Хистеректомията, въпроси, отговори, коментари.Тема 7

  • 36 589
  • 740
  •   1
Отговори
  • Мнения: 663
[/spoiler][spoilerКакво представлява хистеректомията.

Предстои операция за отстраняване на матката (хистеректомия). Едва ли има жена, която би искала да се озове в този житейски капан, където осъзнатата необходимост от извършване на операцията се смесва със страха от неизвестното, неувереността, чувството за непълноценност, породено от предстоящата драстична намеса в най-съкровената част на нейното тяло.
Възникват въпрос след въпрос, все свързани с промените, които ще настъпят. За да се опитаме да отговорим на част от тях, нека си изясним основната роля на матката. Тя е органът, който единствен в тялото осигурява ежемесечно кървене по време на менструация, забременяване и износване на бременност.
      Матката може да бъде засегната от различни процеси, свързани както съ специфичните гинекологични заболявания, така и с изменения в други системи в женския организъм.
      В някои случаи премахването й се налага като животоспасяваща мярка, но нерядко цели единствено подобряване качеството на живот на пациентката.
      Промените, които настъпват след премахване на матката, на първо място са свързани с изчезване на оплакванията, които са станали причина за прибягване към тази операция. Ако заболяването на матката е предизвиквало болки, нередовни или твърде обилни менструации, рак и други подобни -- тези оплаквания престават да бъдат пречка за нормален живот. При жени с отстранена матка, независимо какви са били оплакванията им, настъпват още две промени -- липса на менструация (ако преди това я е имало) и невъзможност за забременяване и раждане на деца (ако до операцията забременяването и раждането са били възможни).
      Женските тревоги обикновено са свързани с по-различни очаквания: преждевременно настъпване на менопауза, промени в либидото, промени в отношението на сексуалния партньор, невъзможност за справяне с обичайните физически и професионални натоварвания.
      За настъпване на преждевременна менопауза не може да се говори, ако е останала дори част от единия яйчник. Когато при операцията яйчниците не са премахнати изцяло (и ако яйчниковата тъкан функционира нормално) едно от основните опасения – това за преждевременно остаряване след премахване на матката – отпада. Именно яйчниците, а не матката са органът, който поддържа усещането за младост при жената. Когато се наложи отстраняване и на яйчниците, се изписва хормоноземестваща терапия, която да сведе до минимум оплакванията.
      Жени, претърпели оперативно отстраняване на матката, често се измъчват от съмнения относно своята сексуална пълноценност. Важно е да се разбере, че тази операция не води до промени в сексуалността, тъй като влагалището запазва своята дълбочина, а останалите ерогенни зони са извън обсега на оперативната намеса. Отсъствието на матка не се отразява по никакъв начин и на сексуалните възприятия на партньора. Около месец след операцията жената може да поднови обичайния си полов живот, с обичайната интензивност на усещанията -- както за нея, така и за партньора й.
      Друг въпрос, който понякога буди недоумение, е какво остава на мястото на отстранената матка. Както е известно, природата не търпи празно пространство. Мястото на матката в малкия таз се заема от черва.
      Възстановяването на добра физическа кондиция протича индивидуално, но може да се твърди, че до три месеца след подобна операция повечето жени са в състояние да работят, спортуват и живеят пълноценно.
      Хистеректомията не бива да се възприема като загуба на женственост или крачка към старостта. Това, уви, са неизбежни процеси и те рано или късно настъпват – но не с операцията, а с времето.
      Слагайки край на оплакванията, които са пречели на пълноценния живот, хистеректомията се оказва необходимото средство, чрез което неприятностите остават в миналото.
 
ВИДОВЕ ХИСТЕРЕКТОМИЯ
Хистеректомия означава отстраняване на матката. В зависимост от начинът (достъпът) чрез който се извършва, интервенцията може да бъде разделена както следва:
Абдоминална - Все още най-често извършваната в България. Предпочитана при наличие на екстремно големи миоми, сарком на матката, рак на яйчника, както и при анамнеза за прекаран перитонит или множество коремни операции.

Вагинална - Предпочитана при свличане (десцензус и пролапс) на женските полови органи, поради възможността едноетапно да бъде укрепено тазовото дъно. Най-често това става посредством изваършване на пластика на предна и задна влагалищна стена. Освен това операцията се понася сравнително по-леко, което е от особено значение за възрастните и увредени пациентки, каквито най-често са страдащите от статични заболявания (свличане). Не избираме този подход при данни за туморни формации на яйчниците или анамнеза за тежка форма на ендометриоза.

Минимално-инвазивна - Представители на тази група са лапароскопската и роботизираната хистеректомия. Този тип оперативни интервенции все по-често е предпочитан за лечение на миомна болест, кисти на яйчника, ендометриоза, предрак и рак на ендометриума, рак на маточната шийка. Постига се детайлен оглед на коремът и съдържащите се в него органи, а оперативната намеса е свързана с минимална кръвозагуба и минимална травма за тъканите, което определя и по-рядкото възникване на сраствания впоследствие. "Безкръвната" хирургия не се предпочита при съмнение за рак на яйчника и сарком на матката.
 В зависимост от заболяването и възрастта на пациентката хистеректомия може да бъде извършена с или без аднексите(яйчници и маточни тръби). Най-често при доброкачествено заболяване и възраст под 60г. съветваме пациентките за запазване на яйчниците. Разбира се въпросът трябва обстойно да се обсъди с лекуващия Ви лекар и да се избере най-правилното за конкретния случай.
 В зависимост от обемът на хистеректомията (т.е. дали се отсранява цялата матка, околни тъкани, околни органи) съществуват следните видове хистеректомии:

Супрацервикална (суправагинална) - Може да бъде извършена при жени с цитологично и колпоскопски доказана здравна маточна шийка и при изричното желание на пациентката. Предимства са съхраняване на взамиоотношенията между тазовите органи, съответно профилкатика на свличане на женските полови органи, както и по-краткото и технически по-лесното изпълнение на интервенцията.

Тотална (семпла) - Най-често извършваната при миома на матката, предрак и в повечето от случаите с рак на ендометриума, сарком на матката, рак на яйчника, ендометриоза.
Радикална - Отстраняват се и тъканите около маточната шийка, както и част от влагалището. Извършва се при рак на маточната шийка, рак на влагалището и част от случаите с рак на ендометриума. Най-често се съчетава и с тазова лимфна дисекция. Съхраняването на яйчниците при млади жени е възможно в зависимост от вида на тумора и от това до колко е напреднал.

Полезна информация. Как да разчетем диагнозата си.
Класификация на карцинома на маточната шийка
ТNM и FIGO класификация на карцинома на маточната шийка

ТNM  FIGO
Tx       Първичният тумор не може да бъде оценен
T0      Н яма доказателства за първичен тумор
Tis   0    Carcinoma in situ ( преинвазивен карцином )
T1     I      Цервикалният карцином е ограничен в матката
T1а   Ia    Инвазивен карцином, който се диагностицира само микроскопски
T1a1 Ia1   Микроскопски минимална стромна инвазия
T1a2 Ia2   Инвазия не по-голяма от 5мм в дълбочина и разпространение в хоризонтална посока до 7 мм
Т1в          Клинично видима лезия,ограничена в шийката или микроскопска лезия по-голяма от
                Т1а2/Ia2
T1b1  Ib1  Kлинично видима лезия с диаметър не по-голям от 4 см
T1b2  IB2  Kлинично видима лезия с диаметър по-голям от 4 см

T2   II   Туморът се разпростира извън матката, но не до тазовата стена или долната трета на
                влагалището
Т2а IIA      Без параметрална инвазия
Т2в IIB      С параметрална инвазия
Т3   III      Туморът се простира до тазовата стена и/или долната трета на влагалището и/или
                 предизвиква хидронефроза или нефункциониращ бъбрек
 Т3а IIIa    Tуморът инфилтрира долната трета на влагалището без разпространение към тазовите
                 стени
Т3в  IIIB    Tуморът се разпространява до тазовата стена и/или предизвиква хидронефроза или
                  нефункциониращ бъбрек
T4   IV        Туморът инфилтрира мукозата на пикочния мехур или ректума и/или излиза извън малкия
                  таз
       IVa     Туморът инфилтрира мукозата на пикочния мехур или ректума и/или излиза извън малкия
                   таз, без далечни метастази**
        IVb     Далечни метастази
N   -регионални лимфни възли: парацервикалните, параметралните, хипогастралните (вътрешни илиачни и обтураторни), общи и външни илиачни, пресакрални и латерални сакрални
Nx   регионалните лимфни възли не могат да бъдат оценени
N0   няма метастази в регионалните лимфни възли
N1   метастази в регионалните лимфни възли
рN0   хистологично изследване на материал от лимфаденектомията в малкия таз задължително включва 10 или повече лимфни възела
 G (1–4): - диференциация  на тумора. (Ниска диференциация, т.е клетките са по-близко до нормалните и висока, където    глетките са много изменени)
•   R (0/1/2):  - резекция-границите дали има наличието на ракови клетки, или не
•   L (0/1):     - инвазия в лимфнитесъд
•   C (1–5):   - модификатор за  сигурност (добро качество) от цитирания параметър

Префикс
•   c - стадий, определен на базата на  клиничен преглед на пациент. C-представката се подразбира при  отсъствието на p-префикс
•   p: - стадий, определен на базата на патологично изследване на взет по хирургичен път материал образец
•   y: стадият, който имате след Адювантна терапия

G – класификация –  С нея се определя до колко е злокачествен рака- какъв е характера на туморния растеж и неговата диференциация и инвазивност. Тя бива следната:

Gх – не може да се определи степента на диференциране туморните клетки

G1 – добре диференциран тумор. Той нараства бавно

G2 – умерено диференциран. Туморът расте средно бързо.

G3 – ниско диференциран или недиференциран тумор. Този тип рак е силно агресивен и много злокачествен.
oncoconsult-bg.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0 … 0%B0%D0%BA%D

Линк към предни теми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=711528.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=744901.0;;20
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=840389;;19
http://www.bg-mamma.com/?topic=954850][/spoiler]

Последна редакция: нд, 20 фев 2022, 12:08 от tatatuni

# 1
  • Мнения: 475
Здравейте, моля ако някой има отзиви за операция при доктор Христамян в парк хоспитал. Става въпрос за диагноза РШМ, операция след лъчелечение. Ако някой се е лекувал при него, бих се радвала да споделите озиви, ако е удобно

# 2
  • Мнения: 5 004
Аз съм оперирана при него и съжалявам.Това е най-безотговорния доктор който съм срещала.Прави операцията и те зарязва.Не си преглежда пациентите,не минава на визитация,ако имаш проблем и го питаш нещо отговора е ,,аз моята съм я свършил" , не си проверява техниката преди операции- изгори ме на операционната маса,коагулатора му направил късо по време на операцията.Изписа ме без да погледне операцията,а тя е била гноясала и бях с температура.Освен избора на екип и пари на ръка му дадохме преди самата операция да се постарае.Еми взе парите и си остави ръцете.Дала съм хиляди на други лекари да му оправят лайната.Махнаха дренажа преди да се е отекла изцяло лимфата и освен всички други поразии съм и с лимфедем.Болницата е мръсна,операционната е с техника отпреди един век.Изписаха ме и с вътреболнична инфекция,която лекувах другаде.Като ти вземат направлението там,после навсякъде другаде плащаш да ти лекуват поразиите му,защото не могат да ти дадат друго направление в рамките на месец след изписването.

# 3
  • Мнения: 471
Христамян е до операцията!!!След операцията не познава вас въобще не слуша вашите оплаквания,дали имате болка или не.Майка мие оперирана при него и след операцията имаше проблеми,болки някой път има още момента но Христамян въобще не е обръщал внимание.За него операцията свършва ли всичко свършва вече няма работа с теб!!Но не трябва да е така.Проследяването на онкоболен е важно колкото операцията!

# 4
  • Мнения: 663
Абсолютно съм съгласна! Навремето д-р. Славчев идваше да ме види след операцията в друго отделение ( бях при родилките) и при последното си посещение без да искам ми даде личният си тел.номер със думите, че няма да пътува и ще си е у дома, ако имам нужда да му звънна.  Беше дни преди Коледа и Нова година.

# 5
  • Мнения: 5 004
Аз не бях по празници и освен анестезиолога да минава да ме пита колко ме боли и да ми слага обезболяващи,никой  друг лекар не мина.Ама и на него преди операцията се отчетохме щедро на ръка.Сестрите отвреме на време поглеждаха операцията и явно не са и разбрали,че е гноясала.За 10 дена никой лекар не погледна операцията и никой не обърна внимание,че съм с температура и болки от гноясалата операция.Санитарката с една кофа  черна и мръсна вода мие всички всички стаи.Болница на ужасите.

# 6
  • Мнения: 475
А в Пловдив кой бихте препоръчали за такава операция. И също след като мине операцията, след това къде се следите - в диспансера или по друг начин?

# 7
  • Мнения: 5 004
Записваш се в някой диспансер,защото ще ти трябва бележка за ТЕЛКа и каквото не ти назначат от диспансера си го плащаш на частно.Лекар не мога да препоръчам,но и за Амалиев съм чула само негативни отзиви от други оперирани- взема парите за операцията,а пуща сина си да се учи.Операциите му не са сполучливи последните години.От това което коментираме по чакалните на диспансера,по- добре да те оперира някой прост доктор в държавна болница отколкото прехвалените светила в частните.После неизвестните доктори оправят лайната на светилата.За лъчетерапия мога да препоръчам Людмил Радев,не е шеф на отделение,не е прехвален,но неговите пациенти бяхме без изгаряния,без странични ефекти,а на прехвалените пациентите бяха с
повръщане,гадене, световъртежи,изгорени и др.

# 8
  • Мнения: 471
А в Пловдив кой бихте препоръчали за такава операция. И също след като мине операцията, след това къде се следите - в диспансера или по друг начин?
Може да ви препоръча в София  ВМА проф.Ковачев.Нашата комщийка е оперирана от него преди 5 години и е като пушка нямаше въобще никакви оплаквания особено лимфедем!Този проф е много добър и никъде не съм прочел нещо лошо за него!
Успех!

# 9
  • Мнения: 88
А в Пловдив кой бихте препоръчали за такава операция. И също след като мине операцията, след това къде се следите - в диспансера или по друг начин?

Аз ви препоръчвам Д-р Илия Амалиев.Доволна съм и от операцията и от отношението и от проследяването след това. Оперира ме в Селена и всеки ден ме посещаваше след операцията. В момента ходя на прегледи в частния му кабинет. Мога със сигурност да кажа, че като човек и хирург е изключително отговорен и съвместен.

# 10
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Очакваме резултат от хистология след хистиректомия. Какво следва? Как се диспансеризира пациента? Препоръчайте болница за София? Споменаха ми за някаква програма на Сити Клиник за проследяване. Всяка информация ще е от полза. Както знаете от докторите трудно измъкваш такава.

# 11
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Сестра ми посещава Аджибадем Сити клиник-Младост, но тя е на химио след тотална хистероктомия и изрязана част от пикочния мехур.

# 12
  • Мнения: 403
Очакваме резултат от хистология след хистиректомия. Какво следва? Как се диспансеризира пациента? Препоръчайте болница за София? Споменаха ми за някаква програма на Сити Клиник за проследяване. Всяка информация ще е от полза. Както знаете от докторите трудно измъкваш такава.

Щом излезе резултатът от хистеректомията, ще ви дадат протокол от онкокомисия. Вие нямате досег с комисията, те работят по документи. Това се организира от болницата, където е извършена операцията. Решението на онкокомисията се вписва в епикризата, която трябва да получите от болницата.
Според резултатът, онкокомисията дава точни указания, какво следва - химио, лъче и дали въобще е необходимо.
Диспансеризацията не е задължителна, но ако ще се явявате на ТЕЛК трябва да се направи.
Иначе проследяването може да стане в желана от вас болница - например Аджибадем , която споменавате.
Може и в Онкология по район.
В момента лекарите нямат какво друго да ви кажат. Докато няма официални резултати от хистологията, нищо не е ясно. Чакането е много мъчително.
Дано резултатите са обнадеждаващи. До 3 месеца след хистеректомията е препоръчително ПЕТ скенер - за да се види дали всичко лошо е изчистено и дали има далечни метастази.
Успех! Дано нещата тръгнат в правилната посока!

# 13
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 753
Ей ме на -оперирана , с махнати конци  вече се възстановявам. Имам питане дали някоя от вас е минавала комисия ТОЛЕК за да се отърве за известно време от слагането на колан при шофиране. Ако има такава мацка тук, може ли няколко въпроса на лс?  Благодаря!

# 14
  • Мнения: 663
Мисля,  че колан при шофиране и с телк няма как да не слагате.

Общи условия

Активация на акаунт