HR- ите шегуват ли се с нас?

  • 13 703
  • 226
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 160
Ходих на доста интервюта и бях одобрена на няколко места. Това което забелязах, че когато интервюто се води от HR, уж трябва да бъде по-професионално, но всъшност беше по-неприятното интервю. HR-те на малко места са професионалисти, в повечето случай се правят на интересни и се мъчат да прилагат разни техники безуспешно и да попълваш разни безсмислени въпроси. Когато интервюто се водеше само от Мениджър, нещата бяха много по-гладки и разговор беше много по-спокоен и ползотворен. Разбирам добре какво има впредвид дамата, наистина е унизително. Съветвам те да тушираш гнева си, дръж се спокойно и отговаряй уверено на въпросите които ти задават. Според мен Мениджъра Човешки ресурси е една от най-важните длъжности в една уважаваща себе си фирма. За съжаление в БГ това не е така.

# 211
  • Мнения: 4 300
Шехина, ти прочете ли първия ми пост? Не обичам да критикувам чуждата работа, защото всеки прави грешки. Това, което не приемам, е явно и умишлено да натракаш някакви думички с цел отбиване на номера и прехвърляне на топката към следващия по веригата.
Не съм писала никъде че това е приоритет на ЧР-те, защото прекрасно знам, че не е. Писала съм за един конкретен случай.

# 212
  • Мнения: X
Какви длъжностни характеристики бре хора, аз моята още не съм я видяла и няма да я видя.

# 213
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Това което забелязах, че когато интервюто се води от HR, уж трябва да бъде по-професионално, но всъшност беше по-неприятното интервю. HR-те на малко места са професионалисти, в повечето случай се правят на интересни и се мъчат да прилагат разни техники безуспешно и да попълваш разни безсмислени въпроси. Когато интервюто се водеше само от Мениджър, нещата бяха много по-гладки и разговор беше много по-спокоен и ползотворен. 

Подкрепям с пълна сила  Tired

# 214
  • София
  • Мнения: 2 623
Какви длъжностни характеристики бре хора, аз моята още не съм я видяла и няма да я видя.

Не си само ти. В голяма част от фирмите,
никой не е чувал за длъжностни характеристики,
протоколи за встъпителен инструктаж и
такъв на работното място, периодични инструктажи
по хигиена и безопастност на труда, инструкция и
декларация по ЗЗЛД /Закон за защита на личните данни/ ......
Също така една голяма част никога не са получавали фиш
за получаваното възнаграждение.
Задължителните документи /поне в нашата фирма/,
които присъстват в досието на даден служител са поне 15.
Колко от вас изобщо са чували за такива ???
Виждали ли сте вашето досие във фирмата в която работите ???
Радвам се, че съм служител във фирма, в която документацията
е повече от изрядна и са спазени почти всички изисквания по
трудово-правните отношения служител - работодател.
Потвърждават го и проверките, които сме имали.

# 215
  • Мнения: 4 892
Аз пък в тая тема вече си създавам впечатление, че позицията ХР е много модерна и конкуренцията е жестока. Очевидно всички разбират от тази позиция.

# 216
  • София
  • Мнения: 2 623
Аз пък в тая тема вече си създавам впечатление, че позицията ХР е много модерна и конкуренцията е жестока. Очевидно всички разбират от тази позиция.

Моите впечатления от темата са, че никой не разбира
от тази позиция, но всеки дава оценки и квалификации.
Не отричам, че с титлата се кичат 20-25 годишни Барбита,
които си лягат с шефа, а той за да им намира занимание
денем, им е възложил тежката задача HR  ooooh!
В големите и сериозни компании обаче, тези отдели
наистина вършат работа и то много и е изключително
грозно, когато изобщо не си в течение на всичко, което
съвместява длъжността, да заключаваш, че единственото нещо
с което се изчерпва работата на отдел ЧР, е набирането на персонал.

# 217
  • Мнения: 4 892
Така е  jullianna, но вижте колко страници е темата. Погледнато от страни излиза, че всички разбират, щото се пише в почти категоричне тон.
Впрочем същото може да се получи с почти всяка просфесия, за която се пусне тема, изключая ядрен физик примерно.  Laughing
 

# 218
  • Мнения: 5 228
Това, което не приемам, е явно и умишлено да натракаш някакви думички с цел отбиване на номера и прехвърляне на топката към следващия по веригата.
Не съм писала никъде че това е приоритет на ЧР-те, защото прекрасно знам, че не е. Писала съм за един конкретен случай.

При вас поне се добавя някоя и друга дума от хора от организацията (което явно не е ясно дали е добре или не). В много фирми длъжностните характеристики се копират от интернет, колкото да има там някакъв документ, и нямат нищо общо с реалността.

NinoTino, не зачерквайте с лека ръка ядрената физика - все пак разполагаме с google и няма наука, която да ни се опре. Както казал един човек, когото попитали дали може да свири на пиано, "Може и да мога".

# 219
  • София
  • Мнения: 8 940
Какви длъжностни характеристики бре хора, аз моята още не съм я видяла и няма да я видя.

Не си само ти. В голяма част от фирмите,
никой не е чувал за длъжностни характеристики,
протоколи за встъпителен инструктаж и
такъв на работното място, периодични инструктажи
по хигиена и безопастност на труда, инструкция и
декларация по ЗЗЛД /Закон за защита на личните данни/ ......
Също така една голяма част никога не са получавали фиш
за получаваното възнаграждение.
Задължителните документи /поне в нашата фирма/,
които присъстват в досието на даден служител са поне 15.
Колко от вас изобщо са чували за такива ???
Виждали ли сте вашето досие във фирмата в която работите ???
Радвам се, че съм служител във фирма, в която документацията
е повече от изрядна и са спазени почти всички изисквания по
трудово-правните отношения служител - работодател.
Потвърждават го и проверките, които сме имали.

В нашата фирма няма длъжност ЧР (HR) или както там ги наричате. Всеки служител си има перфектно досие, просто защото сме сартифицирани по ISO и са задължителни. Та какво друго правят ЧР-ите?

# 220
  • София
  • Мнения: 2 623
Анна, би ли споделила кой се занимава с вашите досиета ???
И какво разбираш под "перфектно" досие ???
Прочети темата по-обстойно и след това пак си
задай въпроса !

# 221
  • София
  • Мнения: 8 940
Анна, би ли споделила кой се занимава с вашите досиета ???
И какво разбираш под "перфектно" досие ???
Прочети темата по-обстойно и след това пак си
задай въпроса !
Занимава се счетито+една колежка (инж.), която се занимава и с Исото. Надявам се, че не мислиш, че можеш да си сартифициран без съответните документи да са перфектни. Ако си запозната с този сартификат. Значи оправяме се и без ЧР. Набираме персонал пак без помощта на такъв специалист. Просто понякога не се налага автоматичното пренаяне на западните структури, за да се върши добре една работа. Не казвам, че ЧР са ненужни, но не са задължително условие за добрата работа на една фирма. Пък и от прочететното по-напред оставам с впечатление, че в България ЧР не е много ясно с какво се занимават. Поне не за повечето  от останалите работещи.

# 222
  • София
  • Мнения: 2 623
От думите ти, оставам с впечатление,
че фирмата ви е твърде малка за да има
нужда от ЧР. Това съм го написала преди
няколко поста, че малките фирми нямат нужда
от такава позиция, защото обикновено счетоводителя
съвместява всичко.
Когато обаче фирмата се занимава с производство,
каквато е нашата, счетоводния ни отдел, се занимава
само и единствено със счетоводството, а и никак не са малко -
6 човека. Представи си толкова хора щом не могат да поемат
всичко, което касае персонала. В нашия ЧР отдел сме 3 и едвам
смогваме. Прави си изводите ти !

# 223
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Дами, досиетата и съдържимото в тях са регламентирани от законодателството. ИСОто, освен, че е доброволно, изисква проследимост и непрекъснато подобряване, които следва да бъдат доказани със съответните записи. ИСОто не санкционира, но Инспекцията по труда-да.
В такъв ред на мисли досиетата могат да бъдат "изрядни".

Оттук нататък приемаме, че щом ръководителите са преценили, че е необходимо съществуването на ЧР отдел, то тогава тази длъжност е обусловена, и не е необходимо да се доказвате на всеки един от форума поред колко сте необходими. Тафтологията е умишлена.

# 224
  • София
  • Мнения: 2 623
Франзела Калина - малка поправка !
Когато дадена фирма е сертифицирана по дадено ИСО,
то тя подлежи на проверка от оторизирани одитори,
така както и от Инспекцията по труда.
Пропуските констатирани от тези одитори и предписанията,
имат същата тежест както и същите изготвени от Инспекцията.

Общи условия

Активация на акаунт