Израел 15

  • 39 041
  • 288
  •   1
Отговори
# 45
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тигър, знаех си! Щом не пишеш, значи още се движиш със старата тема  Grinning

Миши, щом обичаш напитки с анасон, и тук би си намерила питие  Peace Арак се казва местната мастика, но е много силна! Иначе и аз не съм почитателка на анасона, но, ако се усеща леко, не ми пречи, напр. забелязали ли сте, че в пастата за зъби Colgate Herbal има анасон?  Crazy В Италия пък едва намирахме ментови бонбони без анасон, дори имаше едни съвсем черни - но тях поне ги знаеш, а ние купуваме уж най-обикновени, а се оказва, че са с анасон  ooooh!

# 46
  • Мнения: 2 952
  Мента , The Shortest Journey  .... страхотно !

 ..... The shortest journey is across the years....The shortest journey is into the past.....

 Тигре , да бе ...това ....!

 Ние  сме си донесли шише мастика от БГ ....какви кристали прави ...седи си в  камерата и моя мъж си пийва по 2 пръста през 2 седмици ....Ей така  едно шишенце  до догодина ще му стигне ...После се катурва за сън ....Ще кажеш , че  е изпил  половин литър ....  ooooh!  Арак , арак ! Арак сега разбирам аз , че не било ракия бе ....  На иврит се казва "анис" на анасона  ...нали така ... ?

Тази вечер има мач - Макаби Натания  срещу Бейтар Ирушалаим (Ерусалим). Това чак в 9 ...има време ...

Лека вечер  !


 

# 47
  • Мнения: 13
Добра вечер ! Брех какво нещо е езиковата бариера! Днес ми се наложи да  обясня на едни араби как да стигнат до цум от Университета  , а английския им изобщо  не беше добър , та се видях в приключение  Joy Добре ,че хората имаха карта .. та с жестомимика и  хъкания се разбрахме  Joy  , че като впусна в действие моя английски ме гледат като теле в железница , иначе знаят да питат ! 
Пете , ти  учила ли си иврит преди да се запознаеш с мъжа ти  , той знае ли бг , как прескочихте езиковата бариера ?
Ммм мастичка викате а ? Аз не обичам  също ! Но имам един съсед , дето пред входа си е направил пейки , масичка и си ги боядиса с мерак - шаренки  Joy и всяка вечер през лятото на вънка с кръстословицата и мастиката и аромата се носи носи  .. Голяма скица е , такъв битов алкохолизъм си развива и хич не му пука от кварталското мнение !  Joy
Иначе на мен ако ми се наложи да пия  -вино , уиски или греяна ракийка с плодове и захар !
Ей да кажете как е свършил мача !
Исках да попитам нещо  ( пак във връзка с езика ) - има най -различни програми които спомагат за усвояване на езика ! Например  на разменни начела - едното дете отива за  3 месеца в страната при другото , после се разменят ! Има ли такова нещо  в Израел свързано с иврит , интересуват ме такива агенции ! Знам 2 агенции но с иврит и Израел нищо не предлагат - предлагат Франция, Сащ , Германия  и още няколко страни ...  В посолството  на Израел  ли да проверя или ....  newsm78 

# 48
  • Мнения: 2 952
   Английски говорихме, Анди.След като дойдох насам пак говорихме  английски ...След няколко месеца тук сама научих разговорния иврит ...После  се учих на писмен .Уча бързо езици наистина. На повечето хора им отнема доста повече време и то с курс....След 3 месеца тук разбирах всичко почти (от  слушане само) ...след  6 м. вече  говорих , но развалено ....развалено , но достатъчно .... При всеки е  различно. 

# 49
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, ами то си е ракия арака  Peace, но има анасон - който не обича (като мен) му прави впечатление  Crazy

Анди, ще проверя за такива програми в нета, не съм чувала иначе... В Еврейския дом в София със сигурност има, а тук има ученици на разменни начала - напр. моят мъж е бил в Унгария, а унгарче е идвало при тях (това като са били 6-7 клас)

Аз сега се връщам от Уни-то, пръстите са ми замръзнали и едва щракам по клавиатурата  Sick

В кампуса (университетския комплекс) беше много празнична атмосферата, винаги първата седмица е така  Hug Правят открити базари, пускат музика - голяма веселба! В класа ми средната възраст на студентите е 30 години (има доста и на по 40, имаше и една мадама бременна в 7-ми месец  Grinning), защото това не е курс от моята специалност, а е на социални работници, а те обикновено завършват, поработват няколко години и чак тогава се връщат да си повишат квалификацията. Малко е кофти, че не съм си с моите хора, но пък се надявам и от новите познанства да спечеля  Grinning Вече съм затрупана с литература за четене и ми назначиха да правя презентация след месец  newsm78 Времето в Беер Шева беше хладно, пустиня, пустиня, ама такива ветрове  ooooh!

Какво ме чакаше в Тел Авив - убили главата на едно от мафиотските семейства - Яков Алперон. Има тук едно предаване "Проект У" - слагат звезди в някакви нетипични ситуации (напр. на Северния полюс), и бяха докарали една актриса в това семейство Алперон - 2 седмици трябваше с тях да живее (риалити програма е, снимат ги как се справят в тази ситуация).
Дано не разрастне някоя мафиотска война сега!  ooooh!

# 50
  • Мнения: 1 526
Здравейте!!!
Завръщам се! Компютърът ми скри шапката, сега е съвсем като нов инсталирам драйвъри и програми, търся си сайтове... Кашата е пълна. Да ви кажа, че тукашните лаборатории не се занимават с теб изобщо ако windows-а не е лицензиран (спестих сума пари, поради този факт, но пък ми отне повече време)  Crazy  Mr. Green. А е ужасно трудно да се направи буутваща дискета за дъно на първият двуядрен процесор....
Ще ви попрочета, за да мога да се включа адекватно  Peace.

# 51
  • Мнения: 51
Здравейте!
Ето и Тали се появи   bouquet онзи ден се сетих за теб,като те мернах ,че си коментрала една рецепта на Червеновинска  Mr. Green
Каква е тая алкохолна вълна дето сте подели Simple Smile 
Миши,тоя чай е наистина изпитан и от мен  Peace,но се убедих че момиченцата имат по-слаби колики и това е то Simple Smile
Ех,Мента ако знаеш как ми се ходи на лекции ,така ми се иска малко да сменя амплоато ...... Embarassed
Петя,малките говорят ли английски или български?
Аз да е пропусна да ви се оплача  - 'протеженцето "на тати  Mr. Green нали копира всичко от него и взело вчера,че решило да ремонтира "компта=компютър",Така го ремонтирал,че нищо не работеше,ни мишка ,ни звук  ... ooooh! и не дава на никой да припари да видим какво  е направил .Луднахме Simple SmileИздърпал кабели,променил парола  за достъп на нета...........
И ето ме чак сега смогвам да се разпиша.
И като няма 'компта" днес реших да си направя мариновани червени чушки по български   chef Утре ще видим дали съм се справила.
От мен лека !

# 52
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Следващият път, когато компютърът ти дава на късо, Тали, викаш сина на Снежана  Mr. Green Детето явно го влече да оправя компютри  Party

Тали, а вие защо сте носили компютъра на лабарототия, не е ли по-удобно да викнете техник - те изобщо няма да гледат коя програма ви е законна  bowuu ברוכה השבה bouquet Добре си се завърнала!   

Снежана, при вас е било голямо шоу с малкия компютърджия  Grinning

За желаещите да учат иврит, намерих материали от някакъв улпан, нещо малко е, явно са го сложили за хора, които след уроците в улпана да си изтеглят упражнения. Изисква да се знае азбуката (която те явно учат през деня):
 http://www.edu-negev.gov.il/svivot/lomdot/olim1/index.htm
Отстрани има меню - като се кликне на един от надписите в списъка, се сваля някоя страничка с упражнение. Но е само помощно средство, не може да се разчита на това, за да се учи  Confused Ако попадна на нещо друго, ще пиша  Peace

+ тук са го направили добре: http://www.milingua.com/HebrewBeginnersFree/BeginnersFree.htm
Забележете, че има малка иконка мегафон - като се натисне, може да чуете произношението на думата, напр. в този урок: http://www.milingua.com/HebrewBeginners/Lesson1/3.asp

Речникът може да се изтегли от тук: http://www.milingua.com/
Тук също има речник: http://www.hebrewonline.com/Hebrew_letter/A.htm

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 07:35 от Mentha

# 53
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Анди, сетих се за нещо, което може би ще представлява интерес за теб - да дойдеш като доброволка в кибуц  newsm10 Идеята е да работиш в кибуца в продължение на няколко седмици, месец-два, а те ти осигуряват спане и храна. За съжаление дават много малко "джобни", четох в уикипедия, че става дума за 200 шекела на месец, а това не е достатъчно почти за нищо, но пък и нали идеята е за доброволчески труд, т.е. там не се работи, за да се изкарат пари. И другото е, че има уроци по иврит в улпан, за които, доколкото разбирам, не се плаща. Хубавото е, че такива доброволци са млади хора, на твоята възраст, идват от цял свят (т.е. може да е много интересно преживяване, дори и заради самата авантюра  nuts icanfly ), а отделно си сред израелци, говоримият език е иврит, тук на място можеш да проучиш и какви други възможности има (вече като си в такава среда от човек на човек се разпространява информацията  Wink). Обаче имай предвид, че работата не е лесна - не знам колко часове работят доброволците, дано някоя бивша кибуцничка се включи  Whistling, но е работа я на полето, я с животни, я в кухня... от този сорт  clean 1dishes  food002 wash hang Animal Chicken Animal Cow kyllmg

Пробвай да търсиш по ключови думи voluntary work kibbutz, аз така попаднах на много сайтове:
http://www.wzo.org.il/en/programs/view.asp?id=72
Този е за британци: http://www.howtobooks.co.uk/leisure/gap-year/kibbutz.asp
Тук пък има инфо за американци: http://www.transitionsabroad.com/publications/magazine/9909/volu … n_a_kibbutz.shtml
Тук е за кибуците като цяло: http://www.kibbutz.org.il/eng/
Можеш и да им пратиш допитване като споменеш, че си в България и да ти пишат към коя организация да се обърнеш  Peace

# 54
  • Мнения: 2 952
Мента , ми то ракията има друг  вкус от мастиката - опитвала съм ...ужас ..не е за мене ...викам си - 2 меща различни са бе ....ама аз не разбирам от алкохол ...Виж червено винце  ако е добро го усещам и не ме вълнува каква марка е ..мога да пийна половин чашка (смесено с лимонада обаче) ...лигава работа , не е за мене твърдото гориво ...  Crazy И фамилията тук не пият хич ...Даже на петъчните вечери - гроздов сок , не вино ...то и заради децата де - много деца и те отпийват или топват пръстче ..Та така ...Много хубави сайтове - бравосТ !

ТАЛИ!
Брех , оправихте се значи бе ! Поболяхме се от твоята липса  Whistling Серисозно ...бая време ви отне ....ужас ! У нас като няма комп 1 ден и вече ме избива на нервен смях и гирудим - чесане демек  hahaha

Снежана , малките говорят малко български, но разбират повечето .... Английски вече не използваме у нас ....Отдавна спряхме ..още преди да се родят ...ехе ...бчхме си на иврит ...Аз  се скарах на моя да спре да ми говори английски УЖ да ме олеснява ...как ще науча иврит ! Той трудно се пречупи на си извърти езика и мисълта , за да ми говори иврит .... Аз го накарах...Казвам му - стига ! Искам на иврит иначе няма скоро да се науча ...ако не разбирам ще те питам на английски и ако греша иврита ще ме поправяш - така исках! Така стана работата .... Малките после в У-ще ще учат  английски, френски, арабски - каквото  искат там ....има време...

