Как да махна памперса на 2,9г

  • 7 185
  • 84
  •   1
Отговори
# 30
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Аз не разбирам защо ако детето не иска трябва да бъде карано насила, държано мокро и да да се стресира излишно. Всяко дете се научава, дали ще е малко по-рано или малко по-късно е без абсолютно никакво значение. Всичко е в главите на българските майки, че детето още преди да е станало на 2г трябва да е без памперс, без значение как е постигнато. Защото иначе ще дойде някоя друга майка да ѝ набива канчето как детето било вече голямо и защо аджеба е още с памперс?!

Още по-абсурдни са ми твърдения, че в яслата никой няма да се занимава да води детето през час до тоалетната и да бърше след него, но то е там до август, септември тръгва на ДГ и там вече трябва да е без памперс, щото пък другите лелички абсурд да се занимават да го преобуват. И как точно трябва да стане тая работа?!

# 31
  • Мнения: 2 048
Извинявам се  , но като поседи  два дена мокър посред лято, не го смятам за върховен стрес. Казала съм, че не се карам на детето като има инцидент  и това е важно. Нито моите деца са стресирани, като са махнали памперса на две год, нито пък в себе си виждам да имам дефицити след като на 1 год съм била без пелени.
Жената пита как да се справи- даваме съвети. И да в градината са с учителки -педагози , не с медицински сестри  и те смятат ,че  са там да обучават децата ви , не да ги преобуват.  Дори се сърдят, когато трябва да асистират на децата при преобличане и преобуване   , абсурд е да сменят памперси. Ако има инцидент детето -да, но да сменят памперси на няколко часа  -не се надявайте. Искат децата да се обличат и съблича сами, обувките да са лепенки, да се хранят сами и т.н.

# 32
  • Мнения: 5 381
То е ясно, че всяко дете ще се научи на тоалетна. Дали на 1-2-3-4, няма ненаучено.
Мен ме учудва с колко лека ръка се говори за подигравките и подсмиване от другите и сякаш никой не обръща внимание, че това е по-големият проблем от памперса.
То излиза, че за една майка е по-важна тоалетната, от това да научи детето, че не е редно да се подиграва, присмива, сочи с пръст и тнт.
Тоест като учите детето на гърне/биберон, не забравяйте да му споменете, че в градината може да има дечица, които имат нужда от повече време/помощ и че не им се смеем и не им се подиграваме. Simple Smile
Аз лично 30 годишен, здрав човек не съм видяла да не може да използва тоалетна, но много такива познавам, на които им липсва точно базово възпитание.

# 33
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Ами извинена сте. Но чета достатъчно коментари, че децата отказват да ходят по голяма нужда и се стискат, запек, болки и т.н. Ами ето, излишен стрес за детето. И други примери има

Учителките/възпитателките в детските градини в Германия учат 5 години за да работят с деца… и да сменят памперси при нужда! Явно в България педагозите са по-специални и изтънчени и това им е над нивото 🙄

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Скрит текст:
Аз не разбирам защо ако детето не иска трябва да бъде карано насила, държано мокро и да да се стресира излишно. Всяко дете се научава, дали ще е малко по-рано или малко по-късно е без абсолютно никакво значение. Всичко е в главите на българските майки, че детето още преди да е станало на 2г трябва да е без памперс, без значение как е постигнато. Защото иначе ще дойде някоя друга майка да ѝ набива канчето как детето било вече голямо и защо аджеба е още с памперс?!

Още по-абсурдни са ми твърдения, че в яслата никой няма да се занимава да води детето през час до тоалетната и да бърше след него, но то е там до август, септември тръгва на ДГ и там вече трябва да е без памперс, щото пък другите лелички абсурд да се занимават да го преобуват. И как точно трябва да стане тая работа?!
[/spoiler]

Никакъв стрес няма да му бъде. Стрес е да бъде държано зорлем в бебешкия период. "Готово" означава физически и физиологично, т.е. нервната система и в частност мозъкът да е способен да получава и изпраща правилните импулси. Вършенето на естествените нужди е важен маркер за зрялост. Неслучайно написах, че проблеми с  контрола върху тазовите резервоари е изключение само при деца със сериозни проблеми, но дори дете с умерени интелектуални дефицити се научава до 3-годишна възраст да ползва гърне и тоалетна. Какъв емоционален или друг стрес може да е преживяло едно дете, че да не може на почти 3 години да си казва и да ходи да си върши нуждите там, където е определено? По-скоро е стрес да го вбебешават. Дете, което ходи, говори, играе с другите да го държиш на памперс е по-зле, отколкото да му е мокро два дни.

Да, това да му е мокро три дни е много добър мотив да започне да си казва и да ползва гърне или тоалетна. Детето на 2 години и малко е достатъчно зряло, за да схване идеята за причината и следствието на мокрите дрехи и голямата и малката нужда. И достатъчно зряло да направи следващата стъпка - да свърши работата там, където му кажат, че се върши. Плюс това е предостатъчно голямо, за да усети и одобрението или неодобрението от околните, най вече от родителите като коригиращ фактор на поведението. Защото на тази възраст е поведение, а не липса на капацитет на разбирането.

Всичко това е извън леличките в яслата, макар че щом детето по цял ден не си е вкъщи и не го научават вкъщи, все някъде трябва да се научи.
В Германия, ако искат и до гимназия да им сменят памперсите. Не може така да се инфантилизират децата, сакън да не кажат нещо родителите, да не се травмира детето! Дори в най "примитивните" култури децата от ранна възраст знаят къде да клекнат да си свършат работата. Само по някои западни места децата се травмират явно.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 12:15 от Andariel

# 35
  • Мнения: 2 048
Да , Германия не е България -най-малкото в Бг една леличка и една учителка се занимават с 25-30 деца (поне в Сф) , Проблеми със стискането не сме имали, но аз никога не съм се карала на моите деца заради изпускане .Дори и след махане на памперса е възможно детето да има инцидент и това е нормално - трябва да им се говори спокойно и да не им си насажда страх и вина.

# 36
  • Мнения: 6 564
Ами ако никога не оставите детето по гащи или голо и то да се напишка и намокри, как по ягодите, питам, ще разбере това дете какво се случва с тялото му? М? Или ще чакаме самО да поиска като стане на 4? wtf ай да се позамислите малко как едно дете овладява физиологичните си нужди. Тормоз било, шИ умрЪ
Пък на педагозите в ДГ работата е обучение и възпитание на децата. Помощник-възпитателя, т. Нар. Лелички, се занимават с хигиената и навиците за самообслужване.
Ааа и щях да забравя, на 3г не са бебета отдавна и който смята, че СА, значи малко тригодишни познава.

# 37
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Аз не съм твърдяла че на 3г са още бебета.

Всеки да си гледа децата както иска, излишно е да споря с хора, които си знаят едно и отказват да видят по-далеч от носа си.

Аз ши умръ ако продължа да чета тъпи коментари така че спирам. Не казах тормоз, казах стрес. Дете, които месеци наред отказва да ходи по голяма нужда на гърне или в тоалетната, и си иска памперса, има запек и се стиска и го боли…. Явно е нормално това според вас, иначе детето имало “умерени интелектуални дефицити” 🙄 ако след две е още с памперс 🙄

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
За интелектуалните дефицити ще го обясня отново - едно време използваха друг термин "умствена изостаналост". Това, което казвам е, че дори децата с умерена умствена изостаналост се научават да ходят по нужда където трябва или поне да си казват и някой да ги заведе най-късно около 3-годишна възраст. Не е до невъзможност, а до приучване. Но някой трябва да се хване и да го научи това дете.

Моите впечатления са, че децата твърде дълго се държат на памперси и нито могат да усетят неудобството да са мокри, омазани и да им мирише, нито са поощрявани да се разделят с памперсите. Дори като гледам рекламите пазарът се задоволява с памперси за все по-голяма възраст, включително гащички. Е, на детето за какво са му обикновени гащи да се подмокри и омаже, щом му се създава комфорта все да му е сухо? Сега колкото и родители да се разсърдят - на доста родители им е по-лесно така. На персонала в градините също му е по-лесно така. И се появяват и хора, които припяват "когато е готово". И накрая децата остават с бебешки разбирания и поведение и все не са готови или отиват на градина и като им се подиграе някое друго дете, много бързо стават готови. И най-емпирично още нещо да споделя - в прослойки и социални общности, в които хората нямат пари за памперси или решават, че не им се харчат тези пари извън необходимия бебешки период, не съм видяла деца да търсят памперси за нуждите си или да да си вършат работата в гащите.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 14:07 от Andariel

# 39
  • Мнения: 2 097
Хайде да не се обвиняваме една друга. Тук съм за да искам съвет, няма нужда да ми се набива канчето, никъде не съм написала, че някой ми е виновен или длъжен! Аз също не съм ОК с памперсите на тзи възраст. Но може би трябва да допълня защо при нас е така. От Септември до Май /преди да срещнем нашият хомеопат, който успешно ни вади от този кръг/ детето ми е било на ясла сумарно 40 дена. Постоянно беше болен, с проблемна трета сливица, вечна хрема и т.н. Дърпане на сополи с прахосмукачка, рев, стрес. Някак памперса остана назаден план. От около два месеца нещата вече са по-поносими, по-малко и леко боледува, също и се научи и носа да духа. Самия той малко се успокои, и реших да действам. За някои може да звучи като оправдание, но аз ви казвам че ние имахме кошмарна зима и пролет - до месец Май.

Иначе може би имаме малък напредък, ако може да се нарече напредък дез. Последните дни след ясла не пишка на 15 минути, а стиска по два-три часа. После се напишква де, но мисълта ми е, че повече време задържа. Днес каза, че има АКО с толкова стреснат поглед. ВЗех го, отидохме, искаше да му чета приказка и след 5 минути свърши работата. След 15 минути пак казв, че има ама нищо не успя да напряви. Поне се съгласи да седне на гърнето.

Като се напишка иска веснага да го преоблечем, не му харесва да е мокър вече.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 14:12 от toni1189

# 40
  • Мнения: 10 601
Ами ако никога не оставите детето по гащи или голо и то да се напишка и намокри, как по ягодите, питам, ще разбере това дете какво се случва с тялото му? М? Или ще чакаме самО да поиска като стане на 4? wtf ай да се позамислите малко как едно дете овладява физиологичните си нужди. Тормоз било, шИ умрЪ
Пък на педагозите в ДГ работата е обучение и възпитание на децата. Помощник-възпитателя, т. Нар. Лелички, се занимават с хигиената и навиците за самообслужване.
Ааа и щях да забравя, на 3г не са бебета отдавна и който смята, че СА, значи малко тригодишни познава.

Ай', де, ай'! Joy Да се замислим, как ги овладява. И с памперс и без памперс, обаче. Най-вече с памперс. Wink
Ама то твойто си го държала голо, от къде ще знаеш как може да си овладее нуждите с памперс... Тцтцтц... Close Да живее бг-мама!

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 3 582
2.9 наистина е късна възраст за дете в норма. Контролът над тазоворезервоарните функции /демек акане и пишкане/ е вид задръжен процес, колкото по- късно се усвои, толкова по- късно идва ред и на другите задръжни процеси /емоционално- волеви е тн./, което не е никак ок.  По-лесно ще го проучите към тоалетната вече, отколкото към гърне. Може би ви липсва твърдост и достатъчно постоянство, щом проблемът е от миналата година. Не оставяйте детето с се налага и сега. А и днес ще е за памперса, утре за друго...Аз също съм работила в детска градина, само децата със СОП са на памперс в първа група.

# 42
  • Мнения: 2 097
Наистина ме наплашихте, благодаря 😀 Иначе слава Богу детето ми е окей - говори, разбира, социален е. Но е супер голям инат за всичко. 😭 Той дори и в памперса си казва от много месеци като ще има ако. Просто закъснях, така е - миналат година като се замисля определено не съм действала с твърдост и постоянство, тогава пък си виках малък е.. и ето ни - Действаме сега.

# 43
  • Мнения: 2 052
Тони, много съжалявам, че сте имали толкова тревоги вкъщи последните месеци, стискам палци да е заякнало детенцето. Аз не мисля, че някой те обвинява или иска да те плаши, но и едно фалшиво успокояване няма да бъде полезно в случая. Наблюденията в моя кръг от познати с малки деца (съвсем непредставително, разбира се), е че децата, които тръгнаха на ясла преди да свалят памперса и са посещавали редовно, си изкарват ясления период по инерция с памперс и въпросът се поставя на дневен ред чак като дойде време за първа група. Отделно, да се вслушва човек в сигналите на тялото си е нещо, което е трудно да се предаде като умение от една учителка или две паралелно на цяла група дечица, иска се грижовното отношение на родителя. Тук става въпрос не само за изхождания, но и ситост, жажда, умора итн. Яслата и градината учат на спазване на режим, но всички знаем, че спазването на режим (на всяка възраст) означава именно до голяма степен игнориране на личното усещане и придържане към някакъв час или дейност, независимо как се чувстваме ние. А децата имат нужда да развиват и двете умения - както самоконтрол и дисциплина, така и да усещат и обитават, така да се каже, собственото си тяло.
Според мен не ви е липсвало твърдост, защото то не става с налагане, а някакъв период накуп, когато да се фокусирате върху задачата. Ако трябва, въвлечете някоя по-оправна баба в начинанието и направете така, че да не се обърква детето повече какво се очаква от него.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 16:22 от Обич Синеока

# 44
  • Мнения: 2 097
Тони, много съжалявам, че сте имали толкова тревоги вкъщи последните месеци, стискам палци да е заякнало детенцето. Аз не мисля, че някой те обвинява или иска да те плаши, но и едно фалшиво успокояване няма да бъде полезно в случая. Наблюденията в моя кръг от познати с малки деца (съвсем непредставително, разбира се), е че децата, които тръгнаха на ясла преди да свалят памперса и са посещавали редовно, си изкарват ясления период по инерция с памперс и въпросът се поставя на дневен ред чак като дойде време за първа група. Отделно, да се вслушва човек в сигналите на тялото си е нещо, което е трудно да се предаде като умение от една учителка или две паралелно на цяла група дечица, иска се грижовното отношение на родителя. Тук става въпрос не само за изхождания, но и ситост, жажда, умора итн. Яслата и градината учат на спазване на режим, но всички знаем, че спазването на режим (на всяка възраст) означава именно до голяма степен игнориране на личното усещане и придържане към някакъв час или дейност, независимо как се чувстваме ние. А децата имат нужда да развиват и двете умения - както самоконтрол и дисциплина, така и да усещат и обитават, така да се каже, собственото си тяло.
Според мен не ви е липсвало твърдост, защото то не става с налагане, а някакъв период накуп, когато да се фокусирате върху задачата. Ако трябва, въвлечете някоя по-оправна баба в начинанието и направете така, че да не се обърква детето повече какво се очаква от него.

Благодаря за написаното!
Относно бабите - за жалост няма желаещи. Нашите баби не се включват в живота на детето. Особенно майка ми. Ние си го гледаме сами, и той ни се е качил много на главата, от което произлизат и многото проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт