HR- ите шегуват ли се с нас?

  • 13 702
  • 226
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото тези, свестните са малко и се губят в преобладаващата некадърност.

Във всяка професия има сходен процент некадърни. ЧР не правят изключение. Мен никога не са ме подбирали чрез ЧР, но вероятно нямаше да мина, защото съм конфликтна. Mr. Green

Колкото до тиймбилдингите- ако са организирани качествено могат да доведат до много добри резултати. Коучинга също. В проспериращите компании знаят, че човешкия ресурс е най- важен и не трябва да се разхищава, а да се използва правилно. Наемат добри специалисти, които да ги съветват и печелят повече от конкуретнтите. Проблемът в България е, че се работи повече с матрици предназначени за друг тип хора, от друга култура и с друг манталитет. Чакам с нетърпение някой българин да напише книга за ЧР, тиймбилдинг и коучинг адекватна на българите.

Тук съм абсолютно съгласна. Нашенци учат по дебелите книги, дето са писани от англо-саксонци за англо-саксонци и правят копи и пасти тук. И после се чудят защо на хората не им допада. Ами, естествено, че няма да им допада като средата, икономическият етап и културата ни са различни! Големите компании се понаучиха вече, че не могат просто едно към едно да си пренесат корпоративната култура тук и все трябва да я модифицират леко.
И мен не са ме подбирали ейч-ари. Имах късмета да ме подбират направо началниците.

# 196
  • Мнения: 4 300
Тая тема дълго я заобикалям, защото не съм ЧР и не обичам да се вторачвам в грешките на другите. Но тази сутрин такъв бисер във вид на длъжностни характеристики са ми оставили за преглед, че просто не се сдържах.
Ще взема да попрегледам темата и да се утеша, че има и по некадърни от незнайния ми колега творец.

# 197
  • Мнения: 0
...Специално във фирмата, в която аз работя сътрудник УЧР много добре познава всички работни позиции... само ще Ви кажа, че във фирмата работят 1600 души...
                              Тези 1600 човека на колко различни позиции са  Thinking? Без да ви подценявам, надали познавате повече от 20, до макс 50 позиции. Последното, в случай, че сте гении.

Различните работни позиции са 130 +/- 5.

# 198
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Тая тема дълго я заобикалям, защото не съм ЧР и не обичам да се вторачвам в грешките на другите. Но тази сутрин такъв бисер във вид на длъжностни характеристики са ми оставили за преглед, че просто не се сдържах.
Ще взема да попрегледам темата и да се утеша, че има и по некадърни от незнайния ми колега творец.

Да възложиш на HR (пък бил той и творец Wink) написването на длъжностни характеристики за всички n- на брой длъжности в дадено предприятие, си е наистина проява на висша некадърност!

Далновидния и умен шеф би го възложил на съответните ръководители отдели/звена, които познават най-добре (или поне би следвало да е така) характеристиките на длъжността на своите подопечни служители.

HR-a не е вся и всьо, няма нужда ТОЙ/ТЯ да формулира какво ще работи един механик, например, или какви ще бъдат задълженията на един огняр, счетоводител, специалист маркетинг и пр...

# 199
  • Мнения: 5 228
Нали не мислиш, че HR-ите си измислят сами длъжностните характеристики?  Laughing Аман от разбирачи.

# 200
  • Мнения: 940
Нали не мислиш, че HR-ите си измислят сами длъжностните характеристики?  Laughing Аман от разбирачи.

 Peace

# 201
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Нали не мислиш, че HR-ите си измислят сами длъжностните характеристики?  Laughing Аман от разбирачи.
Този въпрос към кого е насочен? Предполагам, не към мен. Wink

# 202
  • Мнения: 5 228
Точно към теб е насочен въпросът.

# 203
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Точно към теб е насочен въпросът.
Не само, че не мисля, ами го знам. Вероятно далеч по-добре от теб.
За човек, който работи в HR отдела на една от най-големите компании в страната от 11 години, да, имам претенции да съм "разбирач"!
А отговорът ми, който ти репликира, беше насочен към Рокси, по повод на това, че е останала неприятно изненадана от нескопосано написаните от HR характеристики. Поне аз така го разбрах.
В този случай, моят коментар и твоят не се различават съществено по смисъл. Дори напротив. И ако си беше направила труда да го прочетеш добре, преди да отговориш, щеше да го схванеш. Поне се надявам.

# 204
  • Мнения: 5 228
За 11 години трябваше да разбереш как се пише длъжностна характеристика. Ето аз примерно, хем не схващам много, за 11 години (какво съвпадение), други практики ползвам, но какво ли разбирам аз.

# 205
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
За 11 години трябваше да разбереш как се пише длъжностна характеристика. Ето аз примерно, хем не схващам много, за 11 години (какво съвпадение), други практики ползвам, но какво ли разбирам аз.
Ти, очевидно, не четеш какво пиша.
Нямам желание да те ограмотявам.
Нито да водя повече безсмислени спорове с теб.

# 206
  • Мнения: 4 300
За да ви разсея споровете, при нас конкретно длъжностните характеристики са резултат от колаборация. Но тъй като моят ред идва след ЧР прекрасно разбирам кой е оцапал пейзажа Wink Wink.

# 207
  • Мнения: 340
Хаха кръстете темата - ХР-поглед отблизо! Като работник някак си не разбирам за какво са. Като работодател също. Предполагам могат да избират баничари или секретарки. Чуденка обаче как ще изберът специалист.
Обикновенно отсяват хората със самочувствие и пропускат многословните, гъзоближещи, кухи лейки. Поне симулират дейност.

# 208
  • Мнения: 2 697
За да ви разсея споровете, при нас конкретно длъжностните характеристики са резултат от колаборация. Но тъй като моят ред идва след ЧР прекрасно разбирам кой е оцапал пейзажа Wink Wink.

Интересно, какво ли мисли този, чийто ред е след твоя Simple Smile Хора, не правете евтини обобщения от собствения си единичен опит, много несериозни идват Wink

Bgbabba, радвай се, че не минаваш през HR да те подбира - не сме правописна полиция, но определено през ситото трудно преминава човек, който дори не владее собствения си език. Нищо лично, просто винаги е смешно да претендира за величие човек, който е далеч дори от елементарната езикова култура, а такива в този форум - бол. А как HR-ите ще изберЪт специалист - не се притеснявай, и с по-тежки неща се занимаваме и още гърбовете ни не са се пречупили под тоя товар, не ни мисли Mr. Green

Между другото, започнахте дори да ми ставате забавни - просто се чудя на това с каква страст се вълнувате от неща, за които хал хабер си нямате Wink

# 209
  • Мнения: 2 556
Нямам нищо против HR специалистите, сигурна съм, че има полза от тях.

Самата аз след 22 -23 год. възраст нормални спомени от интервюта нямам, все някакви разпити, тестове, едни въпроси странни. На тръни бях винаги, а съм ходила на доста и имам опит. В момента ако се явя на интервю за нещо, в което наистина имам опит, може и грам да не ме одобрят (дано не ми се налага да ходя повече никога).

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт