Градинарство - моето хоби 31

  • 40 565
  • 743
  •   1
Отговори
# 15
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Здравейте. Може ли да ми препоръчате разсадник в или около София? Някой има ли опит с дива лоза по ограда? Искам да пусна нещо, което да покрие до средата прозирната ни ограда.

# 16
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
дивата (канадска лоза) е много красива есента, листата стават червени. аз май не съм виждала цвят, но есенно време прави много красиви винени "гроздчета" или лигуструм (птиче грозде). от лигуструмите има вариегатни сортове и такива, на които уж не падат листата есен. на нашите и обикновен и вариегатен падаха.
 
другите варианти са по-цветни - орлов нокът (лоницера), тромпетно цвете (кампсис), клематис, или глициния (вистерия) последната май расте по-бавничко.
всичко изброено е листопадно, което значи, че зимата оградата пак ще е прозирна. Sad
за плътна по всяко време на годината туи, чимшири (напоследък не са добра идея)...
нямам опит с разсадници, каквото ми трябваше търсих в евтиния склад на цветния пазар.

# 17
  • Мнения: 1 596
За всички тези изброени по-горе не ти трябва задължително разсадник, можеш да си вкорениш безплатно сама ако си намериш резници. Специално дива лоза има навсякъде, и в асфалта да я боднеш ще се вкорени. Орлови нокти - лоницера - също.
Аз съм виждала тези растения в разсадник в Овча купел - Хоум Гарден , срещу НБУ.

# 18
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Разсадник ми трябва и за други неща - всъщност искам да си засадя и Орех.

# 19
  • Мнения: 541
Здравейте. Може ли да ми препоръчате разсадник в или около София? Някой има ли опит с дива лоза по ограда? Искам да пусна нещо, което да покрие до средата прозирната ни ограда.
В Банкя има два , лично аз съм доволна от всичко купено. И двата имат сайт , погледнете ги…

# 20
  • Мнения: 3 772
О боже! Внимавай къде ще го засадиш Simple Smile
За дивата лоза. Аз имам. Първо имах с 5делни листа. Много бързо расте. Много плод прави обаче! И където падне плодче - никне растение! Птичките не изяждат всичко.
И тази година гледам, че пак е израстнала от 5делната.
Замених я с такава с 3делни листа. Тази е по-красива есента. По-бавно расте, също има доста плод.






И 2 ореха - нашия, фризиран през. В колко години и на съседите - огрооомен безконтролен

# 21
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Значи точно триделна лоза ми харесва повече, днес се заглеждах по улиците и видях от двата вида. Другата не ми допада.
 Орехът е прекрасен ❤ На колко години е?

# 22
  • Мнения: 3 772
Нашият - оформения е тук от поне 15г.
Големият в съседния двор -  вероятно мноооого повече

# 23
  • Мнения: 478
Здравейте. Може ли да ми препоръчате разсадник в или около София? Някой има ли опит с дива лоза по ограда? Искам да пусна нещо, което да покрие до средата прозирната ни ограда.
По-добрият вариант е оградна засенчваща мрежа , а не декоративна лоза. Тази лоза е много агресивна. Всяко клонче лежащо на земята се вкоренява, гроздчетата паднали на земята също се превръщат в растения. Може да поникне на метри от растението майка. Корените са дълбоки и широки, могат да предизвикат напукване на стени или масивните основи на оградите. Клоните се промушват през миша дупка и излизат от където намерят дори малко пространство. Аз от няколко години се боря с тази лоза да я премахна от двора. Заради нея подаде 150 годишен дувар от камъни.

# 24
  • Мнения: 3 772
Бръшлянът със сигурност прониква в дувари и мазилки.
Лозата прави тези мустаци с които се захваща и остава на повърхността. НО да, както казах много се разпространява от плодчета и корени. Иска контролиране. Редовно я разреждам. Но пак ме дразнят плодовете.
Но много ме е кеф зимата, в стида, като дойдат птичките да се хранят с тях Simple Smile затова по-добре лози, отколкото палми. Поне при нас. Нямаме папагали все още. Един Господ, ако знае, накъде отива иначе природата

# 25
  • Мнения: 5 381
Аз ако имам ограда за покриване, бих засадила клематиси и катерливи рози. Много ме е яд, че оградата ни е ниска, 50см. Нищо не мога да пусна по нея.

# 26
  • Мнения: 541
Като обсъждаме зелени огради, аз реших да заменя здравеца, който засадих преди време , като почвопокривно до пътеката в двора ни, с нещо друго. Не ми хареса при цъфтежа, както и през лятото, когато пожълтява , вероятно от слънцето . Хубав е единствено през ранна пролет …
На снимката се вижда пътеката, а до нея искам да направя зелен бордюр. Т.е. Някакви ниски храсти, по възможност вечнозелени (различно от чемшир)Всякакви идеи приемам Simple Smile

# 27
  • Мнения: 5 381
Кажи нещо за мястото - изложение, колко слънце има, сушаво ли е при теб или вали често, зимата много ли е студено?

# 28
  • Мнения: 541
Кажи нещо за мястото - изложение, колко слънце има, сушаво ли е при теб или вали често, зимата много ли е студено?
Самото място е много слънчево, в западна стара планина се намира, определено вали често през годината , лятото допълнително поливаме , зимите -да, студени са..

# 29
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
лавандула Wink
а здравеца на най-сенчестото мястов двора.

Общи условия

Активация на акаунт