"Парите следват детето"

  • 16 139
  • 138
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 426
Аз съм гласувалата с НЕ! Не може частните училища да цоцат от две цици и от държавата и от клиентите си. Това в никакъв случай не би ги накарало да намалят таксите или да спрат да ги увеличават, напротив ще се нароят още доста мини ЧУ със съмнително качество на образованието с цел докопване до държавната субсидия и парите на родотелите.. Тези пари наистина трябва да "следват детето", но в семейството например - да се дават под формата на ваучер на родителите след като детето е завършило една година в ЧУ, който да се приспадне от следващата такса. Така ще се избегне двойното смучене на пари и фиктивното записване на ученици.

# 46
  • Мнения: 3 271
фиктивното записване на ученици.

Какво имаш предвид с това? Хората да си запишат детето, то да не ходи, но училището да взима пари? А защо това да не може да стане и в държавното?

# 47
  • Мнения: 1 426
Ако иска ЧУ да получи пари от държава, то трябва да си ги спечели, а не на готово. Държата трябва да промени политиката си в областта на образованието и да отпуска пари за проекти и инициативи по които да кандидастват и части и общински У. В случая частните У ще се конкурат пом/у за спечелване на даден проект и "нека по-добрия да победи". Може и да има подобни проекти и съфинансирания от ЕС (не съм толкова запозната с образовалните проекти на ЕС) но не са популярни за обикновения родител.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, ако ще "го следват", то нека го следват във всяко избрано училище, независимо от собствеността на същото.

Абсолютно!

# 49
  • Мнения: 1 426
фиктивното записване на ученици.

Какво имаш предвид с това? Хората да си запишат детето, то да не ходи, но училището да взима пари? А защо това да не може да стане и в държавното?

може и го правят в училища пред закриване, заради намалял брой ученици (не става въпрос родителя да не си праща детето, макар че не са изключени и подобни частни случаи, причини много.)

# 50
  • Мнения: 3 271
3m, защо Държавните трябва да си заслужат парите, а частните ги взимат на готово? Каква е разликата?

# 51
  • Мнения: 24 467
Придобиването на средства по "проекти" е нещо коренно различно от издръжката на учебното заведение.
Тук говорим за друг принцип- за всяко дете е разчетена определена сума, която се предоставя за обучението му в избрано от него /родителите му/ училище. Този принцип лежи в основата и на делегираните бюджети- училищата получават такава субсидия, която се намира в пряка зависимост от броя на записаните в тях ученици. Ако детето Х не се запише в държавно училище, а предпочете частното то средствата, разчетени за него, не следва да остават в бюджета, тъй като те са предвидени за неговото обучение. Тези средства не следва да се предоставят и на което и да било държавно/ общинско училище, тъй като детето не се обучава там. Тази сума не се предоставя на училището като субсидия, а се предоставя на ученика за неговото обучение, това е целево заплащане на разходите по това негово обучение.
С тези средства фактически следва да се поемат част от разходите по обучението на това дете Х. Ако обучението му е в частно училище, където определената такса е по- висока от направения разчет за издръжката на един ученик парите ще покрият част от издръжката му в това учебно заведение.
Записването на детето в дадено училище е факт, различен от конкретното "посещаване" на същото. Редовни или нередовни посещения могат да стават/ и стават в държавните/общинските училища.
Тук въобще не сравняваме качеството държавно- частно училище. Това не е от значение за решаването на въпроса.

# 52
  • Мнения: 40
Ако иска ЧУ да получи пари от държава, то трябва да си ги спечели, а не на готово. Държата трябва да промени политиката си в областта на образованието и да отпуска пари за проекти и инициативи по които да кандидастват и части и общински У. В случая частните У ще се конкурат пом/у за спечелване на даден проект и "нека по-добрия да победи". Може и да има подобни проекти и съфинансирания от ЕС (не съм толкова запозната с образовалните проекти на ЕС) но не са популярни за обикновения родител.

Мисля , че тук изобщо не става дума ЧУ да получава пари от държавата , парите ги получават
учениците  , след като бъдат приспаднати от годишните им такси.

За ЧУ не би трябвало да има значение от къде идват парите. Просто мисля, че е редно таксите да се намалят със съответната сума.

Не говорим за никакви проекти а за парите предвидени в бюджета за издръжка на всяко едно дете в училищна възраст.      

# 53
  • Мнения: 3 271
Judy, благодаря ти. Аз го написах поне 10 пъти през последните 3 дни и вече нямах сили да го казвам отново.
Продължавам да не виждам разлика.

# 54
  • Мнения: 4 877
Judy, Millena,
много ми хареса поста с обяснението на Judy и го копирах в 1 пост на темата "Клуб..."
Ако имате нещо против, ще го махна.

# 55
  • Мнения: 3 271
Дани, какво против да имаме, тя го е обяснила чудесно. Но аз мислех така и за моето си обяснение  Embarassed

# 56
  • Мнения: 4 877
Дани, какво против да имаме, тя го е обяснила чудесно. Но аз мислех така и за моето си обяснение  Embarassed

така е.

# 57
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Доста време ми отне да разбера каква точно е тази инициатива. Миленче, можеш ли в първия пост да сложиш по-подробно обяснение и (или) линк(ове).
Та, докато не бях съвсем наясно за какво иде реч, принципно не бях 'за'. Не бях и 'против', де.

Не бях 'за', щото аргументът, че така ЧУ ще станат по-достъпни не ме 'пали'. Не вярвам заради това, че ЧУ получават субсидия, да намалят цените си (несимволично). Също така проблемът не е в достъпността, а в броя и в качеството на ЧУ. Също не ми харесва това да е субсидия, която да се дава директно на у-щето (било то държавно, или частно) По бих прегърнала идеята за някакъв вид ваучъри, които да се дават на родителите и с които да се покриват образователни бла-бла (може да е такса, спорт, алианс или друго) А най бих прегърнала идеята това да е индивидуална сметка на всеки ученик и парите (само за образователни нужди) да се теглят тогава, когато родителят и ученикът преценят, че има нужда. Т.е. щом детето учи в ДУ => дават се на ДУ, щом е в частно => превеждат се по сметка "Образование" на детето. Но това е в сферата на фантазиите.

За безплатните учебници вече е решено, нали? Или с 99% сигурност ще бъде решено. Там място за спор няма.

# 58
  • Мнения: 3 271
Тинки, моля те, прочети моя и на Judy пост. Това не е субсидия!! Точно това подчертах няколко пъти! Тези пари са си наши, от нашите данъци. Всеки си ги внася, те формират бюджета за образование. И сега с делегираните бюджети за училищата е директна сметка брой деца * издръжката им. Никой не субсидира частните училища. Иска ми се просто и нашите деца да виждат нашите пари. А за учебниците ми е направо обидно  ooooh! Мисля, че е близо до решено, да.

# 59
  • Мнения: 78
За учебниците е почти решено, но държавата ни пак спуска рамка - до ...... сума за ...... предмет, ако училището закупи по-скъп учебник плаща от собствения си джоб. Колкото до намаляване на таксите, след въвеждане на споменатия принцип, струва ми се, че от асоциацията на ЧУ имаше декларация за това. Даже почти съм 100 % сигурна! Това са пари, които държавата взима от нашите данъци за обучението на нашите деца и те не могат да отидат по сметка на родителите за спорт, алианс или нещо друго. Това е само за задъжителното по конституция образование и което се покрива от бюджета на РБ и се полага на всички, внасящи данъци.

Общи условия

Активация на акаунт