"Парите следват детето"

  • 16 141
  • 138
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 34
Милена, да напълним едно училище с "роми", само защото там нещата за тях ще са по-изгодни - няма да им пишат отсъствия, безплатна закуска и т.н., и това училище ще се напълни, нали се сещаш - с много, много от тях. Там ще има разбира се, много бройки и голяма субсидия. Трябва ли едно училище да получава от парите на данъкоплатците повече пари, само защото бройката е голяма. Категорично не - трябва и нивото на учителите да е високо, те да са квалифицирани, базата да е поддържана, учениците им да печелят повече награди по олимпиади и т.н.  Не съм съгласна, че ВИНАГИ е важна бройката.

# 16
  • Мнения: 3 506
Разбира се, че ЗА. Така е справедливо. След като има издръжка, тя трябва да се изплаща на дете, независимо от избраната форма на обучение.

Всъщност къде отиват тези пари сега, при положение, че и бюджетът на държавните заведения се формира от броя деца Х издръжка на едно дете? Остават в бюджетния излишък ли Thinking

# 17
  • Мнения: 822
Абсолютно  За  Peace

Трябва да има конкуренция и нивото в държавните училища - и като база и като образование да се подобрява.
Ако имах възможност бих записала децата си в частна градина или училище поне на този етап.

# 18
  • Мнения: 209
Момичета четете внимателно въпроса на анкетата - все пак не питаме "ЗА" или "ПРОТИВ" частното образование  Crossing Arms Не виждам на кого му пречи всеки ученик да получава това, което е определено за него от държавния бюджет, независимо в какво у-ще учи!!!

# 19
  • Мнения: 3 271
klio 2005, това, което казваш по принцип Е вярно. НО, по новия закон ВСИЧКИ държавни училища минават на собствен бюджет, т.е. той се формира от броя деца и издръжката, която държавата отпуска за тях. Това е ФАКТ.
Можем да водим полемика по поставените от теб въпроси (специално това да се спират парите при неизвинени отсъствия и т.н.), но го правим в много други теми. Тук исках да събера мнение за този конкретен закон.

Конкретно на тезата ти, защо на някой да е изгодно да ходи в дадено училище  newsm78 Парите се отпускат на училището за всяко дете, което учи там. Т.е. (и това е основната ми теза!) не бива за държавата да има значение къде учи детето ти, това го решаваш ти по разни други критерии. Тя просто разпределя парите, където е детето. Тези пари НЕ СЕ дават на родителите и т.н.
Въпросът е, че по моята логика тази издръжка се полага на всяко дете на български данъкоплатец.
Ако някой мисли, че не е така, нека ми каже защо. Точно това питам в тази тема.

Разбира се за пореден път казвам, че парите отиват САМО в официални, удобрени, лицензирани форми на обучение, отговарящи на държавните стандарти  Peace

# 20
Твърдо за! Аз си плащам най-редовно данъците и това, което се полага на другите деца се полага и на моите две. Лишиха ме от детски, защото сме били с ..... доходи, не ми дават и издръжката за обучението на детето ми, а ми събират данъците! В Германия не само че ти дават издръжката за обучението, ами за другата сума срещу фактура ти го приспадат от годишния облагаем доход. Като разправям на познати германци за финансирането при нас те не ми вярват!

# 21
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз гласувах "За"

# 22
  • Мнения: 3 271
Много моля, който е "против" или "въздържал се" да се обосновава. Не сме някакъв другарски съд, наистина се интересувам каква логика против би могло да има? Съвсем допускам, че е възможно да пропускам някакви съображения  Peace

# 23
  • Мнения: 1 144
Абсолютно подкрепям идеята! Със съпруга ми плащаме огромни данъци и осигуровки (здравни и социални), които се наливат в бюджета, а реално се налага отново да си бъркаме в джоба за образованието на децата си (както и за здравеопазване, естествено). Ако има възможност тази идея да бъде осъществена, това ще стимулира и много учебни заведения (и държавни, и частни) да повишат нивото си в по-конкурентна среда. Може и някаква сума да се отпуска за стипендия за надарени ученици, чиито родители нямат възможност да плащат високите такси. Така не само ще се осигури шанс за по-бедни, но талантливи дечица, но и надали някои от родителите с възможности ще има против детето му да общува с надарени деца. (Ох, това прозвуча ужасно снобско, но идеята ми е съвсем добронамерена).

# 24
  • София
  • Мнения: 2 249
Разбира се, че ДА!

Какво ли наистина става с тези пари сега.

# 25
  • Мнения: 4 877
Миленка, рече и отсече.  Simple Smile
Наистина ще ни е полезно да знаем защо има отрицателни мнения. Може би нещо изпускаме?!

# 26
  • Мнения: 78
И аз съм за!

# 27
  • Мнения: 2 567
Аз съм абсолютно ЗА. Още, когато моята щерка беше предучилищна в частна детска градина, се говореше за това нещо. Тогава много ми се искаше това да се случи, но вече 5 години изминаха и аз още си чакам  Simple Smile Съпругът ми е винаги осигуряван на пълната си заплата и данъците му са били винаги много големи. Имаше време, когато бяха по-големи и от таксата в частното училище, където учеше малката. Щом той може да бъде честен към държавата, е редно и тя да е честна към него. Детето ни има същите права като всички други и това, че сме избрали частно училище не би следвало да го поставя в неравностойно положение.
Ние не сме някакви свръх богаташи, че да захвърлим с лека ръка това, което държавата трябва да дава на детето ни, заради данъците, които и плащаме. Но дори и да бяхме, пак щях да съм ЗА, защото смятам, че така е правилно.
Ето една статия по въпроса от 2004 година. Може на някого да му е интересна  Simple Smile
http://www.duma.bg/2004/1004/131004/obshtestvo/ob-3.html


Ето и две по нови
http://www.bm-businessmagazine.bg/bg/articles/%D0%92-%D0%BE%D1%8 … 82/319/index.html
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=407147&p=1

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 19:22 от Летисия

# 28
  • Мнения: 3 718
Разбира се, че гласувам ЗА. Но Емем е много права, трябва да се изисква добро качество на услугата. Трябва да има контрол.
Millena, идеята за петиция не е лоша. И на мен ми е любопитно какви са доводите "против"

# 29
  • Мнения: 15 216
Твърдо "ЗА".
Мисля, че е справедливо и частните училища да получават от средствата предвидени за образование.

Общи условия

Активация на акаунт