Роял Айсинг - Семинарна тема

  • 72 245
  • 141
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 091

Маже ли се пликът , на който се шприцоват елементите, с масло или нещо друго предварително?

С абсолютно нищо не се маже.

С каква консистенция се рисува цветето?Нормална?
Това е въпрос на предпочитание. Аз предпочитам нормална ( до леко по-течна), защото не засъхва толкова бързо и имаш време да размажеш. Работи се цвете по цвете, да не тръгне някой да ги очертае и после да иска да размазва, само казвам Simple Smile

Със същата консистенция ли е пеперудата?
Кое на пеперудата? Контурите са с нормален до твърд айсинг, вътрешността е с течен?

Какво ще стане, ако избършем просто “грешната линийка” на пеперуденото крило и я намажем наново?
Никакъв проблем! Както се вижда на едно от последните клипчета аз вдигнах дори рисуваното цвете ( което нормално не се прави) и се отлепи без проблем, въпреки че беше размазан айсинга с четка.

Кога и къде трябва да се съблюдават непрекъснатите линии?В смисъл, не може ли да се прекъснат някъде по грешка и къде не бива да се коригира, например по контура...
Навсякъде е добре да не се прекъсват Simple Smile. Чак фатално не мисля, че е, но все пак ако се случи грешка намираш вариант да я прикриеш по най-добрия начин.

Кой е накрайника за екстеншън уърка – единичка и 4??Иначе  разбрах, че се прави най-добре с 3 . Бях цялата ухо....
Аз правих с 4 и 1 ( тънките с 1, по-плътните с 4), но по принцип препоръчват да се прави с от 3 нагоре, разбира се най-дебелите 6-7-8- и т.н. не са препоръчителни. Моят съвет е да започнеш с по-плътна линия, за да ти свикне ръката. Упражнявай се и когато вече се чувстваш комфортно с един номер, премини на по-тънкия.

Засъхва ли айсинга в поша?Трябва ли да се работи бързо?


Не, защото както обясних в клипчетата се завива настрани, така че реално въздух не влиза в него. Не си спомням дали обясних ( мисля, че да, но не съм 100% сигурна), че накрайникът за шприцоване ако се остави да престои просто така на поша може да засъхне отпред, затова просто мокра кърпичка, салфетка или просто друга торбичка би ви свършила работа, ако сложите върха вътре, за да не засъхва. Аз така или иначе след като съм ползвала и оставила настрана поша винаги махам първите няколко капки.

Ако е сложен в поша и се втечни, може ли да го извадим от там и “коригираме”?
Защо да се втечни айсинга? Това не би трябвало да се случва. Ако просто си направила по-течен айсинг и искаш по-твърд, няма никакъв проблем да го върнеш обратно и доразбиеш с още пудра захар, в този смисъл на думата - да. Затова и е желателно да сложиш малко айсинг за проба, ако е ОК като консистенция винаги може да допълниш още в поша.

Какво е желателно за фигурите./Решетките на пирамидата/ във клип 9? Клипчето ми забива по средата...”Желателно е за фигурите.....брррр”

Сега ще погледна и ще ти кажа.

За какво се ползва най-твърдата консистенция?Запълване на картинки?
Най-твърдата консистенция може да се ползва и за решетки, както и за директно шприцоване на елементи в/у самата торта. Неща, които трябва да засъхнат бързо и да не променят формата си от момента на шприцоване.  
Обясни какво имаш предвид под запълване на картинки?


С коя консистенция се лепи? Най-твърдата...??

По принцип може да има различни степени на твърдост, с това, което аз показах като "най-твърдо" на клипчетата бих предпочела да лепя, защото засъхва достатъчно бързо.

# 16
  • Мнения: 7 091
Какво е желателно за фигурите./Решетките на пирамидата/ във клип 9? Клипчето ми забива по средата...”Желателно е за фигурите.....брррр”
Сега ще погледна и ще ти кажа.

