Меню за Никулден

  • 53 672
  • 304
  •   1
Отговори
# 30
  • Бургас
  • Мнения: 103
kasi7 как правиш снежните човечета,оформяш топки предполагам ,но с какво украсяваш?

# 31
  • Мнения: 178
ninfie много лесно все едно правиш снежен човек навън.Правя 3 топчета с различна големина очички-пипер нос -морковче от туршия.шапката или парче чешка или маслинка и  да не забравиш метлата.Стават страхотни и децата се радват.Успех. Peace

# 32
  • Мнения: 5 228
Ние нямаме именници на Никулден, но всяка година го празнуваме сериозно. До сега все с пъстърва или сьомга, но тази година съм решила за първи път да направя шаран. Не съм решила още дали ще е в тесто или не, но във всеки случай ще е пълнен с орехи, лук, гъби и стафиди. За гарнитура  или варени картофи с копър и масло, или печени на фурна с чесън.

# 33
  • София
  • Мнения: 387
Аз ще накарам мъжа ми да направи рибата, защото я прави божествена. Миналата година ни прави ципура в морска сол и лаврак в плик за печене, задушен с босилек, бяло вино, каперси, домати и не знам още какво беше, но беше превъзходна, много крехка и ароматна. Сигурно ще има нещо пържено, много обичаме филе от щука пържено. Това ще е от към риба, а за салата ще заложим на класика- зелена салата и картофена салата с кисели краставички, лук, маслини, копър и магданоз.

# 34
  • Мнения: 1 236
Зависи какво харесвате като начин на готвене у вас. По принцип всяка риба става вкусна и лесна като се сложи във фурната, покрита с кръгли резени лимон и домат, малко масло, и да се запече. Може да се направят и кръгли резени чушка и домат, ето така например:

http://farm4.static.flickr.com/3235/2825774000_29cbc5814c.jpg

Ако правиш голяма риба като шаран или толстолоб, цели, и ако харесваш украси, ето един вариянт, който може да се приложи след като е опечена рибата цяла (може и пълнена):

http://farm4.static.flickr.com/3599/3599589277_c90704ba68.jpg

Най-лесната гарнитура са задушени картофи, нарязани на четвъртинки.
Или ето ти една салата от картофи и краставица (репичките може да ги пропуснеш):

http://farm4.static.flickr.com/3424/3405118649_bd1765c472.jpg

Ако искаш нещо по-интерено, може да направиш риба с хрупкаво орехово покритие - става за случаите, когато ще готвиш риба, която не може да се пълни, филе например. Нарязваш глава лук, омешваш го със счукани орехи и подправки на вкус (магданоз, чер пипер, зелен лук), добавяш малко галета, и с тази смес покриваш рибата като притискаш леко да полепне добре. И така печеш:

http://farm4.static.flickr.com/3457/3256084763_1e1d3fa70e_m.jpg

Може да гарнираш с картофена и със зелена салата.

Друг вариянт, ако имаш по-малка риба за трапезата, пъстърва например, може да я увиеш в парчета пушени гърди и така да я опечеш.

http://farm2.static.flickr.com/1324/977053039_eab5f16157_m.jpg

Като допълнение на вечерята може да опечеш питка, но да я оформиш като риба.
За десерт може да направиш нещо леко - например шоколадово руло (от кексово тесто). Изпичаш пандишпанов блат за рулото, намазваш го със сладко, върху сладкото намазваш смес от равни количества захар и сирене Филаделфия, и навиваш. Нарязваш го на парчета преди сервиране.

http://farm3.static.flickr.com/2081/2424387429_6e8dd498ff_m.jpg

Последна редакция: нд, 29 ное 2009, 01:01 от Кремче Ванилия

# 35
  • Мнения: 216
А рецепти няма ли да пусне някои как се правят всичките тези вкусотии с риба-салатите ми са ясни-но досега риба не съм приготвяла,имам си именничка и съм решила да се постарая този път Blushама нямам никаква идея как да гтотвя или да напълня един шаран да речем или нещо такова по-елементарно newsm53 newsm53

# 36
  • София
  • Мнения: 1 654
Пъстърва с резенчета лимон, моркови и зехтин в коремчето, увита във фолио и опечена на скара. Гарнитура -задушени броколи и картофено пюре.

# 37
  • Мнения: 1 236
нямам никаква идея как да гтотвя или да напълня един шаран да речем или нещо такова по-елементарно

Съвсем елементарно е да напълниш едно шаранче  Wink Почистваш шарана, намасляваш една тава и правиш плънката. Плънка може да направиш ето така: нарязваш 2 глави лук на кубчета, запържваш в повечко олио докато стане лука прозрачен, добавяш 1ч натрошени орехи, 1чл чубрица, 1\2 чл червен пипер, 1\4чл млян чер пипер, настърганата кора от 2 лимона, сол на вкус. Пълниш шаранчето, зашиваш с плътен конец. Нарязваш двата лимона на кръгчета, с които покриваш дъното на намаслената тава. Отгоре слагаш приготвения по-горе шаран.  Върху шарана редиш кръгчета домати, да се покрие целия, ръсваш малко сол и чер пипер. Печеш. За гарнитура правиш една картофена салата (варени картофи, суров лук, оцет, олио, магданоз).

# 38
  • Мнения: 69
В нашето семейство Никулден е голям празник-мъжа ми е именник.ще направя няколко рибни салати-гръцка с риба тон,рулца от раци с царевица,хайвер,картофена с пушена риба.ще има няколко вида риба-бяла панирана,пържен сафрид,и някаква на скара.

# 39
  • София
  • Мнения: 12 554
Ние нямаме именници, а и риба особено не обичам. Така че ако имам муза най-вероятно пъстърва ще опека във фолио или скумрия.
Мразя шаран - както и да я правя тази риба винаги ми мирише на гадост  Sick

# 40
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 451
tutulina,относно паламуда,ако не си яла,направи го пържен. Моят баща беше рибар и редовно ни правеше пържен паламуд. Не го режи на тригули,а най-вкусен и сочен става като го разрежеш на 4,по ширина и по дължина на две. И пържиш само в брашно,сервираш с лимон. Друго не му трябва.

         Благодаря много  Flowers Sunflower Ще пробвам и така ще имаме два вида риба: филе от сом вече закупено и пържен паламуд, за салатките вече писах. Grinning

# 41
  • Мнения: 214
Рибка някаква на скара/още не съм решила каква/,много обичаме изпечена върху морска сол.Картофена салата,зелена салата с рибки перла и скаридите с бяло вино и сметана на Блонди.
Искам да попитам дали риба тип котлет/котлет от Амур /и други подобни биха станали вкусни по същият начин-запечени с морска сол newsm78

# 42
  • Мнения: 355
В неделя бях в една от пицариите "Виктория". Опитах една пъстърва, която беше приготвена много интересно. Почистена от кости, беше запържена (в брашно), за да стане хрупкава. Отгоре беше покрита със бял сос от френски сирена, смесен със ситно натрошени печени бадеми. Сирената бяха неутрални (Бри) с леко присъствие на синьо сирене. Бадемите хрупкаха много приятно, но аз бих поръсила само отгоре с тях - видяха ми се много като смес със соса. Според мен може да се направи с всяка по-лека и немиризлива риба.
Въпроса е как да се обогати салатата, така, че да не е само картофена - имате ли идеи? newsm78.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 103
Незнам дали ще е много подходяща,но аз правя една унгарска салата. Тук много момичета е правят,но под друго име,просто аз е имам записана като унгарска. Става въпрос за следното- 4 варени картофа,грах,варени яйца- 2 бр.няколко кисели краставички,майонеза и кашкавал.На дъното на купа нареждам пластове от продуктите-започвам с настърганите 2 картофа,върху тях примерно 2 краставички настъргани,после ч яйце,намазвам с майонеза и правя втори ред от същите зеленчуци.Най-отгоре настъргано яйце,майонеза и обилно настърган кашкавал.Може да сложите маслини,някакъв колбас и каквото ви дойде като идея.Има много подобни предложения из форума. Единствено е малко по-тежка като салата и с рибата не всеки ще е предпочете.

# 44
  • Мнения: 1 236

Въпроса е как да се обогати салатата, така, че да не е само картофена - имате ли идеи? newsm78.

Вместо картофи може да ползваш авокадо  Peace
Или пак към картофките добавяш задушени моркови, броколи, маруля, лимонов сок, чер пипер  Wink
Не знам какво точно се намира по магазините до вас, но ми се струва че в Кауфланд има разнообразие. Затова ето още един пример:
картофи, краставица, репички, магданоз, печен сусам:
http://farm1.static.flickr.com/193/465597612_f662cc9075.jpg

Последна редакция: вт, 01 дек 2009, 02:28 от Кремче Ванилия

Общи условия

Активация на акаунт