Православието като начин на живот - 9

  • 39 029
  • 672
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 885
... Та някой знае ли защо евреите/юдеите не уважават християнската религия и мислят, че нямат нищо общо с нас?

В ютюб имаше клипче в което един американец интервюираше в Йерусалим евреи, християни и мюсюлмани. Въпросът беше коя религия смятате за най близко до бога и мразите ли другите религии. Отговорите на обикновените хора бяха много хубави и си ги приех като моя гледна точка. Ако отново ми излезе видеото ще  споделя линк, въпреки че малко се съмнявам да попадна отново на него. Но има много книги, които разглеждат точно тази тематика. Чела съм доста от тях, изградила съм си мнение и сега ще го споделя със вас.
Първоизточникът на авраамистичните религии е юдаизма. Християнството, исляма и всичките му там разклонения (секти, ереси, течения и т.нат.) са второстепенно появили се. Според мен е нормално евреите да се големеят.
Всъщност историята на религията е нещо много интересно. Евреите вярват в един бог и за тях Исус Христос е бунтовник и размирник. После християните започват да обожествяват и Исус Христос, измисляйки догмата за триединството. Бях чела, че Светият дух е добавен от Светите отци само и единствено, за да замаже факта, че хората забравят истинския бог и започват да се кланят на един човек. След това възниква исляма, който отново призовава съм единобожието и признава Исус само като пророк. Следващата религия не знам каква ще бъде и как ще гледа на нещата.

Истината за мен е в Стария Завет. Той е първоизточникът. Който иска да добие представа за авраамистичните религии трябва да започне от там. След това трябва да се прехвърли на Новия Завет и накрая на Корана, но само за да види как се изопачават нещата.
Нека да разгледаме най- важното, а именно 10-те Божи заповеди. И да си имаме едно наум, че само евреите и християните признават и спазват тези заповеди. Мюсюлманите си имат свои, базирани на тези. Но понеже и трите религии са авраамистичните, ще разгледаме и трите.
1. Аз съм Господ, Бог твой; да нямаш други богове освен Мен. ( Евреите го спазват. Християните не, защото приравняват Исус Христос за бог, обожествяват и неговата майка, молят се на светиите като на богове. Мюсюлманите също не, защото то макар и да не обожествяват открито Мохамед за всяко нещо го споменават и неговите думи и дела се превръщат в модел за сляпо подражание.)
2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята, не им се кланяй и не им служи. (Евреите го спазват. В техните храмове няма изображения. Християните не го спазват. Католиците имат статуи, а православните- картинки. При мюсюлманите няма изображения, но те са длъжни да се молят винаги с лице по посоката на Кааба, мястото където пазят парче от паднал метеорит. Тоест те се молят на един камък.)
3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог. (Нямам наблюдения за евреите. Християните споменават повече светците, отколкото бог. Мюсюлманите на всяка втора дума казват Алах, бисмилях, алхамдулилях и тем подобни.)
4. Помни съботния ден*, за да го светиш; шест дена работи и върши в тях всичките си работи, а седмия ден е събота на Господа, твоя Бог. (Евреите си го спазват. Християните, за да се разграничат от евреите, избират деня на Христовото Възкресение за свой свят ден и по този начин нарушават и тази заповед. Мюсюлманите, за да се разграничат от евреите и християните, избират петъка за свой свещен ден. Очаквам следващата религия да се спре на четвъртък или понеделник, въпреки че бог е посочил за свят ден съботата.)
5. Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята. (Това мисля го има и при трите религии.)
6. Не убивай. ( За евреите незнам, но при християните се спазва. Мюсюлманите знаете считат за свой свещен дълг да убиват всички неверници. За мюсюлманите участвали в джихад има специален рай.)
7. Не прелюбодействай. ( За евреите незнам, но християните си го спазват. В исляма знаете прелюбодеяние се нарича само ако жената е мюсюлманка. Ако е от друга религия не се зачита за грях.)
8. Не кради. (При християните се спазва. При евреите и мюсюлманите се счита за кражба само ако се отнася за човек от тяхната собствена вяра.)
9. Не лъжесвидетелствай против ближния си. (Отново при християните се спазва, а при останалите две религии за ближен се счита само единоверецът.)
10. Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си; нито нивата му; нито роба му; нито робинята му; ни вола му; ни осела му; нито някакъв негов имот - нищо, което е на ближния ти. ( При християните се спазва за всички хора. При евреите и мюсюлманите важи само за хора от собствената им религия.)

Всичките тези становища съм ги чела, не съм открила топлата вода, но има логика в тях и затова ги споделям.

Последна редакция: пн, 07 мар 2022, 08:15 от Mia Rulana

# 31
  • Мнения: 5 774
Mia Rulana, благодаря ти много за мнението и изчерпателния отговор! Надявам се и други хора да се включат.

По точка 2 за кумир - протестантите нямат икони, нито някакви статуи или изображения.


Не съм съгласна, че евреите трябва да се големеят, а точно обратното, защото те не познаха и не приеха Исус!Новият Завет, както казва самият Исус Христос, е нов договор, даден на всички хора от Бога, за да замени Стария Завет, даден само на евреите. Евреите са нарушили Стария договор, отклонили са се от пътя, завещан им от Бога, поради което Той прекрати договора си с тях и сключи Нов, но вече с други хора!!!

Но да речем, че второто пришествие, когато Той дойде за втори път те ще го познаят за първи, знам ли...
Според мен след като Исус е дошъл и умрял за нашите грехове Стария завет се отменя и Новият Завет е най-важен. Едно от нещата в Стария Завет беше да не се яде свинско, в Новия пише, че всичко може да се яде. Апропо Леки пости.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 182
Трябва да се отчете и факта, че при сключването на завета между Авраам и Йехова, Господ обещава на евреите, че те ще са богоизбран народ. Християните, вярваме, че милостта Божия вече се простира и върху всички нас (дори не бидейки евреи), благодарение на някои Иисусови притчи, думи и действия, както и на някои случки описани в деянията на апостолите, където както се казва: "самите апостоли се изумяват, че Св. Дух се излива върху необрязани езичници. "
Иудеите за разлика от нас, все още чакат идването на своя месия, непризнавайки Иисус Христос за такъв и естествено смятат, че те са единствения богоизбран народ. Това води до обяснима гордост (така да я наречем).
Мисля няма спор и до днес, че Господ е излял върху "своя народ" голямо изобилие от таланти. Как те ги оползотворяват е отделен въпрос. За мен евреите, които са приели христианството светят с много ярка светлина.

# 33
  • Мнения: 5 774
За мен евреите, които са приели христианството светят с много ярка светлина.
Има ли такива? Родили са се евреи, били са юдеи и са приели християнството по своя воля? Познаваш ли такива? Интересно ми е да говоря с тях


Матей 26:28
Защото това е Моята кръв на [новия] завет, която се пролива за прощаване на греховете.

Йоан 13:34
Нова заповед ви давам, да се любите един другиго; както Аз ви възлюбих, така и вие да се любите един другиго.


Относно спазването на съботата (макар че има християни адвентисти, които я спазват).
Колосяни 2:16
И тъй, никой да ви не осъжда за това, което ядете, или което пиете, или за нещо относно някой празник, или новомесечие, или събота;



Точно обратното на гордост трябва да изпитват тези, които отричат Исус и не разбирам защо едва ли не одобрявате това? Както и не разбирам защо не приемате Новия Завет за по-важен от Стария? (Евреи 8:13
А като каза "нов завет", Той обявява първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване.)
Все пак тук сме християни и то православни, нали? Не сме юдеи, не сме евреи... българи, християни и Исус е умрял за всички, те не са го разбрали, нито приели.

# 34
  • София
  • Мнения: 7 876
Днес започват Великите пости и много ми се искаше да споделим, кой какво разбира при спазването на постите.

Може би съм останал с някакво погрешно впечатление, но някои хора ги приемат като време за някакъв специален хранителен режим, дебнат се какво ядат, четат съдържанието на храните, треперят да не би по незнание да приемат храна от животински произход и т.н.

Моето лично убеждение обаче е, че постите по принцип не се свеждат само до ограничаване на храната, а до ограничаване и на други дейности и до отделяне на повече време за молитви, за самоанализиране и обръщане на внимание на собствения си дух. Затова особено по времето на Великите пости църквата е определила малко по-наситен богослужебен календар.

И така, какво за вас са постите и с какво при вас се променя ежедневието ви в този период?

# 35
  • София
  • Мнения: 6 182
За мен евреите, които са приели христианството светят с много ярка светлина.
Има ли такива? Родили са се евреи, били са юдеи и са приели християнството по своя воля? Познаваш ли такива? Интересно ми е да говоря с тях
Лично не Simple Smile Евреите, които лично познавам се броят на пръстите на едната ми ръка.

От сравнително съвременните и най-популярни: отец Александър Мен (роден е в еврейско семейство, но майка му приема християнството месец след като се е родил), Артър Кац (католик е но има интересни книги, за катарзиса през който е преминал и пътищата, които е изминал докато приеме християнството), Симон Вейл (тя е малко по-странна във христианското изповедение, но те философите са така Wink  ), Николае Щайнхарт (румънец, който заради еврейския си произход е бил в румънски затвор, където под влияние Валериу Гафенку (известен с прозвището светаца от затворите) приема православието). Имаше някакви съмнения за жената на Бердяев, но там не съм сигурна. Ако се замисля ще се сетя и още.
За не толкова популярни личности има ютюб канал със свидетелства на евреи които са се обърнали и са станали христиани (в различни деноминации, основно май са протестанти обаче и затова в тази тема само ги маркирам).

# 36
  • Мнения: 5 774
Gorg0nzola , благодаря! Много се радвам на всякакви хора, които приемат християнството (независимо кое). Но също уважавам много и исляма, мюсюлманите, знаете и те нас ни уважават много. На мен дори мюсюлманин ми е казвал ''Ние също много обичаме Исус''. И винаги съм срещала едно много голямо приемане и уважение от тяхна страна. Част от това ми търсене беше и новопоявилата се ситуация с бежанците, тъй като много пъти се натърти по медиите, че сегашните са ни православни братя, не са като онези......... и ми стана много неприятно. А и дори точно заради това, че сегашните хора са приети навсякъде и се чувстват като у дома си, имаме много общо с тях и е ясно, че сме близки, а за онези другите... трябва да се направи нещо, за да не се оформят гета, да се чувстват приети. А и да спомена, че има много православни сирийци.
Живяла съм в Испания за около година в малък град, в който нямаше православни църкви, затова посещавах католическа, убиха се да ми се карат, че не се кръстя правилно и когато им казвах, че съм православна, се оказа, че те никога не са чували за такава деноминация? Е, нормално ли е това!? Grinning  
Не мога да намеря един много стар клип, който беше правен в Македония, в един двор се бяха събрали православен свещеник и група православни и до тях имам с група мюсюлмани, всички заедно всеки на своя Бог се молеха за мир, а общото звучене беше много красиво. Капитал го бяха отразили, но не ми излиза самото видео, жалко...

По-скоро сега донякъде ми се изясни защо евреите не са желани никъде по света и защо до ден днешен продължава да има толкова антисемитизъм.  Simple Smile  



Деяния 9:20
И почна веднага да проповядва по синагогите, че Исус е Божият Син. (Но евреите не го познаха и Го предадоха).

Йоан 17:25
Отче праведни, светът не Те е познал, но Аз Те познах; и тия познаха, че Ти си Ме пратил.

Йоан 18:35
Пилат отговори: Че аз юдеин ли съм? Твоят народ и главните свещеници Те предадоха на мене. Какво си сторил?

Лука 24:20
и как нашите главни свещеници и началници Го предадоха да бъде осъден на смърт и Го разпнаха.


Jewish Israeli Psychologist finds Jesus Heart

Последна редакция: пн, 07 мар 2022, 14:35 от T.Valcheva

# 37
  • София
  • Мнения: 5 247
Знаете ли, отворената дискусия ме подсеща за това, колко е важно ограмотяването на хората от деца. В тази връзка съм зарадвана, че вече  в учебниците по история се представят идеално основните религии. Вярно, религия не се изучава. За мен е мечта в Бг да има православни училища, а освен едно частно начално училище в Ловеч- друго няма.
Защо е отношението на евреите към християните такова става ясно точно от това. Те не познаха и не приеха, отрекоха и разпънаха Иисус Христос.

# 38
  • Мнения: 5 774
Знаете ли, отворената дискусия ме подсеща за това, колко е важно ограмотяването на хората от деца. В тази връзка съм зарадвана, че вече  в учебниците по история се представят идеално основните религии. Вярно, религия не се изучава. За мен е мечта в Бг да има православни училища, а освен едно частно начално училище в Ловеч- друго няма.
Защо е отношението на евреите към християните такова става ясно точно от това. Те не познаха и не приеха, отрекоха и разпънаха Иисус Христос.
Браво, аз не знаех, трябва поне от обща култура(може ли да покажеш някакъв пример какво пише). На мен ми се иска да се изучава религия в училище. Но в България се гледа с едно око на религиозните хора - съмнителни са им. Тук богомилите/Петър Дънов/бялото братство са по-интересни.  Някои твърдят, че заради комунизма е така, но Румъния, Украйна, Русия са имали същия комунизъм, ама са си религиозни. В Румъния млади хора спират и се кръстят по средата на улицата (виждат кръст на църквата или се сетят нещо).

А това, което на мен ми липсва е общност, да има църковна общност. И църквата да има малко повече ''влияние'' над обществото, по-хубав начин го казвам, не като контрол, но да изказва мнение и да успява да привлече хората към нея. А това сякаш протестантските църкви у нас го правят много по-успешно.

В Гърция например тази общност мога да я усетя. Имам роднини там и когато съм ги посещавала винаги съм го усещала.  Гърците все пак влияят много силно над българите във виждането си за православието, но все пак намирам доста разлики.
В Арменската църква също определено се усеща общността.


Цитат
Защо е отношението на евреите към християните такова става ясно точно от това. Те не познаха и не приеха, отрекоха и разпънаха Иисус Христос.
Точно и ясно с две хаха
Но кой друг в човешката история е разделил новото летоброене от старото? Heart Дори в Израел, (колкото и да твърдят, че празнуват 5 хиляди и не знам коя подред нова година), в официалните им документи, лични карти, вестници и т.н. годината е две хиляди и... Grinning  Simple Smile)))))))



И нещо, което открих и което не помня, (тъй като са ме кръстили на 2 годинки). Малко е дълго и го поствам в скрит текст. Но явно всеки с представата си кои са "неверниците" . Като цяло всички са дооста абсурдни, нелепи и категорично неверни, защото не сме били такива преди да ни кръстят. В някои краища казват евреиче го взех, християнче ти го връщам...

Кръщенето в българските традиции.
Скрит текст:
След извършване на обреда в църквата – кръщението – кръстникът носи детето в дома му и го предава през прага на майка му, а на места – на бащата. В този момент кръстникът изрича три пъти „Взех го еврейче, връщам го християнче". В Севлиевско, Ловешко, Габровско, Троянско и Подбалкана казват „Взех павликянче, връщам християнче." В Търновско, Плевенско, Кюстендилско, Софийско, Русенско, Новозагорско, Ямболско - „Еврейче ми го даде, българче ти го донисвам". В Западните покрайнини изразът е подсилен —„Даде ми го еврейче, давам ти го чисто славянско българче". Във Врачанско, Горнооряховско, Гоцеделчевско и Първомайско кръстникът казва „Циганче го отнесох, християнче ти го донесох". При католиците в Свищовско и Никополско, както и в някои български села в Румъния той казва преди да тръгне за църквата: „Турчин земам, кръстянин жъ върним", което съответства на „Даде ми го турче, давам ти го християнче" от Старозагорско и „Мохамуданче зех, ристиянче нося" от Ловешко. В Северозападна България и на места в Софийско и Троянско казват „Циганче ми го даде, българче ти го врачам"; в района на Монтана „Некръстенче взех, ристиянче връщам", в някои рупски и загорски села в Странджа: „Некръстено го зимах, кръстено го нося", в Средна Западна България —„Даде ми го езичниче, християнче ти го връщам". В Добруджа се срещат няколко варианта: „Еврейче взех, кръщениче/ четениче/ християнче ти го давам". В Севлиевско формулата е „Даде ми го безверче, давам ти го християнче", което съответства на „Взех ти го попистянче (безверник — като протестантите), нося ти го християнче" от с. Гърмен, Гоцеделчевско. В Карнобатско, Айтоско и Котленско на репликата на майката „Дадох ти го некръстено и немиросано" кръстникът отговаря „Давам ти го кръстено и миросано". В Тетевенско, Сакар и на места в Пловдивско и Западните Родопи се среща фразата „Ти ми го даде еврейче, я ти го давам кръстенче/ кръстайче/ кръщелниче." В някои врачански села преди предаването родителите питат кръстника и бабата-акушерка „Какво носите, слънце или месец?",а те отговарят „Слънце". По-рядко казват :„Даде ми младенче, на ти християнче/ българче" на места в Средните Родопи; „Бебе го взех, ерген/мома го връщам" в Ловешко и „Без име го взех, с име ти го връщам" в Габровско, Ловешко. В Чирпанско епитетите за новопокръстения са градирани по следния начин:

„Даде ми го еврейче, на ти го българче";
"Даде ми го еврейче, на ти го християнче";
"Даде ми го еврейче, на ти го Иванчо".

Последна редакция: пн, 07 мар 2022, 17:11 от T.Valcheva

# 39
  • София
  • Мнения: 5 247
Браво, аз не знаех, трябва поне от обща култура(може ли да покажеш някакъв пример какво пише).  
Да, може разбира се.  Това последователно се прави в училище година след година. Това са само част от уроците-



 Има прекрасно разгледани нашето покръстване, схизмата след това, богомилството и много други факти за  вярата. Наистина учебниците по религия (има ги на сайта на патриаршията) ще са най- доброто нещо, но и това не е малко.

А това, което на мен ми липсва е общност, да има църковна общност.
Има енории, в които хората са изградили общност.
Точно и ясно с две хаха

Не разбирам този коментар. Може ли помощ.

Последна редакция: пн, 07 мар 2022, 20:25 от Мигла

# 40
  • Мнения: 9 152
Много се радвам за заформилата се дискусия. Полезна ми е, понеже съм доста неграмотна в темата.
От Александър Мен наследието ми е било голям ориентир- това, което съм чела и слушала; Царство му Небесно.
Ако може някой да се включи и за 3-я Рим, с обяснение, ще бъда благодарна.

Спасителен пост на всички! Hands Pray

# 41
  • София
  • Мнения: 5 247
Много се радвам за заформилата се дискусия. Полезна ми е, понеже съм доста неграмотна в темата.
От Александър Мен наследието ми е било голям ориентир- това, което съм чела и слушала; Царство му Небесно.
Ако може някой да се включи и за 3-я Рим, с обяснение, ще бъда благодарна.

Спасителен пост на всички! Hands Pray
Москва е 3-я Рим.

# 42
  • Мнения: 5 774

А това, което на мен ми липсва е общност, да има църковна общност.
Има енории, в които хората са изградили общност.
Точно и ясно с две хаха

Не разбирам този коментар. Може ли помощ.
Благодаря за труда да направиш снимките! Simple Smile

А за цитата, изяла съм думата ''думи''. Имах предвид, че си го казала с две думи защо евреите изпитват някаква неприязън към християните. Но остава загадка защо чувстват по-близки мюсюлманите. За мен исляма е по-близък до нас, а Корана го изопачават някои хора с тълкуванието си.
Но евреите никак не са били така нагли, когато българската православна църква е изиграла основната роля за спасяването през Втората световна. Дори тогава един друг патриарх на име Кирил е приютявал хора в дома си и в църквата, май не са имали нищо против тогава. Добре е човек не само във време на криза да бъде малко по- смирен.

А за общността, ами... аз нямам, тоест повечето хора са предимно много по-възрастни. Една приятелка арменка (за жалост се прибра в Армения) ме беше завела в арменската църква (в София) и беше пълно с млади хора, но службата се водеше на арменски и не разбрах нито думичка Grinning


Поздравявам с песен

# 43
  • Мнения: 2 885

И така, какво за вас са постите и с какво при вас се променя ежедневието ви в този период?
От години не съм постила истински и това ми тежи като камък. Но покрай мен много хора започват да се опитват да постят и това ме радва. Може би малко се опитвам да прехвърля своята си вина на някой друг, но наистина смятам, че по магазините трябва да се предлага малко повече вегетарианска храна. И особено по време на пости тя трябва да е изложена на най- видно място. Защото, признавам си, много често за вечеря след края на работния ден нямам сили да готвя и купувам готова храна или просто пържа яйца. Мен лично много би ме улеснило ако има пакетирани храни на които пише “веган”. Както за мюсюлманите има храни на които пише “халал”, така и за нас да помислят да му се не види! Всъщност в Кауфланд съм виждала хумус с натрошен арабски хляб и си пише “подходящо за пости”, но е сбутано между другите неща и трябва да знаеш какво да търсиш.


Mia Rulana, благодаря ти много за мнението и изчерпателния отговор!
Е, историята на религията си ми е слабост. Пък и бързо начатках отговора, защото, както вече писах, съм чела много по темата и просто имам готов отговор на всичко.

Последна редакция: вт, 08 мар 2022, 04:10 от Mia Rulana

# 44
  • Мнения: 5 774
И така, какво за вас са постите и с какво при вас се променя ежедневието ви в този период?
От години не съм постила истински и това ми тежи като камък. Но покрай мен много хора започват да се опитват да постят и това ме радва. Може би малко се опитвам да прехвърля своята си вина на някой друг, но наистина смятам, че по магазините трябва да се предлага малко повече вегетарианска храна. И особено по време на пости тя трябва да е изложена на най- видно място.

Има веган рафтове по суперите, но е много скъпо, а и предимно не готвено. Когато съм била в Йордания по време на Рамадан цялото общество се включва, заведенията затварят през деня, дори няма откъде да си купиш вода. Може да звучи крайно, но на мен ми липсва, че у нас не е така и все пак точно затова трябва да се казва на хората. Преди хоум офиса обядвах заедно с колегите на заведение, оказа се че по време на пости няма какво да ям, (а имахме топла връзка с един мол, тоест много заведения, но ако нямаше месо, то имаше масло/сметана), затова просто казах мило на персонала на едното място, че са пости и не мога да си намеря постно ястие. Още на следващия ден имаше 2-3 с една голяма табела най-отпред ''За пости'' .  Heart  Въобще не го очаквах.



Е, историята на религията си ми е слабост. Пък и бързо начатках отговора, защото, както вече писах, съм чела много по темата и просто имам готов отговор на всичко.
Точно затова ми е странно, че смяташ, че в Стария завет е истината, а не в Новия и важните послания на Исус към нас.
Припомних си ето тази притча от Лука 10:27-39, която евреите не са чели и смятат, че думата „ближен“ се отнася само за онези, които спазват юдейските традиции, много тъжно.
Скрит текст:
29 Но той, понеже искаше да оправдае себе си, рече на Исуса: А кой е моят ближен?
30 В отговор Исус каза: Някой си човек слизаше от Ерусалим в Ерихон; и налетя на разбойници, които го съблякоха и нараниха и отидоха си, като го оставиха полумъртъв.
31 А случайно някой си свещеник слизаше по път, и, като го видя, замина си от срещната страна.
32 Също и един левит, като стигна на това място и го видя, замина си от срещната страна.
33 Но един самарянин, като пътуваше дойде на мястото дето беше той, и като го видя, смили се,
34 приближи се и превърза раните му, като изливаше на тях масло и вино. После го качи на собственото си добиче, закара го в една гостилница и се погрижи за него.
35 И на следния ден извади два динара и ги даде на гостилничаря и рече: Погрижи се за него; и каквото повече иждивиш, на връщане аз ще ти заплатя.
36 Кой от тия трима ти се вижда да се е показал ближен на изпадналия всред разбойниците?
37 Той рече: Онзи, който му показа милост. Исус му каза: Иди и ти прави също така.

Ето затова Исус донесе любовта между хората. Затова и Библията е най-добрата и продавана книга в целия свят. Разбира се всеки има свободна воля, но невежеството, на тези които го отричат не трябва да се възхвалява.
Галатяни 3:26 Защото всички сте Божии чада чрез вяра в Исуса Христа.
27 Понеже всички вие, които сте се кръстили в Христа, с Христа сте се облекли.
28 Няма вече юдеин, нито грък, няма роб, нито свободен, няма мъжки пол, ни женски; защото вие всички сте едно в Христа Исуса.
29 И ако сте Христови, то сте Авраамово потомство, наследници по обещание.


Честит 8-март, дами!  Забележете, че най-добре живеят и се чувстват жените в християнските държави. Първо на жена е избрал Исус да се яви след възкресението Си. Света Богородица е човешкото същество, което е най-близо до Бога, няма мъж, който да е равен на нея или над нея.

Общи условия

Активация на акаунт