Готвите ли бьлгарски ястия на мьжете си?

  • 13 521
  • 129
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 854
Финландски национални ястия рядко се приготвят в чужбина. Финландците никога не са били особено богати, а за реколтата си винаги са се трудили здравата. Рибата от морето (херинга) и многобройните ледникови езера (сьомга и пъстърва) винаги е добре дошла на трапезата на финландеца. В горите има дивеч, който внася разнообразие на трапезата.
 
Съвременната градска финландска кухня по нищо не се различава от европейската, но в селата хората са по-консервативни и днес има селища, в които се приготвят техни собствени ястия с техен собствен хляб. Финландия е страната на тъмния хляб и на различните малки хрупкави хлебчета. От Швеция и Русия идва страстта към тестените сладкиши. Лапландия внася своя дял към кулинарното разнообразие с еленовото месо, сьомгата, домашните сирена и горските плодове.
 
Финландската кухня има общи черти и със съседната карелска, както и с тази на другите угрофински народи. Картофите и ръженото брашно са много разпространени в този регион. От ръжено брашно и риба се прави прочутият рибен пирог ‘калекукко’, който се пече цели шест часа. Карелските пирожки са с тънка ръжена коричка, пълнеж от ориз и по форма приличат на ... мокасини.
 
От млечните храни много известна е виили - кисело-сладък млечен продукт, който се консумира суров или в десерти.
 
Много популярни във Финландия са кренвиршите и наденичките. Съчетани със студена бира, те са неотменима част от друго национално удоволствие - сауната.
 
Хайверът се яде със сметана и ситно нарязан лук. Най-любимата риба е сьомгата, която се сервира сурова, осолена или пушена. Опушването е много стар метод за приготвяне и консервиране на храна. Финландските фаворити са месото от елен, овнешко и шунката от свински бут.
 
От напитките най-разпространени са джинът и водката (спомнете си заскрежената бутилка от рекламите), а от безалкохолните – кафето.
 
В скандинавските страни се консумира простичка, но вкусна храна. Използват се продукти с много добро качество и затова вкусът и ароматът им не се заглушават с прекомерно много подправки. За да засищат повече ястията, те се подсилват с мазнини и захар, така студът в тези северни страни е по-поносим. А след някоя друга чашка от прочутите водка, джин или акватика, човек така се разгорещява, че животът на север придобива своето очарование.


 newsm78...4етейки не ми се стори толкова гадно,особено пьк последното изре4ение за "разгорещяването" си е вярно 4е те доста си попийват Laughing

# 106
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Аз смятам да си приготвям боза, но трябва да купя една бутилка първо за закваска.

за 1-ви път 4увам 4е може да с еправи домашна.я кажи как.

# 107
Аз смятам да си приготвям боза, но трябва да купя една бутилка първо за закваска.

за 1-ви път 4увам 4е може да с еправи домашна.я кажи как.

БОЗА
Бозата е типично за България и Балканския регион гъсто, слабоалкохолно питие с възсладък или възкисел вкус. Приготвя се от различни брашна (ечемик, овес, царевица, пшеница), но най-качествена и най-вкусна е бозата от просено брашно.
Предлагаме ви описание за приготвяне на боза в домашни условия. Рецептата е за 5 литра.
 
 
БОЗА
Необходими продукти   ·   5 л вода ·   2 чаши брашно ·   2 чаши захар ·   1 чаена чаша боза или специално приготвена закваска
Начин на приготвяне:
Брашното се препича до бледорозово, като се внимава се да не прегори ( бърка се по време на печенето). Разтваря се в малко хладка вода. Така получената смес се изсипва в съда с останалото количество вода и се поставя на огъня. Добавят се двете чаши захар и се бърка, докато заври. След завирането продължава да се бърка в продължение на 5-6 минути. Оттегля се от огъня, охлажда се и след това се досипва или 1 чаша боза, или 1 чаша от предварително приготвената закваска. Съдът се държи 2-3 дена на топло да ферментира, след което се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.
 
 
 
 Закваска за бозата
Необходими продукти: 1-2 лъжици препечено брашно ·   1 чаша хладка вода ·   1 лъжица захар
Приготвяне на закваската:
Препеченото брашно се размива във водата и се прибавя захарта. Оставя се на топло 2-3 дни да шупне, като от време на време леко се разбърква.
Забележка: Прибавяната към основната смес чаша боза или закваска може да се замени с 6-7 леко навлажнени и натрошени филии от черен хляб или сухар или 6-7 супени лъжици хлебно тесто (с мая).
Имаме основание да предполагаме, че би могла да се използва като прибавка малко мая, размита с вода и лъжичка захар и оставена да ферментира.
За да станете добър бозаджия, очевидно трябва да експериментирате

# 108
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Финландски национални ястия
И на мен не ми zвучи лошо. Wink Дивеч, риба, горски плодове....   chef

# 109
  • Мнения: 734
Любимата ми закуска е препе4ена филия с кътък сирене, варено яйце два пъти варен липов 4ай, ммммм.  chef
Потекоха ми лигите да знаеш

 а мен питаш ли ме тук като няма една липа наоколо. Тея, прочете ми мислите:) всичко което си изброила ми е любимо!

# 110
  • Мнения: 810
Honda, с тая боза ме утрепа  Grinning Сега ще трябва да я правя, няма измъкване!  Wink Hug

Jungle, липов чай продават в арабските, или разни арменски и т.н. магазини. Ако има някъде близо до вас можеш да провериш. В пакетчета. Верно трябва да го стреснеш Simple Smile)) /свариш два пъти/ или да сложиш 5 пакетчета за 1чай, за да му усетиш вкуса, но пак бива.
 

# 111
  • Мнения: 2 452
Финландски национални ястия
И на мен не ми zвучи лошо. Wink Дивеч, риба, горски плодове....   chef

Финландската кухня е много "постна" (разбирай безвкусна). Това "калакукко", което се спомена по-горе е типично за региона на Куопио, където живях. На мен лично много ми допада - представлява нещо като хляб, в средата на който има смесица от лой и една малка риба, наречена "муикку", също специфична за този регион. Има и вкусни ястия - аз миналата година приготвих няколко за коледното парти на съпруга ми и коледната ми салата се оказала голям хит - прави се с червено цвекло и се консумира с "розова" сметана (оцветена от сока на ч. цвекло).

# 112
  • Мнения: 5 183
Honda, с тая боза ме утрепа  Grinning Сега ще трябва да я правя, няма измъкване!  Wink Hug

И аз така ... май ще трябва да се пробвам ...
Хонда, ти ли4но правила ли си?

# 113
  • Мнения: 5 183
Аз да кажа - в4ера сготвих шкембе 4орба. не съм специалистка. За втори път изобщо се захващам с това. Действам по рецепта на баща ми. Добре се полу4и, макар 4е малко измити4ка ми се 4ини, ама то е от шкембето... Дето викаше баща ми, когато беше на гости, тук шкембето го продават прекалено 4исто, стерилна работа.... няма мирис, няма нищо...Ама мъж ми казал насам-натам 4е ще има шкембе у нас .... и се наредиха бая кандидати /бълкгари, разбира се/. Набърках им и малко 4есън4е с оцетец ... щастливиииииииииииииии и доволни Hug

# 114
  • Мнения: 980
Ями,ями
аz такова оЩе не съм правила в къЩи. Представям си как Ще реагира вегетарианската ми половинка. Mr. Green Той и беz това беШе иzдивял zимата като наредих в кухнята бурканите с турШия да втасват #Crazy
Като ми се дояде Шкембенце ходя на гости на братчето и там се облажвам Grinning

# 115
  • Мнения: 392
 дроб сърма мъж ми няма да вкуси ако ще да умира от глад!
Цитат
А моят мъж е грък и много обича дроб сърма, кебапчета, шопска салата, шпеков салам. А аз се учих да готвя в Гърция и зная повече техни манджи. Така че нямаме проблеми с яденето.

# 116
  • Мнения: 195
Хаха, мъжът ми е българин и страшно обича попара, три пъти му правих напоследак, също и мекици, палачинки, бухти. Стой та гледай!
Изобщо като готвя е предимно традиционна българска вегетарианска кухня, ама сега като съм бременна ми се е прияло дроб сърма Shocked

# 117
  • Мнения: 197
Готвя само българска кухня. Е, понякога си фантазирам и експериментрам, но въртя, суча, имам си стандартни ястия, които си ги редувам.

Бившият ми мъж (чужденец) обожаваше бългаска кухня. Или нескромно да кажа: облизваше си пръстите от МОЕТО готвене и докато бяхме женени напълня с повече от 10 кг. Като се оженихме едва изяждаше по 1 чиния ядене, но по-нататък взе да омита по 2.

No comment! Laughing

# 118
  • Мнения: 486
Изобщо като готвя е предимно традиционна българска вегетарианска кухня, ама сега като съм бременна ми се е прияло дроб сърма Shocked

Аз правя вегетарианска дроб сърма! Grinning Използвам гъби (Portobello Mushroom) вместо дробчета eat

# 119
  • Мнения: 2 952
ами  доста Бг  ястия останаха  някъде  забравени ...промених си кухнята  доста , защото важното е да се наслаждава  4овек , а не да се  бори  да  нау4и половинката да яде  неща които не му харесват .....но някои   готвя да ....Супа на ситно бяла  (защото  тук на  вси4ко на лъжица казват супа и то е все  4ервено , все люто...ужас  Grinning )....Пита правя....баница, сърми .....абе пробва6 кое ще му се хареса.Ина4е на мен си правя таратор , но той не може и не може ...каква  супа   студена , бяла и кисела , ни супа , ни салата  Grinning  ... така ... 1dating  да се оби4аме  и да си правин един на друг неща които ни се харесват ......

Общи условия

Активация на акаунт