Хашимото и безплодие - откъде да започнем?

  • 17 203
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 422
Марисе ти направо ме разби #Crazy

# 31
  • Мнения: 20
Много ви благодаря момичета за отговорите.
1.  Значи - не , не съм сигурна, че имам хашимото, но имам всички симптоми, бременност- нямам и никога не съм имала, от три години правим бебе, никога не сме се пазили, резултат - няма, от напрежението, мисля, че накрая ще ни секне и желанието...
2.  Досега нямам изследвания за ТАТ и МАТ и затова зададох въпроса, възможно ли е, след като никой лекар не се е "сетил", да ми назначи изследване на ТАТ и МАТ, само на базата на другите - категорично да отрече, че имам Хашимото.
3. В момента пия хапчета за стимулиране на овулацията, от които симптомите ми вчера и днес са силен световъртеж и усилено сърцебиене, за другите, направо ме е страх да спомена, имах странното усещане, че всичко се клати и мърда, все едно, ходя , потопена във вода, а не във въздух...Но, това е предполагам нормално, за такива хапчета, както и да е - заинатих се и го преживях, тази вечер ще пия последното. Другите симптоми с напрежението, не са за психиатър, а за лекар, който да ми излекува сърцето, само при сърцебиене, ги имам. Т.е. - когато сърцето ми си работи добре, аз нямам никакви особени симтоми.
4. В четвъртък съм на лекар, ще ми поставят холтер, освен, ако пак не ме отложат , това е нещо което мери сърдечния пулс 24 ч., не знам какво точно е и как протича, тогава ще се разбере, повече за него.
5. Смятам, след това, сама да отида и да си изследвам ТАТ, МАТ и анти-тро, както препоръча едно момиче, по-нагоре. Тъй като явно ендокринолозите, при които съм била, не са чували за анти-тела, ще трябва сама да си ги изследвам, ако покажат високи стойности - значи сама съм си поставила диагноза. Поне ще знам, от какво най-вече липсва бреенност.
6. Мисля, че другият голям проблем при мен е, че май не настъпва овулация, в неделя съм при гинеколога, той ще види и ще ми каже, дали е така, това как ще го лекувам, нямам идея. Дано само не се налага да пия още такива хапчета, от които да ходя, като надрусана, понеже от това едва ли ще ми се прави бебе, след като не мога да си стоя на краката, а и мъжът ми като ме види в такова безпомощно състояние, само ще се подлуди още повече от моите болежки и най-вероятно да се депресира Stop, наместо да се заеме с бебеправенето, та поне да оправдаем хапчетата за засилване на овулацията, нали за това ги пия  Crazy

Отворих темата за хашимото, защото имам всички симтоми, а никой досега, не ми е пуснал пълните, необходими за това изследвания, та се наложи, да изчета томове, оплаквания и опити на жени, които виждам, че най-малкото са изследвани по различен от мене начин и ми стана чудно, как ще установи някой лекар, със сигурност, дали имам или нямам тази болест, след като дори не ми  е изследвал анти-телата, а и след като се наложи, аз да завърша ендокринология, едва ли не, за да разбера, какво пропускат.

Момичета - темата е за хашимото и безплодие - никоя не казва - имала ли е проблем със забременяването, заради хашимото си, ако е  била болна, в момента, когато е правила бебе.

# 32
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Светулинка, ти пак не четеш внимателно, мила. Написах ти - аз съм диагностицирана след мисед и в началото на следваща бременност. Т.е. аз съм имала Хашимото и съм забременяла въпреки него.
Холтера ти отчита сърдечната дейност, не пречи, не го усещаш, просто записва данни, за това как ти работи сърцето.
Овулация можеш да проследиш по два начина - единия е с тестове за овулация, според дължината на цикъла се правят през определени дни. Другия е с фоликулометрия - лекаря те следи в определени дни и преценява какво е състоянието на фоликулите ти, дали се пукат, как растат и по този начин се определя дали имаш овулация.
ТАТ и МАТ обикновено се назначават от ендокринолози или имунолози и са тясно свързани с ТСХ, ФТ3 и ФТ4, които показват дали има наличие на проблем със щитовидната жлеза или няма.

# 33
  • Мнения: 371
Кукувицата-Maia, защо да съм те разбила? newsm78

# 34
  • Мнения: 3 092

Момичета - темата е за хашимото и безплодие - никоя не казва - имала ли е проблем със забременяването, заради хашимото си, ако е  била болна, в момента, когато е правила бебе.
ето аз ти казвам .Не , не съм имала проблем нито със забременяването , нито с износването на детето .
Хормоните ми са следени по време на бременността всеки месец .
Високите антитела не пречат за забременяването и износването на бебето .Важният хормон за следене е ТСХ.
Аз обаче не съм убедена че имаш Хашимото .... Thinking
Ще ти кажа защо , но без да претендирам , все пак не съм лекар .
От лабораторните изследвания , който се правят се установяват занижени стойности на Т3 и Т4 и завишени ст - сти на ТСХ  , а при теб доколкото мога да разчета не е така .Не споменавам завишените ст-сти на ТАТ и МАт , защото ти не си ги изследвала .От друга страна пък ако хипотиреодизма е доста напреднал - в третия си стадии ТСХ -то си е почти недоловимо  Sad Виж , отиди на консултация с доктор , нека ти пуснат всички хормони и пиши .
И аз утре съм на редовният си преглед за следене на ниво на ТСХ .
Късмет миличка !  Hug

# 35
  • Мнения: 20
 Hug Благодаря, обнадеждихте ме! Утре ми е холтерът, ще пиша, като има нещо ново при мен.

# 36
  • София
  • Мнения: 934
Момичета - темата е за хашимото и безплодие - никоя не казва - имала ли е проблем със забременяването, заради хашимото си, ако е  била болна, в момента, когато е правила бебе.


На мен ми казаха че имам Хашимото пролетта след изследване на TSH и ехография. Не съм пила лекарства. После забременях спонтанно и веднага отидох на лекар. Всеки месец следях TSH и Т4. Бяха в норма и пиех л-ториксин. Обаче загубих бебето в 16г.с. Причината - никой не я знае  Rolling Eyes

Високите антитела не пречат за забременяването и износването на бебето .Важният хормон за следене е ТСХ.
Това ми каза и д-р Начев. До колкото го разбрах те само доказват болеста. Аз имам висок ТАТ-330, а TSH ми е идеално-1,5. Искам сега пак да пробвам да забременея. Начев казва, че момента е идеален, Тодорова - че трябва да смъкне ТАТ!    33uu

# 37
  • Мнения: 83
Начев е луд на моменти  Laughing, ама е прав. За пореден път пиша, а и много други са писали преди мен - анти телата се използват само при поставяне на диагнозата, а ТСХ е хормонът който се следи. Успех!

# 38
  • Мнения: 3 092
Мариана , на мене д-р Тодорова ми каза че  ТСХ - то трябва да се следи , а сега ендокриноложката , при която ходя спомена пък и  за ФТ4 Thinking
Кой е важният хормон при бременност , а  #Crazy

Последна редакция: пт, 05 дек 2008, 14:57 от Вили.

# 39
  • София
  • Мнения: 934
Вили, според моя доктор по време на бременност се следи TSH и F4. Така и правих. Аз при Тодорова ходих само за второ мнение, което мисля да игнорирам.

# 40
  • Мнения: 2 422
И двата.

# 41
  • Мнения: 3 092
Да ,прави сте аз не съм разбрала  Embarassed
Следят се и двата всеки път .
 

# 42
  • Мнения: 87
Хайде, и аз да кажа здрасти на Хашимотките.
Simple Smile))
Значи , момичета, аз също имам Хашимото. Доста се поинтересувах от въпроса и ще споделя тук какво съм разбрала. Най-важното е избягване на стреса на всяка цена, дали ще се запишете за йога, дали ще пиете чай от маточина, все едно - трябва да избягвате стреса на всяка цена.
Хашимото доста влияе на настроението и наистина може да предизвиква и депресии, и паники, в които няма нищо психическо, а са изцяло тироидни.
Другото е да се внимава с всички видове инфекции и да се лекуват веднага - зъби, хреми, грипове, цистити, гинекологични, каквито и да е било инфекции.
Нужно е едно рационално хранене, в което да се избягват храните съдържащи глутен - това са пшеница, ръж. Глутенът подтиска щитовидната жлеза.
Трябва да се избягват и т.нар goitrogenic храни - соя, соеви продукти, тофу, фъстъци, просо, круши, праскови, ягоди, спанак, репички, броколи, зеле, горчица, карфиол, брюкселско зеле,  йодирана сол. Има мнение, че и бобовите трябва да се избягват.
Но затова пък има мнение, че авокадото и кокоса стимулират щитовидната.
Кофеинът (кафе, кока-кола, чай, шоколади) във всичките му форми е добре да се избягва.
Радиацията също трябва да се избягва - микровълнови печки - не, прекомерно гледане на телевизия - също не.
Не е хубаво да се преуморявате, а да го давате по- лежерно. Макар, че хашимотовският организъм е склонен да се юрка и да бачка твърде много - не бива, почивайте си.
Масажите били много полезни. Всички видове бани също. Всичко, което ви релаксира и отпуска е полезно.

За тези които ползват английски ето повече:

http://en.wikipedia.org/wiki/Goitrogen

http://www.thyroid-info.com/articles/coffeecalcium.htm

http://www.thyroid-info.com/index.htm

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 01:07 от Ara_bella

# 43
  • Мнения: 2 422
Ара бела много си права Peace
Хашимото доста влияе на настроението и наистина може да предизвиква и депресии, и паники, в които няма нищо психическо, а са изцяло тироидни.
Трябва да се избягват и т.нар goitrogenic храни - соя, соеви продукти, тофу, фъстъци, просо, круши, праскови, ягоди, спанак, репички, броколи, зеле, горчица, карфиол, брюкселско зеле,  йодирана сол. Има мнение, че и бобовите трябва да се избягват.
само за спанака съм чувала, че е полезен но не съм сигурна Thinking Бобовите са много противопоказни за Хашимотото сигурна съм в това.
Но в едно съм сигурна когато спрях напълно ВЪГЛЕХИДРАТИТЕ И КАФЕТО антителата ми ТАТ и МАТ паднаха много : ТАТ от 87 си влезна в норма, а МАТ от 3380 стана на 990 Blush това с МАТа за мен е постижение. Хормона ТСХ винаги ми е бил около 1.7. ФТ3 и ФТ4 също в норма.

# 44
  • София
  • Мнения: 934
Добре де, кажете какво ядете тогава. То това което обичам е противопоказно  - шоколад, броколи, спанак, картофи и ориз/нали са въглехидрати/, глутен /ако имате в предвид тестяните изделия/  Tired  Само мръвки ли  Sick

Общи условия

Активация на акаунт