HR- ите шегуват ли се с нас?

  • 13 677
  • 226
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Имам проблем с ходенето по интервюта със служителите за подбор на персонал.  Много ми е неприятно и унизително аз, жена  на възраст и с доказани професионални качества да бъда препитвана и преценявана от някаква двайсет и няколко годишна госпожица ,нямаща си хабер от естеството на работата, която искам. За какво всъщност служат тези госпожици? Какви са вашите впечатления и опит с подобни срещи? И преди всичко как да преодолея горе споменатите чувства, знаейки, че трябва да мина през това?

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 10:32 от Reza

# 1
  • Мнения: 5 370
Имам проблем с ходенето по интервюта със служителите за подбор на персонал.  Много ми е неприятно и унизително аз, жена  на възраст и с доказани професионални качества да бъда препитвана и преценявана от някаква двайсет и няколко годишна госпожица ,нямаща си хабер от естеството на работата, която искам. За какво всъщност служат тези госпожици? Какви са вашите впечатления и опит с подобни срещи? И преди всичко как да преодолея горе споменатите чувства, знаейки, че трябва да мина през това?
Уважаема БЯсна,

Моля, преодолейте негативното си усещане като за начало. КомОнизмът свърши, отиде си, а с него-порядките от онова време. За професионалите ви качества тук не можем да отсъдим, тъй като не Ви познаваме, освен да разчитаме на субективната Ви преценка ) L'etat c'est moi  Mr. Green). През интервюта тук е минавал всеки от нас, имаме и положителни, както и отрицателни впечатления.

П.С. Заглавието ви е, меко казано, отвратително.И тенденциозно.

# 2
  • Мнения: 7 837
Мислиш, че само за свирки стават, 20-годишните госпожици, неоценяващи капацитета ти?

# 3
  • София
  • Мнения: 12 231
Възрастта не е всичко, уважаема госпожо. Очевидно годините и професионализма не Ви пречат да използвате изразни средства, на които би завидял дори прегорял, професионален каруцар. Важно качество за всеки служител е да е в мир с авторитетите, което във вашият случай означава да се приеме спокойно възможността и други хора да знаят нещо и да са професионалисти. 

# 4
  • Мнения: 1 884
 Thinking  Пий първо една вода и се успокой!

Ако си се успокоила, да продължавам....
Какво те обидиха толкова много тези "госпожици" ? Че са на двайсе 'ли?
Защо си мислиш, че човек на двайсе' може да няма никаква представа?! HR- ите са само първото ниво, което трябва да минеш.
Ако си толкова добра в професията си, ще си проличи. Има си тапии за тази работа. Ако по документи отговаряш на изискванията, ше трябва да ходиш
и на следващо интервю.

 Те са там за да отсяват, защото знаеш ли к'ви се явяват на тези инервюта?
Нямаш си на идея!

# 5
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
някои наистина стават само за свирки.  
за тази длъжност не се изисква много  ...


# 6
  • Мнения: 4 300
Ако ХР-ите разбираха от всяка работа във фирмата, просто нямаше да има нужда от други работници, не мислиш ли Wink
Тяхната работа не е да могат и знаят всичко, а да преценят кандидата.

# 7
  • Мнения: 984
Двадесет и няколко годишни съвсем спокойно могат да провеждат интервюта, без да са наясно с "естеството на работата" ти, защото тяхната работа е да проведат интервюто и да си водят бележки, а не да те оценяват, капиш? Simple Smile

# 8
  • Мнения: 335
Заглавието може да е малко грубовато, но проблемът е много точно поставен, ако НR е това, което си мисля, а госпожиците, които "препитват" и "преценяват" там са наистина двайсет годишни.

Та какво е HR?  Laughing
Гледам си в несесера за интелигентни думички, а там - само портфолио, сиви, едно-друго...
Възмутените и огорчени от въпроса дотук, нали не ви дразня, че питам?


# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Защото не си първата, която беснее на темата, ще кажа, че разбирам беса ти.
Процедури, процедури - вий създавате шамандури.

# 10
  • Мнения: 468
 По нашенски Личен състав , ама не звучи гот, та затова е модерно сега Човешки ресурси HR- (Human resources).
  Интервютата само от HR -ри ли се водят? Не трябва ли да има и някой, който може да прецени, според специалността, опита и компетентността на кандидата?

# 11
  • София
  • Мнения: 932
Имам проблем с ходенето по интервюта със служителите за подбор на персонал.  Много ми е неприятно и унизително аз, жена  на възраст и с доказани професионални качества да бъда препитвана и преценявана от някаква двайсет и няколко годишна госпожица ,нямаща си хабер от естеството на работата, която искам. За какво всъщност служат тези госпожици? Какви са вашите впечатления и опит с подобни срещи? И преди всичко как да преодолея горе споменатите чувства, знаейки, че трябва да мина през това?
Уважаема БЯсна,

Моля, преодолейте негативното си усещане като за начало. КомОнизмът свърши, отиде си, а с него-порядките от онова време. За професионалите ви качества тук не можем да отсъдим, тъй като не Ви познаваме, освен да разчитаме на субективната Ви преценка ) L'etat c'est moi  Mr. Green). През интервюта тук е минавал всеки от нас, имаме и положителни, както и отрицателни впечатления.

П.С. Заглавието ви е, меко казано, отвратително.И тенденциозно.

 Peace
Леле аз самата съм 20 и няколко годишна , все още ,не виждам какво ми пречи да проведа интервю, на някой/я  50 годишна . Всичко се променя и знания и всичко, света се развива и върви напред и печеливши ще са тези , които могат да се адаптират , в непрекъснато променящият се свят и да бъдат полезни в непрекъснато променящите се условия, независимо от годините. Жалко че има хора които мислят, като Бесна гражданка, ако това не е тема "пързалка" , но и да е щом сте пуснали темата , значи малко или много мислите по този начин.

П.П. Жозефина , извинявам се,че те цитирам често напоследък , просто препокриваш моето мислене по дадени теми, въпреки че не се познаваме  Peace.

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 17:08 от nellyani

# 12
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Имам проблем с ходенето по интервюта със служителите за подбор на персонал.  Много ми е неприятно и унизително аз, жена  на възраст и с доказани професионални качества да бъда препитвана и преценявана от някаква двайсет и няколко годишна госпожица ,нямаща си хабер от естеството на работата, която искам. За какво всъщност служат тези госпожици? Какви са вашите впечатления и опит с подобни срещи? И преди всичко как да преодолея горе споменатите чувства, знаейки, че трябва да мина през това?

Според мен най- лесно се преодоляват, като се опитате да се поставите на мястото на съответния HR. Представяте си, че пред вас влиза жена на възраст и със самочувствие на професионалист. А вие трябва да разберете дали това самочувствие е оправдано и  дали, независимо от проф. качества, тази жена ще се впише в колектива, дали това е търсеният кадър. А след това трябва да вземете решение, което в крайна сметка е оценка за вашата работа изобщо.

А дали тези госпожици са професионалисти  newsm78...има и от едните и от другите. Но пренебрежителното отношение, независимо дали е явно или не, се усеща, а това няма да ви помогне при едно такова интервю.

# 13
  • Мнения: 335
По нашенски Личен състав , ама не звучи гот, та затова е модерно сега Човешки ресурси HR- (Human resources)...

Уау!
И Тенкс!



ПП Братчеда им вика "чере"си или "чор"-ета.  Наше момче, затова простее.

# 14
  • Мнения: 12 672
Отвратително е. Как се промения животът. Когато бях на 20 г. някакви лелки се опитваха да ми докажат, че нищо не знам, сега някакви 20г. тоспожици ще ме преценяват те мене.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Добре де, аз като една истинска лелка, ще попитам- какво всъщност, преценяват въпросните госпожици? Защото явно е, че това не са професионалните качества на кандидата. Thinking

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
на мен ми беше смешно да отговарям на въпроси извадени от някой учебник или справочник може би ... спокойно можеш да заблудиш интервюиращия за това какво можеш, искаш или ще правиш. и до сега не съм имал проблем и 2-та пъти когато съм се срещал от страната на кандидатстващ.
2-я кръг когато заставаш лице в лице с бъдещият ти началник е далеч по-важен. тогава се разбира какво можеш и какво не можеш ...
гадно е понякога, че има дискриминация по отношение на възраст, пол, външен вид, но това го изисква пазара.

помисли как изглеждаш и какво излъчваш, за тях това е важно. често се назначават хора с недостатъчно способности но изглеждащи добре ...
и още нещо, има професии при които годините тежат ...

# 17
  • Мнения: 335
Чоретата пазят "по-висшия" персонал от "шлаката" мераклии за работа.

Нещо като охранителната функция на секретарката относно желаещите да видят шефа.


# 18
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Чоретата пазят "по-висшия" персонал от шлаката мераклии за работа.
Нещо като охранителната функция на секретарката относно желаещите да видят шефа.

абсолютно.

# 19
  • Мнения: 3 634
За мен HR-ът е междинната връзка между шефа и кандидат-служителя. Негов ангажимент е да поднася инфоррмацията за длъжността по най-приемливия начин за човека срещу него.

Преди 2 седмици ходих на интервю за хуманитарна длъжност. Дадоха ми 10 задачи от алгебрична прогресия. Казаха, че интервюто включва 3 часа решаване на тестове.

Скоро бях на друго, всичко беше чудесно. Срещнах се с всички възможни шефове и се одобрихме взаимно. Стигнахме до подписването на договор и се оказа, че HR-a е объркал заплатата за тази длъжност. Връчиха  ми договор за 40% от уговорената сума. Не подписах и си тръгнах!

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 5 728
Отвратително е. Как се промения животът. Когато бях на 20 г. някакви лелки се опитваха да ми докажат, че нищо не знам, сега някакви 20г. тоспожици ще ме преценяват те мене.
Ей верно беше гадно. Няма да забравя една 60 годишна счетоводителка как ми крещеше, че нито съм и на годините, нито на образованието.  Mr. Green Голям смях падна тогава. Жената беше с икономическа гимназия, но се гордееше с това. Както и да го погледнеш никога няма да и бъда с образованието и тогава не бях. Хора всякакви.
Капацитет може да бъде всеки без оглед на възраст. Важното е да знае какво и как се прави. 20 годишната госпожица не е там, за да дразни преуспелите хора.

# 21
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Не ми харесва заглавието, но иначе разбирам гражданката.
За разлика от повечето тука аз смятам, че тези хора не трябва да провеждат интервюта, особено когато се касае за специалисти, а работата им би трябвало да е по- скоро координираща. Казвам го от опит и то от другата страна- когато сме търсили кандидати за работа.

# 22
  • Мнения: 468
...
2-я кръг когато заставаш лице в лице с бъдещият ти началник е далеч по-важен. тогава се разбира какво можеш и какво не можеш ...
Това за няколкото етапа на одобрение го бях забравила. Като чуя интервю все си представям, че заставаш пред група "съветски учени" , които те гледат над очилата и с няколко сразяващи фрази ги хвърляш във възторг.

# 23
  • Мнения: 4 892
В компанията, в която работя ЕйчАр провеждат вторичните интервюта с кандидатите заедно с началника на отдела, за който се кандидатства.

# 24
  • Мнения: 274
ЕйчАрите незнам дали се ебават, но кандидатите за работа определено да. Като гледам кви шушляци идват при нас и с кви претенции....Мъка, казвам ви.

# 25
  • Мнения: 7 837
Четох, че дори има разработени програми, отсяващи резюметата по определени белези. Най-малкото се пести от заплати на красиви млади девойки, срещащи се с "квалифицирани" кадри.

# 26
  • Мнения: 3 405
А какви снимки си слагат на автобиографията някои девойки и младежи  Laughing

# 27
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
...
2-я кръг когато заставаш лице в лице с бъдещият ти началник е далеч по-важен. тогава се разбира какво можеш и какво не можеш ...
Това за няколкото етапа на одобрение го бях забравила. Като чуя интервю все си представям, че заставаш пред група "съветски учени" , които те гледат над очилата и с няколко сразяващи фрази ги хвърляш във възторг.
тази с която се срещнах никой не може да я хвърли във възторг. искрено и се възхитих на знанията ... и се радвам ще работих там.

# 28
  • Мнения: 4 300
Хохо, имаше една бамбина, която кандидастваше при нас. В графата "Други" беше попълнила ххх място на конкурса Мис България 200-и-някоя-си-година.

# 29
  • Мнения: 2 401
Опитвам се да си представя някоя от наште двайсе годишни девойки да ме интервюира..малиии..
Всъщност бях преди 4 год. в една агенция, пиклатга ми скъса нервите, остави ме да я чакам 15 мин. и после да ми задава малоумни въпроси.  Я моля, и на мен да ми обЯсните какъв професионализъм точно може да се наблюдава у една 20г. госпоица? Не мога да се сетя, честно.

# 30
  • Мнения: 2 401
Хохо, имаше една бамбина, която кандидастваше при нас. В графата "Други" беше попълнила ххх място на конкурса Мис България 200-и-някоя-си-година.

За каква позиция кандидатстваше?  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 274
Опитвам се да си представя някоя от наште двайсе годишни девойки да ме интервюира..малиии..
Всъщност бях преди 4 год. в една агенция, пиклатга ми скъса нервите, остави ме да я чакам 15 мин. и после да ми задава малоумни въпроси.  Я моля, и на мен да ми обЯсните какъв професионализъм точно може да се наблюдава у една 20г. госпоица? Не мога да се сетя, честно.

Мизи, госпожицата може да е била на 30, но да е изглеждала на 20. А госпожата са я срязали като кисела краставица и е нормално да има грешна преценка за нещата.

# 32
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Сто процента не е била 20- годишна. Сегашните такива изглеждат на 14-15. Grinning

# 33
  • Мнения: 12 672
А 14-15 годишните - на 20.

# 34
  • Мнения: 468
тази с която се срещнах никой не може да я хвърли във възторг. искрено и се възхитих на знанията ... и се радвам ще работих там.
За пръв път одобрена шефка от мъж подчинен! Или става дума за HR-а?

# 35
  • Мнения: 46
Относно HR-ите, ви предлагам едно интересно четиво http://www.karieri.bg/show/?storyid=681429http://www.karieri.bg/show/?storyid=681429
Всъщност коментарите под него са далеч по-интересни  hahaha

# 36
  • Мнения: 12 672
Хохо, имаше една бамбина, която кандидастваше при нас. В графата "Други" беше попълнила ххх място на конкурса Мис България 200-и-някоя-си-година.

За каква позиция кандидатстваше?  Simple Smile

За секретарка на Марадона. Но само ако е след 2005та.

# 37
  • Мнения: 4 300
За фронтофис служител.

# 38
  • Мнения: 2 641
моята любима тема  Peace в българия HR няма. има хора знаещи английски и завършили примерно психология. интересното е че са добри само в английския. други качества не се искат. работила съм в такива фирми и колкото са по нахални и некомпетентни, толкова са по ценени. аз работя само в IT сферата /работех/ защото съм работила и като ИТ специалист в няколко фирми и защото съм чела допълнително и защото на там ме влече. не съм пенкилер да съм HR в всяка фирма. какво примерно отбирам от юристи? ми нищо. та такива ми ти работи. тук HR-ката или -ът имат само функция на придатък към шефа. то и почти всички кадърни се изнесоха де, незнам какво още подбират у нас  Laughing но да не забравяме че рикрутмънта е една малка част от тази професия, а в БГ като че ли тя изчерпва всичко.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 306
А какви снимки си слагат на автобиографията някои девойки и младежи  Laughing

На последната ми работа един кандидат беше пратил снимка, на която ядеше сирене и домати на пейка  Grinning

# 40
  • Мнения: 516
то и почти всички кадърни се изнесоха де, незнам какво още подбират у нас  Laughing
Охохо, Anaise, обиди половината форум сега.  Mr. Green

# 41
  • Sofia, BG
  • Мнения: 210
И аз мисля, че HR-ите в България за нищо не стават. И кажете ми, една 20-годишна госпожица колко години опит би могла да има в тази област? да не говорим, че въпросите, които се задават са изключително тъпи и елементарни. Като от типа " Вие в момента правите ли опити с мъжа си да правите дете?", което извинявайте, но дори и възрастта да ми го предопределя, че скоро може да се случи, е малко неуместно. Така, че госпожата пуснала темата, за мен си е много права!

# 42
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
тази с която се срещнах никой не може да я хвърли във възторг. искрено и се възхитих на знанията ... и се радвам ще работих там.
За пръв път одобрена шефка от мъж подчинен! Или става дума за HR-а?
за шефката става въпрос. (HR не си отвори устата нито веднъж.)
страхотен професионалист, не бих си кривил душата в случая ...


А какви снимки си слагат на автобиографията някои девойки и младежи  Laughing

На последната ми работа един кандидат беше пратил снимка, на която ядеше сирене и домати на пейка  Grinning

не са ли едни малки снимки само на лицето в горния ъгъл на сиви-ТУ?

# 43
  • Мнения: 5 370
Обаче дамата с прИтенции зачезна. Защо така, Мадам, тук има и такива, които гоним 20 + не, ами 30 х даже? Пренебрегнахте ни, далеч сме под Вашето достойнство? В подножието на Монблан ли се намираме или направо на Еверест го играем?

Сега-сериозно. В нашата фирма тече в момента  процес по подбор на много тясно специализирани кадри.Наистина, ролята на ЕйчАра в случая е да  "пресее" СиВитата, да покани интервюираните и да ПРИСЪСТВА на интервюто, защото то се провежда от самите клиенти.

# 44
  • Мнения: 12 672
И аз мисля, че HR-ите в България за нищо не стават. И кажете ми, една 20-годишна госпожица колко години опит би могла да има в тази област? да не говорим, че въпросите, които се задават са изключително тъпи и елементарни. Като от типа " Вие в момента правите ли опити с мъжа си да правите дете?", което извинявайте, но дори и възрастта да ми го предопределя, че скоро може да се случи, е малко неуместно. Така, че госпожата пуснала темата, за мен си е много права!

И как би могла да придобие  опит. А въпросите не си ги измисля тя.

# 45
  • София
  • Мнения: 38 611
Права е авторката, ЧРките в България са едни измислени момиченца, които задават тъпи въпросченца по списък.
А като ги питаш нещо конкретно за позицията, гледат като гърмяни зайци.
Говоря от много горчив опит с много яйчарки на много, много интервюта.

# 46
  • Sofia, BG
  • Мнения: 210
За съжаление, въпросите, които се задават са преписани от западни учебници, които хал-хабер си нямат от българската народопсихология. Изключително неудачни и неуместни. " Кажете едно Ваше лошо качество?".Какво мога да отговоря на това? Кое е лошо и кое е добро?!?!? Даже веднъж мислех да се избъзикам, че съм алкохоличка и съм на антидепресанти.

# 47
  • Мнения: 335
Много образователна и силно интелигентна тема.
След нея вече не мога да си закопчея несесера с изисканите думи.
Останаха да ми се подават от единия край (наред с ейчарите) хънтърите, фронтофис сервитьорите и още една-две.

Като един аналитичен човек, сега се мятам в тежкия парадокс, произтичащ от статията за това как кризата "уволнила" първо въпросните чорки:

Какво, по дяволите, ще стане с обсъжданите 20-годишни девойки (и чат-пат младежи) сега?! С уволнените ейчари? като ще трябва да си търсят работа, а ще няма кой да ги ейч-арне по новите места?!

# 48
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
За първи път се чувствам доволна, че не съм вече на 20+години. Grinning


Занимавам се между друго и с подбор на кандидати за работа при нас. Мога да кажа, че на първо място гледам начина на мислене на човека и дали е подходящ за условията на работа в нашия колектив. Едва след това обръщам внимание и на нивото на професионалните му умения. Дипломите за мен са на последно място. Даже мисля, че колкото повече дипломи и сертификати има, толкова по-ограничени са практическите му умения.
Мога да преценя дали един човек е подходящ дори и само след няколко думи разменени по телефона.

И, знам колко е неприятно, но въпросът за малките деца и планирането им е доста важен. Няма място за обиди и сръдни, просто всеки работодател трябва да знае доколко и докога може да разчита на служителите си.


И аз искам да се оплача от арогантното държание на хората, които идват за интервю, по едно време толкова откачени идваха, че ми се искаше към автобиографията си да добавят удостоверение, че не се водят на отчет в психодиспансера.

На по-възрастната госпожа мога само да кажа, че ако не може да проведе интервю с 20годишни момиченца, не виждам как ще се подчинява на 30-35 годишен шеф /има много такива/.


# 49
  • Мнения: 335
...на първо място гледам начина на мислене на човека и дали е подходящ за условията на работа в нашия колектив. Едва след това обръщам внимание и на нивото на професионалните му умения...

Брей, дано ейчърите не са полазили навсякъде и из Пирогов, други хирургии и тук-таме, че може и още по-страшно да стане в здравеопазването.

...по едно време толкова откачени идваха, че ми се искаше към автобиографията си да добавят удостоверение, че не се водят на отчет в психодиспансера...

Едно време, като нямаше ейчари, им искаха медицинско.
Ма сега то няма значение, щото може да го е издал някой дофтор, подбран от ейчар не по професионалните му умения...


# 50
  • Мнения: 2
Но с какво предизвиках  токова зли първи реакции?  Г-жа "Не тази вечер"  млад HR  ли е?

# 51
  • София
  • Мнения: 2 623
А какви снимки си слагат на автобиографията някои девойки и младежи  Laughing

На последната ми работа един кандидат беше пратил снимка, на която ядеше сирене и домати на пейка  Grinning

Точно преди 3 дни, кандидат за търговски представител
си беше изпратил албум със снимки  Joy
Аз няма да се включа по темата обаче  Naughty
Повдига ми се вече от обобщаващи класификации
и подобни теми  Naughty

# 52
  • Мнения: 4 300
...на първо място гледам начина на мислене на човека и дали е подходящ за условията на работа в нашия колектив. Едва след това обръщам внимание и на нивото на професионалните му умения...

Брей, дано ейчърите не са полазили навсякъде и из Пирогов, други хирургии и тук-таме, че може и още по-страшно да стане в здравеопазването.
Все пак хирургическите способноти ( както и други професионални) се доказват с диплома. Да не искаш всеки хирург преди назначение да кръцне пробно едно далаче, та да се види става ли или не става.

# 53
  • Мнения: 335
Мен ли питаш, потребителко Рокси, или ейчарката, дето не държи на дипломите?

Исках само да подчертая, че темата е свежарска: По-комичен маниер на подражателство и парадиране с чуждици от това наоколо няма и по театрите вече.


# 54
  • Мнения: 5 370
Но с какво предизвиках  токова зли първи реакции?  Г-жа "Не тази вечер"  млад HR  ли е?
Ни най-малко.Аз съм тежка категория, далеч от степента "младша", освен това с подбор не се занимавам. Но на така формулирана тема-такива отговори. Вие какво очаквахте? Да поддакваме в хор?

# 55
  • Мнения: 2 759
..." Кажете едно Ваше лошо качество?".Какво мога да отговоря на това?...че съм алкохоличка и съм на антидепресанти.
                        hahaha Ми така ще да е, като си го просят.

...И аз искам да се оплача от арогантното държание на хората, които идват за интервю, по едно време толкова откачени идваха, че ми се искаше към автобиографията си да добавят удостоверение, че не се водят на отчет в психодиспансера...
                       Ами честно казано трудно може да останеш в кондиция, ако имаш повече от две срещи с ХР-та дневно. Да не казвам буквално, че можеш да полудееш. Виждала съм невероятни ХР-та, можеш да припадаш, да се щипеш, да се събуждаш седмици наред и пак да не вярваш, че може да има такова чудо на света.
                      Конкретно на въпроса: да, точно това правят  Peace. И Жози, не се прави много-много, да не изровя темата, в която ти се възмущаваше от хр-тата  Hug. Помня аз, помня  Crossing Arms!

# 56
  • София
  • Мнения: 38 611
Казват се специалисти по Човешки ресурси. Значи - ЧР.
А не HR, или хр-тата. Crazy
И все още не мога да схвана за какво всъщност служат, освен да се грижат за персонала, когато той ВЕЧЕ е на работното място.
Преди това могат само да объркат нещата.
Най-фрапиращото интервю на което съм била с такава персона беше такова;
Първо, не ми беше обяснила добре адреса и трамбовах почти целия бул. България.
После ме разпитва какви ли не глупости от типа на "Ако стане така и така, какво бихте направили" и :Как се виждате след 5 години".
Накрая ме пита за въпроси и когато я питах конкретни неща за работата, каза че не може да отговори. Ще ми отговори шефчето за позицията.
Но преди инервюто с него трябва да мина през интервю с шефката на ЧР отдела и още едно с управителя на фирмата. Shocked

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 21:16 от Дилянка

# 57
  • Мнения: 2 759
...Занимавам се между друго и с подбор на кандидати за работа при нас... мисля, че колкото повече дипломи и сертификати има, толкова по-ограничени са практическите му умения...
                     Какво да си говорим повече? Блъскай и плащай да се явяваш за международни сертификати, за да ти кажат накрая че за нищо не ставаш, дори си откровено прост.
                    Дилянка, извинявай, но не мога да си обърна езика и да ги нарека специалисти. Може да ми е физиологически проблем  Whistling.

# 58
  • Мнения: X
Аз по-често попадам на някакви затъпели лелички доста над 20, които даже и за свирки не стават.

# 59
  • Мнения: 5 370
Мече Пухче, мнго добре си помня писаното, не ме подценявай, ако и да съм над 30 +.

Само че аз имах конкретен повод - забавяне на резултата за дълъг период, а после ме натискаха да почна веднага, на часа.

В случая дамата , първо, в формулирала яко цинично заглавие.

Второ, тя не цитира конкретен случай. А просто негодува от факта, че въпросните девойки са 20+. Това ми е ама толкова познато, от мои наблюдения, че нямам думи. Била съм супервайзор на един гус'ин, който някога си някъде е бил аташе....няма да казвам де. И....обаче, свършва комунизЪмът и той трябва да работи наравно с 20 годишните. Държеше се с някаква досада и отегчение, скатаваше се от работа....а милата му женица даже смяташе, че имам специално отношение към него.

Та....така.

# 60
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
За първи път се чувствам доволна, че не съм вече на 20+години. Grinning

И, знам колко е неприятно, но въпросът за малките деца и планирането им е доста важен. Няма място за обиди и сръдни, просто всеки работодател трябва да знае доколко и докога може да разчита на служителите си.

Не въпросите са неприятни, а усещането за нахално навлизане в личното пространство.
Освен това може едно да планираш в дадения момент, а съвсем друго да се случи.
Освен това сега може да си на един акъл, след година примерно съвсем друг да ти дойде.
Освен това коя кандидатка би си признала такова нещо още на първо интервю - хайде де. Дали задавате такива въпроси на мъжете-кандидати?

Колкото до моя отговор на въпроса в заглавието - някои се е...т, други не. Явявах се на доста интервюта в последните две години и срещнах само 2 двадесетгодишни  HR-ки, и двете се държаха много добре, затова не мисля, че възрастта е определяща в случай.

# 61
  • Мнения: 2 759
...Само че аз имах конкретен повод...
                      Аз лично познавам само една персона на тази длъжност, но от нея съм си съставила изключително лошо мнение за всички 20-годишни девойки на тази длъжност. Отделно, според моята лична логика има сериозен проблем с общата култура на 20-годишните девойки в момента, нямат опит с каквато и да е работа... е как тогава преценяват кой човек какъв е, и дали ще им свърши работа? Конкретно за програмисти питам. Стана ми вече ясно, че хр-тата евентуално отсяват погрешно изпратените св-та, но мисля че всяка нормална секретарка може да свърши това за 2-3 часа. Та... през останалото работно време за една година краката ли си клатят? Начи няколко въпроса станаха.

# 62
  • Мнения: 5 370
Значи, виж сега, аз много съм говорила по въпроса с нашите момичета. Те по-скоро преценяват човека как ще се впише в колектив. Дали е конфликтна личност. Дали би поддал на стрес лесно (щото при нас го има в излишък). Тоест, очертават му един общ профил. Защо иска да напусне, каква заплата би очаквал, и т.н. Но аз, лично, никога не съм получавала ни най-малкия въпрос-НИКЪДЕ-за сем, положение и дете. Сама съм си подчертавала, че имам такова, и че е гледано от детегледачка (преди). Никога не са ме питали за евентуално забременяване. Абе въобще, въпроси, свързани с личноо пространство.

# 63
  • Мнения: 2 759
Значи, виж сега, аз много съм говорила по въпроса с нашите момичета. Те по-скоро преценяват човека как ще се впише в колектив. Дали е конфликтна личност...
                         Така де, но пък при нас всичките са все конфликтни  Laughing. Което не ги прави по-малко професионалисти. В бранша по мое мнение са темерут до темерута, избухливи и вечно раздразнени. Все си мисля, че ако опрат до хр-та ще останат безработни завинаги  Twisted Evil.
                        За другото... и за семейно положение питат, и в какъв апартамент живееш, в кой квартал... с кого  Whistling... Имаше едно страхотно филмче в ютюб по темата, но ме мързи да го търся сега...

# 64
  • Мнения: 6 996
Тъй като и на мен напоследък ми се налага да я работя тая работа от части, направо мед ми капе по сърцето, като ви чета.
Че и братовчедка ми е рикрутър Laughing
Купон да става Mr. Green
Добре, че не се появяват лелички при нас, щях да се притесня, че не сме накефили някоя  Laughing

# 65
  • Мнения: 202
Имам проблем с ходенето по интервюта със служителите за подбор на персонал.  Много ми е неприятно и унизително аз, жена  на възраст и с доказани професионални качества да бъда препитвана и преценявана от някаква двайсет и няколко годишна госпожица ,нямаща си хабер от естеството на работата, която искам. За какво всъщност служат тези госпожици? Какви са вашите впечатления и опит с подобни срещи? И преди всичко как да преодолея горе споменатите чувства, знаейки, че трябва да мина през това?
Възрастта отдавна не е критерий за компетентност в дадена работа.Защо си мислиш,че ти като си на повече години можеш да си вършиш по-добре работата от тях .За някои свери практиката има тежест,за други -не.

# 66
  • Мнения: 6 996
Добре, пояснявам се, рикрутър е консултант по подбор на персонал или иначе казано този ХР, при когото ходите на интервю.
ХР им много различни подвидове  Crazy

# 67
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А какви снимки си слагат на автобиографията някои девойки и младежи  Laughing

На последната ми работа един кандидат беше пратил снимка, на която ядеше сирене и домати на пейка  Grinning

Точно преди 3 дни, кандидат за търговски представител
си беше изпратил албум със снимки  Joy
Аз няма да се включа по темата обаче  Naughty
Повдига ми се вече от обобщаващи класификации
и подобни теми  Naughty

Не съм ейч ар, но работата ми е свързана с одобряване на св, мотивационни писма и естествено обави от работодатели.

Днес големия хит беше младеж с перфектно попълнени данни, прекрасно образование, няколко езици, чудесни длъжности...и на св-то си сложил снимка на Джеймс Бонд...с бормашина...  ooooh!
Одобрих го  Laughing

# 68
  • Мнения: 6 996
Уф, аз помня един - описал човекът, квото имал да описва, и отдолу написал:
ръст: 195 см,
тегло: 90 кг
Коса: къса, черна
очи: кафеви
интелигентен, забавен, хоби: танци

И снимката на сивито - застанал прав на една маса с разкопчана риза.

И ние  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked  Laughing

# 69
  • Мнения: 2 759
...Възрастта отдавна не е критерий за компетентност в дадена работа...
                     Така е, но за конкретната... евентуално професия, нещата не стоят така.
                     Ео, а според теб човек с такава снимка и хоби танци може ли да работи човек при вас  newsm78? Бтв, щях да ти пиша скоро относно нашите едновремешни планове  Blush... струва ми се, че е време, ако още си навита  Twisted Evil.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 623
Един безплатен съвет, от един заблуден HR:
Госпожо, направете си фирма !
Назначете 65 годишен HR с 45 години трудов стаж.
Тогава мисля, че нещата ще си дойдат на мястото  Naughty

И още нещо.
Някои HR-и не се занимават само с подбор и администриране на
персонала. Няма да изброявам с какво се занимавам, защото
не в Ваша работа, но последното, което правих днес е
проверка и вписване на данни в една таблица колкото Вашето бюро сигурно,
за АЯР. В случай, че за Вашия тъй пре, много голям стаж и образование,
не знаете какво означава АЯР ще споделя - Агенция за ядрено регулиране.
Благодаря  bowuu

# 71
  • Мнения: 3 826
горе - долу я разбирам жената ,
жени над 30-33 години , примерно , при нас не се викат на интервю ( отсети са предварително) ,
ако не изглеждат по един определен начин , пак не стават , само като я видя и знам дали ще мине втората цедка или не
позицията може да седи 3 месеца свободна и работата да се натрупва, натрупва  и омазва , но не се ли появи жена/ момиче на подходяща възраст и външен вид - не става ... не знам жени на 50 години как си намират работа
към мъжете има по-голям толеранс , това са моите впечатления

# 72
  • Мнения: 5 710
Jullianna, ма ти нещо учудена ли си, че всички тук разбират от твоята работа?
Е сега да ги сложат на твое място знаеш ли какъв подбор ще правят? Ехеее ...

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 23:01 от 10cent's

# 73
  • Мнения: 6 996
Мече,
това беше в предната ми фирма и не помня за какво кандидатстваше, та не знам дали ставаше newsm78
В сегашната сигурно биха го взели, защото липсват кадри, ама голям смях ще падне с това сиви  Laughing
Голяма част от кандидатите, особено по-младите, въобще не са наясно как се пише сиви, формати, писма...
Мече, пиши ми! Но да се постопли Grinning

# 74
  • София
  • Мнения: 2 623
10cent's, отстрани всяка професия изглежда
лесна и елементарна и ние българите, както
винаги компетентни по всички въпроси, можем
да вършим всяка една работа по-добре от
отсрещната страна.
Нека заповядат всички, които си мислят, че
работата на отдел "Човешки ресурси" се изразява
само в подбор на персонал. С удоволствие ще им
отстъпя мястото си за няколко дни.
Сигурна съм, че още на втория ден ще запалят с 200 от мЕсто  Naughty

# 75
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Обсъждаше се най- вече първоначалното интервю особено при подбор на специалисти, а не задълженията им по принцип

пак от скромния ми опит и за пресяване по документи не бих се доверила, има много други неща, които биха могли да вършат

В бранша по мое мнение са темерут до темерута, избухливи и вечно раздразнени. Все си мисля, че ако опрат до хр-та ще останат безработни завинаги  Twisted Evil.
                     
и аз това имах предвид  Simple Smile

# 76
  • София
  • Мнения: 2 481
Аз съм 20 и няколко годишна. Преди време исках да сменя работата си и бях на интервю в една агенция за подбор на персонал / за фирмата, която кандидатствах трябваше задължително да се мине през агенцията/. Девойката, която ме "интервюира" беше скромна на вид, леко уплашена, с много ниско ниво на френски и английски/ задаваше ми въпроси на тези езици/. Не знаеше въобще за каква, по дяволите, работа са я наели да ме наема и ми задаваше някакви безумни въпроси. Имах чувството, че щеше да се разплаче!

Остави ме да попълвам едни глупави тестове и след това ми звънеше по 5 пъти на ден да ми напомни да не закъснея /!/за интервюто с евентуалните си бъдещи работодатели.
В крайна сметка, след серия интервюта, те ми направиха оферта, която аз отхвърлих.

Това е някакъв частен случай, но понякога човек просто може да полудее докато си търси работа. Според  мен в повечето случаи не се ебават, а просто са некомпетентни и немотивирани / за което възраст няма!/. Слава Богу, има и невероятни специалисти!

# 77
  • Мнения: 2 386
Цитат
моята любима тема   в българия HR няма. има хора знаещи английски и завършили примерно психология. интересното е че са добри само в английския. други качества не се искат.

100 % съгласна. Когато си изтипосах автобиографията със специализация в областта на икономическата психология на една мацка от Личен състав (кандидатствах за същата позиция), тя ме попита какво означавало това. Ахам, означава това, което ти би трябвало да знаеш и владееш, щом стоиш от другата страна на бюрото - срещу мен! Казах и го. Не ме назначиха.  Mr. Green

Термините са побългарени, за да не вадя очите на Холограма.  Wink

 

# 78
  • София
  • Мнения: 2 623
Ева на сцена, иска ми се да коментирам написаното от теб,
но ще се въздържа  Naughty Повярвай ми, говОри много !
Изводите си направи сама !

# 79
  • Мнения: 335
...Термините са побългарени...

Ми то направо нищо не ти се разбира така!
Два часа търся да си преведа "автобиография" и"Личен състав" на "цивилизован език", за да схвана.

# 80
  • София
  • Мнения: 8 348
доста години съм работила именно като HR, и то в агенция за подбор
още го работя, но като странична дейност почти
явно ми е време да си направя едно публично покаяние

а иначе по въпроса и по общите оплаквания - работата ми не е да разказвам аз на човека срещу мен за какво е учил или какъв опит трябва да е придобил
работата ми е да го накарам той да си каже, а аз да го изслушам и да преценя наясно ли е изобщо за какво иде реч
защото доста често се оказва, че хората си нямат и идея какво е това дето са го завършили или в какво се състои работата, за която са кандидатствали
и да, случвало се е да се държа лошо и дори надменно с хора с опит и по-възрастни от мен
шефът на тези хора щеше да е на моята възраст и щеше да ги учи как да си вършат работата и да им дава акъл
аз трябваше да преценя дали това ще е проблем
еми за тези, за които не би било проблем, са били назначавани, независимо от възрастта си

# 81
  • Мнения: 940
Имам проблем с ходенето по интервюта със служителите за подбор на персонал.  Много ми е неприятно и унизително аз, жена  на възраст и с доказани професионални качества да бъда препитвана и преценявана от някаква двайсет и няколко годишна госпожица ,нямаща си хабер от естеството на работата, която искам. За какво всъщност служат тези госпожици? Какви са вашите впечатления и опит с подобни срещи? И преди всичко как да преодолея горе споменатите чувства, знаейки, че трябва да мина през това?

Ужасно заглавие, написано от "жена  на възраст и с доказани професионални качества".
possessed е казала почти всичко. Съгласна съм и за безумните автобиографии--колко истории мога да разказвам, ама не са за разказване повечето.
(аз също работя като HR в подобна агенция, завършила съм именно това).

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 23:59 от dalka

# 82
  • София
  • Мнения: 2 623
Много моля, някоя от така компетентните дами,
които нямат нищо общо с коментираната длъжност,
да напишат, какво точно включва като задължения,
длъжността "Специалист или Мениджър човешки ресурси".

# 83
  • Мнения: 2 386
Защо, коментирай ме? С удоволствие бих те изслушала.

Аз не казвам, че си лош HR - нямам право и не бих си позволила. Казвам, че в България няма истински HR и тясноквалифицирани кадри, но виновните за това не са самите кадри. Образователната, икономическата и много  други системи са намесени.

Та, какво, казваш, говорел постинга ми за мен?

# 84
  • София
  • Мнения: 2 623
Преди да направя какъвто и да е коментар,
моля, формулирай "истински HR".
Тази "сентенция", това гениално заключение,
съм го срещала не веднъж из форума и винаги
съм се питала, аджеба, какво е това животно ???
Всъщност аз и не твърдя, че съм "истински", но
пък наистина ми е интересно  Thinking

# 85
  • Мнения: 2 386
И още нещо:

Специалността, която се предполага да са завършили ейч арите, е УЧР (управление на човешките ресурси). В Икономическия в София такава бакалавърска степен няма, а магистърските места бяха 30-50, не съм сигурна точно колко. Не разбирам откъде толкова професионалисти се явяват, дори да включа в сметката СУ на Софийския и НБУ, където също се изучава УЧР.
Знам как действа системата - един семестър УЧР не може да те направи специалист.
Другият вариант е психология + икономика, но това не е много удачно по ред причини, като неприпокриване на материала.
Третият - икономическата психология, бе удобно закрита в услуга на Симеоновската школа миналата година.

След малко ще постна стандартизираните изисквания за позицията, трябват ми 5 мин.

Познания в следните сфери на HR Management:

The history and development of human resource management
The future of HR and the HR audit
How to identify and measure strategic, or value added HRM practices and metrics
Managing teams and projects
The impact of technology on HRIS
Outsourcing
HR ethics and leadership

Employee relations: (жизненоважни, според мен)

Anti-discrimination laws governing the employment relationship
Investigation of discrimination and whistleblower complaints
Progressive discipline
Labor relations
Workplace privacy and testing
Employee handbook
Еmployment laws governing the need for family and medical leave

Knowledge in training and staff development:

Needs and skills assessments
Techniques
Evaluation criteria
Corporate positioning for increased resources
Instructional design
Setting training objectives
Developing a sample training plan

Бенефити, бонуси и т.н. Тук влиза и системата за възнаграждения и повишения.

Cost of benefits
Funding employee benefit plans
Employee benefit rights
Current issues in employee benefits
Compensation plan structure and design
Job pricing and salary surveys
Incentive compensation systems and non-economic rewards
Development of criteria and standards for performance review
Linking pay plans to strategic/business objectives
Effective appraisal systems and how to link them to management objectives and compensation
How to sign up for single-course enrollment in this course

И на последно място Simple Smile - подбор на персонал:

Human resource planning
Job descriptions and specifications
Recruitment and the selection process
Testing and employment interviews
Evaluation of the selection process

Дълго, но любопитно четиво. Надявам се да съм отговорила на въпроса, сега е твой ред да отговориш на моя.  Peace








Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 00:34 от Ева на сцена

# 86
  • Мнения: 4 300
Кауза пердута е, Ева. Болшинството смятат, че дипломите се купуват, но за сметка на това са безполезни. Никой университет не може да те научи как да работиш ( те ли ще ти кажат, аааа). Най известните преподаватели са по най измислените предмети, никой в реалния живот, които с тих садизъм те късат, докато не натъпчеш в паметта си закупеният авторски учебник, издаден през 2008. Но най новата използвана в него литература е от 1996 примерно.
Такива ми ти работи. Образование Wink

# 87
  • София
  • Мнения: 8 348
малко е изхвърляне твърдението, че ако човек не е учил всичко това изброеното, значи автоматично не става за подобна работа
и обратното

а и в първият пост по темата се коментираше точно интервюто
далеч съм от идеята да твърдя, че мога да съм специалист във всичко от изброеното
но пък и не се старая, придържам се към това, в което съм добра
и не съм нарекла аз дейността си HR, така си я заварих
та не виждам защо излишно се палите кой е истински HR и кой не

то и главните счетоводители се специализират в една и друга област накрая, ама пак са си главни счетоводители, нали

# 88
  • Мнения: 202
Много моля, някоя от така компетентните дами,
които нямат нищо общо с коментираната длъжност,
да напишат, какво точно включва като задължения,
длъжността "Специалист или Мениджър човешки ресурси".
Аз съм от тези дами и с удоволствие ще те просветля.
Задълженията включват:
-Подбор и назначаване на кадри.
-Анализ и проектиране на длъжностите
-Въвеждане в длъжност и атестиране
Квалификация и развитие;Управление на възнаграждинията на служителите;Планиране на работната сила;Освобождаване;Също така и безопасност на труда.
Е,колко изкарах на изпита Laughing
В повечето фирми тези всички функции се разпределят ,а не се изпълняват накуп.
Всъщност jullianna ,какво значение има в коя фирма как наричат длъжността-HR,специалист или мениджър Човешки ресурси.УЧР?Все за едно и също иде реч.
А сега давай следващия въпрос от изпита Wink

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 00:42 от Lora123

# 89
  • София
  • Мнения: 2 623
Да, Ева, благодаря  Hug
След обстойния прочит, мога смело да заявя,
че нашия отдел покрива на 80% изброеното +
доста задължения, които не видях тук.
Пак казвам - в нито една област няма само добри
или само некомпетентни, но много ми се ще,
някоя от много каращите се дами тук, да седне
на моя стол за една седмица, много  Thinking

Относно твоето изказване по-горе останах много,
много озадачена  Thinking
От една страна, ти кандидатстваш за такава позиция,
но от друга, смело заявяваш, че няма истински HR-и в БГ  newsm78
Извини ме, но не мога да те разбера  Rolling Eyes
Освен това, след последния ти постинг, оставам с впечатлението,
че за да си добър специалист, трябва само да учиш.
Съжалявам, но не е точно така !
Едно е на книга, съвсем друго е в процеса на работата.
Образованието е задължителната основа, но всичко останало
градиш с практиката и опита. Ситуациите, в които изпадаме
всеки ден, нито един учебник не би могъл да ми ги даде.
Това е личното ми мнение и не задължавам никой с него  Hug

# 90
  • София
  • Мнения: 8 348
а супер - всичкото го върша
за различни фирми ама така се случи
и не съм го учила специално, научих всичко в крачка

# 91
  • Мнения: 2 386
Останала си с грешно впечатление. Не, не трябва само да учиш, но се предполага да си научил поне базата преди да заемеш позицията, а не да влизаш в час с АБВ-то на материята в движение. А това без съответното образование няма как да стане.

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 05:32 от Ева на сцена

# 92
  • София
  • Мнения: 3 099
Добрият HR не ти оставя горчив вкус в устата след интервю! Дискретно вмъква, че (например) не разбира от индустриални минерали, държи се уважително и е вежлив. Разбира от доста неща + приложна психология.

Всички, които се отклоняват драстично от горното описание, стават само за свирки!

# 93
  • Мнения: 5 228
Любимото ми изказване: Ходих на 20 интервюта и тези идиоти не ме избраха. Ехоооооо! Ходил си на 20 интервюта, интервюирали са те минимум 20 души и никой не те е одобрил. Това трябва да ти говори нещо, но не за хората, които са те интервюиали.
Всъщност ЧР-ите или както ги наричате, са заинтересовани да ви харесат - колкото по-добри кандидати, толкова им става по-лесен животът. Ама пусто отхвърлят перфектни кандидати, само и само да интервюират още 20 звезди.

# 94
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Нека се върнем в началото тогаз. Как прилагат психологията 20 и нещо годишните при подбор на персонала?

# 95
  • Мнения: 3 634
Нека се върнем в началото тогаз. Как прилагат психологията 20 и нещо годишните при подбор на персонала?

Като ми връчват купища тестове, в които има въпрос "Когато се ядосате имате ли навика да разхвърляте предмети из стаята?". Следващият въпрос е по-културен "Избройте 7-те чудеса на света!" и накрая приключим с напишете съчениен с думите слон, лимон, бонбон и т.н.

Не знам дали съм права, но започнах да си тръгвам от интервюта като видя подобни тестове.  Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 5 228
20 и нещо годишните не би трябвало да решават кой е подходящ, а само кой тотално не става - обикновено те водят входящи интервюта, отсяват хората, които не стават по различни причини (неподходящи, неотговарящи на изискванията, очакващи по-високо възнаграждение от предвиденото и т.н.). Поне така би трябвало да бъде, но е ясно, че има организации, в които това не е така.
Освен това възрастта само по себе си не означава, че човекът е незрял или има лоша преценка. Има и 30 , и 40 годишни HR-и, които не стават за нищо.

# 97
  • Мнения: 335
...Ехоооооо! Ходил си на 20 интервюта, интервюирали са те минимум 20 души и никой не те е одобрил. Това трябва да ти говори нещо, но не за хората, които са те интервюирали...

Тук направо се ослушах за едно "Айлариипиии" откъм страничката на Айнщайн в Енциклопедията над дивана ми  Laughing

ПП Него не са го одобрявали повече от 20 пъти, май. Пък и от дете е бил необщителен... Laughing

# 98
  • Мнения: 5 228
Айнщайн в Енциклопедията над дивана ми  Laughing

ПП Него не са го одобрявали повече от 20 пъти, май. Пък и от дете е бил необщителен... Laughing

Лоши HR-и!

# 99
  • Мнения: 335

Глупости! Лош особняк! И не може да работи в колектив, нито нищо!


# 100
  • Мнения: 3 634

ПП Него не са го одобрявали повече от 20 пъти, май. Пък и от дете е бил необщителен... Laughing

Демек съм гений?!  Mr. Green

Добре е когато неодобряването е взаимно и се случва още на първото интервю.

# 101
  • Мнения: 5 228

Глупости! Лош особняк! И не може да работи в колектив, нито нищо!


И е рошав.

# 102
  • София
  • Мнения: 38 611
Много моля, някоя от така компетентните дами,
които нямат нищо общо с коментираната длъжност,
да напишат, какво точно включва като задължения,
длъжността "Специалист или Мениджър човешки ресурси".

Ще споделя моя опит "от другата страна на барикадата".
Писала съм обяви.
Преглеждала съм СВта.
Провеждала съм интервюта.
И още - като един ПР - разни други нещица като:
Небрежни разговорчета с колектива с цел да разбера най-важната си публика - служителите на фирмата.
Освен това - анкети. Тийм-билдинги. Системи за оценка на персонала.
Разни такива неща.
Ах, да - и една -две курсови по вътрешнофирмен ПР, които в един момент така или иначе минават в полето на ЧР.

Така че просто ЗНАМ кога и как някоя ЧР кифличка се ебава с мен!

# 103
  • Мнения: 335

Не и, ако не си учила колко прави 2+2 с примери от американския футбол, и то - във физкултурния салон, по "нова образователна методика" за "по-лесно" възприемане на матрЯла, под "игрова форма". Един вид - чрез "педагогическа ситуация"  Joy




ПП Горният пример няма връзка с Айнщайн, разбира се. Трябва да си гледал я хамериканско видео, а пресконференция на Вълчев, за да го разбереш правилно.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Няма лошо да си 20 и нещо годишен. Само си мисля, че краткият професионален опит изобщо, може да е лош съветник при подбора. Отделно, че кандидата трябва да мине матрицата на гореспоменатите тестове...

# 105
  • Мнения: 437
Начетох се доста и продължавам да се чудя откъде толкова злост и негативизъм...
Това Е моята професия. Обичам я, обичам си и хората и ги познавам като 5-те си пръста. Тийм-билдинг не е мръсна дума, дами. И господа. Факт е, че в професията ни има много самозванци, плява... но така е във всички професии. Има и кадърни хора. Които ги е грижа.Които мислят за хората и гледат максимално да им улеснят живота и да работят за екипа.
Откъде идва тази злост се чудя.. може би защото всеки в някакъв етап от кариерата си се е сблъсквал с неодобрение на интервю за работа. Може би защото HR-a, е човека, който свежда до екипа всички новини, политики, правила, изменения и разбира се върши мръсната работа на мениджмънта - съкращения, лоши новини.. Да, охулете и заплюйте пратеника..
Аз не познавам много 20-годишни девойки, които упражняват професията, вие къде сте ги срещали? Масата такива са помощен, административен персонал, който подмога основната дейност на отдела. Един вид малко по-профилирана секретарка.
Освен това, моля ви, никой не претендира да познава в детайли спецификите на Вашата професия, за да може самостоятелно да ви прецени на интервю. За тази цел интервютата се провеждат или съвместно с прекия ръководител на съответното звено в което се позиционира длъжността, или такъв специалист се включва на второ интервю.
Във всеки спор има две страни, но моля ви, бъдете така добри да уважавате труда на другите. Това, че вие не го познавате в детайли, достатъчно добра причина ли е да го категоризирате и да си позволявате такива обидни коментари?

# 106
  • Мнения: 958
Не съм HR, много често съм попадала, наистина на некомпетентни hr-ки, но не генерализирам.
Бившата hr-ка в нашата фирма, беше уникална, много разбираше, беше на има няма 30 години, много компетентна.
Момичето което дойде на нейно място също. Знам защото съм била на няколко интервюта с тях.
В интерес на истината повечето кандидати бяха абсолютни непрофесионалисти, не знаят нищо, с големи претенции, имаше доста "възрастни", които бяха работили в много сериозни ИТ фирми, и не можеха да отговорят на елементарни въпроси.
И в заключение, нашият HR отдел, последното, което прави е интервюта. Оправят заплати, занимават се с проучвания, с доста неща, не искам да влизам в подробностти.
Та принципно, във всяка професия има хора които разбират и които не разбират, а са попаднали по един или друг начин.

# 107
  • Мнения: 6 996
Аз не познавам много 20-годишни девойки, които упражняват професията, вие къде сте ги срещали?
Shocked
Голяма част от рикрутърите са в тази възраст, между 20-30. Тях ли имаш предвид като помощен персонал  Shocked
И в двете фирми за ЧР, в които съм работила, това беше положението с рикрутърите. Айде 20 не, ама между 25-30.
За по-всишите ЧР позиции си е друго, да. Но те говорят за рикрутъри.

# 108
  • София
  • Мнения: 8 348
Аз не познавам много 20-годишни девойки, които упражняват професията, вие къде сте ги срещали?
Shocked
Голяма част от рикрутърите са в тази възраст, между 20-30. Тях ли имаш предвид като помощен персонал  Shocked
И в двете фирми за ЧР, в които съм работила, това беше положението с рикрутърите. Айде 20 не, ама между 25-30.
За по-всишите ЧР позиции си е друго, да. Но те говорят за рикрутъри.

е до 25 все някакъв опит сме натрупали
а и не всички ги правят директно рикрутъри, дето викаш
първо гледат и слушат и чак после рикрутват
и то под надзор
или поне така е редно да се прави, де

# 109
  • Мнения: 437
ми, аз съм на 30. Къде попадам в категоризацията ви? Simple Smile
За рикрутърките във фирмите за подбор вече е друга бира.. склонна съм донякъде да се съглася. И пак има изключения!

# 110
  • Мнения: 2 759
ми, аз съм на 30. Къде попадам в категоризацията ви? Simple Smile...
                         Само ти се иска да попадаш  Twisted Evil.

# 111
  • Мнения: 2 386
Много изпростя темата. Но не съм сигурна дали по х'американски или български образец ..

# 112
  • Мнения: 2 401
Много изпростя темата. Но не съм сигурна дали по х'американски или български образец ..

Твоето лично безпристрастно мнение какво е?  Wink

# 113
  • Мнения: 1 517
Някои хора умеят/ не умеят да преценяват други хора без значение дали са на 20 или на 2х20.

# 114
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Поправих заглавието по собствено осмотрение.
Извинявам се на авторката, ако с нещо съм засегнала нежната и душа, но все пак този форум не е пенетрейшън фрии.
Пише го в правилата.

Мисля си дори, че е време за финални изказвания по темата.
Малко и остава.

# 115
  • Мнения: 2 022
Опитвам се да си представя някоя от наште двайсе годишни девойки да ме интервюира..малиии..
Всъщност бях преди 4 год. в една агенция, пиклатга ми скъса нервите, остави ме да я чакам 15 мин. и после да ми задава малоумни въпроси.  Я моля, и на мен да ми обЯсните какъв професионализъм точно може да се наблюдава у една 20г. госпоица? Не мога да се сетя, честно.
Никакъв, минзухар, освен посредничество и координация, все пак зависи за каква работа е интервюто. Осбено, когато мястото е за пост с експертни или ръководни функции.
И все пак моят съвет е да подхождате с по-голямо самочувствие към тези интервюта, защото не само те преценят вас, но и вие тях - и това е на първо място!

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 11:25 от Cygnus

# 116
Е, с такава "млада" професия, за България де, може да се очакват гафове. Няма я практиката, традициите, няма откъде да понаучиш това-онова. Ясно е че ще стават издънки след като нито HR-ите, нито кандитатите за работа знаят какво да правят или какво се очаква от тях да правят. То не може всичко да е перфектно от първия ден, или дори от първите няколко години.
В този смисъл, не се шегуват хората, ами толкова знаят, толкова могат и толкова са ги научили.

# 117
  • Мнения: 2 022
Професията не е млада, само името й звучи актуално. Преди се казваше личен състав или отдел кадри. Simple Smile

# 118
  • Мнения: 5 228
Е, с такава "млада" професия, за България де, може да се очакват гафове. Няма я практиката, традициите, няма откъде да понаучиш това-онова. Ясно е че ще стават издънки след като нито HR-ите, нито кандитатите за работа знаят какво да правят или какво се очаква от тях да правят. То не може всичко да е перфектно от първия ден, или дори от първите няколко години.
В този смисъл, не се шегуват хората, ами толкова знаят, толкова могат и толкова са ги научили.

Че няма векове традиции в управлението на човешки ресурси в България, няма. Но "млада" беше преди 10 години. ЗА 10 години все да е понаучил някой нещо.

# 119
  • Мнения: 335
...само името й звучи актуално...

"Човешки ресурси" или "ейчар" звучи "актуално"?
Пък "интервю" за работа колко шик звучи...

Потребителите ще бъдат ограбени, ако заключат тази тъй образователна и актуална тема..

# 120
  • Мнения: 5 173
А какви снимки си слагат на автобиографията някои девойки и младежи  Laughing

На последната ми работа един кандидат беше пратил снимка, на която ядеше сирене и домати на пейка  Grinning
А вие одобрихте ли го?
Бил е креативен Mr. Green

# 121
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
А на мен пращат снимки почти по цици /за момичетата/ и по потник /за момчетата/. Пък става въпрос за нормални длъжности, за които разсъбличане не се изисква. Grinning

Ама като се замисля, то това само притежават днешните момичета и момчета - цици /простете, бюст/ и мускули. Пък мозък - никакъв.

Много моля, да давате в скоби превода на думите, които използвате. Не мога да разбера за какво иде реч. newsm12

# 122


Ама като се замисля, то това само притежават днешните момичета и момчета - цици /простете, бюст/ и мускули. Пък мозък - никакъв.



Моето лично наблюдение е, че студентите дори от съвсем сериозни специалности, където се изисква солиден набор знания, направо отказват да наберат тези знания (и умения) като казват "ми като идем на работното място там ще научим всичко от практиката". Т.е. те очакват да бъдат оценени именно по ъм, физическите си данни.
И доста работодатели са свикнали че се наемат хора на връзкарски принцип, или заради физическите данни (за женската половина кандидати, де  Joy ), пък ще ги обучат на място. Защото нали вичко е лесно, българите всичко можем и морето ни е до колене  Crazy

# 123
  • Мнения: 6 996
Ми какво да ти кажа...това, което учим в ни или е много остаряло, или е по-скоро за обща култура, от колкото да можем да изкараме някой лев с него. Rolling Eyes Почти нищо не е реално практически насочено, няма практики, които да те свържат с реалния свят...И работодателите си го знаят, за това предпочитат да си самообучат някого, ако видят, че има данни за дадена работа. Не е проблемът само в нас.

# 124
  • Мнения: 346
Мисля, че заглавието (и в този, и в предходния му вид) не е много коректно или по-скоро е подвеждащо.

Ако нямаме вътрешното убеждение, че ние сме равнопоставени при разговорите си с тях, винаги бихме се чувствали така, както потребителката, пуснала темата. При тези срещи както те ни преценяват, така и ние тях! Това е все пак една игра - игра на характери, на интелекти.

Един силен характер (не казвам професионалист, защото понякога има отлични в дадена област хора, но с неумение да водят подобен вид разговори в ЖЕЛАНАТА от тях самите насока), та един такъв човек, който знае какво иска и може да отстоява позициите си и да се "продава" реално,  би могъл да каже спокойно "Днес пак се шегувах (е...ах) с HR-и -  еди-къде-си. Не се харесахме, но нищо, ще намеря и такива, които да ги харесам аз" ...

# 125
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
И аз да подкрепя  КаНиМа,
ако се явявам на интервю и видя, че човека отсреща нищо не разбира от това за което ме интервюира, просто бих започнала лееекичко да се "шегувам" с него.

От друга страна с по-възрастните хора наистина е по-трудно да се провежда интервю. Изисква се деликатност и елементарно уважение като към по-възрастен.
Всичко е въпрос и на опит, който по-младите наистина нямат. Но пък и ние, като по-възрастни и по-мъдри, би трябвало да сме по-търпеливи към младежите, а не да се нервим за всяка тяхна грешка.

# 126
  • France
  • Мнения: 726
За мен това е ненужна, измислена "професия". Също като брокерската.
Би могла да се изпълнява от психолог, или от сътрудник в компанията.
Ако търся работник, няма да му задавам тъпи въпроси, а директно го поставям в работната среда и да се оправя. Или става, или не става. Ама аз съм в производствената сфера, така че си спестявам излишнити разходи по HR.
Съгласна съм с авторката. В позицията си на "властоимащи" и на нямащи никаква представа от естеството на вакантната дръжност, някакви пикли определят съдбата на хорат.
Ама какво да се прави- и тази американска простотия трябва да приемем.

# 127
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540

Ама какво да се прави- и тази американска простотия трябва да приемем.

Според мен никой никого не кара да приема.

# 128
  • Мнения: 5 647
ЧР-тата са най-големите паразити в една фирма и за мен са напълно излишни. Едно интервю може да се проведе със същия успех и само с прекия ръководител.

# 129
  • Мнения: 335
...Ама какво да се прави- и тази американска простотия трябва да приемем.
Според мен никой никого не кара да приема.

Laughing

На теб не ти ли кънтят ушите, от кандърмите на няколко беге "президента" и съответните "правителства" от четири петилетки насам за някакъв "цивилизационен избор"?

От шум в ушите страда огромна част от човечеството. От зомбиране - също.


# 130
  • София
  • Мнения: 2 840
Има си фирми, които се занимават с подбор на кадри. Служителите им не са простовати, нищо-друго-не-можещи-девойки, а добре образовани професионалисти, ползващи различни техники и методи, за да предложат на клиентите си най-подходящия кандидат за дадена позиция. А критериите ги спуска клиентът.

Ако шефът на фирмата мисли, че за длъжността му трябва жена на 25-30 години, независимо от "професионалните" качества на другите кандидати, просто те не стават. Освен това, всяка длъжност изисква специфични умения, извън дипломата и стажа, натрупан нейде другаде.

Друг е въпросът, че много фирми вече си съкращават бюджета за подобен подбор и си назначават собствени служители на тази позиция, които откровено не са наясно с естеството на работата, затова недоумението и неодобрението понякога са доста основателни след съприкосновение с тях.

# 131
  • Мнения: 2 386
А за ''Отдел Личен Състав'' кой ви кандърдисваше? Или изведнъж това не е като онова, а?

Мъдра нация сме, дума да няма.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 22:03 от Ева на сцена

# 132
  • Мнения: 2 401
ЧР-тата са най-големите паразити в една фирма и за мен са напълно излишни. Едно интервю може да се проведе със същия успех и само с прекия ръководител.

Ако щете вервайте нашите яйчарки изглеждат горе долу така :


Кибичат по цял ден в пушкома и реват колко са заети.
Имах късмета да бъда преслушана направо от шефовете, та да бъда оценена реално.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 623
ЧР-тата са най-големите паразити в една фирма и за мен са напълно излишни. Едно интервю може да се проведе със същия успех и само с прекия ръководител.

По-ограничено и паразитно мнение не срещнах в темата  Sick

Минзухар, това значи ли, че всички са такива ?
След като са там, кой според теб ги е назначил
и пак кой им разрешава по цял ден да са в пушкома ?
Защо на мен не ми се разрешава така, а ми пуши главата всекидневно ???

# 134
  • Мнения: 2 401
ЧР-тата са най-големите паразити в една фирма и за мен са напълно излишни. Едно интервю може да се проведе със същия успех и само с прекия ръководител.

По-ограничено и паразитно мнение не срещнах в темата  Sick

Минзухар, това значи ли, че всички са такива ?

Казвам, че наште са такива и по-назад споменах, че не мога да си представя тия да ме интервюират.
Отделно това, че са наистина излишен разход за  повечето компании. Имам предвид сегашните яйчари -  първото ниво за подбор на персонал,  не ТРЗ-тата и Личен състав, които имат повечко  задължения и отговорности.

# 135
  • София
  • Мнения: 2 271
Доколкото съм запозната с професионалните им задължения, Ейч Ар-ите не се занимават само и единствено с подбор на персонал. В една голяма компания с над 200 работници, примерно, е редно да има такъв отдел, или поне един специалист, които да се грижат за микроклимата на работното място, да правят поучвания кой от какво е доволен или не, да изготвят различни стратегии за мотивация на персонала. Това не могат да го правят шефовете на отдели, защото те нямат общ поглед върху компанията, а и не са психолози, обучени и опитни да разбират хората без думи....

# 136
  • София
  • Мнения: 2 623
Ехххххх, това да ми бяха само задълженията,
работата ми щеше да бъде рай  Crazy

# 137
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз за това поясних, че не съм напълно запоната с техните задължения. Просто виждам че има хора, които тотално нямат представа за какво служат тези специалисти.
Джулиана, може би, ако обясниш по-изчерпателно предназначението ви, ще убедиш недоразбралите съфорумки, че в същност не сте безмислени и служителите имат полза от вас  Wink

# 138
  • София
  • Мнения: 2 623
Лара, наистина е доста относително.
Има компании, като тази на Минзухар например,
в които коментираните в темата за взети за красота
най-вече. В повечето HR-ите, се занимават точно с това,
което ти си описала. В някои обаче като нашата,
нашия отдел се занимава буквално с хиляди неща, без
ни най-малко да преувеличавам. И не е по съвместителство -
длъжностната ми характеристика е 3 листа, 2 от които са
задълженията ми. Правете си изводите.

# 139
  • София
  • Мнения: 2 437
Четох до 5та  страница и изведох два основни извода
1. Темата не е за професията на HRите, а за 20+ тодишните госпожици, които ... правят нещо си, но все не добре... в случая  човешки ресурси...

2. Имам към година и два месеца, в които ще бъда 20+ госпожица и смятам да ги изживея безметежно и щастливо, а след това тръгвам интензивно по интервюта за неподходящи за мен длъжности, за да видя през колко цедки ще мина.

Ако все пак темата е за професията HR (или съответното название), то тогава за мен е ясно, а то се спомена и от няколко човека - първоначалната цедка се прави от някой, който трябва да трупа опит и да отсява изявените ненормалници, за да може на следващото ниво хората с професионалните критерии да не се хабят за разговори с тотално неподходящи елементи...




# 140
  • Мнения: 5 228
ЧР-тата са най-големите паразити в една фирма и за мен са напълно излишни. Едно интервю може да се проведе със същия успех и само с прекия ръководител.

Ако няма друга работа, би могъл. Или пък ако има един кандидат за позицията.

# 141
  • Мнения: 1 726
Все още не съм се срещала с тези иначе тООООлкова симпатични хорица,но по обявите, които чета, по-добре да не ги срещам. Скоро имаше тема за налудничавите обяви за работа... но изчезна някъде. Най-любимо ми е "Кандидатът трябва да умее да работи както в екип, така и  самостоятелно"...

# 142
  • Мнения: 5 370
Все още не съм се срещала с тези иначе тООООлкова симпатични хорица,но по обявите, които чета, по-добре да не ги срещам. Скоро имаше тема за налудничавите обяви за работа... но изчезна някъде. Най-любимо ми е "Кандидатът трябва да умее да работи както в екип, така и  самостоятелно"...
Какво виждаш смешно в това , болднатото?
Работата в екип при мене е изключително важна, защото работим с клиенти и ако проблемът не е решен от първо четене, то колегата мноого точно и ясно трябва да е описал какво е правил, за да знам аз откъде да продължа.
А самостоятелната работа-то е ясно. ТРЯБВА да можеш да вземаш решения и сам и да си ги отстояваш

# 143
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Доколкото съм запозната с професионалните им задължения, Ейч Ар-ите не се занимават само и единствено с подбор на персонал. В една голяма компания с над 200 работници, примерно, е редно да има такъв отдел, или поне един специалист, които да се грижат за микроклимата на работното място, да правят поучвания кой от какво е доволен или не, да изготвят различни стратегии за мотивация на персонала. Това не могат да го правят шефовете на отдели, защото те нямат общ поглед върху компанията, а и не са психолози, обучени и опитни да разбират хората без думи....

Права си ,в нашата компания работя като HR,Личен състав и ТРЗ едновременно,фирмата е голяма имаме 420 човека персонал и отговарям за трудовите договори,уведомления,заплати със всичките им начисления(бонуси,премии),осигуровки,декларации към НАП и НОИ,УП-та и ред други неща.За капак на всичко от 3 месеца съм сама,а и текучеството на работници е голямо Sick.

# 144
  • Мнения: 2 697
И не е по съвместителство -
длъжностната ми характеристика е 3 листа, 2 от които са
задълженията ми. Правете си изводите.

Също както и моята Blush

Темата е много готина - особено ми харесва класическото сравнение между "Личен състав" и "HR" Mr. Green

И поради това, че сме безполезно, живо си представих как за по-апетитните позиции линейният мениджър (примерно) отсява документите и провежда интервюта. А ако конкурсите са два-три-четири, каква веселба ще настане Crazy

# 145
  • Мнения: 5 228
Не забравяйте и другото гениално предложение - кандидатът направо започва работа, пък то ще се види става ли, не става ли. Много е подходящо, особено за мениджърски и експертни позиции. В случай, че до 3 месец фирмата не е завлечена с хиляди левове, клиентите не са изгонени до един и е останал някакъв персонал, кандидатът бива назначен на постоянен трудов договор.

# 146
  • Мнения: 346
Не забравяйте и другото гениално предложение - кандидатът направо започва работа, пък то ще се види става ли, не става ли. Много е подходящо, особено за мениджърски и експертни позиции. В случай, че до 3 месец фирмата не е завлечена с хиляди левове, клиентите не са изгонени до един и е останал някакъв персонал, кандидатът бива назначен на постоянен трудов договор.

Е това вече е върха на сладоледа Mr. Green

# 147
  • София
  • Мнения: 8 348
на толкова изнервените и възмутени хора, ще кажа защо се провежда първото интервю, пък било то от неспециалист в професията
особено за търговски и мениджърски позиции

нагласата на човек да работи е важна, нали
но и характерът е особено важен
нямате си и на представа мениджъри от колко големи и известни фирми, дошли за сериозно уж интервю, в последствие са разказвали за родата си до девето коляно, семейните си проблеми, желанието си догодина да родят още едно дете
 факта, че причината да си сменят работата е, че смятат застояването в една фирма за повече от две години като връщане назад и липса на перспектива и затова си сменят работата на деве-три годишен период
или се е оказвало, че идея си нямат за коя фирма кандидатстват, въпреки, че предварително им е казано името, че и сайт на фирмата
или лъхат приятно на алкохол в десет сутринта
и още милион примери
или не са в състояние да свържат едно смислено изречение, а носят характеристика от предишният си работодател, изпълнена със суперлативи за комуникативните им способности


та инженер или компютъренспециалист може да не съм, но когато дойде при мен такъв и вместо за работа, говори само колко скапани са били шефовете, колегите или някой си там - ами не става
та така

иначе е забавно

# 148
  • Мнения: 5 647
Не забравяйте и другото гениално предложение - кандидатът направо започва работа, пък то ще се види става ли, не става ли. Много е подходящо, особено за мениджърски и експертни позиции. В случай, че до 3 месец фирмата не е завлечена с хиляди левове, клиентите не са изгонени до един и е останал някакъв персонал, кандидатът бива назначен на постоянен трудов договор.

И смяташ, че само ЧР-то може да познае кой е подходящият кандидат? Абе важното е да отговаря на клишираните ви въпроси, пък дали си има представа от типа работа- все тая. Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green Ако назначаването му зависеше от ЧР-то, сега щеше да си е на старата работа още.
Ако реша да назначавам човек на определена длъжност, бих предпочела да използвам услугите на агенция и в случай, че кандидата в последстие се окаже непознат /история знае много такива случаи/, да искам неустойка. Това е по-добрия вариант за мен, отколкото да назнача ЧР във фирмата, който с бездействието си в по-голямата част от деня  дразни останалите работещи. Истината е, че ейчарите не се приемат добре от колегите си. По обясними причини.

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 14:00 от Mojito

# 149
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
...Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green

Дали нямаш предвид "БИЛ казал".

Както и това, че приятелят ти лееееееееекичко се е поизхвърлил, пък ти си се хванала ???  Wink

Щото искрено се съмнявам, че дори и най-кадърния кандидат за работа ще си позволи подобна реплика.

Още по-малко на мениджърска позиция.

# 150
  • Мнения: 5 647
...Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green

Дали нямаш предвид "БИЛ казал".

Както и това, че приятелят ти лееееееееекичко се е поизхвърлил, пък ти си се хванала ???  Wink

Щото искрено се съмнявам, че дори и най-кадърния кандидат за работа ще си позволи подобна реплика.

Още по-малко на мениджърска позиция.

Всъщност не е по-правилно да се пише защото?
А ти защо си мислиш, че не може да си го позволи? Това, че ти не можеш, не значи, че другите не могат!

# 151
  • Мнения: 4 195
при нас в HR отдела има 5 човека - 2-ма специалисти по заплатите, болнични, отпуски и тн, един за интервюта и един - вътрешни комуникации.
Ами всичките си вършат прекрасно работата бих казала.
Двамата по заплатите няма да ги коментирам - много голяма фирма сме, работата там е много, момичето, което провежда интервюта, първо се запознава в детайли с изискванията за свободното работно място и след това провежда интервюто - водеше и моето и беше изключително добре подготвена Peace
колежката Вътрешни комуникации се грижи за много неща - изготвя фирмен бюлетин, в който подробно отразява фирмения живот - проведени обучения, тийм билдинги, новости, промени, размествания в структурата, запознава ни с повишени, новоназначени и тн служители, всеки ден ни изпраща инфо бюлетин, грижи се за организацията на много фирмени събития - празници и тн и още много много други. Не смята нито че е малко, нито че е ненужна, напротив Peace
но това е при нас, в предишната ми работа не беше така, имахме HR, чиято работа бе единствено да пуска обяви, интервютата си ги водеха ръководителите на отделите Peace

# 152
  • Мнения: 2 697
Mojito,

HR-ът е назначен за такъв с презумпцията, че е обучаван и може да прецени кой е подходящият кандидат, предвид неговите личностни характеристики, сравнени с тези на идеалния кандидат за въпросната позиция след направен job analysis. Работата на HR-а не е да е компетентен във всяка една област, а да е изяснил точно с клиента си (или мениджъра, ако е вътрешен HR) какъв специалист е нужен - с какви компетенции, с какви личностни характеристики предвид не само длъжността, а и цялата организация, така че той максимално бързо и лесно да се адаптира към организацията и собствената си работа. Не знам защо се остава с погрешното впечатление, че HR-ите сме специалисти по всичко, след като ние в изключително редки случаи преценяваме тесни специализации на кандидатите. За това си има специалисти в конкретната област. Така че нека да не си пишем приказки от хиляда и една нощ - оценката на образователния ценз, реалните компетенции и професионалния опит не се прави от HR-а.

Иначе случаят с твоя познат е по-скоро анекдотичен и леко хиперболизиран, отколкото реален. Но да си призная - нагледали сме се на хора, които държат да покажат на глупавия HR, че е по-глупав отколкото си мисли. Добре, че професионалната ни самооценка и самоуважение, за щастие, са сравнително стабилни във времето. Поне на професионалистите, защото е адски изкусително заради разклатените нерви на HR-а да пострадат доста кандидати Wink

# 153
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
...Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green

Дали нямаш предвид "БИЛ казал".

Както и това, че приятелят ти лееееееееекичко се е поизхвърлил, пък ти си се хванала ???  Wink

Щото искрено се съмнявам, че дори и най-кадърния кандидат за работа ще си позволи подобна реплика.

Още по-малко на мениджърска позиция.

Всъщност не е по-правилно да се пише защото?
А ти защо си мислиш, че не може да си го позволи? Това, че ти не можеш, не значи, че другите не могат!

1.  И двете форми са правилни. Можеш да си направиш справка. Използват се в зависимост от контекста и стила;

2.  Защото за 11 години работа не съм чула някой да го е казвал. На никоя позиция, за никаква длъжност. Дали АЗ мога да си го позволя, е друг въпрос.
По-съществен е според мен въпроса доколко интелигентен е кандидата, какво впечатление цели да остави и дали действително иска да заеме конкретната длъжност, или участва просто "за спорта".
В твоя/на приятеля ти случая, без да съм присъствала, със сигурност мога да кажа, че най-вероятно се е измайтапил с теб  Wink
А ти се опитваш да ни пробутваш  Popcorn и кино.
`Айде позволи ни и на нас да поназнайваме нещичко - нищо, че не сме от Монте Карло  Wink

# 154
  • Мнения: 5 228
Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green Ако назначаването му зависеше от ЧР-то, сега щеше да си е на старата работа още.

Има позиции, за които колкото по-нагло и арогантно се държи канидадатът, толкова е по-подходящ за позицията. Има и такива организации, в които хората с по-мек стил не виреят. Аз съм имала конкурси, за които най-успешните кандидати са били хора, на които ти идва да фраснеш един в мутрата. Само че личното ми възприятие е важно, когато си търся гадже, а не когато оценявам пригодността на кандидат за мой клиент.

А може би въпросите наистина са били тъпи. Ако мен ме пита някой къде се виждам след 5 години или да изброя 3-те си силни и слаби страни, и аз така бих му отговорила.

# 155
  • Мнения: 5 647
Шехина, едно е да си психолог и работиш като ЧР, съвсем друго е да си завършил маркетинг или счетоводство и контрол и да се изявяваш на ейчарското поприще. Ако си завършил второто, идеално може да се справяш с ТРЗ, да оправяш болнични и отпуски, но да определяш кой става и кой не, не ми се стува удачно.
Относно случая, който описах- не, не нито анекдотичен, нито хеперболизиран. Просто става въпрос за тесен специалист в дадена област, който има необходимите знания и умения за позицията.

Дега, не така със злоба. Слънцето някой ден може да огрее и на твоята улица.  Mr. Green

# 156
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Дега, не така със злоба. Слънцето някой ден може да огрее и на твоята улица.  Mr. Green
Е, чак пък злоба...
А за слънцето - вече е огряло. Нищо, че не го виждаш написано  Wink
Макар че не това къде живееш е определящото, според мен.

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 17:21 от ٠•● Dega ●•٠

# 157
  • Мнения: 5 647
А може би въпросите наистина са били тъпи. Ако мен ме пита някой къде се виждам след 5 години или да изброя 3-те си силни и слаби страни, и аз така бих му отговорила.

Нещо от този тип е било. Типичните клишета, които дразнят интервюирания, но за съжаление в много фирми все още задават такива въпроси.  Peace
 

# 158
  • Мнения: 2 697
Шехина, едно е да си психолог и работиш като ЧР, съвсем друго е да си завършил маркетинг или счетоводство и контрол и да се изявяваш на ейчарското поприще. Ако си завършил второто, идеално може да се справяш с ТРЗ, да оправяш болнични и отпуски, но да определяш кой става и кой не, не ми се стува удачно.
Относно случая, който описах- не, не нито анекдотичен, нито хеперболизиран. Просто става въпрос за тесен специалист в дадена област, който има необходимите знания и умения за позицията.

По първия въпрос - проблемът явно е в управлението, което решава да възложи на човек, занимаващ се традиционно с ТРЗ, да подбира персонал. Но мисля, че това не е съвсем темата и в момента извърташ нещата - първоначалното ти твърдение беше, че HR-ите по подразбиране нямат умения да оценяват кандидатите, което просто не е така.

Тесният специалист е имало кой да го оцени. Може да изглежда много готино отстрани да натриеш носа на глупавия HR, но не е особено приемливо поведение от човешка гледна точка. Това е съвсем, съвсем друга тема обаче.

А тия въпроси за петгодишната перспектива на кандидата не излязоха ли от мода дори и сред бившите ТРЗ-та? Mr. Green

# 159
  • Мнения: 2 386
Шехина, сравнението с Личен Систав не е моя мисъл. Само цитирам.  Wink
А защо маркетинг специалист не може да управлява ЧР по-добре от счетоводител, не разбрах?

# 160
  • Мнения: 2 697
Шехина, сравнението с Личен Систав не е моя мисъл. Само цитирам.  Wink
А защо маркетинг специалист не може да управлява ЧР по-добре от счетоводител, не разбрах?

О, нямах предвид, че е излязло изпод твоите пръсти, Еве Heart Eyes По принцип си пиша Wink
Обаче с второто не съм съгласна - всеки може да прави това, за което е учил (в идеалния случай) и в което се е насочил сам Wink

Разбира се, има хора с талант, но само той не стига. Все едно аз да започна да работя в маркетинга, защото съм учила 3-4 курса в магистратурата. Ами не стига просто. Има си специалности за тази цел и всеки мисли, премисля и избира, мисля аз.

# 161
  • Мнения: 2 386
Естествено, просто питам защо счетоводна и маркетоложка длъжност се поставят на еднакво голямо разстояние от УЧР, според мен маркетингът поне частично покрива HR-ската материя.. Уф, както и да е.  Crazy

# 162
  • Мнения: 0
Това, което ми прави впечатление е, че има страшно много "разбирачи", които изобщо не са наясно какво включва УЧР. Подбора на персонал е една малка част от УЧР. Хора явно за Вас е по-лесно да пишете по форумите и да критикувате другите за вашите неуспехи. Потърсете първо причината у Вас, а след това давайте компетентни оценки.
Специално във фирмата, в която аз работя сътрудник УЧР много добре познава всички работни позиции, тъй като изготвя длъжностни характеристики и профил на идеалния кандидат за определена позиция. Въпреки това на интервю задължително присъства и ръководил.
Не искам да Ви обяснявам какви точно са ми задълженията, но само ще Ви кажа, че във фирмата работят 1600 души, които отдел УЧР обслужва, така че сами си направете изводите дали стоим по цял ден и си клатим краката.

# 163
  • Мнения: 1 008
аз работя като ЧР вече три години, освен това съм на 25, както казва един от директорите престъпно млада си за тази длъжност, но това са отживелици. Личен състав отсавна си отиде... Simple Smile

# 164
  • Мнения: 335
...Личен състав отсавна си отиде...

 Laughing Друго си е вместо с "лица", да разполагаш с човешки средства или човешка наличност.

Направо със "залежи" от хора! които са истинско човешко богатство за съответната частна фирма.
То затова ролята на "интервюиращите" "ейчари" е толкова отговорна - щото е важно при "пресяването"  първо да напипат "жилката".
Самородно да е, но злато да е.

ПП Като си помисля, толкова години разбиват армията, а тя - все така допотопна. Къде сте чули на заря "Вечерната проверка е проведена. Човешките средства са налице, с изключение на геройски загиналите"...  Но като въведат официалния български език (ингилизкия), всичко ще си се цивилизова.

# 165
  • Мнения: 940
Това, което ми прави впечатление е, че има страшно много "разбирачи", които изобщо не са наясно какво включва УЧР. Подбора на персонал е една малка част от УЧР. Хора явно за Вас е по-лесно да пишете по форумите и да критикувате другите за вашите неуспехи. Потърсете първо причината у Вас, а след това давайте компетентни оценки.
Специално във фирмата, в която аз работя сътрудник УЧР много добре познава всички работни позиции, тъй като изготвя длъжностни характеристики и профил на идеалния кандидат за определена позиция. Въпреки това на интервю задължително присъства и ръководил.
Не искам да Ви обяснявам какви точно са ми задълженията, но само ще Ви кажа, че във фирмата работят 1600 души, които отдел УЧР обслужва, така че сами си направете изводите дали стоим по цял ден и си клатим краката.


Напълно подкрепям. Компанията, за която аз работя е доста по-малка, само 200 човека, а и аз наистина тясно се занимавам само с подбор в момента.

Личен състав няма, защото сега се залага на много нови методи за подбор на персонал, а не на старомодното "който има повече връзки и/или познава шефа". За жалост, все още има доста големи компании, които си позволяват това.

# 166
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 251

Laughing Друго си е вместо с "лица", да разполагаш с човешки средства или човешка наличност.

Направо със "залежи" от хора! които са истинско човешко богатство за съответната частна фирма.
То затова ролята на "интервюиращите" "ейчари" е толкова отговорна - щото е важно при "пресяването"  първо да напипат "жилката".
Самородно да е, но злато да е.

ПП Като си помисля, толкова години разбиват армията, а тя - все така допотопна. Къде сте чули на заря "Вечерната проверка е проведена. Човешките средства са налице, с изключение на геройски загиналите"...  Но като въведат официалния български език (ингилизкия), всичко ще си се цивилизова.

 Mr. Green По-точно казано не би могло да бъде  Mr. Green

# 167
  • Мнения: 2 759
...Специално във фирмата, в която аз работя сътрудник УЧР много добре познава всички работни позиции... само ще Ви кажа, че във фирмата работят 1600 души...
                              Тези 1600 човека на колко различни позиции са  Thinking? Без да ви подценявам, надали познавате повече от 20, до макс 50 позиции. Последното, в случай, че сте гении.

# 168
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което ми прави впечатление е, че има страшно много "разбирачи", които изобщо не са наясно какво включва УЧР. Подбора на персонал е една малка част от УЧР. Хора явно за Вас е по-лесно да пишете по форумите и да критикувате другите за вашите неуспехи. Потърсете първо причината у Вас, а след това давайте компетентни оценки.
Специално във фирмата, в която аз работя сътрудник УЧР много добре познава всички работни позиции, тъй като изготвя длъжностни характеристики и профил на идеалния кандидат за определена позиция. Въпреки това на интервю задължително присъства и ръководил.
Не искам да Ви обяснявам какви точно са ми задълженията, но само ще Ви кажа, че във фирмата работят 1600 души, които отдел УЧР обслужва, така че сами си направете изводите дали стоим по цял ден и си клатим краката.


И колко са тези фирми по нашенско? Според теб с какво се занимават повечето ти колеги? Колко са фирмите, които са готови да плащат за правене на профили и длъжностни характеристики като длъжностните характеристиките може да ги направи и един по-знаещ и опитен счетоводител?  А подозирам, че в тази криза ще има много безработни УЧР-та, защото тепърва ще започнат уволненията. Ако една компания иска да си спести разходи ще започне да реже от най-непродуктивните позиции. А агенциите изобщо не искам да ги коментирам. През последните години куцо,кьораво и сакато, завършило УЧР или психология започна да прави агенции за подбор на персонал.

# 169
  • София
  • Мнения: 2 623
Типче,  зарежи бе. Какво се разправяш с хора,
които си мислят, че единствено те работят и
са вся и всьо.
Какво им се обясняваш изобщо ?
Ще ми се ей така, за спорта да сканирам
длъжностната ми характеристика и да я поместя тук.
Като в нея са изброени едва половината от
задълженията ми, които в действителност върша.
Най-непродуктивните позиции ............... ставаш смешна просто  ooooh!
И само за сведение - знам 3-те имена на всичките ни 270 служители.
Който не вярва - да заповяда да ме тества  Whistling

# 170
  • София
  • Мнения: 62 595
На теб може да ти е смешно, ама е така. Запазват се позиции, които печелят пари, а печелят пари тези, които произвеждат и техният продукт се купува. Какви пари ще печели един ейч-ар, ако фирмата започне съкращения на хора? Ще ги утешава как макар и съкратени нямат никакъв проблем? Да, в най-добрия случай ще бъде използван за правене на списъците с подлежащите на съкращения, но после може да дойде и неговият ред. Ти ако си на мястото на шефа на една фирма от реалния сектор (а не някоя държавна агенция, пълна с чиновници) и за когото нещата са въпрос на оцеляване, кого ще съкратиш  - хората, които реално произвеждат или тези, които са от администрацията?

# 171
  • София
  • Мнения: 2 623
Андариел, спри се вече.
Явно е, че хал хабер си нямаш
какво точно прави един HR-специалист
или Мениджър. Моля те, не се излагай повече.

# 172
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Радост, не си права.

# 173
  • София
  • Мнения: 2 623
Даже с радост бих поканила всеки,
който си мисли, че нищо не правим,
а служим само за подбор на персонал,
да дойде в моята работа и да остане
само един единствен ден.
Подписвам се с 2 ръце, че след този ден,
коренно ще си промени мнението.  Naughty

# 174
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, нека да не съм права! Ще си говорим пак след няколко месеца като фирмите изчерпят резервите и започнат да режат живо месо. И много агенцийки ще спуснат кепенците, защото всеки ще гледа да се стиска. И в по-малките компании ще има и съкратени ейч-ари.

# 175
  • София
  • Мнения: 2 623
За твое сведение, съкратените при нас
са една доволна цифра. Нашия отдел си стои непокътнат,
защото просто една да си тръгне и става страшно.
Ааааа и за сведение, нашия отдел прави и заплатите  Hug
И то не какви да е заплати, а на хора по график, ако изобщо
нещо ти говори това  ooooh!
Аман от дървени философи  Tired

# 176
  • София
  • Мнения: 62 595
В какъв смисъл правите заплатите?

# 177
  • София
  • Мнения: 2 623
В какъв смисъл правите заплатите?

Във всякакъв !
Хората работят по график и на смени.
Имаш ли изобщо представа как се правят
заплати за да ти обяснявам ?
И всичко свързано със заплатите - подаване
на декларации, обработка и подаване на
болнични, статистика .......
Абе ние HR-ите сме пей сърце бе  ooooh!

# 178
  • Мнения: 2 697
В какъв смисъл правите заплатите?

 ooooh!
Ти сериозно ли питаш? Laughing

# 179
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, сериозно питам. Защото обикновено това е работа на счетоводния отдел. И да, зная как се правят заплати, защото съм счетоводител по професия и образование. Откога с тази дейност се занимават айч-арите?

# 180
  • София
  • Мнения: 2 623
Далеч съм от мисълта, че всички,
които заемат моята длъжност вършат това,
защото в малките фирми, точно защото са малки,
всичко това съвместява счетоводителя,
но като знам как понякога от работа,
нямам време да отида до тоалетната, а някой
ще ми говори, колко непродуктивна е длъжността ми -
направо паля от половин оборот  Naughty

# 181
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Да, сериозно питам. Защото обикновено това е работа на счетоводния отдел. И да, зная как се правят заплати, защото съм счетоводител по професия и образование. Откога с тази дейност се занимават айч-арите?
Да си чувала за длъжността  Зав.ЛС и ТРЗ?Фирмата ни е 400 човека освен,че правя заплати,смятам осигуровки,пиша платежни,подавам декл.1 и 6,издавам и попълвам всякакви бележки за персонала,болнични,уведомления за договори,заповеди за прекратяване на тр. договори,ами и всякакви други дейности.И на всичкото отгоре това го правя съвсем сама.

# 182
  • София
  • Мнения: 2 430
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=316600.0 Whistling Whistling Whistling
и после "HR- ите шегуват ли се с нас?",ами то с аматьорска психология и няколко заучени въпроса от гуглето HR не се става

# 183
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Абе, вие тука много сте ръгнАли, на човек да му се отще да кандидатства за работа.

Викаш, значи, че смяташ осигуровки и пишеш платежни.... Ц-ц-ц, аз пък съм чувала, че има доста прилични програми за тая работа, но аз съм дребна пионка, каки. Ходила съм на одити на средноголеми фирми по 500 човека и освен 2 човека Личен състав, си имаше отделно ЧР, ама, да не се повтарям, кво ли ми фаща тиквата?
Намси ква си лисица, аре се дръж прилично, мое ли, а?

За мен има огромна разлика между ТРЗ, Личен състав и ЧР. Първото си е строго по воденето на всичко, свързано с персонала-досие, заплати и пр. Все съм си мислела, че ЧР са онези факири, дето се занимават с подбор на персонала, обучения, преквалификации, онази тъпня тиймбилдинга и пр. Но явно аз нещо не съм разбрала, дами, съдейки по реакциите ви, обещавам да си зарина тиквата в пепелта и да се покая.

ПП. Наште ЧРта в далеечната Германия са тъпи патки (лично, необвързващо мнение), които само прочитат има корабостроене, няма корабостроене и такива образи избират за работа, дето с акана пръчка да не ги пипнеш, но съм убедена, че не са учили от Гугъл, а са избрани с образование.

# 184
  • Мнения: 5 228
Хубаво, нека да не съм права! Ще си говорим пак след няколко месеца като фирмите изчерпят резервите и започнат да режат живо месо. И много агенцийки ще спуснат кепенците, защото всеки ще гледа да се стиска. И в по-малките компании ще има и съкратени ейч-ари.

Това за съжаление ще се случи, но не защото позицията е излишна или хората са некомпетентни, а защото повечето Ганьовци, български работодатели, мислят като теб. Факт е, че в момента за външни HR услуги не се дава лев. Защо да възлагат на агенция подбор примерно, кандидати колкото щеш, не е като преди 6 месеца, когато се назлъндисваха (така ли се пише тази дума?) на 2000 лв.

А Управлението на човешки ресурси има две направления - т.нар. количествено и качествено. Количественото е свързано с т.нар Compensations&Benefits - заплати, схеми за възнаграждение, бонуси и т.н. Качественото - с подбор, тренинги, оценка и т.н. Не би трябвало човек да се занимава и с двете, защото се изискват коренно различни компетенции и качества.

# 185
  • Мнения: 74
Не съм ходила на интервю от времето, когато те се провеждаха само от шефовете и не се налагаше присъствието на HR (леле, как ли се е осъществявал подборът тогава). Но си мисля, че и мен би ме подразнило интервю с човек, който не може да ми даде елементарна информация за работата и заплатата, а в същото време ми задава стандартни, безмислени въпроси. Пък питат ли ме за деца и бремености - съвсем. Спомням си мъжът ми ходеше в една такава агенция за подбор на персонал. Кандидатстваше за длъжност, за която беше поканен само той, знаеше се, че него ще назначат, но по изискване на фирмената политика трябваше да мине и през този "подбор". Абсолютно безмислени интервюта и общи приказки.

# 186
  • София
  • Мнения: 3 569
Работя като ЧР в компания, която предоставя услуги. За да е доволен нашият клиент, съответно да съществува компанията, е важно качеството на работата на хората, които наемаме. Да не ви казвам с какво текучество ми се налага да се справям и то именно по време на криза, защото масово хората на по-ниски позиции не искат да работят, да не кажа ги мързи да работят, а същевременно забележките от клиенти за качеството ги "отнасяме" ние, мениджърите.
Конкретен пример  - позиция чистачка в завод в с. Трудовец (до Ботевград). Чиста заплата - 350 лева+ карта за транспорт за служители от Ботевград, регистриран трудов договор от самото започване, реални осигуровки, планирани отпуски... В рамките на 1 месец ми се наложи да наема 4 човека и после да освободя 3 от тях, защото не работят.
Същата работа за позиция градинар при заплата чисти 500 лева.
И когато това е комбинирано с набиране на хора за друг проект, подготовка на документи за инспекция от ИТ, справяне с междуличностни конфликти, шегите остават за някой друг.
И междудругото не се оплаквам, напротив харесвам си работата. Особено частта с подбор на персонал, когато успея да намеря най-подходящия кандидат за дадена позиция.

# 187
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, нека да не съм права! Ще си говорим пак след няколко месеца като фирмите изчерпят резервите и започнат да режат живо месо. И много агенцийки ще спуснат кепенците, защото всеки ще гледа да се стиска. И в по-малките компании ще има и съкратени ейч-ари.

Това за съжаление ще се случи, но не защото позицията е излишна или хората са некомпетентни, а защото повечето Ганьовци, български работодатели, мислят като теб. Факт е, че в момента за външни HR услуги не се дава лев. Защо да възлагат на агенция подбор примерно, кандидати колкото щеш, не е като преди 6 месеца, когато се назлъндисваха (така ли се пише тази дума?) на 2000 лв.

А Управлението на човешки ресурси има две направления - т.нар. количествено и качествено. Количественото е свързано с т.нар Compensations&Benefits - заплати, схеми за възнаграждение, бонуси и т.н. Качественото - с подбор, тренинги, оценка и т.н. Не би трябвало човек да се занимава и с двете, защото се изискват коренно различни компетенции и качества.

Моля, моля, не убивай вестоносеца! Грешиш, не Ганьовците мислят като мен, а аз зная как мислят те! Написаното от мен е от гледната точка на началниците на фирмите, а не лично моя. Включително се поставям на мястото на един началник или собственик в сравнително малка или средна фирма, който усеща кризата и иска да оцелее и едната мярка за това оцеляване е орязване на разходи, включително съкращаване на хора. И си го представям как седи и се чуди откъде да отреже. Както се казва, зависи от коя страна на палачинката си. И още в първия си пост казах, че нямам предвид огромните компании със стотици, че и хиляди работници, защото тези компании в БГ се броят на пръстите на едната ръка, нито имам предвид чиновническите агенции, министерства и каквото се сетите от държавната и общинска администрация. Повечето фирми в БГ са средни и малки, за които всеки лев има значение.

Зная прекрасно какво включва УЧР-то (ох, чудя се кое съкращение да използвам, че все не ми е отръки на клавиатурата), тези дебели книги и аз съм ги чела, че и доста отгоре. Въпросът не е какво по принцип включва, а какво реално правят повечето служители на тази длъжност  и то не по света, а в БГ. С редки изключения в българските фирми ейч-арите са нещо като морско свинче, дето нито е морско, нито е свинче. За агенциите също казах на каква висота са.

Последна редакция: чт, 09 юли 2009, 11:18 от Andariel

# 188
  • Мнения: 2 759
                                 Подписвам се под това мнение   bouquet.

# 189
  • Мнения: 920
Интересна дискусия се е заформила тук Thinking
Работя в относително голяма фирма, около 3000 човека. При нас ХР е цяла дирекция, придаваща си големи тежести. Отдела по подбор е съставен от момичета на по 24-28 години, които задават стандартни въпроси. Говорят със заучени фрази и нямат никаква дума за избора на персонал. Човекът се избира от мениджъра на съответният юнит. По време на разговора те си записат в едни анкетни карти какво е отговорил на дадения въпрос кандидатът. Значи попаднаха ми веднъж съвсем случайно такива карти, в които имаше описания като - "кокори се много като говори" Crazy До там бях с уважението към отдела по подбора. Много, много рядко съм срещала истиснки профита, които си разбират от работата, бягат от шаблона и е наистина страшно удоволствие да се води разговор с тях. За мен лично в БГ тази професия е криво разбрана, куцо и сакато се кичи с титли ХР, без да има грам усет и понятие за нещата.
green_dawn ако ти се е наложило да освободиш 3 човека , които си наела, значи нищо не разбираш от хора. Съжалявам, ако те обиждам, но работата на ХР подбора, е точно да прецени психопрофила на кандидата, а именно как би се справил той с поверените му задачи, до колко е мотивиран и сериозен и т.н. За това казвам, че тази работа не е за всеки.
Срещала съм и такива ХР, които будят дълбоко уважение и възхищение у мен. Съпругът ми беше интервюиран от такъв професионалист преди години, интервюто е продължило близо два часа. В крайна сметка, дамата го е препоръчала за по - висока позиция, от тази, за която той е кандидатствал. Той я получи и работодателите останаха много доволни от него, както и той от тях.
Колкото до агенциите за подбор, ами аз лично съм отвратена от тях и тяхното отношение към кандидатите, от които те си изкарват хляба. Дано кризата прочисти плявата и останат наистина качествените и разбиращи фирми.
И последно, според мен, за да си добър специалист по подбор, трябва да имаш поне 5 години трудов стаж с работа с клиенти, било то търговец или обслужване на клиенти. Не може някое студентче, току що завършило, което идея си няма как се работи с хора да го изтипосаш да води интервюта, задавайки шаблонно-тъпанарски въпроси. След няколко години въпросното студентче, научило наизуст тъпите въпроси се е нарекло гордо специалист подбор и е добило завидно самочувствие, за жалост обаче продължавайки да не разбира същината на разговорите, които провежда с кандидатите за работа.
Един приятел беше попаднал на такава мениджърка по подбора и я беше разплакал.

# 190
  • Мнения: 2 697
Проблемът на "студентчето" няма да се оправи и с опита. Просто както във всяка професия, и в тази си има много "плява". Веднага ще дам пример с една моя колежка - още при завършването на бакалавърско ниво беше привлечена от доста авторитетна компания за HR специалист, а в момента е мениджър в друга не по-малко известна и уважавана фирма. Та това момиче, освен че има образование, още от студентската скамейка показваше завиден талант в това да управлява човешкия капитал и беше оценена по достойнство. Да, кофти е сополиво студентче да те оценява, но това е положението - има и по-умни и по-талантливи от нас, добре е и кандидатите за работи да го допускат като възможност Laughing

Иначе тъпи патки има във всяка професия, но е разбираемо, че HR-ите сме сред най-ненавижданите по дефолт, неизбежно Wink Хубавата новина за всички, които ни мразят, е, че кризата засегна тази професия, та докато не се стабилизират нещата, броят на HR-ите ще намалее значително, но с възстановяването нещата ще се пооправят, просто е нужно време.

Между другото, прави ми впечатление, че се пишат много категорични мнения за тиймбилдингите и изобщо за това нужни ли са HR-ите по принцип - а защо не се питате примерно нужни ли са на обществото финансовите мениджъри, кондукторите, сервитьорките? Simple Smile Не е толкова трудно просто да се приеме, че една професия е нужна и това са го измислили едни много по-умни от нас тикви, какво има да се проблематизира, не вдявам Simple Smile Вече кой как си върши работата е друга тема. Моите наблюдения от този сектор са, че за последните 15 г. се измина много път и има признати специалисти, защо не се пишат позитивни мнения за тях, а единствено се плюе по малоумните, които не са запазена марка само за УЧР? Въпросът е риторичен, разбира се Wink

# 191
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото тези, свестните са малко и се губят в преобладаващата некадърност.

# 192
  • София
  • Мнения: 12 231
Защото тези, свестните са малко и се губят в преобладаващата некадърност.

Във всяка професия има сходен процент некадърни. ЧР не правят изключение. Мен никога не са ме подбирали чрез ЧР, но вероятно нямаше да мина, защото съм конфликтна. Mr. Green

Колкото до тиймбилдингите- ако са организирани качествено могат да доведат до много добри резултати. Коучинга също. В проспериращите компании знаят, че човешкия ресурс е най- важен и не трябва да се разхищава, а да се използва правилно. Наемат добри специалисти, които да ги съветват и печелят повече от конкуретнтите. Проблемът в България е, че се работи повече с матрици предназначени за друг тип хора, от друга култура и с друг манталитет. Чакам с нетърпение някой българин да напише книга за ЧР, тиймбилдинг и коучинг адекватна на българите.

# 193
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
ЧР, тиймбилдинг и коучинг адекватна на българите.
Ми как ще стане тая, нинам. Според мен, когато започнем да употребяваме изразите: кадри, сплотяване на колектива и обучение на персонала, а не тези изгъзици. Не съм за абсолютната чистота на българския език, но това автоматично прехвърляне говори много за нивото в съответния бранш.

# 194
  • София
  • Мнения: 12 231
ЧР, тиймбилдинг и коучинг адекватна на българите.
Ми как ще стане тая, нинам. Според мен, когато започнем да употребяваме изразите: кадри, сплотяване на колектива и обучение на персонала, а не тези изгъзици. Не съм за абсолютната чистота на българския език, но това автоматично прехвърляне говори много за нивото в съответния бранш.

Клиентите това искат, предполагам. Много хора наемат такъв тип консултанти, защото е модерно и престижно. С такива впечатления съм- може и да бъркам.

# 195
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото тези, свестните са малко и се губят в преобладаващата некадърност.

Във всяка професия има сходен процент некадърни. ЧР не правят изключение. Мен никога не са ме подбирали чрез ЧР, но вероятно нямаше да мина, защото съм конфликтна. Mr. Green

Колкото до тиймбилдингите- ако са организирани качествено могат да доведат до много добри резултати. Коучинга също. В проспериращите компании знаят, че човешкия ресурс е най- важен и не трябва да се разхищава, а да се използва правилно. Наемат добри специалисти, които да ги съветват и печелят повече от конкуретнтите. Проблемът в България е, че се работи повече с матрици предназначени за друг тип хора, от друга култура и с друг манталитет. Чакам с нетърпение някой българин да напише книга за ЧР, тиймбилдинг и коучинг адекватна на българите.

Тук съм абсолютно съгласна. Нашенци учат по дебелите книги, дето са писани от англо-саксонци за англо-саксонци и правят копи и пасти тук. И после се чудят защо на хората не им допада. Ами, естествено, че няма да им допада като средата, икономическият етап и културата ни са различни! Големите компании се понаучиха вече, че не могат просто едно към едно да си пренесат корпоративната култура тук и все трябва да я модифицират леко.
И мен не са ме подбирали ейч-ари. Имах късмета да ме подбират направо началниците.

# 196
  • Мнения: 4 300
Тая тема дълго я заобикалям, защото не съм ЧР и не обичам да се вторачвам в грешките на другите. Но тази сутрин такъв бисер във вид на длъжностни характеристики са ми оставили за преглед, че просто не се сдържах.
Ще взема да попрегледам темата и да се утеша, че има и по некадърни от незнайния ми колега творец.

# 197
  • Мнения: 0
...Специално във фирмата, в която аз работя сътрудник УЧР много добре познава всички работни позиции... само ще Ви кажа, че във фирмата работят 1600 души...
                              Тези 1600 човека на колко различни позиции са  Thinking? Без да ви подценявам, надали познавате повече от 20, до макс 50 позиции. Последното, в случай, че сте гении.

Различните работни позиции са 130 +/- 5.

# 198
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Тая тема дълго я заобикалям, защото не съм ЧР и не обичам да се вторачвам в грешките на другите. Но тази сутрин такъв бисер във вид на длъжностни характеристики са ми оставили за преглед, че просто не се сдържах.
Ще взема да попрегледам темата и да се утеша, че има и по некадърни от незнайния ми колега творец.

Да възложиш на HR (пък бил той и творец Wink) написването на длъжностни характеристики за всички n- на брой длъжности в дадено предприятие, си е наистина проява на висша некадърност!

Далновидния и умен шеф би го възложил на съответните ръководители отдели/звена, които познават най-добре (или поне би следвало да е така) характеристиките на длъжността на своите подопечни служители.

HR-a не е вся и всьо, няма нужда ТОЙ/ТЯ да формулира какво ще работи един механик, например, или какви ще бъдат задълженията на един огняр, счетоводител, специалист маркетинг и пр...

# 199
  • Мнения: 5 228
Нали не мислиш, че HR-ите си измислят сами длъжностните характеристики?  Laughing Аман от разбирачи.

# 200
  • Мнения: 940
Нали не мислиш, че HR-ите си измислят сами длъжностните характеристики?  Laughing Аман от разбирачи.

 Peace

# 201
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Нали не мислиш, че HR-ите си измислят сами длъжностните характеристики?  Laughing Аман от разбирачи.
Този въпрос към кого е насочен? Предполагам, не към мен. Wink

# 202
  • Мнения: 5 228
Точно към теб е насочен въпросът.

# 203
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Точно към теб е насочен въпросът.
Не само, че не мисля, ами го знам. Вероятно далеч по-добре от теб.
За човек, който работи в HR отдела на една от най-големите компании в страната от 11 години, да, имам претенции да съм "разбирач"!
А отговорът ми, който ти репликира, беше насочен към Рокси, по повод на това, че е останала неприятно изненадана от нескопосано написаните от HR характеристики. Поне аз така го разбрах.
В този случай, моят коментар и твоят не се различават съществено по смисъл. Дори напротив. И ако си беше направила труда да го прочетеш добре, преди да отговориш, щеше да го схванеш. Поне се надявам.

# 204
  • Мнения: 5 228
За 11 години трябваше да разбереш как се пише длъжностна характеристика. Ето аз примерно, хем не схващам много, за 11 години (какво съвпадение), други практики ползвам, но какво ли разбирам аз.

# 205
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
За 11 години трябваше да разбереш как се пише длъжностна характеристика. Ето аз примерно, хем не схващам много, за 11 години (какво съвпадение), други практики ползвам, но какво ли разбирам аз.
Ти, очевидно, не четеш какво пиша.
Нямам желание да те ограмотявам.
Нито да водя повече безсмислени спорове с теб.

# 206
  • Мнения: 4 300
За да ви разсея споровете, при нас конкретно длъжностните характеристики са резултат от колаборация. Но тъй като моят ред идва след ЧР прекрасно разбирам кой е оцапал пейзажа Wink Wink.

# 207
  • Мнения: 340
Хаха кръстете темата - ХР-поглед отблизо! Като работник някак си не разбирам за какво са. Като работодател също. Предполагам могат да избират баничари или секретарки. Чуденка обаче как ще изберът специалист.
Обикновенно отсяват хората със самочувствие и пропускат многословните, гъзоближещи, кухи лейки. Поне симулират дейност.

# 208
  • Мнения: 2 697
За да ви разсея споровете, при нас конкретно длъжностните характеристики са резултат от колаборация. Но тъй като моят ред идва след ЧР прекрасно разбирам кой е оцапал пейзажа Wink Wink.

Интересно, какво ли мисли този, чийто ред е след твоя Simple Smile Хора, не правете евтини обобщения от собствения си единичен опит, много несериозни идват Wink

Bgbabba, радвай се, че не минаваш през HR да те подбира - не сме правописна полиция, но определено през ситото трудно преминава човек, който дори не владее собствения си език. Нищо лично, просто винаги е смешно да претендира за величие човек, който е далеч дори от елементарната езикова култура, а такива в този форум - бол. А как HR-ите ще изберЪт специалист - не се притеснявай, и с по-тежки неща се занимаваме и още гърбовете ни не са се пречупили под тоя товар, не ни мисли Mr. Green

Между другото, започнахте дори да ми ставате забавни - просто се чудя на това с каква страст се вълнувате от неща, за които хал хабер си нямате Wink

# 209
  • Мнения: 2 556
Нямам нищо против HR специалистите, сигурна съм, че има полза от тях.

Самата аз след 22 -23 год. възраст нормални спомени от интервюта нямам, все някакви разпити, тестове, едни въпроси странни. На тръни бях винаги, а съм ходила на доста и имам опит. В момента ако се явя на интервю за нещо, в което наистина имам опит, може и грам да не ме одобрят (дано не ми се налага да ходя повече никога).

# 210
  • Мнения: 160
Ходих на доста интервюта и бях одобрена на няколко места. Това което забелязах, че когато интервюто се води от HR, уж трябва да бъде по-професионално, но всъшност беше по-неприятното интервю. HR-те на малко места са професионалисти, в повечето случай се правят на интересни и се мъчат да прилагат разни техники безуспешно и да попълваш разни безсмислени въпроси. Когато интервюто се водеше само от Мениджър, нещата бяха много по-гладки и разговор беше много по-спокоен и ползотворен. Разбирам добре какво има впредвид дамата, наистина е унизително. Съветвам те да тушираш гнева си, дръж се спокойно и отговаряй уверено на въпросите които ти задават. Според мен Мениджъра Човешки ресурси е една от най-важните длъжности в една уважаваща себе си фирма. За съжаление в БГ това не е така.

# 211
  • Мнения: 4 300
Шехина, ти прочете ли първия ми пост? Не обичам да критикувам чуждата работа, защото всеки прави грешки. Това, което не приемам, е явно и умишлено да натракаш някакви думички с цел отбиване на номера и прехвърляне на топката към следващия по веригата.
Не съм писала никъде че това е приоритет на ЧР-те, защото прекрасно знам, че не е. Писала съм за един конкретен случай.

# 212
  • Мнения: X
Какви длъжностни характеристики бре хора, аз моята още не съм я видяла и няма да я видя.

# 213
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Това което забелязах, че когато интервюто се води от HR, уж трябва да бъде по-професионално, но всъшност беше по-неприятното интервю. HR-те на малко места са професионалисти, в повечето случай се правят на интересни и се мъчат да прилагат разни техники безуспешно и да попълваш разни безсмислени въпроси. Когато интервюто се водеше само от Мениджър, нещата бяха много по-гладки и разговор беше много по-спокоен и ползотворен. 

Подкрепям с пълна сила  Tired

# 214
  • София
  • Мнения: 2 623
Какви длъжностни характеристики бре хора, аз моята още не съм я видяла и няма да я видя.

Не си само ти. В голяма част от фирмите,
никой не е чувал за длъжностни характеристики,
протоколи за встъпителен инструктаж и
такъв на работното място, периодични инструктажи
по хигиена и безопастност на труда, инструкция и
декларация по ЗЗЛД /Закон за защита на личните данни/ ......
Също така една голяма част никога не са получавали фиш
за получаваното възнаграждение.
Задължителните документи /поне в нашата фирма/,
които присъстват в досието на даден служител са поне 15.
Колко от вас изобщо са чували за такива ???
Виждали ли сте вашето досие във фирмата в която работите ???
Радвам се, че съм служител във фирма, в която документацията
е повече от изрядна и са спазени почти всички изисквания по
трудово-правните отношения служител - работодател.
Потвърждават го и проверките, които сме имали.

# 215
  • Мнения: 4 892
Аз пък в тая тема вече си създавам впечатление, че позицията ХР е много модерна и конкуренцията е жестока. Очевидно всички разбират от тази позиция.

# 216
  • София
  • Мнения: 2 623
Аз пък в тая тема вече си създавам впечатление, че позицията ХР е много модерна и конкуренцията е жестока. Очевидно всички разбират от тази позиция.

Моите впечатления от темата са, че никой не разбира
от тази позиция, но всеки дава оценки и квалификации.
Не отричам, че с титлата се кичат 20-25 годишни Барбита,
които си лягат с шефа, а той за да им намира занимание
денем, им е възложил тежката задача HR  ooooh!
В големите и сериозни компании обаче, тези отдели
наистина вършат работа и то много и е изключително
грозно, когато изобщо не си в течение на всичко, което
съвместява длъжността, да заключаваш, че единственото нещо
с което се изчерпва работата на отдел ЧР, е набирането на персонал.

# 217
  • Мнения: 4 892
Така е  jullianna, но вижте колко страници е темата. Погледнато от страни излиза, че всички разбират, щото се пише в почти категоричне тон.
Впрочем същото може да се получи с почти всяка просфесия, за която се пусне тема, изключая ядрен физик примерно.  Laughing
 

# 218
  • Мнения: 5 228
Това, което не приемам, е явно и умишлено да натракаш някакви думички с цел отбиване на номера и прехвърляне на топката към следващия по веригата.
Не съм писала никъде че това е приоритет на ЧР-те, защото прекрасно знам, че не е. Писала съм за един конкретен случай.

При вас поне се добавя някоя и друга дума от хора от организацията (което явно не е ясно дали е добре или не). В много фирми длъжностните характеристики се копират от интернет, колкото да има там някакъв документ, и нямат нищо общо с реалността.

NinoTino, не зачерквайте с лека ръка ядрената физика - все пак разполагаме с google и няма наука, която да ни се опре. Както казал един човек, когото попитали дали може да свири на пиано, "Може и да мога".

# 219
  • София
  • Мнения: 8 935
Какви длъжностни характеристики бре хора, аз моята още не съм я видяла и няма да я видя.

Не си само ти. В голяма част от фирмите,
никой не е чувал за длъжностни характеристики,
протоколи за встъпителен инструктаж и
такъв на работното място, периодични инструктажи
по хигиена и безопастност на труда, инструкция и
декларация по ЗЗЛД /Закон за защита на личните данни/ ......
Също така една голяма част никога не са получавали фиш
за получаваното възнаграждение.
Задължителните документи /поне в нашата фирма/,
които присъстват в досието на даден служител са поне 15.
Колко от вас изобщо са чували за такива ???
Виждали ли сте вашето досие във фирмата в която работите ???
Радвам се, че съм служител във фирма, в която документацията
е повече от изрядна и са спазени почти всички изисквания по
трудово-правните отношения служител - работодател.
Потвърждават го и проверките, които сме имали.

В нашата фирма няма длъжност ЧР (HR) или както там ги наричате. Всеки служител си има перфектно досие, просто защото сме сартифицирани по ISO и са задължителни. Та какво друго правят ЧР-ите?

# 220
  • София
  • Мнения: 2 623
Анна, би ли споделила кой се занимава с вашите досиета ???
И какво разбираш под "перфектно" досие ???
Прочети темата по-обстойно и след това пак си
задай въпроса !

# 221
  • София
  • Мнения: 8 935
Анна, би ли споделила кой се занимава с вашите досиета ???
И какво разбираш под "перфектно" досие ???
Прочети темата по-обстойно и след това пак си
задай въпроса !
Занимава се счетито+една колежка (инж.), която се занимава и с Исото. Надявам се, че не мислиш, че можеш да си сартифициран без съответните документи да са перфектни. Ако си запозната с този сартификат. Значи оправяме се и без ЧР. Набираме персонал пак без помощта на такъв специалист. Просто понякога не се налага автоматичното пренаяне на западните структури, за да се върши добре една работа. Не казвам, че ЧР са ненужни, но не са задължително условие за добрата работа на една фирма. Пък и от прочететното по-напред оставам с впечатление, че в България ЧР не е много ясно с какво се занимават. Поне не за повечето  от останалите работещи.

# 222
  • София
  • Мнения: 2 623
От думите ти, оставам с впечатление,
че фирмата ви е твърде малка за да има
нужда от ЧР. Това съм го написала преди
няколко поста, че малките фирми нямат нужда
от такава позиция, защото обикновено счетоводителя
съвместява всичко.
Когато обаче фирмата се занимава с производство,
каквато е нашата, счетоводния ни отдел, се занимава
само и единствено със счетоводството, а и никак не са малко -
6 човека. Представи си толкова хора щом не могат да поемат
всичко, което касае персонала. В нашия ЧР отдел сме 3 и едвам
смогваме. Прави си изводите ти !

# 223
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Дами, досиетата и съдържимото в тях са регламентирани от законодателството. ИСОто, освен, че е доброволно, изисква проследимост и непрекъснато подобряване, които следва да бъдат доказани със съответните записи. ИСОто не санкционира, но Инспекцията по труда-да.
В такъв ред на мисли досиетата могат да бъдат "изрядни".

Оттук нататък приемаме, че щом ръководителите са преценили, че е необходимо съществуването на ЧР отдел, то тогава тази длъжност е обусловена, и не е необходимо да се доказвате на всеки един от форума поред колко сте необходими. Тафтологията е умишлена.

# 224
  • София
  • Мнения: 2 623
Франзела Калина - малка поправка !
Когато дадена фирма е сертифицирана по дадено ИСО,
то тя подлежи на проверка от оторизирани одитори,
така както и от Инспекцията по труда.
Пропуските констатирани от тези одитори и предписанията,
имат същата тежест както и същите изготвени от Инспекцията.

# 225
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Юлиана, малка поправка-как се възприема в отделното предприятие един одит, каква тежест има и дали се санкционира от работодателите, това си е политика на ръководството, за съжаление-неправилна.

Но, отново повтарям-сертифицирането е доброволно, не е задължително (въпреки че за извършването на много дейности се явява като изискване), когато има забележка, тя няма да бъде санкционирана, както, ако е констатирана от Инспекцията по труда или НАП. Също така, според идеята на ИСО 9001 стандарта счетоводството и финансите не подлежат на проверка. Единствено в частта за персонала и то по отношение на работната среда и обучението, респективно се проверяват досиетата за длъжностни характеристики (дали е квалифициран служителят за съответната позиция, дали е описана пълно дейността му и дали той е осведомен за задълженията си) и дали се водят съответните записи за обучение (непрекъснато подобряване).
Една проверка по ИСО няма да следи дали сте регистрирали договора и дали служителят си е ползвал отпуската, дали са му начислени и изплатени осигуровките и пр. Ако вашите проверяващи го правят, имате всички основания да им откажете достъп до подобна информация.
В качеството си на одитор по тези системи, аз никога не изисквам и не гледам информация за доходи, осигуровки и пр. и винаги неколкократно повтарям, че не сме репресивен орган и не трябва да бъдем възприемани като такива.

# 226
  • Мнения: 2 697
Не казвам, че ЧР са ненужни, но не са задължително условие за добрата работа на една фирма. Пък и от прочететното по-напред оставам с впечатление, че в България ЧР не е много ясно с какво се занимават. Поне не за повечето  от останалите работещи.

Разбира се, че за малка до средна фирма HR не е задължителен, след като броят на служителите е относително малък. В такива фирми е ясно, че дейностите на HR спокойно може да поеме счетоводител, а подбора и управлението - мениджърът, защото обикновено фирмите са неструктурирани и нямат дори и линейни мениджъри. Я си представи обаче фирма с над 200 служители, с актуални поне 5-6 подбора и необходимо управление на служителите? Може би мениджърът между 10 срещи на ден би успял да се справи и с тези задачи? Едва ли. За тази цел се подбират хора, които освен време, имат и малко повече специализирано знание за работа с хората в организациите. За семейни/малки до средни фирми изобщо не говорим в тази тема, не знам защо не става ясно това след толкова много изписани страници Wink Правите някакви генерални изводи на база съвсем ограничен личен опит, а това е адски несериозно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт