"Парите следват детето"

  • 16 135
  • 138
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 271
Обсъждаме този въпрос в темата за Родители избрали частно образование за децата си.
Много от нас мислят, че е логично и редно този закон да влезе в сила, защото всички сме данъкоплатци, т.е. тези пари в бюджета сме ги дали и ние, независимо, че децата ни са в частни учебни заведения, т.е. тези пари (издръжка) се полагат за всяко дете.
Какво мислите вие?

# 1
  • Мнения: 209
Гласувах  Peace
Естествено, че е нормално "парите да следват ученика" - иначе излиза, че парите на родителите, чийто деца учат в ЧУ отиват за децата, които учат в ДУ, а първите плащат двойно  Naughty

# 2
  • Мнения: 24 467
Да, ако ще "го следват", то нека го следват във всяко избрано училище, независимо от собствеността на същото.

# 3
  • Мнения: 4 877
И АЗ С БЕБО

МЕРСИ, ЧЕ МИСЛИШ ЗА БЪДЕЩЕТО МУ

# 4
  • Мнения: 3 271
Благодаря ви!
Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!
Не искам дори да дискутирам въпроса, че вероятно родителите избрали частно образование внасят и по-голям данък в държавната хазна, предвид по-високите си заплати.

Да припомня само и факта, че вече всички държавни училища ще имат собствен бюджет, който се формира точно от броя на децата уможено по издръжката определена за всяко дете.

Ако този закон влезе в сила ще има много голяма полза за повишаване на конкуренцията между отделните частни училища, между държавните. И не на последно място, повече родители ще могат да запишат децата си в частно училище.

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 14:20 от Millena

# 5
  • Мнения: 515
гласувах 'за" Hug

# 6
  • Мнения: 8 999
Да, Millena , абсолютно си права.
Същото трябва да важи и за здравеопазването - ако някой, на когото му се полагат безплатни лекарства, реши да си купи по-качествени и по-скъпи, ЗК да му даде парите за по-евтините безплатни на ръка, а той да си доплати в аптеката разликата в цената. За лечение и зъболечение - също.

# 7
  • Мнения: 4 877
Благодаря ви!
Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!
Не искам дори да дискутирам въпроса, че вероятно родителите избрали частно образование вероятно внасят и по-голям данък в държавната хазна, предвид вероятно по-високите си заплати.

Да припомня само и факта, че вече всички държавни училища ще имат собствен бюджет, който се формира точно от броя на децата уможено по издръжката определена за всяко дете.

Ако този закон влезе в сила ще има много голяма полза за повишаване на конкуренцията между отделните частни училища, между държавните. И не на последно място, повече родители ще могат да запишат децата си в частно училище.

абсолютно съгласна съм.
Благодаря, Милена!

# 8
  • Мнения: 5 401
Да, да и да!  Peace

МЕРСИ, ЧЕ МИСЛИШ ЗА БЪДЕЩЕТО МУ

И аз също мерси!   bouquet

# 9
  • Мнения: 34
Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци, просто е логично да не си ги декларираш. По-добре да ги вложа в образованието на детето си. Съгласна съм, че се полага субсидия на всяко българско дете, независимо в какво училище учи - часно или държавно, то трябва да е легитимно, значи е българско училище за нашите деца. Но според мен конкуренцията между училищата не зависи само от броя на децата, които ще се запишат вътре в тях. А и при частните нещата не са постоянни, там цените зависят от много величини, и винаги ще си останат недостъпни за много бълг.семейства.

# 10
  • Мнения: 3 271
Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци

Не съм казала "всички" точно по причината, която изтъкваш  Peace
Казах "вероятно". Имам наблюдения над нашето и приятелски семейства - всички си внасяме данъците както си трябва bowuu

По-добре да ги вложа в образованието на детето си. Съгласна съм, че се полага субсидия на всяко българско дете, независимо в какво училище учи - часно или държавно, то трябва да е легитимно, значи е българско училище за нашите деца.

Именно! Може би трябва да се уточни в анкетата, че става дума за ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ учебни заведения, т.е. такива, които МОН, т.е. Държавата е удобрила, че МОГАТ да обу1ават българските деца  Peace

Но според мен конкуренцията между училищата не зависи само от броя на децата, които ще се запишат вътре в тях. А и при частните нещата не са постоянни, там цените зависят от много величини, и винаги ще си останат недостъпни за много бълг.семейства.

Така е. Но все пак, ако 1200 лв се поемат от държавата, то повече училища ще стават достъпни и то за повече родители.
Същото важи за други форми на отглеждане и възпитаване на деца, като родителските кооперативи примерно! Ако те получават държавната издръжка за всяко дете ще им е МНОГО по-лесно да функционират. В момента им е близо до невъзможно, защото само като сметнеш наем, режийни и т.н.  ooooh!

А конкуренцията ВИНАГИ зависи от броя участници  Peace
Ако едно държавно училище няма ученици - няма да има бюджет => ще трябва да затвори. Обратно, ако е добро ще има наплив => ще има средстава, ще се развиват и т.н.

# 11
  • Мнения: 3 161
Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол. Иначе ще настане страхотен хаос и всеки ще отваря ЧДГ, за да грабне субсидията, а качеството на услугата няма кой да следи. Ето, какво ми пречи да сложа 10 деца в хола си, да платя на една баба да се навърта и да ги пази и да кажа, че това е фамилен център или кооператив или каквото и да е и да получа по 1200 на дете? Минимум вложение с максимум печалба. 

# 12
  • Мнения: 3 271
Еми, съгласна съм и го писах преди малко.
Ще го уточня в текста наистина  Peace

# 13
  • Мнения: 4 877
Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол. Иначе ще настане страхотен хаос и всеки ще отваря ЧДГ, за да грабне субсидията, а качеството на услугата няма кой да следи. Ето, какво ми пречи да сложа 10 деца в хола си, да платя на една баба да се навърта и да ги пази и да кажа, че това е фамилен център или кооператив или каквото и да е и да получа по 1200 на дете? Минимум вложение с максимум печалба. 

подкрепям напълно - нали тръгна от Клуба идеята, а там постоянно наблягаме на ЧДГ и ЧУ с лиценз и отговарящи на всички изисквания - образователни, санитарни, противопожарни...

# 14
  • Мнения: 7 263
"Твърдо ЗА"! Peace

# 15
  • Мнения: 34
Милена, да напълним едно училище с "роми", само защото там нещата за тях ще са по-изгодни - няма да им пишат отсъствия, безплатна закуска и т.н., и това училище ще се напълни, нали се сещаш - с много, много от тях. Там ще има разбира се, много бройки и голяма субсидия. Трябва ли едно училище да получава от парите на данъкоплатците повече пари, само защото бройката е голяма. Категорично не - трябва и нивото на учителите да е високо, те да са квалифицирани, базата да е поддържана, учениците им да печелят повече награди по олимпиади и т.н.  Не съм съгласна, че ВИНАГИ е важна бройката.

# 16
  • Мнения: 3 506
Разбира се, че ЗА. Така е справедливо. След като има издръжка, тя трябва да се изплаща на дете, независимо от избраната форма на обучение.

Всъщност къде отиват тези пари сега, при положение, че и бюджетът на държавните заведения се формира от броя деца Х издръжка на едно дете? Остават в бюджетния излишък ли Thinking

# 17
  • Мнения: 822
Абсолютно  За  Peace

Трябва да има конкуренция и нивото в държавните училища - и като база и като образование да се подобрява.
Ако имах възможност бих записала децата си в частна градина или училище поне на този етап.

