"Парите следват детето"

  • 16 166
  • 138
  •   1
Отговори
# 60
  • В офиса
  • Мнения: 4 028
Да Миленче, това го разбрах, но просто ми трябваше време и ровене (четене).
От първия пост не ми стана ясно, някъде в темата попаднах на линк към в-к Сега, който пък съвсем ме замая  Sunglasses След поста на Judy чак ми светна. Явно трябва да ми се повтаря много и бавно.
За това и ги написах тези неща, защото сигурно има и други неориентирани, които за пръв път чуват за инициативата.

Естествено, че всички деца трябва да имат равни права! Щом са избрали такава система за финансиране на ДУ и ОУ.... Интересно ми е как е по света?

Друг е въпросът, че лично аз, както вече написах, бих предпочела парите да не отиват директно към училищата (щото сумата не може да намали драстично цената на ЧУ, просто е много малък % от общата издръжка), а да бъдат в специална сметка на ученика, която да се използва само за образование, но с възможност да се натрупва.

# 61
  • Мнения: 3 271
Тинки, по света се оказа, че е различно. Където аз знам е каквото мисля за правилно - да си вървят с ученика. Но някои мами казаха, че в Англия не е така.

Съжалявам, че явно не съм била достатъчно ясна в първите си постинги  Embarassed Мисля, че изрично веднага поясних, че не е субсидия, а част от бюджета, т.е. данъците ни.

# 62
  • Мнения: 1 426
Тинки, по света се оказа, че е различно. Където аз знам е каквото мисля за правилно - да си вървят с ученика. Но някои мами казаха, че в Англия не е така.

Съжалявам, че явно не съм била достатъчно ясна в първите си постинги  Embarassed Мисля, че изрично веднага поясних, че не е субсидия, а част от бюджета, т.е. данъците ни.

извинявай но не мога да разбера, ако може по-цветно да ми го обясните
това което разбрах от вашите постинги е че: по-принцип държавата предвижда Х лева за издръжка на един ученик в бюджета, обаче  деца са в ЧУ т.е. те не полувават тази субсидия (училилщата  са частни)  и защото съм платила ХХ лв данъци искам от тях Х да са само за мойто дете за образование.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам те, и аз мисля така, въпреки че моите деца са в държавно училище. Обаче няма да стане.

# 64
  • Мнения: 3 271
3m, в случай, че питаш сериозно бих опитала да ти обясня с удоволствие. Но ако е някакво интересно чувство за хумор, просто го игнорирам.

# 65
  • Мнения: 4 877
май аз имам най-голяма вина, ако нещо не разбирате. Изюркахме Милена да пусне анкетата, след сериозна дискусия в темата "Клуб" и след изложението на частните у-ща. Тогава стана ясно, че има голяма вероятност това да стане -  не е въпрос само да ни дадат парите, т.е. да ги преведат на нашите у-ща. На мен ми е ужасно обидно, че постоянно по някакъв начин се дискриминира моето дете, само защото е в ЧУ, не че го усеща или пък е останало без учебници. Ама постоянно се говори за тези деца с някакво пренебрежение - да се оправят, а да не говорим за постоянни подмятания и обиди. ГАДНО, нали! Слава богу, че изобщо те пък не разбират това отношение.

# 66
  • Мнения: 3 271
Дани, като че беше спряло да ми пука преди тази анкета. Ама след последния коментари даже на моето дебелокожие по отношение на тази тема и това ми решение му стана мааалко криво  Tired Най-нелепото е, че една камара от тези хора имат по-висок от моя доход, но го харчат по коли, телефони и ресторанти. Имам немалко примери около мен.
Както и да е.

# 67
подкрепям напълно инициативата парите да си вървят с детето .Не може да плащаме данъци
а друг да се възползва от това, независимо от това къде учат децата ни
Ако държавното образование е това което ние бихме искали да бъде защо ще си пращаме децата в частното? А това че ние искаме по-доброто да нашите деца трябва ли да се осъжда от останалите по този начин с използуване на парите които им се полагат независимо къде учат
 smile3513

# 68
  • Мнения: 1 216
Парите са си ЗА детето! Трябва да се пренасочат разбира се.
Добре че има умни хора като вас да ме посъбудят. Благодаря ви

# 69
  • Мнения: 4 877
Парите са си ЗА детето! Трябва да се пренасочат разбира се.
Добре че има умни хора като вас да ме посъбудят. Благодаря ви

и аз ти благодаря за разбирането и подкрепата!

# 70
  • Мнения: 3 271
Парите са си ЗА детето! Трябва да се пренасочат разбира се.
Добре че има умни хора като вас да ме посъбудят. Благодаря ви

и аз ти благодаря за разбирането и подкрепата!

И аз   bouquet Hug

# 71
  • Мнения: 967
Много ясно е, че парите трябва да следват детето, когато то учи в лицензирано уч. заведение. Все пак тези деца учат по българската програма и правят български матури. Деца учейки в частно училище "разтоварват" по този начин държавните. Държавата би трябвало да субсидира "задължителното" образование. Това не се отнася обаче за някой училища. Френският лицей и американският колеж мисля, че не получаваха субсидии в Австрия, защото децата се обучават по друга програма - не по държавните планове. Монтесори - да, ако отговаря на определени изисквания, за Валдорф също мисля, че получаваха.

В крайна сметка, мисля, че тази стъпка беше отдавна необходима в България. Като цяло Европейската общност си ни натиска да унифицираме системата си с тях и едва ли се очаква да е по-различна процедурата на субсидиране на ЧУ. От това, което съм чувала как е в Европа, държавата ще дава сумата за всеки ученик на училището, обучаващо детето, като разбира се ще увеличи контрола над частните учебни заведения. Това ще включва увеличен контрол над таксите (т.е. вече няма да могат да бъдат вдигани таксите произволно, без точно ценообразуване и разрешение на администрацията), тъй като в момента учебната програма е съгласувана в голяма степен.

За сега частното образование не е по силите на всички. Дали ще стане по-достъпно - само донякъде. И ако таксата се движи някъде от 300-600 лв. на месец, а субсидията 100 лв., често този факт е слаба утеха. Но да се надяваме, че с времето тази субсидия ще се увеличи. На всички е ясно, че със 100 лв. на месец един ученик/дете в ДГ не може да бъде образован/о "качествено".

Когато моята дъщеря тръгна на ДГ преди 10 г., таксата ми се видя баснословна. И понеже професията ми е Контролер, седнах и направих елементарно ценообразуване. Оказа се, че тази ДГ не прави печалба, а просто смогва да нахрани децата, да плати заплати на учителките, наема на помещенията, отоплението и да закупи материали/играчки. Никога повече не съм роптала срещу тази такса и съм убедена, че в момента абсолютния минимум на месец на дете си е 300 лв. (и то при по-скромни условия).

Разбира се, гласувах с "да" в анкетата.

# 72
  • Мнения: 4 877
Много ясно е, че парите трябва да следват детето, когато то учи в лицензирано уч. заведение. Все пак тези деца учат по българската програма и правят български матури. Деца учейки в частно училище "разтоварват" по този начин държавните. Държавата би трябвало да субсидира "задължителното" образование. Това не се отнася обаче за някой училища. Френският лицей и американският колеж мисля, че не получаваха субсидии в Австрия, защото децата се обучават по друга програма - не по държавните планове. Монтесори - да, ако отговаря на определени изисквания, за Валдорф също мисля, че получаваха.

В крайна сметка, мисля, че тази стъпка беше отдавна необходима в България. Като цяло Европейската общност си ни натиска да унифицираме системата си с тях и едва ли се очаква да е по-различна процедурата на субсидиране на ЧУ. От това, което съм чувала как е в Европа, държавата ще дава сумата за всеки ученик на училището, обучаващо детето, като разбира се ще увеличи контрола над частните учебни заведения. Това ще включва увеличен контрол над таксите (т.е. вече няма да могат да бъдат вдигани таксите произволно, без точно ценообразуване и разрешение на администрацията), тъй като в момента учебната програма е съгласувана в голяма степен.

За сега частното образование не е по силите на всички. Дали ще стане по-достъпно - само донякъде. И ако таксата се движи някъде от 300-600 лв. на месец, а субсидията 100 лв., често този факт е слаба утеха. Но да се надяваме, че с времето тази субсидия ще се увеличи. На всички е ясно, че със 100 лв. на месец един ученик/дете в ДГ не може да бъде образован/о "качествено".

Когато моята дъщеря тръгна на ДГ преди 10 г., таксата ми се видя баснословна. И понеже професията ми е Контролер, седнах и направих елементарно ценообразуване. Оказа се, че тази ДГ не прави печалба, а просто смогва да нахрани децата, да плати заплати на учителките, наема на помещенията, отоплението и да закупи материали/играчки. Никога повече не съм роптала срещу тази такса и съм убедена, че в момента абсолютния минимум на месец на дете си е 300 лв. (и то при по-скромни условия).

Разбира се, гласувах с "да" в анкетата.


radmila, страхотен пост. Аз също грубо съм изчислявала - дори с по-голяма сума, но добавях гориво за транспорт и някои допълнителни занимания (в някои ЧДГ/ЧУ се включват). Тези хора май работят само за децата ни. Ако някой изчисли тези неща, които детето получава там към семейния си бюджет, сумата скача много повече от таксата, която са калкулирали за частното учебно заведение, а да не забравяме и времето, т.е. трябва този родител да не работи.
Ами изчислете сами 4 хранения (често с няколко менюта), сок Pfanner, корнфлекс, плодови закуски; транспорт; посещение на театри, детска опера,зоопарк...; спортове (някъде сумата е отделно); доста часове английски; ...

Тъй като мнението на radmila е страшно интерсно, позволявам си да го прехвърля и в другата тема "Клуб".

radmila, ако имаш нещо против, ще го изтрия. Благодаря!

# 73
  • Мнения: 3 271
radmila, благодаря ти за чудесния пост! И аз съм смятала преди 6 год. и пак миналото лято. Така че ми е ясно, че 300-350 лв е мин. за прилично ниво на отглеждане и обучение.
Благодаря ти, че се включи!

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 730
Когато моята дъщеря тръгна на ДГ преди 10 г., таксата ми се видя баснословна. И понеже професията ми е Контролер, седнах и направих елементарно ценообразуване. Оказа се, че тази ДГ не прави печалба, а просто смогва да нахрани децата, да плати заплати на учителките, наема на помещенията, отоплението и да закупи материали/играчки. Никога повече не съм роптала срещу тази такса и съм убедена, че в момента абсолютния минимум на месец на дете си е 300 лв. (и то при по-скромни условия).
Ето това трябва да се набие в главите на много хора, особено на някои "журналисти", според които частните учебни заведения печелят милиони...

Общи условия

Активация на акаунт