Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 918
  • 835
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 54 566
Не знам възможно ли е.
За определени отрасли, с категории, е възможно.

# 796
  • Мнения: 4 577
Не знам възможно ли е.
За определени отрасли, с категории, е възможно.
Да, за първа категория труд сигурно е възможно, но париге ще са и в ППФ.

# 797
  • Мнения: 54 566
Да, това не го знаех, впоследствие се изясни в темата.

# 798
  • София
  • Мнения: 261
За УПФ, както си реши, като игра на тото е. Аз не бих ги прехвърлила.
Но за Професионалния фонд ППФ да отиде във фонда да се заинтересува. Мисля, че може още сега да ги изтегли тези пари, докато  НОИ не ги е "прилапал". В НОИ няма пари, на огромен дефицит е. Международните шофьори също имат партиди в ППФ и на мой познат, при попълване на заявление за ранно пенсиониране от НОИ му дали да попълни лист УП-23, което е съгласие, че ги мести в държавното осигуряване.
Колко много пари удържат от тези хора, а после държавата с лека ръка ги раздава на тези, които не са работили.

Професионалните пенсионни фондове (ППФ) се плащат изцяло от работодателя и не може да се изтеглят персонално по сега действащото законодателство. Могат само да се прехвърлят в НОИ. Такива фондове имат хората, които са I и II категория труд. Идеята на фондовете е, че тези хора се пенсионират по-рано и натрупаното във ППФ да компенсира намалението на държавната пенсия до достигане на възрастта на всички останали осигуряващи се - III-та категория. Когато се видя, че тези партиди са твърде малки и пенсиите ще бъдат смешни и жалки, тези фондове бяха национализирани, за да може пенсионерите да вземат пълните си държавни пенсии. В случая беше защитен интересът на тези категорийни работници като така получиха по-големи пенсии (каквото и за означава "големи"), но обществения интерес не беше защитет, защото НОИ финансира несвършената работа по доходността от ППФ-тата. Т.е. всички ние, работещите плащаме за не доброто управление на частните фондове.

Цитат на: kristinia
Да, но досега беше с 20% по-малка пенсия. А го промениха да е с 9%, което е добре. Чакам да го променят в самия сайт на НОИ, въпрос на обновяване на софтуер било.
Цитат

Не е въпрос на софтуер, а е въпрос на промяна на Наредбата за Пенсията за осигурителен стаж и възраст. Промените на Кодекса за социално осигуряване (КСО)бе приет на второ четене на 18 февруари. Сега се чака Указ на Президента и обнародване в Държавен вестник и до края на Юни Наредбите трябва да бъдат готови. Защо до тогава, защото първите кохорти на пенсионери, които ще ползват пенсия от УПФ са жените родени през Януари 1960 г, които ще се пенсионират от 01 септември тази година. Те ще имат право до 30 юни ако искат да прехвърлят партидите си н ДОО (НОИ) или да си запазят портфейла в УПФ. Това право им е дадено със тези промени в КСО, защото до сега беше правилото, че този избор се прави не по-късно от 5 години до навършване възрастта за пенсиониране.

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 13:03 от mariangeorgiev

# 799
  • Мнения: 54 566
защото НОИ финансира несвършената работа по доходността от ППФ-тата. Т.е. всички ние, работещите плащаме за не доброто управление на частните фондове.

Да си дойдем на думата.

# 800
  • Мнения: 1 424
^^
НОИ или Сребърния фонд?

# 801
  • Мнения: 54 566
Акцентът е върху лошото управление на фондовете.

# 802
  • Мнения: 41 173
Ама то нали фондовете по принцип няма какво да управляват, защото всичко им е много консервативно и на практика нямат опции. Май по-скоро са им разрешени прекалено много печалби за такава една никаква дейност - инвестират само в супер нискорискови (и нискодоходни) ценни книжа. То и аз мога. А вземат по-високи такси от истинските инвестиционни фондове.  Това може да се подобри.

# 803
  • София
  • Мнения: 261
Ама то нали фондовете по принцип няма какво да управляват, защото всичко им е много консервативно и на практика нямат опции. Май по-скоро са им разрешени прекалено много печалби за такава една никаква дейност - инвестират само в супер нискорискови (и нискодоходни) ценни книжа. То и аз мога. А вземат по-високи такси от истинските инвестиционни фондове.  Това може да се подобри.

Това също малко е преувеличено и по-скоро преекспонирано. УПФ могат да инвестират до 25 % в Акции и до 20% в Колективни инвестиционни схеми (КИС), което може да е и договорен фонд или както му казваме общо - взаимен фонд върху акции. Също може до 5% в АДСИЦ и до 5% в имоти. Общо в по-рискови инструменти % стига до 55. 45% е в Банкови депозити, ДЦК от Еврозоната и ЕС, както и от трети страни по списък, облигации на местни власти и корпоративни облигации. Това е записано в чл. 176 и чл. 178 на КСО.

Вярно, че числата и процентите е до... Но пък нашите портфолио мениджъри не искат да поемат риск и си карат агале - агале - по-консервативно. Сиреч, ако няма доходност или пък ако след двадесет или тридесет години управление на личен портфейл, бъдещия пенсионер види, че по-голяма пенсия ще получи ако има само ДОО (Първи стълб) и си премести парите, то какво става на практика. 30 години УПФ са получавали заплати за нещо, което е било вредно. И тогава НОИ трябва да намери още пари за да доплати пенсията на несъстоялия се пенсионер с втора пенсия, защото парите от личната му партида са недостатъчни да покрият разликата. А НОИ от къде ще вземе парите?. Ясно от къде. От всички нас, не само които се осигуряваме, а и потребяваме.

Не знам как да отговоря и на bobby_me, която пита НОИ или Сребърен фонд? Когато човек има УПФ и реши по някаква причина да го прехвърли в НОИ, то неговата партида или по-точно стойността на неговата партида отива в Сребърния фонд. Не знам дали знаете, но можете отново да се прехвърлите от Сребърния фонд в УПФ. Това е разрешено от регулацията в момента.

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 17:48 от mariangeorgiev

# 804
  • Мнения: 41 173
И тогава НОИ трябва да намери още пари за да доплати пенсията на несъстоялия се пенсионер с втора пенсия, защото парите от личната му партида са недостатъчни да покрият разликата. А НОИ от къде ще вземе парите?. Ясно от къде. От всички нас, не само които се осигуряваме, а и потребяваме.

Извинявай, ама и за държавната пенсия важи същото - да не би вноските в НОИ да стигат за повече от 50-60% от пенсиите? Останалите откъде идват? Пак от там - от държавата, тоест от нас. Та това прокламиране на успешната схема НОИ и неуспешната схема УПФ е некоректно изначално. И двете са нефелни като изпълнение, макар като замисъл да са ОК. Или както се казва - хубава работа, ама българска.

# 805
  • София
  • Мнения: 261
И тогава НОИ трябва да намери още пари за да доплати пенсията на несъстоялия се пенсионер с втора пенсия, защото парите от личната му партида са недостатъчни да покрият разликата. А НОИ от къде ще вземе парите?. Ясно от къде. От всички нас, не само които се осигуряваме, а и потребяваме.

Извинявай, ама и за държавната пенсия важи същото - да не би вноските в НОИ да стигат за повече от 50-60% от пенсиите? Останалите откъде идват? Пак от там - от държавата, тоест от нас. Та това прокламиране на успешната схема НОИ и неуспешната схема УПФ е некоректно изначално. И двете са нефелни като изпълнение, макар като замисъл да са ОК. Или както се казва - хубава работа, ама българска.

Никъде не съм написал, че НОИ или по-точно ДОО е най-доброто. Обикновено моето мнение няма никакво практическо значение за човека, който търси съвет, защото не мога да променя нищо. Опитвам се да уча как работи системата, какви са силните и слабите ѝ страни и по-важно какво се случва и по-нататък с взимането на решението днес за човека, който предприема действие.

Ще използвам пример. Знаете ли, че за 2022 година е решено всички пенсии да бъдат индексирани (увеличени) с 5,6%, а за 2023 година с 5,5%. Това е швейцарското правило - сумата от половината от инфлацията за годината и половината от нарастване на средния осигурителен доход за страната за последните 12 месеца. Може пенсията да е малка, но тази индексация ще компенсира инфлацията и ще запази стойността на парите за това време. Повтарям - не твърдя, че е достатъчна пенсията, но ще се съхрани покупателната ѝ способност. За съжаление обаче, тези които получават тавана на пенсиите - 1440 лв няма да получат това увеличение по причината, че не могат.

И тук е въпросът - Колко % увеличение ще получат жените, които се пенсионират септември тази година с пенсия от УПФ на 01 юли 2022? Няма да отговоря, че не искам да съм лошия вестоносец.

Много важно е да се преценява какво се случва и в периода на потребяване на пенсията. Държавната пенсия представлява индексиран пожизнен анюитет. На български - ще се получава докато има държава (или докато политиците решат), ще се увеличава (пак обаче ако политиците решат всяка година да прилагат швейцарското правило, което между другото е записано като задължение в КСО) и е до края на живота на човека. При пенсията от УПФ, може да бъде и пожизнена, ако портфейла е достатъчно голям, но не се индексира по този начин, не компенсира инфлацията и не ни пази от риска на дълголетието. Това важи и за УПФ, които са показали добра доходност. Само първите години ще е добре и после темпа на инфлацията ще влоши сумите.

Това исках да уточня с аргументация - качествените различия на двата стълба. Иначе личното мое мнение е, че вторият стълб трябваше да е наистина допълващ, допълнителен, но без да отклонява вноски от ДОО. Но това е една друга тема и не е актуална. Направо е безсмислена в момента.

Сори. Стана като лекция.

Честит празник на всички!:laughing:

# 806
  • Мнения: 41 173
Аз пък съм на мнение, че първият стълб трябваше да изчезне с времето и да се сведе до универсална еднаква вноска за всички, гарантираща само минимална пенсия. Нещо подобно има в Англия.  А солидната част от пенсията да идва от втория стълб, като се даде право на конкуренция и от чужди фондове, а и избор на различна степен на риск. Нормално е младите да избират по-рисков профил, а в последствие да минават към консервативен. Тогава всеки ще трябва да мисли за себе си и, което е по-важно, системата няма да зависи от загиващата демография. Защото, питам аз, кой ще внася в НОИ след 50 години? Когато на всеки работещ ще висят по двама пенсионери и един циганин?
Обаче тази идея никога няма да мине по политически причини.

# 807
  • София
  • Мнения: 261
Аз пък съм на мнение, че първият стълб трябваше да изчезне с времето и да се сведе до универсална еднаква вноска за всички, гарантираща само минимална пенсия. Нещо подобно има в Англия.  А солидната част от пенсията да идва от втория стълб, като се даде право на конкуренция и от чужди фондове, а и избор на различна степен на риск. Нормално е младите да избират по-рисков профил, а в последствие да минават към консервативен. Тогава всеки ще трябва да мисли за себе си и, което е по-важно, системата няма да зависи от загиващата демография. Защото, питам аз, кой ще внася в НОИ след 50 години? Когато на всеки работещ ще висят по двама пенсионери и един циганин?
Обаче тази идея никога няма да мине по политически причини.

И това върви. Съгласен съм с това. Между другото дизайна на нашата система беше да расте тежестта на капиталовите постъпления. Сигурно си спомняте, че те в 2002 година бяха 2%, после станаха 3%, 4 и ако не греша в 2007 стигнаха до 5% и "замръзнаха".

Между другото, каквото и да си говорим тук, по данни от Eurostat, заместването на активния доход с нашите пенсии е 37%. Т.е. Ако имаме осигурителен доход 1000 лв, пенсията, която ще получим е около 370 лв. Още по-тежко е положението с хора, които получават заплащане над максималния осигурителен доход (МОД). Получаваш 10 000лв заплата, осигуряваш се върху 3000лв МОД и получаваш в първия месец след спиране на работа 1440 лв

Ако не направим свой пенсионен фонд във времената когато сме активни, фонд, който да носи пасивен доход в златните ни години или бавно и полека да го ликвидираме чрез потребление, сме обречени на бедност и мизерия.

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 18:48 от mariangeorgiev

# 808
  • Мнения: 41 173
И това върви. Съгласен съм с това. Между другото дизайна на нашата система беше да расте тежестта на капиталовите постъпления. Сигурно си спомняте, че те в 2002 година бяха 2%, после станаха 3%, 4 и ако не греша в 2007 стигнаха до 5% и "завръзнаха".
Именно, идеята беше рационална, ама не им стиска и я корумпираха. Трябваше да продължи докато станат 10% в НОИ и 90% във фонд

Между другото, каквото и да си говорим тук, по данни от Eurostat, заместването на активния доход с нашите пенсии е 37%. Т.е. Ако имаме осигурителен доход 1000 лв, пенсията, която ще получим е около 370 лв. Още по-тежко е положението с хора, които получават заплащане над максималния осигурителен доход (МОД). Получаваш 10 000лв заплата, осигуряваш се върху 3000лв МОД и получаваш в първия месец след спиране на работа 1440 лв.
О, тези с 10 000 лева не са за окайване, защото по същество нашата осигуровка не е осигуровка, а данък. И те поне плащат по-малък данък, а останалото си инвестират сами във фондове с пасивен доход.

Ако не направим свой пенсионен фонд във времената когато сме активни, фонд, който да носи пасивен доход в златните ни години или бавно и полека да го ликвидираме чрез потребление, сме обречени на бедност и мизерия.

# 809
  • Мнения: 54 566
Относно индексирането на пенсиите от фондове.
Някъде ми се мярна статия, не мога сега да я намеря, че може да бъде и отрицателна индексацията в даден момент.
А за нефелността на фондовете и лошото им управление, това не е само у нас.
Полша още преди няколко години се отказа от тях.

Общи условия

Активация на акаунт