Да продължа ли като знам, че не е моето?

  • 1 156
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте! Сигурна съм, че не съм единствената в подобна ситуация и затова ми е интересно да чуя мненията ви. Записах и завъших специалност, към която никога не съм проявявала интерес. Записах я, само защото е престижна, и натисках здраво, за да завърша с добър успех, като през цялото време се надявах "апетитът да дойде с яденето"...е да, ама не. След университета понатрупах малко опит по специалността си в по-малки фирми. В момента (от около година) работя по специалността си в голяма фирма с много добро заплащане и страхотни перспективи за развитие. Добре де, но продължавам да усещам как в тази сфера не съм на правилното място - извън работа някам никакъв интерес към това, с което се занимавам (което също така не ми оставя много теми за разговор с колегите)...Имам горе-долу идея за сфера, която би ми пасвала, но нямам опит в нея и го има шансът да се окаже, че и за там не съм...

Та стоя пред двете опции и се чудя коя да избера:

1) Да остана на сегашната си работа и да търся начин да се "насилвам" да ми хареса и да се развивам в сферата (общо взето фейк ит тил ю мейк ит), основно заради престижа и доброто заплащане.

2) Да опитам в нова сфера, където вероятно (но не сигурно) ще изпитвам много повече удоволствие от работата си и ще имам мотивация за развитие, но пък ще е по-малко престижно и не толкова добре платено..+ има го вариантът да се окаже, че и тази сфера не ме влече (на теория звучи супер, но друго си е да се пробва от първо лице).

Мерси за съветите!

# 1
  • Мнения: 646
Сега ще ти кажа с мен какво стана. Записах и завърших специалност, която въобще не ми харесваше ( само това ме приеха в този университет). Идеята ми беше да се преместя в друга специалност, но така и не го направих. Завърших и започнах работа за много хубави пари, но както каза ти прибирам се вкъщи и някак усещах, че това е все едно временна работа. Не исках да повярвам, че това ще работя до живот. След това записах магистратура след доста умуване и завърших нещо съвсем различно от моето, но с желание. Започнах работа, но заплатата е такава, че няма как да достигнеш някаква голяма сума. Работата ми доставяше удоволствие  до един момент, защото все пак това е работа, връщам се скапана вкъщи и накрая на месеца парите са като за продавач консултант. Седнах един ден и премислих, върнах се на старата работа с доброто заплащане, но ако не бях извървяла този път, нямаше да оценя работата си. И да работя с желание вече 🙂

# 2
  • Мнения: 41 057
И аз мисля, че човек работи за пари. Ако може освен пари да получава и удоволствие от работата, това си е бонус, но не на всички се случва, а всеки има нужда от пари. Поне докато не натрупаш някакви активи, които да ти позволят финансова свобода, според мен не си напускай добрата работа. А удоволствието си го доставяй в извънработно време.

# 3
  • Мнения: X
А знаеш ли с ккво ти се занимава? Има ли нещо, за което гориш?

Питам, защото аз работех хубави работи и не ги оценявах. Все намирах кусури и реших да сменям. Изкарах курсове, преквалифицирах се. Започнах работа и се ужасих в какъв сектор съм попаднала. Изкарах 4 м, заплатата едвам стигаше, нервите и проблемите ме докараха до бърнаут. Напуснах и се върнах към предишното амплоа. Сега ми е спокойно и съм ок.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 5 258
Ако споделиш какво работиш сега и какво би ти се искало, ще получиш повече полезни мнения.

# 5
  • Мнения: 1 333
Млада си, имаш хиляди възможности. Нищо не ти струва да опиташ нещо ново, тъкмо ще натрупаш опит. Винаги може да се върнеш към старата специалност, щом е толкова търсена.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 995
За мен е много по-важна финансовата сигурност пред това да се занимавам с нещо, което ми е интересно.
Опитът ми показва, че след известно време и най-интересната работа се превръща в рутинна.
Казвам го като човек, който е избрал и учил с голям мерак това, което и работи в момента.

# 7
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 103
Работи се за пари и в много малко случаи, да не кажа, че почти не познавам такива, за удоволствие. Хората работят за пари, а не за забавление и да им е интересно, това ми е мисълта.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 439
Завърших специалност, която звучи престижно, работните места също, ама заплащането е потресаващо. Имам само 1м стаж по нея, но ми е достатъчен за цял живот. Не се интересувах извън стажа допълнително, но имах колеги, които това им беше в кръвта и можеха да работят 24/7 и да не им омръзва. Засега има само 2-3ма, които реално останаха в тази сфера. Много предпочетоха по-стабилно заплащане, по-модерна сфера и по-гъвкаво работно време.

Още от университета работя в друга сфера, в която се преквалифицирам (към техническо ниво) в момента. Не мога да кажа, че горя в нея, но ми харесва, мотивирана съм, определено не всеки ден е уау, вълнуващ, интересен, забавен. Напротив, цял ден си пред екран и нервите са много, психически е натоварващо и изцеждащо. Обаче определено е моето (към момента). Все пак говорим за работа.
Ако не държиш на престиж, финанси, а по-скоро удовлетвореност, пробвай новата сфера. Обаче има голям шанс да се разочароваш и пак да се окаже, че не е твоето. А и не знаеш колко ще успееш да се развиеш, може въобще да не стане така както го мислиш.

# 9
  • Мнения: 501
А какви са двете сфери?

# 10
  • Мнения: 12 808
Май сама не знаеш какво искаш. Докато е така, работи си в работно време, забавлявай се в свободното време. Ако искаш работата ти да е купон, трябвало е да станеш ди джей. Всичко друго е труд и ежедневие.

# 11
  • Мнения: 14 895
Работата и хоби са две различни неща. Приятел и колега са две различни неща. Служебно и свободно време са две различни неща.
Аз бих се замислила за капацитета на колегите, ако нямат други теми извън работата Wink
На твое място ще стоя на добре платената работа и ще си потърся някаква нормална среда за общуване и забавление в свободното време, ако нямам такава. Хич не се натискам да ставам приятелка с колеги и да си хортуваме целодневно, а пък работара е да изкарам пари за извънработните кефове, а не да не мога да изплувам от служебни задължения.

# 12
  • Мнения: 6 629
Много зависи какви са двете сфери и професии,за да ти се даде адекватно мнение. Заплатата не винаги е водеща. Аз си обожавам професията, и безплатно бих същото работила /ако парите не съществуваха като необходимост/. Заплащането.. винаги може и повече, но удовлетворението компенсира. На работа не се чувствам, че работя. Не знам как да го обясня, просто ми доставя удоволствие и е част от личността ми.

Общи условия

Активация на акаунт