# 18
  • Мнения: 209
Момичета четете внимателно въпроса на анкетата - все пак не питаме "ЗА" или "ПРОТИВ" частното образование  Crossing Arms Не виждам на кого му пречи всеки ученик да получава това, което е определено за него от държавния бюджет, независимо в какво у-ще учи!!!

# 19
  • Мнения: 3 271
klio 2005, това, което казваш по принцип Е вярно. НО, по новия закон ВСИЧКИ държавни училища минават на собствен бюджет, т.е. той се формира от броя деца и издръжката, която държавата отпуска за тях. Това е ФАКТ.
Можем да водим полемика по поставените от теб въпроси (специално това да се спират парите при неизвинени отсъствия и т.н.), но го правим в много други теми. Тук исках да събера мнение за този конкретен закон.

Конкретно на тезата ти, защо на някой да е изгодно да ходи в дадено училище  newsm78 Парите се отпускат на училището за всяко дете, което учи там. Т.е. (и това е основната ми теза!) не бива за държавата да има значение къде учи детето ти, това го решаваш ти по разни други критерии. Тя просто разпределя парите, където е детето. Тези пари НЕ СЕ дават на родителите и т.н.
Въпросът е, че по моята логика тази издръжка се полага на всяко дете на български данъкоплатец.
Ако някой мисли, че не е така, нека ми каже защо. Точно това питам в тази тема.

Разбира се за пореден път казвам, че парите отиват САМО в официални, удобрени, лицензирани форми на обучение, отговарящи на държавните стандарти  Peace

# 20
Твърдо за! Аз си плащам най-редовно данъците и това, което се полага на другите деца се полага и на моите две. Лишиха ме от детски, защото сме били с ..... доходи, не ми дават и издръжката за обучението на детето ми, а ми събират данъците! В Германия не само че ти дават издръжката за обучението, ами за другата сума срещу фактура ти го приспадат от годишния облагаем доход. Като разправям на познати германци за финансирането при нас те не ми вярват!

# 21
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз гласувах "За"

# 22
  • Мнения: 3 271
Много моля, който е "против" или "въздържал се" да се обосновава. Не сме някакъв другарски съд, наистина се интересувам каква логика против би могло да има? Съвсем допускам, че е възможно да пропускам някакви съображения  Peace

# 23
  • Мнения: 1 144
Абсолютно подкрепям идеята! Със съпруга ми плащаме огромни данъци и осигуровки (здравни и социални), които се наливат в бюджета, а реално се налага отново да си бъркаме в джоба за образованието на децата си (както и за здравеопазване, естествено). Ако има възможност тази идея да бъде осъществена, това ще стимулира и много учебни заведения (и държавни, и частни) да повишат нивото си в по-конкурентна среда. Може и някаква сума да се отпуска за стипендия за надарени ученици, чиито родители нямат възможност да плащат високите такси. Така не само ще се осигури шанс за по-бедни, но талантливи дечица, но и надали някои от родителите с възможности ще има против детето му да общува с надарени деца. (Ох, това прозвуча ужасно снобско, но идеята ми е съвсем добронамерена).

# 24
  • София
  • Мнения: 2 249
Разбира се, че ДА!

Какво ли наистина става с тези пари сега.

# 25
  • Мнения: 4 877
Миленка, рече и отсече.  Simple Smile
Наистина ще ни е полезно да знаем защо има отрицателни мнения. Може би нещо изпускаме?!

# 26
  • Мнения: 78
И аз съм за!

# 27
  • Мнения: 2 567
Аз съм абсолютно ЗА. Още, когато моята щерка беше предучилищна в частна детска градина, се говореше за това нещо. Тогава много ми се искаше това да се случи, но вече 5 години изминаха и аз още си чакам  Simple Smile Съпругът ми е винаги осигуряван на пълната си заплата и данъците му са били винаги много големи. Имаше време, когато бяха по-големи и от таксата в частното училище, където учеше малката. Щом той може да бъде честен към държавата, е редно и тя да е честна към него. Детето ни има същите права като всички други и това, че сме избрали частно училище не би следвало да го поставя в неравностойно положение.
Ние не сме някакви свръх богаташи, че да захвърлим с лека ръка това, което държавата трябва да дава на детето ни, заради данъците, които и плащаме. Но дори и да бяхме, пак щях да съм ЗА, защото смятам, че така е правилно.
Ето една статия по въпроса от 2004 година. Може на някого да му е интересна  Simple Smile
http://www.duma.bg/2004/1004/131004/obshtestvo/ob-3.html


Ето и две по нови
http://www.bm-businessmagazine.bg/bg/articles/%D0%92-%D0%BE%D1%8 … 82/319/index.html
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=407147&p=1

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 19:22 от Летисия

# 28
  • Мнения: 3 718
Разбира се, че гласувам ЗА. Но Емем е много права, трябва да се изисква добро качество на услугата. Трябва да има контрол.
Millena, идеята за петиция не е лоша. И на мен ми е любопитно какви са доводите "против"

# 29
  • Мнения: 15 216
Твърдо "ЗА".
Мисля, че е справедливо и частните училища да получават от средствата предвидени за образование.

# 30
  • Мнения: 25 620

Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!

Ама защо те учудва това?  newsm78
В България отдавна децата са всичко друго, освен равни. На някои от тях им се полагат помощи, на други - не. На някои им се полагат безплатни закуски и учебници, на други - не. Ако разликата между моето дете, което не получава въпросните "благинки", защото разликата му с друго дете, което ги получава, е 1-2 лв. в доходите на родителите или 1-2 години във възрастта, защо се възмущаваш, че ще има разлика и между децата, които посещават частните и държавните училища? Който може да си надвие на масрафа, си праща детето в частното училище. Който не може - в кварталното. Това е толкова просто и логично (за България, уточнявам, по света вярвам, че е различно!).

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Абсолютно съм ЗА.
За детето си май нищо държавно не ползвам, въпреки че си плащаме всички данъци. Когато имах огромна нужда от ясла и не можехме да си позволим частна, на кого ли му дремеше, че плащаме данъци - наложи се да си давам голяма част от заплатата за частна ясла с надеждата, че ще вървя все напред и нагоре в кариерата. Но пък места за съседските близначета имаше в държавната - въпреки че родителите им не плащат данъци, нито ходят и нямат намерение да ходят на работа. Rolling Eyes
Много държа детето ми да си получава парите за обучение и безплатните учебници, а не да плащам и за частно образование и за държавното на децата на нахалните мързели (специално за съседите говоря, а не за всички с деца в държ. градина). Crossing Arms

# 32
Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол

1. / От бюджета могат да "излизат" пари само за регламентирани по закон дейности ( това на което ти му казваш лиценз, макар то да е Заповед на Министъра ). Така, че няма как да "отидат" до нерегламентиран/нелицензиран адресант - ЧУ в сивия сектор, без "разрешение за упражняване на такава дейност".
2./ Щом пък "излизат" за някъде средства от бюджета, "Държавата" е длъжна и упражнява последващ контрол за тях. Може да изисква справки, документи, прави ревизии и т.н.



Гласувах за.

# 33
  • Мнения: 4 877
Абсолютно съм ЗА.
За детето си май нищо държавно не ползвам, въпреки че си плащаме всички данъци. Когато имах огромна нужда от ясла и не можехме да си позволим частна, на кого ли му дремеше, че плащаме данъци - наложи се да си давам голяма част от заплатата за частна ясла с надеждата, че ще вървя все напред и нагоре в кариерата. Но пък места за съседските близначета имаше в държавната - въпреки че родителите им не плащат данъци, нито ходят и нямат намерение да ходят на работа. Rolling Eyes
Много държа детето ми да си получава парите за обучение и безплатните учебници, а не да плащам и за частно образование и за държавното на децата на нахалните мързели (специално за съседите говоря, а не за всички с деца в държ. градина). Crossing Arms

ле-ле много си им набрала на тези съседи. То не е за смях работата, че май всички сме така.

# 34
  • по света
  • Мнения: 1 587
Твърдо ЗА.

# 35
  • Мнения: 359
И ние сме "За".

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
ле-ле много си им набрала на тези съседи. То не е за смях работата, че май всички сме така.
Наистина съм ядосана, защото подобни мърди живеят на гърба на останалите, че дори ходят и се карат и изискват, а коректните да се спасяват, нали и без това тия пари с лопата ги ринат. Rolling Eyes

Малко и по темата - май тук никой няма да си каже защо е против парите да следват детето. Аз питах и в темата за увеличените такси в ЧДГ, но отговор не получих. Но пък можете да прочетете коментарите към статията в дневник.бг, явно голяма част от хората са, меко казано, негативно настроени към учащите в частни заведения и техните родители...

# 37
  • Мнения: 4 877
ле-ле много си им набрала на тези съседи. То не е за смях работата, че май всички сме така.
Наистина съм ядосана, защото подобни мърди живеят на гърба на останалите, че дори ходят и се карат и изискват, а коректните да се спасяват, нали и без това тия пари с лопата ги ринат. Rolling Eyes

Малко и по темата - май тук никой няма да си каже защо е против парите да следват детето. Аз питах и в темата за увеличените такси в ЧДГ, но отговор не получих. Но пък можете да прочетете коментарите към статията в дневник.бг, явно голяма част от хората са, меко казано, негативно настроени към учащите в частни заведения и техните родители...

аз пуснах в другата тема "Клуб..." доста цветущ коментар към статия във в. "Сега". Да не би твоите съседчета да са го писали?  Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 144
ле-ле много си им набрала на тези съседи. То не е за смях работата, че май всички сме така.
Наистина съм ядосана, защото подобни мърди живеят на гърба на останалите, че дори ходят и се карат и изискват, а коректните да се спасяват, нали и без това тия пари с лопата ги ринат. Rolling Eyes

Малко и по темата - май тук никой няма да си каже защо е против парите да следват детето. Аз питах и в темата за увеличените такси в ЧДГ, но отговор не получих. Но пък можете да прочетете коментарите към статията в дневник.бг, явно голяма част от хората са, меко казано, негативно настроени към учащите в частни заведения и техните родители...

Това отново е заради прословутата българска завист. Искате ли да ви призная, че когато на площадката се заговоря с някоя майка, не смея да кажа къде учат децата ми, за да не ме погледнат накриво?

# 39
  • Мнения: 4 877
ле-ле много си им набрала на тези съседи. То не е за смях работата, че май всички сме така.
Наистина съм ядосана, защото подобни мърди живеят на гърба на останалите, че дори ходят и се карат и изискват, а коректните да се спасяват, нали и без това тия пари с лопата ги ринат. Rolling Eyes

Малко и по темата - май тук никой няма да си каже защо е против парите да следват детето. Аз питах и в темата за увеличените такси в ЧДГ, но отговор не получих. Но пък можете да прочетете коментарите към статията в дневник.бг, явно голяма част от хората са, меко казано, негативно настроени към учащите в частни заведения и техните родители...

Това отново е заради прословутата българска завист. Искате ли да ви призная, че когато на площадката се заговоря с някоя майка, не смея да кажа къде учат децата ми, за да не ме погледнат накриво?

и аз така (по принцип, че както бях писала, не ни остава време за площадки напоследък) - синът ми казва "ама горе в планината" (тук искам да отбележа, че синът ми или поне децата на тази възраст изобщо не са наясно какво е частна ДГ/у-ще и дали тези ЧУ са нещо по-различно, а и никой от родителите, които познавам, не акцентират на този факт) и те не знам защо решават, че съм го изпратила на заточение в седмична ДГ/у-ще. Ама по-добре. Само бусът му малко пообърква нещата, ама кой видял-видял.

# 40
  • Мнения: 22 908
За,подкрепям.Може би ще е по-лесно тези пари да се приспадат от данъците на родителите,защото не знам как всяко училище ще обоснове разхода за тях.

# 41
  • София
  • Мнения: 6 983
Твърдо ЗА! Няма какво да се чудя защо досега не е  имало такъв закон, както се казва не е ставало на въпрос... и ако мине номера на държавата- мине, родителите да си плащат двойно!
Поздравления за инициаторите, с вас сме!

# 42
  • Мнения: 2 829
Твърдо --За!!!

# 43
  • Мнения: 4 877
момичета, супер сте!   bouquet
А да добавя "Благодря" и за татковците, че имаше подкрепа и от тях!  Simple Smile

# 44
  • Мнения: 40
Гласувах - за . Подкрепям ви напълно !

# 45
  • Мнения: 1 426
Аз съм гласувалата с НЕ! Не може частните училища да цоцат от две цици и от държавата и от клиентите си. Това в никакъв случай не би ги накарало да намалят таксите или да спрат да ги увеличават, напротив ще се нароят още доста мини ЧУ със съмнително качество на образованието с цел докопване до държавната субсидия и парите на родотелите.. Тези пари наистина трябва да "следват детето", но в семейството например - да се дават под формата на ваучер на родителите след като детето е завършило една година в ЧУ, който да се приспадне от следващата такса. Така ще се избегне двойното смучене на пари и фиктивното записване на ученици.

# 46
  • Мнения: 3 271
фиктивното записване на ученици.

Какво имаш предвид с това? Хората да си запишат детето, то да не ходи, но училището да взима пари? А защо това да не може да стане и в държавното?

# 47
  • Мнения: 1 426
Ако иска ЧУ да получи пари от държава, то трябва да си ги спечели, а не на готово. Държата трябва да промени политиката си в областта на образованието и да отпуска пари за проекти и инициативи по които да кандидастват и части и общински У. В случая частните У ще се конкурат пом/у за спечелване на даден проект и "нека по-добрия да победи". Може и да има подобни проекти и съфинансирания от ЕС (не съм толкова запозната с образовалните проекти на ЕС) но не са популярни за обикновения родител.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, ако ще "го следват", то нека го следват във всяко избрано училище, независимо от собствеността на същото.

Абсолютно!

# 49
  • Мнения: 1 426
фиктивното записване на ученици.

Какво имаш предвид с това? Хората да си запишат детето, то да не ходи, но училището да взима пари? А защо това да не може да стане и в държавното?

може и го правят в училища пред закриване, заради намалял брой ученици (не става въпрос родителя да не си праща детето, макар че не са изключени и подобни частни случаи, причини много.)

# 50
  • Мнения: 3 271
3m, защо Държавните трябва да си заслужат парите, а частните ги взимат на готово? Каква е разликата?

# 51
  • Мнения: 24 467
Придобиването на средства по "проекти" е нещо коренно различно от издръжката на учебното заведение.
Тук говорим за друг принцип- за всяко дете е разчетена определена сума, която се предоставя за обучението му в избрано от него /родителите му/ училище. Този принцип лежи в основата и на делегираните бюджети- училищата получават такава субсидия, която се намира в пряка зависимост от броя на записаните в тях ученици. Ако детето Х не се запише в държавно училище, а предпочете частното то средствата, разчетени за него, не следва да остават в бюджета, тъй като те са предвидени за неговото обучение. Тези средства не следва да се предоставят и на което и да било държавно/ общинско училище, тъй като детето не се обучава там. Тази сума не се предоставя на училището като субсидия, а се предоставя на ученика за неговото обучение, това е целево заплащане на разходите по това негово обучение.
С тези средства фактически следва да се поемат част от разходите по обучението на това дете Х. Ако обучението му е в частно училище, където определената такса е по- висока от направения разчет за издръжката на един ученик парите ще покрият част от издръжката му в това учебно заведение.
Записването на детето в дадено училище е факт, различен от конкретното "посещаване" на същото. Редовни или нередовни посещения могат да стават/ и стават в държавните/общинските училища.
Тук въобще не сравняваме качеството държавно- частно училище. Това не е от значение за решаването на въпроса.

# 52
  • Мнения: 40
Ако иска ЧУ да получи пари от държава, то трябва да си ги спечели, а не на готово. Държата трябва да промени политиката си в областта на образованието и да отпуска пари за проекти и инициативи по които да кандидастват и части и общински У. В случая частните У ще се конкурат пом/у за спечелване на даден проект и "нека по-добрия да победи". Може и да има подобни проекти и съфинансирания от ЕС (не съм толкова запозната с образовалните проекти на ЕС) но не са популярни за обикновения родител.

Мисля , че тук изобщо не става дума ЧУ да получава пари от държавата , парите ги получават
учениците  , след като бъдат приспаднати от годишните им такси.

За ЧУ не би трябвало да има значение от къде идват парите. Просто мисля, че е редно таксите да се намалят със съответната сума.

Не говорим за никакви проекти а за парите предвидени в бюджета за издръжка на всяко едно дете в училищна възраст.      

# 53
  • Мнения: 3 271
Judy, благодаря ти. Аз го написах поне 10 пъти през последните 3 дни и вече нямах сили да го казвам отново.
Продължавам да не виждам разлика.

# 54
  • Мнения: 4 877
Judy, Millena,
много ми хареса поста с обяснението на Judy и го копирах в 1 пост на темата "Клуб..."
Ако имате нещо против, ще го махна.

# 55
  • Мнения: 3 271
Дани, какво против да имаме, тя го е обяснила чудесно. Но аз мислех така и за моето си обяснение  Embarassed

# 56
  • Мнения: 4 877
Дани, какво против да имаме, тя го е обяснила чудесно. Но аз мислех така и за моето си обяснение  Embarassed

така е.

# 57
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Доста време ми отне да разбера каква точно е тази инициатива. Миленче, можеш ли в първия пост да сложиш по-подробно обяснение и (или) линк(ове).
Та, докато не бях съвсем наясно за какво иде реч, принципно не бях 'за'. Не бях и 'против', де.

Не бях 'за', щото аргументът, че така ЧУ ще станат по-достъпни не ме 'пали'. Не вярвам заради това, че ЧУ получават субсидия, да намалят цените си (несимволично). Също така проблемът не е в достъпността, а в броя и в качеството на ЧУ. Също не ми харесва това да е субсидия, която да се дава директно на у-щето (било то държавно, или частно) По бих прегърнала идеята за някакъв вид ваучъри, които да се дават на родителите и с които да се покриват образователни бла-бла (може да е такса, спорт, алианс или друго) А най бих прегърнала идеята това да е индивидуална сметка на всеки ученик и парите (само за образователни нужди) да се теглят тогава, когато родителят и ученикът преценят, че има нужда. Т.е. щом детето учи в ДУ => дават се на ДУ, щом е в частно => превеждат се по сметка "Образование" на детето. Но това е в сферата на фантазиите.

За безплатните учебници вече е решено, нали? Или с 99% сигурност ще бъде решено. Там място за спор няма.

# 58
  • Мнения: 3 271
Тинки, моля те, прочети моя и на Judy пост. Това не е субсидия!! Точно това подчертах няколко пъти! Тези пари са си наши, от нашите данъци. Всеки си ги внася, те формират бюджета за образование. И сега с делегираните бюджети за училищата е директна сметка брой деца * издръжката им. Никой не субсидира частните училища. Иска ми се просто и нашите деца да виждат нашите пари. А за учебниците ми е направо обидно  ooooh! Мисля, че е близо до решено, да.

# 59
  • Мнения: 78
За учебниците е почти решено, но държавата ни пак спуска рамка - до ...... сума за ...... предмет, ако училището закупи по-скъп учебник плаща от собствения си джоб. Колкото до намаляване на таксите, след въвеждане на споменатия принцип, струва ми се, че от асоциацията на ЧУ имаше декларация за това. Даже почти съм 100 % сигурна! Това са пари, които държавата взима от нашите данъци за обучението на нашите деца и те не могат да отидат по сметка на родителите за спорт, алианс или нещо друго. Това е само за задъжителното по конституция образование и което се покрива от бюджета на РБ и се полага на всички, внасящи данъци.

# 60
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Да Миленче, това го разбрах, но просто ми трябваше време и ровене (четене).
От първия пост не ми стана ясно, някъде в темата попаднах на линк към в-к Сега, който пък съвсем ме замая  Sunglasses След поста на Judy чак ми светна. Явно трябва да ми се повтаря много и бавно.
За това и ги написах тези неща, защото сигурно има и други неориентирани, които за пръв път чуват за инициативата.

Естествено, че всички деца трябва да имат равни права! Щом са избрали такава система за финансиране на ДУ и ОУ.... Интересно ми е как е по света?

Друг е въпросът, че лично аз, както вече написах, бих предпочела парите да не отиват директно към училищата (щото сумата не може да намали драстично цената на ЧУ, просто е много малък % от общата издръжка), а да бъдат в специална сметка на ученика, която да се използва само за образование, но с възможност да се натрупва.

# 61
  • Мнения: 3 271
Тинки, по света се оказа, че е различно. Където аз знам е каквото мисля за правилно - да си вървят с ученика. Но някои мами казаха, че в Англия не е така.

Съжалявам, че явно не съм била достатъчно ясна в първите си постинги  Embarassed Мисля, че изрично веднага поясних, че не е субсидия, а част от бюджета, т.е. данъците ни.

# 62
  • Мнения: 1 426
Тинки, по света се оказа, че е различно. Където аз знам е каквото мисля за правилно - да си вървят с ученика. Но някои мами казаха, че в Англия не е така.

Съжалявам, че явно не съм била достатъчно ясна в първите си постинги  Embarassed Мисля, че изрично веднага поясних, че не е субсидия, а част от бюджета, т.е. данъците ни.

извинявай но не мога да разбера, ако може по-цветно да ми го обясните
това което разбрах от вашите постинги е че: по-принцип държавата предвижда Х лева за издръжка на един ученик в бюджета, обаче  деца са в ЧУ т.е. те не полувават тази субсидия (училилщата  са частни)  и защото съм платила ХХ лв данъци искам от тях Х да са само за мойто дете за образование.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам те, и аз мисля така, въпреки че моите деца са в държавно училище. Обаче няма да стане.

# 64
  • Мнения: 3 271
3m, в случай, че питаш сериозно бих опитала да ти обясня с удоволствие. Но ако е някакво интересно чувство за хумор, просто го игнорирам.

# 65
  • Мнения: 4 877
май аз имам най-голяма вина, ако нещо не разбирате. Изюркахме Милена да пусне анкетата, след сериозна дискусия в темата "Клуб" и след изложението на частните у-ща. Тогава стана ясно, че има голяма вероятност това да стане -  не е въпрос само да ни дадат парите, т.е. да ги преведат на нашите у-ща. На мен ми е ужасно обидно, че постоянно по някакъв начин се дискриминира моето дете, само защото е в ЧУ, не че го усеща или пък е останало без учебници. Ама постоянно се говори за тези деца с някакво пренебрежение - да се оправят, а да не говорим за постоянни подмятания и обиди. ГАДНО, нали! Слава богу, че изобщо те пък не разбират това отношение.

# 66
  • Мнения: 3 271
Дани, като че беше спряло да ми пука преди тази анкета. Ама след последния коментари даже на моето дебелокожие по отношение на тази тема и това ми решение му стана мааалко криво  Tired Най-нелепото е, че една камара от тези хора имат по-висок от моя доход, но го харчат по коли, телефони и ресторанти. Имам немалко примери около мен.
Както и да е.

# 67
подкрепям напълно инициативата парите да си вървят с детето .Не може да плащаме данъци
а друг да се възползва от това, независимо от това къде учат децата ни
Ако държавното образование е това което ние бихме искали да бъде защо ще си пращаме децата в частното? А това че ние искаме по-доброто да нашите деца трябва ли да се осъжда от останалите по този начин с използуване на парите които им се полагат независимо къде учат
 smile3513

# 68
  • Мнения: 1 216
Парите са си ЗА детето! Трябва да се пренасочат разбира се.
Добре че има умни хора като вас да ме посъбудят. Благодаря ви

# 69
  • Мнения: 4 877
Парите са си ЗА детето! Трябва да се пренасочат разбира се.
Добре че има умни хора като вас да ме посъбудят. Благодаря ви

и аз ти благодаря за разбирането и подкрепата!

# 70
  • Мнения: 3 271
Парите са си ЗА детето! Трябва да се пренасочат разбира се.
Добре че има умни хора като вас да ме посъбудят. Благодаря ви

и аз ти благодаря за разбирането и подкрепата!

И аз   bouquet Hug

# 71
  • Мнения: 967
Много ясно е, че парите трябва да следват детето, когато то учи в лицензирано уч. заведение. Все пак тези деца учат по българската програма и правят български матури. Деца учейки в частно училище "разтоварват" по този начин държавните. Държавата би трябвало да субсидира "задължителното" образование. Това не се отнася обаче за някой училища. Френският лицей и американският колеж мисля, че не получаваха субсидии в Австрия, защото децата се обучават по друга програма - не по държавните планове. Монтесори - да, ако отговаря на определени изисквания, за Валдорф също мисля, че получаваха.

В крайна сметка, мисля, че тази стъпка беше отдавна необходима в България. Като цяло Европейската общност си ни натиска да унифицираме системата си с тях и едва ли се очаква да е по-различна процедурата на субсидиране на ЧУ. От това, което съм чувала как е в Европа, държавата ще дава сумата за всеки ученик на училището, обучаващо детето, като разбира се ще увеличи контрола над частните учебни заведения. Това ще включва увеличен контрол над таксите (т.е. вече няма да могат да бъдат вдигани таксите произволно, без точно ценообразуване и разрешение на администрацията), тъй като в момента учебната програма е съгласувана в голяма степен.

За сега частното образование не е по силите на всички. Дали ще стане по-достъпно - само донякъде. И ако таксата се движи някъде от 300-600 лв. на месец, а субсидията 100 лв., често този факт е слаба утеха. Но да се надяваме, че с времето тази субсидия ще се увеличи. На всички е ясно, че със 100 лв. на месец един ученик/дете в ДГ не може да бъде образован/о "качествено".

Когато моята дъщеря тръгна на ДГ преди 10 г., таксата ми се видя баснословна. И понеже професията ми е Контролер, седнах и направих елементарно ценообразуване. Оказа се, че тази ДГ не прави печалба, а просто смогва да нахрани децата, да плати заплати на учителките, наема на помещенията, отоплението и да закупи материали/играчки. Никога повече не съм роптала срещу тази такса и съм убедена, че в момента абсолютния минимум на месец на дете си е 300 лв. (и то при по-скромни условия).

Разбира се, гласувах с "да" в анкетата.

# 72
  • Мнения: 4 877
Много ясно е, че парите трябва да следват детето, когато то учи в лицензирано уч. заведение. Все пак тези деца учат по българската програма и правят български матури. Деца учейки в частно училище "разтоварват" по този начин държавните. Държавата би трябвало да субсидира "задължителното" образование. Това не се отнася обаче за някой училища. Френският лицей и американският колеж мисля, че не получаваха субсидии в Австрия, защото децата се обучават по друга програма - не по държавните планове. Монтесори - да, ако отговаря на определени изисквания, за Валдорф също мисля, че получаваха.

В крайна сметка, мисля, че тази стъпка беше отдавна необходима в България. Като цяло Европейската общност си ни натиска да унифицираме системата си с тях и едва ли се очаква да е по-различна процедурата на субсидиране на ЧУ. От това, което съм чувала как е в Европа, държавата ще дава сумата за всеки ученик на училището, обучаващо детето, като разбира се ще увеличи контрола над частните учебни заведения. Това ще включва увеличен контрол над таксите (т.е. вече няма да могат да бъдат вдигани таксите произволно, без точно ценообразуване и разрешение на администрацията), тъй като в момента учебната програма е съгласувана в голяма степен.

За сега частното образование не е по силите на всички. Дали ще стане по-достъпно - само донякъде. И ако таксата се движи някъде от 300-600 лв. на месец, а субсидията 100 лв., често този факт е слаба утеха. Но да се надяваме, че с времето тази субсидия ще се увеличи. На всички е ясно, че със 100 лв. на месец един ученик/дете в ДГ не може да бъде образован/о "качествено".

Когато моята дъщеря тръгна на ДГ преди 10 г., таксата ми се видя баснословна. И понеже професията ми е Контролер, седнах и направих елементарно ценообразуване. Оказа се, че тази ДГ не прави печалба, а просто смогва да нахрани децата, да плати заплати на учителките, наема на помещенията, отоплението и да закупи материали/играчки. Никога повече не съм роптала срещу тази такса и съм убедена, че в момента абсолютния минимум на месец на дете си е 300 лв. (и то при по-скромни условия).

Разбира се, гласувах с "да" в анкетата.


radmila, страхотен пост. Аз също грубо съм изчислявала - дори с по-голяма сума, но добавях гориво за транспорт и някои допълнителни занимания (в някои ЧДГ/ЧУ се включват). Тези хора май работят само за децата ни. Ако някой изчисли тези неща, които детето получава там към семейния си бюджет, сумата скача много повече от таксата, която са калкулирали за частното учебно заведение, а да не забравяме и времето, т.е. трябва този родител да не работи.
Ами изчислете сами 4 хранения (често с няколко менюта), сок Pfanner, корнфлекс, плодови закуски; транспорт; посещение на театри, детска опера,зоопарк...; спортове (някъде сумата е отделно); доста часове английски; ...

Тъй като мнението на radmila е страшно интерсно, позволявам си да го прехвърля и в другата тема "Клуб".

radmila, ако имаш нещо против, ще го изтрия. Благодаря!

# 73
  • Мнения: 3 271
radmila, благодаря ти за чудесния пост! И аз съм смятала преди 6 год. и пак миналото лято. Така че ми е ясно, че 300-350 лв е мин. за прилично ниво на отглеждане и обучение.
Благодаря ти, че се включи!

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Когато моята дъщеря тръгна на ДГ преди 10 г., таксата ми се видя баснословна. И понеже професията ми е Контролер, седнах и направих елементарно ценообразуване. Оказа се, че тази ДГ не прави печалба, а просто смогва да нахрани децата, да плати заплати на учителките, наема на помещенията, отоплението и да закупи материали/играчки. Никога повече не съм роптала срещу тази такса и съм убедена, че в момента абсолютния минимум на месец на дете си е 300 лв. (и то при по-скромни условия).
Ето това трябва да се набие в главите на много хора, особено на някои "журналисти", според които частните учебни заведения печелят милиони...