Нямам представа защо така е станало на това място  newsm78
Казвам, че е желателно, да не кажа задължително фигурите да са с абсолютно един и същи размер, за да може да паснат добре едно за друго.  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 74
Sarah, там където обяснявах за разреждането на айсинга обясних и за мехурчетата, как да се избягват и т.н. Не мога сега да се сетя в коя част беше точно, но беше преди пеперудата.  Peace

Да – на 5-то филмче е обяснено (някой не е гледал внимателно). Значи тези шупли са само от вкарания въздух по време на разбъркването – много интересно, защото не съм разбърквала енергично. А този номер с изтръскването на купа за да излязат мехурчетата на повърхността не го знаех.
Изобщо следващия път като работа с Royal Icing ще приложа тези неща, които научих сега. Благодаря   bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 2 113
Добро утро Simple Smile

Сега ще напиша рецептата, която първо ползвах за айсинга. Има и варианта да се добави глицерин (Sarah)

2 белтъка
1 мл (1/4 чл) лимонов сок
500 гр (3 1/2 чч) пресята пудра захар
5 мл (1 чл) глицерин* (при необходимост)


*За глицерина пише, че не се добавя, ако айсингът се прави по рецепта със сух белтък, ако с айсинга ще се правят фини детайли и шприцоване на цветя, т.н., защото предотвратява пълното засъхване и декорацията не може да се втвърди. Количеството е от 5-8мл на 500гр пудра. Добавя се към готовия айсинг и се разбърква добре.

rien
Какво ще стане, ако избършем просто “грешната линийка” на пеперуденото крило и я намажем наново?
Когато съм работила нещо подобно ( в малкия си опит с айсинг) направо върху тортата, винаги имам една влажна четка до мен, с нея много лесно се отстраняват грешки, но това трябва да става на мига. Четката да не е много мокра, защото оставя после леко гланцирана следа по тортата.

Ако е сложен в поша и се втечни, може ли да го извадим от там и “коригираме”?
Тандури, на мен също ми се втечнява след определено време в поша, докато работя, например, разбила съм го до почти твърд връх, стават си ясни контури, после започват да се разливат...

За пълненето на поша - хубаво е да се пълни малко, около 1/2, защото иначе ръката се отдалечава от работната повърхност и е по-трудно да се владее контура. Другото при препълването е, че може да започне да избива отгоре, което по средата на напрегната работа си е голяма досада.

За съхранението (сега се сещам) - последният път оцветявах айсинг и трябваше малко количество да държа другаде - сложих го в онези стъклени чашки от горчица, които са с плътни пласмасови капачки. Доста удобно и наистина плътно затварят.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 09:21 от dimitrina73

# 19
  • София
  • Мнения: 2 671
Дими, Тандури, големи благодарности за този семинар!!!

Тъй като РА /белтъчната глазура/ съдържа сурови белтъци доста хора имаме притеснения за здравословността й. Някой срещал ли е конкретна информация по въпроса?

Често се ползват белтъци на прах /meringue powder/, които обаче не се намират в Бг. В сайта www.dominomag.com предлагаха белтъците на прах да се заменят с смлени на прах готови целувки, още от Коледа се опитвам да изпробвам това, целувките си седят смлени и пресети в едно пликче, дано успея, за да се включа с резултати. Давам и конкретната рецепта от сайта:

 Royal Icing:

    * ½ с.л. белтъци на прах (вж *предложението по-долу!)
    * ¼ ч.ч.топла вода
    * щипка винен камък/ cream of tartar
    * 2 ч.ч. (0.454 кг.) пудра захар
С миксера на слаба скорост комбинирайте пръвите три съставки, добавете пудрата захар и на средна скорост разбивайте, докато се поеме захарта. Увеличете скоростта и разбивайте, докато получите плътна и лъскава смес - около 5 мин.

