Православието като начин на живот - 9

  • 39 035
  • 672
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 88
Суеверия сред днешните християни

" Мартеници:

Пупулярен  езически  обичай,  привнесен  в  християнския живот, е носенето на мартеници. Смята се за българска традиция, макар  че в  леко  променен  вид  обичаят  присъства и в Северна Гърция, Македония, Румъния и Молдова. Някога  в  България  са  носели  мартеници  само  жените  и  децата, но от средата на XX век някои мъже също започват да носят.  А  сега  кой  носи  мартеници?  Почти  всички  от  хората, считащи  се  за  православни  християни.  Носят  ги „за  здраве, щастие,  късмет”  и  т.  н.  Приятно  самозалъгване.  Всеки  знае, че това е безсмислено, но... такава е модата. Езическата мода. Не  бива  ние,  християните,  да  се  съобразяваме  с  нея. Вярването,  че  плетеницата  от  бял  и  червен  конец  ще  ни  донесе щастие, е празна, безсмислена, суетна. Не носенето на конци ще ни донесе щастие, а стремежът  да  изпълняваме Божиите заповеди. Защото само така ще получим Божествената благодат и вечния живот, който е постоянно блаженство и неописуемо щастие.  Несъмнено  е,  че  мартеницата  от  край  време  е  била  езически  атрибут.  Така  например  Иглика  Мишкова,  етнолог  и уредник от Националния етнографски музей, ясно заявява, че в  миналото  мартеницата  е  изпълнявала  ролята  на  амулет, който  задължително  е  трябвало  да  предпази  този,  който  я носи, от беди и нещастие. Затова и изработката на мартеници била свързана със спазването на различни условия, които да осигурят „магическата  сила”.  Например  оставяли  мартениците да престоят една нощ под трендафил, защото уж трендафилът имал силата да отпъжда всички вредни  излъчвания и  затова  се  смятало,  че  той  предава „духовна  сила”  на  мартеницата.  В  други  региони  мартениците  се  правели  сутрин рано на първи март, преди изгрев слънце и се считало, че ако тя не се усуче до изгрев, нямало да има „своята вълшебна и магическа сила” Според  тези  нехристиянски  традиции,  на  първия  ден  от март  най-старата  жена  в  семейството  връзвала  на  ръцете  на децата пресукан бял и червен конец „за здраве и против уроки”. И досега  на някои места с мартеница украсяват сватбените китки, също и котлето, в което се дои първото мляко на Гергьовден;  с  мартеница  завързват  събраните  на  Еньовден билки. С други думи, ако трябва да обобщим, повсеместна е заблудата хората да чакат здраве и закрила от два преплетени конеца… Докога  се  носят  езическите  мартеници?  В  някои  краища ги носят три дни, в други райони ги свалят, когато видят първия  щъркел (или  лястовица)  и  ги  завързват  на  клончета  от цъфнало  дърво  или храст.  Понякога  ги  носят  чак  докато  започне жътва. Но има едно правило, което се спазва винаги, и което носи  онзи  заплашителен  привкус,  типичен  за  повечето  суеве-рия: „мартеничката  не  трябва  да  се  изхвърля,  защото  ако човек го направи, то той си изхвърля и късмета”. Без  да  изпадаме  в  повече  излишни  подробности  ще кажем:  всички „забавни”  обичаи  за  носене  на  мартеници,  а после и за тяхното сваляне, представляват една суеверна традиция,  която  уж  предпазва  човека  от  болести  и  беди, „носи късмет”,  но  в действителност  още  повече  го  отдалечава  от Бога-Вседържител.  Не на бял и червен конец трябва да се надяваме ние, християните, а на Всемогъщия Бог!"

Ура:) Поздравления за нормалността и правата вяра. За съжаление ще се убедите, че нито тук, нито където и да било в сегашните видимо последни времена са останали много правоверни православни хора. Уви. Има много уж православни, които са му отпуснали края и вярват в конци, в НЛО, в рока, във врачки, само не и в единния истинен Бог. Когато защитавам православието с аргументи, с представяне на официални издания на книги по темата от самия Свети синод, първо ме нападат глутница езичници, а после ми се трият коментарите незнайно от кой псевдо-християнин. Здраве да е, нали всеки ще си получи наградата. Забравили са и блаженствата, например: Блажени гладните и жадните за правда, защото те ще се наситят и Блажени изгонените заради правда, защото тяхно е царството небесно. Блажени сте вие, когато ви похулят и изгонят, и кажат против вас лъжовно каква и да е лоша дума заради Мене. Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата. На мен съвестта ми е чиста. Отново поздравления. В правия път сте. Дано да сте благословена и здрава.