Да нямаме  скоро нов кибуцник в отбора ?  Simple Smile  Crazy Поне гледай някой кибуц не на края на света   Joy Джоук - ам  (joke)   се !   Wink


# 55
  • Мнения: 51
Мента мерси за линковете  Peace

Смешно ти е на тебе,ама ела да видиш вкъщи картинка - не можем да се класраме с баща му до компа.Аз направо съм се видяла в чудо,не е добре това.Да не говорим ,че кошчето се пъли всеки ден,с каквото му падне,размества документи,програми,нищо не можем да намерим  ooooh! Па да не говорим като задърпа мишката и няма понятия като "чакай,след малко или пък не"
А пък за стискането на зъби и да не му се развикаме няма да казвам  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Айде за сега.

# 56
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Снежана, защо не му вземете някакъв по-слаб - "детски" компютър само за него и да си решите въпроса?

# 57
  • Мнения: 1 410
От дадените линкове на Мента - аз започвам да уча езика-ама по кое време  newsm78,нощем ли?

# 58
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Давай, Миши! И нощем може  Grinning ние ще помагаме  Hug
Нали Анди питаше, тя има повече време, и си мислих "все е нещо", че иначе не е толкова популярен език ивритът и от България е трудно да се учи  Confused Аз като идвах преди 6 години, в Интернет нямаше толкова източници, а и като си туко-дошъл пресен имигрант не мислиш за покупка на компютър и за Интернет  ooooh! Сега е по-различно, нали тези технологии много се развиха през последните години, ама тогава беше по-друго... Аааа, спомням си, че в първите дни си отворих банкова сметка, дали не ми беше точно първият ден в Израел, и от там ми дадоха подарък - диск с уроци по иврит Flutter Не е лесно да учиш сам език, но не е невъзможно - както е с Петя (макар че като има с кого да говориш, нещата потръгват, особено ако имаш и дарба за езици), а моят мъж учеше руски по самообучителна система - не го научи, защото прекъсна рано, но помни думи и понякога хваща смисъл на неща, които са казани на руски (примерно като слуша колеги в работата му)

Аз не съм си и мислила да пропусна улпана (у-щето по иврит), защото първо ни беше безплатно, второ - беше задължително изискване, за да кандидатстваш в Университет, и трето - за мен беше много важно да науча езика и не можех да поемам риск. Проблемът е, че израелците не са особено търпелив народ  Joy и в началото, като чуят, че можеш да говориш на друг език, пр. английски, и предпочитат да минат на английски - това да те чакат да се сетиш за някоя дума, да помислиш за спрежението - не е за тях Mr. Green
И на мен ми отне няколко месеца докато започна да говоря по начин, по който да имат търпение да ме изслушат, преди това ми казваха "Кажи го на английски". Имахме и съседи - израелка и испанец, той така и не научи иврит, защото работи в американска фирма, а приятелката (понастоящем негова съпруга) си е свикнала да говори с него на английски от първия му ден в Израел и някак тя самата не се пречупи  Confused Всякакви случаи има!

# 59
  • Мнения: 2 952
Ох , кани се да вали бе ....свъсило се  е небето ...ама да не стане като онази приказка - кани се като грък на ср* ....и накрая - нъц - 2 капки ...а  доста трябва .... Щяхме да ходинм на пазар до Кенион аЗаав ...открит  ...ама с тия деца ...Отиваме у етървата  да  дразним кучето и да пикаме на дърветата да порастнат  Crazy Време да минава ...енергийни вампирчета са  дребните  Joy Мента , събирай сили и кураж с главно Ж ! Пулим очи да се похвалиш, то си му е ред ....хем  тие ред  , хем ти се пада дето се казва ...ако удариш близнаци - ще си  за мустака направо! hahaha Joy   Wink



Това не е прасенце , а е куче  Whistling ....куче касичка, крокодилче касичка ....помните ли , бе ?  Joy

До скоро, отиваме пак по пътищата !

Общи условия

Активация на акаунт