Как да махна памперса на 2,9г

  • 7 227
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 138
Здравейте, мами! Имам дете, момче на 2,9г. Миналото лято се пробвах да махна памперса - неуспешно. Сега мисля, че положението е още по-зле.
Сега обаче вече няма накъде. Не може да тръгне на градина другия месец, ако е с памперс. Ходи на ясла и там НЕ иска да сяда на гърне, в нас също не иска. Започна да проявява интерес да е с бельо вкъщи, но се напишква и нааква и въобще не му пука. Имаме две гърнета - едно обикновенно и едно като тоалетна. Не и не. Вчера си каза, че му се ака - казах му, че ще има награда ако се изака в гърнето, каза не искам награда к свърши работата в гащите. Не иска да припари нито до гърнето, нито до нашата тоалетна със седалка. Просто не желае. През деня в яслата е с памперс, от там не могат да съдействат, защото трябва през 10 минути да го сменят, той не може да стиска.
Детето е умно, говори си, дори в яслата повечето деца са без памперс, но той не се впечатлява.
Като го вземем от ясла вдснага му обуваме гащи до преди сън, но на 15 минути сменям. Моля ви дайте ми съвет 🥺 За нощния памперс още нямам амбиции - буди се с пълен. Но дневния…

# 1
  • Мнения: 1 522
Ще следя с интерес, щото и аз искам да махна памперса на нашия син.

# 2
  • Мнения: 6 659
Пробвай да го оставяш гол долу, без бельо, без гащи, без нищо. Като тръгне да пиша, веднага подлагаш гърнето, ако мога така да се изразя, "да хванеш пиш". Също го учете прав да пиша, нали е момче.

# 3
  • Мнения: 2 138
Пробвай да го оставяш гол долу, без бельо, без гащи, без нищо. Като тръгне да пиша, веднага подлагаш гърнето, ако мога така да се изразя, "да хванеш пиш". Също го учете прав да пиша, нали е момче.

Не иска гол… дори не иска само по гащи. Държи отгоре да е и с панталонки…. Ох, ох, ох 🥺

# 4
  • Мнения: 786
Мога да кажа как аз махнах памперса на сина ми на приблизително същата възраст.Поведението му беше почти идентично.Един ден летен ден му обух гащи и повече памперса не му сложих.Килимите у дома предварително събрахме.Една седмица беше пълно мазало и като разбра,че няма връщане лека полека започна да дава сигнали,в рамките на 3 седмици свикна и оттогава нямаше инциденти-нито през деня,нито през нощта.Не знам при вас дали ще сработи,споделям опит...Бях се отчаяла,повече от години неуспехи и рев само при вида на гърне или тоалетна...

# 5
  • Мнения: 5 169
Чувала съм, че в такива случаи може да се предложи на детето само да си избере гърне. Пробвали ли сте? За толкова голямо не знам, но при познати подейства.
Това с наградите не е добра практика като цяло, по-добре е да действайте заедно (след като си хареса гърне) и след това да се прегърнете за "добре свършената работа" или да направите "дай 5", или нещо такова.

# 6
  • Мнения: 2 258
С връщане към памперс няма да стане. Трябва да сте категорични, така и детето ще разбере промяната.

# 7
  • Мнения: 6 659
Доколкото разбрах, детето е на ясла през деня и е с памперс. Там никой няма да се занимава да то води да.пиша или да го преобува по десет пъти. Т.е. няма как да се махне от раз памперса.
А като го къпете не пишка ли? Смисъл прав под душа. Ако пиша така, използвайте и пак сложете гърнето отдолу да хванете пиш. После се радвайте как бубата цели гърнето, колко много пиш се събира, после пиш си заминава в тоалетната и тн.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 603
И аз така съм правила - без гащи и без килими към 2 седмици. Само че си бяхме вкъщи цяло лято. Яслата ви обърква системата.

# 9
  • Мнения: 2 052
Трябва ви някакво време накуп с детето и без сериозни ангажименти извън дома. Мъкнете гърнето със себе си във всяка стая, където се премествате из жилището, не сменяйте стаята без него, целта е винаги да е в полезрението ви (и вашето, и на детето). Без панталонки, те му дават усещането, че има нещо, което да хване отделените течности итн. Може и да е възприел, че гърнето е "за бебета" и да е по-склонен директно на тоалетната - там с една умалителна седалка и двустепенна стълбичка винаги готови. Също така, минавайте контролно през тоалетната на определени интервали - преди и след хранене, преди и след сън, итн.
Детето имало ли е момент или период, когато се е възпротивявало на обуването на памперс, вкл. и като много по-малък? Имал ли е период, в който сте забелязвали, че след дневен сън или след разходка памперсът му е сух?

П.С. И според мен на тази възраст постепенното махане би било половинчато и объркващо, за през нощта една непромокаема подложка за леглото, ако се налага, за разходка сгъваемо гърненце за из път и така.

Последна редакция: вт, 02 авг 2022, 20:47 от Обич Синеока

# 10
  • Мнения: 2 903
При нас ги научиха на яслата децата , би трябвало да гледа другите деца и да се учи . Просто го оставяте да седи мокро за малко , да усети , че не е приятно . Лошото е , че и в градината няма да го научат , ако е с памперс по цял ден .

# 11
  • Мнения: 7 061
Защо не го спрете от ясла,ако можете го гледайте известно време и да се научи вкъщи най добре.
Махате памперса категорично!
Не даа седи памперс и да чакате да се усети да пишка в гърне,няма как.

# 12
  • Мнения: 903
Колко добре ви разбирам!
Моето момченце, което е почти на 3 годинки се държи по същият начин и никой не ме разбира.
Пробвала съм всички изброени съвети,  но детето ми изпада в истерии, с които аз не мога да се справя  и се връщаме пак обратно.
В горещините докато другите деца се кефят голи , моят си иска памперс и това е.
Изпада в ужас като види гърнето, рита го, насила няма как.
Показваме му какво прават големите в тоалетната и той е вече голям ала бала-не иска и да чуе.
Купихме гащички за големи момчета с любими герои, но понеже си иска памперса, само като ги види и ги хвъря и крие в шкафа.
Книги, песнички за деца на гърне...всичко съм пробвала.

Единственото което се надявам вече е, че като види другите деца какво правят в градината, само така ще се научи и той, защото децата копират и учат едни от други.
Късмет и ще следя с голям интерес.
Много болна тема ми е това махане на памперс с това малко инатче, което имам!

# 13
  • Мнения: 2 138
Здравейте! Благодаря на всички за съветите.

Някой ме пита дали се е будил със сух памперс - не, никога. Лошото е, че пие мляко преди сън. Но хайде, за нощния памперс още нямам амбиции.
Аз започнах да му обяснявам, че пмперсите са намалели. Останали са само няколко за яслата и като свършат - край и в яслат няма да има. И сам си казва “в моето къщи няма памперси”… Много добре разбира. Той си ми казва, иЗброява децата от яслат, които вършат работата на гърне……… обаче има и такива с памперс и явно не е мотивиран.
Ето, тази вечер леко пишна в гърнето/има гърне -тоалетна,ново е/ . Хапваше солети и каза “имам пиш”,не пожела да го заведа до гърнето. Казах му, че ще му дам да гледа снимки на телефона 😭 Така се нави пак трудно ама седна, и след 2-3 минути /не стана веснага/ изпишка няколко капки. Казахме му браво, истински батко и си дадохме пет. Казах му да вземе гърнето и да го иЗхвърли в тоалетната. Той го направи, беше много доволен. После си го сложи обратно и “пусна” водата и на гърнето /имитира звук самото гърне има бутон/. И след 15 минути каза пак “имам пиш”, но този път не пожела да седне и се изпишка много, река 😀
Има някаква психилогическа граница, която не знам как да причупим.
В градината не може с памперс и няма да тръгне докато не го махна.

# 14
  • Мнения: 10 638
Моля ви дайте ми съвет 🥺 За нощния памперс още нямам амбиции - буди се с пълен. Но дневния…
Детето ти още не е готово за промяна, щом нощния памперс е пълен. Моето почна на градина на 2+, но от началото на лятото се събуждаше със сух памперс и аз от там разбрах, че можем да почнем с опитите. Първо се научи да ака на гърнето, чишкането след това се научи да чишка когато сме навън. Ако се случеше пък да му се доходи по голяма навън, търсехме тоалетна за сядане и клякаме до него и го държим да не падне, докато свърши работата. Сядането на гърне беше свързано при нас с "производство на футболни топки", съответно овации като произведе голяма топка.

# 15
  • Мнения: 6 659
Не е вярно това, че щом бил пълен нощния памперс, не било готово. Моето дете започна да пиша на гърне на 1г10м. Памперса за обедния сън започна да е сух чак към 2г6м. А нощния все още спи с памперс и е пълен всяка сутрин, на 3г1м е в момента.
В градина не вземат деца с памперси. В яслата никой не се занимава да ги учи. Ако някое поиска самО и каже, че има пиш, тогава го водят, но такива да ги убеждават, да следят, забрави. Наистина е най-добре да си вземете отпуск и да спрете детето от ясла поне за две седмици. Да сте вкъщи, да е голо, да носите с вас гърнето. И не да го водите до гърнето, а да носите гърнето до него и да хванете пиш в него, както е прав. Просто като тръгне, подлагате гърнето, а не да карате детето да ходи до него.

# 16
  • Мнения: 2 138
Трудно ще стане две седмици отпуск, дори невъзможно. Вече бяхме отпуск и ходихме на планина по препоръка на педиатъра ни, защото пък и той много боледува… въобще стана едното за сметка на другото ама.
Явно градината ще се отлага с някоя друга седмица. А толкова лесно махнахме биберона миналат година. Аз си мислех, че колкото повече разбира, толкова по-лесно ще е, но при нас явно не е така.
Другата седмица пак ще говоря с госпожите от яслата. Те там на доста деца помогнаха за махане на памперс, но децата стоят на гърне в яслата.

Благодаря на всички за съветите!

# 17
  • Мнения: 6 659
Просто сте изпуснали момента. Трябвало е преди бебешкия пубертет, когато са опозиция на всичко е само НЕ Не Не. Т.е. между 1г6м и 2г е най-добрия период з амахане на дневен памперс и приучаване на гърне. После се проявява ината и колкото повече разбира, толкова по-трудно става. Детето е голямо и знае какво и как трябва да прави, просто периода е лош, инати, опозиции и тн. Това е проблемът - да преодолеете ината.

# 18
  • Мнения: 2 138
Просто сте изпуснали момента. Трябвало е преди бебешкия пубертет, когато са опозиция на всичко е само НЕ Не Не. Т.е. между 1г6м и 2г е най-добрия период з амахане на дневен памперс и приучаване на гърне. После се проявява ината и колкото повече разбира, толкова по-трудно става. Детето е голямо и знае какво и как трябва да прави, просто периода е лош, инати, опозиции и тн. Това е проблемът - да преодолеете ината.

Най-точно казано. Ами аз го пробвах миналото лято, но не се получиха нещата. Или не съм била достатъчно настоятелна, и аз не знам. Много ще е трудно. Той и като цяло си е инатливо и ревливо дете. Сигурна съм, че ако се пречупи веднъж и ще осъзнае колко по-добре е на гърнето ама ще мине май много време до това пречупване……

# 19
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Детето просто не е готово, не е узряло още за идеята да е без памперс. На тази възраст трябва само да поиска да е без памперс за да се случат нещата, но пък тогава става бързо, точно защото ТО иска, а не ние.

Знам, че така стана с дъщеря ми, като тръгна на градина и видя другите деца че ходят в тоалетната поиска и тя. Мисля че беше там около 3 седмици, като през това време ме посъветваха да ѝ слагам памперс и отгоре някакви гащички, с любими герои примерно. След 3 седмици казаха да махнем памперса и да останат само гащичките. Реално стана от раз, имало е инциденти няколко пъти докато свикне че като ѝ се допишка трябва или веднага да каже или бързо да отиде до тоалетната. Или като се заиграе и забрави и изпусне момента. Аз напомнях и питах по-често в началото, но не съм я слагала през час на гърне, тя си направи “режим” да пишка през 3-4 часа. Беше точно на 3г.

И сега със сина ми просто го чакам да реши и той че иска да е без памперс, сега е на 2г2м и не проявява особен интерес

# 20
  • Мнения: 2 138
Детето просто не е готово, не е узряло още за идеята да е без памперс. На тази възраст трябва само да поиска да е без памперс за да се случат нещата, но пък тогава става бързо, точно защото ТО иска, а не ние.

Знам, че така стана с дъщеря ми, като тръгна на градина и видя другите деца че ходят в тоалетната поиска и тя. Мисля че беше там около 3 седмици, като през това време ме посъветваха да ѝ слагам памперс и отгоре някакви гащички, с любими герои примерно. След 3 седмици казаха да махнем памперса и да останат само гащичките. Реално стана от раз, имало е инциденти няколко пъти докато свикне че като ѝ се допишка трябва или веднага да каже или бързо да отиде до тоалетната. Или като се заиграе и забрави и изпусне момента. Аз напомнях и питах по-често в началото, но не съм я слагала през час на гърне, тя си направи “режим” да пишка през 3-4 часа. Беше точно на 3г.

И сега със сина ми просто го чакам да реши и той че иска да е без памперс, сега е на 2г2м и не проявява особен интерес

Аз съм напълно съгласна с вас, проблема е че в градината не може с памперс, няма да го вземат.
Вчера питах госпожите в яслата. Казаха, че сяда на гърнето там без проблем, но нищо не върши. Преди известно време казаха, че не сяда. В нас като се прибере иска веднага гащи, казва че памперса му пречи. Предните дни се напишкваше на 10 минути. Вчера вечерта се напишка след 2.30ч. пауза.
Онзи ден имахме малко напредък, че седна на гърнето и три пъти се изпишка, но вчера категорично отказа.

# 21
  • Мнения: 5 398
Извинявам се, че се намесвам в темата, без да съм особено полезна по казуса, но как така в градината не взимат деца с памперс?
Това има ли го като официално изискване разписано?
Синът ми е на 2г+2м и тепърва почна ясла, но и той още си е стабилно с памперс. До другият септември има много време да пробвам да го откажа де, но не знам как ще получат нещата.
Той засега само тук-таме сяда на гърнето по голяма нужда ако се присети.

Иначе, не знам дали е правилно или не, но в началото много му давах да си играе с гърнето, включително да го пълни с играчки и тнт. Тогава  беше чисто ново и неизползвано. Така сякаш свикна с него и му беше интересно. Вече на по-късен етап започнахме да му показваме, че има и друго предназначение, освен игра. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 6 659
Рокет, пробвай го детето. Лято е. Детето е достатъчно голямо. Пробвай. Докато не пробваш няма как да разбереш. Аз започнах на 1г6м и всеки месец го оставях по няколко дни гол, ей така за пробата. Като се напишка и обяснявам за гърнето. Като видя, че за 3-4 дни няма резултат /да съобщи, да отиде до гърнето или подобно/, спирам и другия месец пак пробвам. На 1г10м започна да пиша в гърне, т.е. четири пъти съм го пробвала.
А в градината не вземат деца с памперси, защото няма кой да се занимава да ги сменя. Смисъл, те ще го вземат, няма го разписано правило, няма да откажат и да не го приемат, но детето ти най-вероятно ще стои с пълен памперс по цял ден. Най-много на обяд да му го смени някой. Пък ако направи голяма нужда, смятай какво мрънкане ще бъде. Освен това и другите деца ще му се смеят, че е бебе, защото е с памперс. З адетето ще е лошо.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Просто махаш памперса и обуваш нормално бельо. Да, има вероятност първите дни да опикава навсякъде и да переш и чистиш след него, но докато не усети колко е неприятно да му е мокро, няма да стане работата. Няма дете, което да не се е научило да ползва тоалетна, дори децата с много сериозни интелектуални дефицити се научават в един момент. Сега е моментът. И най вече никакви оправдания пред себе си как не можело, не било готово или не бил подходящ моментът. Ще му говориш за градината, че е голямо дете, в градината са само големи деца. На почти 3 години няма неготово дете, дори отдавна е трябвало да свършите тази работа. На лелките в яслата не разчитай - те имат сто други неща за вършене, отколкото да бършат през десет минути след детето ти.

# 24
  • Мнения: 2 138
Не разчитам на лелките от яслата да свършат моята работа. Ако в нас започне да ходи на гърне, там ще може да отиде по бельо.

# 25
  • Мнения: 1 124
2г9м са си една напълно осъзната възраст.
Подкрепям, че всичко зависи от вас, за други неща като каже "не" и се тръшне какво правите, как реагирате?
Аз вкъщи купих направо седалка за тоалетна, защото детето имитира нас с таткото, гърнето ползвах нощем за да не се разхожда до 00.
Предполагам, че детето ви си има някакви страхове и затова не иска да промени ежедневието си.Точно тук е вашата роля.
Успех!

# 26
  • Мнения: 2 049
И с двете си  момчета съм процедирала по един и същ начин- около 2 год махам памперса и слагам бельо. Първия ден сигурно 5-6 пъти е имало инциденти,  като всеки път показвах гърнето и обяснявах, без да им се карам. С всеки следващ ден инцидентите намалят и до около седмица разбират какво трябва да се прави и приключвахме с памперса.Не съм се отказвала след първия ден неуспех.Неприятно е да переш и чистиш постоянно ,но е нужно и малко упорство от майката. Имам приятелки , които възпитаваха  "по-либерално" и чакаха децата сами да узреят за гърнето - до към 3 - 3,5 всички махнах памперса, но не ходеха на градина.

# 27
  • Мнения: 10 638
Освен това и другите деца ще му се смеят, че е бебе, защото е с памперс. З адетето ще е лошо.
Това е в доста по-късен етап. В първа група никой няма да му се смее. Simple Smile

Между другото, ако е свестен персонала (лелите) не ги оставят мокри, споко. Все пак носят отговорност за здравето на детето когато е в градината. Събирате пари за мокри кърпи и лелите са за това - за помагат на децата. В първа група лелите са на преден план, пред госпожите. На всички им е пределно ясно, че първа група са бебета и че ще се случват такива неща, дори и детето да се е научило на тоалетна. И се случват. И няма нищо страшно. Преобличат ги с каквото сте сложили в раницата на детето. Дори и като се изпотят пак ги преобличат.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Не знам защо така се успокояват някои, че в първа група са бебета. На почти 3 не са бебета, никак не са бебета. На тази възраст отдавна трябва да контролират тазовите резервоари, което на прост език казано означава да си казват за малка и голяма нужда и съответно да ползват гърне, тоалетна или просто да  не правят всичко в гащите. Това са колкото белези на зрялост, толкова и културни особености. Няма никаква причина едно здраво, право дете, без някакви утежняващи обстоятелства,  на почти 3 години още да не е научило кога, къде и как да си върши естествените нужди. Не зная кой какви градини ползва, но досега където съм влязла в първа група, на памперси са били само деца с проблеми, но дори и при тях родителите знаят, че трябва да се реши въпросът със самоконтрола. Сега някой ще каже, че плаша майката. Хич не я плаша. За да порасне едно дете трябва да прави нещата когато им е времето.  Самоконтролът на естествените нужди са един показател и предпоставка за това порастване. (и малко лични спомени - когато беше първата родителска среща за първа група в ДГ навремето за моите деца, някъде пролетта беше, изрично ни предупредиха, че до началото на учебната година децата трябва да са научени да ползват тоалетна. Не гърне, а тоалетна.) За какви памперси тук си говорим изобщо за деца, които след един месец ще са първа група?

# 29
  • Мнения: 2 049
При моите деца също е било изискване да ползват тоалетна, за да тръгнат в ДГ , първа група Може в частните градини да е по -лежерно положението.
Всеки път се чудя  , как нашето поколение,  на 1-1,5 год масово сме ползвале гърне, а сегашните деца "не са готови" на 3 год възраст. ?!?Може бе защото пелените държат мокро , а майките ни са прали по 10 бр.пелени на ръка на ден и не са ни чакали да узреем сами за това .

# 30
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Аз не разбирам защо ако детето не иска трябва да бъде карано насила, държано мокро и да да се стресира излишно. Всяко дете се научава, дали ще е малко по-рано или малко по-късно е без абсолютно никакво значение. Всичко е в главите на българските майки, че детето още преди да е станало на 2г трябва да е без памперс, без значение как е постигнато. Защото иначе ще дойде някоя друга майка да ѝ набива канчето как детето било вече голямо и защо аджеба е още с памперс?!

Още по-абсурдни са ми твърдения, че в яслата никой няма да се занимава да води детето през час до тоалетната и да бърше след него, но то е там до август, септември тръгва на ДГ и там вече трябва да е без памперс, щото пък другите лелички абсурд да се занимават да го преобуват. И как точно трябва да стане тая работа?!

# 31
  • Мнения: 2 049
Извинявам се  , но като поседи  два дена мокър посред лято, не го смятам за върховен стрес. Казала съм, че не се карам на детето като има инцидент  и това е важно. Нито моите деца са стресирани, като са махнали памперса на две год, нито пък в себе си виждам да имам дефицити след като на 1 год съм била без пелени.
Жената пита как да се справи- даваме съвети. И да в градината са с учителки -педагози , не с медицински сестри  и те смятат ,че  са там да обучават децата ви , не да ги преобуват.  Дори се сърдят, когато трябва да асистират на децата при преобличане и преобуване   , абсурд е да сменят памперси. Ако има инцидент детето -да, но да сменят памперси на няколко часа  -не се надявайте. Искат децата да се обличат и съблича сами, обувките да са лепенки, да се хранят сами и т.н.

# 32
  • Мнения: 5 398
То е ясно, че всяко дете ще се научи на тоалетна. Дали на 1-2-3-4, няма ненаучено.
Мен ме учудва с колко лека ръка се говори за подигравките и подсмиване от другите и сякаш никой не обръща внимание, че това е по-големият проблем от памперса.
То излиза, че за една майка е по-важна тоалетната, от това да научи детето, че не е редно да се подиграва, присмива, сочи с пръст и тнт.
Тоест като учите детето на гърне/биберон, не забравяйте да му споменете, че в градината може да има дечица, които имат нужда от повече време/помощ и че не им се смеем и не им се подиграваме. Simple Smile
Аз лично 30 годишен, здрав човек не съм видяла да не може да използва тоалетна, но много такива познавам, на които им липсва точно базово възпитание.

# 33
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Ами извинена сте. Но чета достатъчно коментари, че децата отказват да ходят по голяма нужда и се стискат, запек, болки и т.н. Ами ето, излишен стрес за детето. И други примери има

Учителките/възпитателките в детските градини в Германия учат 5 години за да работят с деца… и да сменят памперси при нужда! Явно в България педагозите са по-специални и изтънчени и това им е над нивото 🙄

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Скрит текст:
Аз не разбирам защо ако детето не иска трябва да бъде карано насила, държано мокро и да да се стресира излишно. Всяко дете се научава, дали ще е малко по-рано или малко по-късно е без абсолютно никакво значение. Всичко е в главите на българските майки, че детето още преди да е станало на 2г трябва да е без памперс, без значение как е постигнато. Защото иначе ще дойде някоя друга майка да ѝ набива канчето как детето било вече голямо и защо аджеба е още с памперс?!

Още по-абсурдни са ми твърдения, че в яслата никой няма да се занимава да води детето през час до тоалетната и да бърше след него, но то е там до август, септември тръгва на ДГ и там вече трябва да е без памперс, щото пък другите лелички абсурд да се занимават да го преобуват. И как точно трябва да стане тая работа?!
[/spoiler]

Никакъв стрес няма да му бъде. Стрес е да бъде държано зорлем в бебешкия период. "Готово" означава физически и физиологично, т.е. нервната система и в частност мозъкът да е способен да получава и изпраща правилните импулси. Вършенето на естествените нужди е важен маркер за зрялост. Неслучайно написах, че проблеми с  контрола върху тазовите резервоари е изключение само при деца със сериозни проблеми, но дори дете с умерени интелектуални дефицити се научава до 3-годишна възраст да ползва гърне и тоалетна. Какъв емоционален или друг стрес може да е преживяло едно дете, че да не може на почти 3 години да си казва и да ходи да си върши нуждите там, където е определено? По-скоро е стрес да го вбебешават. Дете, което ходи, говори, играе с другите да го държиш на памперс е по-зле, отколкото да му е мокро два дни.

Да, това да му е мокро три дни е много добър мотив да започне да си казва и да ползва гърне или тоалетна. Детето на 2 години и малко е достатъчно зряло, за да схване идеята за причината и следствието на мокрите дрехи и голямата и малката нужда. И достатъчно зряло да направи следващата стъпка - да свърши работата там, където му кажат, че се върши. Плюс това е предостатъчно голямо, за да усети и одобрението или неодобрението от околните, най вече от родителите като коригиращ фактор на поведението. Защото на тази възраст е поведение, а не липса на капацитет на разбирането.

Всичко това е извън леличките в яслата, макар че щом детето по цял ден не си е вкъщи и не го научават вкъщи, все някъде трябва да се научи.
В Германия, ако искат и до гимназия да им сменят памперсите. Не може така да се инфантилизират децата, сакън да не кажат нещо родителите, да не се травмира детето! Дори в най "примитивните" култури децата от ранна възраст знаят къде да клекнат да си свършат работата. Само по някои западни места децата се травмират явно.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 12:15 от Andariel

# 35
  • Мнения: 2 049
Да , Германия не е България -най-малкото в Бг една леличка и една учителка се занимават с 25-30 деца (поне в Сф) , Проблеми със стискането не сме имали, но аз никога не съм се карала на моите деца заради изпускане .Дори и след махане на памперса е възможно детето да има инцидент и това е нормално - трябва да им се говори спокойно и да не им си насажда страх и вина.

# 36
  • Мнения: 6 659
Ами ако никога не оставите детето по гащи или голо и то да се напишка и намокри, как по ягодите, питам, ще разбере това дете какво се случва с тялото му? М? Или ще чакаме самО да поиска като стане на 4? wtf ай да се позамислите малко как едно дете овладява физиологичните си нужди. Тормоз било, шИ умрЪ
Пък на педагозите в ДГ работата е обучение и възпитание на децата. Помощник-възпитателя, т. Нар. Лелички, се занимават с хигиената и навиците за самообслужване.
Ааа и щях да забравя, на 3г не са бебета отдавна и който смята, че СА, значи малко тригодишни познава.

# 37
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Аз не съм твърдяла че на 3г са още бебета.

Всеки да си гледа децата както иска, излишно е да споря с хора, които си знаят едно и отказват да видят по-далеч от носа си.

Аз ши умръ ако продължа да чета тъпи коментари така че спирам. Не казах тормоз, казах стрес. Дете, които месеци наред отказва да ходи по голяма нужда на гърне или в тоалетната, и си иска памперса, има запек и се стиска и го боли…. Явно е нормално това според вас, иначе детето имало “умерени интелектуални дефицити” 🙄 ако след две е още с памперс 🙄

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
За интелектуалните дефицити ще го обясня отново - едно време използваха друг термин "умствена изостаналост". Това, което казвам е, че дори децата с умерена умствена изостаналост се научават да ходят по нужда където трябва или поне да си казват и някой да ги заведе най-късно около 3-годишна възраст. Не е до невъзможност, а до приучване. Но някой трябва да се хване и да го научи това дете.

Моите впечатления са, че децата твърде дълго се държат на памперси и нито могат да усетят неудобството да са мокри, омазани и да им мирише, нито са поощрявани да се разделят с памперсите. Дори като гледам рекламите пазарът се задоволява с памперси за все по-голяма възраст, включително гащички. Е, на детето за какво са му обикновени гащи да се подмокри и омаже, щом му се създава комфорта все да му е сухо? Сега колкото и родители да се разсърдят - на доста родители им е по-лесно така. На персонала в градините също му е по-лесно така. И се появяват и хора, които припяват "когато е готово". И накрая децата остават с бебешки разбирания и поведение и все не са готови или отиват на градина и като им се подиграе някое друго дете, много бързо стават готови. И най-емпирично още нещо да споделя - в прослойки и социални общности, в които хората нямат пари за памперси или решават, че не им се харчат тези пари извън необходимия бебешки период, не съм видяла деца да търсят памперси за нуждите си или да да си вършат работата в гащите.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 14:07 от Andariel

# 39
  • Мнения: 2 138
Хайде да не се обвиняваме една друга. Тук съм за да искам съвет, няма нужда да ми се набива канчето, никъде не съм написала, че някой ми е виновен или длъжен! Аз също не съм ОК с памперсите на тзи възраст. Но може би трябва да допълня защо при нас е така. От Септември до Май /преди да срещнем нашият хомеопат, който успешно ни вади от този кръг/ детето ми е било на ясла сумарно 40 дена. Постоянно беше болен, с проблемна трета сливица, вечна хрема и т.н. Дърпане на сополи с прахосмукачка, рев, стрес. Някак памперса остана назаден план. От около два месеца нещата вече са по-поносими, по-малко и леко боледува, също и се научи и носа да духа. Самия той малко се успокои, и реших да действам. За някои може да звучи като оправдание, но аз ви казвам че ние имахме кошмарна зима и пролет - до месец Май.

Иначе може би имаме малък напредък, ако може да се нарече напредък дез. Последните дни след ясла не пишка на 15 минути, а стиска по два-три часа. После се напишква де, но мисълта ми е, че повече време задържа. Днес каза, че има АКО с толкова стреснат поглед. ВЗех го, отидохме, искаше да му чета приказка и след 5 минути свърши работата. След 15 минути пак казв, че има ама нищо не успя да напряви. Поне се съгласи да седне на гърнето.

Като се напишка иска веснага да го преоблечем, не му харесва да е мокър вече.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 14:12 от toni1189

# 40
  • Мнения: 10 638
Ами ако никога не оставите детето по гащи или голо и то да се напишка и намокри, как по ягодите, питам, ще разбере това дете какво се случва с тялото му? М? Или ще чакаме самО да поиска като стане на 4? wtf ай да се позамислите малко как едно дете овладява физиологичните си нужди. Тормоз било, шИ умрЪ
Пък на педагозите в ДГ работата е обучение и възпитание на децата. Помощник-възпитателя, т. Нар. Лелички, се занимават с хигиената и навиците за самообслужване.
Ааа и щях да забравя, на 3г не са бебета отдавна и който смята, че СА, значи малко тригодишни познава.

Ай', де, ай'! Joy Да се замислим, как ги овладява. И с памперс и без памперс, обаче. Най-вече с памперс. Wink
Ама то твойто си го държала голо, от къде ще знаеш как може да си овладее нуждите с памперс... Тцтцтц... Close Да живее бг-мама!

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 3 593
2.9 наистина е късна възраст за дете в норма. Контролът над тазоворезервоарните функции /демек акане и пишкане/ е вид задръжен процес, колкото по- късно се усвои, толкова по- късно идва ред и на другите задръжни процеси /емоционално- волеви е тн./, което не е никак ок.  По-лесно ще го проучите към тоалетната вече, отколкото към гърне. Може би ви липсва твърдост и достатъчно постоянство, щом проблемът е от миналата година. Не оставяйте детето с се налага и сега. А и днес ще е за памперса, утре за друго...Аз също съм работила в детска градина, само децата със СОП са на памперс в първа група.

# 42
  • Мнения: 2 138
Наистина ме наплашихте, благодаря 😀 Иначе слава Богу детето ми е окей - говори, разбира, социален е. Но е супер голям инат за всичко. 😭 Той дори и в памперса си казва от много месеци като ще има ако. Просто закъснях, така е - миналат година като се замисля определено не съм действала с твърдост и постоянство, тогава пък си виках малък е.. и ето ни - Действаме сега.

# 43
  • Мнения: 2 052
Тони, много съжалявам, че сте имали толкова тревоги вкъщи последните месеци, стискам палци да е заякнало детенцето. Аз не мисля, че някой те обвинява или иска да те плаши, но и едно фалшиво успокояване няма да бъде полезно в случая. Наблюденията в моя кръг от познати с малки деца (съвсем непредставително, разбира се), е че децата, които тръгнаха на ясла преди да свалят памперса и са посещавали редовно, си изкарват ясления период по инерция с памперс и въпросът се поставя на дневен ред чак като дойде време за първа група. Отделно, да се вслушва човек в сигналите на тялото си е нещо, което е трудно да се предаде като умение от една учителка или две паралелно на цяла група дечица, иска се грижовното отношение на родителя. Тук става въпрос не само за изхождания, но и ситост, жажда, умора итн. Яслата и градината учат на спазване на режим, но всички знаем, че спазването на режим (на всяка възраст) означава именно до голяма степен игнориране на личното усещане и придържане към някакъв час или дейност, независимо как се чувстваме ние. А децата имат нужда да развиват и двете умения - както самоконтрол и дисциплина, така и да усещат и обитават, така да се каже, собственото си тяло.
Според мен не ви е липсвало твърдост, защото то не става с налагане, а някакъв период накуп, когато да се фокусирате върху задачата. Ако трябва, въвлечете някоя по-оправна баба в начинанието и направете така, че да не се обърква детето повече какво се очаква от него.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 16:22 от Обич Синеока

# 44
  • Мнения: 2 138
Тони, много съжалявам, че сте имали толкова тревоги вкъщи последните месеци, стискам палци да е заякнало детенцето. Аз не мисля, че някой те обвинява или иска да те плаши, но и едно фалшиво успокояване няма да бъде полезно в случая. Наблюденията в моя кръг от познати с малки деца (съвсем непредставително, разбира се), е че децата, които тръгнаха на ясла преди да свалят памперса и са посещавали редовно, си изкарват ясления период по инерция с памперс и въпросът се поставя на дневен ред чак като дойде време за първа група. Отделно, да се вслушва човек в сигналите на тялото си е нещо, което е трудно да се предаде като умение от една учителка или две паралелно на цяла група дечица, иска се грижовното отношение на родителя. Тук става въпрос не само за изхождания, но и ситост, жажда, умора итн. Яслата и градината учат на спазване на режим, но всички знаем, че спазването на режим (на всяка възраст) означава именно до голяма степен игнориране на личното усещане и придържане към някакъв час или дейност, независимо как се чувстваме ние. А децата имат нужда да развиват и двете умения - както самоконтрол и дисциплина, така и да усещат и обитават, така да се каже, собственото си тяло.
Според мен не ви е липсвало твърдост, защото то не става с налагане, а някакъв период накуп, когато да се фокусирате върху задачата. Ако трябва, въвлечете някоя по-оправна баба в начинанието и направете така, че да не се обърква детето повече какво се очаква от него.

Благодаря за написаното!
Относно бабите - за жалост няма желаещи. Нашите баби не се включват в живота на детето. Особенно майка ми. Ние си го гледаме сами, и той ни се е качил много на главата, от което произлизат и многото проблеми.

# 45
  • Мнения: 6 595
Тони, в последното изречение много ясно си формулирала проблемът с детенцето ви. Стягайте редиците малко, за негово добро е. Таткото къде е? Трябва да помага, пишкането си е цял мъжки ритуал Simple Smile
Остави другите неща, но спаряването от памперса е много вредно за момченцата, детският уролог ни го обясни много подробно като малкия беше на 1 г. и ни насърчи да махаме памперса възможно най-бързо. Говори с лелите в яслата да ви съдействат, слагайте гащите и почвайте. Не е нужно да му говорите много и непрекъснато, обяснете веднъж-дваж и като стане инцидент, почиствате, напомняте за гърнето и така. В един момент нещата започват да се случват.

# 46
  • Мнения: 2 138
Тони, в последното изречение много ясно си формулирала проблемът с детенцето ви. Стягайте редиците малко, за негово добро е. Таткото къде е? Трябва да помага, пишкането си е цял мъжки ритуал Simple Smile
Остави другите неща, но спаряването от памперса е много вредно за момченцата, детският уролог ни го обясни много подробно като малкия беше на 1 г. и ни насърчи да махаме памперса възможно най-бързо. Говори с лелите в яслата да ви съдействат, слагайте гащите и почвайте. Не е нужно да му говорите много и непрекъснато, обяснете веднъж-дваж и като стане инцидент, почиствате, напомняте за гърнето и така. В един момент нещата започват да се случват.

Благодаря ❤ таткото уж активно учавства във всичко ама да видим 😀 Сега уикенда е иЗцяло без памперс, на обяд се буди със сух - преди не се в случвало. Буквално миналат седмица бяхме на почивка и си беше с пълен. Утре обаче е на ясла и ще трябва да му сложа 😭 Аз говорих с госпожите, докато не започнел там да върши мещо в гърнето , не може по гащи… Ще видим, ще го задържа една седмица в нас ама няма да е тази, защото колежката ми е отпуск.
Проявява сега интерес и към книжките за Каю и гърнето, а преди нарочно ги хвърляше. Абе дава скгнали детето. Само да се отпусне два-три пъти да се изпишка където трябва, съм сигурна, че това ще е началото на победата. Има психологическа граница, помагам му я да я преодолее.

# 47
  • Мнения: 6 595
Ще се справите, само спокойно и с малко търпение 😀 Това е една от малките детски стъпки към порастването, покрай които родителите почват да дават отклонения 😁

# 48
  • Мнения: 2 138
Ще се справите, само спокойно и с малко търпение 😀 Това е една от малките детски стъпки към порастването, покрай които родителите почват да дават отклонения 😁

Дааа. Той вчера с много тъжен поглед ми каза: “Мамо, аз искам да съм бебе, не батко” 😀 Усеща, че ще е голяма  промяната.

# 49
  • Мнения: 2 138
Днес го заведох без памперс.
Взехме си го с темперстурс от яслата и с нахокване, да не го водим с гащи. Напишкал се е веднъж и са му сложили памперс. Ок. Сега ще се лекуваме в нас и продължаваме напред.

# 50
  • Мнения: 5 398
Toni, съжалявам за температурата. Sad
Доколкото разбирам, в яслата не ги искат БЕЗ памперс или поне в повечето ясли. Предполагам има и изключение.
Мен изрично ме питаха дали го пробвам на гърне, коетоназ правя. Казаха ми, че въпреки това, извън времето за гърне ще си го държат в памперс.
Моята племенница редовно я водеха на ясла само по гащички и следобед си я взимаха накипрена с памперс.

Ако настинката се задълбочи, може временно да отложиш махането. Мен са ме предупредили ако детето е болно, или ако преминава през една голяма промяна, да не започвам втора.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Всъщност имаш право да искаш да е по гащи и да не му слагат памперс. Реално никъде не е разписано в правилниците, че детето трябва да е с памперс и родителите трябва да го водят или да му приготвят памперс. И нямат право да ти се карат. Най-дразнещото е, че са ти се скарали, все едно си длъжна. Щом детето вече вкъщи няколко пъти е използвало гърнето, значи нещата са потръгнали и връщането на памперса само ще върне назад и разбирането за гърнето. Това, което е малко рисковано е, че може да започнат лелките да му мрънкат и да показват твърде бурно и остро недоволството си, ако детето се изпусне.  Има и такива случаи. Ако сега, лятото не решите въпроса с гърнето, през есента ще стане студено и ще е по-неприятно за всички.

# 52
  • Мнения: 2 138
Всъщност имаш право да искаш да е по гащи и да не му слагат памперс. Реално никъде не е разписано в правилниците, че детето трябва да е с памперс и родителите трябва да го водят или да му приготвят памперс. И нямат право да ти се карат. Най-дразнещото е, че са ти се скарали, все едно си длъжна. Щом детето вече вкъщи няколко пъти е използвало гърнето, значи нещата са потръгнали и връщането на памперса само ще върне назад и разбирането за гърнето. Това, което е малко рисковано е, че може да започнат лелките да му мрънкат и да показват твърде бурно и остро недоволството си, ако детето се изпусне.  Има и такива случаи. Ако сега, лятото не решите въпроса с гърнето, през есента ще стане студено и ще е по-неприятно за всички.

Абсолютно е така. Да, много бавно напредваме, но все пак напредваме. Та той беше започнал да задържа по няколко часа. И днес само, само един ден с памперса и вечерта пикае през 15 минути… иначе поне свърши другата работа в гърнето.
Не мога да дам крачка назад, не искам да дам. Дори сега болен, продължаваме напред. Нямам време за губене, детето има нужда вече да се оттърве от тези памперси. Ясно ми е, че няма как да вървят само след негп, ама да си го кажем честно - в групта му никога не са повече от 10-13 деца, 90% от децата са без памперс вече. Той е притеснително дете, в нас е буен ама навън и на друго място е добър, притеснителен к срсмежлив. Дори госпожата ми беше казала, че за първи път наскоро е видял да взима играчка от еъце на друго дете. Тоест детето може би има нужда от това да се почувства сигурно и вкъщи, и там. Не им се сърдя, но ми стана кофти. Дано имаме напредък сега.

# 53
  • Мнения: 2 049
Стига детето да не се чувства зле от болестта , възползвайте се от това , че сте си вкъщи .С големия така бях издебнала момент докато беше болен от варицела, а после и аз се разболях , та седяхме почти месец вкъщи и успяхме да отработим системата.Успех!

# 54
  • Мнения: 2 138
Стига детето да не се чувства зле от болестта , възползвайте се от това , че сте си вкъщи .С големия така бях издебнала момент докато беше болен от варицела, а после и аз се разболях , та седяхме почти месец вкъщи и успяхме да отработим системата.Успех!

Не му е ок, с температура е. Но пък като се напикае си държи да го преоблека, въпреки че лежи без сила, плаче че е мокър и не му харесва. Днес пак ми обяснява, че искал да е бебе 😀 Сега дори като е болен не мисля, че е удачно да се слага памперс. Напряво ги намразих вече 😀

# 55
  • Мнения: 2 138
Здравейте! Понеже много хора писаха в темата, реших да напиша накъде са нещата при нас.
Вече върши голямата нужда в гърнето, започна и с малката все по-голям успех. Днес преди обед никакви инциденти. Навън не искаше и се напишкваше, днес склони и навън. Щастлив е, измислили сме си ритуал след всеки успех - въртя го силно 😀 На яслата обаче няма да има кой да го върти хаха, но до тогава се надявам съвсем всичко да е наред. На обяд спи без памперс. Вечер със, но пие мляко преди сън и пишка пще през нощта.
Вчера му се скарахме пп съвсем друг повод, и напук няколко пъти не казс, че има пиш….. и така. Лека полека вървим напред да чукам на дърво Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Фройдистко звучи, но с последната случка с гърнето се сетих за една приказка - първата манипулация е гърнето.
Много хубаво, че нещата се развиват добре при вас. Още няколко дни и всичко ще стане съвсем.

# 57
  • Мнения: 16
Здравейте, Тони, един съвет и от мен, ако позволите. Не се обвинявайте и не се притеснявайте за махането на памперса. Ще си стане съвсем естествено и от само себе си, без да се мъчите вие или детето. И на мен ми казваха, че съм се забавила с махането на памперса и аз се терзаех, че не правя нещо както трябва, после почнах да отговарям на непоисканите съвети с думите, че не познавам някой възрастен да е още с памперс. Дъщеря ми също не искаше да ползва гърнето, използваше го за столче, докато гледа ТВ, а аз само му забърсвах праха 🤣 На 3 год. тя сама каза, че не иска памперса и си го махна сама, напишка се 2 пъти, наака се 3 пъти в гащите, видя, че не и е комфортно да е мръсна и мокра и започна да ползва гърнето по своя инициатива. Много показателно е когато нощният памперс остане сух в продължение на седмица, тогава можете лека полека, без да насилвате детето да го пробвате на гърне. Но в яслата, доколкото знам предпочитат да слагат памперси, защото е по-лесно за тях.

# 58
  • Мнения: 2 138
Фройдистко звучи, но с последната случка с гърнето се сетих за една приказка - първата манипулация е гърнето.
Много хубаво, че нещата се развиват добре при вас. Още няколко дни и всичко ще стане съвсем.

Абсолютна манипулация. Сутринта се събуди в 6:30 и искаше да ставаме, ние съответно си позовлихме уау цели 5 минути да полежим, той се разкриви много.. от там претенции кои гащи да му се обуят, просот си турсеше причина да е крив. И бях на рука разстояние от него и се напика нарочно…..без да каже. Не знам какво се очаква от мен, да откликвам на всичко, за да не прави на пук ли?

# 59
  • Мнения: 6 595
Люси, детето е момче, по-различно стоят нещата там, дългото носене на памперс може да навреди.

# 60
  • Мнения: 1 522
Ние почнахме от една седмица да слагаме на нашия гащи (памучни) и се надяваме скоро да почне да осмисля промяната. Засега ги напикава и оаква и дотам. Хахаха. Имаме и гърне, ама нещо не го влече засега.

# 61
  • Мнения: 7 061
Аз имам друга  драма с акането в памперс...но това е друга тема 2,6г,само да се оплача 😒

# 62
  • Мнения: 2 138
Изобщо не трябваше да се хваля… днес бях на рсбота и го гледа баща му.. тотален регрес - от сутринта до вечерта се напикава, нито веднъж на гърнето 😭😭😭не мога да повярвам нищо общо с вчера…

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Случват се такива периоди, а и ако баща му не се е сещал да е по-настоятелен и да се спазва това, което си правила вчера детето да забрави. Нищо, утре пак продължавате. И позитивен фийдбек - ти си голямо момче.

# 64
  • Мнения: 2 138
Случват се такива периоди, а и ако баща му не се е сещал да е по-настоятелен и да се спазва това, което си правила вчера детето да забрави. Нищо, утре пак продължавате. И позитивен фийдбек - ти си голямо момче.

Постоянно го е подканвал… обаче и супер много му се е карал (не за напикаването), защото въонще не го е слушал. Според мен точно в това се крие корена на пеоблема, и вместо да ми помогне, той провали всичко.

# 65
  • Мнения: 2 101
При моето дете (3г)беше почти същата история ,с тази разлика че в яслата сядаше без проблем на гърне, а вкъщи не искаше изобщо да доближи гърнето. Когато кажех хайде на гърне, директно отказваше  затова почнах да предлагам  по нещо любимо и помежду другото споменавах гърнето. Например " ей сега ще отидем на пързалката, ама я дай първо да пишкаш и излизаме". За около седмица започна да сяда без да протестира, после една сутрин просто казах че махаме памперса защото е гаден и ще го слагаме само като спи. Показах му новите боксерки и обясних ,че трябва да ги пазим сухи. Първите 3-4дни си пишкаше където свари, после схвана идеята и с повече дебнене от моя страна избягвахме инциденти. Вече от 3 седмици е без памперс през деня,слагаме само за сън ,от няколко дни вече си казва кога има пиш и ако,дори и когато е с памперс. Преди сутрин  още със събуждането пишкаше веднага в памперса, сега казва че има пиш и чака да го махнем за да седне на гърнето.

# 66
  • Мнения: 2 138
Проблема при нас е, че в яслата нищо не прави на гърнето, заради това и отказаха съдействие.
Много, много добре станаха нещата и сега вече трети ден се напикава постоянно…. Просто съм отчаяна, прави го напук според мен. Той много добре знае къде да пишка. 😭😭

# 67
  • Мнения: 2 101
Много лошо ,че от яслата не помагат,говорете с лелите. Няма как и те да не се включат при положение, че са част от ежедневието на детето и през половината време е при тях. При нас бяха супер разбрани ,казах им че още не казва когато има пиш,затова го слагаха на всеки половин един час на гърне и само веднъж е имало инцидент за 2-3 седмици докато почне детето да казва кога има нужда.

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
Говорете още веднъж за подканянето за гърнето. Не другите да сядат на гърнетата, а него да го оставят безгрижно да си щъка по памперс. Ако трябва говорете и с директорката, ако срещнете съпротива или витиевати фрази защо да не го включват в операция "гърне". В детските заведения е много важен стадният принцип, децата се водят по него, искат да са като другите.

# 69
  • Мнения: 1 124
Най-вече си останете вкъщи и си тренирайте в домашна обстановка.
Аз поне, не мога да разчитам на външен човек за такива лични моменти. За мен най-важно е доверието между детето и майката.Всеки си познава детето най-добре и знае как да подходи.

# 70
  • Мнения: 2 138
Да, тази седмица бях вкъщи. Мога да остана и другата седмица вкущи до петък… повече от това не мога.
Той НЕ желае да сяда на гърне по час, никога не е искал. Сяда само като му се прави нещо. В четвъртък за целия ден имаше един инцидент, мисля. Петък с баща си цял ден се напикава, вчера с мен сущо и днес баба му го гледа - също.
Иначе за голямата нужда си казва и сяда.

# 71
  • Мнения: 258
Бих искала да успокоя авторката, при нас беше абсолютно същото. Приблизително на същата възраст т.е. преди 3 месеца, успяхме да махнем памперса след доста неуспешни опити и следване на съвети да стои по гащи, гол, напикан и всякакви щуротии. В един момент просто беше готов, разбра ме и за няколко дни започна да сяда на гърне и тоалетна, да си казва и да си върши всичко там. Това стана по време на едно боледуване. Мога да кажа, че от тогава един или два пъти е имал мокри гащи.
     Това, което мога да дам като съвет е да се водиш по детето, особено ако е с по - изявен характер. Просто при нас нищо не помогна от изброените до тук съвети. Другото, което е важно, е детето да се е вкъщи, за да свикне. Успех!

# 72
  • Наблизо
  • Мнения: 6 144
Тони,и при нас е същото.Даже по-зле,защото моето е двуезично и използва 50тина думи.Не прави изречения все още,въпреки че се разиват нещата.Иначе разбира всичко на двата езика.
Оттам не казва изобщо като има пиш или ако.Подканям постоянно,но  часовете на голямата нужда са все различни..Не иска да сяда на гърне изобщо вкъщи,нито на тоалетната.На яслата сяда,но е механично ако се случи нещо.
Оставихме го по гащи като беше топло...нищо.Изобщо не му пука.
За моя ''радост'' не се гледа много на памперсите на детската градина,защото е задължителна от 3 години,но се опитвам да го махна тоя проклет памперс.
Ще следя темата с интерес.

# 73
  • Мнения: 2 138
Здравейте! Да чукам на дърво случиха се нещата. От миналия понеделник не се е напишквал, вчера имайме само един инцидент. На обяд спи без. Ту си казва, ту аз малко го подканвам 😀 ама се стиска до последно. Иначе за голямта нужда си казва веднага.  Миналата седмица четв и петък беше на яслата без памперс и всичко беше ок. Ама от неделя пак е болен и си е в нас тази седмица. Точно след месец започва градина Simple Smile

# 74
  • Мнения: 6 595
Ами, Тони, честито ти пораснало момче Simple Smile

# 75
  • Мнения: 2 138
Откакто ви казах, че е имал един инцидент…инцидентите не спират. Поне по 1-2 пъти ан ден се напикавя, и в нас и в яслата. Тотално вече се отчаях, много много е трудно това пикане при нас. Ето сега лигави се и се напика за втори оът днес. Така се бях зарадвала, че имахме 10 напълно чисти дни, но от 25.08 започнаха “инцидентите” отново …

# 76
  • Мнения: 6 595
Ако ти се занимава, прочети малко за регреса и се успокой Simple Smile Напълно нормално е да има крачки назад. А и сигурно се заплесва и забравя. На моето дете в яслата му изнасяха гърнето на двора, за да му е пред очите и да се сеща Simple Smile

# 77
  • Мнения: 2 138
Ако ти се занимава, прочети малко за регреса и се успокой Simple Smile Напълно нормално е да има крачки назад. А и сигурно се заплесва и забравя. На моето дете в яслата му изнасяха гърнето на двора, за да му е пред очите и да се сеща Simple Smile

И забравя, но и много стиска… стиска до последно. Сега последното напикаване беше - стискаше се много, качи се на леглото си нещо си натисна корема и се напика. Също и напук ми прави. Вчера му се скарах под друг повод и след малко се напика докато ме гледа в очите.

# 78
  • Мнения: 1
Колко добре ви разбирам!
Моето момченце, което е почти на 3 годинки се държи по същият начин и никой не ме разбира.
Пробвала съм всички изброени съвети,  но детето ми изпада в истерии, с които аз не мога да се справя  и се връщаме пак обратно.
В горещините докато другите деца се кефят голи , моят си иска памперс и това е.
Изпада в ужас като види гърнето, рита го, насила няма как.
Показваме му какво прават големите в тоалетната и той е вече голям ала бала-не иска и да чуе.
Купихме гащички за големи момчета с любими герои, но понеже си иска памперса, само като ги види и ги хвъря и крие в шкафа.
Книги, песнички за деца на гърне...всичко съм пробвала.

Единственото което се надявам вече е, че като види другите деца какво правят в градината, само така ще се научи и той, защото децата копират и учат едни от други.
Късмет и ще следя с голям интерес.
Много болна тема ми е това махане на памперс с това малко инатче, което имам!
 Здравейте, аз съм в такова положение сега, дъщеря ми е на три и е страшен инат,а аз съм отчаяна. Моля ви споделете, какво се случи при вас, че какво ли не пробвах и не иска, нито гърне, нито седалка, пишка и ака в гащите.

# 79
  • Мнения: 174
Мога са споделя един съвет, който ми е даван и проработи - когато не искаше да се раздели с памперса си, да му дам един нов памперс в ръчичка, да си го държи, гушка, каквото иска, след това се съгласи да сложи бельо. Стискам палци да имате успех

# 80
  • Мнения: 903
Magnollia, нещата при нас се случиха от самосебе си.
След дълги разговори как памперсите са за бебета,  как са миришат лошо и големите деца ползват носят гащички една сутрин детето ми докато оправях за градина каза, че вече не иска памперс, а гащи.(3 години и 3 месеца)
От този ден не е имал нито един инцидент.Буквално от раз.През нощта слагах памперс още около месец, но се събуждаше сух или си казваше, че му се ходи дори да е било посред нощ.Така че и това отпадна и не съм купувала протектор за матрака.
Съветвам всички да изчакат докато детето е готово, без да се притесняват какво ще кажат околните, бабите, лелите, комшиите...
Ще си спестите много стрес и пране ако не насилвате процеса.
И все пак говорете му, обяснявяйте, но кога ще е готово зависи само и единствено от детето.

# 81
  • Мнения: 6 659
Аз сигурно съм го написала, ама не мога да си намеря поста.
Да, детето трябва да е готово, но и ние трябва да му помогнем да стане готово. Най-подходящата възраст за махане на памперс е между 1г5-6м и 1г8-10м - когато детето вече е проходило стабилно, но и все още не е влязло в т.нар. бебешки пубертет, когато е опозиция на всичко. И без напишкване и бърсане на локви не става. Детето трябва да усети какво е мокрота, какво се случва с тялото му, за да може да се развие задръжния рефлекс. Иначе  процеса се забавя и става така - до тригодишно с памперсите. А и не знам вие къде живеете, но в България в детските градини не вземат деца с памперси, освен ако не са със СОП. Там даже и гърнета няма, ходи се на малки тоалетни. Така, че е добре вече да е минал и периода с ходене на гърне и да е свикнало да ходи в тоалетна.
Да, добре е да се водим по детето, но е добре и да го насочваме и подтикваме в правилната посока навреме.

# 82
  • Мнения: 903
Не обичач да се оправдавам, но набързо ще кажа какво се случи и защо ранното махане за мен беше непосилна задача и куп нерви.
Купих гърнето, когато детето беше на 9 месеца и имах седмици наред режим да го слагам сутрин след ставане и след хранене, когато знаех,  че му се ходи. Когато детето прохди обаче, не искаше да се задържи на едно място, така че отложих за по-нататък.
Всички деца са различни, моето е своенравно и инат, а аз си ценя нервната система.
Последващите ми опити вече бяха приети с истерии  и целия ми ден се превръщаше в ад и просто нямаше смисъл да се мъчим взаимно.
В Анлгия живеем и никой не е притиснат от срокове кога детето му трябва да бъде готово.

# 83
  • Мнения: 6 659
Извинявай,не съм искала да прозвучи като нападане или нещо подобно. Просто исках да подчертая, че е много важно да се нацели правилния момент. На 9м е било безмислено упражнение. На 1,9г е подходящо. На 2,9 са в тежкия бебешки пубертет дето даже чорапите не можеш да го накараш да обуе ако не иска, пък какво останало да го накараш да пиша в гърне, мисия невъзможна. Чакаш да мине бебешкия инат и тогава. Ама така се удължава много процеса, а и лятото е неприятно с тия памперси, изриват се, спарват и тн. Затова исках да наблегна, че ключовото е да се уцели момента.

Пп. Всички деца са "инатести" на тази възраст. Всички.

# 84
  • Мнения: 2 138
Здравейте! Аз съм автора на темата. Детето като тръгна на градина и всичко си влезе в норма. Ината с напикаването спря 😃 месец след като започна, махнах и нощния памперс и така.

Общи условия

Активация на акаунт