Израел 15

  • 39 033
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 720
А здрасти на всички. Peace

Мента - в къщи  ''официалния '' език е българския.Освен него другия използваем е английския .(мъжа ми знае и от местните си езици ама си трае ,то с кой да ги говори в нас....) Аз говоря само на бг с децата и те с мен. По между си те си говорят както им кефне ту бг ,ту англ. С  баща си предимно също на английски, но имат и бг периоди. Simple Smile Незнам защо но съм го забелязала на най- малката й говори на български основно и са малко смешни отстрани ,че нито той, нито тя приличат на типични българчета ама шляпат на бг Simple Smile
   
 Мента и в нас спанака е на почит!

Миши, герой си ти. Аз се уплаших и на 4-то не се решавам... Simple Smile бъдете здрави  bouquet

Петя,  това КРЕМБО ще е в мислите ми ...докато не го опитам... Tired

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 23:43 от harriet TJB

# 16
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Анди, по въпроса ти за политиката моето мнение - (то е свързано и с темата за омразата) - пишейки за такива неща, моето златно правило е да се замисля - кои са страните, които имат отношение към проблема? Да кажем, че се отнася за мъжете и жените  Peace Дали в написаното има нещо, което би било обидно или нарянаващо някоя от страните? На мен като жена може би всичко ми изглежда "чисто", ами, ако бях мъж, как щях да прочета същия този текст - дали тогава не би ми звучало обидно? ...Просто правило, авторските права не са мои  Wink "Тората на крак"на Хилел - ето, и еврейски източник има правилото Mr. Green Така бих решила дилемата ти, ако беше моя  Peace


Хариет
, ами някакви обичаи от неговия край изпълнявате ли? Това, че децата помежду си говорят на български, е голямо постижение  Hug В двуезичните семейства, които познавам, децата говорят с родителите си на езика на родителите, но помежду си - на езика на страната, в която живеят  yes
Аз съм се замисляла, напр. за прощъпулник - да взема една кръгла хала, да събера приятелки и така - като отпразнуване на прохождането... така си го представям, нищо, че тук не се прави  Thinking обаче има нещо забавно в този обичай...

И изобщо кой от вас е правил прощъпулник на децата?

По имейла получих нещо интересно - копие на писмо от Бен Гурион - ако успея да го кача в нета, ще ви го покажа  Peace

# 17
  • Мнения: 1 410
Мента,аз не съм правила прощъпулник на нито едно!Само "погачи' правихме!А само Кико е кръстен в православна църква.Имам си мнение относно кръщаването на бебета и малки деца.Искам като пораснат ,те да си изберат къде да бъдат кръстени и какво да изповядват.Ам нещо Ицака напоследък ме натиска за кръщенета догодина,а на мен хич не ми е присърце.


Бе,Плюшката много се изгуби?

# 18
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Миши, за кръщаването и аз мисля, като теб. Като пораснат каквото искат да правят, те да решават Peace
 Мента правила съм прощъпулник и на двамата. Според това какво първо взеха от масата Стефи трябва да стане доктор, а Роби взе едни клещи, да са живи и здрави пък ще видим накрая кой какво newsm78.
Питка правих само на каката, съжалявам,че на Роби не успях, но пак имаше събиране -поканих всичките си колежки, когато стана на месец и добре се почерпихме, само питка не успях да омеся. Тези традиции са весели и на мен ми харесват. Peace
Страхотен подарък сте получили  Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 5 362
В София снощи имаше земетресение . Ние се прибирахме от РД на племенницата и по време на първия трус сме били в колата в чуденка къде да паркираме . Вторият трус е бил към 7 сутринта . Марто тъкмо се беше събудил и се мъчеше и нас да събуди . И от двата труса нищо не сме усетили . А иначе прощъпулник съм правила и то когато вече беше започнал да ходи стабилно . Взе на баща си калкулатора и една химикалка .

# 20
  • Мнения: 13
Еми Ментичка това което исках е  хронология на  събитията :
-Главни причини за войната
-Съотношение на силите
-Бойните действия
-Ивицата Газа и Синайският п-в
-Западният Бряг
-Голанските възвишения
-Равносметка
Ровенето ми в връзка с тази война пак дойде заради онова момче ! Пак говорехме и той се изказа мн . крайно за Израел  ! Казах му че е мн краен , уча се от вас да не бъда първична а той ми каза : краен съм да , с тях имаме проблем от 1948 г , когато са дошли и са изнасилвали жени и са яли деца - е тва бяха точните му думи  Shocked Rolling Eyes И тогава попаднах на тази информация и ми се искаше да бъде поставена и в нашият форум  не само линк или нещо такова , защото е свързана с Израел   , защото не заема някаква позиция а  нещо като хронологичен тип  .. та така отново под въздействието на aфект . 
Но се отказах де .   Сега и аз да кажа за земетресението - снощи към 22:08 мин беше усетено в южните кв на СФ . 4- та степен по скалата на Рихтер , епицентър - южния парк ! По моя преценка беше  вертикално ! В 7 съм го пропуснала !
Миши  имаш интересно виждане спрямо религиозните въпроси  Laughing Вие смесен брак ли сте ?
Плюшче къде зачезна бре ?  Няма те  тука , няма те на пощата , за скайп да не говорим - там изобщо не можеш да се добереш ! Мисля ,че трябва да  ангажираме Мосад !  hahaha Joy  Peace

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 12:32 от *hard_defence*

# 21
  • Мнения: 323
Анди, внимавай с тази тема,която поставяш,знаеш,че е доста пърлива и нееднозначна.Все пак това не е политически форум,а любопитството ти е напълно разбираемо.Страданието си е страдание,независимо на чий гръб е.Приеми го като съвет

# 22
  • Мнения: 13
Мерси , криси  Peace Но реших именно за това да не я поставям - споделям впечатления  !  Сблъсквам се с някой неща  и докато отминат от съзнанието ми  има няколко дни на афект !  Wink

# 23
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Много хубава дискусия се е заформила! А аз съм се захванала да си подреждам къщата, но все нещо ме гложди и привлича към форума Grinning Явно е имало защо  Hug Вие хубаво питате за мечето, аз се зачудих дали Тигър не е останал в предишната тема  newsm78 Дано ни открият, когато им се прииска да пишат  Peace

Страданието си е страдание,независимо на чий гръб е.
Криси, много се радвам, че се включи, напоследък ми липсваше    bouquet Това изречение много ми хареса  Peace

Анди, причини за войната има - и за тази през 67-ма и за тази през 48-ма, то и за Интифадата има причини, но това не оправдава направеното (обяснява го, но не го оправдава). И момчето е право - войната е насилие сама по себе си, а за съжаление води до още насилие  Sad
Омраза има и от двете страни... И "истината" никога не е една - дори и историческата... Това, което за едни е революционно-освободителна дейност, за други е тероризъм; това, което за един е самоотбрана, за други е нападение  Confused А в това да си мерим от коя страна има повече жертви също няма кой знае какъв смисъл, защото всеки човешки живот е от значение.
В израелската армия на ниво институция се стараят да следят за поведението на войниците, за това то да не се отклонява от някакви норми и заповеди, но на ниво изпълнение има доста "гафове", има хора, които под прикрието на униформата си позволяват насилие, което е отвъд допустимото, дори за армия и войници.
Да не говорим, че винаги има засегнати, които са невинни, цивилно население, деца... Конфликтът по тези земи има много лица и взима твърде много жертви.
Извън написаното до тук, мисля, че те разбирам защо се палиш  Peace Аз бих се радвала на линк към прочетеното от теб   bouquet

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 13:54 от Mentha

# 24
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Преди да съм получила бан за политическа дискусия да си кажа за другите неща  Mr. Green
Аз мисля, че разбирам Мишимади, това и по повод за гиура си го мислих - че децата ми ще решат дали имат нужда от това нещо. За човек, който не се определя като религиозен, тези неща, които неизбежно са свързани с религиозната институция (най-малкото, защото тя ги провежда), може да са излишни... В една от предишните теми беше написано (не помня от кого), мисля за обрязването, че не това ще те направи евреин; така е и кръщенето - не това ще те направи християнин; но пък ако го искаш и вярваш в това - защо пък не?!

jakinik, сега големи надежди за Стефи с този неин лекарски избор  Mr. Green
Аз прощъпулника като пример го дадох, мислих си за български обичаи и кои от тях може да се практикуват и в чужбина, но ако се сещате се още нещо, дайте да го разнищим  Laughing

Тези земетресения са си страховити, по-добре, че не са се усетили, защото в такава ситуация човек не може да направи много, а си е стрес. Тук се води също земетръсна зона, но, слава богу, не е имало повод за паника   fingerscrossed В София колкото често земята се движи - не е истина  ooooh!

# 25
  • Мнения: 13
Плаша  се от мисленето на това момче ! Контраста между ума и амбицията му и омразата - може би единственото общо е силата ! А той дори не е видял това с очите си ! Разбирам ако е там - домът , семейството .. съвсем различно е .. Той е попил омразата от нечии разкази , а недай си Боже  дано тя да не роди дела !
 
Цитат
Страданието си е страдание,независимо на чий гръб е.

 
Цитат
  Криси, много се радвам, че се включи, напоследък ми липсваше    Това изречение много ми хареса   
     
И на мен ми хареса  Wink   Наистина света е шарен , днес може да сме на маса с едни , утре с други - да заровим сякакви различия и да намерим човешкото едни в други !
Но все пак има и друга страна на нещата - ако  не дай си Боже стане нещо в Израел , ще ми е гадно за пострадалите  , но първо ще си помисля за вас- как сте , къде сте , дано  да сте добре ! Или например въпреки  грешки в политиката на Израел , аз харесвам тази държава и въпреки несправедливостта която несъзнателно или не тя причинява на някой , аз няма да спра да я харесвам  ... На знамето на Левски не е пишело - "мир " а " на оръжие " . Понякога една трагедия е спасение за други и обратното и колкото и да е тъжно , никой не би избрал да страда той или някой негов близък  от колкото да се спаси или защити ! Животът е една тъжна приказка ...
 Преди време се замислих за толерантността - що е то и има ли я у нас ?! Мисля ,че човек трябва да бъде на ясно с нещата които не харесва за да бъде толерантен към тях !
 Смисъл Хората  не трябва да се   приемат защото са еднакви , а трябва да се приемат въпреки това че са различни !  Peace


# 26
  • Мнения: 2 952
  Какви  размисли сте подхванали ...нека , хубаво !Виж   , Анди  -  интересен подпис имаш ...  Simple Smile.Света не  е черно бял и всеки гледа от  своята позиция като в най-добрия  случай поне се опитва да разбере мааааалко  другите  - това  или го може или не ...понякога се научава ... понякога не ....По-сложно е когато става въпрос  за оцеляване (на някой, на нещо ....).

  Саги ми е болен , цял ден сме си вкъщи - пощурихме се ....Дано утре вече  е по-добре ...

  Не  се стягайте от подхванатия разговор ....ей! Да не запецне темата сега 2 дни  Wink ...

      И к'во ..... ?

 

# 27
  • T"A
  • Мнения: 2 515
ако  не дай си Боже стане нещо в Израел , ще ми е гадно за пострадалите  , но първо ще си помисля за вас- как сте , къде сте , дано  да сте добре !

Това е нормално, в смисъл - всеки се чувства по-близък до определени хора  Peace Но пък и всеки гледа от собствената си камбанария и от това няма кой знае какъв напредък Rolling Eyes Всъщност и това момче, с което обменяш мисли, и то явно си е избрало на кого да съчувства и кой му е по-близък, дали е лично засегнат в случая е по-малко от значение ... това ми минава в главата за сега  Peace
А колкото за сравнението с Левски, нали се досещаш, че, ако някой трябва да развява неговия байрак, то това няма да са евреите, защото в момента има еврейска държава, независима, автономна, самоуправляваща се, и самия народ не е под чуждо подтисничество или нещо такова.

Какво става с линка към материала за 6 дневната война? Отказа ли се?

Не  се стягайте от подхванатия разговор ....ей! Да не запецне темата сега 2 дни  Wink ...

Съгласна съм Peace И аз вече се чудих дали няма да се вкараме в шеста глуха ...
Пете, аз тъкмо днес си говорих по скайп и обяснявах, че вечер ме втриса - дали не е съм тръгнала да настивам, а ти със Саги преживяваш  ooooh! Променливо е времето, през деня - слънце, а вечер захладнява без да усетиш  Sick Да ти оздравява бързо детенцето  Hug Тази чаша чай я гласих за аватар някога, че нали е с нана  Mr. Green Може да се издокарам с чаша чай, да не се учудвате  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 952
   Вирус ли е , настинка ли е .....незнам ...През деня - жега наистина , а вечер  хладно ....Малките не обичат завивките ....мяткат ги на земята ...и така. Сега Саги се съгласи, че ако се завива няма да се разболее ...Не е  за радиатор още ... Шахар не  се съгласява  Mr. Green ...Там ще се навличаме  сериозно та да се поти вечер  ама поне да не настива посред нощ    Rolling Eyes ....  Сутрините са си направо студени ....Иначе няма температура , гърло - не ...само тече носът и сълзички - настинка ще да е ....Такива неща ... 

 

# 29
  • Мнения: 1 410
*hard_defence*,Какво имаш впредвид  "смесен брак"?Ами май не сме ,ако е това ,което аз и ти  разбираме под 'смесен брак".В смисъл и двамата сме ктъстени в православна църкава ,но в такава не сме влизали от години. Като ги гледам всички свещеници и пастори как се домогват до власт - направи ми се ... SickЕдно е да си религиозен ,а съвсем друго е да е да вярваш със сърцето си.

Пете,душко и моите кукли са болни.То са инхалации,сиропи,а утре ще вземем и овлажнитела за въздуха.

Общи условия

Активация на акаунт