за бебетата от 0 до 6 месеца, съвети за бъдещи мами

  • 88 097
  • 732
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 40
Ето съвети и от мен:
аз като мама за първи път се бях приготвила предварително още преди раждането  - това да не се купуват разни неща за бебето преди да се е родило за мен са пълни глупости - аз си бях купила от количката до памперсите и спирта за пъпчето
- секциото не е никаква болка за умиране - на втория ден вече нямаше и помен от болката а на седмият ден след махането на конците вече си си същият човек
- ако бебо има запек - вместо термометъра хапнете една Активия - чрез кърмата действа и на бебчо  Wink
- при зимно бебе - през деня дръжте температура около 22-24 градуса а през ноща - 19-20 - задължително овлажнявайте въздуха - най-лесно е с мокра кърпа или канче с вода на радиатора - иначе се появяват така неприятните за мен сополки и хъркане на нослето
- свиквайте бебо да спи на различни места - дивана, количката, креватчето, вашата спалня - така няма да имате проблем като съкровището порасне
- за кърмачките - режима на поискване за мен беше най-добрият вариант! Така и вие сте спокойни и бебчето е щастливо baby_neutral
- за коликите - ако имате познати пътуващи до Германия си поръчайте Лефакс - страшно ефективно лекарство на Байер за колики - и не е скъпо - струва около 5 евро
- ако живеете в къща бейбифонът си е необходимост!

# 61
  • Мнения: 4 308
Много са - не повече от 6-7.
А колко като брой е най-удачно да са най-малките дрешки, примерно размер 26?

# 62
  • Мнения: 206
Много са - не повече от 6-7.
А колко като брой е най-удачно да са най-малките дрешки, примерно размер 26?
На мен преди да родя ми дадоха един списък с необходимите вещи за новородено и там относно дрешките пишеше 3-5 бр. Аз въртя 3 комплекта (камизолка ,ританки, боди и чорапки) напълно са достатъчни, но е хубаво да има един два комплекта резерва в случай на повръщане или пропускане на памперса. Според мен 5 е оптималния брой при положение ,че всеки ден се пере на ръка комплектчето от дрешки (камизолка, ританки, боди и чорапки) + още два три комплекта или космонавти за зимните бебета ,които ще са само за излизане (по-луксозни ,ако може smile3503). Аз така процедирам и никога нямам излишък от дрешки или такива ,които да съм обличала един-два пъти. Според мен количества от 10-15 броя за бебешки дрешки са страшно много, единствено обосновано е това количество ,ако се събират дрешките на седмица и се изпират с пералня. В началото бебчета растат много бързо и се налага да се купуват дрешки всеки месец ,така че ако имате лимит на месечния бюджет ограничете количеството на бебешките дрешки оптимално.

# 63
  • Мнения: 911
Много са - не повече от 6-7.
А колко като брой е най-удачно да са най-малките дрешки, примерно размер 26?

Забравила съм подробности; само помня, че е добре от най-малкия размер да имаш по 2-3 неща. Винаги съм купувала по голям -  например с 3 мес напред. До 6 мес възраст растат безумно бързо, сама ще се убедиш в това.

# 64
  • Мнения: 5 940
Сетих се и за нещо друго. Купувайте играчки на децата си винаги съобразени с възрастта, винаги от доказани фирми и със съответния знак за безопасност СЕ. Играчките, които взимате, трябва да са съобразени не с интериора на къщата, да се връзват с мебелите или с представата на майката за красиво. Играчките трябва да развиват въображението, да предлагат на децата нови цветове, материи, да им помагат да откриват света.

# 65
  • София
  • Мнения: 1 076
Забелязвам, че по магазините за детски стоки се продават безумно количество адски ненужни красиви костюмчета за деца с много части.

Трябват ви на първо време 10 ето такива:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_27&products_id=1471
не плюшени, памучни;

15 такива памучни за под гащиризончето:
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=21_26&products_id=1416


10 и 15??? не са ли много?

Ами зависи да ти кажа. Аз поне поначало си ги перях в перална машина. Ако са по-малко, хм. На ден често ми отиваха по три, каквито и памперси да купувах - все пропускаха. Затова 15 лично на мен ми бяха оптимално добър вариант Wink
Не пречи да се вземат половината и, ако има проблем, да се купят още.

# 66
  • Мнения: 867
Ето съвети за бъдещи мами:

1.Най-вече за всичко се ръководи по бебето, защото всички деца са различни. Универсални правила няма.

2.Не слушай бабите, вслушвай се в майчиния си инстинкт.

