Родители в заетост

  • 98 469
  • 793
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 131
Четете, няколко пъти е задаван този въпрос.
Не, не плащат нищо.

# 436
  • Пловдив
  • Мнения: 2 171
Четох, даже се цитираха разпоредбите за плащане, и съм коментирала. Но никой не посочи конкретна разпоредба, която да ограничявя това право при ползване на тази програма.

# 437
  • Мнения: 2 485
В приложение 8 една от причините промяна на обстоятелствата е точно участие в програма за подпомагане отглеждането на деца. В момента не мога да видя самия формуляр, за да цитирам дословно. Мисля, че след сключването на договора с детегледачката, трябва да се подаде промяна в обстоятелствата.

# 438
  • Мнения: 2 068
Да, подава се декларация за промяна на обстоятелствата, аз обаче не подавах, защото точно тогава сменях работа и предишният работодател ми беше спрял вече майчинството.

# 439
  • Мнения: 2 485
Sollsoll, и аз смених работодателя. Сега вече съм на новата работа и подадох приложение 8 за получаване на половината майчинство и чакам да сключим договор с детегледачката. Но, като те прочетох, наистина предишния работодател май ми спря майчинството, когато прекратихме трудовия ми договор. Хм... В НОИ ли да питам каква точно е ситуацията?

# 440
  • Мнения: 2 068
Аз ходих до НОИ да ги питам за моят случай и там жената ми каза, че няма смисъл да се пуска каквато и да е декларация, нито за продължаване нито за спиране на майчинството. При нас се случи така, че аз и детегледачка започнахме в един и същ ден.

# 441
  • Мнения: 2 485
Ясно. При мен е по-различно. Аз вече съм на работа, а все още нямаме подписан договор с детегледачката.

# 442
  • Мнения: 2 193
Някой има ли документите, които детегледачът трябва да подготви, за бъде подписано тристранното споразумение? По спомени трабваше медицинското да е по образец, но не го намирам на страницата на АЗ.

# 443
  • Мнения: 4 255
А в каква роднинска връзка може да е гледачката с децата,че не е оказано?

# 444
  • Мнения: 2 193
Не е задължително детегледачът или детегледачката да са в роднинска връзка с детето.

# 445
  • Мнения: 111
Аз се върнах вече на работа,имали вариант да кандидатствам по програмата,напр.да изляза в майчинство за 1 месец,да кандидатствам и да се върна докато чакам отговор

# 446
  • Мнения: 4 255
Те не трябва ли да са работещи родители?Защо ще се връщате в майчинство?

# 447
  • София
  • Мнения: 131
Ще го напиша така както беше при нас.
Имате право да се върнете на работа в момента в който ви одобрят от програмата. Подавате декларация за промяна в обстоятелствата, връщайки се на работа и започвате да получавате 1/2 от майчинството (това говорим за втората година от майчинството).
В момента в който подпишете трудовия договор с агенцията и детегледачката и обозначите дата на започване на работата на детегледачката, ще подадете отново същата декларация за промяна в обстоятелствата и от този ден (първия работен на детегледачката), майчинството се спира.

# 448
  • Мнения: 111
Работодателят,ми искаше да се върна на работа на 136 ден след раждането,в момента го гледа таткото,който е безработен!Вече съм се върнала на работа,през този период,ако става да кандидатствам по програмата и таткото да се запише на бюрото по труда,дали ще стане?И като подпишете договор за какъв период е ?

# 449
  • Мнения: 4 255
И аз се чудя за този казус, ако единият родител не работи, може ли да кандидаства за гледане на детето вместо гледачка или задължително трябва да си намери работа за 5 месеца?

Общи условия

Активация на акаунт