесаха нито почвата, нито водата с която ги поливам, нито пък жегата. Simple Smile

# 52
  • Мнения: 541
Благодаря Любознотелна за подробната информация. Мястото при мен отговаря напълно на изискванията за слънце. Ерика до него, незнам дали ще е удачно, но ще се опитам. Почвата може да я направя по-кисела с борови иглички. За рододендрони те събрах такава и периодично им допълвам. Засега се развиват добре, като ги поливам и със специалната тор.  За сребристата сантолина, имаш ли наблюдения? И нея мисля да пробвам до златистата туя. Идеята ми е направя бордюр от ниски храсти, точно до пътеката. Засега има здравец там, но жегите не му понасят и изглежда ужасно..

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Любознателна, ти живееш в Рая ,или поне Пловдивския Рай  Simple Smile
 Това отзад кедър пендула ли е ? Хубавите са четирицифрена сума в местните разсадници Cry
 Ние също имаме насипана почва  - уж ни докараха хумус ,което силно ме съмнява ,но поне не е от дълбините на някой изкоп за строеж .Когато копаех дупки да нръвчетата ,насипаната почва бе хубава и влажна ,но добре дренирана на 50 см дълбочина ,на нея са засети повечето ми растения и се развиват много добре. В дъното на двора ,при същото изложение почвата си е местна-чист пясък .При еднаква поливка дори  при 5 см изкоп няма влага .Затова брезата и къдравата върба ,бяха най-потърпевши и стресирани .

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 409
И аз като nelina_london, се боря с плевелите в райграса. На места са станали като килим. Започнах да ги скубя едно по едно, но това е непосилна задача! Мъжът ми вчера заяви, че догодина ще махне целия райграс и ще го правим отново. Anguished

Скрит текст:

 В единт форум попаднах на коментар за препарат на Syngenta - Tenacity, който бил доста успешен за този тип плевели, но не се предлага в България.

 Освен с плевелите се боря и с едни бездомни котки. И там борбата е неравностойна. Laughing На единственото място, което за сега мога да си обособя като градинка се харесва много за тоалетна на въпросните котки! Кучето ни постоянно рови там. Покрих го цялото с мулч - никакъв ефект! Единственото ми успокоение са прекрасните хортензии, които посадих миналата година, а тази цъфнаха

Скрит текст:
]
Скрит текст:

# 55
  • Мнения: 6 895
Скрит текст:
Мариета, страфотни  храстчета и въобще много подреден двор …
Мерси,
Може и по-добре, НО комарите ме ИЗЯЖДАТ буквално! На есен повече

Купих си от ЗОЯ ментолови кристали, в 30 мл шишенце със спрей, слагам 70% спирт и разтварям малко  кристали. Винаги ми е в джоба и пръсвам малко по кожата, като ги усетя.  Не им харесва на комарите, бягат от тази миризма. А ако съм изтървала някой да ме ухапе, пак пръскам с ментоловия спирт и сърбежа бързо преминава.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Puss in boots, от същия вид плевел имам .Общо изброих 3 вида ,които не са широколистни ,като вече имам и нов широколистен освен тученицата .Много полезно онфо за препарата .Ще прочета а ще го издиря .

Толкова години съм живяла в непосредствена близост до Марица ,но такива рояци комари не бях виждала .Изобщо непреувеличавам ,че имаше една седмица ,в която забелязах ,че еркерът ,бял на цвят ,буквално почерняваше от накацали комари .Със съседите се шегуваме, че са като от филм на Хичкок . Joy
Не сме открили нищо ефикасно досега.

# 57
  • Мнения: 6 895
Май не харесват и миризма на босилек, но не съм много сигурна. Ментоловият спирт е ефикасен, но трябва по-често пръскане, че изветрява.

# 58
  • Мнения: 3 772
Любознателна, отдавна не си ни радвала с твоята градина-рай!
Мажа се с какво ли е. Соиралите, които се палят и димят са единствения начин да прекараме време навън. Но в храстите в кошмар. Викам да пръскат 2-3 пъти лятото професионално, с пушка. Момчетата са екипирани като космонавти. По принцип се прави “бомба” . Тази седмица му е времето. Че др ще е валежно.
За детелината в тревата ползвам това миналата и тази година. Изгаря я. От Амазон го взех по препоръка. Изгаря я.




# 59
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 060
може ли да питаш твоите хора имат ли нещо за пирей?
аз се мъча да се сетя... матон беше селективен - за широколистни плевели/ раундъп и глифоган са тотални...
може би НАСА би помогнал...

Общи условия

Активация на акаунт