*Ако не можете да намерите белтъци на прах, можете  също така да вземете целувки, да ги смелите и да използвате вместо белтъците на прах.

# 20
  • У дома
  • Мнения: 1 741


Ето и днешния принос от мен, специално за дамите харесващи роял айсинг.

Дими, Тандури, страхотен семинар!!!   bouquet

Моят опит от днес - нищо не излезе от работата с накрайник и затова не стана симетрично. Беше приятно и много по-лесно за работа с хартиен плик. Като посвикне ръката не е и толкова трудно. Въпрос на практика и време е.
По рецепта един белтък се разбива с две чаши захар. На мен ми отиде много по-малко. Правя го на око.
Основата - рън аут - беше с милиметри по-малка и се счупи от тежестта. Мерете много точно!!!!!!!!!!!! Бяло и лилаво са цветовете, но нощните снимки са така.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 10:51 от Atalanta

# 21
  • Мнения: 1 610
Тандури, Под запълване на картинки имам предвид трансфер върху торта  , който се прави и с други средства- желатин , шоколад и ми се стори, че може с най-твърдия да се пълни, заради лъскавината. всъщност си отговорих ,не с най-твърдия, а с най-течния айсинг се работи в такива случай.
Сега се чудя> Може ли директно върху торта да се прави това упражнение с айсинг ,описано по горе?
Надявам се не ставам досадна,това са си просто хаотични разсъждения, които естествено ще отпаднат в процеса на работа... Hug
Голяма борба с първия клип....Отивам за хиляден път да се опитам да гледам.

Може ли роял айсинг елемент/независимо какъв/ да бъде закрепен на непокрита торта или се топи от всички кремове?

Уау, Аталанта, как направи борда, без да го чупиш и да изглежда непрекъснат? newsm78 

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 10:56 от rien

# 22
  • У дома
  • Мнения: 1 741
rien , борда е картинка, върху която слагаш прозрачна хартия и правиш контурите с твърд, а вътре с течен айсинг. Или чертаеш окръжност и отвън си развихряш фантазията.

Я да видим кой ще познае как преодолях гравитацията? Това ми беше най-забавно!

# 23
  • Мнения: 1 610
Е да де, но как го направи непрекъснат. Аз си представям, че има трябва да направя 100 елемента и после да ги слепя, или хартийката трябва под дъга да я изсуша или и аз незнам, бедно ми е въображеннието.
Предположение 1>Гравитацията си я преодоляла като си шприцовала пресен твърд айсинг върху тортата и си го "бучнала вътре"

# 24
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Много благодаря .Е сега ми стана ясно.
Хайде за Цветница ще пробвам.Въпреки че кой ли ще го яде ,но за пуста красота. Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 2 113
Румя, за безопасността на белтъка, може с малко захар, бъркане с телена бъркалка да се загрее на водна баня до 70С, това го пастьоризира. За наличността му в България - някой спомена, че на Кадемлия имало, а аз бях намерила преди време това - http://www.royal-v.domino.bg/prod-1_bg.htm#5egg и това - http://ovobul.bg/home/products.php.

Аталанта, чудно упражнение по темата си направила.
Сега, аз не разбрах много кое как наричате в дискусията - това, лилавото (като каренце с рязана бродерия) е run-out, върху който си поставила "тортата", след като е бил изсъхнал, така ли? А украсата по горния ръб на тортата как си направила изправена - намясто ли, или си я качвала след изсъхване и за коя гравитация говориш? Ако си я правила намясто и е трябвало да ги държиш изправени тези извити нишки, може би си сложила преди това около тортата незалепваща лента и тогава си ги правила, а те са се облягали на нея....това е съвсем фантозно предлжение, нямам представа как се прави това и ще ми е интересно да разкажеш Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 485
Огромни благодарности към dimitrina73 и Tandoori за положения труд и предоставената възможност да
се запознаем с това "велико" за мен изкуство-работа с роял айсинг! smile3525
Благодаря ви!!!

Изгледах с голям интерес всички видеота,отговорих си до някъде на въпросите,които са възниквали при мен-за което съм
много доволна!И понеже нямам никакъв опит-правила съм опити 3-4 пъти,но досега не съм използвала нищо върху торта
искам да споделя какво се получи при последният ми опит преди 3 дни.Идеята ми беше да направя много твърд айсинг за рози,
и мисля,че поне донякъде се справих сама за себе си.Снимах консистенцията,но незнам дали е трябвало да е такава,и няколко рози.
Опитах да правя елементи,но незнам защо-всичко ми се счупи при отлепянето. SadНо в случая използвах едно печатарско фолио,което
явно съдържа нещо,което задържа като с лепило айсинга и не се отлепя.Успях да отлепя само една пеперуда с много усилия,която
впоследствие се счупи.

Може ли роял айсинг елемент/независимо какъв/ да бъде закрепен на непокрита торта или се топи от всички кремове?

Риен, аз направих опит с розите-направих мъфини,които украсих отгоре със сметанов крем-сложих роза-все още не се е разтопила,за разлика от цвете от захарно тесто.Но може би защото е по твърд айсинга,но незнам дали фини елементи,които Тандури показа биха издържали.Надявам се тя да ти отговори. Peace

И моите въпроси:
-Как се правят тези подгънати елементи от втората торта ,която бях пуснала преди няколко дни?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382085.135
-Коя е грешката ми при розите-много ли е гъст айсинга или не?
-При покриване на тортата с айсинг не може ли да не се слага бадемов марципан,понеже съм виждала директно върху блата да се замазва?
-Каква е всъщност ролята на глицерина като съставка
-Защо се втечнява ,когато престои(имах 2 подобни случая)?
-Въпроса към Аталанта зададох в тортената тема,но се надявам тук да отговори по- подробно


Извинявам се за въпросите,че станаха доста,със сигурност има още,но....да не ставам нахална Wink

# 27
  • Мнения: 1 610
Фиор, даваш линк към моя "Берт и Ърни", който определено не заслужава такова внимание като тези сватбени пиадестали
Линк към темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382085.msg10653376#msg10653376
Предлагам да постнем картинките направо тук . позволявам си да го направя, понеже и на мен ми е интересно как стават...

# 28
  • София
  • Мнения: 2 113
-Как се правят тези подгънати елементи от втората торта ,която бях пуснала преди няколко дни?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382085.135

Мисля, че загънатите триъгълни фрагменти са направени отделно и са изсушени на похдодяща, извита основа. Впоследствие върху подложката на тортата е направено това filigree (нагънатата нишка) и самите извити фрагменти са свързани визуално с по една права черта. Самите елементи ми изглеждат направени с технологиите на пеперудата на Тандури.

-Коя е грешката ми при розите-много ли е гъст айсинга или не?
Сравнявайки твоята консистенция с тази на Тандури, а и с мои успешни и неуспешни опити, захарта си я добавила вероятно на по-големи порции и/или е дошла повече. Защото няма тази гладкост и блясък, които трябва да има.

-При покриване на тортата с айсинг не може ли да не се слага бадемов марципан,понеже съм виждала директно върху блата да се замазва?

Не знам отговора, само мога да предполагам - бадемовото покрите изглажда доста тортата, изолира айснига от влагата на тортата.

Каква е всъщност ролята на глицерина като съставка-
Аз по-горе писах, но и тук - за да не се втвърдява айсингът, което е желателно само при използването му като покритие на торта.

Защо се втечнява ,когато престои(имах 2 подобни случая)?
Този въпрос го имам и аз, дано някои знае и отговори. Praynig

# 29
  • Мнения: 157
не намирам думи да изразя огромната си благодарност.Дими,Тандури  newsm20
Румя,Аталанта,Риен  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт