Няколко въпроса за пенсиониране

  • 999
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте на всички , имам няколко въпроса свързани с пенсионирането на майка ми .
В момента работи като хигиенистка и към края на годината навършва годините за пенсия , обаче не знаем дали има достатъчно трудов стаж . В момента и разгледах  фиша от заплатата и там пише че има 34г и 5 месеца трудов стаж .До края на годината  , докато навърши годините за пенсия има 7 месеца , тоест общия и трудов стаж ще стане 35г  и и липсва година и два месеца стаж за да се пенсионира по общия ред.
Сега въпросите са ми , тя ми спомена че има близо 4 години работа в кремиковци , първа категория .Някой знае ли дали във фиша на сегашната и заплата тези години се приравняват като трета категория или това става когато навърши годините за пенсия и там и ги преизчислят , защото може да се окаже че има въпросния трудов стаж  ,, по моята логика ,,на човек който не е запознат с материята ,, Пък другия вариант е да   си купи година и два месеца .
Гледах за пик код в НОЙ ако вземем можем ли да разберем кога какво и е вписвано като стаж , видях че има абзац за прогнозна пенсия и  дали има хора занимаващи се с това чрез заплащане да се консултираме и да ни разяснят нещата и да видят приравняванията за тези няколко години  , какво що и е вписвано ,  водено , и да ни разясни  дали има достатъчно стаж със приравняването или ако трябва да се доплати 
 и да може да се пенсионира към края на годината

# 1
  • Мнения: 54 427
С ПИК на НОИ се вижда стажа след 1996г.
Този стаж в Кремиковци има ли го в трудовата книжка и коя година е бил?
Ако мисли, че има ненанесен стаж, в НОИ може да подаде заявление по образец, за съответните години.

# 2
  • Мнения: 8
Да има го в трудовата книжка нанесен , 3 г  и 7 месеца , мисля че точно тези години дори ако не е и точно 96 но ше го погледна .Но тя не разбира както и аз .  Сега  в фиша за заплатата и пише стаж 34г и 5 месецс но предполагам не е приравнен и ако тези близо 4 години първа категория и се приравнят към трета то според мен ше и стигне стажа , който  към края на годината като навърши годините ще и  е нужен още година и два месеца , но след приравнението на точно тези години би трябвало да и стигне , освен ако не се приравнява директно и да и го пише в фиша за работната заплата

# 3
  • Мнения: 54 427
Не мисля, че се приравняват със фиша. Там би трябвало да е реалното отработено време. Приравняването може да го видите в услугата Прогнозна пенсия, като си въведете годините. За целта ви трябва ПИК На НОИ.

# 4
  • Мнения: 8
Видях трудовата книжка от 93 до 96 г е стажа в кремиковци , вписан. Възможно ли е да бъде вписан в трудовата книжка а в ной или по институциите НЕ ?
Защото няма УП и такива.
И колко време преди да навършиш годините и трудовия стаж ти изпращат писмо че можеш да се пенсионираш

Последна редакция: вт, 10 май 2022, 17:20 от Петър Герушин 627641

# 5
  • Мнения: 2 030
Внимавайте да не загубите трудовата книжка. Много е цèнен този стаж от 1993 до 1996 г.   
Вече не искали УП-ета в НОИ, ако са ясни данните в трудовата книжка отпреди 1996 г. (включително).
От 1997 г. до сега всичко го имат електронно.
Искали трудова книжка и актове за раждане на децата, може би копия (?).
  Отпадна избиране на 3 години, т.е. улеснено е всичко.
Тази година се пенсионират жени, навършили 61 г.10 месеца, изискван стаж 36 г. 2 месеца. 
Може да отиде с трудовата книжка в пенсионното (към НОИ) за информация как се приравнява стажа. Веднага като навърши годините за пенсия. Ако не и стига, може да купи недостигащите месеци.

# 6
  • Мнения: 8
Благодаря много

# 7
  • Мнения: 12 780
Не се изпращат писма, че може да се пенсионира. Няма такава практика.
Обадете се в НОИ да си запишете час за консултация за пенсия. Или идете на крака, тогава ще чакате на опашка. Носете копия на документите, с които разполагате.

Там дават консултации, но ако изпратите писмено запитване, отказват да отговарят заради политиката за защита на лични данни. Така че за да получиш информация от тях, трябва майка ти да присъства лично, освен ако не ти даде пълномощно, но това все пак ще я затрудни.

Може би ще поискат да напише на място заявление, че желае консултация за изчисляване на годините за пенсия, да оставите копията от документите и да ви направят тази справка примерно за седмица-две. Или може и веднага на място да ви отговорят.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт