HR- ите шегуват ли се с нас?

  • 13 707
  • 226
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 2 271
Доколкото съм запозната с професионалните им задължения, Ейч Ар-ите не се занимават само и единствено с подбор на персонал. В една голяма компания с над 200 работници, примерно, е редно да има такъв отдел, или поне един специалист, които да се грижат за микроклимата на работното място, да правят поучвания кой от какво е доволен или не, да изготвят различни стратегии за мотивация на персонала. Това не могат да го правят шефовете на отдели, защото те нямат общ поглед върху компанията, а и не са психолози, обучени и опитни да разбират хората без думи....

# 136
  • София
  • Мнения: 2 623
Ехххххх, това да ми бяха само задълженията,
работата ми щеше да бъде рай  Crazy

# 137
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз за това поясних, че не съм напълно запоната с техните задължения. Просто виждам че има хора, които тотално нямат представа за какво служат тези специалисти.
Джулиана, може би, ако обясниш по-изчерпателно предназначението ви, ще убедиш недоразбралите съфорумки, че в същност не сте безмислени и служителите имат полза от вас  Wink

# 138
  • София
  • Мнения: 2 623
Лара, наистина е доста относително.
Има компании, като тази на Минзухар например,
в които коментираните в темата за взети за красота
най-вече. В повечето HR-ите, се занимават точно с това,
което ти си описала. В някои обаче като нашата,
нашия отдел се занимава буквално с хиляди неща, без
ни най-малко да преувеличавам. И не е по съвместителство -
длъжностната ми характеристика е 3 листа, 2 от които са
задълженията ми. Правете си изводите.

# 139
  • София
  • Мнения: 2 438
Четох до 5та  страница и изведох два основни извода
1. Темата не е за професията на HRите, а за 20+ тодишните госпожици, които ... правят нещо си, но все не добре... в случая  човешки ресурси...

2. Имам към година и два месеца, в които ще бъда 20+ госпожица и смятам да ги изживея безметежно и щастливо, а след това тръгвам интензивно по интервюта за неподходящи за мен длъжности, за да видя през колко цедки ще мина.

Ако все пак темата е за професията HR (или съответното название), то тогава за мен е ясно, а то се спомена и от няколко човека - първоначалната цедка се прави от някой, който трябва да трупа опит и да отсява изявените ненормалници, за да може на следващото ниво хората с професионалните критерии да не се хабят за разговори с тотално неподходящи елементи...




# 140
  • Мнения: 5 228
ЧР-тата са най-големите паразити в една фирма и за мен са напълно излишни. Едно интервю може да се проведе със същия успех и само с прекия ръководител.

Ако няма друга работа, би могъл. Или пък ако има един кандидат за позицията.

# 141
  • Мнения: 1 726
Все още не съм се срещала с тези иначе тООООлкова симпатични хорица,но по обявите, които чета, по-добре да не ги срещам. Скоро имаше тема за налудничавите обяви за работа... но изчезна някъде. Най-любимо ми е "Кандидатът трябва да умее да работи както в екип, така и  самостоятелно"...

# 142
  • Мнения: 5 370
Все още не съм се срещала с тези иначе тООООлкова симпатични хорица,но по обявите, които чета, по-добре да не ги срещам. Скоро имаше тема за налудничавите обяви за работа... но изчезна някъде. Най-любимо ми е "Кандидатът трябва да умее да работи както в екип, така и  самостоятелно"...
Какво виждаш смешно в това , болднатото?
Работата в екип при мене е изключително важна, защото работим с клиенти и ако проблемът не е решен от първо четене, то колегата мноого точно и ясно трябва да е описал какво е правил, за да знам аз откъде да продължа.
А самостоятелната работа-то е ясно. ТРЯБВА да можеш да вземаш решения и сам и да си ги отстояваш

# 143
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Доколкото съм запозната с професионалните им задължения, Ейч Ар-ите не се занимават само и единствено с подбор на персонал. В една голяма компания с над 200 работници, примерно, е редно да има такъв отдел, или поне един специалист, които да се грижат за микроклимата на работното място, да правят поучвания кой от какво е доволен или не, да изготвят различни стратегии за мотивация на персонала. Това не могат да го правят шефовете на отдели, защото те нямат общ поглед върху компанията, а и не са психолози, обучени и опитни да разбират хората без думи....

Права си ,в нашата компания работя като HR,Личен състав и ТРЗ едновременно,фирмата е голяма имаме 420 човека персонал и отговарям за трудовите договори,уведомления,заплати със всичките им начисления(бонуси,премии),осигуровки,декларации към НАП и НОИ,УП-та и ред други неща.За капак на всичко от 3 месеца съм сама,а и текучеството на работници е голямо Sick.

# 144
  • Мнения: 2 697
И не е по съвместителство -
длъжностната ми характеристика е 3 листа, 2 от които са
задълженията ми. Правете си изводите.

Също както и моята Blush

Темата е много готина - особено ми харесва класическото сравнение между "Личен състав" и "HR" Mr. Green

И поради това, че сме безполезно, живо си представих как за по-апетитните позиции линейният мениджър (примерно) отсява документите и провежда интервюта. А ако конкурсите са два-три-четири, каква веселба ще настане Crazy

# 145
  • Мнения: 5 228
Не забравяйте и другото гениално предложение - кандидатът направо започва работа, пък то ще се види става ли, не става ли. Много е подходящо, особено за мениджърски и експертни позиции. В случай, че до 3 месец фирмата не е завлечена с хиляди левове, клиентите не са изгонени до един и е останал някакъв персонал, кандидатът бива назначен на постоянен трудов договор.

# 146
  • Мнения: 346
Не забравяйте и другото гениално предложение - кандидатът направо започва работа, пък то ще се види става ли, не става ли. Много е подходящо, особено за мениджърски и експертни позиции. В случай, че до 3 месец фирмата не е завлечена с хиляди левове, клиентите не са изгонени до един и е останал някакъв персонал, кандидатът бива назначен на постоянен трудов договор.

Е това вече е върха на сладоледа Mr. Green

# 147
  • София
  • Мнения: 8 348
на толкова изнервените и възмутени хора, ще кажа защо се провежда първото интервю, пък било то от неспециалист в професията
особено за търговски и мениджърски позиции

нагласата на човек да работи е важна, нали
но и характерът е особено важен
нямате си и на представа мениджъри от колко големи и известни фирми, дошли за сериозно уж интервю, в последствие са разказвали за родата си до девето коляно, семейните си проблеми, желанието си догодина да родят още едно дете
 факта, че причината да си сменят работата е, че смятат застояването в една фирма за повече от две години като връщане назад и липса на перспектива и затова си сменят работата на деве-три годишен период
или се е оказвало, че идея си нямат за коя фирма кандидатстват, въпреки, че предварително им е казано името, че и сайт на фирмата
или лъхат приятно на алкохол в десет сутринта
и още милион примери
или не са в състояние да свържат едно смислено изречение, а носят характеристика от предишният си работодател, изпълнена със суперлативи за комуникативните им способности


та инженер или компютъренспециалист може да не съм, но когато дойде при мен такъв и вместо за работа, говори само колко скапани са били шефовете, колегите или някой си там - ами не става
та така

иначе е забавно

# 148
  • Мнения: 5 647
Не забравяйте и другото гениално предложение - кандидатът направо започва работа, пък то ще се види става ли, не става ли. Много е подходящо, особено за мениджърски и експертни позиции. В случай, че до 3 месец фирмата не е завлечена с хиляди левове, клиентите не са изгонени до един и е останал някакъв персонал, кандидатът бива назначен на постоянен трудов договор.

И смяташ, че само ЧР-то може да познае кой е подходящият кандидат? Абе важното е да отговаря на клишираните ви въпроси, пък дали си има представа от типа работа- все тая. Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green Ако назначаването му зависеше от ЧР-то, сега щеше да си е на старата работа още.
Ако реша да назначавам човек на определена длъжност, бих предпочела да използвам услугите на агенция и в случай, че кандидата в последстие се окаже непознат /история знае много такива случаи/, да искам неустойка. Това е по-добрия вариант за мен, отколкото да назнача ЧР във фирмата, който с бездействието си в по-голямата част от деня  дразни останалите работещи. Истината е, че ейчарите не се приемат добре от колегите си. По обясними причини.

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 14:00 от Mojito

# 149
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
...Един приятел на интервю за мениджърска позиция на въпрос зададен му от ейчарката просто беше казал: "На тъпи ейчарски въпроси не отговарям." и продължил да си говори с бъдещия началник. Назначиха го.  Mr. Green

Дали нямаш предвид "БИЛ казал".

Както и това, че приятелят ти лееееееееекичко се е поизхвърлил, пък ти си се хванала ???  Wink

Щото искрено се съмнявам, че дори и най-кадърния кандидат за работа ще си позволи подобна реплика.

Още по-малко на мениджърска позиция.

Общи условия

Активация на акаунт