Хашимото и безплодие - откъде да започнем?

  • 17 199
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
  Всички ли трябва да бъдем с медицинско образование, за да разберем как точно и с какво да се лекуваме ?!

Здравейте, преди всичко искам да благодаря на всички комптентни, образовани и себераздаващи се личности, които отделят от личното си време за да публикуват информация в този сайт, която навярно е спасила здравето или променила много човешки съдби, дори дарила дългоочакван живот.
 
 Аз не съм медицинско лице и въпреки, че ... дано не прозвучи нескромно, мился , че съм образован човек, ми е невероятно трудно да се ориентирам в света на медицинската терминология. При все това, за да открия нещо толкова елементарно, като отговорът на въпроса - "Защо имам такива и такива симптоми?" , аз трябва да да изуча поне един раздел от медицината и да си поставя сама диагнозата, за да започна поне с едно стъпало напред. Става въпрос за това, че вече от година се опитвам да намеря лек за състоянието си, но освен, че изхарчих луди пари за прегледи и обиколих какви ли не лекари, не постигнах друг резултат. След  седмица четене на този форум, обаче постигнах значителен успех, съзирайки цели 4 теми, посветени на заболяването, изпълнени с тонове оплаквания на хора, чийто симптоми се припокриват с моите, но ... уви! Лекарите нямат милост и всеки ме прехвърля на някой друг, отричайки  ОЧЕВИДНАТА МИ ДИАГНОЗА - синдром на Хашимото и  всичките му негативни последствия - безплодие, псориазис и т.н.
 
 Защо отварям тази тема?!
1. Много моля , ако е в грешен раздел, според админите, да не се премества, защото тя е опит на една безплодна жена , да излее мъката си  в точния, според мен раздел.
2. Сигурна съм има още хиляди жени, като мен, които не само, че вече са с разбити сърца, поради невъзможността си да забременеят, но това, като че ли не стига, са принудени от лекари, да харчат парите си, които дори понякога не стигат за безсмислени процедури, прегледи, лекарства, които  не дават резултат.
3. Дали е толкова трудно да се излекуваш, ако не си милионер и нямаш излишни пари, а в същото време, дори не ги пестиш, но би искалал поне да ги вложиш разумно в здравето си?! Мисля, това е желанието на всеки разумен човек, нали ?!
4. Дали жена, която има скромни възможности и не е с медицинско образование, може да получи, своевременна , адекватна и ефективна помощ, така, че в крайна сметка - заветното й желание, да се сдобие с детенце - да се осъществи ?

Много моля, тук да пишат само хора, които могат да дадат точни и ясни съвети - откъде да започне лечението си човек с такова заболяване, при кой лекар да отиде, с какво е добре и с какво - не - да се лекува, кои лекари са  наистина добри специалисти по върпоса за щитовидната и безплодието и т.н.


Моля, всички , които са отворили теми за Хашимото, да не ме разбират погрешно - просто там  липсва - НАЧАЛОТО - откъде да започнем ?!
Благодаря! Flowers Four Leaf Clover

Ето ги и темите за Хашимото, в които има безкрайно интересна информация:
1. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=187931.0

2.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=277135.0

3. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=317570.720

4. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=317570.720

4. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=339598.0

# 1
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
Ами по мое мнение се започва първо с изследване на хормони и антитела - задължително ТСХ, ФТ3 и ФТ4, ТАТ и МАТ. След това се прави ехография на щитовидната жлеза, за да се види дали има изменения или не.
След това се намира подходящия лекар. С такива неща се занимават д-р Тодорова и д-р Начев - и двамата са в София. За по-малките градове - не мога да дам мнение.
Ето един полезен сайт, за хората, които ползват английски:
http://thyroid.about.com/
http://thyroid.about.com/cs/hypothyroidism/a/15ways.htm
На тези адреси може да се намери много полезна информация за хранене и следене на състоянието, както и от къде да се започне.

# 2
  • Мнения: 2 422
Ами по мое мнение се започва първо с изследване на хормони и антитела - задължително ТСХ, ФТ3 и ФТ4, ТАТ и МАТ. След това се прави ехография на щитовидната жлеза, за да се види дали има изменения или не.

 Peace

# 3
  • Мнения: 20
Ами, най-напред да обясня, какво точно съм направила досега и как лични лекари - професори , при това, досега  ме изследваха, защото до лечение, още не се е сигнало, по най-неадекватен начин:
1. Имам симптоми, каквито може би почти всяка от вас има:
* сърцебиене ( особено усилено от януари, насам)
* псориазис - най-вече по краката, което е голям козметиен проблем + болезнена кожа, огромни петна - напукана до кръв, зачервена кожа, покрита с бели тънки люспици кожа, която се раздразнява при къпане и мокрене + псориазис в основата на косата, който е причината за ужасни снежинки, тип пърхот... да не споменавам за болката, а да - и на лактите и на други свивки...)
* забелязах, че ми поокапаха веждите, вече са толкова незебележими, че ако не ги подчертая с молив, не си личат...
* качих 10 кг , при положение, че поне 15 години, колкото и да се храня, поддържам едно и също тегло
* СТУД - постоянен, неприятен, крайниците ми са студени, вечер , ако не се завия през глава, се събуждам от главоболие, запушен нос - синузит, схванато и измръзнало чело, схванат очен нерв, което е много болезнено и на свой ред ми носи главоболие ;заболявам, от тежки настинки, поне 2 пъти месечно, и най-краткото излизане навън е истински кошмар, точно поради тази причина и просто гледам, никъде да не излизам, отскоро имам и друг проблем - "сецване" на кръста, пак когато ми е студено, а то почтипрез цялото време е така...
* коса, нокти и зъби - чупливи, ронливи, суха, в ужасно сътояние...
* очи - постоянно изсъхнали и дразнещи, ако не си сложа капки или зехтин, сутрин, цял ден ми е кошмар. Знам, че това със зехтина е малко импровизация, но само той ме облекчава. Мислих, че е от компютъра, но като пробвах 1 месец, без него, не изпитах подобрение.
* сън - неспокоен, будя се постоянно от някакво странно стряскане, което след това разбирам, че е от учестения пулс; ако след като не се наспя, реша да легна следобед да подремна, настъпва още ПО-ГОЛЯМ КОШМАР - сърдечният пулс ми се учестява, настъпва още по-интензивно мислене, т.е., ако мога така да се изразя - нервната ми система, вместо да се успокои, тя се превъзбужда, заради сърцето...
* умора - постоянна
* нерви - крайно опънати, в часовете на сърцебиенето
* съсредоточеност - никаква или много трудна
* мотивираност - абсолютно никаква
* впечатлителност - максимална, вече не мога да изгледам и един филм, без да се впечатля дотолкова, че после сам за това да говоря и мисля, същото е и ако реша,, да се поразходя по магазините или отида някъде - няма значение, какво върша, всичко се отпечатва по удивителен начин в мозъка ми, сякаш съм го включила на 10, а това ми носи още по-голям стрес и умора
* апетит - усилен
* схванатост - честа
* цикъл - нередовен
* световъртеж - поне веднъж дневно
* беременност - досега - никаква

Това са симптомите ми, всички с изключение на цикъла, са от възникването на заболяването ми.

Какво направих досега:
1. Отидох на сърдечен лекар, досега все не успяваха да уловят учестения ми пулс, но към март стана толкова постоянен, че един лекар го засече безпроблемно и ми обясни, че трябва да пия Corvitol + да отида да се прегледам на : гинеколог, ендокринолог (дотогава не знаех, какво точно означава тази дума) + евентуално, ако те нищо не открият - на  лекар ( не знам точно на какъв), който да ми прегледа стомаха. Отидох на първите две.
  - Гинеколожката , ме лекува с Isoprinosine , а след месец, каза: " Ако ти е писано, ще забременееш, ако ли не - НЕ!", след тези думи, аз изпаднах в дълбока депресия... Мисля, няма нужда да ви описвам, какво ми е било, когато отивам на лекар, да търся причината, защо от 3 години се опитвам да забременея, а резултат няма. Диагнозата беше: има рак ... Isoprinosine , няма рак на матката, Чао!
   - Ендокриноложката беше само диагностик, прегледа ме на ехограф и написа, че има налична киста, ето какво точно е написала:
" Двата дяла и истмуса са в граници на нормата. Едрозърнеста хетерогенна структура. Суспектна малка кистозна формация в десния дял: 3 мм. Нодозни формации не се видяха."
След , което ми каза, да потърся "добър ендокринолог, не от тези, които са в поликлиниките!"
- Направих си кръвни изследвания, които дадоха следните резултати:
FT3 =1.96 [1.45-3.48]
FT4 =0.99 [0.71-1.85]
TSH = 0 mIU/mL [0.49-4.67]

2.Отидох при доц. Сечанов, чувала съм, че е много известен, той каза, че резултатите са сгрешени, т.е., че са безумни, не можело TSH да е равно на нула... Нямаше, как да знам, ако знаех, щях да съм лекар, ако ще трябва да завърша медицина и да следвам 10 години - МИНИМУМ, само за да оцелея в живота, щях да се откажа въобще от него...
Направих си нови, струваха над 60 лв., а аз не разполагам с излишни пари, ето какво показаха те:
FT3 = 5.22 [2.8-7.10]
FT4 = 19.39 [12.0-22.0]
TSH =0.742 [0.27-4.2]

 - След , като ги видя, без никакъв преглед , лекарят отсече, че нямам НИКАВИ ПРОБЛЕМИ с щитовидната и без дори , елементарна палпация (вижте , че и аз започнах да отбирам от техните термини!), т.е. - елементарно напипване на жлезата, просто ме отпрати с думите: "Спираш да мислиш за нея!" .
3. Хубаво, но това само ме ядоса и тръгнах да търся нов лекар, намерих друг лекар, вече - ПРОФЕСОР , на него имам по-голямо доверие, поне се постара да ми обърне внимание , като я опипа, прати ме на ехограф и дори каза, не знам , как го прецени, че имам  занижен Ca (калций), което сигурно е вярно, защото тъкмо си бях пусала маникюр и взе , че се счупи на едната ръка , по принцип, ако не си сложа няколко пласта лак, ноктите ми се огъват назад, чупят се и понякога е много болезнено, да не говорим, че са адски сплеснати и меки, без него.

- Лекарят - новият , т.е. - засега - ПОСЛЕДНИЯТ - ме изпрати на ехограф, там ми написаха следното:
ДЛ: 1.34/1.48/3.75
ЛЛ: 1.21/1.56/4.2
Следва почерк от нечии крака, който не мога да разчета, мисля, че успявам само да разчета: нехомогенен хипо?ехогенен модул р-ри: 1.12/0.7/0.9
Ако, случайно има някой, който да разбира от тези неща, много моля да ми обясни, да се безпокоя ли, добре ли е това, зле ли е, предварително благодаря!

4. Назначиха ми и още малко кръвни изследвания, пак за около 60-70 лв., не ми казаха, че ще ми взимат кръв цели 3 пъти , през 1 час и че ще припадна, след първото кръвопускане, тръгвайки към работат на съпруга ми с надеждата, че там ще прекарам спокоен и досаден 1 час. Оказа се, че земата омеква под краката ми и ми се гади, все едно съм бременна (естествено - не съм, т.е. - като за мен - естествено...). Ето какво показаха изследванията:
TSH-рецепторни Ат (TRAK) = 0.513 [0-1.5]
Пролактин = 320 (127-637)
Глюкоза, сутрешна на гладно: 5.59 (2.7 -6.2)
Глюкоза: 7.34 (2.7-7)
Глюкоза (след 2 часа -постпрандиално) = 6.90 (2.7-7.8 )

 Това е засега, още не съм получила диагноза, но както е видно, отново ме изследват, не в посока на Хашимото, а в някакво друго направление...

5. По отношение на безплодието ми, вече 3 пъти!!! правим спермограма, все с блестящи показатели - мъжкият фактор е напълно ИЗКЛЮЧЕН !
6. Тръгнах по алтернативни лечители:
- направих си ирисодиагностика в медицински център " ДАР", доволна съм, но има още много какво да се желае, от билките за псориазиса - не съм , раните ми се влошиха много повече, от чая за сърдечна невроза, в началото имаше влошаване, но след това настъпи, относително подобрение. И доволна и недоволна съм, защото прегледът е много скъп , понеже освен 50 лева преглед, 2 лева вестник , платих поне още 50 лева билки и само след 2-3 седмици се налаг човек отново да се бръкне за още билки и още прегледи...
-Не съм доволна от аптеки "ЛЕЧИТЕЛ" - отидох да търся, още от билката за сърце, която много ми подобри състоянието : "дяволска уста" - некомпетентна, не съм толкова невъзпитана, за да кажа направо - пълна идиотка - аптекарката ми отговори: "Няма дяволска уста, но има Дяволски нокът, ако искате ?!"
- Отидох и при д-р Димков, също ирисиолог, известен с това, че е внук на прочутият  лечител ДИМКОВ - НЕ СЪМ ДОВОЛНА - по всичко личеше, че е крайно некомпетентен лекар, слаб във всяка една област, като лечител е пълна скръб, не е отворил, дори книгите на дядо си, които аз познавам, доста добре - тотален мошенник! След повършностен преглед, не бе в състояние да постави никаква диагноза, за никакви болестни състояния не говори, защото не знае, какво изобщо да каже, назначава лечение по ел.поща , след няколко дни когато е поразровил книжки, които обаче и аз имам, ви праща пълни глупости , като рецепти за чай, съдържащи толкова билки, че смаи трудно ще си ги набавите, камо ли приготвите и най-важното , цитира книжките грижливо - с всяка една запетая...това 'удоволствие" ми костваше още - 30 лв.

С гинеколога сме още в началото, ако има някакъв напредък, ще ви уведомя. Засега разбрах - не страдам от смъртоносен вирус или такъв, който да причинява рак на матката; нямам рак на матката; май нямам овулация; мъжът ми може да има деца, а да другото е - че повече и да го моля няма да отиде да се гледа като тийнейджър, треснат от хормона срещу едно огледало и да дава проба за такова изследване  ooooh!
 
 Аз съм дотук, сега ако някой може да ми каже - имам ли право, като сама си поставям диагноза - Хашимото , въпреки, че към нея ме насочи и лекарката при първата ми ехография на щитовидната , или не съм ?!И НАЙ-ВАЖНОТО : може ли само на базата на тези изследвания да се отхвърли хашимото, при положение, че като гледам, те са едни и същи при всички болни. Както и - мислите ли че това въобще е лечение на безплодие и как за Бога, да го започна, след , като не съм лекар и грам нищо не разбирам - къде да отида, как да почна, да започна с 10 години следване на медицина , или  може би да отида с 1 милион (дано стигнат!) в правителствена болница и както си му е реда - ЛЕКАРИТЕ ДА ТЪРСЯТ ПРИЧИНИТЕ, НЕ АЗ ДА ЗАВЪРШВАМ ВТОРО ВИСШЕ?!
Благодаря!

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 15:19 от светулинка

# 4
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
От това, което си написала като стойности - всичко е в референтни граници и според мен поне, нямаш проблеми с Хашимото. Не знам какво да те посъветвам Confused

# 5
  • Мнения: 20
Гея (надявам се да не бъркам името) - ТОЧНО В ТОВА е проблемът  - всичко е уж - нормално, но само докато чаках за някакъв отговор и започнах да чета темите отначало, за да видя, дали не съм изпуснала нещо, забелязах 2 неща:
1. и други момичета имат хашимото с хормон в граници , но доста занижен
2. Всички им,ат изследвания, които очевидно са безкрайно важни, каквито обаче аз нямам: ТАТ и МАТ  - виждам, че това са антитела, но защо никой не ми ги е назначил и защо аз съм тази която си губи дни и рови , не къде да е , а в интернет за да разбере това, което някой мързелив лекар, явно не е разбрал за целия си живот ?!
Започвам да се питам - толкова екстравагантно ли е това заболяване, че все още никой не не си е направил труда, да прочете някой ред, как се лекува, или поне - диагностицира ?!  Rolling Eyes
Отвратена съм от бездушието на лекарите и престъпното им нехайство!

# 6
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
Не бъркаш Simple Smile
Виж, Хашимотото е автоимунно заболяване, оказва се, че при различните хора, протича по различен начин. Да, наистина, важно е да имаш изследване за ТАТ и МАТ, но все пак трябва и да намериш, кой да проведе правилното изследване. Трябва също така да имаш ехография, на която все пак да се види има ли възли или не. Това също е важно за правилното диагностициране. Важните неща са - ТСХ, ФТ3, ФТ4, ТАТ, МАТ и съответно ехография. Не знам какво да ти кажа, все пак е хубаво да откриеш лекаря, който наистина да се погрижи за теб и да ти обърне внимание.

# 7
  • Мнения: 20
 Stop Не си прочела постът ми - там съм написала, всичко, което съм направила досега - има и то цели 2 ехографии, първата е направена при изключително добра лекарка - диагностик, това й е професията - да диагностицира щитовидната жлеза , тя ме насочи, като изказа предположние за Хашимото, аз не знаех, какво, докато не прочетох за поразителното сходство между симптомите ми и тези на доказани болни от хипотиреоидизъм. А това за "лекарят, който да се погрижи" -  ако беше прочела, щеше да видиш, че го търся от болница на болница. Отворих темата с надеждата , някой да ми препоръча действително грижовен лекар.

# 8
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
Видях, но не виждам да има разчетено имаш ли възли или не. За мен това не е ясно доказано дали имаш или не. Освен това, ако спермограмата ви не е направена в клиника по стерилитет, то не мисля, че можеш да разчиташ на това, че е отлична.
А иначе - не знам къде се намираш и съответно да ти препоръчам лекар. И чета много внимателно какво пишеш, просто имената, които цитираш са ми непознати, а без да кажеш от къде си, няма как да ти се помогне.
П.С. Аз открих такъв лекар в лицето на д-р Тодорова, за теб кой е подходящия - не мога да кажа.
П.С.С. А и както виждаш съм единствената, която ти отговаря и се опитва да ти помогне. Не е нужно да ми се караш.

# 9
  • Мнения: 20
 Praynig Ох , не се карам, като пише човек, не се кара, а се опитвам да обясня всичко, а то си е пълна каша. Да, виждам, че ми отговаряш само ти - за което много ти благодаря!
От София съм, доц. Сечанов, който съм спомянала е от клиниката по Ендокринология , до Министерство на Земеделието, на ул. "Даме Груев", мисля, че се казваше, другите - всички са също от София. Да, чувала съм за Тодорова, в смисъл, виждам, че само я споменават, веднъж четох и някаква статия от нея.  newsm78 Можеш да ми помогнеш и на всеки друг, който също е в началото, като ни кажеш - доволна ли си от нея, къде й е кабинетът, телефон, чака ли се много за записвания, каква е цената на прегледа (това си е важно).
За спермограмата -  единия път - не си спомням къде, втория път в CibaLab, мисля, че се казваше, но лекарят ми - сегашният, не остана нещо доволен от техните изследвания, другата я правихме, в специализирана клиника - ИНВИТРО АГ МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР ДИМИТРОВ - www.invitro.bg  на "К.Иричек" 17 тел. 954-73-40 - давам умишлено всички координати, защото гинекологът ми каза, че там правят изключително точни спермограми, наистина, съвсем различни са от предишните и  това може да е от полза на някого.

# 10
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
За спермограмите - такива се правят наистина точни само в специализираните клиники по стерилитет - при д-р Стаменов, при д-р Владимиров, при доц. Щерев. Там са най-верните и не рискуваш да те излъжат и да ти вземат парите, т.е. ако има реален проблем, ще стане ясно.
От д-р Тодорова аз съм изключително доволна, все пак благодарение на нея имам бебе и все още съм бременна. Координатите ги има по принцип в темите, мен ме заведоха и не мога да помогна с адреса Embarassed Иначе служебния й телефон в кабинета е 02/ 952 36 00. Цената на прегледа, ако не се лъжа беше 35 лв.

# 11
  • Мнения: 20
Много ти благодаря, ще отида непременно , но сега ще опитам да правя, каквото ми казва, моя гинеколог, понеже на него му се жалвам постоянно от проблемите си с лекарите. Та засега на дневен ред е холтер на сърцето, след това, отново при професора, който ми назначи кръвни изследвания за Пролактин, да видим в какво се съмнява той и едва след това ще дойде ред , за посещение отново при ендокринолог. Туко-що се прибрах, бях за малко навън - окото ми се схвана от студа , а главата ми е буквално замръзнала, имам чувството че мозъкът ми е покрит с лед, не знам как се справят другите момичета със студа, но аз не мога да си представя, как ще излизам повече от вкъщи.

Да те попитам Гея - как са се развили нещата при теб, защо казваш, че на д-р Тодорова дължиш бременността си , ако го някъде написано, можеш просто да ми пуснеш линк. Аз мисля, че някъде тук забелязах написано от ендокриноложка мнение, че жените с хашимото имат проблем със забременяването , та в тази връзка, ще се поровя, да намеря повече информация.
Благодаря ти, надявам се да се включат и други, не само по моя случай, но и в помощ на тези които четат, но не се осмеляват да пишат.

# 12
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
Не съм писала за историята си, но имам една бременност, завършила с раждане на живо дете. Имам дълга история - 5 годишен стерилитет, комбиниран мъжки и женски фактор. След тази бременност имам един мисед в 14та седмица, за който не се знае на какво се дължи. Забременях след това отново и при контроли, тъй като имах проблеми с наличие на гестационен диабет, ходих за консултация при д-р Тодорова. Бях в 7 или 8ма седмица, когато ми откри Хашимотото. Веднага ми направиха вливане на Интралипид, а по-късно и на Имуновенин, 40 ампули. След като ми пуснаха хормони, антитела и НК клетки се установи какъв точно е проблема и ми се предписа съответното лечение. На адекватната й реакция и терапията, която ми изписа се дължи това, че в момента съм в 26та седмица и все още имам бременност.

# 13
  • Мнения: 14
  Здравей Гея
Това с Хашимотото е доста сложна история. Ще се опитам да помогна, без да претендирам че всичко което твърдя е 100 % истина. Това е само моя опит от обикалянето по лекари. Та, аз имам също Хашимото, открито преди повече от 5 години, от 3 години безуспешни опити за забременяване, един спонтанен аборт. Това е автоимунно заболяване на щитовидната жлеза, организма сам произвежда антитела, които я унищожават. Важни за забременяването са стойностите на МАТ и ТАТ, въпреки , че много от ендокринолозите твърдят че не са. От три месеца мисля, че намерих гинеколога си и той за първи път погледна сериозно на факта Хашимото. Значи, ако ти закъснее цикъла и два дни, и имаш и най-малкото съмнение че може да си бременна, отиваш веднага на кръвен тест. Ако е положителен , се започва терапия за задържане, която е почти същата както при инвитрото. Страшни са първите 12 седмици. Ако те се преминат - би трябвало всичко да е ок. Идеята е, че още много в началото организма изхвърля всичко чуждо. Това е характерно за Хашимото.  Още от началото се следят задължително щитовидните хормони - един път в месеца. Това е важно, защото когато има проблеми с щитовидната жлеза има опасност да се увреди плода. Момента в които някои от хормоните излезе от норма, се пият лекарства и тогава няма никаква опасност за увреждане. По принцип има някакво лекарство за намаляване на антителата, но знам че не се пие ако имаш намерение да забременяваш. Помага селен - всеки ден по две таблетки. В продължение на няколко месеца. 
 За ехографията - обикновенно се променя структурата на щитовидната жлеза. Изменя се формата, повърхността и става различна. Това не е страшно. Но резултатът е, че може да се обазуват възели. Затова трябва един път в годината да се прави ехография. Ако имаш възел 4 мм мисля, че не е страшно, но не го твърдя със сигурност.
 За другите симптоми - да има връзка. Аз бях стигнала до там че сама не се движех по улицата, толкова много ми се виеше свят. Направиха ми пълни изследвания, няма да казвам през колко мъки минах и се оказа че имам леко психическо разтройство. Така нареченото Паническо разтройство. Ходих на психиатър, оказа се че има връзка между това заболяване и Хашимотото. Били свързани по някакъв начин. Пих лекарства 1 год., оправих се месец след като ги бях почнала, бях ги спряла за няколко месеца. После пак почнаха симптомите, междувременно ми откриха аденом на хипофизата и почнах едни други подобни лекарства и пак съм добре. Оказа се че в резултат на Хашимотото и аденома, имам световъртежи, сърцебиене и главоболие. И когато имам такива моменти на подсъзнателно ниво започва така наречената "паника" и получавам доста силно главоболие, световъртежи, страх да не излизам и нови симптоми като: треперене на ръцете и краката, изпотяване на ръцете, задушаване и доста други. Както заключи лекаря, съм психично здрава, но в резултат на физични проблеми съм получила леко психично нарушение и затова се нуждая от лека лекарствена помощ. Приложих и посещения при психолог, за да е пълен ефекта от лечението. И сега е ок.
 Та, пак за Хашимотото - това отслабва имунната система. Затова често се разболяваш. Личния ми лекар ми препоръча по един грейпфурд на ден - това е за имунната система и по един лимон да пази от вируси. Аз лично си правя сок от грейпфурд, портокал и лимон, всеки ден и има резултат.
 Има още доста неща които мога да споделя, ама стана доста дълго. Не претендирам за знание, а само за желание за помощ.
 Успех
   bouquet

# 14
  • Мнения: 20
Много ти благодаря, това което си написала е изключително полезно, ще те помоля, ако имаш и когато имаш време, да ни споделиш повече! Житейският опит, личните впечатления и опитност на болните са най-важните, това помага много на другите в нашето състояние.


Момичета - да ви попитам, понеже аз нямам редовен цикъл, постоянно е на раличен ден, засега се предполага , че най-вероятно нямам и овулация, но ако след стимулиране на овулацията - тя се появи и отхвърля този проблем , какво трябва да правя при закъснение на цикъла - веднага на кръвен тест за бременност и на ендокринолог, така ли ?!
Добре, но нали виждате, че досега и един лекар не ми е назначил изследвания на антитела, какво ми гарантира, че ще попадна на адекватен лекар, който има представа за съществуването на ТАТ и МАТ и за опасността от тяхното действие?!

Другото за което бих искала да поговорим момичета е : днес ми е 3-ти ден от цикъла , имам изписан Nolvadex , който трябва да пия сутрин и вечер 5 дни, т.е. от днес. - Това е лекарство за рак на гърдата , но е някакъв хормонален препарат и ми е изписан за усилване на овулацията, вероятно е авангарден метод, но все пак ще пробвам. Чувала ли е някоя от вас за  това лекарство, или какво по принцип се прави, ако една жена няма овулация ?! Дали има връзка между Хашимото и липсата на овулация, защото забелязах , че и други момичета споделят за същия проблем. Благодаря!

# 15
Здравей Светулинке, аз също съм с Хашимото. Моя съвет е да си намериш добър ендокринолог и преди да отидеш на него непременно си напрати ТАТ и МАТ , ако имаш Хашимото тези антитела ще са много над горна граница. Аз доколкото знам има различни видове Хашимотото. Моя е тиорид на Хашимото(даже не съм сигурна, че го написах правилно). След като си видиш ТАМ и МАТ ще знаеш със сигурност дали е Хашимото.
Иначе за симптомите - аз също умирам от студ, мнго лесно се уморявам, имам сърцебиене, главоболие, страшно раздразнителна съм, качих доста килца и нямам овулация (ама имам и аденом на хипофизата, та предполагам , че е от това).
От това заболяване не можеш да се излекуваш, т.к. е автоимунно (т.е. организма ти приема за враг собствената ти щитовидна жлеза), но се повлиява от лекарства.
Аз лично пия Л-тироксин всяка сутрин по 1т. - това е изкуствено синтезиран хормон, който се вкарва допълнително и така се балансират хормоните в организма!
Пия го от няколко месеца и определено има резултат (най-вече не чувствам този адски студ).
Най-важното е да не се притесняваш.Намери добър ендокринолог, направи си изследванията и след като започнеш лечение всичко лека полека ще се нормализира!

# 16
  • Мнения: 74
Здравей, светулинка Simple Smile
И аз съм с Хашимото, от 8 години, мисля че във всяка лаборатория можеш да си направиш изследване на ТАТ и МАТ, и без да са ти назначени от ендокринолог, и ако а завишени, това наистина показва Хашимото.
Вече с готовите изследвания, които имаш търси добър ендокринолог. При мен също се случи така, изследваха 2 хормона, после още един, и накрая ТАТ и МАТ доказаха Хашимото. Аз започнах да се лекувам след като забременях, а антителата ми са доста високи.
Все пак хормоните доколкото разбирам са ти в граници, но ако първото TSH е 0, това говори за хипертиреоидизъм.
Успех и пиши Hug

...докато пишех и pepi1976 ме е изпреварилаSimple Smile...

# 17
  • Мнения: 14
   След стимулация, овулация и закъснение на цикъла - кръвен тест. Ако е положителен - гинеколога ти назначава лечението. Лекарствата са "гинекологични", а ако задържиш - всеки месец хормонални изследвания. Не е нужно ако са ти в норма хормоните да ходиш на ендокринолог.
   Не знам дали има връзка между Хашимото и липса на овулация. При мен се оказа, че такава въобще няма - организма ми е "Заспалата Мара", или казано по друг начин съм тръгнала да влизам в менопауза.(на 32 г. съм). Това обясни много слабата менструация която имам, като количество и като продължителност (сутринта идва, вечерта го няма, или както обичам да се шегувам мога да използвам една превръзка цяла година, просто я слагам във фризера и на следващия цикъл пак използвам), топлите вълни които получавам и други дреболии. В момента съм на стимулации с Клостилбегит, инжекции Пурегон - 3 бр. и на 16-тия ден нещо си за спукване на фоликула.  Тази схема при мен действа, този месец имах овулация, закъснява цикъла, но теста е отрицателен, чакам да дойде и да правя следващата. При мен без стимулации няма шанс за овулация.

# 18
  • Мнения: 83
Свтулинка, направи си изследване за анти Тро. Ако тези антитела са повишени зна4и, имаш Хашимото. Иначе щит. ти жлеза си работи нормално, считайки направените хормонални излседвания. Сечанов е  хирург, а не ендокринолог. Трябвало е да се качиш един етаж по-нагоре в Тиреоидна клиника. Симптомите, които публикуваш ме накараха първоначално да си помисля, че имаш хипотиреоидизъм, но двукратно изследваните хормони отхвърлят това(единствено ТСХ 0 ме озадачава, но това е грешка, още повече,че и ТРАК са в норма) Приеми, че те не се дължат на проблеми с щит. жлеза.
И моля ви престанете да обвинявате високите антитела за инфертилитет.Никъде в сериозната литература няма подобни публикации. Имам чуството, че някои лекари като не знаят каква диагноза да поставят за безплодието се хващат за тях и те са им виновни за всичко, вместо да се турси друга причина. Няма и лекарства, които да ги понижават.Селен и т.н. са глупости , дават се колкото пациента да не мрънка, че не са му изписали нищо, защото има и такива. Единствено Л-тироксин се изписва при определени ситуации.
Няма връзка между паническото разстройство и Хашимото, както и не отслабва имунната система.
Има страшно много заблуди за това заболяване.Май се използва като причина за всички проблеми.
Светулинка пожелавам ти успех и да си намериш добър ендокринолог Hug

# 19
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
Ами аз написах, че въпреки високите антитела, високото ТСХ съм забременяла без проблем. Това, което имам като терапия е поддържащо, за да не загубя бебето и съответно да поддържам функциите на жлезата.
Така че - забременява се с Хашимото.

# 20
  • Мнения: 20
Много ви благодаря, не знаете колко ме ободрихте с вашите постинги! Ще си запиша, всичко, което сте ми писали, ще осмисля иформацията и ще направя план за действие. smile3547

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 16:31 от светулинка

# 21
  • Мнения: 371
Светулинка и аз се боря със същите проблеми като теб. Дано с това, което ще напиша да мога поне малко да помогна. Преди години някой от многото доктори , който посещавах се сети да ме прати на алерголог, за да видим от къде идва проблемът с напуканите ръце(до кръв) и защо непрекъснато ми е студено и ако искам да изляза на разходка в студените зимни дни трябва обезателно да си метна юргана на гърба за да ми е малко по топло. Оказа се, че имам алергия към студа, т.е студова алергия, а също и недобро уросяване на крайниците. Констатираха тези проблеми, но единственото, което ми казаха беше: "падне ли под 0 температурата задължително да съм с шапка, щал и ръкавици". Аз какво правя за да нямам проблем със студа: 1) пия много топли течности( топли пиша, защото не трябва да са гореши. Температурата на чайчетата или това, което ти пиеш трябва да е около тази на тялото ти) през целият ден. И храната също гледам да е с такава температура, да не е студена или гореща. Преди да излезна навън задължително си нанасям на крайниците крем(крем за ръце,за крака, на лицето също). Изборът на крем също е важен. Примерно аз имам непоносимост към някой кремове за ръце. Когато крайниците и лицето са ти замръзнали не се правят следните неща - загряване с топла вода отвън, или нагряване на ел.печка , парно и т.н,  използване на кремове и масажиране на участъците, който са ти студени. Единственото, което се прави е да си потопиш крайниците в хладка вода( все едно размразяваш месо за готвене) и да поемаш топли напитки , колкото можеш. Целта на това, е замръзналите участъци да се затоплат , но отвътре. Според мен е добре да си избереш 1 ендокринолог и 1 гиниколог и само при тях да  ходиш на преглед, защото ходенето по много доктори понякога няма никакъв ефект(от личен опит ти го казвам, само пари давах, за нищо). За тонус и добро настроение аз сутрин си правя гимнастика. Пускам си любими песни и си раздвижвам: първо очите, после главата, рамене, ръце и така докато вкюча всички части на тялото. Сама си измислям упражненията. Как се справям със синуита: скоро не се е обаждал, но само като усетя, че ме почва хремата и веднага си правя парни бани с лайка.  Също си правя и масаж на лице, ушите, главата това ме облекчава и ми действа добре. За натрапчеивите мисли: когато ти се появят такива се опитвай да ги разсееш. Примерно си , в къщи и се улавяш, че мислиш за едно и също нещо постоянно.  Избери си стая, в която обичаш да стоиш и да си почиваш. Отиваш там и сядаш така, че да ти е удобно. Затваряш очи и се опитваш да си следиш примерно дишането или да броиш от 1 до 30 в едната посока и после  наобратно - от 30 до 1. Ако объркаш нещо с броенето, започваш наново да броиш. След това се опитвай да си представяш хубави неща : картини, цветове, животни  т.е опитваш се да отклониш вниманието си от натрапчивите мисли.   За липсата на овулация не мога да помогна, признавам си, че нищо незнам. Много е важно да си максимално спокойна и да нямаш тревоги. Понякога липсата на бременност е и на психична основа. Аз съм разговаряла със съпруга си по въпоса за стерилитета и още от сега съм го питала: "Ако аз не мога да имам деца, а ти можеш какво ще правим?" Отговорът му ме трогна - "Ще си осиновим дете". Искам да кажа, че подкрепата на мъжете ни в тези тежки моменти е много важна.  И сега да питам: Случва ли ти се да имаш рязки промени в килограмите? Ако отговорът е положителен, желателно е да се опиташ да поддържаш едно и също тегло. При мен разкото отслабване веднага оказва влияние на цикъла и на другите заболявания. За сега това е от мен. Всичко, което съм ти написала е от моя опит, който имам до сега.

# 22
  • Мнения: 20
  Hands Clap Marise - БЛАГОДАРЯ! Не разбрах, обаче съвсем точно - болна ли си и лекуваш ли се от хашимото или засега само от алергията?!

Сега да започна от студа: може да се смееш, но това за юрганчето на гърба при мен е дословно: от няколко дни спя с една мека завивка, която съм си я отделила, само за завиване на главата, иначе се завивавах с юргана през глава известно време. Да ти кажа, откакто го правя - синузитът не се обажда, иначе сутрин ме цепеше главата, всичко около носа ме болеше с една тъпа болка... Но тъй като напоследък челото ми е буквално, като измръзнало, а колкото и да е топло в спалнята, като легна измръзвам, просто си сложих една по тънка мека завивка , която имам, за да не пречи , като ми повдига прекалено главата - сложих си я на възглавницата и си мушвам , буквално, главата в нея, като гледам да си завивам челото. Пробвах с всякакви модели шапки, но не става - хем ме стягат, ако са тесни, хем ми се изхлузват, ако са широки, или ми ръбят, а така ми е екстра. Има голям ефект - едно страдание по-малко. Иначе аз шапки, досега никога не съм носила, но сега си взех две за всеки случай, но нещо не се харесвам с тях, не знам, как ще ги нося.
Другото за студа е , че много ме притеснява, това , че мозъкът ми буквално замръзва, последният път, когато излезнах се прибрах с леко поизмръзнали ръца, но с вледенен мозък, след няколко минути, като се постоплих, взех да залитам леко, после започна да ми се гади. Влезнах в банята , стоплих се добре и после, завита през глава под юргана.  Praynig Ох, как ми се живее във вечено топла страна, т.е. - иска ми се тук наистина да стране суб-тропичен климатът  ooooh!
Другото за гимнастиката - ще пробвам, а за теглото - не не ми е никога вариращ, винаги съм била 55 кг , да каже, да съм слизала до 53 , но сега заковах на 65 и няма мърдане, дори след 20 дена , крайно ограничено хранене. И да се скъсам да ям, и да не се доближавам до ядене , това си е: 65. Всъщщност, преди си мислех,че съм като дъска и нещо не ми достига за да съм достатъчно женствена, в интерес на истината и аз се харесвам повече и мъжът ми започна да ме харесва като че ли повечко, но все пак , страх ме е че ще кача още, а си искам предишните килограми.
За горещините , мога да кажа, че това лято едва издържах, много зле ми подействаха, буквално не можех да дишам, пиех Corvitol и само се тръшках, просто не можех да си върша, дори домакинската работа, заради учестения от жегите пулс.
Не знам какво да кажа, като е студено е АД, като е топло е непоносимо. Нямам идея, кога би ми било нормално. Но някъде прочетох, че при хашимото е обичайно , защото болните нямали добра терморегулация, мисля, че така се казва.

Сега за алергията, ще ти кажа, че 1. аз съм доста алергична, кремове не ползвам, защото веднага се обривам, много внимателна съм и с почти всякакъв вид козметика; 2. при мен псориазисът е влошен, като е студено, но и в жегите не е кой знае, колко добре, обаче след като веднъж ми изчезна, без следа - огромно петно, значи все нещо го премахва, сега ще пробвам да се мажа с какво ли не, включително ще наблегна на  някакви самовнушения, че всичко се подобрява, за да открия отново лека. Но важно е да отбележа, че преди смятах, че псориазисът ми всъщност е невродермит, понеже, много се припокрива с това описание:
http://www.dar-center.com/article/?article=267 - прочети го !
Та в тази връзка, понеже ходих в център ДАР, точно заради тази статия, реших да повдигна един въпрос, който май не е дискутиран, понеже там ми казаха, че е възможно да се дължи на запек, тъй като задържането на токсини в организма, го трови:
Да попитам - тези, които имат хашимото - редовен ли е чревният ви тракт ?!
Въпросът е важен, тъй като може да има връзка, а обезпокоителното е , че май от всяко следва друго и се въртим в порочен кръг и май всичко идва т наистина тежки псхо-соматични разстройства, почвам да се притеснявам, че май в основата на всичко е притеснението за закъсняващата бременност, не знам...

# 23
  • Мнения: 371
Аз съм болна от хашимото от 12 години, но имам и още заболявания. Студовата алергия ми е едно от тах. Колкото до чревният тракт - Ужас.!!! Имам колит, гастрит, язва на дванайсетопръстника, а миналата година придобих и рефлукс (връщане на храна от стомаха). Ако имаш проблеми със стомаха може да минеш през гастроентеролог. Пробвай и това упражнение с натрапчивите мисли, защото според мен много помага. Позитивен ден!!!

# 24
  • Мнения: 20
Имам проблеми със запек и раздут от това корем, от пъпа надолу. Ако пазя диети или си ограничавам , дори с малко яденето, става по-лошо.
Тази нощ ми схвана тотално вратът, нито мога да си вдигна главата нагоре, нито наляво, просто не издържам повече, така не може да се живее, иска ми се да се махна от тази ужасно студена страна, за месеците, в които е зима , просто ще полудея, кой нормален човек, ще издържи да е постоянно измръзнал или настинал ?!

# 25
  • Мнения: 2 382
Светулинка, а посещавала ли си невролог?
Ако не си, непременно го направи.Всички тези оплаквания може да си имат много просто обяснение.Още повече всички направени изследвания са в норма Peace.

# 26
  • Мнения: 20
Не, не съм още, може да опитам,благодаря! Иначе и аз съм се замисляла за - невроза, например, поради опънатите ми нерви, но те си имат обяснение - 3 години, дразнение, което не е отминало - живот от цикъл, до цикъл. Живот, като на феникс - след месец и нещо надежди - се налага да се възродиш от пепелта си, което не е никак лесно.

# 27
Здражеи Светулинке, моля те напиши ни какво ти е казал ендокринолога, след като се консултираш с такъв! Мисля, че ще е полезно да за всички момичета тук, защото имаме сходни симптоми! Благодаря ти предварително!

# 28
  • Мнения: 397
Здравей Светулинка,
разбирам те как се чувстваш, защото и аз имах подобни симптоми. При мен се установи Хашимото преди 1 година и освен това хиперфункция на щитовидната жлеза т.е. ТСХ е много под долна граница почти равно на 0. Аз се лекувам успешно при д-р Тодорова и благодарение на нея вкарахме хормона в ред, както и значително намаляха антителата МАТ. Моят съвет е да си направиш изследване в Бодимед на ТАТ, МАТ, ТСХ, ФТ3 и ФТ4 и с тях да посетиш добър ендрокринолог. И още нещо, аз не мисля, че изследването ти с ТСХ = 0 е грешка. Аз съм била с такива стойности и тово може да съществува. Точно това е хипер функция на жлезата, която трябва да се лекува и заради това не се получава бременост. Като правило знам, че най-добрите стойности на ТСХ за забременяване са между 1 и 1,5. Може, разбира се да има изключение от това правило. Аз също не можех да забременея 2 години, при мен е комбиниран мъжки фактор и проблеми с щитовидната. Обиколих доста гинеколози и накрая разбрах за д-р Тодорова. 3 месеца след нейното лечение, забременях.
Споко, всичко ще се нареди. Просто вземи мерки за правилно лечение, постоянно наблюдение и много, много спокойствие. При това заболяване спокойствието и психиката са от огромно значение. Можеш да посетиш и лекар-психиатър, за да излезнеш от "филмите".   

Успех ти желая!

# 29
  • Мнения: 191
Светулинка, сигурна ли си, че имаш Хашимото? Сестра ми страда от това автоимунно заболяване, има две деца с ТАТ над хиляда, МАТ почти хиляда. Беше ги свалила в средата на втората си бременност до около 200 (за първата бременност не знам) и да чукна на дърво децата се родиха и са живи и здрави. Аз мисля, че ще бъде добре да се консултираш със специалисти, защото има шероятност да си самопоставиш грешна диагноза. Сестра ми посещаваше редовно д-р Тодорова, много е доволна от нея.

# 30
  • Мнения: 2 422
Марисе ти направо ме разби #Crazy

# 31
  • Мнения: 20
Много ви благодаря момичета за отговорите.
1.  Значи - не , не съм сигурна, че имам хашимото, но имам всички симптоми, бременност- нямам и никога не съм имала, от три години правим бебе, никога не сме се пазили, резултат - няма, от напрежението, мисля, че накрая ще ни секне и желанието...
2.  Досега нямам изследвания за ТАТ и МАТ и затова зададох въпроса, възможно ли е, след като никой лекар не се е "сетил", да ми назначи изследване на ТАТ и МАТ, само на базата на другите - категорично да отрече, че имам Хашимото.
3. В момента пия хапчета за стимулиране на овулацията, от които симптомите ми вчера и днес са силен световъртеж и усилено сърцебиене, за другите, направо ме е страх да спомена, имах странното усещане, че всичко се клати и мърда, все едно, ходя , потопена във вода, а не във въздух...Но, това е предполагам нормално, за такива хапчета, както и да е - заинатих се и го преживях, тази вечер ще пия последното. Другите симптоми с напрежението, не са за психиатър, а за лекар, който да ми излекува сърцето, само при сърцебиене, ги имам. Т.е. - когато сърцето ми си работи добре, аз нямам никакви особени симтоми.
4. В четвъртък съм на лекар, ще ми поставят холтер, освен, ако пак не ме отложат , това е нещо което мери сърдечния пулс 24 ч., не знам какво точно е и как протича, тогава ще се разбере, повече за него.
5. Смятам, след това, сама да отида и да си изследвам ТАТ, МАТ и анти-тро, както препоръча едно момиче, по-нагоре. Тъй като явно ендокринолозите, при които съм била, не са чували за анти-тела, ще трябва сама да си ги изследвам, ако покажат високи стойности - значи сама съм си поставила диагноза. Поне ще знам, от какво най-вече липсва бреенност.
6. Мисля, че другият голям проблем при мен е, че май не настъпва овулация, в неделя съм при гинеколога, той ще види и ще ми каже, дали е така, това как ще го лекувам, нямам идея. Дано само не се налага да пия още такива хапчета, от които да ходя, като надрусана, понеже от това едва ли ще ми се прави бебе, след като не мога да си стоя на краката, а и мъжът ми като ме види в такова безпомощно състояние, само ще се подлуди още повече от моите болежки и най-вероятно да се депресира Stop, наместо да се заеме с бебеправенето, та поне да оправдаем хапчетата за засилване на овулацията, нали за това ги пия  Crazy

Отворих темата за хашимото, защото имам всички симтоми, а никой досега, не ми е пуснал пълните, необходими за това изследвания, та се наложи, да изчета томове, оплаквания и опити на жени, които виждам, че най-малкото са изследвани по различен от мене начин и ми стана чудно, как ще установи някой лекар, със сигурност, дали имам или нямам тази болест, след като дори не ми  е изследвал анти-телата, а и след като се наложи, аз да завърша ендокринология, едва ли не, за да разбера, какво пропускат.

Момичета - темата е за хашимото и безплодие - никоя не казва - имала ли е проблем със забременяването, заради хашимото си, ако е  била болна, в момента, когато е правила бебе.

# 32
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 673
Светулинка, ти пак не четеш внимателно, мила. Написах ти - аз съм диагностицирана след мисед и в началото на следваща бременност. Т.е. аз съм имала Хашимото и съм забременяла въпреки него.
Холтера ти отчита сърдечната дейност, не пречи, не го усещаш, просто записва данни, за това как ти работи сърцето.
Овулация можеш да проследиш по два начина - единия е с тестове за овулация, според дължината на цикъла се правят през определени дни. Другия е с фоликулометрия - лекаря те следи в определени дни и преценява какво е състоянието на фоликулите ти, дали се пукат, как растат и по този начин се определя дали имаш овулация.
ТАТ и МАТ обикновено се назначават от ендокринолози или имунолози и са тясно свързани с ТСХ, ФТ3 и ФТ4, които показват дали има наличие на проблем със щитовидната жлеза или няма.

# 33
  • Мнения: 371
Кукувицата-Maia, защо да съм те разбила? newsm78

# 34
  • Мнения: 3 092

Момичета - темата е за хашимото и безплодие - никоя не казва - имала ли е проблем със забременяването, заради хашимото си, ако е  била болна, в момента, когато е правила бебе.
ето аз ти казвам .Не , не съм имала проблем нито със забременяването , нито с износването на детето .
Хормоните ми са следени по време на бременността всеки месец .
Високите антитела не пречат за забременяването и износването на бебето .Важният хормон за следене е ТСХ.
Аз обаче не съм убедена че имаш Хашимото .... Thinking
Ще ти кажа защо , но без да претендирам , все пак не съм лекар .
От лабораторните изследвания , който се правят се установяват занижени стойности на Т3 и Т4 и завишени ст - сти на ТСХ  , а при теб доколкото мога да разчета не е така .Не споменавам завишените ст-сти на ТАТ и МАт , защото ти не си ги изследвала .От друга страна пък ако хипотиреодизма е доста напреднал - в третия си стадии ТСХ -то си е почти недоловимо  Sad Виж , отиди на консултация с доктор , нека ти пуснат всички хормони и пиши .
И аз утре съм на редовният си преглед за следене на ниво на ТСХ .
Късмет миличка !  Hug

# 35
  • Мнения: 20
 Hug Благодаря, обнадеждихте ме! Утре ми е холтерът, ще пиша, като има нещо ново при мен.

# 36
  • София
  • Мнения: 934
Момичета - темата е за хашимото и безплодие - никоя не казва - имала ли е проблем със забременяването, заради хашимото си, ако е  била болна, в момента, когато е правила бебе.


На мен ми казаха че имам Хашимото пролетта след изследване на TSH и ехография. Не съм пила лекарства. После забременях спонтанно и веднага отидох на лекар. Всеки месец следях TSH и Т4. Бяха в норма и пиех л-ториксин. Обаче загубих бебето в 16г.с. Причината - никой не я знае  Rolling Eyes

Високите антитела не пречат за забременяването и износването на бебето .Важният хормон за следене е ТСХ.
Това ми каза и д-р Начев. До колкото го разбрах те само доказват болеста. Аз имам висок ТАТ-330, а TSH ми е идеално-1,5. Искам сега пак да пробвам да забременея. Начев казва, че момента е идеален, Тодорова - че трябва да смъкне ТАТ!    33uu

# 37
  • Мнения: 83
Начев е луд на моменти  Laughing, ама е прав. За пореден път пиша, а и много други са писали преди мен - анти телата се използват само при поставяне на диагнозата, а ТСХ е хормонът който се следи. Успех!

# 38
  • Мнения: 3 092
Мариана , на мене д-р Тодорова ми каза че  ТСХ - то трябва да се следи , а сега ендокриноложката , при която ходя спомена пък и  за ФТ4 Thinking
Кой е важният хормон при бременност , а  #Crazy

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 14:57 от Вили.

# 39
  • София
  • Мнения: 934
Вили, според моя доктор по време на бременност се следи TSH и F4. Така и правих. Аз при Тодорова ходих само за второ мнение, което мисля да игнорирам.

# 40
  • Мнения: 2 422
И двата.

# 41
  • Мнения: 3 092
Да ,прави сте аз не съм разбрала  Embarassed
Следят се и двата всеки път .
 

# 42
  • Мнения: 87
Хайде, и аз да кажа здрасти на Хашимотките.
Simple Smile))
Значи , момичета, аз също имам Хашимото. Доста се поинтересувах от въпроса и ще споделя тук какво съм разбрала. Най-важното е избягване на стреса на всяка цена, дали ще се запишете за йога, дали ще пиете чай от маточина, все едно - трябва да избягвате стреса на всяка цена.
Хашимото доста влияе на настроението и наистина може да предизвиква и депресии, и паники, в които няма нищо психическо, а са изцяло тироидни.
Другото е да се внимава с всички видове инфекции и да се лекуват веднага - зъби, хреми, грипове, цистити, гинекологични, каквито и да е било инфекции.
Нужно е едно рационално хранене, в което да се избягват храните съдържащи глутен - това са пшеница, ръж. Глутенът подтиска щитовидната жлеза.
Трябва да се избягват и т.нар goitrogenic храни - соя, соеви продукти, тофу, фъстъци, просо, круши, праскови, ягоди, спанак, репички, броколи, зеле, горчица, карфиол, брюкселско зеле,  йодирана сол. Има мнение, че и бобовите трябва да се избягват.
Но затова пък има мнение, че авокадото и кокоса стимулират щитовидната.
Кофеинът (кафе, кока-кола, чай, шоколади) във всичките му форми е добре да се избягва.
Радиацията също трябва да се избягва - микровълнови печки - не, прекомерно гледане на телевизия - също не.
Не е хубаво да се преуморявате, а да го давате по- лежерно. Макар, че хашимотовският организъм е склонен да се юрка и да бачка твърде много - не бива, почивайте си.
Масажите били много полезни. Всички видове бани също. Всичко, което ви релаксира и отпуска е полезно.

За тези които ползват английски ето повече:

http://en.wikipedia.org/wiki/Goitrogen

http://www.thyroid-info.com/articles/coffeecalcium.htm

http://www.thyroid-info.com/index.htm

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 01:07 от Ara_bella

# 43
  • Мнения: 2 422
Ара бела много си права Peace
Хашимото доста влияе на настроението и наистина може да предизвиква и депресии, и паники, в които няма нищо психическо, а са изцяло тироидни.
Трябва да се избягват и т.нар goitrogenic храни - соя, соеви продукти, тофу, фъстъци, просо, круши, праскови, ягоди, спанак, репички, броколи, зеле, горчица, карфиол, брюкселско зеле,  йодирана сол. Има мнение, че и бобовите трябва да се избягват.
само за спанака съм чувала, че е полезен но не съм сигурна Thinking Бобовите са много противопоказни за Хашимотото сигурна съм в това.
Но в едно съм сигурна когато спрях напълно ВЪГЛЕХИДРАТИТЕ И КАФЕТО антителата ми ТАТ и МАТ паднаха много : ТАТ от 87 си влезна в норма, а МАТ от 3380 стана на 990 Blush това с МАТа за мен е постижение. Хормона ТСХ винаги ми е бил около 1.7. ФТ3 и ФТ4 също в норма.

# 44
  • София
  • Мнения: 934
Добре де, кажете какво ядете тогава. То това което обичам е противопоказно  - шоколад, броколи, спанак, картофи и ориз/нали са въглехидрати/, глутен /ако имате в предвид тестяните изделия/  Tired  Само мръвки ли  Sick

# 45
  • Мнения: 371
Момичета, ако трябва да комбинирам диетата заради проблемите с чревният тракт и стомаха и диетата за хашимото ще има да си карам цял живот на "фотосинтеза" - УЖАС!!!  А, за бебе май ще трябва да си помечтая в следващият ми живот. Докторът каза да кача към 10 килограма, защото съм прекалено слаба (аз и 2 не съм качила )Sick 

# 46
Относно забранените храни на мен доктора ми каза да не ям само ядки, и да избягвам йод на (някои лекарства имали йод и внимателно да чета какво съдържа всяко лекарство - даде ми пример с разтворимите витамини) и да не ходя на море и това е.
Вие сигурни ли сте за зелето, глутена, кафето, шоколада?! Ами то какво остана да е разрешено за ядене за тази болест?! Ужас!
Моля ви някой може ли да ми препоръча добър ендокринолог в Пловдив. След горе прочетеното вече започвам да се съмнявам в моя. Много ви благодаря предварително!!!

# 47
  • София
  • Мнения: 2 908
Така е Пепи,голяма част от храните не се препоръчват при Хашимото да не кажа забранени ,прочети поста на Ara_bella,ако неможем напълно да ги спрем трябва поне да се стремим да ги ограничаваме тези храни. Simple Smile

# 48
  • Мнения: 87

Дала съм източниците от които съм чела информацията- американски сайтове и лекари са това. Имам им доверие повече от на нашите.
А съдя и от някои собствени наблюдения за храните.
Има много други храни, които могат да се хапват, момичета.
Ще ги изредя и тях.
Зърнени - елда или т.нар. гречка много е вкусна варена.
Царевица - освен варена, качамакът е чудесна закуска също, било със сирене или само със зехтин и пипер, пуканки.
Ориз - по всички възможни начини за приготвяне.
Месо - пилешко, телешко, агнешко. И производните им, но качествени, а не соеви колбаси.
Яйца.
Риба речна (бяла риба, сьомга, пъстърва, шаран, толстолоб). Морските риби(скумрия, тон, паламуд, калкан, лаврак и т.н.) също не са отречени. Миди, скариди също може.
Мляко и млечни продукти.
От зеленчуците - домати, моркови, чушки, краставици, маруля, лук, чесън, патладжан, бамя,тиквички, картофи, гъби.
От плодовете - череши, вишни, ябълки , дини, пъпеши, банани, портокали, грейпфурти, грозде, мандарини, тиква .
За овесените ядки и техният подобен на глутен белтък мнението е спорно, едни казват да, други не.
От невлияещите тироидно храни могат много работи да се сготвят - основната ни кухня - мусака, пълнени чушки, гювеч, сърми с лозов лист, кюфтета с доматен сос, почти всички видове ориз - ориз с месо, ориз с праз, ориз с гъби, ориз с домати, ризота, паели, пилафи, мляко с ориз. А другите манджи могат да се приспособят.

# 49
  • София
  • Мнения: 934
Ara_bella  така като е написано какво може  - бива  Peace Благодаря ти   bouquet

Относно забранените храни на мен доктора ми каза да не ям само ядки, и да избягвам йод на (някои лекарства имали йод и внимателно да чета какво съдържа всяко лекарство - даде ми пример с разтворимите витамини) и да не ходя на море и това е.

Е, стига, де! Цяла година живея с мисълта че лятото отивам на море  Tired Да ме прощава моята щитовидна жлеза, ама ще си ходя на море  Naughty

P.S Какви бяха тези хапчета дето ни даваха едно време в училище за гуша?

# 50
  • Мнения: 87
За ходенето на море не съм съгласна - никъде досега не съм намерила препоръка за Хашимото да не се ходи на море, това е по-скоро за тиреотоксикозата, която е свръх увеличена функция на жлезата, а не за Хашимото. Всички бани за полезни при Хашимото- кални, морски, въздушни.

# 51
Момичета много благодаря за полезната информация с храните!!! А моя доктор нищичко не ми е споменал за забранените храни - само орхи и никакво море, така каза!
Момичета моля ви прпоръчайте ми някакъв добър ендокринолог в Пловдив?! След това, което прочетох за храните моя направо нищо не ми е казал, а аз си хапвам всеки дем зеле и кафенца и др. забранени храни Cry((
А освен това забелязах, че след няколко месеца пиене на Л-тироксин антителата даже се бяха покачили малко над стойностите от преди да започна да ги пия?! Той каза, че било нормално?! Според вас така ли е?! Аз вече в всичко започнах да се съмнявам!

# 52
Момичета, забравих да ви кажа какво четох вчера в един вестник - пишеше, че Тиорида на Хашимото се лекувал напълно с цитирам: "Импулсен метод" Някоя от вас чувала ли е подобно нещо?! Ако мога да взема пак вестника, ще го скенирам и ще кача във форума да го видите!

