Невъзможност за пенсиониране

  • 6 463
  • 129
  •   1
Отговори
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 11:48 от дънди

# 1
  • Мнения: 31 719
Много лошо.
Ами някак си ще трябва да и помагаш.
Трябва да проучиш нещата как седят със закупуване на години. Вече колко е максимума не знам. Чувала съм, че пет години можело да се купят, другите освен да поработи някъде.
Но не е евтино.

# 2
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Много лошо.
Ами някак си ще трябва да и помагаш.
Трябва да проучиш нещата как седят със закупуване на години. Вече колко е максимума не знам. Чувала съм, че пет години можело да се купят, другите освен да поработи някъде.
Но не е евтино.

Може до пет години да се закупят, по 140лв на месец. Доста голяма сума се получава, а и пак не стигат.
Разбира се ще помагам до колкото мога. Но и тя осъзнава тежестта за още едно  домакинство върху мен и се чувства много зле от този факт.

# 3
  • Мнения: X
Провери как се купува стаж. Има такава опция, но не помня точно какви бяха изискванията.

Другият вариант е да я водите на работа фиктивно до добиване на стаж.

Съвсем нищо ли не може да работи? Нещо леко тип цветарски магазин, декорации?

# 4
  • Мнения: 31 719
Да, ако може нещо фиктивно, но пак ще си плащате здравни и пенсионни.
Пак същата сума като че ли.
Имам познати, които работят каквото им падне и нямат години и се мъчат.
Същите преди 30 години са казвали много важно като не работя или нямам договор, можело да не доживея.
И сега съжаляват за тези думи.
На мен също ми липсват години поради здравословни причини и това, че съм работила без договор 2 години.
Но има време.

# 5
  • Мнения: 5 006
Не съм сигурна, но питайте в ИТ, след като не може да се пенсионира могат ли да я махнат.Хората и след пенсия работят по училищата- учители, чистачки, администрация.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 038
Стаж се купува за реалните години, в които лицето е учило в университет. Съмнява ме домакинка в у-ще да е следвала.
Освен да си търси друга работа с осигуровки не виждам друго решение. Все пак е вдовица, има някаква пенсия. Малко, но повече от нищо.
Ако от у-щето я освободят поради повишени изисквания към длъжността и нейна непригодност ще има право на 1 г. платена борса.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 616
Осем години не са малко, тя ще изпълни условията на 70г. Не виждам смисъл някой да я води на работа за да трупа стаж, ако тя няма от какво да живее през това време. Единствен вариант да намери някаква работа.

# 8
  • Мнения: 9 709
Има ли опция да я преназначат на друга длъжност в училището?

# 9
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Има ли опция да я преназначат на друга длъжност в училището?

Не, за съжаление.

# 10
  • Мнения: 5 006
Поне за чистачка?

# 11
  • Мнения: 1 031
Стаж се купува за реалните години, в които лицето е учило в университет. Съмнява ме домакинка в у-ще да е следвала.
Не само, можеш да закупиш до 5 години трудов стаж, ако не ти стигат за пенсиониране при навършена възраст.
За мен изискуемите 37 години трудов стаж за жените са много, особено като се има предвид 90-те години на миналия век, загубените платежни ведомости, фирмите-еднодневки и много други утежняващи фактори.
В другите държави има възможност за пенсиониране след определен брой години и съответна възраст (Канада, Гърция и др.)

# 12
  • Мнения: 14 862
А проучи ли в какво точно се изразява неотговарянето на изискванията? Защото причината да я освободят е ... ами, просто тъпа - млади и образовани хора търсят съвсем друга работа, не домакин в училище. Да не се окаже, че документално е напуснала 'по взаимно съгласие' и на нейно място са сложили пак пенсионер, ама 'от нашите'.

# 13
  • Мнения: 5 006
Не думай, никъде не слагат с връзки, всички са с подбор.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 616
Дори да са сложили друг пенсионер от "нашите", тя какво може да направи? Само ще й стане още по-гадно. Вече е станало, трябва да търси решение.  

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 17:19 от Алекс:)

Общи условия

Активация на акаунт