# 16
  • Мнения: 2 588
Дори повечето от нерелигиозните хора вече не носят мартениците като амулет и не вярват, че ще им донесат нещо добро или ги пазят от нещо, какво остава за религиозните.
За мен например мартеницата е като аксесоар, като гривна да речем и ми навява чувство за съпричастност с българското. Никакви суеверия и ритуали не влагам в нея.
Всичко от материалния свят има такава сила и значение, каквато му придаваме ние с вярата си.
Ако някой вярва, че мартениците имат значение, да се бори с тях, за мен, която вярвам в Бог, мартеницата няма абсолютно никакво значение за вярата ми, а само за принадлежността ми към българския народ.

# 17
  • Мнения: 88
Само дето става въпрос за езичество, както вече се доказа няколко пъти - вземете книгата "Суеверия сред днешните християни", ето линк: https://knigabg.com/index.php?page=book&id=30870. И си спомнете за цар Соломон, сина на цар Давид - как въпреки божествената мъдрост, която изпросил от Бога, все пак започнал да се жени за езичнички и накрая започнал да строи капища за техните идоли и даже да им се кланя... С цялото ми уважение към всеки умен човек, едва ли някой може и на йота да се сравнява с цар Соломон по ум и разум, а той все пак е извършил тежък грях, нали така? Значи не се поддавайте на малките идоли, защото Господ не случайно казва да му бъдем верни и в малкото... А още по-заплетено става с бесовете, които се закачат за идолопоклонците. Върви, че се оправяй после. Нали свети Серафим Саровски казва, че и най-малкия нокът на най-малкия бяс може да обърне света наопаки... Искам да се извиня, ако по някакъв начин моя характер е обидил някой от вас - и на мен не ми е приятно и ме боли, когато воювам. Това ми е изпитание за цял живот и засега не успявам да се справя. Не съм искала да засегна лично никой, просто се притесних от позициите на няколко човека тук, и то на хора, от които очаквам стоицизъм във вярата. Предполагам, че всички имаме мили спомени с мартеничките от баба и дядо в детството, но когато става въпрос за Бог и за хората, аз избирам Бог. Предполагам, че в това поне имам някакво право. Простете ми, но го правя от загриженост. И аз не харесвам егото си. Но това, което пиша, не е моя измислица, за да спорим, а факти от надеждни източници.

# 18
  • Мнения: 2 588
И аз не искам да споря, само изказах мнение.
Бог гледа какво е в душата, не по ръцете и дрехите ни.
Човек като много почне да гледа другите и вземе че забрави да погледне себе си и мисля, че това е вид духовна прелест. Разбира се, аз по себе си съдя, не казвам, че се отнася за всички това.

# 19
  • Мнения: 758
Всяка година по това време излиза на дневен ред въпросът с мартениците. Аз така и не успях да си формулирам позиция по този въпрос, но като че ли повече клоня към категоричното отхвърляне. Относно това дали те биха имали някакво влияние върху нас, ако ги носим като християни, си мислех за думите на Св. Ап. Павел към коринтяни (първото послание, гл. 8 ). Там той говори за идоложертвената храна, но аз си го асоциирам и за мартениците, което не знам дали е правилно, но така ми дойде. Та така, за мен е по-добре да са далеч от мен мартениците, но като ми подаряват благодаря учтиво, а после ги хвърлям.
Първата година след като повярвах истински в Бог бях ужасена на първи март. Страхувах се от това изобщо да ги пипам. Молих се за това на Бог да ми помогне и това беше първият път в живота ми, когато никой не ми подари мартеница. Слава на Бога, Той се грижи за всичко! Само трябва да се обръщаме към Него за всичко.
Аз тези дни се вълнувам повече от нещо друго и то е войната, която започна. Осъзнавате ли, че живеем в последните времена? Бог да ни е на помощ!

# 20
  • София
  • Мнения: 5 247
Бог да ни е на помощ. Войната е факт и моето сърце също е печално.

# 21
  • Мнения: 2 588
Това не е най-голямата война, просто е по-близо до нас, нашите поколения не сме преживели този ужас.
Не мисля, че живеем в последните времена.
Но е страшно, дано Бог чуе молитвите, а и дано запази Киевско-Печорската лавра, не знам какъв човек трябва да си да я унищожиш.

