Роял Айсинг - Семинарна тема

  • 72 248
  • 141
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 113
Мили момичета, преди да ви предложа накратко информацията, която описва днешната семинарна тема – Роял айсинг (Royal Icing), моля да имате предвид няколко неща:
-   Не съм водила семинари преди, дори и виртуални, но затова пък ме води желанието посредством такива и подобни начинания да си направим пребиваването в Тортената тема по-разнообразно, полезно и работно. Надявам се, че тази първа тема ще окуражи и други от нас да пуснат вбъдеще идеи, които да обсъдим – има толкова неща, за които можем да си поговорим, да споделим чуто, видяно, пробвано (успешно или не).
-   Към всяка такава тема, ще има препратка в Библиотеката, за да можем ние и всички, които имат интерес вбъдеще, да си направим справка.
-   Цялата тази информация, която излагам по-долу е нещо, което може да се намери в интернет и/или да се прочете в книги и специализирани издания, но се надявам, че предложена тук, на нашите страници, ще е по-достъпна и удобна за всички. Това, което няма как да се намери в книги, е нашият конкретен, споделен опит, затова – благодаря на Тандури за добронамереността и труда, както и на всяка от вас, която спедели нещо, което знае или иска да знае по темата.

Определение:
Royal Icing (Крем Роял, белтъчна глазура) включва в състава си основно яйчни белтъци (сурови, пастьоризирани, на прах), стабилизатор (лимонов сок, cream of tartar (винен камък)) и пудра захар. Когато с него се замазва торта, то може да се добави глицерин, за да се предотврати пълно втвърдяване. Пропорциите на продуктите варират според рецептата, технологията също. По-долу ще предложа това, което аз знам и съм пробвала, а в Тортената Библиотека и сега има няколко рецепти. Консистенцията на този айсинг/крем може да варира според това, което трябва да се постигне, но в крайна сметка, след като изсъхне, изделието, приготвено от него, остава твърдо (макар и доста крехко) и при подходящо съхранение (без претенции да е ядливо) може да трае неограничено време.

Основни принципи на приготовление:
Най-често се препоръчва този айсинг да се прави наръка с дървена лъжица. Предимството на ръчния начин пред този с миксер, е да не се вкарват много въздушни мехурчета в семстта, които впоследствие, при шприцоването да накъсват рисунъка. Правила съм го 2 пъти на ръка, отнема адски много време, поне на мен, много сили и накрая ръката почти ми се схвана. Вярно е обаче, че единиственият ми успешно приготвен айсинг, беше правен по ръчния начин. Белтъците с лимоновия сок се разбъркват малко, колкото да се накъсат и се добавя помалко част от пресятата пудра захар, дотолкова, че да се получи средно-гъст крем.
Оттам насетне започва разбиването, като добавянето на пудра става помалко, за да не се предозира и да стане на ситни грашки, което прави айснга доста негоден за работа, защото се къса и задръства накрайниците.
Трябва да се получи гладка и лъскава смес.

Гъстотата за различните цели е различна:
*течна – за запълване на очертания, постига се като се втечни (с лимонов сок/вода) айсинг, който вече е достигнал някоя от следващите фази
*мек връх (при вдигане на лъжицата, айсингът, който се повлича след нея, оформя леко клюмнал връх)
*твърд връх (при вдигане на лъжицата, айсингът, който се повлича след нея, оформя изправен връх) за очертания и фини детайли.

Съхранение: Съхранява се в плътно затварящи се съдове или покрити с полиетиленово фолио, покрити с влажна кърпа. Много бързо засъхва, ако част от айсингът засъхне, то не бива да се разбърква с останалия, защото натрошените изсъхнали частици ще развалят цялото количество. Накрайникът, с който се работи, макар и оставен закратко настрани, също трябва да се покрива.
Ако се съхранява за по-дълго време, влажната кърпа може да втечни айсинга. При мен, дори и покрит плътно с прозрачно фолио, пак се втечнява, дори и за времето през което работя...налага се да го разбивам пак, за да го върна в подходящо състояние. Изсъхналите изделия трябва да се предпазват от влага, включително и от конденз.

Оцветяване: Най-успешните оцветители са тези като паста (не съм ползвала такива), течните е добре да се слагат преди да се втечнява айсинга, за да не стане твърде рядък. Да се избягват такива, които съдържат глицерин, защото това може да попречи на изделието да засъхне напълно. След престой, цветът леко потъмнява.

Техники и видове украси:



Замазване на торта:

   
Тортата трябва предварително да е покрита с бадемов марципан. Използва се рецепта, която съдържа глицерин. Нанасят се поне 2 слоя, като всеки следващ се нанася след засъхването на предходния, до получаване на желаната загладеност.

Дантели:
(Използва се айсинг, разбит до твърд връх и накрайници – 0,1,2) Някои от дантелите се правят директно на тортата, други, се правят върху незалепващо покритие и след изсъхването си, се прикрепят с помощта на айсинг върху тортата.

Filigree



Lace



Broderie Anglaise



Brush Embroidery (Бродерия с четка)
 


(Използва се айсинг, разбит до твърд връх и накрайници – 0,1,2) Очертават се контурите на мотива с 1-2 щриха, един по един и с влажна тънка, кръгла четка (потапя се или във вода, или в белтък) се размазва част от контура навътре от очертанието. Най-напред се рисуват тези части от мотива, които се виждат на заден план. След като рисунката засъхне, може да се допълни с шприцовани детайли (жилки на листа, тичинки) и да се оцвети допълнително.

Pressure Piping


Run-out, collars





(твърд връх)


Любопитни факти: Шприцоването е откирто вероятно по случайност в Бордо, Франция някъде през 19-ти век. Добива популярност при украсата на кралските торти във Великобритания пак тогава. Днес, австралийските и южноафриканските сладкарски школи, наред с традиционните европейски, се сочат за водещи в работата с Royal Icing.



Използвани са снимки от:

Professional Cake Decorating, Toba Garrett
The Essential Guide to Cake Decorating, Murdoch Books
The International School of Sugar Art, Nicholas Lodge

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 23:01 от dimitrina73

# 1
  • София
  • Мнения: 2 113
Филмчетата на Tandoori

Благодаря ти, Тандури!!!!!!  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 185
Леле леле благодаря ви момичета, страшни сте   bouquet .

# 3
  • Мнения: 7 091
Дими, аз ти благодаря, че ми даде възможност и оправдание най-накрая да се наканя да пробвам много неща, които отлагах. Момичета, видеото, което съм заснела не е "учебно", в този смисъл на думата аз да съм специалиста, който ви учи. Аз самата се уча и държа да уточня, че много неща ги пробвах за първи път сега, вкл и рецептата за самия айсинг ( досега ползвах друга).
Надявам се на някой да му е полезно Simple Smile

Дими, страхотна работа си свършила по събиране на информацията.   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 610
Изчаках да се пуснат филмчетата, за да се запиша за следене. Отивам да ги гледам сега.
Дими , Тандури   bouquet

# 5
  • Мнения: 310
Олеле, страхотни сте, отивам да гледам клипчетата  Hug   bouquet

# 6
  • Мнения: 2 708
Момичета, от мен, искрен поклон. Тандури, тези неща до сега уж ги чета, уж си мисля че ееееей сега ще ги сФана и не става и не става. Сега май почва да ми святка. Благодаря и на Дими за синтезираната информация, преведена и разяснена.
Възхищавам се и благодаря за всеотдайността и алтруизма на Тандури. Hug Hug Hug

# 7
  • Мнения: 452
И аз много благодаря за клипчетата.
Тандури   bouquet страхотно си се справила,гледах само малка част и отивам да довършвам.
Дими благодаря и на теб   bouquet

# 8
  • Мнения: 466
Огромно благодаря  и на двете ви за полезната информация и страхотните клипчета !

Тандури, много си сладка и много добре обесняваш! 

# 9
  • София
  • Мнения: 413
И тук да кажа БРАВО и БЛАГОДАРЯ скъпа dimitrina73!!!!!!

# 10
  • Мнения: 452
Страхотно е,научих много и се надявам в най-скоро време да пробвам.
А ето какво имам и аз запаметено на моя комп,надявам се да е полезно.Там има и други уроци.
http://subscribe.ru/archive/home.eat.tortmaster/200501/09025050.html

# 11
  • София
  • Мнения: 74
Изгледах филмчетата. Страхотна работа! Поздравления! Аз просто нямам думи …
Идеята за семинарни теми също е много добра! И понеже е семинар, и понеже темата ми е интересна веднага се включвам с коментар и най-вече с въпроси.

Предварително искам да кажа че опита ми с Royal Icing е малък – от украсата на коледните сладки. Използвала съм само Icing на прах, за оцветяване съм ползвала течни боички, а не тези като паста както се препоръчва тук. Но след като разредих Royal Icing-а  допълнително за запълване на контурите и след като изсъхна се образуваха едни шупли по повърхността – никак не ми хареса този ефект. А преди разреждането повърхността беше гладка. Забелязвали ли сте такова нещо? – ако някой е правил фигурки да сподели …

И другия ми въпрос е – ако с Royal Icing-а ще се покрива торта, колко глицерин трябва да се сложи? Никога не съм го използвала за покриване – само за декорация.

# 12
  • Мнения: 7 091
Предварително искам да кажа че опита ми с Royal Icing е малък – от украсата на коледните сладки. Използвала съм само Icing на прах, за оцветяване съм ползвала течни боички, а не тези като паста както се препоръчва тук. Но след като разредих Royal Icing-а  допълнително за запълване на контурите и след като изсъхна се образуваха едни шупли по повърхността – никак не ми хареса този ефект. А преди разреждането повърхността беше гладка. Забелязвали ли сте такова нещо? – ако някой е правил фигурки да сподели …

Sarah, там където обяснявах за разреждането на айсинга обясних и за мехурчетата, как да се избягват и т.н. Не мога сега да се сетя в коя част беше точно, но беше преди пеперудата.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 610
Моя опит> Направих един айсинг от белтъци като разбивах с вилица. стана изключително течен. с него спретнах точно един надпис и един контур на България направо върху тортата
Коментар> Супер, всичко беше супер...1,2,3,4,5,6,7,8 това беше много готин трик! Стори ми се, че много бързо разбива миксера след добавяне на захар за правене на по-твърд айсинг.Аз досега си мислях, че трябва бавно да се разбива...Надявам се утре да видя и клип 1.
За да не се повторя после с някого направо си копирам въпросите, които възникнаха по време на гледане на филмчетата/ да кажа, че филм 1 не ми се отоври, явно много го искахме едновременно/

Маже ли се пликът , на който се шприцоват елементите, с масло или нещо друго предварително?
С каква консистенция се рисува цветето?Нормална?
Със същата консистенция ли е пеперудата?
Какво ще стане, ако избършем просто “грешната линийка” на пеперуденото крило и я намажем наново?
Кога и къде трябва да се съблюдават непрекъснатите линии?В смисъл, не може ли да се прекъснат някъде по грешка и къде не бива да се коригира, например по контура...
Кой е накрайника за екстеншън уърка – единичка и 4??Иначе  разбрах, че се прави най-добре с 3 . Бях цялата ухо....
Засъхва ли айсинга в поша?Трябва ли да се работи бързо?
Ако е сложен в поша и се втечни, може ли да го извадим от там и “коригираме”?
Какво е желателно за фигурите./Решетките на пирамидата/ във клип 9? Клипчето ми забива по средата...”Желателно е за фигурите.....брррр”
За какво се ползва най-твърдата консистенция?Запълване на картинки?
С коя консистенция се лепи? Най-твърдата...??

# 14
  • Мнения: 484
Дими,Тандури,голямо благодаря за труда и времето,което отделяте за да ни ограмотите /поне мен де/    bouquet  bouquet  bouquet

# 15
  • Мнения: 7 091

Маже ли се пликът , на който се шприцоват елементите, с масло или нещо друго предварително?

С абсолютно нищо не се маже.

С каква консистенция се рисува цветето?Нормална?
Това е въпрос на предпочитание. Аз предпочитам нормална ( до леко по-течна), защото не засъхва толкова бързо и имаш време да размажеш. Работи се цвете по цвете, да не тръгне някой да ги очертае и после да иска да размазва, само казвам Simple Smile

Със същата консистенция ли е пеперудата?
Кое на пеперудата? Контурите са с нормален до твърд айсинг, вътрешността е с течен?

Какво ще стане, ако избършем просто “грешната линийка” на пеперуденото крило и я намажем наново?
Никакъв проблем! Както се вижда на едно от последните клипчета аз вдигнах дори рисуваното цвете ( което нормално не се прави) и се отлепи без проблем, въпреки че беше размазан айсинга с четка.

Кога и къде трябва да се съблюдават непрекъснатите линии?В смисъл, не може ли да се прекъснат някъде по грешка и къде не бива да се коригира, например по контура...
Навсякъде е добре да не се прекъсват Simple Smile. Чак фатално не мисля, че е, но все пак ако се случи грешка намираш вариант да я прикриеш по най-добрия начин.

Кой е накрайника за екстеншън уърка – единичка и 4??Иначе  разбрах, че се прави най-добре с 3 . Бях цялата ухо....
Аз правих с 4 и 1 ( тънките с 1, по-плътните с 4), но по принцип препоръчват да се прави с от 3 нагоре, разбира се най-дебелите 6-7-8- и т.н. не са препоръчителни. Моят съвет е да започнеш с по-плътна линия, за да ти свикне ръката. Упражнявай се и когато вече се чувстваш комфортно с един номер, премини на по-тънкия.

Засъхва ли айсинга в поша?Трябва ли да се работи бързо?


Не, защото както обясних в клипчетата се завива настрани, така че реално въздух не влиза в него. Не си спомням дали обясних ( мисля, че да, но не съм 100% сигурна), че накрайникът за шприцоване ако се остави да престои просто така на поша може да засъхне отпред, затова просто мокра кърпичка, салфетка или просто друга торбичка би ви свършила работа, ако сложите върха вътре, за да не засъхва. Аз така или иначе след като съм ползвала и оставила настрана поша винаги махам първите няколко капки.

Ако е сложен в поша и се втечни, може ли да го извадим от там и “коригираме”?
Защо да се втечни айсинга? Това не би трябвало да се случва. Ако просто си направила по-течен айсинг и искаш по-твърд, няма никакъв проблем да го върнеш обратно и доразбиеш с още пудра захар, в този смисъл на думата - да. Затова и е желателно да сложиш малко айсинг за проба, ако е ОК като консистенция винаги може да допълниш още в поша.

Какво е желателно за фигурите./Решетките на пирамидата/ във клип 9? Клипчето ми забива по средата...”Желателно е за фигурите.....брррр”

Сега ще погледна и ще ти кажа.

За какво се ползва най-твърдата консистенция?Запълване на картинки?
Най-твърдата консистенция може да се ползва и за решетки, както и за директно шприцоване на елементи в/у самата торта. Неща, които трябва да засъхнат бързо и да не променят формата си от момента на шприцоване.  
Обясни какво имаш предвид под запълване на картинки?


С коя консистенция се лепи? Най-твърдата...??

По принцип може да има различни степени на твърдост, с това, което аз показах като "най-твърдо" на клипчетата бих предпочела да лепя, защото засъхва достатъчно бързо.

# 16
  • Мнения: 7 091
Какво е желателно за фигурите./Решетките на пирамидата/ във клип 9? Клипчето ми забива по средата...”Желателно е за фигурите.....брррр”
Сега ще погледна и ще ти кажа.

Нямам представа защо така е станало на това място  newsm78
Казвам, че е желателно, да не кажа задължително фигурите да са с абсолютно един и същи размер, за да може да паснат добре едно за друго.  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 74
Sarah, там където обяснявах за разреждането на айсинга обясних и за мехурчетата, как да се избягват и т.н. Не мога сега да се сетя в коя част беше точно, но беше преди пеперудата.  Peace

Да – на 5-то филмче е обяснено (някой не е гледал внимателно). Значи тези шупли са само от вкарания въздух по време на разбъркването – много интересно, защото не съм разбърквала енергично. А този номер с изтръскването на купа за да излязат мехурчетата на повърхността не го знаех.
Изобщо следващия път като работа с Royal Icing ще приложа тези неща, които научих сега. Благодаря   bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 2 113
Добро утро Simple Smile

Сега ще напиша рецептата, която първо ползвах за айсинга. Има и варианта да се добави глицерин (Sarah)

2 белтъка
1 мл (1/4 чл) лимонов сок
500 гр (3 1/2 чч) пресята пудра захар
5 мл (1 чл) глицерин* (при необходимост)


*За глицерина пише, че не се добавя, ако айсингът се прави по рецепта със сух белтък, ако с айсинга ще се правят фини детайли и шприцоване на цветя, т.н., защото предотвратява пълното засъхване и декорацията не може да се втвърди. Количеството е от 5-8мл на 500гр пудра. Добавя се към готовия айсинг и се разбърква добре.

rien
Какво ще стане, ако избършем просто “грешната линийка” на пеперуденото крило и я намажем наново?
Когато съм работила нещо подобно ( в малкия си опит с айсинг) направо върху тортата, винаги имам една влажна четка до мен, с нея много лесно се отстраняват грешки, но това трябва да става на мига. Четката да не е много мокра, защото оставя после леко гланцирана следа по тортата.

Ако е сложен в поша и се втечни, може ли да го извадим от там и “коригираме”?
Тандури, на мен също ми се втечнява след определено време в поша, докато работя, например, разбила съм го до почти твърд връх, стават си ясни контури, после започват да се разливат...

За пълненето на поша - хубаво е да се пълни малко, около 1/2, защото иначе ръката се отдалечава от работната повърхност и е по-трудно да се владее контура. Другото при препълването е, че може да започне да избива отгоре, което по средата на напрегната работа си е голяма досада.

За съхранението (сега се сещам) - последният път оцветявах айсинг и трябваше малко количество да държа другаде - сложих го в онези стъклени чашки от горчица, които са с плътни пласмасови капачки. Доста удобно и наистина плътно затварят.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 09:21 от dimitrina73

# 19
  • София
  • Мнения: 2 671
Дими, Тандури, големи благодарности за този семинар!!!

Тъй като РА /белтъчната глазура/ съдържа сурови белтъци доста хора имаме притеснения за здравословността й. Някой срещал ли е конкретна информация по въпроса?

Често се ползват белтъци на прах /meringue powder/, които обаче не се намират в Бг. В сайта www.dominomag.com предлагаха белтъците на прах да се заменят с смлени на прах готови целувки, още от Коледа се опитвам да изпробвам това, целувките си седят смлени и пресети в едно пликче, дано успея, за да се включа с резултати. Давам и конкретната рецепта от сайта:

 Royal Icing:

    * ½ с.л. белтъци на прах (вж *предложението по-долу!)
    * ¼ ч.ч.топла вода
    * щипка винен камък/ cream of tartar
    * 2 ч.ч. (0.454 кг.) пудра захар
С миксера на слаба скорост комбинирайте пръвите три съставки, добавете пудрата захар и на средна скорост разбивайте, докато се поеме захарта. Увеличете скоростта и разбивайте, докато получите плътна и лъскава смес - около 5 мин.

*Ако не можете да намерите белтъци на прах, можете  също така да вземете целувки, да ги смелите и да използвате вместо белтъците на прах.

# 20
  • У дома
  • Мнения: 1 741


Ето и днешния принос от мен, специално за дамите харесващи роял айсинг.

Дими, Тандури, страхотен семинар!!!   bouquet

Моят опит от днес - нищо не излезе от работата с накрайник и затова не стана симетрично. Беше приятно и много по-лесно за работа с хартиен плик. Като посвикне ръката не е и толкова трудно. Въпрос на практика и време е.
По рецепта един белтък се разбива с две чаши захар. На мен ми отиде много по-малко. Правя го на око.
Основата - рън аут - беше с милиметри по-малка и се счупи от тежестта. Мерете много точно!!!!!!!!!!!! Бяло и лилаво са цветовете, но нощните снимки са така.

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 10:51 от Atalanta

# 21
  • Мнения: 1 610
Тандури, Под запълване на картинки имам предвид трансфер върху торта  , който се прави и с други средства- желатин , шоколад и ми се стори, че може с най-твърдия да се пълни, заради лъскавината. всъщност си отговорих ,не с най-твърдия, а с най-течния айсинг се работи в такива случай.
Сега се чудя> Може ли директно върху торта да се прави това упражнение с айсинг ,описано по горе?
Надявам се не ставам досадна,това са си просто хаотични разсъждения, които естествено ще отпаднат в процеса на работа... Hug
Голяма борба с първия клип....Отивам за хиляден път да се опитам да гледам.

Може ли роял айсинг елемент/независимо какъв/ да бъде закрепен на непокрита торта или се топи от всички кремове?

Уау, Аталанта, как направи борда, без да го чупиш и да изглежда непрекъснат? newsm78 

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 10:56 от rien

# 22
  • У дома
  • Мнения: 1 741
rien , борда е картинка, върху която слагаш прозрачна хартия и правиш контурите с твърд, а вътре с течен айсинг. Или чертаеш окръжност и отвън си развихряш фантазията.

Я да видим кой ще познае как преодолях гравитацията? Това ми беше най-забавно!

# 23
  • Мнения: 1 610
Е да де, но как го направи непрекъснат. Аз си представям, че има трябва да направя 100 елемента и после да ги слепя, или хартийката трябва под дъга да я изсуша или и аз незнам, бедно ми е въображеннието.
Предположение 1>Гравитацията си я преодоляла като си шприцовала пресен твърд айсинг върху тортата и си го "бучнала вътре"

# 24
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Много благодаря .Е сега ми стана ясно.
Хайде за Цветница ще пробвам.Въпреки че кой ли ще го яде ,но за пуста красота. Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 2 113
Румя, за безопасността на белтъка, може с малко захар, бъркане с телена бъркалка да се загрее на водна баня до 70С, това го пастьоризира. За наличността му в България - някой спомена, че на Кадемлия имало, а аз бях намерила преди време това - http://www.royal-v.domino.bg/prod-1_bg.htm#5egg и това - http://ovobul.bg/home/products.php.

