Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 915
  • 835
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 1 424
Скрит текст:
Ама то нали фондовете по принцип няма какво да управляват, защото всичко им е много консервативно и на практика нямат опции. Май по-скоро са им разрешени прекалено много печалби за такава една никаква дейност - инвестират само в супер нискорискови (и нискодоходни) ценни книжа. То и аз мога. А вземат по-високи такси от истинските инвестиционни фондове.  Това може да се подобри.

Това също малко е преувеличено и по-скоро преекспонирано. УПФ могат да инвестират до 25 % в Акции и до 20% в Колективни инвестиционни схеми (КИС), което може да е и договорен фонд или както му казваме общо - взаимен фонд върху акции. Също може до 5% в АДСИЦ и до 5% в имоти. Общо в по-рискови инструменти % стига до 55. 45% е в Банкови депозити, ДЦК от Еврозоната и ЕС, както и от трети страни по списък, облигации на местни власти и корпоративни облигации. Това е записано в чл. 176 и чл. 178 на КСО.

Вярно, че числата и процентите е до... Но пък нашите портфолио мениджъри не искат да поемат риск и си карат агале - агале - по-консервативно. Сиреч, ако няма доходност или пък ако след двадесет или тридесет години управление на личен портфейл, бъдещия пенсионер види, че по-голяма пенсия ще получи ако има само ДОО (Първи стълб) и си премести парите, то какво става на практика. 30 години УПФ са получавали заплати за нещо, което е било вредно. И тогава НОИ трябва да намери още пари за да доплати пенсията на несъстоялия се пенсионер с втора пенсия, защото парите от личната му партида са недостатъчни да покрият разликата. А НОИ от къде ще вземе парите?. Ясно от къде. От всички нас, не само които се осигуряваме, а и потребяваме.

Не знам как да отговоря и на bobby_me, коЙто пита НОИ или Сребърен фонд? Когато човек има УПФ и реши по някаква причина да го прехвърли в НОИ, то неговата партида или по-точно стойността на неговата партида отива в Сребърния фонд. Не знам дали знаете, но можете отново да се прехвърлите от Сребърния фонд в УПФ. Това е разрешено от регулацията в момента.

Имах предвид, че парите от партидата отиват в Сребърния фонд, но минус усвоените такси и се налага Сребърния фонд да ги покрива.. ако не се лъжа, разбира се.

# 811
  • Мнения: 54 563
Точно така става.
Фондовете удържат такси и се издържат от тях, а накрая друг им оправя неуредиците.

# 812
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Акцентът е върху лошото управление на фондовете.
По закон са длъжни да инвестират голяма част от парите в ниско-рискови инструменти с ниска, или почти никаква доходност. Smiley

Правителствата се вълзползват от тази "законова" далавера и пробутват на пенсионните фондове боклучавите си дългове с отрицателна доходност. Smiley

Иначе кой нормален инвеститор, който е с акъла си, ще тръгне да купува актив с отрицателна възвръщаемост, при космическата доходност, която предлагат финансовите пазари в момента?!

"Министерството на финансите успешно пласира част от нова емисия държавни ценни книжа за 300 млн. лева. БНБ съобщи, че са пласирани  лихвоносни съкровищни облигации с падеж 17.08.2031 година при среднопретеглена годишна доходност в размер на 0,14%.

Участниците показаха  висок интерес към книжата, а  най-голямо количество ДЦК  придобиха банките,  следвани от застрахователните дружества, пенсионни и гаранционни фондове..."

# 813
  • Мнения: 1 606
Значи Правителството и Парламентът управляват Фондовете?
И НОИ също, нали?
И банките...
Това е доста плашещо, не че е изненада. В държавата ни е само гърч на народа. Съмнявам се, че скоро това ще се промени.
Какво мислите за продажбата на НН на ДЗИ?

# 814
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
...всеки ще трябва да мисли за себе си и, което е по-важно, системата няма да зависи от загиващата демография. Защото, питам аз, кой ще внася в НОИ след 50 години? Когато на всеки работещ ще висят по двама пенсионери и един циганин?
В момента как е положението в България - (по-малко от)3-ма работещи издържат 2-ма пенсионери + 1 дете до 18 години...

# 815
  • Мнения: 41 165
Да, и ще става по-зле. Добави и циганин в картинката.

# 816
  • Мнения: 54 563
https://trud.bg/%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D0%B … 0%B8%D0%BD%D0%B0/

Дали и фондовете ще индексират с 5% партидите?

# 817
  • Мнения: 5 262
...всеки ще трябва да мисли за себе си и, което е по-важно, системата няма да зависи от загиващата демография. Защото, питам аз, кой ще внася в НОИ след 50 години? Когато на всеки работещ ще висят по двама пенсионери и един циганин?
В момента как е положението в България - (по-малко от)3-ма работещи издържат 2-ма пенсионери + 1 дете до 18 години...

А тези пенсионери не са отглеждали тези работещи като деца, не са плащали за държавни структури, образование , здравеопазване и не са внасяли за собствената си пенсия ?
По-лошо ще става, защото това е европейската политика. Покачване на инфлацията и негативни лихви. Като както от ЕЦБ четох дъното на негативните лихви не било още достигнато ... е , познайте до кога ще трае ковид полтъргайста ? Направо да се подписваме всички , че се отказваме доброволно от фондове и спестявания и да ни оставят намира да започваме отново. Иначе каква е тази агония с години ...

ето https://www.focus.de/finanzen/boerse/negativzinsen-gefaehrlichst … _id_11392003.html
Lagarde: Boden bei Minuszinsen noch nicht erreicht
Unter der neuen EZB-Chefin Christine Lagarde dürfte sich die Politik der Minuszinsen sogar noch verschärfen. „Es gibt eine Grenze, wie weit und wie tief man in den negativen Bereich vordringen kann“, sagte Lagarde jüngst in einem Interview. „Es gibt bei allem einen Boden, aber den haben wir zum jetzigen Zeitpunkt noch nicht erreicht.“ Angesichts solcher Äußerungen ist wahrscheinlich, dass die EZB bald der Geldpolitik von Japan oder der Schweiz nacheifert – und ebenfalls einen negativen Leitzins einführt. Spätestens in der nächsten Rezession dürfte es so weit sein. In der Vergangenheit mussten die Zentralbanken die Zinsen um etwa vier bis fünf Prozentpunkte senken, um eine Krise zu stoppen. Bei einem derzeitigen Leitzins von null ist klar, wohin die Reise dann geht.

гугъл преводачката превежда

Лагард: Дъното все още не е достигнато с отрицателни лихвени проценти
Според новия ръководител на ЕЦБ, Кристин Лагард, политиката на отрицателните лихвени проценти вероятно ще бъде засилена още повече. "Има ограничение за това колко далеч и колко дълбоко можете да навлезете в отрицателната зона", каза Лагард в скорошно интервю. „Във всичко има дъно, но все още не сме го достигнали.“ Предвид подобни изявления е вероятно ЕЦБ скоро да подражава на паричната политика на Япония или Швейцария - и също така да въведе отрицателен ключов лихвен процент. Трябва да е толкова далеч при следващата рецесия най-късно. В миналото централните банки трябваше да намалят лихвените проценти с около четири до пет процентни пункта, за да спрат кризата. При ключовия лихвен процент, който в момента е нула, става ясно накъде сме се насочили.

Какви пенсионни фондове търсите ???

# 818
  • Варна
  • Мнения: 28
Здравейте! Имам въпрос малко встрани от темата, но пак във връзка с пенсиите. Ще съм много благодарна, ако компетентните от Вас ми отговорят.
Майка ми е родена м.юни 1960 г. През 2022 г. й предстои пенсиониране. Предвид пандемията вече една година работодателя й я осигурява на 4 часа. Явно така ще бъде, докато не се пенсионира или докато не я съкратят. Това ще повлияе ли много на размера на бъдещата й пенсия? Фатални ли са последните две години преди пенсиониране?
Мисля, че въпросът ще е актуален за много хора в това Ковид положение.
Благодаря предварително!

# 819
  • София
  • Мнения: 261
Здравейте! Имам въпрос малко встрани от темата, но пак във връзка с пенсиите. Ще съм много благодарна, ако компетентните от Вас ми отговорят.
Майка ми е родена м.юни 1960 г. През 2022 г. й предстои пенсиониране. Предвид пандемията вече една година работодателя й я осигурява на 4 часа. Явно така ще бъде, докато не се пенсионира или докато не я съкратят. Това ще повлияе ли много на размера на бъдещата й пенсия? Фатални ли са последните две години преди пенсиониране?
Мисля, че въпросът ще е актуален за много хора в това Ковид положение.
Благодаря предварително!

Осигуряването на 4 часа означава, че тя трупа осигурителен стаж два пъти по-бавно. Когато навърши възрастта за пенсиониране през април 2022 година и е навършила възрастта - 61 години и 10 месеца, трябва да има и необходим осигурителен стаж. В такъв случай може и да не е успяла да натрупа. През април 2022 година тя трябва да има и 36 години и 2 месеца осигурителен стаж. Разбира се все пак говорим за хора, които са III категория труд, което е масовия случай у нас.
Така че това може да окаже въздействие дали въобще може да се пенсионира навреме.

До размера на пенсията... - По-малките суми на осигуряване, ще окажат въздействие на индивидуалния ѝ коефициент. И той ще е по-нисък. Той е един от четирите множителя, който определя размера на пенсията. Осигурителния стаж също е един от множителите. Не е все едно дали едно число ще бъде умножено с 36.20 или например с 37.00 или 38.00.

# 820
  • София
  • Мнения: 605
За мен разумният човек прави така,че да не зависи от държавата.Майка ми цял живот беше изрядна и накрая не и признаха няколко години стаж,в които е била военен зъболекар и няколко години стаж ,в които имаше раково заболяване,защото не е подавала някаква декларация,а е работила в тези години.Наложи и се да си купува стаж.
 Какво правя аз?Аз съм самоосигуряващ се и давам минимума на държавата,без да нарушавам закона.Вкарвам едни 200-300 лева на месец във взаимен фонд с нисък риск и вече имам стабилна лихва,както и акции на нискорискови компании като кока-кола или Софарма.
За моя случай това е добре,защото дохоха ми е по-висок и реално и 5 процента лихва да имам,пак си е стабилна сума.
Имам и допълнителна здравна застраховка.

# 821
  • Мнения: 3 614
5%лихва за какъв период от време?

# 822
  • София
  • Мнения: 605
За 1 година

# 823
  • Мнения: 1 454
Добра доходност, аз също като Вас се осигурявам на прага и инвестирам разумно.

# 824
  • София
  • Мнения: 261
За мен разумният човек прави така,че да не зависи от държавата.Майка ми цял живот беше изрядна и накрая не и признаха няколко години стаж,в които е била военен зъболекар и няколко години стаж ,в които имаше раково заболяване,защото не е подавала някаква декларация,а е работила в тези години.Наложи и се да си купува стаж.
 Какво правя аз?Аз съм самоосигуряващ се и давам минимума на държавата,без да нарушавам закона.Вкарвам едни 200-300 лева на месец във взаимен фонд с нисък риск и вече имам стабилна лихва,както и акции на нискорискови компании като кока-кола или Софарма.
За моя случай това е добре,защото дохоха ми е по-висок и реално и 5 процента лихва да имам,пак си е стабилна сума.
Имам и допълнителна здравна застраховка.

Все пак е добре да не се пропуска факта, че пенсията е индексиран пожизнен анюитет. На български - тя е пожизнена, т.е. може да се взима докато е жив човек, а може да е дълголетник. Индексира се. Например тази година ще се актуализират всички пенсии, които са над минималната с 5%, догодина 2022 година с 5.5%, а 2023 година с 5.6%. (Ако правителството спази закона - Кодекса за социално осигуряване, където в чл. 100 е казано, че една пенсия се осъвременява с швейцарското правило).

Не отричам допълнителното инвестиране в каквото човек смята за добре. Дори винаги съм го насърчавал, защото пенсията е така измислена по дизайн, че да замести около 40% от активния ни доход или по-точно - доходът върху който се осигуряваме. И няма да бъде достатъчна. Така че единственото спасение е инвестирането. Дългосрочно, скучно и разумно.

Общи условия

Активация на акаунт