за бебетата от 0 до 6 месеца, съвети за бъдещи мами

  • 88 073
  • 732
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 691
Ей, каква хубава и полезна темичка!
В първите дни, седмици и дори месеци след раждането е напълно възможно да подивявате, ако някой друг иска да докосне бебето ви. Тази реакция е нормална, но все пак гледайте да я преодолеете малко по малко и в разумни граници. 
Ако можете да си изберете къде да раждате (например ако има повече от една болница в града) - добре е да отидете там, където оставят бебето в стаята на майката, а не го държат в детско отделение. Така ще имате време да се запознаете на спокойствие с бебчо преди да ви награбят роднините вкъщи. Освен това получавате и много полезен опит - гледайте как акушерките къпят бебето, как слагат памперса, как го обличат... и по възможност опитайте да го направите и вие с тяхна помощ. Защото вкъщи може и да няма кого да попитате.
Болежките след раждането . Ако имате епизиотомия, което си е доста болезнено, правете промивки с отвара от смрадлика. Помага. Има доста голяма вероятност да ви мъчат и хемороиди - много е ефективно обилното поливане със студена вода (например със слушалката на душа или с бутилка).
Отварата от смрадлика помага и при подсечено дупе - правят се седящи бани в легенче за няколко минути. От това обаче се изсушава кожата и е добре после да се намаже с кремче. !!!От тази отвара остават неизличими петна по дрехте и кърпите, внимавайте какво може да се боядиса!!!

# 46
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Сега се сетих и за термометърчето.Със съпруга ми решихме вместо да даваме пари за китайските стайни термометри да си вземем дигитален за автомобил.Страхотна работа върши.Измерва реалната температура в стаята до десетици и другият плюс е, че можеш по всяко време да разбереш температурата навън.Особено важно през зимните месеци.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 075
На мен пък нито за баня и вода, нито за стая термометър не ми е потрябвал, само грешни пари. Водата - малко по-топла от ръката ти, стаята - както ти го чувстваш дали е топло или студено. Само бебета до 3 кг. тегло следва много да се обличат, защото нямат още собствен регулатор на температурата си, малко са като рептилиите, трябва да се на припек Wink Другите - колкото вас плюс една дреха, както са ви го казали.
Забелязвам, че по магазините за детски стоки се продават безумно количество адски ненужни красиви костюмчета за деца с много части.

Трябват ви на първо време 10 ето такива:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_27&products_id=1471
не плюшени, памучни;

15 такива памучни за под гащиризончето:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_26&products_id=1416

и от там нататък според сезона - отгоре може да е пуловерче без ръкави и жилетка или само жилетка, вие си решавате. Чорапите и терлъците падат най-често, затова наистина чорапите може под гащиризона да се сложат, а терлъците отгоре.

Ако е студено, може да сложите и панталонче.

Такава блуза:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_26&products_id=1422
не ми е свършила работа, защото се вдига нагоре и тръгва да задушава бебето, според мен е напълно излишна.

Още една АБСОЛЮТНО ИЗЛИШНА ПОКУПКА е бебефонът. Повярвайте, вие просто няма да се отделяте от бебето. Тази скъпа покупка само ще се чудите защо сте я придобили.

# 48
  • Мнения: 17
От моя скромен опит мога да споделя следното:
БЕЗРЕЗЕРВНАТА ЛЮБОВ към бебето не идва веднага при някои майки, но това не ги прави лоши такива. Сега вече не мога да дишам без сина си, но първия месец се чудех дали наистина съм искала дете. Той ревеше постоянно от колики, но не просто рев ами направо крештене и в съчетание с неспането в продължение на седмици, започваш да се чудиш, как за бога си си мислил, колко е хубаво да си родител. И когато вече си кажеш не мога повече изведнъж коликите спират и малкия се превръща в най-сладкия ангел на света.Е при вас може да е съвсем различно......а дано де:)))
Всичко идва с времето и всеки се научава няма страшно само търпение.

# 49
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Много полезна тема, евала за ентусиазма да събереш толкова ценна информация на едно място, да я напишеш и споделиш с нас  Hug

# 50
  • Мнения: 319
Много ми допада темата PeaceЩе я следя с интерес.....имам доста притеснения относно това дали ще мога да се справя на първо време с гледането не бебе #Crazy
А тук откривам доста интересни неща Peace

# 51
  • Мнения: 5 940
Много полезна тема, евала за ентусиазма да събереш толкова ценна информация на едно място, да я напишеш и споделиш с нас  Hug
Когато станах майка, бях много объркана. Изведнъж всичко ми се стовари на главата неочаквано, прекрасно, но и малко плашещо. В отговор на моята тема , обаче, се появи и тема за митовете за бебетата, които са се опровергали. Това е моят опит, това, което видях и научих от сина ми досега. Може би някои от нещата не са валидни за всички бебета. Затова приканвам майките да разказват за своят опит. За да помогнем в първите стъпки на майчинството и на други жени.

# 52
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Прочетох всичко. Полезно ми е, нищо,че ми е второ дете.
Та в тази връзка, да споделя ако някой го интересува и очаква второ дете.

*Подгответе отрано първото дете какво да очаква. Моето беше голямо и му обяснявах всичко, без разните му щъркели и елфчета. Водех го с мен на всеки преглед с ехограф да види бебето, разглеждахме снимките. Постоянно му говорех, че го обичам страшно много, че вече е голям, батко и т.н. Често го виках да усети с ръка движенията на бебето в корема ми.

*Пригответе някакво подаръче /играчка/ за голямото дете при изписването. Предупредете и близките, които ще дойдат. Те обикновено носят нещо за бебето, а така и голямото дете ще е щастливо.

*Приобщете детето към грижите за бебето в зависимост от възрастта му - синът ми ми сглобяваше и носеше помпата за кърма, подаваше ми дрешките, памперсите и сапуна за бебето, плиска го в коритото при къпане, полива с канчето.

Ох, ревна, после ще продължа...

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 16:13 от mari_eta

# 53
  • Мнения: 200
Страхотна тема! Много полезна!Записвам се за да я следя. На моменти изпадам в голям страх как аджаба ще се справя с малкото човече (дай боже всичко да мине нормално де), много бих искала сама да се справя без баби и свекита, макар че се съмнявам че ще мога  newsm78, за това складирам информация още от сега  Peace

# 54
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Да продължа...

*Никога, ама никога не наказвайте, още по-малко удряйте по-голямото дете, ако е ударило бебето. Най-често това става по невнимание или защото не може да прецени силата си. Поемете дълбоко дъх, пребройте до три и се овладейте. След като успокоите бебето, обяснете на баткото защо трябва да е внимателен.

*Насърчавайте всяка проява на нежност. Така подклаждате братската обич. Скоро обръщенитео "бебето" ще премине в обръщение по име и накрая ще чуете "брат ми/сестра ми" /това последното като го чуя едва сдържам сълзите си... /.

*Отделяйте всеки ден време само за голямото дете. Докато бебето спи или будува кротко спокойно може да се занимавате с голямото дете - да поговорите как е минал денят в градината или училище, да порисувате, почетете или просто поседите гушнати.
С израстването на бебето спокойно може да вършите тези неща в стаята при него, когато е будно /тази неделя например играхме федербал  при него  Crazy/ - бебето ще ви гледа и така с един куршум - два заека - хем то ще кротува, хем вие ще се занимавате с баткото/каката.

*В зависимост от възрастта на голямото дете може да го оставяте само при бебето, особено когато то вече се заиграва с играчки. Напоследък оставям баткото да "бави" малкия и по час, а аз си върша работата на спокойствие като от време навреме ги наглеждам.

*Смятам за неудачно и лично аз не позволявам да се носи или вдига от леглото бебето от баткото. Може би да, но по-големи деца - 8 - 10 годишни. Бебето шава, извива се и има риск голямото дете да го изтърве.

Това се сещам засега.
Ако изникне нещо друго - ще споделя.

# 55
  • Мнения: 19
здравейте,

много  хубава темичка сте направили. Браво  на вас. Записвм се и аз , за да следя темата. мисля, че ще ми е отпомощ.

# 56
  • Мнения: 750
Чудесна тема за бъдещите уплашени мами Simple Smile Поздравления и аз се записвам да я следя

# 57
  • Мнения: 14 490
Забелязвам, че по магазините за детски стоки се продават безумно количество адски ненужни красиви костюмчета за деца с много части.

Трябват ви на първо време 10 ето такива:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_27&products_id=1471
не плюшени, памучни;

15 такива памучни за под гащиризончето:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_26&products_id=1416


10 и 15??? не са ли много?

# 58
  • Мнения: 911
Много са - не повече от 6-7.

# 59
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
хубава тема, имам едно малко уточнение за по1истването на оченцето Simple Smile почиства се отвън навътре, в момента едното ни оченце има малко секрет и така го почистваме по съвет на педиатър с преварена водичка

Общи условия

Активация на акаунт