# 22
  • Мнения: 9 152
Да се молим Бог да помага за най- правилните решения, да влага мъдрост в сърцата на властимащите.
Моля се, час по- скоро да се спрат военните действия. Hands Pray
Да няма повече загинали.
Много ми хареса обръщението на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит за мир по повод военните действия в Украйна
Скрит текст:
ОБИЧНИ В ГОСПОДА БРАТЯ И СЕСТРИ,

Встъпвайки в подготвителните дни преди началото на спасителния Велик пост, сме свидетели на военни действия между два братски народа – Русия и Украйна, приели спасителната Христова вяра от единия купел на светото кръщение.

Кръвопролитията и отнемане на невинни човешки животи е недопустимо за всички, които търсят мир, единство и любов в света!

 Христовият завет: „Мир ви оставям; Моя мир ви давам; Аз ви давам не тъй, както светът дава“ (Йоан 14:27), и „блажени миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии“ (Мат. 5:9), отекват в сърцата ни и са основен дълг на всеки християнин!

Призоваваме всички, от които зависи да прекратят кръвопролитията и загърбят противоречията, да зачетат основното човешко право на живот и свобода и постигнат по пътя на дипломацията жадувания мир, завещан ни от Спасителя Христос!

Отправяме всесърдечна молитва към Всеподателя Бога и Отец на мира, да спрат раздорите, безредията, крамолите и кръвопролитията, като отново се възцари мир и благоволение сред човеците!

Молим се Господ да подкрепи верните Си, които желаят и се стремят към мир и разбирателство, да избави света от козните на лукавия, който пося чрез отдадени нему човеци семето на разделението и разрухата, и цели да подложи на изпитание богозавещания мир в света и венеца на Божието творение – човека!

Покровът на света Богородица да закриля всички човеци, които се намират в беди, скърби и нещастия и ги дари с търпение, молитва и упование в Божията милост и правда!

Господ Бог да упокои в селенията на праведните душите на всички загинали вследствие на военния конфликт в Украйна!
Относно последните времена, придобих по- друго осъзнаване за тях.
Според мен, откакто Христос възкръсна, ние, човечеството живеем в последните времена.
Припомнете си още първите християни, когато започват гоненията срещу тях, те са мислели, че живеят в последните времена.
Оттогава все има катаклизми, все се случват сътресения, които са просто проверка и подготовка за всеки един от нас, който е повярвал, за живот в следващия век.

Последна редакция: пт, 04 мар 2022, 12:21 от Катерица

# 23
  • София
  • Мнения: 5 247
Последните времена са нещо, което никой не знае кога ще стане. Сега настанаха толкова трудни дни и с Ковид и тези тепърва последици от пренареждането на света. Огромни изпитания  от всякакъв характер. Мен осбено ме мъчи, че войната е братоубийствена, а също  разделението и агресията  между обикновените хора в тези ситуации.
Думите на нашия патриарх страхотно ме подкрепиха.
Бих искала да споделите как се отнасяте към това свещеници  и духовни лица публично да правят обръщения с конкретно взимане на страна в конфликта, даване на определения и  приканване за някакви действия. Така беше и с ковид ваксините, така е и сега.

Последна редакция: чт, 03 мар 2022, 01:20 от Мигла

# 24
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Никога, никога не съм свързвала мартеницата с гаранция или надежда да здраве. За мен 1 март е достатъчно хубава дата, защото идва пролет и мартеницте ги свързвам само с това като  местна традиция. Паралел пък между християнстно имартеници не съм си и помисляла да правя. Слагат ми и, тъй като много ми пречат ги свалям бързо. Има нещо мило и наивно  в тази традиция и това прави ежедневието ни по - колоритно. Нищо друго. Вече станах толкова много, оабче,че яко ми писват.

# 25
  • Мнения: 9 152
Имам моменти, в които жадувам да прочета нещо православно, за да се укрепя. По принцип се старая да чета, но знаете как е в делника.
Днес четох.
И реших да споделя с вас няколко цитата. Често материалите са дълги, респективно и цитатите.
Затова ще публикувам един цитат. А след това, може и други.
Ще се радвам, ако някой има порив, да сподели също. Просто цитат.Simple Smile

Цитат
Блажен е този, който търпи скърби и болести. Чрез тях се очистват греховете. Но ако очиствани от Бога чрез скърбите и болестите, ние продължаваме да грешим, тогава трябва да се убоим да не би да се изчерпи явяваното над нас милосърдие на Бога, Който жадува нашето покаяние.Скърбите са необходими за всеки човек, както огънят за храната. Затова именно и светиите не изпълняват, не ни изпращат изпросваните (в молитва) земни блага, не ни избавят от бедите и страданията, за да се спаси посредством тези скърби душата.Не бъди малодушен и не изоставяй Божия път поради вражеските козни или поради интриги, гонения или клевети. Да носят кръста, т.е. скърбите, не е участ само и единствено на християните: носи ги и християнинът, и нехристиянинът, но разликата между тях е тази, че на първия те служат като лекарство и средство за наследяването на Небесното Царство, а за втория стават наказание, възмездие и причина за погибел. За първите кръстовете с времето стават все по-леки, все по-сладостни и накрая се превръщат във венци на вечната слава, а за вторите стават по-тежки и по-мъчителни, докато накрая те преминат там, където ще страдат вечно и безутешно. Трябва да обучаваме себе си да понасяме по еднакъв начин сладкото и горчивото в живота. Да не се прелъстяваме от радостите, а от скърбите да не се угнетяваме, но за всичко да благодарим на Бога, защото в благополучието Господ ни подава средства да благотворим на нашите ближни, а в скръбта и лишението ни довежда до молитвата за нашите нужди, която е Негов дар. Земните страдания и нещастия, когато са претърпявани със смирение, вяра и преданост към Божията воля, доставят голяма духовна полза. Искате да знаете каква? Тази, че в нас отслабва плътският човек този най - опасен враг на нашето спасение, тази, че у нас затихва привързаността към благата на света и неговите нечисти утехи и мислите ни се обръщат към небето и вечността; тази, че се приближаваме към Бога.Често например в болестно състояние ние молим Бог да ни даде здраве, или в крайна бедност достатъчно препитание, и въпреки това не го получаваме. Причината за неизпълняването на молитвите ни се крие не в липсата на благост у Бога, а в нашата развратена природа, в това, че ние въобще не умеем да се ползваме от божествените дарове: ние повече искаме да употребим дара на здравето като средство и оръдие за житейските удоволствия, за изобретяването (на различни прищевки) и умножаването на разкоша,а съвсем не да го посветим на Господа и за полза на нашите ближни. Повече искаме да употребим даруваното ни имущество за удовлетворяването на различните ни капризи, а не като повод да прославим Бога и да помогнем на ближния. Поради това и нашите просби, като преследват цел, несъответстваща на предназначението на божествените дарове, са недостойни пред Бога и не заслужават никакво внимание от страна на Божеството. Утесненията от Бога ...търпим и благодарим. Но ако разполагаме със средства да ги отстраним и това е от Бога, и не е никакъв грях да се възползваме от тях и да се освободим от притесненията.
Скърбите принасят полза на душата: те очистват страстите, усилват смирението, изоставят греховете, укрепват характера, приобщават към Христовите страдания, напомнят за Бога. Търпи, всичко ще премине; надявай се на Бога ще те избави; моли се Майката Божия ще ти помогне; трябва да търпим с какво иначе ще се явим там?Добродетелите се раждат обикновено от страданията и униженията; както пороците пък от наслажденията и тщеславието.За неумерената скръб заради греховете. Прекалената скръб заради греховете, която довежда до отчаянието, се отхвърля от учението на светите отци. Тази скръб трябва да съразтваряме с надеждата в Божието милосърдие; трябва едновременно да скърбим и да се надяваме: да скърбим, защото с нашите грехове прогневяваме Бога, отдалечаваме се от Бога, а да се надяваме защото имаме всесилен Лекар за нашите грехове, Господ Иисус Христос, Който проля за нас Своята кръв. Може ли монах да се излекува? От опита на мнозина се забелязва: към когото и от монасите да се прилепи някоя болест, колкото и да се старае, напълно няма да се излекува все си остават болезнените пристъпи, смиряващи и обременяващи монаха. А от всичко това излиза, че болният монах може да се полекува, но за пълното си оздравяване следва да остави всяка житейска грижа. За претърпяването на кражбите. Ти пишеш, че не е известно къде са изчезнали парите. За да избегнеш греха, по-правилно и по-добре е срещу никого да не мислиш (лошо), а да положиш в ума си, че това е изпитание и изкушение, изпратено ти заради някакъв грях. Подобни изкушения се изпращат заради непристойните ни мисли спрямо нашите ближни. За своя утеха помисляй, че изгубената сума ще ти се вмени като милостиня и благодеяние, и повече дори. Когато човек върши някакво благодеяние или оказва милост, това неволно, незабележимо бива окрадено от тщеславието, а при изгубването на някоя сума няма никакво място за тщеславието, то се отстранява от скръбното и неприятно чувство. Предавай се на Божията воля и ще се успокоиш. През 1840 г. починала една девица и не я погребали, очаквайки пристигането на нейния духовник. Накрая, едва на осмия ден след смъртта є, духовникът пристигнал и като се приготвил за служение, поискал да я погребе на следващия ден вече девети след нейната смърт. По време на опелото лежащата в гроба се свестила и когато започнали да я разпитват какво се е случило с нея, тя отговорила, че действително умряла и видяла изпълнените с неизказана красота и радост райски селения. След това видяла страшните места на мъченията и тук, в числото на измъчваните, видяла майка си и сестра си. После чула глас: “Аз им изпратих скърби в техния земен живот за тяхно спасение; ако те бяха понесли всичко с търпение, смирение и благодарност, тогава заради претърпяването на кратковременната скръб и лишение щяха да се сподобят с вечната радост във видяните от теб блажени селения. Но със своя ропот те всичко погубиха.”
(Преп. Амвросий Оптински)
 

# 26
# 27
  • София
  • Мнения: 1 365
Как се молите за своите некръстени ближни? Ако знаете някоя молитва, моля споделете, че ми е много трудно да се моля с мои думи, все не ми идват.

# 28
  • Мнения: 5 774
Здравейте, имам дискусия и малко лично изследване, и драма. Ще опитам да обясня накратко въпроса си. Възпитана съм никога да не деля хората по етнически или религиозен признак, винаги са ми казвали, че на база исторически факти всички хора/народи/религии сме свързани помежду си, както и че винаги трябва да се търси мост между хората, а не разделение. Както и знаете, нашия Стар Завет се разказва изцяло за евреите, арабите и те идват оттам(съответно и исляма). Затова смятам, че сме свързани всички тези хора и религии. Затова душата ми е леко смутена от последните ми открития, а именно
Защо евреите/юдеите не уважават християнската религия?
Винаги леко ме е смущавало и това разделение на множество църкви в християнството, но това е отделна тема. Обичам всякакви храмове и се чувствам много добре в тях, смятам, че Бог е навсякъде. Натъквам се на мнения,в които евреи открито изразяват презрение и снизхождение към християнската религия, нещо за което никога не съм подозирала, знаете в нашият Стар Завет се разказва изцяло за избрания Божий народ, за нас Исус е син на Давид. А те го пишат с малка буква и го наричат лъжепророк и с някакви обидни заключения как не искат да имат нищо общо с нас християните, защото ''сме ерес''.  Извинете, но не е нужно човек дори да бъде религиозен, за да знае, че християнството е една от трите авраамически религии и най-практикуваната религия в света.  Не може да я наричаш ерес. Та някой знае ли защо евреите/юдеите не уважават християнската религия и мислят, че нямат нищо общо с нас?

Последна редакция: нд, 06 мар 2022, 21:44 от T.Valcheva

# 29
  • Мнения: 195
Уви. Има много уж православни, които са му отпуснали края и вярват в конци, в НЛО, в рока, във врачки, само не и в единния истинен Бог.

"Никой да ви не прелъсти по никой начин; защото оня ден не ще настъпи, докле първом не дойде отстъплението (2 Сол. 2:3) – пише апостол Павел до солуняни.

В Първо послание до Тимотей пише: А Духът ясно говори, че в последните времена някои ще отстъпят от вярата, като се предават на мамливи духове и бесовски учения (1 Тим. 4:1). Свети апостол Иуда свидетелства, че всички апостоли говорели еднакво по този въпрос: Помнете думите, които апостолите на Господа нашего Иисуса Христа предрекоха; те ви говореха, че в последно време ще се явят подигравачи, които ще постъпват според нечестивите си похоти. Те са човеци, които се лъчат от единството на вярата (Иуд. 1:17-19). Сам Господ предрече, че преди свършека на света много лъжепророци ще се подигнат и ще прелъстят мнозина; и понеже беззаконието ще се умножи, у мнозина ще истине любовта (Мат. 24:11-12), така че, кога Той дойде, ще намери ли вяра на земята? (Лука 18:8 ) "



Благодаря за пожеланията, Zoraya2222!

Бог да ви помилва и утеши!

Аз самата съм минала през упование в извънземни; всички жанрове упадъчна музика; астрология; таро; осъзнато сънуване; секти - всякакви; протестанство.. Бог ми даде и на мен свобода да изживея своите си заблуди..

През годините много хора са се опитвали да ми говорят за Бог, за църквата.. но нищо от думите им не достигаше до мен.. Вероятно само светиите имат сила да въздействат с думи.. Моето обръщане стана благодарение молитвите на монаси.. Затова и вярвам, че само молитвата би могла да помогне на хора, които по някаква причина са се отделили от светоотеческото предание ..

Простете ми, братя и сестри! Леки и спасителни пости!

Общи условия

Активация на акаунт