3.Улеснявай си живота: зарежи готвенето доколкото можеш, поръчвайте храна. нека таткото да пазарува и да помага колкото може в чистенето. Прибери всички дрребни неща от секциите и етажерките( насъбират много прах, а трябва да се бърше често за да не развие бебто алергия)

4. Подготви си всичко което ще ти трябва за първите седмици предварително - после ще си благодарна за всеки памперс, мокра крпичка и т.н.

# 67
  • Мнения: 903
Прекрасна тема!
Валери, толкова си изчерпателна, че човек може само да допълва леко някой подробности оттук нататък!
Patishonka, в началото е добре да се сменя памперса преди хранене, за да не се лашка детето с пълно стомахче. После обаче ако видиш, че не е от повръщащите спокойно може да го сменяш и след хранене. Аз лично още през втория месец започнах да сменям, когато има нужда от смяна - когато е наакан или издут. За мазането - аз съм привърженик на лосионите и млеката за тяло, олиото ми се струва доста тежко. Пудрата изобщо не ми харесва. А най-добре отначало със зехтин. Кремчето против подсичане се го ползвахме при нужда само, не на всяка смяна. Когато видя, че има някакво зачервяване, обривче или от сорта, го мажех няколко пъти до изчезване на проблема.
Да допълня Мирама за излизането навън. Да, излизането навън е прекрасно нещо, разнообразие в живота и на бебето, и на майката. Забравете суеверията за 40 дни и т.н. Не страхувайте и от студа, освен ако не е наистина зверски. Но не забравяйте кремче за личицето според сезона - през зимата - кремче против студ и вятър, през лятото - слънцезащитно.
А! Сега се сещам и за друго - не навличайте бебетата! Има един прост и лесен начин за проверка дали на бебето му е студено - проверете ръчичките и крачетата. Ако са топли - няма нужда от допълнителни дрехи. Вредите от претоплянето (изнежване, обриви) мисля, че са повече от ползите.
Не се притеснявайте да гушкате бебето си колкото искате или колкото то има нужда. Оставете дисциплината и възпитанието за понататък. В самото начало и бебето, а по мои усещания - и майката, имат нужда да се чувстват един друг, за да са спокойни и щастливи.
И най-важното - не се притеснявайте да отстоявате вижданията си за отглеждането на детето пред всички искани и неискани помощници. Ти си майката - ти решаваш! Това е!



Все едо аз съм го писала   bouquet  bouquet  bouquet

# 68
  • Мнения: 4 546
насъбират много прах, а трябва да се бърше често за да не развие бебто алергия)

аз пък знам точно обратното. че не трябва да се бърше супер често прах, за да не развие бебето алергия към него. което не значи, че трябва да има един пръст прах де  Laughing

# 69
  • Мнения: 911
насъбират много прах, а трябва да се бърше често за да не развие бебто алергия)

аз пък знам точно обратното. че не трябва да се бърше супер често прах, за да не развие бебето алергия към него. което не значи, че трябва да има един пръст прах де  Laughing

Напротив, трябва да се бърше, защото в праха се развиват акари ( под микроскоп приличат на нещо средно между бълха и кърлеж с щипки) и могат да се вдишат; няма как да направиш средата стерилна, пък и е вредно, но не трябва да се правят опити да се изпада и в другата крайност.
Алергията е към самите акари, а не към мъхчетата и прашинките прах.

# 70
  • Мнения: 5 940
То да избиеш акарите е мисия невъзможна. Трябва да нямаш килими, плюшени играчки, възглавници, дюшеци и т.н. Добрата хигиена е препоръчителна, но вманиачаването води до изнежени деца. Гледах едно предаване, в което обясняваха, че по-добре е не да се перат плюшените играчки, а да се държат във фризера за известно време.

# 71
  • Мнения: 367
Аз чистя стаята на бебо веднъж седмично - прахта го обирам само с мокра кърпа, защото ми казаха че препаратите не са препоръчителни, заради ароматите им. Дрехите на бебето ги гладя всеки път след изпиране - перя в пералня.
Много важно е наистина пъпчето да не се мокри - така ще падне много по-бързо и няма да се инфектира. На мен това не ми го бяха казали преди изписването в болницата и още от първия ден къпех бебо във ваната Simple Smile), добре че не се е получила инфекция. Педиатърката като разбра й стана лошо.

# 72
  • Мнения: 40
И още нещичко - крем Бочко Grinning много по-добър от повечето скъпи и маркови кремчета

# 73
  • Мнения: 168
Много хубава тема!
Благодаря на всички за съветите Simple Smile
И аз да добавя нещо от моя скромен опит.

Не правете РЕМОНТ или местене в ново жилище непосредствено преди раждането.
Ако все пак планирате подобно нещо направете го поне два месеца преди да родите.
Когато бебо се роди имате нужда от спокойствие и да сте свикнали със битовата обстановка около вас, а не тепърва да изследвате къде са ми чантана, шапката, гащите. Казвам го от личен опит- когато влязох да раждам бях по средата на преместване от едно жилище в друго. Много трудно свикнах с всичко, най-вече с миризмата на новите мебели. Притенявах се и за бебка да не развие алегрия от това.

# 74
  • Мнения: 74
Въпреки скромния ми опит (синът ми е на 4,5 месеца) ще се включа и аз:
Започвам още с бременността – почивайте си колкото се може повече и спете колкото ви се спи. Осведомете се по всякакви въпроси – раждането, първите дни с бебето, кърмене и хранене с АМ, захранване и т.н. Подгответе се за всички варианти – нормално раждане и секцио, спящо бебе и постоянно ревящо бебе, лакомник или злоядо, много сучещо и не искащо да суче, никога не знаете какво ще ви поднесе реалността. Аз например през цялата бременност се подготвях психически за нормално раждане, но в последните 3 седмици се оказа, че бебето не се е завъртяло както трябва, чакахме почти до последния момент и 4 дни преди термина направихме секцио – не бях особено подготвена за това, но пък добре че така стана, защото Камен се роди 4,130 кг – голям мъж.
Подгответе си всичко предварително – креватче, количка, дрехи, ваничка, козметика и т.н, забравете суеверията, че не трябва да се купува предварително.
Купувайте практични неща; например изберете количка, съобразена с това къде живеете, а не с модата или препоръките на други. Ако сте в блок и асансьора не слиза директно до входа, а трябва да слизате по стълби, ще ви е нужна лека и маневрена количка; ако обаче имате възможност да държите количката в гаража например, тежестта на количката не е от значение. Съобразете тези неща преди да купите каквото и да е.
Заредете си хладилника поне за 2 седмици, даже може да си сготвите различни неща и да си ги замразите на порции във фризера.
Относно изписването – лично аз не исках никакви роднини и знайни и незнайни познати да ми се влачат и да ми гледат бебето. На изписването дойде само мъжа ми и кума, който ни откара с неговата кола. При изписването обикновено се чувствате много изморена, объркана, притеснена как ще започнете новия живот и многото хора  могат само да ви доизтощят и изнервят, а вие имате болезнената нужда да сте спокойна и отпочинала. Може любезно да обясните на родителските тела какви са вашите виждания за това как да протече изписването и първите ви дни в къщи. Аз лично не исках никой. Исках да си останем тримата сами и да си се гледаме, като им казах, че ако усетя нужда от помощ ще ги повикам и няма да се правя на герой.  Справихме си се сами, нямах нужда от помощ; но ако вие се страхувате, че няма да се справите и смятате че ще сте по-спокойна с майка си или сестра си или който и да е, не се притеснявайте и ги повикайте – на тях ще им е супер приятно да помагат с каквото могат.
Нещо, което вече е написано много пъти, но аз ще го повторя, защото е много важно – никога не сравнявайте вашето дете с други деца; всяко бебе е различно и се развива различно. В тази връзка искам да добавя нещо за играчките (по-горе се заговори и за тях) – не се учудвайте и не се разочаровайте ако бебето ви не хареса играчката, която сте му купили. Моя син така и не хареса активната гимнастика, която му подариха, докато доста бебета, които познавам, направо са очаровани от нея. В интерес на истината на бебетата много бързо им писва от играчките – те ги изморяват; много по-интересно им е да им пеете, да им казвате стихчета, да ги люлеете и дондуркате, да усещат допир с вас самите.
Ако сте решили да кърмите – прочетете кърмаческия подфорум – ще ви е много полезен. Трябва да знаете, че кърменето не винаги е лесно; лично на мен в началото ми беше трудно и даже странно и малко неестествено, но слава богу преодолях страховете си и кърмя успешно, въпреки не малкото проблеми, които ме сполетяха. Задължително си подгответе удобно място за кърмене. Моя син в началото ядеше по час, час и половина – цялото ми тяло се схващаше.
Ох, още много май мога да пиша, ама ще стане цял ферман.
По-нататък пак мога да се включа в темата.
А, нещо за последно – аз и до сега се питам гласно и негласно дали съм добра майка, дали правя нещата както трябва, а съпруга ми винаги ми казва „Няма по-добра майка за едно дете от неговата собствена майка. Ако друга жена гледа детето, дори всичко по учебник да прави, няма да е по-добра от родната му майка.“ Така, че това не го забравяйте; сигурна съм, че и вие ще се питате дали сте добра майка.

Общи условия

Активация на акаунт