# 75
  • Мнения: 3 271
Маймунка хапва шунка, абсолютно! А и маса хора около мен мисли така. Аз просто им казвам да седнат и да посмятат. Аз го правих доста скоро пак, покрай кооперативите. Просто всичко си поскъпна много Sad

# 76
  • Мнения: 4 877
само часовете по английски да се сложат, пак сме "на сметка".

# 77
  • Мнения: 2 614
Детето ми е в държавна ясла, все още. Признавам, че се замислям за ЧДГ, повече за Кооперативите, които обсъждаха момичетата от сайта "Естествено" и някои от вече създадените ЧДГ.
НО да, съгласна съм, че вече предвидени за образованието на едно дете пари, е редно да го следват, каквато и форма на обучение да са избрали за него родителите му!  Peace

# 78
  • Мнения: 1 209
за- абсолютно.

# 79
  • Мнения: 636
Не смятам, че може да има някакви аргументи "против". Поне не логично издържани...

# 80
  • Мнения: 4 204
Категорично против!!!! Видяхме вече как парите следват пациента, какво недофинансиране пада, какви ужасни негативи следват! Всичко това е за замазване на очите ни! За да абдикира държавата от образованието, както го направи от здравеопазването!

# 81
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Правилно ra2!

Разликата е, че тук иде реч за това след като вече въпросният начин на финансиране е приет за общинските училища, че => това да важи и за децата, учещи в частни училища.

Т.е. темата е за друго.
А това правилна ли е системата, или не, е обект на съвсем други разговори. и да, принципно и аз те подкрепям. Не ми се мисли за училищата по селата. Гадно ми е, много ми е гадно. Хем проблемът е, че децата по селата са необразовани, хем се прави всичко възможно да си останат такива.

# 82
  • Мнения: 624
Отговорих с "Не знам". Доста често човек си мисли, че едно нещо е правилно, ако се случи по този начин, но след това страда от последствията. Случаят с този въпрос ми изглежда точно така. Има доста въпросителни.  Rolling Eyes

# 83
  • Мнения: 3 271
Има доста въпросителни.  Rolling Eyes

Точно това е целта на темата - да обсъдим потенциалните проблеми и затова ти благодаря за поста ти.
Хайде да ги обсъдим!
Кажи кои неща те притесняват.

# 84
  • Мнения: 4 877
Като се замисли човек, май има някакви рискове за източване

- например, бум на частни училища във Факултета, Филиповци, Столипиново. Това наистина е интересно като идея да се предложи на тези дечица по-различно отношение и по-друг тип образование, но реално има опасност и от записване на фиктивни бройки, за да се насочат средства към тези пара-частни "училища". Предполагам, при добре премислена законова поправка, това да се избегне. Дори и ако трябва да се дава първоначално на у-ща с повече от 1-2-5 години съществуване, макар че и това противоречи на конституционното права на децата.

Другата опасност е от страна на ЧУ - да вземата парите и пак да вдигнат таксите. Никой не може да ги ограничи. ОК БАЧУ са казали, че си коригират таксите, но не всички са техни членове.

ето един по-различен подход - цитат от м_е_р_и (Клуб на родителите, ориентиращи се към частно образование за децата си http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280201.340)
ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ
“Системата е много интересна и наистина се пести от нея, ако и двамата родители са на пълно работно време и плащат, за гледането на децата им. Лично аз не съм го ползвала, споменах по-горе защо, но споделям това което знам като теория.
Като работник, заявяваш на работодателя в края на годината колко пари като ваучери искаш за следващата година. Сега се разрових, максимума, който можеш да заявиш е 2,916 паунда за годината. Като и двамата родителя могат да заявят тази сума, тоест общо двамата ще имат 5832. Ако имаш едно дете е супер, но ако са две или три мисля, че сумата си остава същата   Даваш инфо на работодателя, кое е детското заведение или детегледачка, която ползваш и те месечно им правят превод от тази сума от твое име, разликата, ако има такава, ти си я доплащаш лично. Сумата, която превеждат за гледане на детето, се вади от общия ти доход и чак след това той се облага с данък. Тук средно данъкът е около 30%, тоест ако заявиш 2,916 спестяваш от данък 962 за 1 година, а ако си с високи доходи и плащаш над 40% данък пестиш още повече, 1,195 за година. Ако и двамата родители са заявили тези пари, спестените суми се удвояват
Интересното е, че при работодателя на съпруга имаше и минимум, който трябваше да се заяви, а сега като се разрових в нета, не видях такъв   
Открих, че с тези ваучери можело да се плаща и на частни училища и нанита!!! Само има едно условие, да са регистрирани към една правителствена организация, която отговаря за обучението и грижите за децата, Емем я знае,  Ofsted – Better education and care
Сега открих, че дори има организация занимаваща се с тези ваучери и ако работодателят ти не ги предлага, можеш да се свържеш с тях. Те щели да говорят с него и да го убедят, че той нищо не губи от цялата работа, а само печелел, като е цитирано, че за година от един служител заявил максималната сума 2,916, работодателят печелел 373.”

# 85
  • Мнения: 3 271
Дани, много хубав и интересен постинг. Ще поразсъждавам по него по-късно като имам време.

# 86
  • Мнения: 624
Хайде да ги обсъдим!
Кажи кои неща те притесняват.
Най-много ме притеснява това, че става въпрос за България. Няма смисъл да обяснявам колко е изобретателен българинът когато става въпрос за пари  Rolling Eyes.
От цялата история може да се получи нещо като снижаване на "летвата", за да се приемат повече деца и от там по-лошo качество на услугата. А държавните училища все повече ще опустяват и ще бъдат затваряни. Може да има и доста други отрицателни черти, които не могат да се предвидят въобще.
Може би е по-добре на родителите да се разрешава да ползват някакви данъчни облекчения и така ще се избегнат разни злоупотреби с тези средства от страна на ръководството на частните училища.
Не съм много в час с темата, но това са ми разсъжденията.

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 16:41 от Passiflora

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ви кажа честно, сега в държавните училища официално е безплатно, но реално всяка година се събират пари за училището. Уж да доброволни, но все се оказва, че е я за нова дъска, я за боядисване на чинове, я за нещо друго. И като тегли човек чертата се оказва, че пак си плаща, нищо че е държавно.

# 88
  • Мнения: 771
Гласувах твърдо с ДА! Само искам да попитам, моето дете, което е в частна детска градина ПО-МАЛКО ЛИ Е СИН НА ТАЗИ ДЪРЖАВА!? За годините, в които ми е там, всичко си плащам около него.Държавата и лев не му е дала!Защо?! Да, ние имаме финансови възможности, но си плащаме данъците на тази държава за това, нали?! Защо тя да не поеме поне част за децата ни?!? Нима са дадени пари за ремонт, за храна или нещо друго?!Не, щом имаме възможност само трябва да даваме, без да получаваме! А и ако държавата поеме поне част от финансирането, то ще паднат и таксите, не мислите ли?! Така ще има и повече хора с възможности за частно образование.А може би някой се страхува, че когато повече хора се ориентират към частното/разбираемо защо/, май "държавното " образование ще зачезне?!

# 89
Задължително !
Ако това е принцип, на който се основава издръжката на образованието, то той трябва да важи и за частните училища.
  Ако ли не -  данъчни облекчения - та ние не използваме една/не една/ държавна услуга.

# 90
  • Мнения: 771
Да, това с данъчните облекчения е хитро. Тоест, ние освобождаваме държавата от определени разходи!

# 91
  • Мнения: 4 877
днес пообсъдихме въпроса и в другата тема "Клуб ..." http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281630.200

# 92
  • Мнения: 4 877
да напомня и за тази темичка Simple Smile

# 93
  • Мнения: 5 370
"ЗА" съм твърдо, и още как. Дали ще е тази формата или друга, чрез данъчни облекчения, но трябва да има избор.
П.С. Моля да ме ориентирате коя тема да следя, видях, че има за частните гимназии, ама Станислав е още дребен. Интересуват ме ЧДГ и  ЧОУ.
Благодаря.

# 94
  • Мнения: 4 877
Здравей,
във всяка тема има всичко за частното образование. Само анкетите са за различни неща - ЧДГ, ЧУ...
Това е новата тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=286564.280
Заповядай при нас!  Hug

# 95
  • Мнения: 111
И аз съм "ЗА". Не може държавата да пренебрегва нашите деца, само защото сме решили те да посещават ЧУ/ЧГ. Иначе спокойно можем да го приемем като акт на отмъщение. Ами проблемът за ниското ниво на образованост в ДУ/ДГ си е техен и ние не следва да плащаме за грешките им. Доколкото разбрах, Асоциацията на частните училища вече е подала жалба в Европейския съд и оттам ще принудят държавата ни да вземе решение в наша полза. Надяват се да е в рамките на година. Освен това, май парите ще се изплащат на родителите, за да няма финансови злоупотреби от ЧУ/ЧГ.

# 96
  • Мнения: 4 877
ха, каква добра новина! Къде може да прочетем повече?

# 97
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
малко късничко се включвам в темата, но да си кажа, че за мен това е напълно логично.
сега се сещам, че т.к. раждах в частна клиника, доплащах по-малко, т.к. те си взимаха парите от пътеката. друг е въпроса, дали въпросното частно заведение, ще отрази тези пари при определяне на таксите.
не се сещам за нищо отрицателно като последица.  това би направило по-силна конкуренцията, а оттам ще подобри и качеството на образование и пр. Thinking

# 98
Следя темата си интерес. Моето дете беше в частна градина, сега е в частно училище. Добре ще е ако превеждат тази сума на училището.
Живяла съм във Франция и там тази сума се превежда на частното училище и родителя доплаща разликата от таксата.
А тук съм скептична кога ще стане. Държавата ще се опитва до последно да не ги дава пари.
Напълно подкрепям идеята да се направи нещо.

# 99
  • Мнения: 1 668
Аз гласувах ЗА! Не ме интересуват евентуалните злоупотреби с разкриване на фиктивни училища по ромските махали, стига наистина всяко дете да си получи издръжката - моето включително. И не забравяйте, че всяко учебно заведение, което е одобрено от МОН се проверява многократно от куп инстанции и за всяко отсъстващо дете се попълват документи и т.н. Въпросът ми е към кой се отнасят тези проблеми - към общината като разпределител на средствата или към държавата, в лицето на министерството. Такава промяна няма да стане само с писане по форуми. Трябва да се пишат жалби, петиции и т.н. Ако е към общината - проблема ми се струва по-лесен

# 100
  • Мнения: 4 877
Благодаря за подкрепата!   bouquet

Заповядайте при нас в Клуба http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=291097.0  Hug
Весело е!  Grinning

# 101
Подкрепям инициативата. Не е логично да няма еднакви стандарти за финансиране на образованието!

# 102
# 103
  • Мнения: 554
Твърдо "ЗА"!

# 104
И аз съм за, разбира се. Еднакъв начин на финансиране.

# 105
  • Мнения: 13 512
Аз също съм "за" Дъщеря ми е в частна градина, синът ми в частно училище. Мисля, е тези пари щом им се полагат, трябва да си постъпват в избраното учебно заведение. Не са кой знае колко, но ни се полагат!

# 106
  • Мнения: 132
Много добра инициатива! Peace
Подкрепям!!

# 107
  • Мнения: 4 877
Някаква идея дали скоро ще има новини по тази тема?


блпг по темата
http://www.martindimitrov.com/?p=253

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 02:18 от май :)

# 108
Абсолютно задължително е парите да следват ученика! Това е начинът да се развие конкуренцията и да се създава качествен образователен продукт. Така изборът на училище няма да зависи (или поне не в толкова съществена степен) от родителската възможност да плаща таксите за обучение. Синът ми учи в частна гимназия Хелиос и виждам разликата. От учителите и обстановката, до отношението към ученици и отговорността пред родителите. Там дотолкова са наясно с въпроса с финансирането, че за следващата година приемат ученици за беплатно обучение. Безплатно за тях. Като държавата не вижда важността на въпроса и не прави нищо, те са организирали работодатели, които вече са разбрали, че трябва да участват в образователния процес

# 109
  • Мнения: 66
Подкрепям с две ръце!

# 110
  • Мнения: 4 877
Обсъждана е ваучерната система за ЧДГ на срещата в Банско:

в. Труд
Ваучери от по 100 лв., с които да плащаме за частна детска градина, предлага НДСВ


http://bulgaria.actualno.com/news_173240.html
Христина Христова: НДСВ предлага ваучер за детска градина за всяко дете
НДСВ предлага всички деца на възраст от 3 до 6 години да получават всеки месец ваучер за детско заведение по стандарт, определен от държавата, съобщиха от пресцентъра на партията. Проектът се нарича "Детска градина" и има за цел да подпомогне родителите, които не успяват да запишат децата си в общинските градини.

"Смятаме идеята за справедлива. По този начин няма да има деца, чието отглеждане в детска градина да не се подпомага финансово от държавата.", е заявила депутатът от НДСВ и зам.-председател на парламентарната група Христина Христова. Тя е пояснила, че става дума за около 60 хиляди деца.


http://www.focus-news.net/?id=h2015
По отношение на политиките за младите хора предлагаме увеличаване на платеното майчинство от 9 на 12 месеца, увеличаване на детските добавки и въвеждане на ваучери за детски градини, за да няма деца, чието отглеждане в детски градини не се подпомага финансово от държавата, каза още той.
След 2009-а година НДСВ смята за целесъобразно държавата да продължи.

http://politics.actualno.com/news_173230.html
По отношение на политиките за младите хора предлагаме увеличаване на платеното майчинство от 9 на 12 месеца, увеличаване на детските добавки и въвеждане на ваучери за детски градини, за да няма деца, чието отглеждане в детски градини не се подпомага финансово от държавата, е казал Милен Велчев.

# 111
  • Мнения: 525
Гласувах. За.

# 112
  • София
  • Мнения: 19
И аз. Идеята за ваучера също звучи доста разумно.

# 113
  • Мнения: 3 161
Радвам се, че има раздвиждване по темата и в публичното пространство (без съмнение и политиците четат бг-мамма Wink). Макар че ДДГ и ОДГ пак ще са облагодетелствани, тъй като ползват безвъзмездно материалната база (тя не влиза в разчетите на издръжка за дете).

# 114
  • Мнения: 5 370
ЙЕС, ЙЕС!!!! 100 лева не са кой знае какво, нооооо, все пак е нещо.
Въпреки че синкото е приет в ДГ, ще имам предвид и тази опция.

# 115
  • Мнения: 827
Подкрепям! И дано наистина се случи нещо!

# 116
  • Мнения: 1 347
Преди известно време гласувах (за), но се чудех дали има смисъл да обяснявам защо, след като то повечето мотиви са ясни. Ама за протокола - 1) щом всички плащаме данъци, редно е това, което се осигурява с тях като задължително по закон (в случая, основното образование), да е за всички. Бих приела ако за ДГ и гимназия държавата не плаща, но от 1 до 8 клас държавата задължава всички да ходят на у-ще, следователно сигурно има много ясен разчет колко й струва това и тези пари трябва да се полагат на всяко дете. Да не говорим, че все пак ако иска да поощрява заетостта и образованието, ще трябва да подкрепи съответно и ДГ и гимназията. 2) не разбирам защо това министерство се прави, че няма частно образование - почти не съм чула някой официално да се е загрижил за развитието на сектора, освен да ги контролират (а нищо, че е частен бизнес, цялата образователна система може само да спечели от наличието му) 3) ЧДГ  и ЧУ са лидери в развитието и усъвършенстването на учителите, и техният опит и амбициите им за организиране на всякакви срещи, семинари и пр. за повишаването на квалификацията може само да бъде от полза на държавните. 
2) и 3) са мисли, засягащи не пряко парите и ваучерите, а цялостната политика по отношение на частното образование, но според  мен нещата са свързани.
Но всичко това важи, ако някой (управляващ) действително иска да повишава качеството на образование.  В което  аз далеч не съм убедена.
Иначе, ако гледам от собствената си камбанария, нашето семейство е едно от многото, за които възможността да си позволим частно образование за детето (или живот и здраве, децата) е на ръба на финансовите ни възможности и едно такова справедливо решение като "Парите следват детето" (не мисля, че трябва да се нарича помощ от държавата) би ни било особено полезно  Praynig

# 117
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Гласувах "ЗА". Това е логичният подход.
Държавата (управляващите) трябва сериозно да се заеме с подкрепа на младите хора, вместо само да се трупа бюджетен излишък, който в крайна сметка се разпределя непрозрачно и неразумно.  Naughty

# 118
  • Мнения: 450
Подкрепих и аз  Peace

Наистина всички деца са равни ,а и един ден пак те ще плащат данъци или тези ,които са били в частни детски градини и училища ще бъдат освободени от тях  Twisted Evil Laughing

# 119
  • Мнения: 283
Подкрепям с две ръце. Така трябва да стане

# 120
  • Мнения: 107
И аз подкрепям!!!
Ето вчера по новините съобщиха,че учебниците от 1 до 7 клас ще са безплатни! Дори и за тези,които учат в частни училища!

# 121
  • Мнения: 3 869
Ами нали всички си плащаме данъците - и местните, и общодържавните. Значи всички имаме право да се възползваме от съответните "услуги", които се предлагат срещу тези данъци - образование, здравеопазване, социална система. Частните ДГ и У-ща са с програми удобрени от МОН, регистрирани по съответния закон и пр., т.е. Ако едно дете учи там, следва и парите предвидени за него, да отиват там, а не някъде другаде. Иначе защо плащаме данъци?! От солидарност?! Ами то хубаво нещо е солидарността, но не е несъвместима с по-отворени модели.

# 122
  • Мнения: 295
Гласувах с "да".
Работила съм в ЧДГ и ЧУ в провинцията. Не останах с много добро впечатление и даже бях твърдо решена моите бъдещи деца да учат в държавно училище, просто там нещата изглеждаха по-добре. Колегите бяха страхотни, много всеотдайни, но смятам, че трябваше да се инвестира повече в библиотеката и материалната база. Също тогава за първи път разбрах, че на учениците в ЧУ не се полагат безплатни учебници и че изобщо ЧУ и ЧДГ нямат право на държавна субсидия и това ми се стори безкрайно нередно.
Знам, че в Япония, например, е държавна политика да се субсидират както държавните, така и частните учебни заведения.

# 123
  • Мнения: 1 144
Има ли някакво развитие по тези проблеми?

Извинявайте, скоро не съм следила темата.

# 124
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Твърдо "ЗА" и от мен!

# 125
  • Мнения: 4 877
Има раздвиждване по темата "Парите следват детето" - видях на сайта на БАЧУ
http://www.bachu.dir.bg/izminali.html

ПРЕДЛОЖЕНИЯ ДО ИНСТИТУЦИИТЕ
До Народното събрание

    * За законодателно уреждане на статута на частните училища и на принципа “Парите следват ученика”- представени са предложения до Комисията по образование и наука към 40-то Народно събрание за изменение и допълнение на Проектозакона за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка.

     До МОН и МФ

    * Прилагане на принципа „Парите следват ученика” и спрямо учениците в частните училища- представени са писмени предложения за получаване на издръжката по единния държавен стандарт от учениците в частните училища.
    * Получаване на безплатни компютри и софтуер и включване на частните училища в националната мрежа за високоскоростен интернет.
    * Предоставяне на безплатна размножителна и мултимедийна техника на частните училища.

   До СОС и СО
          От БАЧУ са представени искания за:   

    * Определяне на свободни общински терени и учредяване на безвъзмездно право на строеж на училищни сгради със собствени инвестиции на частните училища.
    * Оптимизиране и по-ефективно използване на училищната мрежа в столицата.
    * Въвеждане от СО на публичен регистър на свободната общинска база и отдаването й под наем на частни училища.

# 126
  • Мнения: 4 877
подобна инициатива
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=399294.0
"Ваучер за деца, ходещи на частна градина"

# 127
  • Мнения: 562
Гласувах с "Да"!  Peace

# 128
  • Мнения: 7 263
подобна инициатива
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=399294.0
"Ваучер за деца, ходещи на частна градина"


подкрепих и тази инициатива, дано само не остане и тя само във вид на анкета в Web пространството Peace

# 129
  • Мнения: 711
и аз гласувах "ЗА"  Peace

# 130
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Добре де, като гласуваме ЗА и после какво правим? Само с едното гласуване, ще продължаваме да плащаме таксите в ЧУ и ЧДГ и да си плащаме данъците или??

# 131
  • Мнения: 458
и аз гласувах "ЗА"

# 132
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Разбира се, че сам ЗА.

# 133
  • Мнения: 15
Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци, просто е логично да не си ги декларираш.
ето с такова мислене се поддържа сива икономика ... по темата - с две ръце съм "за" държавата да подсигурява равни условия за образование, независимо от доходите на родителите

# 134
  • Мнения: 2 134
И да допълня - относно детските надбавки всяко дете трябва да ги получава,а тези които не желаят - да бъдат дарение.
Твърдо ЗА!

# 135
  • Мнения: 153
Заглавието на темата е много подвеждащо. Иначе след като прочетох 9-те страници(и от първата ми стана ясно) и аз съм ЗА И също, че детските, за това са детски, за да се получават от всяко дете. Направете подписка и за това.

# 136
  • Мнения: 131
Напълно подкрепям парите да следват детето. Ето защо:

След като образованието до 16 години е задължително и безплатно, то следва от него да се ползват всички лица до 16 години. Издръжката на един ученик е планирана и заложена в бюджета. Това, че част от учениците са в частни училища и градини,
 не намалява размера на бюджета. Но от него се ползват САМО децата в държавни и общински учебни заведения. Тоест, отнето е право по закон на децата в частни училища.

# 137
  • Мнения: 283
И...???
И какво правим ...
Пишем си и нищо.
Аз писах до министъра (предишния) - няма отговор, обаждах се по телефона - мисля, че по-горе в темата разказах реакцията им - общо взето - нищо. Писах на Бареков, докато министъра му беше на гости - и Бареков ми прескочи въпроса ... и зададе от тези, неболезнените въпроси за образованието.
Изобщо, в тази държава само се говори, че образованието е важно и нищо.

# 138
  • Мнения: 131
Да, така е. Когато  дължиш пари, всички врати са отворени да си внесеш данъците, напомнят ти и т.н. Но когато имаш право да получиш пари от държавата, то тя не ти съдейства, напротив - създава пречки и измисля причини.
В такъв случай си задаваме въпросът: След като издръжката е на едно дете/ученик и всички училища и градини са подали справките за брой деца и ученици, какво става с парите на децата от частните градини и училища? В кое направление поемат? С какво право? По чие разпореждане?
/Защото би следвало да остават.../ newsm78

Общи условия

Активация на акаунт