# 53
  • София
  • Мнения: 1 220
Хмммммммммм, newsm78 за диетата има логика. Аз след втория аборт минах на диетата на Дюкан и я спазвах стриктно по програмата повече от месец. После за първи път си изследва антителата и хормона, ТСХ ми беше високо 3.65, но ТАТ ми беше 55 при горна 115, МАТ ми беше 35 при горна 10. Сега от както папкам сладко и си позволявам и други благини, антителата ми са високи, само хормона си е в норма, ама това е заради тироксина. Смятам пак да мина на диета щом така добре се отразява макар да е мъка  ooooh! А за морето, аз бях на море преди да ги пусна първите изследвания, който бяха най-ниски  Peace

# 54
  • Мнения: 87
Морето е добре за Хашимото, аз съм говорила специално с професор Коев за това. 

Мисля, че диетата на Дюкан или тази на Саут бийч лесно може да се адаптират за тироидна диета - махат се ягоди, круши, праскови, зеле и зелевите (броколи, карфиол), бобовите ( боб, соя, леща, грах), спанак, репички и репи, просо, пшеница, ръж, горчица. А от ядките - фъстъците*. Маха се кофеина (има го в кафе, чай, кока-кола, шоколади) и готово.


Храните, които изреждам се счита, че подтискат функцията на щитовидната жлеза, защото съдържат йод или глутен (пшеницата и ръжта) а при Хашимото функцията  на жлезата е обикновено подтисната или върви към подтискане. Затова тези храни трябва да се избягват. Но нека уточня, че препоръката е все пак с тях да не се прекалява, а не да не се докосват въобще. Примерно не е хубаво да си направите салата от спанак с репички,  и след това да похапнете зелеви сърми, и за десерт праскови. Или да изядете сандвич със соев салам, последван от круша. Или пък доста често да си хапвате зеле и боб или фъстъци.
Рядко и по една от забранените храни все пак може, но рядко и по една.

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 18:03 от Ara_bella

# 55
  • София
  • Мнения: 1 220
Според мен това си е направо една хранителна хигиенна, защото наистина по този начин, ако се храним, ще е по-добре здравословно за организма ни и с Хашимото и без.  newsm78

# 56
  • Мнения: 215
Здравейте,
моя опит с хашимотото, когато TSH е в рамките, не е проблем  забременяването, а по-скоро задържането, заради антителата. При мен беше така, имам две неуспешни бременности...и третата беше с толкова трудности.
Според мен е хубаво да си изследваш инсулина, може да погледнеш темата за ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯТА

Успех  bouquet

# 57
Здравейте момичета, искам да ви питам, някоя от вас чувала ли е за т.н. ИМПУЛСЕН МЕТОД с който хашимото се лекувало напълно.
Аз специално питах ендокринолога ми за това и той каза, че по весниците всеки си пишел каквото иска, а в сериозната ендокринология хашимотото не се лекувало. Това му бяха точните думи.
Обаче и аз четох много хубави отзвуци и в нет-а и в весници, обаче не сам чула някой от форумите да се е похвалил с излекуване. На мен също ми е много интересно дали се лекува, така че ако някои може да се включи по темата ще е много добре!

# 58
  • Мнения: 2 422
Жегата пречи ... по точно тормози щитовидната а морето и Йодните пари по точно също вредят... така, че морето не добър избор по добре на балкан Peace

# 59
  • Мнения: 195
Здравейте момичета, искам да ви питам, някоя от вас чувала ли е за т.н. ИМПУЛСЕН МЕТОД с който хашимото се лекувало напълно.
тук има информация по въпроса

И аз да се включа с опита, който имам. Всъщност той не е много голям- аз преди няколко дни се сблъсквам с диагнозата.

В търсене на причината за неуспешната бременност, която имах преди 3 месеца, изследвах всички основни хормони в рамките на един месец. Оказа се че имам много отклонения, но най-общо казано като причина за хормоналния ми дисбаланс се оказа щитовидната жлеза. В заключението ми след преглед при мн добър ендокринолог пише, че жлезата е уголемена и видоизменена както при автоимунен тиреоидит. Назаначено ми е лечение с Еутирокс 25,  х1т. на ден.

 Не знам дали това означава Хашимото или не. За мен е по-важно, че заради това че щитовидната ми жлеза не работи както трябва имам инсулинова резистентност, а тя пък ми повишава мъжките хормони, които пък подтискат женските и като резултат имам некачествена овулация /разбирай 'кухо яйце'/

Така, че на въпроса дали има връзка щитовидната жлеза със забременяването - да, при мен има връзка!  Но най-голяма връзка има с износването!
Бременност и заболявания на щитовидната жлеза - хубава статия на д-р Катя Тодорова

ПРЕПОРЪКИ ЗА ДОБРА ПРАКТИКА ПО ТИРЕОИДНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО ПО ЕНДОКРИНОЛОГИЯ

Aз също сама се ровя по специализирана литература и може да се каже, че не разчитам на никой д-р да го направи това за мен. При ендокринолог отидох с готови изследвания, само за да ми назначи лечение. Не съм очаквала някой да ми ги назначава, щото докато ги чакам ше стана баба.

Tук са всички изследвания, които съм правила до момента. Както може да видите от резултатите ми -  и хормоните и антителата са ми в норма, но това не означава че нямам проблеми със щитовидната жлеза.

Като заключение ще кажа само, че заболяванията на щитовидната жлеза са много и имат прогресивен характер, т.е не може да се обобщят всички случаи и да се изкаже някакво правило. И това че при едни се е получило забременяване и  износване, не означава че и при други ще е така.

Успех желая на всички!  Hug
 

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 08:36 от g2l2

# 60
  • Мнения: 2 343
Здравейте! Аз имам единствено високо ТСХ и съмнение за Хашимото. Скоро ще правя пак изследвания да видим как ще са .

# 61
  • Мнения: 73
Здравейте момичета, бременна съм в 14 г.с с близнаци, днес си взех изследванията и ето ги:
FT3-5.52 /3,1-6,30/
FT4-15,81 /11,00-22,60/
TSH-0,990 /0,35-5,00/
TAT-12,6 /до 34/
MAT-761,20 /до 12/,
както виждате само тата ми е завишен. Моля ви кажете ми какво означава това и ако ми изпишат някакви хапчета ще има ли проблем да ги пия и въобще какво следва от тук нататък много се страхувам за бебетата.

# 62
  • Мнения: 195
Здравейте момичета, бременна съм в 14 г.с с близнаци, днес си взех изследванията и ето ги:....


Мила, най-добре се свържи с ендокринолог. По възможност още утре. Стискам палци всичко да е наред!  Hug

# 63
  • Мнения: 43
момичета да ми помогнете в разчитане на моите изследвания ,в подготовка съм за инвитро след един спонтанен аборт в 23г.с. ето и резултатите  TSH 1.42 (0,34-2,5) TAT112,39(75-100) MAT 17,85(40_100)

# 64
  • Мнения: 371
момичета да ми помогнете в разчитане на моите изследвания ,в подготовка съм за инвитро след един спонтанен аборт в 23г.с. ето и резултатите  TSH 1.42 (0,34-2,5) TAT112,39(75-100) MAT 17,85(40_100)
ТSH ти е в норма. Антителата - ТАТ - завишен, МАТ - под нормата. Добре е да се консултираш с ендокринолог.

# 65
  • Мнения: 43
Благодаря,

# 66
  • до морето
  • Мнения: 494
CALY не се притеснявай нямапроблем да се пият лекарства за щитовидната жлеза по време на бремеността. Дори е добре, ако хормоните не са в референтни граници. Едокринологът ти ще ти изпише хапченца и всичко ще е ок.

# 67
  • Мнения: 2 422
Кали и ТСХ ти е ниско но не се шашкай мила а МАТа и аз имам такъв свалих до твойта стойност от 3380 с хапчета,с 700и.. се пият хапчета по време на бременност преди седмица говорих с ендокриноложката си няма да имаш проблем само не се тревожи излишно защото всеки едни стрес вдига стойноста но здължително консултация с ендокринолог ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
УСПЕХ  Praynig всичко ще се нареди ще видиш. И да пишеш какво е станало

# 68
  • Мнения: 73
момичета ендокриноложката ми каза че хормоните са ми в норма , макар че ТСХ при бременност трябва да е от 1 - 1,5, а моето е 0,990, но тя каза че е на границата и анти телата са ми повишени както ви писах малко по долу но тя каза че на този етап няма да ми изписва хапчета и на всеки три месеца да пускам изследвания. Как ще коментирате това?

# 69
  • Мнения: 2 422
МММ незнам newsm78 мата е висок.
При коя докторка беше.

# 70
  • Мнения: 371
светулинка, къде се изгуби? Чакам да се похвалиш с новини, ама ще си остана с чакането май Mr. Green
Да не ти се е случило нещо лошо? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт