Православието като начин на живот - 9

  • 39 041
  • 672
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 876
И така, какво за вас са постите и с какво при вас се променя ежедневието ви в този период?
От години не съм постила истински и това ми тежи като камък. Но покрай мен много хора започват да се опитват да постят и това ме радва. Може би малко се опитвам да прехвърля своята си вина на някой друг, но наистина смятам, че по магазините трябва да се предлага малко повече вегетарианска храна. И особено по време на пости тя трябва да е изложена на най- видно място. Защото, признавам си, много често за вечеря след края на работния ден нямам сили да готвя и купувам готова храна или просто пържа яйца. Мен лично много би ме улеснило ако има пакетирани храни на които пише “веган”. Както за мюсюлманите има храни на които пише “халал”, така и за нас да помислят да му се не види! Всъщност в Кауфланд съм виждала хумус с натрошен арабски хляб и си пише “подходящо за пости”, но е сбутано между другите неща и трябва да знаеш какво да търсиш.
Засегна една много гореща тема. Оказа се, че заведенията ни за хранене дори и понятие си нямат какво означава постна храна. Влизам веднъж в една баничарница и викам нещо постно имате ли и продавачката ме гледа втрещено и казва „Е как бе всичко ми е без месо“. Grinning Освен това нямаш гаранция дори и пържените картофи дали не са пържени заедно с кюфтетата например.

Заредил съм се аз с разни тофута и сирена и кашкавали на кокосова основа имам и веган пастети и когато мога (а това не винаги е възможно обаче) си правя сандивичи. Често обаче ми се налага да замина в командировка и тогава изповедника ми ме е благословил, да си „възстановя/спазя“ пропуснатите дни от постите в дните след светлата седмица (това ми се е случвало и при другите продължителни пости, тогава възстановяването е след тях). Като задължително условие обаче той иска от мен при възможност да спазвам ограничения (например ако може да ям без месо) и след това да изповядам тези изключения.

Има и друг момент, аз спазвам определен хранителен режим поради някои заболявания и затова свещеника ми заедно с ендокринолога са определили и специален режим на пост, тук пък имам допълнително изискване да чета повече молитви през постите (в понеделник, сряда и петък ми е определил части от някои канони).

Така, че според мен трябва да се търси някакво гъвкаво решение в днешното динамично време и пак да повторя да не търсим възможности за поста само в хранителния режим.

# 46
  • София
  • Мнения: 5 247
И двете видеа много ми допаднаха. Разпознах и някои от манастирите и храмовете. Музикалният съпровод беше вълнуващ. Преди време имах интерес към православното песнопение. Много хубава книга прочетох, в която се проследяваше през вековете възхвалата на Господа в песен.
Евреинът говори много ревностно.Благодаря!

# 47
  • Мнения: 195
Как се молите за своите некръстени ближни?

Ако има светия, чието име носи, или който се чества в деня на рождението му, аз се моля например така:

Свети отче Николае, моли Бога за Николай!

Ако няма:

Пресвета Богородице, спаси Николай!

Господи Исусе Христе, Сине Божи, помилуй и спаси Николай!

Ако е някой богоборец:

+ Не ми вменявай тази молитва за грях..

Последна редакция: вт, 08 мар 2022, 20:19 от не знам

# 48
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Споделям една прекрасна молитва за Игнажден (и не само). Hands Pray

Аз каня любовта да влезе и да изпълни дома ми с емоциите и цветовете си, да смекчи ъглите, да заглади ръбовете, да събере, да сближи, да помири, да обърне очите към сърцето. И каня здравето да влезе, да докосне всекиго и всичко и да им даде от силата и живината си, та никой да не се оттърва от здраве. Здрави да са решенията ни, постъпките ни, мислите ни. ЗдравоСловни да бъдат думите ни.

Аз каня изобилието да влезе и нека поръси със златен прашец работата ни, заниманията ни, стремежите ни, начинанията и мислите ни. Нека се отплаща трудът ни и богатството от него да е голямо, а също удовлетворението и щастието от него. Аз каня радостта да влезе и да усмихне всички – семейството ми, живота ни, сърцата ни.

И каня благодарността да влезе, та да се събуждам с първата мисъл за нея сутрин и веднага да осъзнавам, че даровете, които имам и получавам, са безкрайни. Аз каня възможностите да влязат, та да придобием ясен поглед за тях и смело сърце да ги следваме. Каня топлината, нежността, чудесата, щастливите попадения, приятелите, талантите, успеха, удовлетворението, щастието, разбирането, приемането, прошката, музиката, красотата, съвършенството, цветовете, уханията, многообразието.

Тази сутрин Бог прекрачи пръв прага ми…

# 49
  • Мнения: 3 417
Много красиво! ❤️

# 50
  • София
  • Мнения: 5 247
Метаноиа, това не ми прилича на молитва.

# 51
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Мигла, има различни видове молитви - под формата на химн, стих, заклинание, спонтани мисли и чувства, молитва за прошка, покаяние, благодарност.....
Всички думи, които са изречени искрено, чувствено, с любов, с покорство и вяра в Бог са молитва.

# 52
  • София
  • Мнения: 5 247
Молитвите се отправят към Бог, света Богородица и светиите, а не към любовта, успеха, изобилието и т.н колкото и красиво да звучи.
Да, молитвите трябва да са от дъното на душата, искрени с вяра и любов към единния Бог.

# 53
  • Мнения: 2 885
има различни видове молитви - под формата на химн, стих, заклинание, спонтани мисли и чувства, молитва за прошка, покаяние, благодарност.....
Всички думи, които са изречени искрено, чувствено, с любов, с покорство и вяра в Бог са молитва.
Пълни глупости. Няма молитва заклинание. Да не говорим за химни и римушки.
 И това, което сте написали, не е молитва, а пожелание. Става за надпис на картичка за рожден ден. За нищо друго.

# 54
  • Мнения: 195
И така, какво за вас са постите и с какво при вас се променя ежедневието ви в този период?

Опитвам се да придобия дух покаен.., трудно успявам.

"Покаяния отверзи ми двери, Жизнодавче.."

Много хубаво песнопение, което се пее през този период по време на Утренята.  Поздрав за всички православни!



Слава на Отца и Сина, и Светия Дух…

Отвори ми вратите на покаянието, Жизнодавче, духът ми бодърства в Твоя храм, аз нося храм телесен цял осквернен; но като щедър очисти ме с благостта на Твоето милосърдие.

И сега, и винаги, и във вечни векове. Амин!

Настави ме на пътя на покаянието, Богородице, окалях душата си със срамни дела и преминах в леност целия си живот; но с твоите молитви ме избави от всяка нечистота.

Помилуй ме, Боже, по голямата Си милост и по многото си щедрости, очисти моето беззаконие!

Като помисля за многото мои жестоки деяния, треперя пред деня на Страшния съд, но като се надявам на Твоето милосърдие, като Давид викам към Тебе: Помилуй ме, Боже, по голямата Си милост!


- - -

Мигла, има различни видове молитви - под формата на химн, стих, заклинание, спонтани мисли и чувства, молитва за прошка, покаяние, благодарност.....
Всички думи, които са изречени искрено, чувствено, с любов, с покорство и вяра в Бог са молитва.

По-точно е да се каже, че този вид молитви са молитви от Ню Ейдж религията; макар и да се споменава Бог, нямат много общо с Православието.. Точно там е уловката.. Казвам ви го с най-добри чувства..

# 55
  • Мнения: 9 152
не знам, много благодаря за поздрава и молитвата! Flowers Rose
Разкошно ми се отразиха.
Живително!

Metanoia, радвам се, че си тук и сподели. Hug Пожелавам ти скоро да усетиш разликата, кое точно се различава в твоя текст, като вложен дълбок смисъл и какво искат да ни покажат и най- вече дадат православните молитви.
Защото те са преди всичко духовна храна, а много често - лечебна такава.
Ще се осмеля да ти доверя, че аз преди не правех особена разлика между едното (текстове като публикуваният от теб ) и другото (православните молитви) . И сега, след години разбирам, че това е защото, тогава нямах дух съкрушен, нямах осъзнаване за покаяние.
В светлината на изминалите години, смея да вярвам, съм застанала на пътя на покаянието и никоя друга молитва, освен тези от православните отци, Молитвеника и Псалтира не може да докосне, да проникне и  да лекува душата ми.
Това е процес, индивидуален за всеки един от нас. Защото всяка душа е уникална и неповторима.  Затова и по различен начин ( често е болезнен) и по различно време се случва всичко. В различна последователност и различна степен.
Моля да ме извиниш, ако не съм те разбрала добре и/или по някакъв начин съм ти причинила смут. Hands Pray

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 22:12 от Катерица

# 56
  • Мнения: 195
Бях чела, че Светият дух е добавен от Светите отци само и единствено, за да замаже факта, че хората забравят истинския бог и започват да се кланят на един човек.


Зачудих се, в такъв случай, как тълкувате тези думи на Христос: "А кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който изхожда от Отца, Той ще свидетелствува за Мене"

Но после прочетох, че Истината за вас е в Стария Завет, и сама си отговорих на въпроса.. Simple Smile  Hands Pray

# 57
  • Мнения: 6
Здравейте на всички! Наскоро открих темичката и ми е много интересно и полезно да ви чета. Relaxed
Тъй като отскоро съм така да се каже въцърковена и съм взимала причастие само няколко пъти, бих искала да ви попитам възможно ли е да се изповядам и причастя преди края на Великия пост - да речем на Цветница или седмицата преди нея?

# 58
  • Мнения: 5 774
Минавам да ви поздравя с две арабски православни песни Simple Smile Да не забравяме за нашите християнски братя, които са родени в Близкия Изток, където е и родното място на Исус, затова е жалко, че християните там са малцинство и често подлагани на дискриминация заради вярата си. 



# 59
  • София
  • Мнения: 6 182
Здравейте на всички! Наскоро открих темичката и ми е много интересно и полезно да ви чета. Relaxed
Тъй като отскоро съм така да се каже въцърковена и съм взимала причастие само няколко пъти, бих искала да ви попитам възможно ли е да се изповядам и причастя преди края на Великия пост - да речем на Цветница или седмицата преди нея?
Не би трябвало да е проблем, но все пак си се разберете със свещеника кога е подходящо да отидете. Между другото, все повече български свещеници препоръчват честото причастяване. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт