Хистеректомията, въпроси, отговори, коментари.Тема 7

  • 36 995
  • 740
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 080
Опериращия лекар при изписването,като махнаха катетъра.Пиеха се по схема 9 дена.

# 31
  • Мнения: 4
Здравейте прекрасни борбени дами, пожелавам на всички ви много много здраве и поводи за усмивки😊

Пиша по повод диагнозата на моята майка. Тя е на 54 години, в менопауза от няколко години, преди около месец прокървява, правят й абразио и хистологичният резултат е Обилен материал от втора степен Аденокарцином на ендометриума. Докторът, който й предава епикризата, само е казал, че положението е много лошо, задължително трябва да се направи операция с премахване на всичко (матка, яйчници, лимфни възли и тн) и да отива в КОЦ Пловдив. Има записан час там при др Росен Петров след 2 седмици, но това чакане ни побърква.. Всички сме в неведение какво предстои, самият шок от диагнозата все още ни е много голям. Аз съответно започнах да чета, чета и тотално се обърках.. Пиша този пост с молба за всякакви съвети и препоръки - за доктор, за конкретна болница, по какъв път да поемем?
Въпросите на този етап са ми следните:
-   Кой доктор ще ми препоръчате от Пловдив за хистеректомията? КОЦ Пловдив ли е правилното място, към което да се насочим за операция и лечение след това? Аз съм раждала и двете си дечица при др Крумов и съм много доволна от него, знам че той извършва хистеректомия в Медлайн, чудя се дали да отидем при него или някой друг гинеколог в Пловдив за второ мнение или да се доверим на специалистите в онкото? Или пък да се ориентираме към София/Плевен?
-   Дамите, които са имали карцином на ендометриума, как сте оперирани? Чрез отворена коремна операция? В описанието на първия пост прочетох и за минимално-инвазивна (т.е лапароскопската или роботизираната хистеректомия), някоя оперирана ли е в Пловдив по втория начин при подобна диагноза или тя се прилага само при по-леки състояния?
-   Не се ориентирах в кои случаи се преценя, че трябва да се отстранят лимфните възли. Има ли някакъв метод (с ЯМР, скенер или нещо друго), по който да се разбере, че и те са засегнати и са за махане или докторът преценява по време на операцията?

Предварително благодаря за отговорите!

# 32
  • Мнения: 5 080
Само при Христамян не ходете.Не е това,което е бил,много сме недоволните.Лимфните възли се отстраняват при рак.Направете си образно изследване и вижте дали има разсейки.Те в Пловдив стадират само по биопсия,а трябва и скенер.

# 33
  • Мнения: 124
Здравейте, аз на 40г. Миналата година ми махнаха матка,тръби и шийка. От вътрешната страна на матката ми откриха високо диференциран аденокарцином. Казаха от лошото най-доброто. Онко комисия написа стадий 1 без разсейки. Без химио и лъче терапии. Чести прегледи и ми изследват CA 125. Операцията доцентката държеше да е отворена коремна. Каза, че по хубаво се вижда и т.н. Но, аз живея в София и я правих в болница Лозенец при доц. Дорина Асенова.Много съм доволна от нея. Не мога да помогна за Пловдив. Стискам палци майка ви да се оправи. Кураж на цялото ви семейство 🤗


Здравейте прекрасни борбени дами, пожелавам на всички ви много много здраве и поводи за усмивки😊

Пиша по повод диагнозата на моята майка. Тя е на 54 години, в менопауза от няколко години, преди около месец прокървява, правят й абразио и хистологичният резултат е Обилен материал от втора степен Аденокарцином на ендометриума. Докторът, който й предава епикризата, само е казал, че положението е много лошо, задължително трябва да се направи операция с премахване на всичко (матка, яйчници, лимфни възли и тн) и да отива в КОЦ Пловдив. Има записан час там при др Росен Петров след 2 седмици, но това чакане ни побърква.. Всички сме в неведение какво предстои, самият шок от диагнозата все още ни е много голям. Аз съответно започнах да чета, чета и тотално се обърках.. Пиша този пост с молба за всякакви съвети и препоръки - за доктор, за конкретна болница, по какъв път да поемем?
Въпросите на този етап са ми следните:
-   Кой доктор ще ми препоръчате от Пловдив за хистеректомията? КОЦ Пловдив ли е правилното място, към което да се насочим за операция и лечение след това? Аз съм раждала и двете си дечица при др Крумов и съм много доволна от него, знам че той извършва хистеректомия в Медлайн, чудя се дали да отидем при него или някой друг гинеколог в Пловдив за второ мнение или да се доверим на специалистите в онкото? Или пък да се ориентираме към София/Плевен?
-   Дамите, които са имали карцином на ендометриума, как сте оперирани? Чрез отворена коремна операция? В описанието на първия пост прочетох и за минимално-инвазивна (т.е лапароскопската или роботизираната хистеректомия), някоя оперирана ли е в Пловдив по втория начин при подобна диагноза или тя се прилага само при по-леки състояния?
-   Не се ориентирах в кои случаи се преценя, че трябва да се отстранят лимфните възли. Има ли някакъв метод (с ЯМР, скенер или нещо друго), по който да се разбере, че и те са засегнати и са за махане или докторът преценява по време на операцията?

Предварително благодаря за отговорите!

# 34
  • Мнения: 664
petincetu първо се успокойте и започнете нещата една по едно. Ако мислите,  че има нужда от второ мнение го потърсете (за съжаление не мога да дам име), но и не отлагайте много.  За вида операция да, може да се направи с робот или отворена, но си има условия, на които ако не отговаря ще е отворена. Ако карцинома е над определени параметри няма как да е с робот. Във случая, се преценява не как ще протече възстановяването а опазването на живота. И много често нещата се решават в движение по време на самата операция защото тогава се вижда реално всичко. Аз бях трети стадий без разсейки. Ето ме след 9 години здрава.   Кураж! Успех желая!

Последна редакция: сб, 12 мар 2022, 19:21 от tatatuni

# 35
  • Мнения: 88
Здравейте прекрасни борбени дами, пожелавам на всички ви много много здраве и поводи за усмивки😊

Пиша по повод диагнозата на моята майка. Тя е на 54 години, в менопауза от няколко години, преди около месец прокървява, правят й абразио и хистологичният резултат е Обилен материал от втора степен Аденокарцином на ендометриума. Докторът, който й предава епикризата, само е казал, че положението е много лошо, задължително трябва да се направи операция с премахване на всичко (матка, яйчници, лимфни възли и тн) и да отива в КОЦ Пловдив. Има записан час там при др Росен Петров след 2 седмици, но това чакане ни побърква.. Всички сме в неведение какво предстои, самият шок от диагнозата все още ни е много голям. Аз съответно започнах да чета, чета и тотално се обърках.. Пиша този пост с молба за всякакви съвети и препоръки - за доктор, за конкретна болница, по какъв път да поемем?
Въпросите на този етап са ми следните:
-   Кой доктор ще ми препоръчате от Пловдив за хистеректомията? КОЦ Пловдив ли е правилното място, към което да се насочим за операция и лечение след това? Аз съм раждала и двете си дечица при др Крумов и съм много доволна от него, знам че той извършва хистеректомия в Медлайн, чудя се дали да отидем при него или някой друг гинеколог в Пловдив за второ мнение или да се доверим на специалистите в онкото? Или пък да се ориентираме към София/Плевен?
-   Дамите, които са имали карцином на ендометриума, как сте оперирани? Чрез отворена коремна операция? В описанието на първия пост прочетох и за минимално-инвазивна (т.е лапароскопската или роботизираната хистеректомия), някоя оперирана ли е в Пловдив по втория начин при подобна диагноза или тя се прилага само при по-леки състояния?
-   Не се ориентирах в кои случаи се преценя, че трябва да се отстранят лимфните възли. Има ли някакъв метод (с ЯМР, скенер или нещо друго), по който да се разбере, че и те са засегнати и са за махане или докторът преценява по време на операцията?

Предварително благодаря за отговорите!


Здравейте,
Хубаво е като начало да направите ЯМР на малък таз и скенер на бял дроб. Поне на мен това ми искаха като изследвания преди операцията. Мен ме оперира Илия Амалиев в Селена и съм доволна. Доколкото знам в Селена има и други онкогинекорози, които са добри. Относно Д-р Горчев в Плевен съм чела противоречиви мнения. Операцията най-добре да е отворена, за да се провери всичко, поне моя доктор така ме посъветва. Ако майка Ви е в добра физическа форма възстановяването няма да е проблем.

# 36
  • Мнения: 471
Здравейте прекрасни борбени дами, пожелавам на всички ви много много здраве и поводи за усмивки😊

Пиша по повод диагнозата на моята майка. Тя е на 54 години, в менопауза от няколко години, преди около месец прокървява, правят й абразио и хистологичният резултат е Обилен материал от втора степен Аденокарцином на ендометриума. Докторът, който й предава епикризата, само е казал, че положението е много лошо, задължително трябва да се направи операция с премахване на всичко (матка, яйчници, лимфни възли и тн) и да отива в КОЦ Пловдив. Има записан час там при др Росен Петров след 2 седмици, но това чакане ни побърква.. Всички сме в неведение какво предстои, самият шок от диагнозата все още ни е много голям. Аз съответно започнах да чета, чета и тотално се обърках.. Пиша този пост с молба за всякакви съвети и препоръки - за доктор, за конкретна болница, по какъв път да поемем?
Въпросите на този етап са ми следните:
-   Кой доктор ще ми препоръчате от Пловдив за хистеректомията? КОЦ Пловдив ли е правилното място, към което да се насочим за операция и лечение след това? Аз съм раждала и двете си дечица при др Крумов и съм много доволна от него, знам че той извършва хистеректомия в Медлайн, чудя се дали да отидем при него или някой друг гинеколог в Пловдив за второ мнение или да се доверим на специалистите в онкото? Или пък да се ориентираме към София/Плевен?
-   Дамите, които са имали карцином на ендометриума, как сте оперирани? Чрез отворена коремна операция? В описанието на първия пост прочетох и за минимално-инвазивна (т.е лапароскопската или роботизираната хистеректомия), някоя оперирана ли е в Пловдив по втория начин при подобна диагноза или тя се прилага само при по-леки състояния?
-   Не се ориентирах в кои случаи се преценя, че трябва да се отстранят лимфните възли. Има ли някакъв метод (с ЯМР, скенер или нещо друго), по който да се разбере, че и те са засегнати и са за махане или докторът преценява по време на операцията?

Предварително благодаря за отговорите!

Отивайте в Истанбул има един доцент Гюкан Бойраз с найновото техника за операция идват му целия свят жените при него за да оперира той много е добър.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … DH6K59vNMqTPWATQ8
Ако не можете там поне отивайте до Одрин нашата позната е оперирана в одрин и тя е много доволна от там.
Успех

# 37
  • Мнения: 4
Здравейте, мили дами, аз се включвам с едно по различно питане относно хистеректомията. Четох доста назад в темите, но не попаднах на отговорите, които ме интересуват. Разбирам, че това е много лична тема и ще бъда изключително благодарна, ако някоя от вас сподели с мен.
От над 10г. имам извънменструално кървене и никой доктор не успя да ми постави точната диагноза. Ходила съм къде ли не и всичко е опит-грешка. Имам поне 10 кюретажа, които уж ще оправят положението и нищо….след всеки път нещата стават по-зле и по-зле. От две години насам имам максимум по три чисти дни в месеца без кървене. Сега ми предлагат да направиме лапароскопска хистеректомия, като премахнат матката, тръбите и шийката и да ми запазят яйчниците. В първият момент казах ок съгласна съм само и само да се отърва от тая кръв и постоянно носене на дамски превръзки, но като се поразрових и изчетох, че тази операция не е никак лека и започват да изникват още много въпроси в главата ми на които доктора не ми дава отговор. Обръщам се към дамите, които са минали през този ад с молбата да ми кажат, как се чувстват след операцията? Имат ли промяна в килограми, имат ли промяна в половия живот, в усещане и т.н. Благодаря ви! С пожелание за много здраве и щастливи моменти:)

# 38
  • Мнения: 5 080
Нямаш друг избор,даже си закъсняла.С това кръвотечение ще ти падне хемоглобина и ще получиш анемия.А и някой път като текне и няма да спре.И тогава кое ще ти е по-важно -да оживееш или колко ще тежиш?

# 39
  • Мнения: 4
Нямаш друг избор,даже си закъсняла.С това кръвотечение ще ти падне хемоглобина и ще получиш анемия.А и някой път като текне и няма да спре.И тогава кое ще ти е по-важно -да оживееш или колко ще тежиш?
Много благодаря, че веднага се отзовахте. Така е права сте, но и страхът от неизвестното си казва своето. Просто ми се искаше да разбера малко повече за самото чувство след хистеректомията, не като операция или възстановяване, а като начин на живот след пълното възстановяване.

# 40
  • Мнения: 5 080
Щом яйчниците остават няма разлика в начина на живот.И да ги махнат,пак няма разлика,освен горещи вълни една-две години.Два-три месеца след операцията няма да правиш секс,това е
Ако махат и лимфни възли,тогава е друго,но при тебе няма да махат,така че смело напред.Колкото повече се бавиш,толкова по-сложно ще става.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 703
Обръщам се към дамите, които са минали през този ад с молбата да ми кажат, как се чувстват след операцията? Имат ли промяна в килограми, имат ли промяна в половия живот, в усещане и т.н. Благодаря ви! С пожелание за много здраве и щастливи моменти:)
При мен минаха 2 години от операцията, чувствам се страхотно. Няма го страха при всеки цикъл дали няма да стигна до спешното, няма го неудобството като сме на гости или почивка със слагането на  еднократни чаршафи, планувам всичко със семейството без да се притеснявам за месечния цикъл, половия живот е даже по хубав няма никакви предпазни мерки, живея на морето е... няма такъв кеф, цяло лято когато пожелая съм там. Килограми съм качила около 6 до 8 но нали съм здрава, пълноцена за семейството.
Пожелавам ти всичко най -добро за теб.

# 42
  • Мнения: 4
Много, много ви благодаря, bubolina73 и  щастливка Heart не можете да си представите какъв кураж ми вдъхнахте. Днес направихте едно голямо добро и от дъното на душата си, се моля да ви се върне стократно. Операцията ми ще е на 18.03 и със сигурност ще бъда много по-спокойна благодарение на вас. Още веднъж благодаря Hug

# 43
  • Мнения: 5 080
Хайде успех и после да се похвалиш.

# 44
  • Мнения: 4
bubolina73, TRIKSI, tatatuni, Daisy83 и Cengiz Emin 636883 – изключително много ви благодаря за коментарите!

Още на следващия ден, след като писах тук, д-р Крумов ни прие извънредно, беше изключително подробен и на разбираем език ни обясни цялата тази теория от първа страница с възможните варианти за действие. След като се запозна със случая на мама я насочи първо да направи допълнителни изследвания, ЯМР и скенер. До тук всичко съвпада като обяснения и стъпки с написаното от вас, което малко ме успокоява, въпреки че все още цялото семейство сме със свити сърца от предстоящото...  Искрено се надявам всичко да се развие възможно най-благоприятно! Hands Pray
Тя засега още приема цялата ситуация и изобщо не иска да пътува по градове, че и на сто мнения да ходим, но все пак ще се опитам да запиша час и за др Амалиев, за да чуем второ мнение и да прецени на кой доктор да се довери за хистеректомията.

Общи условия

Активация на акаунт