Хашимото и безплодие - откъде да започнем?

  • 17 194
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
Здравей Светулинке, аз също съм с Хашимото. Моя съвет е да си намериш добър ендокринолог и преди да отидеш на него непременно си напрати ТАТ и МАТ , ако имаш Хашимото тези антитела ще са много над горна граница. Аз доколкото знам има различни видове Хашимотото. Моя е тиорид на Хашимото(даже не съм сигурна, че го написах правилно). След като си видиш ТАМ и МАТ ще знаеш със сигурност дали е Хашимото.
Иначе за симптомите - аз също умирам от студ, мнго лесно се уморявам, имам сърцебиене, главоболие, страшно раздразнителна съм, качих доста килца и нямам овулация (ама имам и аденом на хипофизата, та предполагам , че е от това).
От това заболяване не можеш да се излекуваш, т.к. е автоимунно (т.е. организма ти приема за враг собствената ти щитовидна жлеза), но се повлиява от лекарства.
Аз лично пия Л-тироксин всяка сутрин по 1т. - това е изкуствено синтезиран хормон, който се вкарва допълнително и така се балансират хормоните в организма!
Пия го от няколко месеца и определено има резултат (най-вече не чувствам този адски студ).
Най-важното е да не се притесняваш.Намери добър ендокринолог, направи си изследванията и след като започнеш лечение всичко лека полека ще се нормализира!

# 16
  • Мнения: 74
Здравей, светулинка Simple Smile
И аз съм с Хашимото, от 8 години, мисля че във всяка лаборатория можеш да си направиш изследване на ТАТ и МАТ, и без да са ти назначени от ендокринолог, и ако а завишени, това наистина показва Хашимото.
Вече с готовите изследвания, които имаш търси добър ендокринолог. При мен също се случи така, изследваха 2 хормона, после още един, и накрая ТАТ и МАТ доказаха Хашимото. Аз започнах да се лекувам след като забременях, а антителата ми са доста високи.
Все пак хормоните доколкото разбирам са ти в граници, но ако първото TSH е 0, това говори за хипертиреоидизъм.
Успех и пиши Hug

...докато пишех и pepi1976 ме е изпреварилаSimple Smile...

# 17
  • Мнения: 14
   След стимулация, овулация и закъснение на цикъла - кръвен тест. Ако е положителен - гинеколога ти назначава лечението. Лекарствата са "гинекологични", а ако задържиш - всеки месец хормонални изследвания. Не е нужно ако са ти в норма хормоните да ходиш на ендокринолог.
   Не знам дали има връзка между Хашимото и липса на овулация. При мен се оказа, че такава въобще няма - организма ми е "Заспалата Мара", или казано по друг начин съм тръгнала да влизам в менопауза.(на 32 г. съм). Това обясни много слабата менструация която имам, като количество и като продължителност (сутринта идва, вечерта го няма, или както обичам да се шегувам мога да използвам една превръзка цяла година, просто я слагам във фризера и на следващия цикъл пак използвам), топлите вълни които получавам и други дреболии. В момента съм на стимулации с Клостилбегит, инжекции Пурегон - 3 бр. и на 16-тия ден нещо си за спукване на фоликула.  Тази схема при мен действа, този месец имах овулация, закъснява цикъла, но теста е отрицателен, чакам да дойде и да правя следващата. При мен без стимулации няма шанс за овулация.

# 18
  • Мнения: 83
Свтулинка, направи си изследване за анти Тро. Ако тези антитела са повишени зна4и, имаш Хашимото. Иначе щит. ти жлеза си работи нормално, считайки направените хормонални излседвания. Сечанов е  хирург, а не ендокринолог. Трябвало е да се качиш един етаж по-нагоре в Тиреоидна клиника. Симптомите, които публикуваш ме накараха първоначално да си помисля, че имаш хипотиреоидизъм, но двукратно изследваните хормони отхвърлят това(единствено ТСХ 0 ме озадачава, но това е грешка, още повече,че и ТРАК са в норма) Приеми, че те не се дължат на проблеми с щит. жлеза.
И моля ви престанете да обвинявате високите антитела за инфертилитет.Никъде в сериозната литература няма подобни публикации. Имам чуството, че някои лекари като не знаят каква диагноза да поставят за безплодието се хващат за тях и те са им виновни за всичко, вместо да се турси друга причина. Няма и лекарства, които да ги понижават.Селен и т.н. са глупости , дават се колкото пациента да не мрънка, че не са му изписали нищо, защото има и такива. Единствено Л-тироксин се изписва при определени ситуации.
Няма връзка между паническото разстройство и Хашимото, както и не отслабва имунната система.
Има страшно много заблуди за това заболяване.Май се използва като причина за всички проблеми.
Светулинка пожелавам ти успех и да си намериш добър ендокринолог Hug

# 19
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 670
Ами аз написах, че въпреки високите антитела, високото ТСХ съм забременяла без проблем. Това, което имам като терапия е поддържащо, за да не загубя бебето и съответно да поддържам функциите на жлезата.
Така че - забременява се с Хашимото.

# 20
  • Мнения: 20
Много ви благодаря, не знаете колко ме ободрихте с вашите постинги! Ще си запиша, всичко, което сте ми писали, ще осмисля иформацията и ще направя план за действие. smile3547

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 16:31 от светулинка

# 21
  • Мнения: 371
Светулинка и аз се боря със същите проблеми като теб. Дано с това, което ще напиша да мога поне малко да помогна. Преди години някой от многото доктори , който посещавах се сети да ме прати на алерголог, за да видим от къде идва проблемът с напуканите ръце(до кръв) и защо непрекъснато ми е студено и ако искам да изляза на разходка в студените зимни дни трябва обезателно да си метна юргана на гърба за да ми е малко по топло. Оказа се, че имам алергия към студа, т.е студова алергия, а също и недобро уросяване на крайниците. Констатираха тези проблеми, но единственото, което ми казаха беше: "падне ли под 0 температурата задължително да съм с шапка, щал и ръкавици". Аз какво правя за да нямам проблем със студа: 1) пия много топли течности( топли пиша, защото не трябва да са гореши. Температурата на чайчетата или това, което ти пиеш трябва да е около тази на тялото ти) през целият ден. И храната също гледам да е с такава температура, да не е студена или гореща. Преди да излезна навън задължително си нанасям на крайниците крем(крем за ръце,за крака, на лицето също). Изборът на крем също е важен. Примерно аз имам непоносимост към някой кремове за ръце. Когато крайниците и лицето са ти замръзнали не се правят следните неща - загряване с топла вода отвън, или нагряване на ел.печка , парно и т.н,  използване на кремове и масажиране на участъците, който са ти студени. Единственото, което се прави е да си потопиш крайниците в хладка вода( все едно размразяваш месо за готвене) и да поемаш топли напитки , колкото можеш. Целта на това, е замръзналите участъци да се затоплат , но отвътре. Според мен е добре да си избереш 1 ендокринолог и 1 гиниколог и само при тях да  ходиш на преглед, защото ходенето по много доктори понякога няма никакъв ефект(от личен опит ти го казвам, само пари давах, за нищо). За тонус и добро настроение аз сутрин си правя гимнастика. Пускам си любими песни и си раздвижвам: първо очите, после главата, рамене, ръце и така докато вкюча всички части на тялото. Сама си измислям упражненията. Как се справям със синуита: скоро не се е обаждал, но само като усетя, че ме почва хремата и веднага си правя парни бани с лайка.  Също си правя и масаж на лице, ушите, главата това ме облекчава и ми действа добре. За натрапчеивите мисли: когато ти се появят такива се опитвай да ги разсееш. Примерно си , в къщи и се улавяш, че мислиш за едно и също нещо постоянно.  Избери си стая, в която обичаш да стоиш и да си почиваш. Отиваш там и сядаш така, че да ти е удобно. Затваряш очи и се опитваш да си следиш примерно дишането или да броиш от 1 до 30 в едната посока и после  наобратно - от 30 до 1. Ако объркаш нещо с броенето, започваш наново да броиш. След това се опитвай да си представяш хубави неща : картини, цветове, животни  т.е опитваш се да отклониш вниманието си от натрапчивите мисли.   За липсата на овулация не мога да помогна, признавам си, че нищо незнам. Много е важно да си максимално спокойна и да нямаш тревоги. Понякога липсата на бременност е и на психична основа. Аз съм разговаряла със съпруга си по въпоса за стерилитета и още от сега съм го питала: "Ако аз не мога да имам деца, а ти можеш какво ще правим?" Отговорът му ме трогна - "Ще си осиновим дете". Искам да кажа, че подкрепата на мъжете ни в тези тежки моменти е много важна.  И сега да питам: Случва ли ти се да имаш рязки промени в килограмите? Ако отговорът е положителен, желателно е да се опиташ да поддържаш едно и също тегло. При мен разкото отслабване веднага оказва влияние на цикъла и на другите заболявания. За сега това е от мен. Всичко, което съм ти написала е от моя опит, който имам до сега.

# 22
  • Мнения: 20
  Hands Clap Marise - БЛАГОДАРЯ! Не разбрах, обаче съвсем точно - болна ли си и лекуваш ли се от хашимото или засега само от алергията?!

Сега да започна от студа: може да се смееш, но това за юрганчето на гърба при мен е дословно: от няколко дни спя с една мека завивка, която съм си я отделила, само за завиване на главата, иначе се завивавах с юргана през глава известно време. Да ти кажа, откакто го правя - синузитът не се обажда, иначе сутрин ме цепеше главата, всичко около носа ме болеше с една тъпа болка... Но тъй като напоследък челото ми е буквално, като измръзнало, а колкото и да е топло в спалнята, като легна измръзвам, просто си сложих една по тънка мека завивка , която имам, за да не пречи , като ми повдига прекалено главата - сложих си я на възглавницата и си мушвам , буквално, главата в нея, като гледам да си завивам челото. Пробвах с всякакви модели шапки, но не става - хем ме стягат, ако са тесни, хем ми се изхлузват, ако са широки, или ми ръбят, а така ми е екстра. Има голям ефект - едно страдание по-малко. Иначе аз шапки, досега никога не съм носила, но сега си взех две за всеки случай, но нещо не се харесвам с тях, не знам, как ще ги нося.
Другото за студа е , че много ме притеснява, това , че мозъкът ми буквално замръзва, последният път, когато излезнах се прибрах с леко поизмръзнали ръца, но с вледенен мозък, след няколко минути, като се постоплих, взех да залитам леко, после започна да ми се гади. Влезнах в банята , стоплих се добре и после, завита през глава под юргана.  Praynig Ох, как ми се живее във вечено топла страна, т.е. - иска ми се тук наистина да стране суб-тропичен климатът  ooooh!
Другото за гимнастиката - ще пробвам, а за теглото - не не ми е никога вариращ, винаги съм била 55 кг , да каже, да съм слизала до 53 , но сега заковах на 65 и няма мърдане, дори след 20 дена , крайно ограничено хранене. И да се скъсам да ям, и да не се доближавам до ядене , това си е: 65. Всъщщност, преди си мислех,че съм като дъска и нещо не ми достига за да съм достатъчно женствена, в интерес на истината и аз се харесвам повече и мъжът ми започна да ме харесва като че ли повечко, но все пак , страх ме е че ще кача още, а си искам предишните килограми.
За горещините , мога да кажа, че това лято едва издържах, много зле ми подействаха, буквално не можех да дишам, пиех Corvitol и само се тръшках, просто не можех да си върша, дори домакинската работа, заради учестения от жегите пулс.
Не знам какво да кажа, като е студено е АД, като е топло е непоносимо. Нямам идея, кога би ми било нормално. Но някъде прочетох, че при хашимото е обичайно , защото болните нямали добра терморегулация, мисля, че така се казва.

Сега за алергията, ще ти кажа, че 1. аз съм доста алергична, кремове не ползвам, защото веднага се обривам, много внимателна съм и с почти всякакъв вид козметика; 2. при мен псориазисът е влошен, като е студено, но и в жегите не е кой знае, колко добре, обаче след като веднъж ми изчезна, без следа - огромно петно, значи все нещо го премахва, сега ще пробвам да се мажа с какво ли не, включително ще наблегна на  някакви самовнушения, че всичко се подобрява, за да открия отново лека. Но важно е да отбележа, че преди смятах, че псориазисът ми всъщност е невродермит, понеже, много се припокрива с това описание:
http://www.dar-center.com/article/?article=267 - прочети го !
Та в тази връзка, понеже ходих в център ДАР, точно заради тази статия, реших да повдигна един въпрос, който май не е дискутиран, понеже там ми казаха, че е възможно да се дължи на запек, тъй като задържането на токсини в организма, го трови:
Да попитам - тези, които имат хашимото - редовен ли е чревният ви тракт ?!
Въпросът е важен, тъй като може да има връзка, а обезпокоителното е , че май от всяко следва друго и се въртим в порочен кръг и май всичко идва т наистина тежки псхо-соматични разстройства, почвам да се притеснявам, че май в основата на всичко е притеснението за закъсняващата бременност, не знам...

# 23
  • Мнения: 371
Аз съм болна от хашимото от 12 години, но имам и още заболявания. Студовата алергия ми е едно от тах. Колкото до чревният тракт - Ужас.!!! Имам колит, гастрит, язва на дванайсетопръстника, а миналата година придобих и рефлукс (връщане на храна от стомаха). Ако имаш проблеми със стомаха може да минеш през гастроентеролог. Пробвай и това упражнение с натрапчивите мисли, защото според мен много помага. Позитивен ден!!!

# 24
  • Мнения: 20
Имам проблеми със запек и раздут от това корем, от пъпа надолу. Ако пазя диети или си ограничавам , дори с малко яденето, става по-лошо.
Тази нощ ми схвана тотално вратът, нито мога да си вдигна главата нагоре, нито наляво, просто не издържам повече, така не може да се живее, иска ми се да се махна от тази ужасно студена страна, за месеците, в които е зима , просто ще полудея, кой нормален човек, ще издържи да е постоянно измръзнал или настинал ?!

# 25
  • Мнения: 2 382
Светулинка, а посещавала ли си невролог?
Ако не си, непременно го направи.Всички тези оплаквания може да си имат много просто обяснение.Още повече всички направени изследвания са в норма Peace.

# 26
  • Мнения: 20
Не, не съм още, може да опитам,благодаря! Иначе и аз съм се замисляла за - невроза, например, поради опънатите ми нерви, но те си имат обяснение - 3 години, дразнение, което не е отминало - живот от цикъл, до цикъл. Живот, като на феникс - след месец и нещо надежди - се налага да се възродиш от пепелта си, което не е никак лесно.

# 27
Здражеи Светулинке, моля те напиши ни какво ти е казал ендокринолога, след като се консултираш с такъв! Мисля, че ще е полезно да за всички момичета тук, защото имаме сходни симптоми! Благодаря ти предварително!

# 28
  • Мнения: 397
Здравей Светулинка,
разбирам те как се чувстваш, защото и аз имах подобни симптоми. При мен се установи Хашимото преди 1 година и освен това хиперфункция на щитовидната жлеза т.е. ТСХ е много под долна граница почти равно на 0. Аз се лекувам успешно при д-р Тодорова и благодарение на нея вкарахме хормона в ред, както и значително намаляха антителата МАТ. Моят съвет е да си направиш изследване в Бодимед на ТАТ, МАТ, ТСХ, ФТ3 и ФТ4 и с тях да посетиш добър ендрокринолог. И още нещо, аз не мисля, че изследването ти с ТСХ = 0 е грешка. Аз съм била с такива стойности и тово може да съществува. Точно това е хипер функция на жлезата, която трябва да се лекува и заради това не се получава бременост. Като правило знам, че най-добрите стойности на ТСХ за забременяване са между 1 и 1,5. Може, разбира се да има изключение от това правило. Аз също не можех да забременея 2 години, при мен е комбиниран мъжки фактор и проблеми с щитовидната. Обиколих доста гинеколози и накрая разбрах за д-р Тодорова. 3 месеца след нейното лечение, забременях.
Споко, всичко ще се нареди. Просто вземи мерки за правилно лечение, постоянно наблюдение и много, много спокойствие. При това заболяване спокойствието и психиката са от огромно значение. Можеш да посетиш и лекар-психиатър, за да излезнеш от "филмите".   

Успех ти желая!

# 29
  • Мнения: 191
Светулинка, сигурна ли си, че имаш Хашимото? Сестра ми страда от това автоимунно заболяване, има две деца с ТАТ над хиляда, МАТ почти хиляда. Беше ги свалила в средата на втората си бременност до около 200 (за първата бременност не знам) и да чукна на дърво децата се родиха и са живи и здрави. Аз мисля, че ще бъде добре да се консултираш със специалисти, защото има шероятност да си самопоставиш грешна диагноза. Сестра ми посещаваше редовно д-р Тодорова, много е доволна от нея.

Общи условия

Активация на акаунт