Аталанта, чудно упражнение по темата си направила.
Сега, аз не разбрах много кое как наричате в дискусията - това, лилавото (като каренце с рязана бродерия) е run-out, върху който си поставила "тортата", след като е бил изсъхнал, така ли? А украсата по горния ръб на тортата как си направила изправена - намясто ли, или си я качвала след изсъхване и за коя гравитация говориш? Ако си я правила намясто и е трябвало да ги държиш изправени тези извити нишки, може би си сложила преди това около тортата незалепваща лента и тогава си ги правила, а те са се облягали на нея....това е съвсем фантозно предлжение, нямам представа как се прави това и ще ми е интересно да разкажеш Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 485
Огромни благодарности към dimitrina73 и Tandoori за положения труд и предоставената възможност да
се запознаем с това "велико" за мен изкуство-работа с роял айсинг! smile3525
Благодаря ви!!!

Изгледах с голям интерес всички видеота,отговорих си до някъде на въпросите,които са възниквали при мен-за което съм
много доволна!И понеже нямам никакъв опит-правила съм опити 3-4 пъти,но досега не съм използвала нищо върху торта
искам да споделя какво се получи при последният ми опит преди 3 дни.Идеята ми беше да направя много твърд айсинг за рози,
и мисля,че поне донякъде се справих сама за себе си.Снимах консистенцията,но незнам дали е трябвало да е такава,и няколко рози.
Опитах да правя елементи,но незнам защо-всичко ми се счупи при отлепянето. SadНо в случая използвах едно печатарско фолио,което
явно съдържа нещо,което задържа като с лепило айсинга и не се отлепя.Успях да отлепя само една пеперуда с много усилия,която
впоследствие се счупи.

Може ли роял айсинг елемент/независимо какъв/ да бъде закрепен на непокрита торта или се топи от всички кремове?

Риен, аз направих опит с розите-направих мъфини,които украсих отгоре със сметанов крем-сложих роза-все още не се е разтопила,за разлика от цвете от захарно тесто.Но може би защото е по твърд айсинга,но незнам дали фини елементи,които Тандури показа биха издържали.Надявам се тя да ти отговори. Peace

И моите въпроси:
-Как се правят тези подгънати елементи от втората торта ,която бях пуснала преди няколко дни?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382085.135
-Коя е грешката ми при розите-много ли е гъст айсинга или не?
-При покриване на тортата с айсинг не може ли да не се слага бадемов марципан,понеже съм виждала директно върху блата да се замазва?
-Каква е всъщност ролята на глицерина като съставка
-Защо се втечнява ,когато престои(имах 2 подобни случая)?
-Въпроса към Аталанта зададох в тортената тема,но се надявам тук да отговори по- подробно


Извинявам се за въпросите,че станаха доста,със сигурност има още,но....да не ставам нахална Wink

# 27
  • Мнения: 1 610
Фиор, даваш линк към моя "Берт и Ърни", който определено не заслужава такова внимание като тези сватбени пиадестали
Линк към темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382085.msg10653376#msg10653376
Предлагам да постнем картинките направо тук . позволявам си да го направя, понеже и на мен ми е интересно как стават...

# 28
  • София
  • Мнения: 2 113
-Как се правят тези подгънати елементи от втората торта ,която бях пуснала преди няколко дни?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382085.135

Мисля, че загънатите триъгълни фрагменти са направени отделно и са изсушени на похдодяща, извита основа. Впоследствие върху подложката на тортата е направено това filigree (нагънатата нишка) и самите извити фрагменти са свързани визуално с по една права черта. Самите елементи ми изглеждат направени с технологиите на пеперудата на Тандури.

-Коя е грешката ми при розите-много ли е гъст айсинга или не?
Сравнявайки твоята консистенция с тази на Тандури, а и с мои успешни и неуспешни опити, захарта си я добавила вероятно на по-големи порции и/или е дошла повече. Защото няма тази гладкост и блясък, които трябва да има.

-При покриване на тортата с айсинг не може ли да не се слага бадемов марципан,понеже съм виждала директно върху блата да се замазва?

Не знам отговора, само мога да предполагам - бадемовото покрите изглажда доста тортата, изолира айснига от влагата на тортата.

Каква е всъщност ролята на глицерина като съставка-
Аз по-горе писах, но и тук - за да не се втвърдява айсингът, което е желателно само при използването му като покритие на торта.

Защо се втечнява ,когато престои(имах 2 подобни случая)?
Този въпрос го имам и аз, дано някои знае и отговори. Praynig

# 29
  • Мнения: 157
не намирам думи да изразя огромната си благодарност.Дими,Тандури  newsm20
Румя,Аталанта,Риен  bouquet

# 30
  • Мнения: 634
Огромни благодарнсти,на Димитрина и на Тадури.Момичета невероятни сте.Искам да споделя ,че през 1987г.тогава когато аз учех в техникумът имах учителка по практика рускиня.Тя ни показа как се прави крем Шаум който е от белтък и сварен захарен сирап.Та него го разбивахме само на ръка и то на водна баня.Той също се използваше за такива деликатни украси ,но от тогава не съм виждала такова нещо.Благодаря ви мили дами ,върнахте ме 21 година назад.Със сигурност при първа възможност (когато остана свободна )ще пробвам този вид украса и ще докладвам.

# 31
  • Мнения: 6 776
Първо, да благодаря на Тандури и Дими за времето,което са отделили за тази инициатива и за всичката информация,която ни поднасят на тепсия   bouquet .

-При покриване на тортата с айсинг не може ли да не се слага бадемов марципан,понеже съм виждала директно върху блата да се замазва?

Може,но ако искаш да загладиш тортата ще трябва да ползваш доста айсинг,а той като се втвърди не мисля,че е най-вкусното нещо.
Навремето,когато сметаната беше лукс или пък изобщо я нямаше,а за фондани и моделиращи маси даже не бяхме чували, белтъчната глазура беше единствения начин да постигнеш бяло покритие на торта.Тогава съм правила торти покрити по този начин.Консистенцията беше такава,че да може да се шприцова.Под нея обикновено имаше крем и не се втвърдяваше много.

-Как се правят тези подгънати елементи от втората торта ,която бях пуснала преди няколко дни?
Както е казала Дими правени са отделно,точно като пеперудата на Тандури,а могат да съхнат напримерно върху дебела точилка или шише,за да придобият тази извита форма.

Преди две години правих някакви опити с роял айсинг

На коледния кекс по ръба съм ползвала филиграни.Принтирах си на лист няколко реда с желаните мотиви.После отгоре сложих хартия за печене и забодох с габърчета,за да не се шава.Шприцовах и оставих да изсъхнат(трябваше им много малко време,защото са доста тънички).След това се отлепиха сами.Все още имам от тях в една кутия.Коледната звезда пък е маслен крем смесен с роял айсинг.Шприцована е също върху хартия за печене,но и трябваше доста време (може би около 4-5 дена) ,за да позасъхне и да може да се мести без проблеми.Втвърди се доста,но понеже е доста дебела в средата, дълго остана някак си по-мека.И от нея имам в кутия ,но вече е съвсем твърда.

# 32
  • Мнения: 492
Tandoori и  Дими    smile3501 smile3501 smile3501 безценен семинар и безценни филмчета   bouquet   Тandoori, голяма сладурана си, неочаквах да си толкова млада, представях си те  като жена на средна въздраст, защото винаги си толкова мъдра и  имаш отговор на почти всички въпроси. момичета, благодаря ви за невероятния труд  и търпение  bouquet

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 14:42 от svetlane

# 33
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте мили дами - и аз цоп в кюпа:)  bouquet

Тандури, Дими, благодаря ви за идеята и старанието, времето и усилията, които сте отделили да организирате и представите този семинар! Hug Heart Eyes

Благодаря и на всички момичета, които са се включили със съвети, идеи и въпроси!  bouquet

Да си кажа и аз опита. Роял айсинг или както аз си казвам белтъчна глазура ползвам основно при украсата на меденките, но понякога и при торти. Наистина е много капризна консистенцията и трябва опит за да се постигне добре. Аз ползвам само пресни белтъци, за целта ги прецеждам през тънък дамски чорап, за да няма бели възелчета, които има белтъка. Захарта ми е пресята през много ситно сито за чай (големите сита са едри) или напоследък тук може да се купи специална прахообразна захар - наистина ситна като пудра. Слагам няколко капки лимон или бял оцет за стягане на белтъците и на един белтък една чаена лъжичка натурално нишесте - държи по-добре. И аз съм бъркала само два пъти до сега на ръка, но е много трудоемко и затова правя само малка част от глазурата така, за по-финните линии, а другото с миксер. Някъде четох, че ставало с ножовата приставка (като за майонеза), но още не съм пробвала. Иначе знам и варианта на Албенка със захарния сироп, но и така още не съм пробвала - казват обаче че така става наистина много нежна глазурата.

Някой питаше защо се втечнява белтъка при работа - отговора е прост от топлината на ръката. А в хладилника пък се утаява белтъка и е нужно да се разбие отново.

Ами това е от мен (не че казах нещо ново де), само да допълня, че работата с белтъчна глазура изисква опити, търпение и точна ръка! Peace

Последна редакция: пн, 18 ное 2013, 19:04 от natalyna

# 34
  • Мнения: 1 485
-Коя е грешката ми при розите-много ли е гъст айсинга или не?
Сравнявайки твоята консистенция с тази на Тандури, а и с мои успешни и неуспешни опити, захарта си я добавила вероятно на по-големи порции и/или е дошла повече. Защото няма тази гладкост и блясък, които трябва да има.

Може и да се съглася с мнението ти,но искам да поясня нещо.Преди време Милена ми беше обяснявала по- подробно за гъстотата
на айсинга за рози:
Копирам директно това,което обясни
За цветята айсинга трябва да е твърд (образуват се връхчета като е със съответната консистенция), а за розите още по- твърд Crazy Доста сила трябва да се шприцоват розите, но поне не се чупят.

И тази консистенция беше точно такава,аз просто добавих повече захар,за да опитам за рози.Опитах и с по- гладък като на Тандури,но се разливаха като постоят известно време,а при тази дори след 2-3 мин престой позволяваха да дооформя леко с пръст.

А относно- покриването-също си мисля,че не бих го хапнала,но само попитах информативно.

Аз,това което съм правила с айсинг- (сега се сетих върху торта) е - тази, като е по рецептата с глицерина,листата,дръжките и отстрани сърчицата са с такъв.Но после се втвърдиха...

Някой питаше защо се втечнява белтъка при работа - отговора е прост от топлината на ръката. А в хладилника пък се утаява белтъка и е нужно да се разбие отново.

Аз питах,но и други се интересуват.
По конкретно го задавам обаче: -защо се втечнява,не когато е в поша и от топлината на ръката,а количеството,което стои в купата,покрито с влажна кърпа?

По повод крема Шаум-ще се позволя да дам рецепта,която Пепи преди време ми беше пратила,но така и не съм я пробвала
все още-поради липса на термометър.
Надявам се да не се сърди  bouquet

Аз съм си запазила рецвптата от good-cook-а. Ето оргинала.

Рецепа:
Захар 670гр.
Вода 200гр.
Яйца 335гр.
Ван.Пудра 25гр.

Средно тегло на яйцата 43гр. ( желтък 20гр., белтък 23гр.)

Захарта се разтваря в гореща вода (4:1) и се вари до достигане на 118-120°C.
Успоредно с това се разбиват белтъците, до увеличаване на обема им 7 пъти.
Сиропа се излива на тънка струйка в разбитите белтъци (непрекъснато себие с миксера). Добавя се ванилена пудра (според мен натурална ванилия) и лимонената киселина. Продължава да се бие 10 мин.

Сори за дългия пост Embarassed Embarassed Embarassed

# 35
  • София
  • Мнения: 2 113
Албенче, 2в1, Нат - много ви благодаря!
Фиор, аз пак за консистенцията, възможно е пък, да не е точно от количеството захар, а от подаването й към разбиваната смес, от тази книга, която четох преди да пробвам първия път, знам, че трябва да е на малки дози, за да не стане на бучици, а да остане гладко и лъскаво. За втечняването - ако е доста мокра кърпата, може и да поема айсинга от нейната влажност. Последните пъти пробвах да покривам първо със стреч и после и кърпа за всеки случай.
Много са ти хубави сърчицата на тортата! Точна ръка:)

# 36
  • Мнения: 7 091
Ще се опитам да отговоря на няколко въпроса, които съм пропуснала вчера, Дими е отговорила на повечето, но искам и аз да споделя нещо.

За въпроса за втечняването на айсинга:
- втечняване в пакетчето- сега разбрах какво се има предвид и моето предположение е следното- слагате твърде много айсинг в поша! Затова на няколко пъти обяснявах, че се слага по много малко, за да може бързо да се изразходва, да пасва в дланта ви като размер и по този начин да ви е по-удобно за работа. Другият плюс е, че като работите бързо не се разтапя толкова от топлината на ръцете. Освен това споменах и друго ( не си спомням в кой клип), че преди всяко ново вземане на айсинг се разбива отново за кратко консистенцията на айсинга. Аз затова докато не приключа работа с него не го прибирам в кутия, а го оставям в купата, в която съм го разбила, за да мога да го завъртя преди да напълня отново.
- за втечняването в кутията за съхранение- дими го е обяснила много добре, затова пак казвам- завърта се с миксера винаги преди да се ползва отново.
- за втечняването в купата за разбиване. На мен лично не ми се е случвало да престои в тази купа толкова много, че да се втечни. Ако се втечнява за 5-10 мин значи нещо не е наред с консистенцията. Ако се държи с дни обаче вътре е нормално да се отдели дори нещо като вода.  Peace


Фиор, за розите- нямам представа защо не са се получили, защото не мога да видя каква е консистенцията, която си използвала. Понякога обаче ако се сложи твърде много пудра захар пак не е добре. Затова е и въпрос на опит и практика.


За борда на Аталанта
- Скот Уули в едно от ДВД-тата си показва именно как се прави подобна основа за торта и аз си мислех да ви покажа, но просто щеше да отнеме доста време.
Накратко, вместо да обличате основата( подложката) си с фондан или с хартия, правите нещо като run-out, с този разлетия айсинг. Очертавате 2 кръга, единия точно по външния ръб на подложката, другия, който се явява вътрешен трябва да е с диаметъра на тортата, която ще поставите вътре. След това изливате роял айсинг и разбърквате с четчица докато стане гладко и равно и оставяте да изсъхне. Става твърдо като камък.

Светлане, изчерви ме  Embarassed Simple Smile Аз толкова много се притеснявах, че няма къде повече  Laughing

Риен, за двете картинки

- първата с булката- направени са по начина, по който аз направих пирамидата. Както казах много неща още исках да покажа и пробвам, просто нямах времето и затова толкова набързо направих пирамидата.
Отделни елементи, които са направени легнали и после след като се отлепят ги слепвате с роял айсинг. Дори може да забалежите къде са слепени ако се вгледате.
Аз много исках да покажа как се прави и купол, защото е много интересно при отлепването, но за съжаление не ми стигна времето.

- за втората розова торта- извитите елементи са направени в/у извита основа по начина, по който аз направих пеперудата. Оставени са да изсъхнат и после са закрепени. Завъртулките отстрани ( м/у двата етажа) са направени легнали просто като елементи, ако се вгледате ще видите две точки от айсинг ( на горния и долен етаж) и там е залепен елемента. Другите неща са направени директно в/у тортата.


Риен -Може ли роял айсинг елемент/независимо какъв/ да бъде закрепен на непокрита торта или се топи от всички кремове?
Тук бих казала зависи от елемента. Ако в/у непокрита торта имаш предвид непокрита с фондан, а с някакъв крем вместо това, разбира се.
Като начало основните 2 врага на Роял айсинг са мазнината и влагата. Има ли ги тези две неща, нито ще се втвърди като хората, нито ще прилича на нещо. Готови елементи може да се сложат разбира се в/у крем, но там има и друг момент- колко дълго ще стоят при представянето на тортата. Ако мислите да я съхранявате така повече от няколко часа има голям шанс елементите ви да се размекнат от влагата в крема ( например ако е сметанов).
По принцип роял айсинг се ползва най-вече в/у фондан, защото ако сте чакали 2-3-4 дни да ви изсъхне един елемент, определено не бихте искали да може да му се радвате само 1-2-3-4 часа. А и като става въпрос за сватбени торти, те се приготвят доста повече време предварително.

Риен- Под запълване на картинки имам предвид трансфер върху торта  , който се прави и с други средства- желатин , шоколад и ми се стори, че може с най-твърдия да се пълни, заради лъскавината. всъщност си отговорих ,не с най-твърдия, а с най-течния айсинг се работи в такива случай.
Сега се чудя> Може ли директно върху торта да се прави това упражнение с айсинг ,описано по горе?


Извинявам се, но все още не мога да разбера както точно искаш да кажеш:
- че искаш да правиш трансфер с шоколад, желатин и на някои места да добавиш роял айсинг ( не съветвам!)
- че искаш директно да направиш роял айсинг "трансфер" в/у тортата? 

Ако е второто, пак не съветвам да е направо в/у тортата, защото първо ще ти е много трудно да си стабилизираш ръката така, както ако го правиш на фонданова подложка например или направо в/у джоб или пергаментова хартия. Второ, ще ти изсъхне много по-бавно, през това време ще трябва да си държиш тортата на открито ( защото не е желателно да е в хладилник айсинга, суши се на открито) и пак не те съветвам.
Въобще накратко няма причина да сушиш такъв елемент в/у тортата.  Laughing

За безопасността на роял айсинга

Независимо за какво използване на яйца става въпрос в кухнята, трябва да се спазват безупречни хигиенни правила като например:
- мийте си ръцете преди и след пипане на сурови яйца
-съранявайте ги само в хладилник
- мийте яйцата точно преди да ги използвате, не по-рано
-никога не използвайте яйца с пукната черупка
- старайте се да не попада част от черупката в яйцето, когато го счупите и ако това се случи извадете с прибор, не с пръст или с останалата черупка.

По принцип бактериите имат нужда от подходяща среда за да се развиват. При високо Рh ( нивото на киселинност) този растеж се подтиска, затова се добавя и лимоновия сок или крем тартар, допълнително високото съдържание на захар не позволява на бактериите да се развиват.
Аз лично не бих сервирала сурови яйца на деца под никаква форма- било то в айсинг, крем и т.н., но много хора го правят. Вкусовите качества на кремовете със сурови яйца са незаменими, признавам, аз самата много ги обичам, но съм боледувала от салмонелоза веднъж....и искам да кажа, че не е красива картинка. Това си е обаче само мой личен страх!
Шанса е горе-долу 1 на 10 000 да ви се случи да попаднете на такова яйце, а и ако работите хигиенично с тях, не би трябвало да има проблеми.
Друго нещо, което се препоръчва е това, да се "изпече" вече готовия елемент ( http://www.earlenescakes.com/business08.htm) от Роял айсинг на 90 С  градуса ( 200F). Не съм го пробвала, нямам представа какво става от този елемент след това, но предполагам е вариант.

# 37
  • Мнения: 7 091
Момичета, мисля днес по-късно да направя още едно допълнително филмче, за купол, защото много ми се искаше да ви покажа как става! Дано да успея, ако успея ще ви покажа и изсъхналата пеперуда!  Peace

# 38
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Tandoori , голям труд си положила и ти свалям шапка. Аз лично нямам много време за писане, но ще показвам от време на време какво пробвам вкъщи.

Украсата по моя пример е правена на место. Готовата торта се обръща наопаки в/у поставка с по-малък диаметър и се работи по украсата. След това се обръща пак и довършва.

# 39
  • Мнения: 668
Дими и Ани (Tandoori) - много Благодарности от мен за положения от вас труд!!!   bouquet
С голямо удоволствие прочетох текстовия материал и изгледах видео-уроците на Тандури! Прекрасна работа и поздравления.
По въпроса не бих могла да кажа нищо, защото за мен работата с Роял Айсинг е "terra incognita" все още, но след тези показни и стимула на всички вас бих се пробвала в най-скоро време.
Ще следя темата и ще се радвам на всяко едно допълнение.
 Simple Smile

# 40
  • Мнения: 7 091
Украсата по моя пример е правена на место. Готовата торта се обръща наопаки в/у поставка с по-малък диаметър и се работи по украсата. След това се обръща пак и довършва.
Боже, ти сериозно ли си отвори толкова много работа! Мале...аз мислех, че са допълнително лепени елементи!
Не можеше ли просто да ги направиш по ръба на тавата, в която си пекла и после да ги залепиш на тортата? Или като борд? newsm78

Благодаря ти за милите думи Simple Smile

# 41
  • Мнения: 2 185
Изгледах всичко- много полезно и интересно   bouquet . Тандури много чаровно "Р"  Heart Eyes .
Доста неща ми се изясниха. Ползвала съм няколко пъти роял айсинг, но напълно аматьорски действах, основни неща не ги знаех, даже сега се чудя как са ми се получавали нещата  ooooh!, било си е пълен късмет.
Благодаря за труда на всички, които се включиха.

Аз вече имам идеи за още семинари, ако разбира се дамите, които са наясно с тези техники, които имам наум, имат възможност и желание да се включат. Ако ли не, аз със сигурност ще пробвам тези две неща и ще направя клипчета. Не знам какъв ще е ефекта, защото ще ми е първа проба и ще мога да го направя след средата на май месец, но със сигурност ще опитам, а ако няма други желаещи ще пусна само моите клипчета. Става въпрос за темите: 3Д торти и whimsical topsy turvy cake http://www.pinkcakebox.com/images/cake231.jpg . Ако има желаещи да се включат, нека ми пишат  Peace .

# 42
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ани, не може, много са нежни. Сега ъплоудвам едни снимки, които много ще помогнат. Не намалих файловете, за да се види по-добре.

http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1442.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1441.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1440.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1439.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1438.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1437.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1436.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1435.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1434.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1433.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1430.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1429.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1428.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1427.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1425.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1455.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1454.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1453.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1452.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1450.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1449.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1448.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1447.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1446.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1444.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g244/Petya72/BILD1443.jpg

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 19:46 от Atalanta

# 43
  • Мнения: 7 091
Книгата е разкошна! Аз се чудех какво да ви покажа, защото не разполагах с такава, можех само онлайн да намеря, а нямаше време да ми я доставят. Ех, колко други неща можех да изпробвам...ама карай, другия път Simple Smile
Няма смисъл да пускам нови филмчета сега аз, защото това, което щях да покажа беше като чадърчето на последните снимки, в/у топка.  Peace

Мен това, което ме притеснява във висенето на тортата наобратно е, че не е истинска торта тя няма да увисне и да се отпечата отдолу нещото, обаче ако е истинска торта определено има голям шанс покритието отгоре да се прецака.  newsm78 Не знам, така си мисля...

# 44
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Дими, Tandoori благодаря за положения труд и събраните материали - супер са за сега само съм поизчела нещата отгоре отгоре и изгледах едно филмче така че ще имам още много за гледане и препрочитане.

Atalanta изби рибата в морето с тази система за избягване на гравитацията. Страхотно си се справила.

# 45
  • Мнения: 6 776
И мен това с обръщането малко ме смущава.Ако е хубаво сиропирана торта, пълна с крем мисля,че това няма да е възможно.Ако е само някакъв сух блат като кекс,тогава може да стане,но в противен случай, хич не ми се вярва  Thinking .

# 46
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Зависи с какво е покрита тортата - ММФ според мен може да го понесе с пълна сила особено ако успееш да подгънеш ръбчето отдолу под тортата.

# 47
  • Мнения: 6 776
Шеметче,може и да си права.Не съм ползвала ММФ.Досега съм работила 3-4 пъти само с готова ММ и то винаги разточена съвсем тънко,защото не си падам по този тип украса като вкус.Аз разсъждавам според тортите, които аз правя - много сиропирани и с много крем.Ако я обърна върху повърхност с по-малък диаметър (както е на снимката) има голяма вероятност това което "виси" да се счупи.Все пак ще трябва доста време да постои така докато се украси и изсъхне.

# 48
  • Мнения: 634
Атланта,тези фаилове дето ги показа са просто невероятни.На това аз му казвам изкуство  chef  chef  chef
Само не се сещам как ще се отлепи полу сверата за чадърчето

# 49
  • Мнения: 1 329
Тandoori, Дими и тук многооооо благодаря за страхотния труд, който сте положили. smile3501

Изгледах клипчетата до 6, имам още малко, но с трудоемката задача, която съм се захванала надали ще ми остане време тази вечер.
"Светнаха " ми доста неща, но все още не съм достатъчно тренирана и за icing-a. Все пак скоро мисля да пробвам Wink

# 50
  • в сърцето на моето Слънце
  • Мнения: 708
Тандури и всички останали момичета, които се погрижиха за тази тема, шапка ви свалям!   bouquet Благодаря ви момичета, че сте така търпеливи и всеотдайни и споделяте опита си с нас. Изгледах всички клипчета и много се запалих по айсинг-а. Скоро ще опитам и аз.   chef

# 51
  • София
  • Мнения: 1 163
Много полезна тема Hug. Всичко е концентрирано, точно и ясно, и сега всеки който иска да знае нещо за работата с айсинг вместо да задава въпрос в тортената тема и да се лута в търсене там , спокойно може да разгледа тази.  bouquet

# 52
  • София
  • Мнения: 2 113
Аталанта, много благодаря за файловете. Записах си ги, ще ги разгледам и по-подробно с чел и да прочета нещо от обясненията. За обръщането - никога не би ми го родила главата, но за торта от рода на коледен кейк, покрит с марципан и фондан...не мисля, че ще е голямо предизвивкателство да се обърне и да пости така...

Клер, ще се радвам да науча нещо за 3Д тортите, но нямам никакъв опит, а само въпроси. Въпреки това, с удоволствие  бих се включила в една такава тема, както и да мога да помогна.

Тандури, ти прави нещо подобно на чадърчето в сватбената си торта, как се отлепя от топката, наистина и твоята пластмасова от играчка ли беше?

# 53
  • Мнения: 681
По темата имам няколко въпроса и едно предложение: Ако върху тортата има елементи направени с роял аисинг как би могла да се разреже без целият елемент да тръгне заедно с парчето или пък да се начупи? Интересувам се също така как стои въпроса с оцветяването на аисинга,било то за покритие на цяла торта или просто за направата на фигурки. Друг въпрос или по-скоро молба е ако може някой да напише с кой покрития вървят фигурките от роял аисинг и с кой да избягваме да ги използваме.Имам предвид както каза Тандоори че не е хубаво да се слагат на торта покрита с крем, защото ще се разтекат. Колко време мога да съхранявам фигурки от аисинг направен по рецептата на Тандоори с пресни яйца? А как се съхраняват всъщност? А предложението ми относно семинарите е поне на този начален етап да не се хвърляме на прекалено сложни неща,а да се направят семинари за често използвани техники но които са трудни за повечето хора,както е роял аисингът. В тази връзка, давам скромното си мнение че би било хубаво да се направи семинар за покритието с руска мастика.От това което съм чела тук, стигам до заключението че доста хора биха искали да направят торта с него отгоре,защото е съвсем бяло за разлика от другите,но има страх защото явно не се получава лесно.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 113
Ако върху тортата има елементи направени с роял аисинг как би могла да се разреже без целият елемент да тръгне заедно с парчето или пък да се начупи?
Интересен въпрос:) Никога, когато съм правила торта, не съм се замисляла как ще се реже...Често обаче майка ми ме пита "е, това сега как ще се среже?" Предполагам, че все пак, преди тортата да се нареже, тя се отнася настрани от мястото, където е изложена на вниманието на гостите, след това се отстраняват елементите, които пречат на рязането и се реже на парчета....

Интересувам се също така как стои въпроса с оцветяването на аисинга,било то за покритие на цяла торта или просто за направата на фигурки.
Оцветява се с бои за сладкарски цели, слага се по малко (по капка), докато се нацели нужния цвят. Ако са течни и размекнат айсинга, трябва да се възстаниви нужната консистенция. Може изсъхналите изделия или част от тях да се оцветяват с боя и четка.

Друг въпрос или по-скоро молба е ако може някой да напише с кой покрития вървят фигурките от роял аисинг и с кой да избягваме да ги използваме.Имам предвид както каза Тандоори че не е хубаво да се слагат на торта покрита с крем, защото ще се разтекат.
В отговора на Тандури се вкюлчва основния признак по който могат да се определят покритията, които не биха навредили на декорация от Роял айсинг - такива, които не са с висока степен на влажност и на масленост (захарни покрития, роял айсинг)


Колко време мога да съхранявам фигурки от аисинг направен по рецептата на Тандоори с пресни яйца? А как се съхраняват всъщност?
Ако не се предполага, че ще се ядат, а само ще украсяват тортата - едни добре изсъхнали елементи от Роял айсинг, поставени в кутия с капак, на прохладно, невлажно място би трябвало да могат да се съхранят в добър вид неограничено време.  Тъй като бактериите се развиват там, където има влага, топлина, то сухотата на айсинговите изделия ги предпазва от развитие на бактерии, както и високото съдържание на захар действа като консервант.

А предложението ми относно семинарите е поне на този начален етап да не се хвърляме на прекалено сложни неща,а да се направят семинари за често използвани техники но които са трудни за повечето хора,както е роял аисингът. В тази връзка, давам скромното си мнение че би било хубаво да се направи семинар за покритието с руска мастика.От това което съм чела тук, стигам до заключението че доста хора биха искали да направят торта с него отгоре,защото е съвсем бяло за разлика от другите,но има страх защото явно не се получава лесно.
На тортената сбирка в началото на май ще има демонстрация на работа с руска мастика, идеята е да се снимат повечето семинарни дейности и после тук , чрез Тортената тема да станат достояние тези неща и за неприсъствалите:)))

# 55
  • Мнения: 7 091
Тандури, ти прави нещо подобно на чадърчето в сватбената си торта, как се отлепя от топката, наистина и твоята пластмасова от играчка ли беше?
Дими, на сватбената торта в/у оранжевата топка не беше айсинг, а фондан. Изрязвах с формички и залепях една до друга.
А иначе абсолютно няма никакъв проблем с отлепянето! Нищо специално не се прави, по същия начин, по който видяхте, че се отлепи от джобовете, така пада и от пластмаса, и от порцелан, досега не ми се е случвало нещо да залепва. Вътре в моята топка имаше куха пластмасова такава, просто се отваряше на две сфери и се продаваше отделно като играчка за елха или тежест за балон ( от тези дето се вързват отдолу.

# 56
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Аз също благодаря за хубавата тема и като подарък за Тandoori и Дими мисля да пробвам една много рядка техника с айсинг, само да се справя със сухите белтъци. До утре  Hug

# 57
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
....в/у оранжевата топка не беше айсинг, а фондан. Изрязвах с формички и залепях една до друга.

Тандури това е нещо, което силно ме впечатли как изрязваш с ножичка за маникюр фондана - направо ми преобърна мирогледа с това упражнение.

Да кажа и че съм до никъде с гледането на филмчетата така че ако може задръжте темата незаключена за известно време защото аз сигурно ще имам въпроси а вероятно няма да съм и единствената.
  bouquet

# 58
  • Мнения: 7 091
Аз също благодаря за хубавата тема и като подарък за Тandoori и Дими мисля да пробвам една много рядка техника с айсинг, само да се справя със сухите белтъци. До утре  Hug

Петя, не се притеснявай! Със сухи  белтъци се прави много по-лесно! Simple Smile
Успех и чакаме с нетърпение Simple Smile

Шемет, само да подчертая нещо, преди някой да се е ужасил, че тази ножичка ми е само за това  Joy, не си правя ноктите с нея по принцип  hahaha

# 59
  • в сърцето на моето Слънце
  • Мнения: 708
И аз да питам нещо. Всъшност как става покриването на торта с айсинг и кой айсинг се използва за тази цел?

# 60
  • Мнения: 137
Тандури,Димитрина-БЛАГОДАРЯ ВИ за прекрасния семинар  bouquetМного изчерпателен материал Тандурка, възхищавам се на ентусиазма ти да се заемеш с това!
Аз 2 пъти съм работила с Айсинг и винаги гледах гъстотата на око,слагам в поша,правя нужният ми елемент,ако се размива, още захар и така.Нищо професионално,но сега ме засърбяха ръчичките за нещо по засуканко Grinning

# 61
  • Мнения: X
Дими,Тандури,    newsm51    !

Изгледах клипчетата,страхотно полезно инфо!
Въпроса ми е :останалия айсинг колко време може да се съхрани в хладилник?Има ли някаква трайност?   

# 62
  • Мнения: 452

Въпроса ми е :останалия айсинг колко време може да се съхрани в хладилник?Има ли някаква трайност?   

Ако въпроса ти е свързан с това колко време е траен,незнам и мен това ме притеснява,защото от вчера сутринта ми стои в хладилника, в кутия, в едно пошче и нищо му няма,в смисъл още е течен,не се е втвърдил.

# 63
  • Мнения: 388
Страхотна тема   bouquet
Тандури, Димитрина, огромни благодарности за ентусиазма ви   bouquet

# 64
  • София
  • Мнения: 178
И от мен комплименти за добре свършената и изчерпателна работа!!! Браво за ентусиазма и положените усилия! По-полезни от тоя тип уроци мисля, че няма.

# 65
  • Мнения: 310
краси.мира аз си спомням от сайта на Милена, че след 1 седмица айсинга става труден за шприцоване, така че около седмица може да се държи в хладилника.Не го знам от личен опит и не искам да ви заблудя, но така съм чела.Все пак нека се изкажат по-опитните.
Дими, Тандури браво на вас, много полезна информация   smile3525 изгледах всички клипчета, прочетох всичко.
Имах няколко въпроса, ама ги забравих  doh така че по-късно ще се включа като се сетя.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 113
И аз да питам нещо. Всъшност как става покриването на торта с айсинг и кой айсинг се използва за тази цел?
Ще напиша това, което съм чела, не съм покривала с айсинг, не мисля и че ще опитвам, защото съм скептична относно вкуса, но - ето:

Тортата е покрита с марципан и той е засъхнал. Покрива се отгоре с айсинг (консистенция мек връх), слой добел ок. 5мм. Заглажда се със шпатула, а веднага след това, с право острие (или нещо като линия, но с остър ръб), достатъчно дълго, за да обхване повърхността на тортата се дозаглажда - линията се поставя с лек наклон в началото на тортата, хваната с 2 ръце, тортата е поставена на твърда повърхност, без да се променя ъгъла на  линията спрямо повърхнотта, тя се издърпва с едно движение на двете ръце от отдалечения край на тортата към тялото. Обират се ръбовете с остър нож и тортата се оставя да стегне поне 4 часа на топло и сухо място. След това, ако е кръгла, се нанася отстрани по сходен начин айсинга, и с широка шпатула, подравнена и облегната на подложката на тортата се заглажда, като тортата се завърта с едната ръка, а другата държи здраво шпатулата. Ако тортата е правоъгълна, страните се заглаждат на 2 части (2 противоположни едновременно), с отстояния между двете заглаждания, така че първите 2 страни да изсъхнат....Понякога се налага да се прави повторен слой, след като първият вече е изсъхнал....

Дими,Тандури,    newsm51    !

Изгледах клипчетата,страхотно полезно инфо!
Въпроса ми е :останалия айсинг колко време може да се съхрани в хладилник?Има ли някаква трайност?  

Първите няколко пъти ми хартисваше доста и ми беше жал да го изхвърлям, прибирах го в онези чашки от горчица, за които писах по-горе и с плътната пластмасова капачка го затварях и после в хладилника...Определено няма да става за шприцоване, но го ползвам известно време за слепване. После, като го потърся и го видя, че се е отделила и течност (вероятно, както Наталина писа - белтъците се отделят в хладилника) - го изхвърлям. До ден-два, обаче съм го ползвала (покрит с влажна кърпа и опакован с прозрачно фолио), вадя от хладилника, разбивам пак, обикновено добавям и малко захар. (Това по коледа за меденките)

# 67
  • Мнения: 264
Сега смогнах да изчета и семинара!!! Огромна благодарност на Димитрина и Тандури. За мен лично беше много интересно и полезно и с удоволствие ще попивам семинари на различни теми.

# 68
  • Мнения: 7 091
Въпроса ми е :останалия айсинг колко време може да се съхрани в хладилник?Има ли някаква трайност?  

Зависи как е приготвен айсинга! Ако е със сурови белтъци е желателно да се използва до 2-3-4 дена ако се съхранява в хладилник.
Ако обаче е със сухи белтъци може спокойно да се дрържи и повече от месец!
А самите приготвени вече украси нямат трайност, като се има предвид обаче, че тези направени от сурови белтъци все пак се препоръчва да се изсушат в печка.  Peace

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Дими, Тандури и аз ви благодаря за старанието и положеният труд     bouquet   bouquet   bouquet

# 70
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Момичета дайте идея къде в Тортената Библиотека да сложа линка към семинара? В отделен пост или в първия пост (там обаче има вече много информация, а освен това има лимит за дължина на постовете). newsm78 Praynig

# 71
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Нат ако искаш пусни отделен пост за семинарните теми тъй като това вероятно ще е първата от няколко такива (колкото повече толкова по-интересно).

# 72
  • София
  • Мнения: 2 113
Нат, темата лесно се претърсва с търсачка и ще се намери по ключова дума. Може би нов пост е най-лесният вариант. Шемет е права - може да е пост, към който ще се добавят и други подобни линкове.  bouquet

# 73
  • Мнения: 122
Tandoori , dimitrina73  newsm20 , невероятни сте . Благодаря от сърце!    bouquet

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 10:24 от Maria Ilva

# 74
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Сърдечно благодаряза темата, идва ми много на време, след няколко дни експериментиране и опити да направя РА.   bouquet

Tandoori, за такива клипчета, честно - не съм и мечтала! В момента съм на третото, сигурно в последствие ще получа отговори на повечето си въпроси, но за сега да отбележа, че на мен т.нар. нормална консистенция ми се стори течна и втърдяването и ми отне доста време  Confused Освен да съм я втечнила малко повече, но стоеше точно като показаното с лъжица във филмчето. Ще уточня, че първоначално стана твърд, точно като на снимките на Fior, след което добавих няколко капки вода...
имам предвид снимките и тук:
Идеята ми беше да направя много твърд айсинг за рози,
и мисля,че поне донякъде се справих сама за себе си.Снимах консистенцията,но незнам дали е трябвало да е такава,и няколко рози.


Аз лично не бих сервирала сурови яйца на деца под никаква форма- било то в айсинг, крем и т.н., но много хора го правят. Вкусовите качества на кремовете със сурови яйца са незаменими, признавам, аз самата много ги обичам, но съм боледувала от салмонелоза веднъж....и искам да кажа, че не е красива картинка. Това си е обаче само мой личен страх!
Шанса е горе-долу 1 на 10 000 да ви се случи да попаднете на такова яйце, а и ако работите хигиенично с тях, не би трябвало да има проблеми.

Тъй като нямам опит, а сладкиша, който се каня да направя е за специален повод, исках да попитам - ако не ми успее бъркането на белтъци, т.е. ако не ми се получи айсинга, а и от страх да ползвам сурови белтъци, мислих да ползвам  роял айсинг на прах (което е meringue powder и пудра захар) - това, което се получава, много ли е различно от този, който описвате?

Според рецептата, която ползвам, трябва да сложа глазурата (айсинга) върху намазан с конфитюр блат...  Thinking Обаче ме притеснява, че той ще му държи влага?

И относна боядисването - ако ползвам бои като гел, има ли риск да ми разредят айсинга?
Съветите, които четох, са да се слага боята в началото, а в рецептата пише - в края...  Sad

# 75
  • София
  • Мнения: 2 113
Според рецептата, която ползвам, трябва да сложа глазурата (айсинга) върху намазан с конфитюр блат...  Thinking Обаче ме притеснява, че той ще му държи влага?

И относна боядисването - ако ползвам бои като гел, има ли риск да ми разредят айсинга?
Съветите, които четох, са да се слага боята в началото, а в рецептата пише - в края...  Sad

Обикновено, РА се поставя като замазка на торта, след като тортата е покрита с бадемов марципан, а той от своя страна се поставя след като тортата е замазана с кайсиев мармалад.

Мисля, че и тук, както в рецептата, за която пишеш, съветът е боята да се слага помалко накрая, когато ще се прави течна фаза, за run-out и боята е течна, то тя да се сложи преди разреждането на основната консистенция, за да може добре да се прецени колко още да се разреди, тъй като течната боя неминуемо ще втечни айсинга. Simple Smile))

# 76
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Обикновено, РА се поставя като замазка на торта, след като тортата е покрита с бадемов марципан, а той от своя страна се поставя след като тортата е замазана с кайсиев мармалад.

Димитрина, благодаря ти много за бързия отговор   bouquet

По рецепта няма покритие с бадемов марципан, което от една страна е плюс, защото рожденикът има непоносимост някаква към марципана. В сладкарския магазин, от който пазарувам продуктите, ме посъветваха да заменя основното покритие от РА с шоколадово (т.е. замазката да е шоколад, а не РА, за да не слагам айсинга върху мармелада), а след това от горе да поставя само фигурките, които вече да са от РА...  Thinking
(мен просто ме е шубе да се отклонявам от рецептите, а нямам време да направя един сладкиш за проба)

# 77
  • Мнения: 31
Здравейте момичета.Само добавям към темата -най лесния начин да скрепите какви да е елементи в айсинга е суровия белтък а най удобната повърхност дето не залепва за изсъхналите шприцовани дантели или елементи е оризовата хартия.Извитите форми ги суша на бутилка.Аз купувам айсинга в разфасовки по 500гр но в Бг не съм виждала да продават newsm78

# 78
  • Мнения: 452
а най удобната повърхност дето не залепва за изсъхналите шприцовани дантели или елементи е оризовата хартия

Аз точно на оризова хартия ги шприцовах и всичките ми се счупиха докато ги отлепвах.Незнаех дали трябва да я намасля преди това.Но тези,които шприцовах но джоб се отлепиха без проблем.

# 79
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Моят скромен опит от шприцоването даде следните резултати  Mr. Green първо опитахме върху хартия за печене - пълен провал, начупиха се, макар че по-бързо изсъхнаха върху нея; след това опънахме полиетиленово фолио на една купа (за да е напълно равно и да не ни набръчка фигурките) - от него се отлепиха с лекота, но засъхнаха по-бавно  Peace Сега ще пробваме с джоб, струва ми, че с него ще е най-удобно да се работи (според това, което видях и в клипчетата на Тандури)  bowuu

# 80
  • Мнения: 31
Предполагам е от качеството на оризовата хартия.Има една която е супер гладка от едната страна и няма триене затова не лепнат .И най вече търпение - аз винаги ги изчаквам 24 часа и повече ако трябва.

# 81
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
moите и върху джоб се начупиха...
следващия път ще ги правя върху оризова хартия, моята не захваща нищо  Peace

мен също ме интересува с какво друго освен марципан или фондан може да се покрие тортата и да се украси с РА?
освен самият РА има ли друга възможност?

Мента, според мен се изчаква напълно да изсъхне мармалада и тогава се маже.
така няма да ти мокри  Peace

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325

мен също ме интересува с какво друго освен марципан или фондан може да се покрие тортата и да се украси с РА?
освен самият РА има ли друга възможност?


Шоколадова глазура Wink

# 83
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

ганаш ли имаш предвид?
и с какво правя тогава тортата равна отвсякъде?

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Не, нямам предвид ганаш, а шоколадова глазура. Преди да се залее тортата с глазура се замазва отдолу с крем - желателно маслен.

Но най-добре според мен айсинга стои на фондан

# 85
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Но най-добре според мен айсинга стои на фондан

знаех си, че няма да избягам от захарта  Confused
при мен и захарта и маслото са с пипетка  Laughing
то затова и тортите ми не изглежда добре де... Mr. Green

# 86
  • София
  • Мнения: 2 113
asyalein, пробвала ли си нещо с изомалт? Не вярвам да има на пудра, но ако го ползват за блатове и за теглена захар, дали няма да стане и на фондан?

# 87
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
дали няма да стане и на фондан?

не питай мен, аз съм блондинката в темата  Laughing
трябва да го потърся...

аз разказах на Риен де, във фондана сложих вместо половината захар нишесте и нямах проблеми с разточването  Peace

даже покритието, на тортата дето я показах е около 1 мм  Wink
скръндзава съм  Mr. Green

# 88
  • Мнения: 202
Дими,Тандури,огромно благодаря.Тандури,много сладко казваш "Р"...А и понеже слушах клипчетата /не съм ги свършила още/ със слушалки,че осъмнах,на някои места чувах като мъркане на коте и в съчетание с твоя глас си беше направо удоволствие...Май се отплеснах...И така,сънувам пеперуди и такива неща..Ама аз с моя огромен опит и албума ми с торти,чиято бройка вече възлиза на 2,сега пък айсинг ще почвам да правя... newsm78 Едно за г...,друго за глава.. Laughing .Ама ще се хваля после..Че така де,само исках да изкажа възхищението си от огромната отдаденост на Дими и Тандури...  bouquet

# 89
  • в сърцето на моето Слънце
  • Мнения: 708
Здравейте!
Момичета, много сте заразителни. Аз нали съм новобранка и незнам какво по-напред да пробвам вече. Но още щом видях клипчетата и веднага забърках айсинга. Днес вече съм готова с фигурките, утре ще покривам едни пастички с шоколадово тесто и ще слагам отгоре айсинг елементи. Като финализирам нещата ще ви ги покажа. Малко са ми грубички, защото нямам пош и накрайници и правих всичко само с една торбичка и голи ръце.  Crazy Ама утре ще видите за какво иде реч.
Очаквам с нетърпение следващия семинар!  Hug

# 90
  • У дома
  • Мнения: 1 741
     

За Дими и Тандури!!!   Нещо, което трябва да имате предвид, ако харесвате тозе айсинг - декориране върху тюл. Довечера ще направя и цветя, защото първите се счупиха, но нали правим всичко за първи път. Научих много от грешките си и от вас. Още веднъж благодаря.   bouquet

# 91
  • Мнения: 7 091
За Дими и Тандури!!!   Нещо, което трябва да имате предвид, ако харесвате тозе айсинг - декориране върху тюл. Довечера ще направя и цветя, защото първите се счупиха, но нали правим всичко за първи път. Научих много от грешките си и от вас. Още веднъж благодаря.   bouquet

Аталанта много добре се е получило!!! Би ли споделила как се казва книгата ти за Роял Айсинг, защото искам да си взема и аз да прочета малко повече Simple Smile

Момичета, извинете ме, че така набързо се включвам, но тези дни ми е много натоварено! Hug

# 92
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз най-сетне смогнах да изгледам всичките филмчета.
Tandoori златни ръце имаш - дори и за първи път да правиш нещата всичко се получава повече от чудесно - благодаря за видеоматериалите много са впречатляващи.
Дими страхотна тема си направила - много много благодаря за толкова богатия набор от информация, който си представила.
Atalanta винаги успяваш да ни изненадаш с нещо ново и нестандартно - чакам с нетърпение следващите ти опити.

# 93
  • Мнения: 7 091
Благодаря ти Шемет Simple Smile

Забравих да ви кажа! Нали се чудехме за обръщането на тортата дето каза Аталанта, в една книга ( не си спомням точно коя, че четох няколко в книжарницата, май беше на Марта Стюарт за тортите) обясняваха как преди да се обърне обратно се слага на парче вата,  8 см дебело. Предполагам и на дунапрен ще стане, но може би трябва да е малко по-дебело.

# 94
# 95
  • У дома
  • Мнения: 1 741
   

# 96
  • У дома
  • Мнения: 1 741
 

# 97
# 98
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Снимките са от The International School of Sugarcraft Book One (Bk.1) by Nicholas Lodge and Janice Murfitt

Първите снимки бяха от Art of Sugar Craft Royal Icing by Brenda Purton

# 99
  • в сърцето на моето Слънце
  • Мнения: 708
Здравейте момичета. Ето и моят първи опит с РА. След тези красоти, които видях моите неща изглеждат малко семпли, но все пак, първи опит. Wink

А тук и останалите неща:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=350857&pid=11420041
Критика понасям!
Само да ви кажа, че нямам пош и подходящ накрайник и всичко съм правила с торбичка. На този етап желанието ми е повече от възможностите и оборудването.  Crazy

# 100
  • Мнения: 264
Atalanta благодаря ти  - голяма красота. Аз да питам един малко тъп въпрос  Мрежата която прилича на перденце и се обкантва с РА някаква текстилна ли е или също е нещо което се яде? Защото ако е ядливо ще го призная за най-висша форма на майсторлък.

# 101
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Atalanta Благодаря за всичките снимки и тези от книгата и сегашните - просто забележителни неща се правят с РА а метода за заобикаляне на гравитацията ме впечатли най-много.

# 102
  • У дома
  • Мнения: 1 741
иглика333 , това е най-обикновен тюл. За съжаление няма как да се направи ядливо, но в името на красотата става.

И аз благодаря за темата. Не е лесно с тюла, обаче, почти не се вижда. Скъпия не пипа нищо в кухнята, защото му се привиждат прозрачни пеперуди навсякъде.

# 103
  • София
  • Мнения: 2 113
Atalanta, толкова ти благодаря, че добави тази техника! Много добре са станали твоите неща - чакам снимките. Само се чудя - на снимките, които показват листата и другите детайли от коледната торта, имам чувството, че тюлът е под прозрачен материал, по който се прави айсингът, а така няма как да станат заедно....Може ли малко да поразкажеш за техниката и има ли някакви особености с този тюл?

mmmStelxen_m, много точен рисунък и това с пликче...Браво!

# 104
  • Мнения: 452
Да се отчета и аз с моите творения.Тези, на оризовата хартия,всичките се начупиха,добре,че имах още РА и ги направих наново върху джоб.

# 105
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Дими, тюла се изрязва и се слага върху хартия, за да може да се отдели дизайна след като изсъхне. Аз затова изхвърлих мойте цветя, защото щприцовах директно върху пластмаса. Винаги слагайте отдолу хартия или джоб, нещо гъвкаво, което ще се отдели лесно.

# 106
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моля някой да ми помогне с идеи и обяснение  Hug

искам да направя от royal icing 3измерна фигура.
конкретно искам нещо като беседка, от този вид

как е най-подходящо да направя горната, куполовидна част?
а от какво и как да направя колоните?

искам горната част да е филигран.... newsm78

дано някой се сети какво искам и да ми обясни....

# 107
  • Мнения: 7 091
моля някой да ми помогне с идеи и обяснение  Hug

искам да направя от royal icing 3измерна фигура.
конкретно искам нещо като беседка, от този вид

как е най-подходящо да направя горната, куполовидна част?
а от какво и как да направя колоните?

искам горната част да е филигран.... newsm78

дано някой се сети какво искам и да ми обясни....

Ася, с тази форма за да не ти се разпадне трябва да напрвиш горната част цяла. Намери си подходящ съд и просто го прави в/у него, като направиш по-дебели носещите части на купола.
Колоните пак трябва да ги направиш от роял айсинг, но ги направи с малко по-дебели страни, за да могат да ти издържат тежестта на купола.
И да....направи 2 броя поне Simple Smile

# 108
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тандури, благодаря за отговора.

и аз смятах на една купичка да го правя този купол.

а как да направя носещите колони?  newsm78

# 109
  • София
  • Мнения: 2 113
asyalein, нали помниш как Тандури направи пирамидата? Мисля, че подобно на нея, като си нарисуваш/разпечаташ схемата за един цял фрагмент (стена) от беседката и го направиш от РА върху пекарска хартия,правиш още няколко и после ги слепваш в необходимата n-ъгълна или гръгла форма, и после полагаш купула и така...Как искам да видя това нещо...

# 110
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Димитрина, точно това се чудя: кое е по-удачно - на сегменти или цяло куполче.
ако е част от сфера е най-добре да е цяло, защото трудно ще направя равни страни  Peace

сега се появи и друг проблем.

суша детайлите на пекарска хартия. те леко се нагъва от влагата на РА...
ей сега отделих един без абсолютно никакъв проблем, но самия елемент се пукна  ooooh!
как да го предотвратя това пукане?

# 111
  • София
  • Мнения: 2 113
Аз мислех за купула да е едно цяло, а стените да са на правоъгълници, които да събереш в кръг, да речем и така да получиш беседката, а после да наложиш купула, ако ги правиш правоъгълниците по еднакви очертаня, не би трябвало да са много различни по височина.

# 112
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аха, Дими, схванах какво си имала предвид...

а тези носещи нещица няма ли да са много тънки  newsm78
оф, ще го мисля пак...

та, някой да знае защо ми се пука айсинга?
по-тънко наисуваното сърце си стои цяло  newsm78

# 113
  • София
  • Мнения: 2 113
та, някой да знае защо ми се пука айсинга?
по-тънко наисуваното сърце си стои цяло  newsm78

Възможно ли е да е от наличие на въздух в айсинга?

# 114
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ами виж на снимката как се пукна по една линия...
не вярвам въздуха да се е натрупал на една линия  newsm78

иначе внимавах да няма въздух в айсинга... Rolling Eyes

от 4, само 1 се пукна, но качествено

# 115
  • Мнения: 7 091
Ася, случват се такива неща и в най-добрите английски семейства както се казва  Laughing Винаги има елементи, които се чупят. Конкретната причина само елемента ти я зная предполагам, но може да е било много неща, може просто там на това място да е залепнало много и при отлепянето да се е пукнало, може още влажно като е било да си го мръднала ( това да е създало пукнатината, защото веднага засъхва поне до някъде) и съответно при отлепянето да си го пукнала, може да е било балонче с въздух...много неща.
По принцип така както ти се е пукнало дори може да успееш да го спасиш- намажи го с роял айсинг, то не се е отчупило, а пукнало, може пак да го използваш.  Peace

# 116
  • Мнения: 774
Момичета,направих фигурите вчера,днес ги отлепих.Тортата ми трябва за утре.
Кога да сложа фигурите върху тортата?Ако ги сложа днес имали опасност да се скапят в хладилника?

# 117
  • Мнения: 7 091
Момичета,направих фигурите вчера,днес ги отлепих.Тортата ми трябва за утре.
Кога да сложа фигурите върху тортата?Ако ги сложа днес имали опасност да се скапят в хладилника?


Mari, сложи ги точно преди да трябва да носиш тортата където ще я носиш. По принцип не вярвам да се скапят толкова бързо, но и зависи каква ти е тортата, крема ти и т.н. Влагата е най-големия враг на роял айсинга, затова и по-скоро не бих ги сложила в хладилника.

# 118
  • Мнения: 774
Tandoori,благодаря!

# 119
  • София
  • Мнения: 413
Абе момичета, преди време се нагледах на едни фимчета в YouTube, сега не мога да ги намеря точно тях, но общо взето става въпрос за покриване на цялата торта с айсинг, вмести с маслен крем или сметана да речем. Като ТАЗИ или ТЕЗИ  а също и за направа на цветя подобни на ТОВА

Та въпроса ми е, за същия айсинг като този тук ли става въпрос?

# 120
  • Мнения: 7 091
Абе момичета, преди време се нагледах на едни фимчета в YouTube, сега не мога да ги намеря точно тях, но общо взето става въпрос за покриване на цялата торта с айсинг, вмести с маслен крем или сметана да речем. Като ТАЗИ или ТЕЗИ  а също и за направа на цветя подобни на ТОВА

Та въпроса ми е, за същия айсинг като този тук ли става въпрос?


Първото, което си пуснала е с Роял Айсинг, другите две не.
Въпреки, че просто не разбирам кой би тръгнал да прави кошница с роял айсинг.  Shocked И то в/у фондан...Направо не е за вярване, а вкуса какъв ще е, просто не ми се коментира.
Да не говорим, че от моят опит поне роял айсинг с яйца има малко по-добър вкус от роял айсинг с меринге пудра, така че фондан, отгоре роял айсинг с меринге пудра ( на първия клип), при това с двойни линии, това като засъхне освен за излагане на витрина не бих го поднесла на хора за ядене.  ooooh!

# 121
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тандури, мисля, че цветето и покритата баскетболна топка също са icing Peace

имам една книга за декорация на торти и там също е написано, че е възможно тортата да бъде покрита с айсинг.
там техниката е малко по-различна, айсингът се нанасят 3 пъти много тънко, като след всеки слой се оставя да изсъхне и така докато стане напълно гладка тортата...
а според мен те правят само 1 слой, тънък и го правят гладък чрез обирането с фолио.


аз не разбрах какъв е този фростинг? newsm78
от 2рото видео?

# 122
  • София
  • Мнения: 413
Да и аз за фростинга щях да питам, всички торти от американските клипчета, преди да почнат да ги декорират ми прави впечатление че са с фростинг, а иначе в останали все повтарят айсин айсин, какъв ще да е този айсинг който става за покритие на тортите???? newsm78

# 123
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
какъв ще да е този айсинг който става за покритие на тортите???? newsm78

айсингът си е айсинг.
мажеш тортата и оставяш да засъхне.
така имаш тънък, твърд слой върху който можеш да украсяваш и си спестяваш фондана.


Хм, сега намерих това в уикито: Icing, also called frosting, is a sweet glaze made of sugar that often also contains butter, water, egg whites, milk, or flavorings and is used to cover or decorate baked goods, such as cakes or cookies.

# 124
  • Мнения: 202
Момичета,ето и моят първи опит с РА.Само да уточня...Имах много красива пеперуда,голяма и с мрежести крила,сложих я върху тортата,не ми хареса мястото и като се опитах да я преместя я счупих.... newsm61
Буквите на тортата са направени с РА и после ги лепих отгоре,само Ч-то е шприцовано направо в последния момент,че и то замина по грешка...

http://media.snimka.bg/2615/011485204.jpg
http://media.snimka.bg/2615/011485208.jpg
И при мен всичко е с торбичка,дали да не си купя вече един пош,така и така съм зарибена...... newsm78
Тандури,благодаря   bouquet

# 125
  • Мнения: 359
Тандури, огромно благодаря.

Мисля да пробвам на великденски сладки РА, дали ще е ок?
Ще шприцвам директно върху сладките.

# 126
  • Мнения: 7 091
Тандури, мисля, че цветето и покритата баскетболна топка също са icing Peace

имам една книга за декорация на торти и там също е написано, че е възможно тортата да бъде покрита с айсинг.
там техниката е малко по-различна, айсингът се нанасят 3 пъти много тънко, като след всеки слой се оставя да изсъхне и така докато стане напълно гладка тортата...
а според мен те правят само 1 слой, тънък и го правят гладък чрез обирането с фолио.


аз не разбрах какъв е този фростинг? newsm78
от 2рото видео?

Точно това се опитвам да обясня! Навсякъде казват айсинг, защото с него се покрива тортата, както казват ( ice the cake), но това НЕ Е Роял Айсинг! Роял айсинг си е роял айсинг и където се покрива с него е специално упоменато, че е такова.
Да, с роял айсинг може да се покрива торта, но на втория и третия клип това със сигурност не е роял айсинг. Първо, защото специфично не е упоменато като в първия клип и когато се адресира само като айсинг значи е обикновен маслен крем ( фростинг, на който също казват айсинг, дала съм рецепта в тортената тема) и второ, заради начина на съхранение и размазване. Забележете, че само първия клип показва покрита купа с обяснението, че засъхва бързо.
Нормалният маслен айсинг засъхва, но определено доста по-бавно от Роял айсинг и не до такава твърдост.
Особено на третия, последен клип със 100% сигурност това не е роял айсинг.

По принцип с роял айсинг се правят неща, които не могат да се постигнат с друг материал, аз ако имам възможност да покрия с друго, никога не бих използвала роял айсинг. Най-малкото защото при рязането самото покритие се напуква и става адски грозно, второ, че е ужасно на вкус. Много пъти съм виждала обаче торти с роял айсинг за излагане т.е за витрна. Могат да се съхраняват докато не ги счупите, т.е нямат определена годност, естествено вътре не са истински блатове.  Peace

Смехурко, те по принцип си се правят с глазура като роял айсинга, просто консистенцията може да е малко по-различна и да се добави и ванилия.  Peace

Последна редакция: ср, 08 апр 2009, 15:12 от Tandoori

# 127
  • София
  • Мнения: 413
Tandoori много благодаря за уточненията! Намерих клипчето дето гледах, тук обаче си го казват "фростинг"

ЕТО го!
Сега отивам да търся рецептата ти за него. Можеш ли само да кажеш как е на вкус?  Thinking

# 128
  • Мнения: 7 091
Можеш ли само да кажеш как е на вкус?  Thinking

Само ще кажа, че ако мога да покрия с друго...го избягвам  Laughing Но на външен вид го докарва и стяга много добре.

# 129
  • София
  • Мнения: 413
Можеш ли само да кажеш как е на вкус?  Thinking

Само ще кажа, че ако мога да покрия с друго...го избягвам  Laughing Но на външен вид го докарва и стяга много добре.

 Mr. Green Mr. Green

Обаче аз не можах да намеря рецептата, може ли линк или да ми я драснеш на ЛС  Blush Hug Rolling Eyes

# 130
  • Русе
  • Мнения: 410
Тандури, благодаря, страхотно филмче. Най-после разбрах как се работи правилно с тази белтъчена глазура!

А бихте ли ме насочили къде мога да видя как се прави трансфер? В тази тема някой беше дал линк, но не мога да разбера след като се поръси картинката с какао отгоре как така после се виждат тези контури  върху платката? И тази платка от какво е?

Може би не беше подходящо в тази тема да задавам тези въпроси, но видях линка на първите страници и си помислих, че ще можете да ми отговорите.

# 131
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Само запис,че утре ще чета и ще се пробвам Embarassed

# 132
  • Мнения: 3 861
Не съм изчела цялата тема, но ще го направя утре, записвам се да я следя.

Дими, Тандури, благодаря за изчерпателната информация.

Дими, мисля "младоженците" да ги обличам с Роял айсинг, та имам малко време да потренирам за да видя дали ще се справя
Като начало трябва да си забъркам известно количество и да тренирам върху бракуваните младоженци. Мисля да мацам внимателно с четчица защото с шприца знаеш, че сме на ВИЕ. Това, което се чудя е дали да мацам директно върху тях или върху хартия и след това да го пренасям, то може ли да се пренася докато е меко, ще се отлепи ли хартята после?
заринах те с въпроси май...
Утре ще ти пусна снимка на новите младоженци да си кажеш мнението...

# 133
  • Мнения: 1 461
Tandoori  и Дими благодаря ви  Hug

# 134
# 135
  • някъде на юг
  • Мнения: 280
 Wink

# 136
  • София
  • Мнения: 413
Един бърз въпрос- мога ли да сложа в айсинга златна боя на прах за да го оцветя или да оцветя след като пиша с него със смесена със спирт боя?

# 137
Здравейте.
 Преди няколко дни  прочетох всичко написано тук, и реших да направя цветни рисунки, които да използвам за декорация на кексчета. Принтирах, поставих в джоб ,и рисуването започна. Айсинга който използвах небеше нито твърд нито течен. След два дни  когато се опитах да сваля рисунките, всяка една от тях се начупи. Споре  Вас къде греша, и с каква дебелина трябва да бъде рисунката? По какъв начин се свалят от наелона изделията, има ли някаква технология?
Благодаря Ви много:)))

# 138
  • Мнения: 66
направо ми потичат лигите като чета тия вкусотии ,записвам се за да се науча и аз на нещо newsm10 newsm10

# 139
  • Мнения: 211
Момичета, нещата, които видях са направо нереални! Голяма красота! Възхищавам се на всички, които го могат това вълшебство!
За да следя темата се включвам с две неща:

1. Не знам дали някои вече е дал информация, защото все още чета темата, но да кажа и аз. Белтъци на прах мисля, че имат в Пик-Ко. Който пазарува от там ММ, може да провери и за белтъци.
2. Някой беше писал, че няма пош и накрайник. За Коледа украсявах с белтъчна глазура сладки, но с пош и накрайник не ми беше лесно. Накрайника се запушва (тогава не знаех за мократа кърпа), а самия плик ми изпускаше. Затова взех целуфан за цветя и си направих фуния. Многе е лесно да се направи съвсем тъничко отворче на фунията и се работи много лесно. А ако се запуши, просто избутвам част от сместа и пак си потича хубава. 

Благодаря за красотите, които споделяте!

# 140
  • Мнения: 17
Здравейте момичета!
Да благодаря на Дими и Тандури за семинара, много полезен и интересен!

Имам обаче един въпрос , на който не можах да намеря отговор или може да съм пропуснала , ако е писано.
Затова моля ви за помощ. предстои  ми да правя торта и си мислех да я покрия с фондан и отгоре да направя дантела  от РА, но се притеснявам дали ще се  разтече  РА като съхранявам тортата в хладилника.

# 141
  • Мнения: 2
Здравейте
Първо поздравления за невероятната тема....
Аз си купих айсинг на прах на една италианска фирма. Много лесно се разбива но когато направих опит за украса върху хартия за печене видях че нещата се напукват отгоре и не можах да ги отделя от хартията. Моля помагайте  Sad

Общи условия

Активация на акаунт