Муковисцидоза

  • 88 792
  • 187
  •   1
Отговори
  • Мнения: 489
МУКОВИСЦИДОЗА:

Ще разкажа на кратко с думите на майка, какво представлява това.
Посвещавам тези мои думи на всички, родители, близки или болни, които ще влязат в този форум за да потърсят съвет, помощ или подкрепа.
Заболяването е генетично, предава се задължително и от двамата родители, (но родителите не са виновни за това, просто игра на гените). CF е най-разпространената генетична болест сред бялата раса с честота на изява от 1:2000 до 1:4000 живородени деца.
Може би сега се чудите дали детето ви има Муковисцидоза, един от симптомите са мазните несмлени аки и честите болки в коремчето. Друг сигнал за родителите е чести бронхити, съпътствани с трудно отшумяване и мъчителна кашлица. Друг много характерен белег на болестта е т.н. " солена целувка", нашите деца отделят много сол с потта си, понякога през лятото тя се вижда като бяла ивичка на челцата им и са солени при целувка или близване.
Понякога можете да не забележите тези симптоми или да не се проявят, но ако детето често боледува или получава пристъпи ( свиркане на гърдичките), детето не наддава, изглежда бледо..посъветвайте се с педиатър. Посетете Университетските клиники, ако имате и най-малко съмнение за заболяването настоявайте да ви се направи потен тест, генетичен тест....Ранното откриване на болестта, предопределя нейният ход и развитие. Познавам деца с поставена диагноза , в 8-я месец, в 3-тата годинка....на 20 години. Това е недопустимо, не бива да се случва.
    Ако сте установили вече ,че детето Ви има Муковисцидоза, знам страшно звучи, но то е вашето дете, приемете муковисцидозата, не като болест , а като начин на живот.
....ще се наложи детето ви да яде повече, да взима ензими с храната, да прави инхалации, да спортува, да му се правят венозни антибиотици, но независимо от всичко знайте ,че вие имате едно невероятно специално дете, което ще ви носи много радост и удовлетворение в живота.
Всяко от нашите деца е много интелигентно, всяко от тях е много чувствително . Това са най-любящите деца на света.

Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6

Генетичната лаборатория - тел. сл.02/9172268 и 0886/065511. Намира се в София на 14 етаж в Майчин дом.


Детска клиника в София, доц Галева 02 92303359 - национален консултант по Муковисцидоза


Сайта на Асоциация муковисцидоза


Групата на асоциацията във Фейсбук


Историята на 65 roses:
През 1965 г. Мери Вайс, майка на три момчета, и трите болни от муковисцидоза, започва работа за Фондация “Муковисцидоза". Нейната работа била да търси финансова подкрепа за научните изследвания, посветени на муковисцидозата. Нейният 4 годишен син Ричард бил неволен слушател на дългите й телефонни разговори. След няколко дни Ричард влязъл в стаята на майка си и казал: “Мамо, знам за какво работиш." Мери била много изненадана, защото синът й не знаел с какво се занимава тя, нито знаел, че е болен от муковисцидоза. “За какво работя, Ричард?", попитала тя. “Ти работиш за 65 Рози (cystic fibrosis – sixty-five roses)", казал той невинно. Безмълвна, Мери прегърнала сина си и през сълзи промълвила: “Да, миличко, аз работя за 65 Рози." От този ден нататък, вече повече от 40 г., 65 рози се използва от всички деца да назовават своята болест. Така розата, този древен символ на любовта, е възприета като официален символ на всички Асоциации по муковисцидоза по света.



Ще предложа един общ примерен терапевтичен режим за болни от муковисцидоза:

1.- сутрин инхалации с хипертоничен разтвор в който сме капнали капки салбутамол според състоянието на детето и неговата възраст и килограми.

2.Инхалация с Пулмозим.

3. Физиотерапия- ползване на флутер,пеп маска, гимнстика. Задължително изчистване на секретите преди инхалаторния антибиотик.

4.Инхалация с Тоби или Колистин.

-По време на всяко хранене се взима Крон,като оптималната доза е 10 хиляди единици на килограм тегло. Витамини се пият веднъж дневно,като децата пият по една таблетка или капки според възраста , а възрастните взимат по 2 таблетки.

Трябва да се получава двойна доза калории

5. Вечер- инхалация с хипертоничен разтвор заедно със салбутамол

6.Инхалаторен антиобиотик - Тоби/Колистин

 


1.Всички болни от раждането взимат Kreon
2. Прави се два пъти на ден хипертоничен разтвор 3%, 6%
3. Всеки пациент над 6 години прави веднъж дневно Пулмозим

4.На  6 годишна възраст децата заразени с Псевдомонас правят  … - два пъти на ден
5. Всички болни взимат специални витамини:



За да се поддържа теглото даваме на децата си хранителни добавки в България има от тези:


Колистин

Един от утвърдените имуностимуланти е:

 За инхалациите най-подходящи са тези инхалатори:
това е последния модел, за бърза и качествена инхалация, но на по-висока цена
Fluter
Пеп маска

Ето го и дренажа, изглежда агресивен, но всъщност не е така:


 


http://youtu.be/ECz23GCICIk

Гимнастика:



ПОДЧЕРТАВАМ ДЕБЕЛО, ТАЗИ ГИМНАСТИКА Е ПРАТЕНА ОТ НЕМСКАТА АСОЦИАЦИЯ, ТЕЗИ УПРАЖНЕНИЯ ВДИГАТ ФИТ-а, научете ги и ги правете, имат голяма полза.

Kak да се прави Флутер:

Последна редакция: чт, 31 яну 2013, 07:47 от Annyto_e

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3
Много хубаво си го направила.Информацията е точна и ясна със снимки, много хубаво newsm10 .Браво и едно огромно благодаря че ни информираш smile3501

# 2
  • Мнения: 43
  bouquetЧудесно,перфектно оформление на първа страница!Поздравление за авторката!Да ни информира все така дейно за новостите,много ни е полезно да имаме адекватна и "прясна" информация за всичко,свързано с нашето заболяване.Дано повече майки се включват тук и споделят опита си,вярвайте-много ни е важно! Hug Hug Hug-за авторката

# 3
  • Мнения: 10
Здравейте!Казвам се Ния и страдам от това заболяване.Информацията е много полезна,благодаря Hug

# 4
# 5
  • Мнения: 489
http://btvnews.bg/video/news/nadezhda-za-12-godishniya-teodor-ot-provadiya.html

Теодор ще живее, не губете кураж и се борете, живота е ценен!

# 6
  • Мнения: 10
Искам да попитам от къде може да се закупи или поръча този флутер.

# 7
  • Мнения: 489
Искам да попитам от къде може да се закупи или поръча този флутер.
Имаме едни дарители от Германия, ще ги помоля да ти изпратят със следващото дарение. Не знам от къде се поръчват преди няколко години европейската ЦФ подари на повечето от болните Флутери.

# 8
  • Мнения: 43
http://inspiro-bg.com/genetitchni-defekti-pri-patsientite-s-muko … doza-v-balgariya/

...на който му е интересно да прочете малко повече за генетичните мутации.Все пак е написано на български и е интересно.

# 9
  • Мнения: 489
Мартиницоправенето е тази събота 9 февруари 16 ч. подробности за мястото давам на лични и  по телефона. Хайде запрятайте ръкави   Simple Smile

# 10
  • Мнения: 489
Част от мартеничките, които майки на болни деца с МВ и деца сътвориха за благотворителния базар.Благодарности на Ваня Добрева, която е неотлъчно до нас във всичко Simple Smile Една голяма прегръдка и за Иглика, която също беше с нас и помогна много.


Благодарение на TimeHeroes, BG-mamma и ръчно направени от Ивалина Широкова, прецизно опаковани от съпруга и, още 191 мартенички, ще украсят нашия базар .



Последна редакция: нд, 10 фев 2013, 13:20 от Annyto_e

# 11
  • Мнения: 489
В първия и третия понеделник на месеца от 18.30ч. е срещата на родителите, а втория и четвъртия – на хората, живеещи със заболяване. Групите се водят от Калоян Куков – клиничен психолог. Участието в тях е безплатно.

http://rare-bg.com/?p=588

# 12
  • Мнения: 10
Искам да попитам от къде може да се закупи или поръча този флутер.
Имаме едни дарители от Германия, ще ги помоля да ти изпратят със следващото дарение. Не знам от къде се поръчват преди няколко години европейската ЦФ подари на повечето от болните Флутери.
Много благодаря.Като получите дарението ще можели да ми пишете,за да се разберем как да го получа. Simple Smile Hug

# 13
  • Мнения: 489

     
    23 февруари 2013 г -11:00- Варна, ГРАНД МОЛ, етаж 2

   Хайде да си поиграем на болница! "Пациенти" ще бъдат плюшените играчки на децата, а "мечешки доктори" ще са студентите по медицина от варненския Медицински университет.

Под формата на игра децата ще научат повече за хигиената, здравословното хранене и за това, какво се случва в една болница. Ще могат да общуват с младите лекари по приятелски и спокоен начин, който ще им помогне да преодолеят страховете си от манипулации и бели престилки.

Очакваме Ви! И не забравяйте да донесете своите "болни" играчки!

Организатори са Национален алианс на хора с редки болести и Асоциация на студентите-медици в България

# 14
  • Мнения: 489
http://petel.bg/MLADEZHI-S-UVREZHDANIYA-IZNASYAT-BLAGOTVORITELEN … -VAV-VARNA__32112
Дневен център за деца и младежи с увреждания "Св. Йоан Златоуст" и Приятели организират благотворителен концерт днес в полза на Михаил Митев на 12г.. Той е внук на медицинската сестра в социалното заведение. Мишо страда от рядко генетичко заболяване - Муковисцидоза. Средствата са необходими за поддържаща терапия. Концертът започна ще се проведе днес вечерта в Младежки дом - гр.Варна /Радио фокус

 Отдавна не се бях вълнувала толкова, тези деца с проблеми пяха и танцуваха с цялото сърце в подкрепа на Мишо.

# 15
  • Мнения: 489





Последна редакция: сб, 23 фев 2013, 19:02 от Annyto_e

# 16
  • Мнения: 489
На 28.02 . пред РЗОК-Варна, ще има протест на лекарите от "Св.Марина".
Докторите ни призовават да ги подкрепим, разбира се, тази подкрепа ще бъде от полза и на нас, тъй като особено при МВ лимитите  и рестрикциите спъват лечението ни най-много.

http://varna.dir.bg/news.php?id=13206152

# 17
  • Мнения: 176
Здравейте!
Искам да направя едно пояснение  и го правя тук,тъй като  четат доста хора.
Става въпрос за витамините AQUADEKs.
МОЛЯ ,ПРАВЕТЕ ПОРЪЧКИТЕ САМО НА САЙТА НА АСОЦИАЦИЯ МУКОВИСЦИДОЗА.
МОЛЯ ПОРЪЧВАЙТЕ ВИТАМИНИТЕ  ДО 20 ТО ЧИСЛО НА ВСЕКИ МЕСЕЦ.  Всеки поръчал витамини ще получи имейл за дължимата сума на 21 число и ще има 5 дни да плати.
МОЛЯ НЕ ИЗПРАЩАЙТЕ ПАРИ С ПОЩЕНСКИ ЗАПИСИ. ПЛАЩАНЕТО СТАВА САМО И ЕДИНСТВЕНО ЧРЕЗ БАНКОВАТА СМЕТКА НА АСОЦИАЦИЯ МУКОВИСЦИДОЗА,КОЯТО ПОЛУЧАВАТЕ  СЛЕД НАПРАВЕНАТА ПОРЪЧКА.

# 18
  • Мнения: 489
На 27,28 и 1 март, от 10-17 ч. продаваме мартеници в Община-Варна, заповядайте

Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 18:10 от Annyto_e

# 19
  • Мнения: 489


 Боряна

# 20
  • Мнения: 10
Здравейте! Преди доста време, се сещам, една мама беше писала, че водили детенцето им в Германия /мисля че беше там ако не се лъжа/. Ако случайно следи форума, бих искала да я помоля  да отговори - какви изследвания и какво точно правят на детенцето там и колко пари долу горе им струва това лечение, приблизително. Питам, защото ние също възнамеряваме да заминем, но нямам никаква идея за какво точно ще отидем, нито пък съм сигурна дали ще можем да си го позволим финансово.
Също искам да благодаря на всички, които организират тези благотворителни базари и инициативи за децата болни от МВ. Лично аз изпитвам огромно съжаление поради факта, че нямам възможност да участвам и да присъствам.
Честита Баба Марта на всички!

# 21
  • Мнения: 489


В Пловдив също имаше базар- те събраха около 1200 лв.
Във Варна събрахме 902 лв, ще ги добавим към сумата от календарите за закупуване на кислородни апарати Simple Smile

# 22
  • Мнения: 489
СЕМИНАР ЗА СТУДЕНТИ И ОПЛ "КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ И ЛЕКУВАМЕ НЯКОИ РЕДКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ"


2 март 2013 (събота)
9:00 - 13:30 ч.
Факултет по дентална медицина на МУ „Проф.д-р П.Стоянов” Варна
Варна ул.»Цар Освободител» N 150, зала А


1.Нека прибавим още едно утре за пациентите с кистична фиброза - д-р Гълъбова,
Гастроентероло гични аспекти и хранене доц. Георгиева от УМБАЛ "Св.Марина" Варна

2. Да си нисък и различен - истории с продължение - доц. Йотова от УМБАЛ "Св.Марина" Варна
3. Транстиретинова фамилна амилоидна полиневропатия, д-р Сарафов, УМБАЛ "Александровска" София
4. Фенилкетонурията - традиция и предизвикателства, д-р Кадъм, УДБ София, Отделение "Клинична Генетика"
5. Съвременна диагностика и лечение при Болест на Помпе доц. Капрелян, УМБАЛ "Св.Марина" Варна

Входа е свободен, елате да чуете презентациите ще са много интересни!

# 23
  • Мнения: 489



Прототипа на Petra Electric, Aven продават в България може и да ги има по магазините.

# 24
  • Мнения: 10
Искам да попитам какви добавки и протеини взимате  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 10
Здравейте, детето ми е на 4,6 години и диагнозата муковисцидоза е поставена преди близо 2 години.Но ние не получаваме никакви помощи, даже и детски не получавам за детето.Аз не съм се интересувала до сега, пък и докторите нищо не са ми казвали, че имаме право на някаква помощ от държавата. Но сега си мисля, че все пак ще ни бъдат от голяма полза тези пари - поне ще можем да му купим от оня скъпия инхалатор, който струваше към 1600 лв.Моля да ме посъветвате каква е процедурата, на ТЕЛК ли трябва да се яви и какви документи се представят.

# 26
  • Мнения: 489
Искам да попитам какви добавки и протеини взимате  Simple Smile
На първата страница погледни, в България ползваме предимно Фрибини, има го в аптеките и е на сравнително прилична цена.
Здравейте, детето ми е на 4,6 години и диагнозата муковисцидоза е поставена преди близо 2 години.Но ние не получаваме никакви помощи, даже и детски не получавам за детето.Аз не съм се интересувала до сега, пък и докторите нищо не са ми казвали, че имаме право на някаква помощ от държавата. Но сега си мисля, че все пак ще ни бъдат от голяма полза тези пари - поне ще можем да му купим от оня скъпия инхалатор, който струваше към 1600 лв.Моля да ме посъветвате каква е процедурата, на ТЕЛК ли трябва да се яви и какви документи се представят.

Минавате на ТЕЛК, джипито знае къде е комисията във вашия град, после с документа от ТЕЛК отиваш в социални, могат да ти  изплатят за минало време суми. Срамота е, че никой не ви е информирал, но пък трябва и сами да си търсим правата на децата, защото те сами не могат да го направят.

# 27
# 28
  • Мнения: 489
Втора балканска конференция по редки болести – София


Отбележете в календара си дните

20 и 21 април 2013

когато ще се проведе

Втората балканска конференция по редки болести “По-добра комуникация – по-добро лечение”

София, Парк-хотел “Москва”

Поканени са всички пациенти с редки болести, лекари и други медицински специалисти, които проявяват интерес към редките заболявания.

Ще присъстват представители от Балканските държави – Гърция , Румъния, Турция , Хърватско, Черна гора, Словения, Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония, Албания. Поканени са и гости от Англия, Франция, Русия и Норвегия.

За регистрация и повече информация, моля пишете на nakov@raredis.org и tomov@raredis.org.

# 29
  • Мнения: 489
На 26.04 в зала 2 на х-л "Адмирал", к-с "Зл. Пясъци" от 17 до 18ч. ще бъде изнесена лекция на тема " Кистична фиброза. Значение на ранната диагноза и лечението на диабета". Гост -лектор е Станислава Колускова от Прага. Лекцията е за пациенти и родители на болни от муковисцидоза, както и за всички, които са ангажирани с това заболяване.

http://www.vapesbg.org/public/upload/images/menu/_20130115_Y223/Picture4_full.jpg

# 30
  • Мнения: 10
Здравейте, пишите че вземате фребини, но аз никъде не мога да намеря по аптеките - дали аз нещо бъркам името или не мога да обясня в аптеките не знам. Вземам фрезубин, но исках да опитам и фребинито. И още нещо - говорих с джи пи-то и ми каза, че за да се явим на ТЕЛК трябва да ми дадат някакъв документ от Варна/понеже там ходим за протокола/ и след това тя щяла да ни даде етапна епикриза и след това на ТЕЛК - така ли е наистина и какъв документ трябва да ни дадат от Варна?

# 31
  • Мнения: 1
Здравейте,
Днес гледах предаването "На кафе", с него започва всеки мой ден. В днешното предаване на гости на Гала беше Таня Боева. Тя разказа за турнето си в САЩ, както и за свои приятели - българи, живеещи в Америка, които помагат на българско дете с муковисцидоза. Тези българи желаят да помогнат на всички дечица от България с тази диагноза и призоваха всички страдащи да се свържат с предаването "На кафе". Разбрах, че болеста е лоша и още по-лошо е, че има лекарства, които не за всички са достъпни, а това е шанс на всеки с тази диагноза да живее нормален и дълъг живот. Не знаех какво е муковисцидоза, потърсих от интернет и от вас разбрах. Реших да ви пиша за да ви помогна. Ако смятате, че тази помощ, която хората от Америка искат да ви дадат е истинска - не губете време и се свържете с предаването, ако не - също го направете защото нищо не губите. Напротив - печелите едно незабравимо детство за вашите деца. Те са всичко за нас. Успех!

http://play.novatv.bg/program/nakafe   ===> започва от 1,07,00

# 32
  • Мнения: 489
Страхотна новина, нямам думи, много съм щастлива. Аз веднага писах до предаването.
Мноого,много благодаря,че сподели с нас мила Hug Hug Hug Hug Pitoncheto

Много хубав първоюнски подарък от надежда  Heart Eyes !

# 33
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Момичета нахлувам в темата ви, но попаднах на нещо интересно за вас. Peace
Купуват апарат за дишане за хора с муковисцидоза от благотворителни акции  http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1095078

# 34
  • Мнения: 43
Прекрасно предаване!Много силна Камелия!

http://tv7.bg/terminal7/grad-na-angeli/article/?id=9762056#

# 35
  • Мнения: 3
Здравей те , имам нужда от вашата помощ.
Детето ми е на 1 год и 4 мес с поставени диагнози асма,АБКМ,АД алергия към картофи ,ябълки ,соя и тн. Боледуваме почти всеки месец.
Днес ни излезнаха резултати те от потният тест -37 до колкото разбрах  от лабораторията за нашата възраст трябва да е под 30.
Какви бяха симптомите при вас ,колко потни теста правихте ,някои правил ли е днк тест.
Много съм объркана.
 

# 36
  • Мнения: 43
от 30 до 60 е граничен потният тест-трябва да повторите изследването.Над 60 е критерий за поставяне на диагноза.т.е. 37 е почти на долна граница,което не знам защо ви притеснява.
Генетичният тест е най-сигурния критерий,въпреки че той покрива едва 37 мутации,при наличие на около 2000 такива.Тези 37 мутации,обаче ,покриват най-честите / около 85-90 %/ при нашата популация.
Как са изхожданията на детенце?Колко често,каква е консистенцията,има ли мазни петна,миришат ли много и неприятно,има ли несмлени частици?

# 37
  • Мнения: 3
От раждането сме на ам
нан рядко по 12 пъти
аптамил запек
аптамил адц нормални по един ден
от скоро някои ден въобще  някой път по 4 ,5 пъти
Мазно му е акото едва го измивам.
ако не е акал няколко дни мирише ,но ако е акал днес не мирише  въобще.

# 38
  • Мнения: 489
  HugЗдравей Тоника, виждам, че кашата в главата ти е голяма и има защо.
Не пиша, за да те успокоя и да ти кажа, че скоро ще намериш решение. За жалост дори и в цивилизования свят- западна Европа, Щатите, Канада има случаи на поставена диагноза муковисцидоза на 7, 18, 20 години. Трудно е както  на докторите, така и на генетиците понякога да се произнесат на 100% дадено дете има или няма муковисцидоза. Има случаи на деца с нисък потен тест, които имат муковисцидоза, на други пък не е открита никаква мутация и т.н. Въпреки това трябва да се обгрижи и лекува всяко дете, което има проблем. Хубаво е да се направи генетична консултация, консултация със специалист гастроентериолог,който да назначи изследвания свързани със съдържание на акото- копроцитограма и други,  с детски пулмолог и да се види какъв ще е подхода за лечение на вашето дете- видно е, че има проблем.
Лично на мен Астма и мазни изпражнения и хранителна непоносимост много ми напомнят за муковисцидоза, но това пък, че има нисък потен тест ме връща в обратната позиция, така, че нужно е да се направят още много изследвания, за да се разбере какво му е и какво не му е на детето.
Пожелавам ти кураж и дано Praynig предположенията, накарали те да пишеш точно в тази тема да се окажат неоснователни Hug

# 39
  • Мнения: 489
Не можах да въздържа да не споделя с вас  Party

# 40
  • Мнения: 489
http://play.novatv.bg/play/312511/  информацията е на 1ч. и 9 мин.

Тъй като се оказа, че доста хора не знаят искам да споделя, че на 31 май в предаването "На кафе" на Гала- Таня Боева сподели, че добри българи доста успешни и богати в USA имат желание да помогнат на българските болни с муковисцидоза. Таня Боева ми писа, че даренията ще бъдат от дренажни жилетки, витамини и други лекарства. Таня се е свързала със Светлана Атанасова, дарението ще мине през асоциацията, за да бъдат улеснени дарителите.

# 41
  • Мнения: 1
33–годишният Антон Алексиев говори в “Искам думата” на "Шоуто на Слави" на 3 юни 2013 г. за проблемите на болните от муковисцидоза.

Слави Трифонов се ангажира лично да подпомогне страдащите от муковисцидоза и да се подпише под писмо на Антон Алексиев, адресирано до новия здравен министър.

Вчера (11 юни) д-р Таня Андреева говори за муковисцидозата в "Шоуто на Слави".

# 42
  • Мнения: 489
СПЕШНА СРЕЩА на 06.07.2013г. (6 юли събота)

Ръководството на Асоциация „Муковисцидоза“ свиква на спешна среща всички пациенти, родители и хора ангажирани с нашите проблеми.

Срещата ще бъде на 6 юли 2013г. в аудиторията на Детска клиника „Александровска“ град София.

На срещата ще бъдат обсъждани всички наболели въпроси и главно - къде, как и кой ще организира, следи, и реализира приемане и разпределяне на бъдещи дарения постъпили в организацията.

На срещата ще бъдат обсъдени и всички въпроси свързани с дейността на АМ.

Подробности относно организирането на пътуването на хората от отдалечени райони очаквайте съвсем скоро.

Представители на АМ:

Атанаска Георгиева, регион Варна – телефон: 0878 944 688

Мирослава Млечкова, София - телефон: 0898 455 014

Светлана Атанасова - телефон: 0899 850 441

Румяна Михова – телефон: 0898 490 441

# 43
  • Мнения: 1 351
Много моля , ако някой от Варна е правил потен тест и ДНК тест във Варна - нека сподели къде се прави - адрес , телефон , предварително ли се записват часове , заплаща ли се ........и може ли директно да се направи ДНК тест и къде ...
Благодаря ви и ме извинете ако има информация по въпроса , а не я виждам - в болница сме със пневмония и немога да се спра да плача ..... Днес лекарите и това ми сервираха.

# 44
  • Мнения: 43
за Варна-потния тест ще го направят в Терапията/ "Св.Марина"/.Там ли лежите или в Окр.болница?
ДНК се прави само в София в Нац.генетична лаборатория.Кръвта ще я вземат пак в Терапия,през генетиците там и ще се изпрати в София.
ДНК тестът се бави,я дали ще го направят/изпратят/  преди да са направили потен тест.Потният тест става за 1 час/събирането му /,резултатът ще е готов най-късно на следващия ден.
Успокойте се,нищо не е сигурно...Така няма да можете да сте полезна на детенце. Hug

# 45
  • Мнения: 489
 На нас генетик ни е д-р  Константинова, търси я на 2-я етаж в терапията, много човечна, разбрана и много добър специалист, запозната е  доста добре с муковисцидозата. Тя се занимава с родова генетичата консултация на целия ни род, всички мои близки са минали през нейната консултация, много сме доволни. Нямаме родени бебета  в рода с дефект, след консултация с нея.
Разбира се, кръвта се праща в София за изследване, но тя ще ти обясни реда, ще те изслуша и успокои- сигурна съм. Кураж  Hug!
Относно заплащането- плаща се 50 лв, таксата е за транспортиране на кръвта и за технологичното съхранение на материала, самото изследване не се заплаща.

# 46
  • Мнения: 43
Само една корекция на горния пост-50 -те лева такса се плащат само ако не сте изпратена с направление-примерно ,ако детето си лежи по клинична пътека-няма нищо да платите за него.50 лв ще ви вземат и ако се изследва ваша и на бащата кръв.16 лв струва потният тест на каса на болницата-ако решите да го направите платено.
Др.Константинова наистина е прекрасен вариант-един изключително фин и внимателен човек,прекрасен лекар.Ще обърне необходимото внимание,сигурна съм. Hug

# 47
  • Мнения: 489
 
Само една корекция на горния пост-50 -те лева такса се плащат само ако не сте изпратена с направление-примерно ,ако детето си лежи по клинична пътека-няма нищо да платите за него.50 лв ще ви вземат и ако се изследва ваша и на бащата кръв.16 лв струва потният тест на каса на болницата-ако решите да го направите платено.
Др.Константинова наистина е прекрасен вариант-един изключително фин и внимателен човек,прекрасен лекар.Ще обърне необходимото внимание,сигурна съм. Hug
Когато лежах със сина си при д-р Георгиева/гастроентериолог/,  за да решат дали има муковисцидоза или не, точно тогава ни взеха 50 лв. Детето си беше със симптоми, генетично обременено,  лежахме си по клинична пътека, както си му е реда. Дано пък да е отпаднала тази такса за лежащо болни  Peace

# 48
  • Мнения: 43
Да,явно е взета таксата за роднини на доказана МВ.Точно така ми беше обяснено от др.Константинова-че с тази такса от 50 лв може да се изпрати кръвта на всички преки роднини от семейството-майка,баща,братя,сестри.Сега вече може и да има нови промени.

# 49
  • Мнения: 489
Да,явно е взета таксата за роднини на доказана МВ.Точно така ми беше обяснено от др.Константинова-че с тази такса от 50 лв може да се изпрати кръвта на всички преки роднини от семейството-майка,баща,братя,сестри.Сега вече може и да има нови промени.
Възможно е и заради това да са ни взели такса Rolling Eyes

 А някой да знае каква е таксата, ако просто сам си решил да си  правиш  генетичен тест на детето и на себе си т.е. за родителите. Ако си примерно без направление, без препоръка от д-р и подобни, ако инициативата идва от теб  newsm78 Имам пред вид конкретно генетичен тест за муковисцидоза.

Сама се питам сама си отговарям, но на който пиша той си знае, както и да е :

ДНК изследване за Муковисцидоза - мутации в CFTR гена   
- с реактиви от МЗ- 100 лв
-с реактиви от СБАЛАГ Майчин дом- 600 лв


http://genetika.maichindom.com/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%86%D … 0%B5%D0%BD%D0%B8/

Последна редакция: сб, 15 юни 2013, 14:17 от Annyto_e

# 50
  • Мнения: 43
 newsm78    Парадоксът е,че в частната / и единствена/ генетична лаборатория цената за основния пакет е 420 лв- значително по-ниска от Националната генетична
http://www.genicalab.com/bg/prices.html

# 51
  • Мнения: 10
Искам да попитам всички по отделно ли трябва да се свържат с предаването "На кафе" или дарението ще бъде отпуснато на всички.

# 52
  • Мнения: 489
Искам да попитам всички по отделно ли трябва да се свържат с предаването "На кафе" или дарението ще бъде отпуснато на всички.
На мен това ми отоговориха, след като писах имейл. Други майки също са се обадили, на тях са им казали същото. На мен Таня Боева  ми спомена за дренажни жилетки и лекартсва. Днес една майка се е обадила и са и казали, че хората от Америка, не са очаквали да има толкова много болни в България. По този повод ще има събрание в София на 6 юни, там ще се разбере най-добре за какво става въпрос.

Здравейте,

Казвам се ............................ и съм репортер в предаването "На кафе". Във връзка с огромния интерес и въпроси, които имате към нас, относно помощта на американското семейство, заявена в предаването ни, моля обръщайте се към президента на асоциация "Муковисцидоза България" г-жа Светла Атанасова, тъй като вече е направена връзка между нея и американското семейство, за да се уточняват подробностите. Когато се реши как и под каква форма ще бъде направено дарението за всички болни от тази болест, нашето предаване ще го отрази, защото е важна прозрачността и помощта за всички.

С уважение,
...............................
репортер "На кафе"  

# 53
  • Мнения: 10
Искам да попитам всички по отделно ли трябва да се свържат с предаването "На кафе" или дарението ще бъде отпуснато на всички.
На мен това ми отоговориха, след като писах имейл. Други майки също са се обадили, на тях са им казали същото. На мен Таня Боева  ми спомена за дренажни жилетки и лекартсва. Днес една майка се е обадила и са и казали, че хората от Америка, не са очаквали да има толкова много болни в България. По този повод ще има събрание в София на 6 юни, там ще се разбере най-добре за какво става въпрос.

Здравейте,

Казвам се ............................ и съм репортер в предаването "На кафе". Във връзка с огромния интерес и въпроси, които имате към нас, относно помощта на американското семейство, заявена в предаването ни, моля обръщайте се към президента на асоциация "Муковисцидоза България" г-жа Светла Атанасова, тъй като вече е направена връзка между нея и американското семейство, за да се уточняват подробностите. Когато се реши как и под каква форма ще бъде направено дарението за всички болни от тази болест, нашето предаване ще го отрази, защото е важна прозрачността и помощта за всички.

С уважение,
...............................
репортер "На кафе"  


А по този въпрос задължително ли е да съм член на организацията,за да получа дарението и ако да как мога да стана член.Благодаря предварително Hug

# 54
  • Мнения: 43
Членството в една асоциация не  е задължително условие за получаване на дарение,когато то се прави за болните деца- доколкото разбирам такова е желанието на това семейство.Иначе щяха да искат да се свържат директно с Асоциация Муковисцидоза и да направят дарението в тяхна полза-а те вече да разпределят всичко,което се дари.На тази среща на 6 юли може би ще се изясни въпросът как точно ще се разпределят даренията.Би следвало да има пълен списък на всички болни и да се издирят / това е част от благотворителната идея/ ,а не да се чака те да се свързват с майки,асоциации и т.н...Не всеки има достъп до интернет,не всеки чете бг-мама,не всеки има фейсбук.Все пак става въпос за 200 човека. Peace

# 55
  • Мнения: 489
 
Цитат

А по този въпрос задължително ли е да съм член на организацията,за да получа дарението и ако да как мога да стана член.Благодаря предварително Hug

Най-добре се обади на Светлана Атанасова  - телефон: 0899 850 44 1, дарителите са се свързали с нея и навсякъде се обяснява, че дарението ще мине през асоциацията, питай и я дали е нужно да попълниш формуляр за членство, повечето родители и пациенти сме членове, така, че няма да навреди, пък ако се наложи да платим 30 лева чл. внос, за да получим дарение, примерно от няколко хиляди, ще си платим членския внос, какво толкова  Rolling Eyes #Crazy

# 56
  • Мнения: 2 425
Сега го изгледах предаването, вече най-накрая го качили
http://play.novatv.bg/play/312511/?autostart=true
Добре де, при мен сега възникна един въпрос  newsm78 , кое е това дете на когото помагат, много ми е интересно...

# 57
  • Мнения: 489
Сега го изгледах предаването, вече най-накрая го качили
http://play.novatv.bg/play/312511/?autostart=true
Добре де, при мен сега възникна един въпрос  newsm78 , кое е това дете на когото помагат, много ми е интересно...
E, ти пък сега много искаш  да знаеш Laughing. По-важно е да има за всички някаква помощ, но ще видим  Thinking


   Sign Exclamation Sign Exclamation Sign Exclamation

Вижте това е важно!

Среща на Асоциация Муковисцидоза - 06.07.2013г.



Моля всеки, който иска да присъства да се свърже на някой от написаните в поканата телефони или да пише на мейл: bam_cf@abv.bg

Опитваме се да организираме пътуването на хората от отдалечените райони, което да ги облекчи, но трябва да имаме сигурно потвърждение за присъствие.

Очакваме до 25.06.2013г. да се свържете с нас.
https://docs.google.com/document/d/1W_tU9r0ZJ-41aIkejxgoq92pH7D3 … Mu_KgY/edit?pli=1

Последна редакция: чт, 20 юни 2013, 09:02 от Annyto_e

# 58
  • Мнения: 43
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=727053.0

Тази официална покана / от председателя на Асоциация Муковисцидоза / ми се струва,че тук ще бъде видяна от доста повече хора, затова си позволявам да я копирам!

# 59
  • Мнения: 1 351
Резултат потен тест - 61,9 . Днес светът свърши за мен.  Cry
Следват генетични изследвания - моля ви помогнете ми със информация как се правят , за колко време стават , че мозъкът ми не приема нищо , абсолютно нищо.

Последна редакция: чт, 25 юли 2013, 12:35 от klem4e

# 60
  • Мнения: 176
За дете до 3 години имам 1 бр AQADEKs  детски капки- дарение.
Пишете ми на имейл  mariia.kalcheva@abv.bg

PS- Изпратени са в Бургас.

Последна редакция: нд, 25 авг 2013, 08:23 от Moza

# 61
  • Мнения: 2
Здравейте,   преди 2 години поставиха диагноза муковисцидоза на детето ми .   Много плаках минах през какво ли не,   но  през това време  детето ми все си беше здраво,  всъщност винаги е била здрава .    Диагнозата я поставиха на   база  подут корем,  мазни изпражнения,   изоставане е растежа ,  потен тест   и генетични.  Но  аз отказах да я лекувам  с креон ,  просто й готвя по   немазно,  спрях млечните    и глутенът    и    тя   вече    не   се  изхожда мазно  не ходи често  коремчето  почти се е прибрало  и вече сме в норма  за 4 години и половина.като ходих в центъра  по МВ  ме  питаха защо съм дошла че детето не изглеждало  болно   казаха че може да е само на  храносмилателната система  генетиците  същото потвърдиха.  Имаме леко увеличени  чернодробни ензими  Асат-103 и Алат  -95  ГГТ  е в норма  но с диетата  нещата се подобряват!   Какво мислите за  нашия случай,    повтарям тя не боледува изобщо  просто неусвоява млечните продукти  изобщо  и   мисля глутенът .на изследванията не излиза да има  непоносимост   към   глутен  и лактоза   пък  е   очевидно.  Не давам  креон  защото  не  помага  с  млечните  и глутенът  а  й с тях   я  боли   корем.

# 62
  • Мнения: 489
explorer32, здравей, искаш мнение ще си кажа моето Hug:

1.Асат и Алат, референтни стойности  <31, вашите са почти 3 пъти увеличени, хич не е малко това. /Едно познато детенце с мв в момента е с АСАТ- 58 и пие Урсофалк, по назначение на немски педиатър, давам пример просто./

 2.Отричането-В началото като поставиха диагнозата на дъщеря ми и аз много плаках, ревах месеци наред, не исках да приема, не се съгласях с думите на докторите, аз съм си инат и по природа, а като се включи и първоначалното майчинското отричане, става голяма работа. Аз стигнах до там в отричането си, че напуснах болницата по собствено желание с подпис, при все, че дъщеря ми беше с двустранна пневмония, бронхоспазъм и висока температура. Аз бях сигурна, че съм родила здраво дете и някакви си доктори ще ми говорят разни неща, я да бягат...Добавям към картината, че нашето генетично изследване беше готово години след като взеха първата кръв за анализ. Това ми даваше възможност да разгърна отричането и за себе си и пред другите.

3. За центъра, те винаги така подхождат- "за какво си го довела това дете", а ако си от друг град и детето ти не е посиняло от задух те отпращат като едното нищо, те не са виновни, щото нито имат база, нито пари за лекуване.

4. Генетиците- правилно са ти казали, защото муковисцидоза може да има само електролитни прояви, чревни, само белодробни, с времето обаче малко, по малко се добавят и останалите, къде с по-тежка симптоматика, къде с по лека.

5. За рядкото боледуване, нищо чудно в това, принципно се доказа, че хората с МВ имат добре развита имунна с-ма, дори са с по-силен имунитет от здравите хора, но това не пречи да си прихванат псевдомонас тихом- мълком и да си го носят с години, знам за такива случаи. Компенсаторните възможности на организма на болен с мв са поразяващо добри.

6.за Креона, познавам лично болни на по 30 г. , които почти никога не са пили креон, обаче пък имат диабет.

7.Глутена и Лактозата и аз не ги харесвам, за това напоследък използвам брашно от лимец, той е с минимални количества глутен и е много богат на белтъчини. Щом можеш да комбинираш и подбираш храните,така, че детето ти да е здраво, нахранено с нужните калории и вещества и то се развива добре, аз не виждам проблем


п.п. explorer32, аз мисля, че знаеш мнението ми и търсиш друго мнение, но мисля, че родителите с мв, много трудно споделят. Имат група във фейсбук , пиши им, там са много повече хора https://www.facebook.com/groups/173911952697423/?fref=ts, може да получиш отговор и подкрепа   Hug

Последна редакция: сб, 31 авг 2013, 16:19 от Annyto_e

# 63
  • Мнения: 1 351
Прочетох последните два поста ....и ето че сега съм във първа фаза. Бях се съвзела , но с приближаването на излизането на резултатите , отново влизам във филма , става ми направо страшно. Прочетох вече и за случаи в които и генетиците не са открили мутаций , а има клинична картина...................
Питам , питам и кашата в главата ми става по- голяма , егати болестта как може да се диагнодтицира толкова трудно.

# 64
  • Мнения: 176
Здравейте,   преди 2 години поставиха диагноза муковисцидоза на детето ми .   Много плаках минах през какво ли не,   но  през това време  детето ми все си беше здраво,  всъщност винаги е била здрава .    Диагнозата я поставиха на   база  подут корем,  мазни изпражнения,   изоставане е растежа ,  потен тест   и генетични.  Но  аз отказах да я лекувам  с креон ,  просто й готвя по   немазно,  спрях млечните    и глутенът    и    тя   вече    не   се  изхожда мазно  не ходи често  коремчето  почти се е прибрало  и вече сме в норма  за 4 години и половина.като ходих в центъра  по МВ  ме  питаха защо съм дошла че детето не изглеждало  болно   казаха че може да е само на  храносмилателната система  генетиците  същото потвърдиха.  Имаме леко увеличени  чернодробни ензими  Асат-103 и Алат  -95  ГГТ  е в норма  но с диетата  нещата се подобряват!   Какво мислите за  нашия случай,    повтарям тя не боледува изобщо  просто неусвоява млечните продукти  изобщо  и   мисля глутенът .на изследванията не излиза да има  непоносимост   към   глутен  и лактоза   пък  е   очевидно.  Не давам  креон  защото  не  помага  с  млечните  и глутенът  а  й с тях   я  боли   корем.



http://www.cfww.org/docs/pub/edition11/nutrition_bulgarian.pdf

# 65
  • Мнения: 489
 Много хубава статия е пуснала Моза, припомняйки си я си мисля, че наистина храненето е голям проблем при болните от мв. Налага се да се яде по много, мазно, белтъчно, калорично, в същото време здравословно с добавяне на пресни зеленчуци и фрешове...Да се яде няколко пъти на ден в големи количества Sad

Дето вика дъщеря ми- "  Аз да не съм кофа постоянно да пълниш, и пълниш.."

Не е лесно и трябва да се търси баланс, защото иначе се прави компромис с качеството на живот.

# 66
  • Мнения: 489
Прочетох последните два поста ....и ето че сега съм във първа фаза. Бях се съвзела , но с приближаването на излизането на резултатите , отново влизам във филма , става ми направо страшно. Прочетох вече и за случаи в които и генетиците не са открили мутаций , а има клинична картина...................
Питам , питам и кашата в главата ми става по- голяма , егати болестта как може да се диагнодтицира толкова трудно.
Не влизай в никакви фази, детето за което се говори в горните два поста е с генетично доказана мв, там грешка няма. Може детето да се развива по-добре и да е по-здраво от твоето като цяло, но то си има доказана муковисцидоза, а твоето няма, няма и да има според мен.

# 67
  • Мнения: 176
За деца  до 3 години имам 2  бр AQADEKs  детски капки- дарение.
Пишете ми на имейл  mariia.kalcheva@abv.bg


1 бр за Пловдив

Последна редакция: пт, 06 сеп 2013, 15:27 от Moza

# 68
  • Мнения: 176
Здравейте!
Не знам дали изобщо тук някой влиза и чете. Броячът показва активност,но всички мълчат. Затова отсега нататък  съобщения за дарения ще публикувам на страницата на АМ във фейсбук.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 1 417
Здравейте!
Не знам дали изобщо тук някой влиза и чете. Броячът показва активност,но всички мълчат. Затова отсега нататък  съобщения за дарения ще публикувам на страницата на АМ във фейсбук.

Щом смяташ, че Фейсбук страницата ще я видят повече хора  Thinking
Различни хора на различни места следят - тук в темата, в сайта на АМ, Фейсбук

# 70
  • Мнения: 176

До всички пациенти и родители!
Ще публикувам информация за дарения както тук в БГ мама,така и на страницата на Асоциация муковисцидоза във фейсбук.
https://www.facebook.com/Mucoviscidosis?fref=ts
Но моля  бъдете по-активни,поне що се отнася да дарения,които трябва да се разпределят.Няма как да знаем  на кой какво да  се  изпрати ,ако не сте го поискали.
В момента е изпратено дарение от Германия,което ще пристигне тези дни ,а Светлана Атанасова е във връзка с жена от Аризона и също се чакат някакви неща,които предстои да бъдат уточнени.
Ако не искате да пишете публично то поне се свържете на някои от имейлите  на координаторите.

# 71
  • Мнения: 176
В момента имам 2 бр детски капки AQADEKs за деца до 3 години.
Това са най-добрите витамини  за пациенти с CF.
 Едното шишенце  стига за около 2 месеца и реално  струва приблизително 70 лв.
Ние ги даряваме .
Свържете се на имейл :
mariia.kalcheva@abv.bg

# 72
  • Мнения: 489
Пишете навсякъде , където можете. Едни четат тук, други фейсбук.,
 Поне копи-пейст Simple Smile,  не е трудно.
Важното е, да стига информацията, доколкото се може повече хора.

# 73
  • Мнения: 176
Здравейте!
Ще публикувам предварителния списък на дарение,което пристига от Германия.
Това е по предварителен опис. Когато пристигне,това ще бъде обявено тук и на страницата на АМ във фейсбук.


 
За деца
Наименование         за какво се използва         количество         забележка

1   Movicol junior                за хроничен запек            12         
2   Spritzen Injekt 2 ml             спринцовки                3      100/опаковка
3   Spritzen Injekt 10 ml      спринцовки                1      100/опаковка
4   PARI Inhalationslösung 0,9%   Физиологичен разтвор за инхалация      300            ампули 2,5 мл
5   Braun NaCl 0,9% 2ml      Физиологичен разтвор за инхалация      60            ампули 2 ml
6   Braun NaCl 0,9% 5ml      Физиологичен разтвор за инхалация      20             ампули 5ml      
7   Braun NaCl 0,9% 20ml      Физиологичен разтвор за инхалация      40            ампули 20 ml
8   Vitamin D –Hervert      витамин  D-   холекалциферол      7   блистер 25 mg
9   EVIT 400mg         алфа токоферол ацетат         3   60 гел капсули/кутия
10   Combur teststreifen      Уринстик за определяне на възпалителн
 стойности в стерилна урина                                                    1   по 100 ленти
11   ACC 200         муколитик                         18      10 табл /блистер
12   Imidin für Kinder 2-6j.      Капки за нос за деца 2-6 години    1            опаковка
13   Paracetamol Zäpfchen   парацетамол свещички                  3   
14   PARI peak-flow Meter   уред за измерване на стойности ФИД    1               
15   Kreon 25000 IE      ензими                      3   200 капс/кутия
16   Optovit fortissimum 500iEкапсули витамин Е                1   60 капс/кутия
17   E-vit-rationpharm 400 iE   капсули витамин Е                 1   60 капс/кутия
За големи пациенти
1   Sultanol Inhalationslösung бронхоразширяващ р/р за инхалиране  20   зя деца 1-3 капки
2   Sultanol Dosier-Aerosol   спрей за инхалация               2      100 дози инхалиране/
3   Omeprazol 40mg      защитни стомкиселинни табл         1            
4`   Spritzen + Kanülen      игли и спринцовки, различни размери      150
5   Nasenbrille         Кислородна маска тип очила
6   Schläuche         Маркучи за kислороден концентрaтор 7.5m,    20
7   Schläuche         Маркучи за kислороден концентрaтор 7.5m      20
8   Vitamine E AL         Алфатокоферол обагатен с вит  Е         2   100 капс/опакавка
9   Movicol            Против хроничен запек                             60
10   Nortase            Ензими                             1       200 капс:опаковка
11   Gazin Mullkompressen    Стерилни компреси                    1
12   Abdecktuch         Еднократни стерилни кърпи            7
13   steriles Wasser      стерилна вода за овл. кис. Конц.                   5
14   Ersatzbecher
Sauerstoffkonzentrator           чаши за овл. на въздуха в кис. Кон.            5         
15   ACC inject         разтвор за инхалиране                    22    5 амп в опаковки
16   Handi Haler         халер за спирива               
17   Spiriva            бронхоразширяващо средство         1   !!! само по лекарско предписание
18   Flutide 250 Diskus      бронхоразширяващо средство         2
19   PARI Turbo Boy      инхалатор                          1
20   One Touch ultra easy   уред за изм на кръвна захар                 3
21   Atrovent         бронхоразширяващ р/р за инхалиране              5
22   Ferro Sanol duodenal   средство при доказана липса на желязо     19
23   Leukofix/-term         левкопласт                          3
24   Human Pen Ergo      у/во за инжекниране на инсулин         1
25   Calcium Sandoz 1000mg   калций                             1   20таблетки/кутия
26   Novofine 32 G Tip etw S   игли за диабетични писалки            2      100 бр/опак.
27   Zinkorotat 20         за лечение дифицит на цинк         1      100 табл/опаковка
28   Levemir 100 E/ml      инж.р/р в писалка за диабет            3!!! само по лекарско придписание
29   Fresenius Kabi       Изотоничен  разтвор NaCl. 10x 50мл      1
30   BeatmungsschlaucАСАЦИАЦИЯ МУКОВИСЦИДОЗА
София ул Житница 22 А
___________________________________________________________________________________________________

За деца
Наименование         за какво се използва            количество         забележка
______________________________________________________________________________________________________________
1   Movicol junior         за хроничен запек               12         
2   Spritzen Injekt 2 ml      спринцовки                   3            100/опаковка
3   Spritzen Injekt 10 ml      спринцовки                   1            100/опаковка
4   PARI Inhalationslösung 0,9%   Физиологичен разтвор за инхалация         300            ампули 2,5 мл
5   Braun NaCl 0,9% 2ml      Физиологичен разтвор за инхалация         60            ампули 2 ml
6   Braun NaCl 0,9% 5ml      Физиологичен разтвор за инхалация         20             ампули 5ml      
7   Braun NaCl 0,9% 20ml      Физиологичен разтвор за инхалация         40            ампули 20 ml
8   Vitamin D –Hervert      витамин  D-   холекалциферол         7            блистер 25 mg
9   EVIT 400mg         алфа токоферол ацетат            3            60 гел капсули/кутия
10   Combur teststreifen      Уринстик за определяне на възпалителни
 стойности в стерилна урина            1            по 100 ленти
11   ACC 200         муколитик                  18блистера         10 табл /блистер
12   Imidin für Kinder 2-6j.      Капки за нос за деца 2-6 години         1            опаковка
13   Paracetamol Zäpfchen      парацетамол свещички            3            опаковка
14   PARI peak-flow Meter      уред за измерване на стойности ФИД   1      1            
15   Kreon 25000 IE      ензими                     30            200 капс/кутия
16   Optovit fortissimum 500iE   капсули витамин Е               1            60 капс/кутия
Наименование         за какво се използва за            количество         забележка
______________________________________________________________________________________________________________
17   E-vit-rationpharm 400 iE   капсули витамин Е               1            60 капс/кутия
За големи пациенти
1   Sultanol Inhalationslösung    бронхоразширяващ р/р за инхалиране      20         доза за бебета и деца 1-3 капки
2   Sultanol Dosier-Aerosol   спрей за инхалация               2         100 дози ца инхалиране/бр
3   Omeprazol 40mg      защитни стомкиселинни табл         1            при прием на дразнещи мед.
4`   Spritzen + Kanülen      игли и спринцовки, различни размери      150
5   Nasenbrille         Кислородна маска тип очила
6   Schläuche         Маркучи за kислороден концентрaтор 7.5m,       20
7   Schläuche         Маркучи за kислороден концентрaтор 7.5m      20
8   Vitamine E AL         Алфатокоферол обагатен с вит  Е         2         100 капс/опакавка
9   Movicol            Против хроничен запек и проблеми с изхождане   60
10   Nortase            Ензими                     1         200 капс:опаковка
11   Gazin Mullkompressen       Стерилни компреси               1
12   Abdecktuch         Еднократни стерилни кърпи            7
13   steriles Wasser         стерилна вода за овлажняване в кис. Конц.и др   5
14   Ersatzbecher
Sauerstoffkonzentrator         чаши за овлажняване на въздуха в кис. Кон.   5         
15   ACC inject         разтвор за инхалиране            5         5 амп в опаковки
16   Handi Haler         халер за спирива               
17   Spiriva            бронхоразширяващо средство         1         !!! само по лекарско предписание
18   Flutide 250 Diskus      бронхоразширяващо средство         2
19   PARI Turbo Boy      инхалатор                  1
20   One Touch ultra easy      уред за изм на кръвна захар            3
Наименование         за какво се използва за            количество            забележка
________________________________________________________________________________________________________________
21   Atrovent         бронхоразширяващ р/р за инхалиране      5
22   Ferro Sanol duodenal      средство при доказана липса на желязо      5
23   Leukofix/-term         левкопласт                  3
24   Human Pen Ergo      у/во за инжекниране на инсулин         1
25   Calcium Sandoz 1000mg   калций                     1         20таблетки/кутия
26   Novofine 32 G Tip etw S   игли за диабетични писалки            2 опак         100 бр8опаковка-всички ра/ри
27   Zinkorotat 20         за лечение дифицит на цинк            1 опак         100 табл/опаковка
28   Levemir 100 E/ml      инж.р/р в писалка за диабет            2          !!! само по лекарско придписание
29   Fresenius Kabi          Изотоничен  разтвор NaCl. 10x 50мл         1
30   Beatmungsschlauch      Интобационен маркуч               1
31   Salbutamol Ratiopharm   инхалаторен р/р               1   
32   Calcium D3 Stada      дъвчащи таблетки калций            1         100 табл/опаковка
33   Selenase 50AP         селен                     1         само при доказана липса

h      Интобационен маркуч               1
31   Salbutamol Ratiopharm   инхалаторен р/р                       1   
32   Calcium D3 Stada      дъвчащи таблетки калций            1100 табл/опаковка
33   Selenase 50AP         селен                             1само при доказана липса


Последна редакция: чт, 12 сеп 2013, 10:55 от Moza

# 74
  • Мнения: 176
Детски витамини AQUADEKs 3 бр са изпратени
1  Пловдив
1 Бургас
1 Куклен

# 75
  • Мнения: 176
Има получено дарение 98 бр. Флоксин табс от Боряна Лазова,за което и благодарим.
Това е пробиотик с добавка на цинк. Внимание!!! Да се приема най-малко два часа преди,или два часа след прием на витамини,които съдържат минерали,или антиацидни средства.
София и областта   -48 бр
Пловдив и областта -20 бр
Варна и областта    -20 бр
Плевен и областта  -10 бр
Който има нужда да се обърне към съответните координатори по региони.

# 76
  • Мнения: 176
Боряна Лазова има два броя сироп Орункал,които иска да дари на този,който има нужда. Това е разтвор за лечение на гъбични инфекции в устата,гърлото и хранопровода. Който иска да пише на mariia.kalcheva@abv.bg

# 77
# 78
  • Мнения: 489
Има възможност болните от муковисцидоза да си направят безплатни изследвания в София при

проф. Владимиров: http://www.bestdoctors.bg/doctor/id/128
Изследването се казва - ДИХАТЕЛЕН ТЕСТ ЗА ПАНКРЕАСНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ.
Теста продължава около 6 часа, няма взимане на кръв и лежане в болница. Няма ограничение на възрастта, всеки можещ да направи спирометрия и с проблеми с панкреаса може да участва.

 Първоначално говорехме, че има възможност за 10 човека, но ще направи всичко възможно да не върне пациент.
Моля, всеки който се интересува и нуждае от допълнителна информация да се свърже лично с Проф. Владимиров на GSM: 0888 283945; e-mail: borislavvladimirov@yahoo.com; УМБАЛ “Царица Йоанна” ИСУЛ, ул. “Бяло море” № 8
Той ще отсъства само от 13.10.2013г. до 16.10.32013г.
Ще очаква да се свържете с него.

Това изследване дава сведение за това каква доза Креон да приема детето ви, много е добре да го направят повече болни.

# 79
  • Мнения: 489


Имам 2 кутийки от този Kреон, много е хубав за бебенца, на които хапчетата се отварят при хранене, тук е направо на гранули. Също така имам 1 кутия Мукоклиер 3% за малко дете. Който има нужда да ми пише .

Мукоклиера е обещан на едно дете!

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 13:24 от Annyto_e

# 80
  • Мнения: 489
Днес в 19,30 варненските пациенти и родители ще се съберем в сладкарница "Неделя", до "св.Петка". На срещата ще бъдат психолога и кинезитерапевта,който изпратихме на конференция в Сърбия, ще ни разкажат какво са научили там и ще споделят впечатления. Ще обсъдим и работата на физиотерапевта, който ще работи индивидуално с пациентите, както когато са в болница,така и извън нея в кабинета му.

# 81
  • Мнения: 43
През изтеклата седмица е имало три деца в с муковисцидоза в детското отделение в "Света Марина" във Варна. Децата са били изолирани в отделни стаи. Отделението е било пълно и за да случи това са връщани деца и е имало деца с други заболявания настанени в неболнични стаи. Две от майките обаче са били през повечето време в едната стая заедно с децата. Изолирането се налага за да се предпазят децата да не се заразязат едно от друго с опасни бактерии, и е опасно родителите да създават възможност за това като събират децата в една стая!

# 82
  • Мнения: 170
Здравейте, момичета,

искам да ви попитам нещо, защото все го мисля. Надявам се да ми помогнете!
И голямата ми дъщеря беше с бебешка астма, Слава Богу израстна я!
Малкият ми син също често прави спазми, първият беше на 5 месеца, след две седмици още един,после на 11 месеца и миналия месец пак, все още сме на инхалации с вентолин на 12 часа. Лежахме два пъти в детската клиника на Александровска болница и преди две седмици по мое настояване му направиха потен тест, резултатът е 26, детето е на година и четири месеца. Казаха ми да не се притеснявам повече за муковисцидозата, но аз прочетох, че потният тест се прави 3 пъти, а доц. Галева не го повтори повече и ни изписаха след два дни. Притеснява ме, че му е по-изпъкнало коремчето. Според вас с този резултат от потния тест трябва ли да се притеснявам и трябва ли да повтарям теста?
Благодаря ви предварително!

# 83
  • Мнения: 170
Забравих да добавя, че е светъл като мен, но с кафяви очи като баща си, роди се почти 4 кг и жълтинецата му премина за 1 ден още в родилното, не е имал хронична диария, в момента на година и 4 месеца е на горна граница на нормата за ръст и тегло-13 кг и 85 см, храни се по 5 пъти на ден, а ака по 2-3 пъти, в болницата се хранеше по-малко и там се изхождаше само по 1 път на ден. Изпражненията му са по-голямо количество, но като консистенция са нормални. Дано не съм ви отегчила, но се притеснявам заради тези чести спазми които прави.

# 84
  • Мнения: 489
Здравей Нади, мисля, че няма причини да се притесняваш. Потния тест се повтаря, потретва, ако първия е граничен или висок, във вашия случай е идеален.

Децата с Муковисцидоза не получават спазми, а чести инфекции и то, ако е много тежка форма на заболяването или ако на детето не му се прилага правилно терапията.
Питай каквото конкретно те притеснява и спри да се тревожиш за несъществуващи за вас диагнози Hug

# 85
  • Мнения: 170
Annyto_e, благодаря ти много за успокоението! Да разбирам ли, че не са го повторили, защото стойността е ниска, защото прочетох, че често при децата е под 20 а нашата е 26л Навсякъде прочетох различни гранични стойности за тази възраст и се обърках, освен това забравих да питам доцентката отрицателният потен тест изключва ли напълно муковисцидозата, ама до колкото прочетох май не. Тя само дойде да ми каже резултата, каза, че е отрицателен, попита ме колко пъти е ходил по голяма нужда и аз като казах по веднъж тези дни и за нея въпросът приключи. Ама мен се си ме гложди, още за каката педи ме беше наплашила с муковисцидоза, Слава Богу тя отдавна е добре, но пък малкият като запобна с тези спазми и пак се върна ужаса с инхалации и болници. Иначе той често боледува, особено след като на една годинка изкара варицела и се започна с болестите всеки месец  Sad
Притеснява ме това изпъкнало коремче и спазмите които прави, но и двата пъти когато лежахме в болницата казаха, че е вирусно, а не бактериална инфекция и не са ни давали антибиотик, ама ето вече почти месец не може напълно да спре да кашля. Ходихме на контрола в болницата, д-р Янкова каза, че дишането му е напълно чисто.
А да те попитам какви инфекции има при вашите дечица?

# 86
  • Мнения: 489
Децата ни правят инфекции от рода на хронични синузити и на бактериални бронхити, рядко и бронхопневмонии  при посявка на храчка или гърлен секрет обикновено се изолират: Staphylococcus aureusи, Haemophilus influenzae и най вече - Pseudomonas aeruginosa. Той е патогенът с най-голяма клинична значимост.
Болните от муковисцидоза при инфекция имат трудно-продуктивна по скоро суха кашлица, отколкото пристъпна и свиркаща като на асматиците.

# 87
  • Мнения: 170
Ами и ние имахме стафилококус ауреос масово в гърлен секрет ,но с бактробана ужким ги оправихме. Това също ми казаха,че е симптом,но пък ние си свикваме и доктора казва,че кашлицата ни е бронхиолитна ,каквото и да означава това.
Накратко да ви попитам при еднократно направен потен тест с резултат 26 има ли за какво да се притеснявам?

# 88
  • Мнения: 489
Накратко да ви попитам при еднократно направен потен тест с резултат 26 има ли за какво да се притеснявам?
Няма!

Стафилокока го има почти всеки човек, да, при децата с муковисцидоза го има също, но  ако едно дете с нашето заболяване кашля толкова продължително време значи, че има Псевдомонас аирогиноза. Основното нещо определщо болестта муковисцидоза това са хлоридите, защото дефекта на гена е точно там при транспортирането на хлоридите в клетката, това е нарушено.
При нисък потен тест или в норма според мен няма за какво да се притесняваш. По скоро търси причината на друго място, все пак грешки стават, ако толкова те терзае мисълта направи отново потния тест

# 89
  • Мнения: 176
До всички,които питат за поръчка на витамини AQADEKs!
Поръчките се правят до 20 число на всеки месец.Ако има поне 5 души желаещи,поръчка се прави.Това е с цел да бъдат разделени транспортните разходи и такса превод.
Поръчката се прави чрез сайта на Асоциация Муковисцидоза,където има форма за поръчки. Така че,ако не пуснете вашата поръчка няма как да се разбере дали има желаещи. Ако не са се събрали достатъчно хора,ще бъдете уведомени и попитани,дали поръчката ви остава за следващия месец.Ако има поръчка ,след 20 число ще ви се обадим с имейл каква сума дължите и къде трябва да я преведете. Дава ви се 5 дневен срок за превод. Обикновено до 7 работни дни след изтичане срока за превода,витамините ви се доставят с куриерска фирма .
Асоциация Муковисцидоза,нито купува,нито продава тази хранителна добавка.Нито печели нещо от това. Тя извършва това вместо вас ,като единствената и цел е да бъдете улеснени.
За сведение, само транспорта на около 10 бр опаковки струва 66 долара без ДДС. И това е промоционална цена.

# 90
  • Мнения: 176
Боряна Лазова има 32 флакона ПИПЕРАСИЛИН 4,5мг, на Актавис,които иска да даде на някой който има нужда. а майка на дете от София има останали 2 бр Инфатрини и 1 бр Фребини банан. Срока на годност на двете е до 7,2013 г
За информация моля пишете на mariia.kalcheva@abv.bg

# 91
  • Мнения: 10
Някой прави ли инхалации с новото тоби(прахообразното).

# 92
  • Мнения: 489
Да, Ния, дъщеря ми прави .

# 93
  • Мнения: 10
А как и се отразява,защото на мен не ми влияе добре не мога да дишам от него.Не знам как да постъпя възможно ли е примерно да се намали дозата.Питах една лекарка,но и тя не е наясно много.Казаха ми,проблемите може да се дължат на неправилна употреба. 

# 94
  • Мнения: 489
А как и се отразява,защото на мен не ми влияе добре не мога да дишам от него.Не знам как да постъпя възможно ли е примерно да се намали дозата.Питах една лекарка,но и тя не е наясно много.Казаха ми,проблемите може да се дължат на неправилна употреба. 
.

При нас няма проблем, дори напротив- дъщеря ми е много доволна от него.
Преди инхалация с Тоби, прави' инхалация с физиологичен разтвор, в който си капнала няколко капки вентолин / ние слагаме 5 / след вентолина ще дишаш по-леко и ще вдишаш Тоби по-лесно  Hug

# 95
  • Мнения: 10
А как и се отразява,защото на мен не ми влияе добре не мога да дишам от него.Не знам как да постъпя възможно ли е примерно да се намали дозата.Питах една лекарка,но и тя не е наясно много.Казаха ми,проблемите може да се дължат на неправилна употреба. 
.

При нас няма проблем, дори напротив- дъщеря ми е много доволна от него.
Преди инхалация с Тоби, прави' инхалация с физиологичен разтвор, в който си капнала няколко капки вентолин / ние слагаме 5 / след вентолина ще дишаш по-леко и ще вдишаш Тоби по-лесно  Hug
[/quote
От вентолина ми се разхлопва сърцето.Аз намерих едно лекарство като помпичка е,което използват астматиците,лекар ми го изписа и намерих полза от него.Много благодаря все пак  Hug

# 96
  • Мнения: 93
Здравейте,пише ли някой в тази тема? Имам момченце на 4 месеца,правиха му два потни теста,единия беше с резултати 80,другия 65,ще правим трети потен тест.Интересува ме гения тест как се прави,след колко време излизат резултатите и колко струва.Ще ходим във Варна.Има ли някаква  надежда да не е болен от тази ужасна болест? Вашите стойности какви бяха? Cry

# 97
  • Мнения: 489
Здравейте,пише ли някой в тази тема? Имам момченце на 4 месеца,правиха му два потни теста,единия беше с резултати 80,другия 65,ще правим трети потен тест.Интересува ме гения тест как се прави,след колко време излизат резултатите и колко струва.Ще ходим във Варна.Има ли някаква  надежда да не е болен от тази ужасна болест? Вашите стойности какви бяха? Cry
Не, тук никой не пише. Във Фейсбук има група пиши там https://www.facebook.com/groups/173911952697423/?fref=ts

# 98
  • Мнения: 489
Здравейте,пише ли някой в тази тема? Имам момченце на 4 месеца,правиха му два потни теста,единия беше с резултати 80,другия 65,ще правим трети потен тест.Интересува ме гения тест как се прави,след колко време излизат резултатите и колко струва.Ще ходим във Варна.Има ли някаква  надежда да не е болен от тази ужасна болест? Вашите стойности какви бяха? Cry
Висок е потния тест, моето мнение е да се направи генетично, което се бави различно, има много мутации.Процедурата е взимане на кръв в генетиката, мисля, че струва 50 лв.
Нашите стойности на потния тест варираха от 62 до 300 .

# 99
  • Мнения: 43
ПОКАНА ДО РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЦА С МУКОВИСЦИДОЗА
Уважаеми родители,
Бихме искали да поканим Вас и детето Ви да участвате в проект на тема „Нутритивен статус и хранителна интервенция при деца с  кистична фиброза”, който ще се проведе от 01.01.2014г. до 01.01.2015г. на територията на Специализирана многопрофилна клиника по детски болести в МБАЛ „Св. Марина”, гр. Варна. Организира се от катедра „Педиатрия и медицинска генетика“ и катедра „Хигиена“ към Медицински университет-Варна. Проектът е одобрен от Етична комисия към Медицински университет-Варна и консултиран с експерти от Европейското дружество по кистична фиброза.
Обща информация
Недохранването е все още голям проблем при децата с кистична фиброза. Доказана е пряката му връзка с продължителността и качеството на живота. По тази причина подходите за превенцията и преодоляването му са от особено голямо значение за грижата за децата с това заболяване.
Проект
Ще бъдат поканени да вземат участие пациенти с доказана кистична фиброза (муковисцидоза). Целта на проекта е да се оцени хранителния статус на деца с генетично потвърдена диагноза муковисцидоза, да се създаде база данни на пациентите с муковисцидоза според показателите, проследявани от Европейското дружество по кистична фиброза и да се апробира стандартизиран подход за хранителна интервенция, съобразен със съвременните препоръки за хранене на деца с това заболяване.
По време на проекта
При първото посещение ще бъдете помолени да прочетете информационен лист и след това да зададете въпроси, които може да възникнат. След това ще бъдете помолени да подпишете формуляр за съгласие, ако сте съгласни да бъдете част от проучването. Преди началото на изследването ще се установи дали детето ви отговаря напълно на условията за участие. Ние ще направим това като го прегледаме и зададем някои въпроси. Детето Ви ще бъде хоспитализирано, за да може да се направят описаните по-долу изследвания.
При първото посещение ще се направят следните изследвания и наблюдения:
•   Ще ви се даде информация за проекта.
•   Ще ви се зададат въпроси относно заболяването на детето и неговото протичане до момента.
•   Ще се измери теглото, дължина/ръст, коремна обиколка, кожна гънка и  те ще се нанесат на стандартни растежни криви (WHO/CDC).
•   Ще се направи оценка на пубертетното развитие.
•   Ще се вземе венозна кръв за определяне на основни показатели във връзка с хранителния статус - освен обичайните биохимични показатели, ще се вземат проби, които ще се замразят при -70˚С за последващо изследване на витамините А, Д, Е, Иг А, Г, М, Е.
•   Ще се вземе  фекална проба за измерване на фекална еластаза, с която се оценява състоянието на панкреаса.
•   Ако детето ви е над 10 години, ще се направи орален глюкозо-толерантен тест.
•   Ще се оцени белодробния статус посредством спирометрия.
•   Ще се оцени качеството на живот на детето Ви чрез анкета.
•   Ще се прецени качеството на медицинската грижа за детето до момента с помощта на анкета.
•   Ще бъдете помолени да попълните въпросник за честотата на прием на различни храни и 3-дневен дневник за консумация на храна и ензими за предходните 3 дни.
След оценка на тези показатели ще Ви предложим кратко обучение за подобряване на храненето на детето Ви през следващите 6 месеца от включването в протокола (тези препоръки ще са според обединения протокол на Европейско дружество по клинично хранене, Европейско дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене, Европейско дружество по кистична фиброза).
Ще Ви предложим последващи 2 посещения през 3 месеца, а по преценка- телефонни или интернет консултации.
Първото посещение може да съвпада с хоспитализиране в УМБАЛ „Света Марина“ по друг повод.
При второто посещение (след 3 месеца от началото) с Вас ще се проведе разговор за заболяването на детето през предходните 3 месеца (не се предвижда хоспитализация) и ще се повторят измерванията на тегло, ръст, обиколки, ще Ви се предложи да попълните отново  3-дневен хранителен дневник и ще Ви се проведе допълнително обучение за хранене.
При третото посещение (след 6 месеца от началото) – при повторна хоспитализация ще се повторят изследванията от първото посещение, за да оценим ефекта от интервенцията.
Компенсация
Предвижда се да се заплатят разходите на детето и един родител по пътуването до нашия център по цени на обществения транспорт. Тъй като правилното хранене е от изключителна важност за пациентие с муковисцидоза пътните разходи ще бъдат покрити от събраните средства от различни благотворителни инициативи в град Варна. Повече информация за тях  може да намерите тук : http://rare-bg.com/?p=912

Ползи
Ползата за Вас и Вашето дете от този проект от една страна е, че много внимателно ще се проследят и опишат показатели, които се наблюдават от Европейското дружество по кистична фиброза, ще се проследи хранителният статус на детето в период от 6 месеца, ще бъдете допълнително обучени както Вие, така и детето Ви за подходящия подход при хранене и дозиране на ензимозаместителната терапия, витаминотерапията, както и за справяне с най-честите хранителни нарушения.
Използване на резултатите
Цялата информация и резултатите от проекта ще се пазят в тайна. Когато Вие се съгласите детето Ви да участва в проучването, трябва да знаете, че информацията, която давате ще се вземе поверително и че детето Ви няма да бъде идентифицирано при които и да са следващи доклади или публикации.
Само изследователите от проучването ще имат достъп до личните данни на детето и те ще се пазят в тайна.
Ако искате да знаете повече за проекта или да уговорите ден за включването на детето Ви, моля свържете се с:

Д-р Ружа Панчева
мобилен телефон 0899659873
Д-р Мартина Гълъбова
мобилен телефон 0878122035
Доц. Миглена Георгиева
мобилен телефон 0899074268
Д-р Иван Христов
мобилен телефон 0898434873
Д-р Наталия Добруджанска
мобилен телефон 0888879584
Проф. Виолета Йотова, дмн
мобилен телефон 0899206862

Последна редакция: чт, 06 мар 2014, 08:49 от vvvv

# 100
  • Мнения: 43
Пациентите  на които не им понася Tobi podhaler могат да се обърнат към лекуващите си лекари за да им бъде осигурен  Tobi solution.
Тук може да видите писмото на фирмата производител https://www.facebook.com/rarevarna/photos/pcb.457960424337817/45 … ype=1&theater


# 101
  • Мнения: 722
Никога не съм се страхувала толкова. Буквално преди 15 минути лекарката на дъщеря ми каза, че това май не е астма, а много по-страшно - муковисцидоза. Диагностицирана с астма на 2 г. Непрекъснато с бронхити и пневмонии. Инхалаторните кортикостероиди вече не действат. Сега е с поредна пневмония, ужасна кашлица, свирещи гърди. Болна отпреди месец. Втори антибиотик. Няма подобрение. Чести абдоминални болки, подобно на хирургичен корем. Коремчето е подуто. Като малка не наддаваше на тегло, сега е с нормален ръст и тегло. Отвреме-навреме диария. Тя е на 8 г.!!! Как досега никой не видя, не разбра! Всеки месец антибиотици, всеки месец! Последната рентгенова снимка  - лаконичното описание "усилена белодробна структура". Препоръката - намерете къде правят тестове. В Шумен няма - то е ясно. Къде да направим ДНК тест??? Не искам да губя време с потни тестове...

# 102
  • Мнения: 489
0899 82 62 66  търси Алексей Савов, той прави ДНК тестовете и се занимава с МВ - днк анализи, амниоцинтези и пр.
Стискам палци  Peace, всичко да има добър изход Hug

# 103
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте! Племенникът ми в момента е в болница /на месец и половина е, недоносен, повръщаше, правиха му преди 2-3 седмици и операция на дебелото черво, но пак продължи да повръща, има и рефлукс./ Днес е излязъл потният тест, положителен с стойност около 60. В понеделник ще правят втори тест ако и той бил положителен-генетично изследване. Искам да ви попитам ако има Муковисцидоза и засега има проблеми с изхождането, храненето, за в бъдеще ще се появят ли проблеми и с белите дробчета Sad
Объркана съм и дори незная какво да питам.

# 104
  • Мнения: 176
Здравейте!
За нуждите на  пациентите с муковисцидоза в България ,бяха дарени  антибиотици и др медикаменти от   семейство Хауерваас - Германия.
По-долу ще публикувам списъка,но преди това искам да благодаря от  сърце на дарителите и да споделя,че се чувствам    щастлива, въпреки печалния повод, когато съдбата ме среща с хора с такива  големи  сърца.
Желанието на дарителите е антибиотиците да бъдат разпределяни  от  медик   С това се е   ангажирал  лекар от Пловдив,запознат с  болестта. Той ще  назначава дозировката на нужния антибиотик. Поради това всички искания за антибиотици трябва задължително да са  придружени с  антибиограма. Трябва  да дадете и  информация за възраст,килограми и състояние./ако имате епикриза може да изпратите и нея/ С предимство ще се ползват пациенти с инфекции и с влошено  общо състояние.
Моля изпращайте писмата си на  имейл  mariia.kalcheva@abv.bg ,като в полето за информация   изписвате   ДАРЕНИЕ.
МКалчева
Това е списъка:
1   Monuril 3000 a´8g         антибиотик  5  кутии
2   Avalox 4000            антибиотикр  1кутия
3   Amoxiclav 875/125         антибиотик   1 кутия
4   Cotrimoxazol forte 800/160     антибиотик  1 кутия
5   Cotrim forte 960         антибиотик  1 кутия
6   Cefuroxim 500                 антибиотик 1 бр/ 1 скатула- 10 бр/
7   Doxycyclin 200                 антибиотик  1 кутия
8   Azithromycin 200 Kindersaft    антибиотик  3 кутии
9   Ciprofloxacin 250         антибиотик  3 кутии
10   Clindasol 600            антибиотик   1 кутия
11   Infectomycin 400 Saft      антибиотик   1 кутия
12   Ciprofloxacin 500         антибиотик
13   Ciprofloxacin 250         антибиотик  1 бр
14   Ciprofloxacin 250         антибиотик  2 бр
15   Nitrofurantoin 100         антибиотик  1 кутия
16   Metronidazol 400         антибиотик  1кутия
17   Concor COR 2,5mg         бета блокер  1кутия
18   Ciprofloxacin 750         антибиотик    1 кутия
19   Ciprobay 500            антибиотик   1 кутия
20   Eremfat 600            антибиотик  1 кутия
21   Eremfat 300            антибиотик   2 кутии
22   Mykundex 500.000 ie      за лечние на   гъб.инфекции 1 кутия
23   Isocillin 1,2mg                 антибиотик   1 кутия
24   Fluconazol 200                 за лечение на гъб.инфекции 1 кутия
25   Colistin 1 Mio            инхалаторен антибиотик  за деца до
18 г/56 бутилки +56 ампули/      2 бр
26   Viani forte 50/500          дългодействащ бронходилататор / 2 съставки/  2 бр
27   Kreon 10000            панкреатични ензими  с по-малка дозировка от този който ползваме в БГ/ много подходящ за малки деца/
28   Kreon 10000            панкреатични ензими с по-малка дозировка от този,който ползваме в БГ
29   Kreon 25000            панкреатични ензими  2 опак.х 200 табл.
30   Kreon 10000            панкреатични ензими 5 опаковки
31   sterile Handschuhe         стерилни ръкавици      10 бр
32   Movicol junior                за запечен стомах /детски/ 1 кут - 30 бр
33   Atrovent Inh.-Lsg.         бронхоразширяващо 6 бр
34   Salbutamol            бронхоразширяващо 1 бр
35   SalbuHexal Inh.-Lsg. 6mg/ml    бронхоразширяващо 2 бр
36   Sultanol Inh.-Lsg. 5mg/ml   бронхоразширяващо   6  бр
37   Mukosolvan Inh.-Lsg.      Сироп за разводнява секрета 2 бр
38   Berodual                              бронхоразширяващо/съд. 2 съставки/ 4 бр
39   Spiriva 18mg inkl. Haler      за подобряване функцията на белите                                                                                            дробове и за намаляване на обостряния   1 бр
40   Flutide Mite            спрей /за намаляване възпалението на дихателните пътища/  1 бр
41   Beconase спрей         При алергичен, вазомоторен ринит и сенна хрема  1бр
42   Symbicort Turbohaler      бронхомудолатор   2  бр
43   Soledum Balsam         при настинка,грип и синузит 1 бр
44   Ferrosanol Duodenal 30mg/ml Tropfen   желязо  1 бр
45   Ferrosanol Duodenal        желязо  1бр
46F   Babyhaler                   у/во  за инхалации на малки деца  1  бр
47   Prednisolon 50mg         кортикостероид 1 кутия
48   Prednisolon 10mg         кортикостероид  1 кутия
49   Prednisolon 5mg         кортикостероид  2 кутии
50   Breeze 2 BZ-Messgerät      апарат за измерване на кръвна захар  6 бр
51   One Touch Vita BZ-Messgerät   апарат за измерване кръвна захар   1 бр
52   One Touch Veripro BZ-Messgerät   апарат за измерване кръвна захар   2 бр
53   Akkucheck BZ Lanzetten      стерилни игли за глюкомер 2 кутия- 200 бр
54    Sensor BZ-Messgerät      тест ленки за измерване кръвна захар -2 кутии х 50 бр
55   Microlet BZ Lanzetten      стерилни игли за глюкомер 2 к.  х  100 бр
56   Contour BZ Sensoren      тест ленти за глюкомер  5 кутии х 50 бр
57        Colistin  1 MIO инхалаторен антибиотика за деца до 18 години/14 ампули + 14 бутилки/ 4  кутии
58         Натриев хлорид 0,9%         за инхалация 2кутии х 30 ампули
59         Colifin     инхал. Антибиотик за деца до 18 години-1 кутия/доза за 1 месец/

Забележка: тест лентите са за съответната марка глюкомери.

# 105
  • Мнения: 176
Здравейте! При нас оставиха като дарение няколко неща:                                                                                                     14 кутии пулмозим                                                                                                                                                                                2 кутии по 30 бр колистин /доза за 1 месец/                                                                                                                                                                     1 бр опаковка L Глутатион за инхалиране/ използва се за прочистване на белия дроб/                                               Благодарим на дарителите!                                                                                                                                 Който има нужда от горе изброените неща нека пише на mariia.kalcheva@abv.bg                                                                         С предимство ще се ползват пациенти с инфекции и влошено общо състояние.                                                                            Освен това от предното дарение има нераздадени антибиотици ,бронхомодулатори ,апарати за кръвна захар и някои други неща. Те са за вас! Ако имате нужда попитайте!                                                          МК

# 106
  • Мнения: 507
Здравейте!
Искам да ви питам наясно ли сте дали пулмозима става и за други хронични обструктивни състояния на дихателната система. И след като е толкова скъп около 250 лева,евентуално нещо по ефективно ли е от другите муколитици от рода на АСС, геломиртол форте, амброксол, ердомед и прочие.

# 107
  • Мнения: 43
Покана за
английско-българска конференция по муковисцидоза

На 12.03.2015 г. ще се състои работна среща, организирана от Втора детска клиника на МБАЛ „Св. Марина”,  неправителствена организация Child Health International, лекари от Великобритания, работещи с пациенти с муковисцидоза, фирма Abbott България и съдействието на Университетска болница „Св. Марина”Варна и Медицински Университет „Проф. д-р П. Стоянов”Варна.
Лекарите от Великобритания и МБАЛ „Св. Марина” ще споделят умения в обгрижването на болните с рядкото заболяване муковисцидоза.
Срещата ще се състои в Университетската болница във Варна от 9.30 h. Консултации и работа в екип ще се извършат на територията на Втора детска клиника. Поканени са лекари, специализанти, студенти, представители на Асоциация Муковисцидоза, родители на деца с муковисцидоза, неправителствени организации, медии

# 108
  • Мнения: 476
Здравейте мами,

Стискам палци и от цялото си сърце желае дечицата ви да са живи и здрави и дано Господ да ги пази и да преборят тая коварна болест. Предварително се извинявам, ако постът ми не е подходящ за тази тема.
Аз имам белодробни проблеми, които са все още с неясна диагноза. В процес на консултиране съм с различни пулмолози, като има вече изразено съмнение за бронхиектазия. Попрочетох по този въпрос и разбирам, че една от причините за тази ектазия може и да е муковисцидоза. Последното много ме обезпокои, не толкова заради мен самата, а защото имам детенце на близо 2 годинки. Притеснявам се за него. Не искам да поставям диагнози на детето си по форуми и в резултат на прочетено в интернет, но се притесних, когато прочетох симптомите  на това заболяване. Миналата зима, когато детето беше на 9-10 месеца, направи два бронхеолита, тази зима пак се разболя и пак прерастна в бронхеолит, а дори не ходи на градина. Сега имаме изолирана бактерия стафилококус ауреус в гърлото. Притеснявам се да не би да изпускаме нещо очевидно, пред това какви са и моите белодробни симптоми.

Може да звуча хипохондрично, но това е реакция на един препатил родител. От самото раждане на детето имаме проблеми - пилорна стеноза, кървъв секрет от гърдите и т.н. Знам, че ще ми кажеше, че най-сигурни са тестовете, но ние сме правили толкова тестове и изследвания, заради другите ни проблеми, че не ми иска да подлагам детето и на това, освен ако нямам основателни съмнения.

А трябва ли да имам?

# 109
  • Мнения: 176
Ако питате за муковисцидоза,може да направите на детето потен тест. Лесно,бързо и почти сигурно за диагнозата. Правят ги на много места.Ако той даде отклонение,тогава -генетични изследвания. Ако е в норма-търсите друго заболяване.

# 110
  • Мнения: 943
Здравейте, пиша тук със свито сърце. Днес научих резултата от потния тест на детето ми. Над 80!  Ще правим повторен тест. Моля да споделите, случвало ли се е да имате грешка в потния тест. Какви може да са другите заболявания, водещи до високо ниво на хлориди ?  Питам напосоки, много ми е прясно и объркано. Много се надявам да е грешка, нямаме други симптоми, изследваха ни в болница, защото детето трудно наддава. На три години е и не забелязвам други неща от клиничната картина на болестта

# 111
  • Мнения: 176
Здравейте! По-добре изчакайте втория потен тест и евентуално генетичните изследвания. По принцип потния тест се използва главно за диагностициране при муковисцидоза,но високите стойности могат да означават и други неща-проблеми с надбъбречните жлези,бъбречна недостатъчност,хипотериодизам и др.
Тук пишат много малко хора за съжаление. Ето другото място.
https://www.facebook.com/Mucoviscidosis

# 112
  • Мнения: 476
А колко е като килограми детенцето на тази възраст, че са преценили, че не наддва? Питам, защото и аз съм притеснена за моя син. Той върви по-слабичък и дребничък и прави бронхеолоти и честно казано незнам дали не тярбва да правим и ние този потен тест. Даже незнам какъв лекар преценя дали да се прави потен тест. Педиатърът нищо не е казал.

# 113
  • Мнения: 943
Детето е високо 91.5 см и тежи 13.200.  Според личната няма проблем, но аз исках да ни изследват за глутенова непоносимост.  В клиничната пътека за глутеновата непоносимост е включен и потен тест и изследване на костна възраст. Има изоставане с около 10 месеца в костната възраст. Но според лекарите не е много,  като се има предвид, че миналата пролет изкарахме много тежка салмонелоза, а преди това и ротавирус. Дефакто до януари тази година детето беше носител на салмонела и имаше кандида в червата, което си мислех, че е причина за лошия апетит и трудното наддаване. Встшност от ноември сме наддали с около 1 кг, но наистина трудно го храня, много

# 114
  • Мнения: 476
Аз доколкто съм чела след едногодишна възраст децата наддават по около 150 гр на месец, така че 1 кг за близо 5 месеца си е много добре според мен (поне като гледам ние как наддаваме Sad). Моят син сега след 2 седмици ще направи 2 години и е 11.700. Качил е за последната една година 2 кг. На мен проф. Переновска (от детската белодробна клиника в Александровска) каза че бил слабичък и трябвало да го храним повече. А детето си яде, има апетит, хапва. Аз затова се тревожа за муковисцидоза, защото яде, а е слабичък + бронхеолитите...

# 115
  • Мнения: 943
От месеци мърморя на ЛЛ  лекарка,  че малкия трудно наддава. Но тя ме успокоява с това, че аз самата съм много дребна,макар съпругът ми да е около средното за мъж - 1.75м. Има и нещо друго,което може да обясни изоставането в костната възраст - миналото лято пиеше конвулекс заради два фебрилни гърча и се притеснявах да го изкарвам на силно слънце. Излизахме всяка сутрин до десет и след обедния сън - към  17 -  18 часа. По тази причина може да не е образувал достатъчно вит. Д и съответно растежът на костите се е  забавил. А иначе белодробни проблеми не мога да кажа, че сме имали,  кашлица дори два пъти досега сме имали. Струва ми се, че малкия има мазни изпражнения, но тъй като малко яде му давам много масло във всяко хранене почти, а и той обича. Не мисля,  че са зловонни изпражненията му. Бузките му са розовки и има много енергия. От няколко дни все го целувам, близвам го по гръбчето,  по вратлето, където вечер се изпотява в началото на съня - ами, изобщо не ми се струва солена кожата му. Но все пак това е субективно усещане.
 Този потен тест ми дойде като гръм от ясно небе. Чудя се дали изобщо да го повтаряме или направо да правим генетичен. Ако повторим потния трябвало няколко дни поред детето да му се търка гърба,   където се слага потния тест, за да се премахне солта от порите от предишно потене. Опитвам се да не се обнадеждавам сама, защото ако се потвърди диагнозата, ще рухна още веднъж.
Сега ни изписаха креон половинка капсула от 10000 лип.единици 3 пъти дневно за апетит и храносмилане. От няколко дни го пие. Успявам доста успешно да го храня,  сутринта 3/4 чаена чаша кускус с масло и сирене, на обяд чаена чаша супа топчета с филия хляб. Ако продължи така да се храни трябва да наддава нормално мисля.
Жалко е, че тук не се пише много. За мен е по -удобно. Но... ако видя зора ще се включа и във фейса. Стана едно объркано писание, като в главата ми Simple Smile Моля да ме извините за което

# 116
  • Мнения: 476
При нас проблемът е, че детето доста добре си хапва (според мен поне). Изяжда по около 300 грама храна на всяко хранене, с изключение на следобедната закуска, когато е около 200гр. и въпреки това е доста слабичък. Оффф незнам. Вие къде го правихте този потен тест?

# 117
  • Мнения: 943
При нас проблемът е, че детето доста добре си хапва (според мен поне). Изяжда по около 300 грама храна на всяко хранене, с изключение на следобедната закуска, когато е около 200гр. и въпреки това е доста слабичък. Оффф незнам. Вие къде го правихте този потен тест?

Скрит текст:
Ние с храненето бяхме много зле. За 200 грама не съм и мечтала. Слагам около 200 гр ядене за закуска и го ядем до 10 и нещо и пак не свършва. Подкрепителното ядене го няма. Изчаквам до обяд и почвам пак да го храня до към 2 следобед. После спи и следобедната закуска се смесва с вечерята. И все го гоня , за да го храня или го залъгвам с нещо. Изтощително е. Много майки биха ме критикували за методите ми, но аз просто всячески се опитвам сама себе си да опровергая, че детето не наддава заради здравословен проблем и все се мъча да го вкарам в нормите по таблиците.

Във Варна ни е правен теста. Ако сте близо до София -най-добре там го направете и то при специалист по муковисцидоза. Има ги на първата страница на темата. Знам, че има изисквания за правене на потен тест, на нас нищо не ни казаха. Детето предната вечер не е къпано, а и като го къпя не го търкам или сапунисвам по гръбчето. Само главата, подмишниците и вратлето сапунисвам с гелче и изплаквам, каквото се отмие се отмива. Та затова незнам дали тестът е направен, както трябва.
Вчера писах до националната генетична лаборатория и ми отговориха, че е възможно генетичния тест да отхвърли положителен потен и че той не е 100% сигурен, но все пак дава 95% достоверност на диагнозата, ако има и други симптоми.
А симптоми си мисля, че човек винаги може да намери, ако се замисли.
Сетих се още нещо. Дано някой запознат се включи да каже. От няколко дни ближа детето Simple Smile Днес опитах потта по окосмената част на главата се усеща леко солена, а на изпотеното вратле, подмишници и на гърба изобщо не е солена кожата. Това значи ли нещо? Знам, че по главата, слабините и подмишниците има най-много потни жлези, но на подмишниците също не е солена.
Извинете ме отново. Притеснено ми е.

Последна редакция: чт, 02 апр 2015, 17:12 от mutafova78

# 118
  • Мнения: 476
Каква е цената на този генетичен тест или той минава по касата?

# 119
  • Мнения: 943
Каква е цената на този генетичен тест или той минава по касата?

Казаха ми 160 лв + пътни 6лв до София. Или 180, дано не греша. Не минава по каса. В сайта на Национална генетична лаборатория има ценоразпис. Там са други цените, но има няколко реда, в които се споменава муковисцидоза и не мога да кажа точната цена. Ако потният тест е отрицателен няма нужда от генетика. Казвам само за инфо. А ако не искаш да тормозиш детето може да пуснеш на себе си за носителство, така ще знаеш дали има вероятност детето да е с този мутирал ген. Поне така предполагам.

# 120
  • Мнения: 476
Точно това е, че не искам да тормозя детето. Достатъчно сме го мъкнали по лекари. Що лекари е видяло за скромната си 2 годишна възраст и що изследвания. Това е много добра идея, евентуално да си пусна генетичен тест само аз. До колкото разбирам трябва и двамата родители да са носители, за да е болно детето, което означава, че ако единият не е носител, то няма как детето да е болно. Дали съм права с тази си логика?

# 121
  • Мнения: 943
Точно това е, че не искам да тормозя детето. Достатъчно сме го мъкнали по лекари. Що лекари е видяло за скромната си 2 годишна възраст и що изследвания. Това е много добра идея, евентуално да си пусна генетичен тест само аз. До колкото разбирам трябва и двамата родители да са носители, за да е болно детето, което означава, че ако единият не е носител, то няма как детето да е болно. Дали съм права с тази си логика?

Точно по тази логика разсъждавах и аз. Даже мисля дали да не пусна на дъщеря ми тест за носителство, че като порасне, ако забременее, да правят пренатална диагностика /недай си боже/. Но това - ако се окаже, че малкия е с муковисцидоза. Господи, моля се да не е!!!!! Нито аз, нито мъжа ми, още не можем да асимилираме нещата. Дано се окаже грешка!

# 122
  • Мнения: 476
Стискам ви палци всичко да наред. Господ да е с вас. Аз сега звъних на Националната генетична лаборатория, за да ги питам дали логиката ми е правила  и ако да, да ходя направо аз, но явно съм ги изпуснала. Никой не ми вдига.

# 123
  • Мнения: 943
Стискам ви палци всичко да наред. Господ да е с вас. Аз сега звъних на Националната генетична лаборатория, за да ги питам дали логиката ми е правила  и ако да, да ходя направо аз, но явно съм ги изпуснала. Никой не ми вдига.

Да, мисля, че са до 14 часа.
Според мен ще ви кажат първо да направите потен тест. Става бързо и не е много затормозяващо, наистина. Ако е положителен - тогава генетичен. Просто си мисля, че това ще препоръчат.

# 124
  • Мнения: 476
Предполагам, че може и да препоръчат потен тест, но аз не виждам голям смисъл в него. Нали каквото и да излезе на потния тест (освен ако е тотално отрицателен), така или иначе трябва да се направи и генетичен. В този ред на мисли, предпочитам да направя направо генетичния. Ако идеята с потния тест е  да ми спестят въпросните 180 лв за генетичния, няма нужда - ще си ги платя.

# 125
  • Мнения: 943
Предполагам, че може и да препоръчат потен тест, но аз не виждам голям смисъл в него. Нали каквото и да излезе на потния тест (освен ако е тотално отрицателен), така или иначе трябва да се направи и генетичен. В този ред на мисли, предпочитам да направя направо генетичния. Ако идеята с потния тест е  да ми спестят въпросните 180 лв за генетичния, няма нужда - ще си ги платя.

Във форума на лабораторията видях, че Кременски на една майка беше казала, че първо се минава потен тест, взема се мнение от генетик и т.н. Просто лабораторията явно не насмогва. Това и във Варна са го казали на една майка. Не можело без основание да се ангажира ресурса на лабораторията и т.н. 
Но не пречи да питаш, били много любезни хората. Самият факт, че форумът се следи много редовно, говори за ангажираност от тяхна страна.

# 126
  • Мнения: 943
svetlanavaleva, хрумна ми, че може да си направиш тест за носителство като кажеш, че възнамеряваш да забременееш и искаш да знаеш по тази причина дали носиш дефектния ген.
Толкова ми е мъчно, още не сме с потвърдена на 100 % диагноза, но ми е толкова свито сърцето, думи нямам просто. Толкова е несправедливо. Да гледам, че детето ми е добре и да се питам кога ще започнат проблемите, да очаквам неизбежното...
Толкова искам да се включи някой и да каже ето, и нашия тест беше положителен, но генетиката отрече...

# 127
  • Мнения: 476
svetlanavaleva, хрумна ми, че може да си направиш тест за носителство като кажеш, че възнамеряваш да забременееш и искаш да знаеш по тази причина дали носиш дефектния ген.
Толкова ми е мъчно, още не сме с потвърдена на 100 % диагноза, но ми е толкова свито сърцето, думи нямам просто. Толкова е несправедливо. Да гледам, че детето ми е добре и да се питам кога ще започнат проблемите, да очаквам неизбежното...
Толкова искам да се включи някой и да каже ето, и нашия тест беше положителен, но генетиката отрече...
То даже няма нужда да казвам, че искам да забременявам. Аз самата имам достъчни белодробни проблеми, с които се боря вече 1 година и 6 месеца и които сами по себе си са основателна причина аз самата да си направя теста.  Посетила съм толкова УНГ, пулмолози, алерголози и сега даже и на гастро-ентеролог ме пращат. Имам непрестанна кашлица, отделям храчки ежедневно, изолират ми батерии в белия дроб неколкократно, изпила съм 7 антибиотика за последната година. Съмняват се астма, алергичен ринит, синузит, бронхоектазии и т.н. Даже последно и на скенер на бял дроб искаха да ме пращат. Така, че симптоми и диагнози имам колкото искаш.

Стискам палци и искрено се моля за детето ви. Кога ще дадете кръвната проба?

# 128
  • Мнения: 943
В понеделник ще ходим. Надеждата ми е нула, но ... правим, каквото трябва и това е.
Аз мисля, че е малко вероятно при теб да има нещо, но го направи за успокоение. Аз сега се чудя какво ли ми трябваше да знам, но... както и да е

# 129
  • Мнения: 476
Тъкмо се връщам от националата генетична лаборатория. Дадох кръвна проба. Резултатът ще е готов след месец. Ще ти кажа какво ми казах там, дано да ти е полезно. Имало около 1700 мутации на този ген. В България изследват само за ней-често разпространените в нашия регион, т.е. не за всички 1700, а само за около 70. В този смисъл генетичният тест не е 100% сигурен. Той е сигурен само ако покаже, че има мутирал ген.  Ако резултатът е че не се откриват мутации, това не означава на 100% че няма такива. Просто не са в пакета, който стандартно изследват. В тази връзка бил важен и потния тест, той им давал голяма информация. Имали са няколко случая, при които ДНК теста е отрицателе, т.е.  не откриват мутации, но клиничната картина показвала наличието на муковисцидоза. Тогава пращали кръв в чужбина, където явно изследват за по-широк кръг от мутации.

# 130
  • Мнения: 943
Да,  известно ми е, че не покриват всички мутации. Мисля, че при нас ще се установи мутация. Опитвам се да мисля положително, но ... имаме и една субфебрилна температура от 3 месеца, може и тя да е симптом. Sad

# 131
  • Мнения: 476
mutafova78, опитвам се да намеря информацяи за симптома "солена целувка", защото има нещо, което не ми е ясно.

Кога трябва да се усеща соленият вкус? Когато го близнеш по кожата на място, което не е изпотено ли? или трябва да го близнеш точно там, където се е изпотил, за да видиш дали е солена потта?

Нашият сега беше изпотил в колата и косичката му беше мрокра около ушите и го близнах за пръв път и ми се видя леко солена. От друга страна си мисля, тя потта не е ли леко солена и без това. Тотално съм объркана и доста притеснена.

Имаш ли накаква идея? Жалко, че дуги майки не пишат тук, за да споделят опит. Предполагам пишат във фейсбук страницата. 

# 132
  • Мнения: X
Здравейте, подарявам останали три кофички фрезубин йогурт с вкус на шоколад. Ако някой има нужда от тях да ми пише на лични.
Пожелавам ви много сили и успех в борбата с болестта  Hug

# 133
  • Мнения: 943
mutafova78, опитвам се да намеря информацяи за симптома "солена целувка", защото има нещо, което не ми е ясно.

Кога трябва да се усеща соленият вкус? Когато го близнеш по кожата на място, което не е изпотено ли? или трябва да го близнеш точно там, където се е изпотил, за да видиш дали е солена потта?

Нашият сега беше изпотил в колата и косичката му беше мрокра около ушите и го близнах за пръв път и ми се видя леко солена. От друга страна си мисля, тя потта не е ли леко солена и без това. Тотално съм объркана и доста притеснена.

Имаш ли накаква идея? Жалко, че дуги майки не пишат тук, за да споделят опит. Предполагам пишат във фейсбук страницата. 

И аз търсих инфо по въпроса и дори запитах по -назад, но никой не се включи да каже. И аз като тебе - само в основата на косичката на челото ми е солена потта му. Иначе първо се изпотява по вратлето като заспи и няма никакъв вкус, както и подмишничките. Само по челцето по косичката. Като е изсъхнала потта е по -солено, а на влажна коса по малко. И аз не знам вече. Никъде по тялото не е солена сякаш, даже изобщо. Ако намериш инфо - сподели моля

# 134
  • Мнения: 943
А иначе малкия е болен с температура и зачервено гърло. Давам антипиретици през 2-3 часа, сваля до 37.6 и пак я качва. Само като спи я сваля, изпотява се и като започне да качва градусите го втрисаше сериозно. Притесних се и да не направи някой гърч, че вдига над 39. От снощи сме на антибиотик, дробовете бяха чисти вчера на прегледа, не кашля, предна хрема няма,задна - не мога да преценя, понякога спи с отворена, понякога със затворена уста. Да видим АБ дали ще подейства. Цефзил е

# 135
  • Мнения: 176
Момичета ,не се мъчете! По-добре направете на децата потен тест,за да не се притеснявате безпричинно. Може и да не е това,за което си мислите.
За солената целувка-ами навсякъде са солени.Понякога се усеща повече ,понякога по-малко. но е навсякъде. Близнете си вашата ръка и след това бузката на детето и ще видите дали има разлика. Понякога,когато са тичали и играли в топло време потта се стича лекичко и после засъхва . Тогава се вижда солена пътечка!
Но пък ако е муковисцидоза-колкото по-рано разберете-толкова по-добре,защото може веднага да започнете терапия,което е по-добрия вариант от това да чакате!


Потен тест
Измерване концентрацията на
хлорид и натрий, които се излъчват
с потта.
Два сигурни положителни
резултата от два различни дни са
диагностични за муковисцидоза.
 Клинични признаци, фамилна
история и възраст на пациента
трябва да се вземат под внимание
за интерпретация на резултата.

# 136
  • Мнения: 476
А иначе малкия е болен с температура и зачервено гърло. Давам антипиретици през 2-3 часа, сваля до 37.6 и пак я качва. Само като спи я сваля, изпотява се и като започне да качва градусите го втрисаше сериозно. Притесних се и да не направи някой гърч, че вдига над 39. От снощи сме на антибиотик, дробовете бяха чисти вчера на прегледа, не кашля, предна хрема няма,задна - не мога да преценя, понякога спи с отворена, понякога със затворена уста. Да видим АБ дали ще подейства. Цефзил е

Какво направихте, дадохте ли пробата? Надявам се детенцето да е по-добре. След колко време ви казаха, че ще е готов резултата и по какъв начин ще ви го изпратят? Аз честно казано това не разбрах. Останах с впечатление, че ще е по имейл.

На мен вчера ми излезна микробиологията от храчка, изолират някаква гъбичка, която била много сериозна и се съмняват за белодробна болест, наречена аспергилоза. Като попрочетох в нета се оказва, че предразпложени към аспергилоза били болните от муковисцидоза. Тотално се депресирах вече. Аз така или иначе пуснах вече теста за муковисцидозата и чакам. Днес ще ходя и до Националната лаборатория по паразитология да пускам отново изследвания, за да се потвърди това нещо с аспергилозата.

# 137
  • Мнения: 943
Днес звъннах в Националната генетична лаборатория да проверя резултата ни, но никой не отговори. Чак тогава видях, че наближава 15 часа, а те са до 14. После звъннах до медицинската генетика във Варна - още няма резултат, но казаха, че ще прозвънят като дойде, а и било още рано. Взеха ни кръв на 6 април. Вярно, няма месец още. Ако се престраша ще звънна в четвъртък в генетиката в София.
Svetlananeva, при теб има ли вече резултат? Искам скоро да се похвалиш, че всичко е ок!!!
На мен във Варна ми казаха, че ще звъннат, когато пристигне резултатът. Но от позната знам, че по-бързо става да се звънне в лабораторията в София направо. Освен това преди два дни видях, че Националната ген.лаборатория има система за проверка на резултати онлайн. Трябва да имам код и парола, а аз нямам. Не излиза резултат и от алтернативния начин за проверка, явно ни няма в онлайн системата.
Между другото, бяхме в болница с гнойна ангина, с CRP 127 влязохме, макар че всеки ден от боледуването ни ходихме на лекар. Накрая сама пуснах изследване на детето, за да докажа, че лечението не дава резултат. Кашлица не сме имали, нито белодробно засягане, макар че в епикризата са писали кашлица и хрема. Ден след изписването бяхме с хрема, 10 дни след това - вирусна инфекция с температура над 39. Хремата продължава, гъгнене в гласа, шумно преглъщане от време на време, променлив апетит... На безглутенова диета сме с надеждата малкия да вземе да хапва и да наддава, но... имам чувството, че се влошават нещата откъм растежа. Но пък енергия да тича, да рита си има.

Последна редакция: вт, 05 май 2015, 15:24 от mutafova78

# 138
  • Мнения: 476
Днес звъннах в Националната генетична лаборатория да проверя резултата ни, но никой не отговори. Чак тогава видях, че наближава 15 часа, а те са до 14. После звъннах до медицинската генетика във Варна - още няма резултат, но казаха, че ще прозвънят като дойде, а и било още рано. Взеха ни кръв на 6 април. Вярно, няма месец още. Ако се престраша ще звънна в четвъртък в генетиката в София.
Svetlananeva, при теб има ли вече резултат? Искам скоро да се похвалиш, че всичко е ок!!!
На мен във Варна ми казаха, че ще звъннат, когато пристигне резултатът. Но от позната знам, че по-бързо става да се звънне в лабораторията в София направо. Освен това преди два дни видях, че Националната ген.лаборатория има система за проверка на резултати онлайн. Трябва да имам код и парола, а аз нямам. Не излиза резултат и от алтернативния начин за проверка, явно ни няма в онлайн системата.
Между другото, бяхме в болница с гнойна ангина, с CRP 127 влязохме, макар че всеки ден от боледуването ни ходихме на лекар. Накрая сама пуснах изследване на детето, за да докажа, че лечението не дава резултат. Кашлица не сме имали, нито белодробно засягане, макар че в епикризата са писали кашлица и хрема. Ден след изписването бяхме с хрема, 10 дни след това - вирусна инфекция с температура над 39. Хремата продължава, гъгнене в гласа, шумно преглъщане от време на време, променлив апетит... На безглутенова диета сме с надеждата малкия да вземе да хапва и да наддава, но... имам чувството, че се влошават нещата откъм растежа. Но пък енергия да тича, да рита си има.


Здравей,

Не съм влизала в последната седмица в този форум и едва сега виждам, че си писала. Аз често си мисля за вас и какво е станало с вашите резултати, но след като моите още не са излезли, предположих, че и вашите още не са. Аз звънях на Националната генетична лаборатория на 30.04.2015, за да попитам какво става. Според мен улучих точно човека, който ги работи, защото той каза спомням си вашия случай и нищо не съм открил при вас, но имам още малко работа и ще изпиша резултата в началото на другата седмица (т.е. това трябваше да е 4.05 или 5.05.). Така или иначе все още нямам резултат. Проверявам го онлайн в тази тяхната система, като задавам критерии по име, дата на раждане и вземане на кръв, но не ми излиза нищо. Човекът от лабораторията ми каза, че трябвало да ги получа по имейл, след като съм посочила имейл в документите (заявката), която съм подала. В крайна сметка нищо не съм получила все още.

Обаче знаеш ли какво се сещам сега, че ми каза този човек по телефона, "спомням си вашия случай госпожо, даже ми направи впечатление факта, че от всички проби този месец (имаше предвид април месец) никъде не се доказа наличие на заболяване." Сега като се замисля, това би следвало да означава, че и при вас нищо няма да е намерил. Офффф дано правилно да съм го разбрала, за да не те подведа.

# 139
  • Мнения: 943
Svetlanavaleva, без да го желаеш ме разплака. Сега стоя и се моля да си чула правилно. Дано! Дано да е така и никой да не научава лоши новини.
Днес от сутринта до два следобяд  звънях през час в лабораторията, но никой не отговори.
Утре пак!
 Praynig

# 140
  • Мнения: 943
Да не би да е казал човека, че само във вашия случай не е доказано заболяване? Иначе защо ще си спомня вашия случай?
Ще се побъркам вече от тревога  #Crazy

# 141
  • Мнения: 476
Той си спомни моя случай предполагам, защото изследването се прави на възрастен, а не на дете и това очевидно не е толкова често. Когато пусках кръв, разговаряхме подробно за симптомите ми, той ги изслуша внимателно и каза, че от 20 години се занимава само с изследване на муковисцидоза и че ако при мен се докаже заболяването, то би била някаква много нетипична форма и че той до сега само на няколко пациента е установявал такава нетипична форма. Предполагам затова ме помни. От друга страна имай предвид и още нещо. Каза ми, че най-често срещаните мутации за България, ги установяват още в първите 10 дни от изследването. Аз още тогава се замислих върху това и си казах, ако нямам резултат в първите 10 дни, значи шансовете да имам дефектен ген стават по-малки. От друга страна пък, няма как да съм сигурна, че дори и да намерят най-често срещания дефектен ген в първите 10 дни, изкарват веднага резулатата, но от друга страна, пък какво има да чакат.

# 142
  • Мнения: 476
Сега като се замисля съм доста убедена в това, което чух.
Единствено въпросът е той да не е подвел мен с това си изказване и като реферира към последния месец дали наистина реферира към всички проби от април.
Аз утре също ще звънна по телефона и ще ти пиша дали съм успяла да се свържа с тях.

# 143
  • Мнения: 943
Сега като се замисля съм доста убедена в това, което чух.
Единствено въпросът е той да не е подвел мен с това си изказване и като реферира към последния месец дали наистина реферира към всички проби от април.
Аз утре също ще звънна по телефона и ще ти пиша дали съм успяла да се свържа с тях.

Благодаря ти   bouquet
Трудно си владея емоциите напоследък.  Дано само този човек да работи пробите за муковисцидоза и наистина да се е изразил правилно.
През последните дни, докато ровя из нета забелязах, че при всички, на които е правен потен тест във Варна и в София, софийският тест е бил с по-ниски стойности. Опитвам се да се хвана за всичко, но пък нашия тест е много висок. Разбрах, че в София на децата им правят теста, след като са изкъпани, а ние цял ден бягахме из коридорите на болницата и вечерта не беше къпан. Вярно, че му почистиха мястото на теста, но... Освен това, като изкара тестовата хартийката, сестрата я замъкна в другата стая, а до там може да се е изпарила част от течността и концентрацията на хлора да е по-висока.
На фона на тази диагноза всички други ми изглеждат поносими. Продължавам да се тревожа за храненето, ненаддаването, субфебрилната температура. Но нека не е муковисцидоза!  Praynig

# 144
  • Мнения: 476
Успя ли да се свъжеш с някой днес?
Напълно разбирам за всичките ти притеснения. Аз съм го изживяла това. Не го пожелавам на никоя майка. Само, че ние трябваше да чакаме резултати не един месец, а  на практика 6 месеца. Имаше съмнения, че детето ми може да има тумор в мозъка, но изчаквахме малко да поотрасне, за да може да му се направи ядрено-магнитен резонанс на главата, защото при толкова малки деца се прави с пълна упойка и трябваше и контастно вещество. Не мога да ти опиша как съм живяла през тези месеци на чакане. Слава богу се оказа, че нямаше нищо, но аз си знам какво ми е било.

# 145
  • Мнения: 476
звънни веднага на този тел по-долу. Сега съм на телефона с тях и ми търсят резултата.


359 2 9172 473 : Допълнителен

# 146
  • Мнения: 476
Пак пиша. На този телефон, който ти написах, поискай да говориш с доцент Славов. Той е завеждащия генетичната лаборатория. До сега 10 мин съм говорила с него. Той беше и човека, с който говорих и миналата седмица. Той е човека, който прави тестовете.


Офф дано да видиш, че съм писала и да звъннеш скоро, че сега поне са там.

# 147
  • Мнения: 476
Пиши като имаш някакво инфо.

# 148
  • Мнения: 943
Пиши като имаш някакво инфо.

Бяхме на лекар и не видях навреме, че си ми писала, но все пак се обадих около 12:30 и говорих с доц. Савов. Много отзивчив човек. Погледна изследването ни и каза, че до момента са изследвани най-честите мутации и не е открил нищо. Каза, че има още работа по нашия случай, но успя да ме обнадежди. Видял е, че основните ни симптоми са ненаддаването и положителния потен тест и спомена, че това е добър признак за изхода от изследването. До 24 май каза, че ще е приключил. Дано всичко да е с добър край!!!
А при теб какво стана? Похвали се, хайде!

# 149
  • Мнения: 476
Радвам се, че си успяла да се свържеш и да говориш с най-правилния човек.
А какво означава "че това е добър признак за изхода от изследването" ?
При мен теста не е готов още. Каза, че имал още 2 неша да проследи и че почти е изключено да намери нещо там, но е длъжен по протокол да ги направи и затова в началото на другата седмица ще го изпише.
Стискам ви много палци. Дано всичко да е наред, дано да няма заболяването детето. Много добре знам колко ти е трудно в момента и как дните минават като години и как нищо друго няма значение в живота ти и всичко се върти около едни проклети резултати.

Аз продължавам да се тревожа, че нашето дете е мъничко. Вече е на 2г. навършени, а е само 84 см и 11 700. Като отидем в парка на пясъчника и той като застене до някое друго 2 годишно дете и направо се губи, изглежда все едно е 8 месеца по-малък. То вярно, че таткото е нисък и слабичък, ама почвам да се притеснявам да е изпускаме нещо. Ок, не е муковисцидоза, ама да не е нещо друго.

# 150
  • Мнения: 943

А какво означава "че това е добър признак за изхода от изследването" ?
..............
Аз продължавам да се тревожа, че нашето дете е мъничко. Вече е на 2г. навършени, а е само 84 см и 11 700. Като отидем в парка на пясъчника и той като застене до някое друго 2 годишно дете и направо се губи, изглежда все едно е 8 месеца по-малък. То вярно, че таткото е нисък и слабичък, ама почвам да се притеснявам да е изпускаме нещо. Ок, не е муковисцидоза, ама да не е нещо друго.


Човекът изрази предположение, че вероятно няма да излезе нищо проблемно, защото ненаддаването не е чак толкова типичен и основен симптом на заболяването. Според него е малко вероятно да излезе нещо оттук нататък, щом нямаме белодробни прояви. Но... чакаме финала и се надяваме всичко това да остане една лоша история с добър край.
За протокола - моя син е на 3 год и 4 мес. - висок е 91 см, тежи 13,100 - 13,200. Изглежда като 2-годишен.  Миналата пролет като излязохме от болницата след салмонелата малкия беше може би под 11 кг. А тогава беше на 3 год и 3 месеца. У нас аз съм ниската, таткото е 1,75, нормално телосложение. Не ми трябва да стане великан, само искам да е здрав.
Между другото дъщеря ми, която е почти на 17г, също беше слабичка, най-дребната в класа, злояда. Но ей на - порасна хубаво умно момиче, мъъничко по-висока е от мен, чаровно миньонче. Няма по-голямо щастие от здраво дете.
Ще видиш как ще порасне детенце. Какво да се прави, ще сме все нащрек. Като малки едни проблеми, като пораснат - други.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 19:47 от mutafova78

# 151
  • Мнения: 943
Пишем тук и коментираме какво ни е казал този или онзи специалист, споменаваме имената им... Замислих се, че може техни колеги, близки,  познати да видят постовете ни.
Искам да кажа, че не трябва да приемат нашите коментари и интерпретации за чиста монета. Понякога ние майките чуваме това, което искаме да чуем. Възможно е лекарите да са ни казали нещо, което ние в главите си сме асимилирали по различен начин.
И независимо от резултатите, които ще получим от генетиката, искам тук да благодаря за човешкото отношение и търпение, което проявяват към нас.

# 152
  • Мнения: 943
Минавам да се похваля, че получих резултатите от генетиката - отрицателни за муковисцидоза. Simple Smile

# 153
  • Мнения: 476
Еххххххххххххххххххххххххх браво Simple Smile Simple Smile Simple Smile
много хубаво Simple Smile страшно много се радвам за вас Simple Smile
Това сигурно е най-страхотната новина, която си чувала в живота си Simple Smile
Мога да си представя какво облекчение изпитваш в момента.
Както последния професор, при който ходих за моите бронхо проблеми се изрази: "всичко се оказа буря в чаша вода". Само ние си знаем обаче колко нервни клетки изхабихме и колко сълзи сме проляли докато изчакаме да дойде хубавата новина Wink

При мен нещата също се развиха слава богу добре. Дори не смея да го повярвам още. Година и половина обикаляне по лекари и изведнъж да чукна на дърво всички симптоми отшумяха и се чувствам добре. Всички резулатити, които смущаваха лекарите и ги караха да се чудят какво става, извъднъж станаха нормални.

Като заключение от личния си опит, а както виждам и от твоя опит, искам да кажа едно на всички майки -когато една лаборатория излезе с  резултати -НИКОГА НЕ ИМ СЕ ДОВЕРЯВАЙТЕ И НЕ ИЗПАДАЙТЕ В ПАНИКА, a задължително ги повторете в друга лаборатория. Така за 1 година и половина аз получих поне 4 грешни резултата, които първоначално ни побъркаха от притеснение. Ако не ги бях повторила в други лаборатории, щях да се лекувам от какво ли не, включително и от доста сериозното заболяване аспергилоза.

Пожелавам здраве на всички!

И мутафова още веднъж искрено се радвам, че нашата история (аз така я чувствах вече по едно време) имаше най-добрия възможен финал. Чак не е за вярване Simple Smile

# 154
  • Мнения: 943
Такова облекчение не съм чувствала от .... не помня да съм чувствала изобщо такова облекчение. Това беше истинско изпитание на духа му. Е, бях със сломен дух, но получих и важни уроци. Винаги съм смятала, че здравето е най-важното нещо в семейството, но повече го знаех като клише. Сега всеки ден се възхищавам на волята на майките с болни дечица и на силата им, която се чудя от къде намират.
Сега искам да оставя детето малко на спокойствие, защото целия този стрес му се отразява зле. А като се посъвземе - имаме още да обикаляме по кабинети, надявам се да не се сблъскваме повече със страшни диагнози.
Svetlanavaleva, радвам се, че си добре Simple Smile
Желая здраве на всички!

# 155
  • Мнения: 489
Не съм влизала последните месеци във форума, бях страшно заета. За това и не съм отговорила на личните съобщения, извинявам се.
Виждам, че вълненията, които са се вихрили тук, все пак имат хубав край  Peace, искрено се радвам за вас момичета Hug, все пак ще кажа и нещо друго за тези, които няма  да чуят отговор за отрицателен резултат:
Знайте, че муковисцидозата не винаги е толкова страшна, колкото е описано в нета. Ние си гледаме децата съвсем нормално, е, с малко повече грижи и внимание, но в един определен момент и нашия живот влиза в ритъм. Децата ни са много специални и осмислят живота ни  по най-невероятния начин.Радваме се на всяка малка победа и постижение.
Освен това, казано съвсем прагматично- с напредването на медицината това заболяване много скоро ще стане съвсем лечимо и не толкова стигматизиращо.

Пожелавам здраве и късмет на всички Simple Smile   bouquet

# 156
  • Мнения: 943
Не съм влизала последните месеци във форума, бях страшно заета. За това и не съм отговорила на личните съобщения, извинявам се.
Виждам, че вълненията, които са се вихрили тук, все пак имат хубав край  Peace, искрено се радвам за вас момичета Hug, все пак ще кажа и нещо друго за тези, които няма  да чуят отговор за отрицателен резултат:
Знайте, че муковисцидозата не винаги е толкова страшна, колкото е описано в нета. Ние си гледаме децата съвсем нормално, е, с малко повече грижи и внимание, но в един определен момент и нашия живот влиза в ритъм. Децата ни са много специални и осмислят живота ни  по най-невероятния начин.Радваме се на всяка малка победа и постижение.
Освен това, казано съвсем прагматично- с напредването на медицината това заболяване много скоро ще стане съвсем лечимо и не толкова стигматизиращо.


Пожелавам здраве и късмет на всички Simple Smile   bouquet


Анито, благодаря ти, че писа. Мисля, че си в групата за муковисцидоза във фейсбук. От тревоги и притеснения не успях да благодаря, че ме приехте. Следя групата и се радвам на всяко постижение на медицината в тази насока. Вълнувам се много, виждайки как си помагате и колко държите един на друг и на децата си. Искам да попитам има ли начин да се регистрирам като член на Асоцацията. Не мога да помогна кой знае колко, но поне това... Пиши на лични, ако искаш, към кого мога да се обърна във Варна? Актуална ли е информацията в сайта?
Надявам се новостите да идват по-бързо тук и да са достъпни за децата и по-големите, разбира се Simple Smile
Желая ви само здраве, много здраве на вас и децата.
Относно децата - те са съвсем нормални, с нищо не се различават от останалите. Разликата е в родителите   bouquet

# 157
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ани, радвам се да ти видя Hug
Аз нахлувам в темата ви, но имам въпрос. Някои от вас имат ли апарат за откашляне? Искам информация от първа ръка, не от фирми.

# 158
  • Мнения: 489
Ани, радвам се да ти видя Hug
Аз нахлувам в темата ви, но имам въпрос. Някои от вас имат ли апарат за откашляне? Искам информация от първа ръка, не от фирми.
Раче Hug , какво представлява този апарат за откашляне ? Мисля, че нямаме, сподели, ако знаеш нещо.

mutafova78  Hug, представител на асоциация Муковисцидоза за Варна е Атанаска Георгиева, Телефон: 0878 944 688
на този линк има контактите и на другите членове на УС на асоциацията http://lifewithcf.org/?page_id=529

# 159
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ани, апарата го изписаха на младежа, защото много е спаднал обема на дроба му и вече не може да кашля сам. Виждала съм го само на снимка. Казаха ми, че ги изписват на деца с муковисцидоза и нашите проблеми. При вас можело и такава жилетка, но тя била противопоказна при нас.
Ако успея да събера 6225€ за да го купим ще имам отзиви от първа ръка. За сега няма надежда. На главата ми са само проблеми, проблеми и пак проблеми.
http://www.coughassiste70.respironics.com/accessories.html това е апарата.

# 160
  • Мнения: 489
Раче, не го знам този уред, ще погледна обстойно линка.
Ние ползваме - акапела, пеп маска, флутер.Най-общо казано тези уреди са механични и ряботят на принципа на вибрацията и така "разбиват" секрета. Пробвали ли сте с нещо такова, дали е подходящо за вас Sad

# 161
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Този уред не само разбива секрета ми би трябвало и да го изсмуква. А дали е така ........ Напоследък съм станала много подозрителна.

# 162
  • Мнения: 489
Този уред не само разбива секрета ми би трябвало и да го изсмуква. А дали е така ........ Напоследък съм станала много подозрителна.
Ехеей, супер! Ще поразпитам из чужбинските си приятели със сигурност тук никой го няма.

# 163
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Казаха ми, че за сега е продаден само един на малко дете със спинална мускулна атрофия.

# 164
  • Мнения: 20
Здравейте! Пише ли някой тук?

# 165
  • Мнения: 32
Ми от скоро следя темата,но не е от най-активните.

# 166
  • Мнения: 11
Здравейте,
от скоро следя тази тема тук, тъй като това бе единствената информация която намерих. Ние минахме през изследванията за Муковисцидоза за 4-тири годишният ни син и реших да пиша тук, за да информирам всички които минават по нашия път.
Симптомите за които се усъмниха в Муковисцидоза бяха тези, че близо 8 месеца не спря да кашля - суха кашлица. Прие много антибиотици, ходихме на 4-тири различни лекари + 2 хомеопата и никой не бе категоричен какво му е. В един момент, решиха да пуснем потен тест, тъй като в този период той лежа 2-пъти в болница със съмнение за бронхит и втория път пневмония.
 Ние сме от Варна, а тук този потен тест се прави в Терапия. Обясниха ни, че има 3 нива така да се каже,
до 40% - няма Муковисцидоза
40% до 60% - съмнения за Муковисцидоза
над 60% - Категорично Муковисцидоза - но за да се потвърди се правят генетични изследвания в София.

Направихме го и излезе 39% - лекаря ни успокои и каза, че резултатите са добри и че няма Муковисцидоза, но за наше спокойствие тъй като е близо до 40% да си направим още един ако искаме. Макар и да нямаше смисъл го направихме и излезе 125%- Категорично Муковисцидоза! Тестовете ги направихме през 5 дни и не можехме да повярваме в разликата, звъннахме в терапия за обяснение и взеха да се обвиняват, че едните не взели правилно потта, а другите, че не го изследвали правилно. Пълен абсурд!!!
Изживяхме невероятен стрес и решихме да направим 3-ти тест на същото място за да потвърди една от двете тези. Генетиците изследващи потта, казаха, че когато резултата е бил 125% е бил единствения на който са правили потен тест и 4-тири очи го гледали, а първия ден били няколко потни теста и някой може да е разменен нещо случайно!!!! Едва ли не клоняха, че са сигурни за 125%. Третия тест излезе 51% което е 3-тия възможен вариант!!!!!! Никой не можа да ни даде обяснение, как от три възможни варианта, всеки път показваше различен, от  няма, до може би, до има със сигурност Муковисцидоза!!! Всичко това в рамките на седмица!
 Потресени сме от подигравката която си направиха с нас и детето ни! Единственото което разбрахме от жените които вземаха потта е, че имало сестра която се занимавала с това, но я уволнили и от тогава те трябвало да се занимават, а явно не знаят какво точно правят! Не обвинявам лично тях, не знам къде е грешката, но явно има такава и трябва да се забрани правенето на потен тест В Терапия! Не им се доверявайте за Потен Тест във Варна - Терапия, правете си тестовете в София, това е жива подигравка с нас!!! Ние веднага пуснахме генетични тестове в София, защото все пак имахме един положителен, платихме 420лв. за експресна поръчка 10 дена-но хванахме празници и станаха 20. Другия по-евтин вариант бе да чакаме 2 месеца, но как да оцелеем през тях? Тези 20 дни в които чакахме, бяха най-кошмарните в живота ни, всеки ден сълзи и мъка, получих сърдечен пристъп, влязох във филм в който, ако чакате в момента знаете какво е! След 20 дни, получихме резултатите - НЯМА Муковисцидоза! Безкрайно щастливи сме, но животът ни се съкрати, не, че нямаше да го приемем и да се борим с това, но чакането за малко да ме погуби и за какво??? заради измислените резултати в Терапия за потен тест! Не им се доверявайте, не влизайте във филми, не ходете изобщо там за потен тест, защото какъвто и да е резултата ви, явно ще е грешен, при нас така излезе 3 пъти, 3 резултата!  #2gunfire СРАМОТА! Виждам, че не се пише в тази тема, но аз стигнах точно до нея и четях какво сте писали, за това пиша тук, за да помогна на вас които сте в същото положение в момента. За тези които се борят с болестта, стискам палци и ще помагаме с каквото можем! Желая успех на всички, никой не знае какво му е писано!

Последна редакция: пн, 16 май 2016, 23:07 от krasi_video

# 167
  • Мнения: 943
Краси, минахме през нещо подобно миналата пролет, но нашите проблеми бяха с малабсорбция, а не дихателни. Правихме само един потен тест, който излезе 84. Веднага след това пуснахме генетчино изследване - отрицателно. През този месец и половина, през които чаках резултатите станах друг човек и още не мога да се възстановя.
Има си изисквания за направа на потен тест и не мисля, че във Варна те се спазват. Освен това, неофициално чух, че апаратът им повишавал с около 20 резултата. Не зная дали е истина.
И все пак... Има лекари в Терапията, както и човечни сестри. Надявам се тези, които не са призвани да помагат на хората, просто да си тръгнат от там. 
Желая здраве на всички, които се борят с тази болест! Прегръдки!

# 168
  • Мнения: 11
Здравей mutafova78,
Докато чакахме резултата четях именно вашите постове и точно те ме провокираха да пиша сега. С тях ни помогнахте, особено като видяхме, че се допускат грешки като във вашия случай. Видях как в постовете си питахте и търсехте някой да сподели, дали е минал през това. За това се надявам с нашата история да помогна на други хора преминаващи през потния тест в терапия.
В терапия като цяло технологията за потен тест е остаряла, това и лекари ни го споделиха по-късно. От вас разбрах, че има процедури при правене на теста, но там 3-пъти го правихме и никой не ни каза за тях. Даже ни се подразниха, че го правим 3 пъти, сякаш на нас ни е приятно това! Не обвинявам всички лекари и сестри в терапия, а  смятам, че изобщо не трябва да се допуска да се прави този тест там. Не гледат сериозно на него, не знаят какво точно правят и за малко да ни погубят в мъки. Системата е сбъркана много по-нагоре от сестри и лекари. Сигурен съм, че има и много други такива случай. Искам всички които минат по нашия път с изследвания за потен тест в терапия и видят това което съм писал, да си дадът ясна представа за какво става въпрос и да не си приченяват този излишен стрес. Просто ако имат нужда от потен тест да си го направят в София, там предполагам няма да допуснат подобно нещо. Не знам как да имам доверие изобщо, но се благодаря на господ за крайния генетичен резултат.
Колкото до тези които се борят с болестта радвам се, че правите стъпки на пред, видях клипът ви със звездите които са ви подкрепили. Страхотно видео и инициатива.

# 169
  • Мнения: 23
Здравейте мили майчета !
Нахлувам в темата ви ,притеснена и объркана . . .
Накратко синът ми е на 2г и почти 5 м. От бебе наддава по-малко , но има апетит и си яде даже повече от сестра си / на 6г./ Също така от бебе ,изпражненията са му гъсто -кашави , до сега не съм виждала оформено ако . Не са течни ,но не са и оформени.Та по този повод , го заведохме при гастроентеролог.
Направихме всевъзможни тестове на акото , няма бактерии , няма паразити , ПКК в норма, само амилазата е 178 при граници до 100 , копроцитограма чиста без мастни капки, кръв от пръстчето за глутенова непоносимост - отрицателен и накрая направихме Потен тест.
Резултата е 35 хлориди и 65 натрий . Докторката каза ,че е блзико до граничния - 40 и ще го повтаряме,но аз навсякъде чета ,че за деца под 6 г. нормата е до 30 . . .
Моля ви кажете, имам ли основание да се притеснявам преди втория тест ?! Мисля да направим и генетичен ,много съм притеснена и не знам къде се намирам.Не мисля трезво , предполагам всички сте минали през това . . .
В момента приема Креон 10000 и забелязвам ,че малко е наддал. При започването му беше 10,700 , в моента е около 11 - 11,100кг. след 20 дни прием.

# 170
  • Мнения: 93
Здравейте,сина ми е на 6 години.Когато се роди му откриха рефлукс и не наддаваше.Във Варна му направиха 3  потни теста-първия беше 80,втория 65 и след 1 година му направихме пак беше 33.През тази година му пуснахме генетични изследвания,32 мутации изследваха и не откриха нито една мутация.Казаха ни че едвали имаме мукувисцидоза.Спряхме да се тревожим до днес.От няколко месеца има влажна кашлица,всеки ден се изкашля по 1-2пъти.Носих го на лекар ,гърдите му са чисти.Замислих се дали нямаме найстина мукувисцидоза.Другото което ме тревожи ,че сме малко изостанали на ръст и тегло.18кг 115см.Кажете ми имам ли повод за притеснение ,къде да отида да направим потен тест ?В София към кой лекар да се обърна и телефон ако може.

# 171
  • Варна
  • Мнения: 1 417
София, Александровска болница, доц. д-р Гергана Петрова

# 172
  • Мнения: 732
Здравейте,бихте ли ме насочили къде в Бургас може да се направи потен тест на дете на 8 г.

# 173
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Здравейте, виждам, че темата е поизоставена, но не открих друга. Искам да попитам нещо - при раждането още в болницата правят пакет генетични изследвания на бебетата и резултати казват само при наличие на проблем. Муковисцидозата влиза ли в този пакет с изследвания?

# 174
  • Варна
  • Мнения: 1 417
Здравейте, виждам, че темата е поизоставена, но не открих друга. Искам да попитам нещо - при раждането още в болницата правят пакет генетични изследвания на бебетата и резултати казват само при наличие на проблем. Муковисцидозата влиза ли в този пакет с изследвания?

Изследването за Муковисцидоза не влиза в този пакет.

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Благодаря ви

# 176
  • Мнения: 6
Момичета, моля споделете на колко от тези с позитивни тестове, децата им са със солета пот.Моята принцеса е на 1г.от 2-ри м.усетих, че е солена целувката! Казах на педиатърката, а тя ми каза да увелича вит Д.На всеки преглед и напомням, че е солена, и чак сега ми каза да пусна потен тест.Моля споделете опит за сега не е боледувала тежко 2 хреми изкарахме, но за седмица отшумяват с чай от лайка и виброцил!

# 177
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Тъкмо щях да питам отрицателен потен тест и скенер на гръдна клетка без данни за кистична фиброза, отхвърля ли диагноза муковисцидоза. Като исках да споделя и, че потния тест ми се видя много несериозна и претупана работа в Света Марина Варна.
Изненадах се, че прочетох същото по горе  за Света Марина и противоречивите резултати. Моя е отрицателен, но като чета по горе изобщо не трябва да го взимам на предвид.

И тъй като муковисцидозата не е свързана само с дихателната система а и с други, от скенер на бял дроб не се вижда кистозна фиброза, дали все пак може да има такава диагноза на други системи?

Иначе Симптоматиката е налице честа и стигаща до много сериозна.

# 178
  • Мнения: 4 785
На сина ми е правен тест на потта (и още много други изследвания), когато беше на 10 месеца заради непрекъснати бронхити и бронхиолити, които изобщо не минаваха независимо от броя инхалации. Той беше отрицателен и тогава пулмологът, който го следеше, каза, че при отрицателен такъв тест няма начин детето да има муковисцидоза. При нас друг се оказа проблемът, който предизвиква бронхитите и бронхиолитите. След като го установихме и започнахме да го лекуваме, гърдите на детето се изчистиха за около месец.

# 179
  • Мнения: 33
Здравейте, темата е стара, но се надявам някой да се включи. Ще кача снимка на изпражнение на моето бебе (2.5м), за да кажете дали ви прилича на мазно? За мен консистенцията е на темперна боичка, но няма мазнина около него, а по-скоро самото аки е по-маслено, ако мога да се изразя така. Притеснена съм, няма други симптоми на болестта, освен че през първия си месец докато беше на кърма, изпражненията бяха по-редки, придружени със слуз и бели топченца неусвоена храна. Сега е на АМ.

# 180
  • Мнения: 135
Здравейте !Моето дете е на 3 г. и преди един месец забелязах,че има мазнина в изпражненията ,беше яла няколко парченца калмари и шепа ядки преди няколко дни и като казах на личната каза ,че според нея е от тази храна ,изписа ми пробиотик и се оправиха .Сега днес пак забелязах мазно и пак се сетих ,че мъжа ми и беше дал няколко лешника и хляба ни беше със семки и семена .Прочетох за муковисцидозата и се замислих дали да не и пусна този потен тест за който пишете .Не е боледувала често , но като бебе имаше желязодефицитна анемия .Винаги ли са мазни изпражненията при муковисцидоза?

# 181
  • Мнения: 4
Здравейте,
Дали в тази тема има родители на деца с Първична цилиарна дискинезия?

# 182
  • Мнения: 1 103
Здравейте, някой има ли актуална информация къде е най-добре да се направи потен тест? Гледам, че и в Токуда се прави, но дали е добре там да се прави или къде?
Дъщеря ми е на 4г. като бебе беше диагностицирана с абкм, от 9месеца има неспирна непродуктивна кашлица и акитата й винаги са кашави но пък не са по-често от 1 на ден, най-често са през ден но често с несмляна храна. Не изостава на ръст, даже е едра, но винаги с подут корем. През лятото е доста солена направо лепкава кожата й и желязото винаги е под долна граница въпреки, че яде яйца и месо. Пулмоложката каза, че дробовете й са чисти и има секрет в носа и че муковисцидоза било нещо съвсем различно, но аз съм доста притеснена. Предстои да се консултираме и с УНГ но ми се иска да направим и теста за да сме наясно.

# 183
  • Мнения: 1
Здравейте, нова съм тук ще се радвам някоя майка която има дете с муковицидоза и е запозната добре с болестта да ми пише.

# 184
  • Варна
  • Мнения: 1 417
Здравейте, нова съм тук ще се радвам някоя майка която има дете с муковицидоза и е запозната добре с болестта да ми пише.
Може да се свържете с родители във Фейсбук група

# 185
  • Мнения: 4 307
Здравейте,  има ли фейсбук група или въобще място, на което да контактуват по-възрастни пациенти?
Съпругът ми го диагностицираха наскоро. Изследванията са добри, храносмилателния тракт не е засегнат, но дих. капацитет е нисък. Пулмозим прави около месец и му се отразява добре. Спортува и прави кардио.

# 186
  • Мнения: 93
В горния коментар е качена групата.Там е за всички,не само за деца.
Здравейте,  има ли фейсбук група или въобще място, на което да контактуват по-възрастни пациенти?
Съпругът ми го диагностицираха наскоро. Изследванията са добри, храносмилателния тракт не е засегнат, но дих. капацитет е нисък. Пулмозим прави около месец и му се отразява добре. Спортува и прави кардио.

# 187
  • Мнения: 4 307
Благодаря! Вчера опитвах, но през друг браузър и не успявах да я отворя.

Общи условия

Активация на акаунт