за бебетата от 0 до 6 месеца, съвети за бъдещи мами

  • 88 077
  • 732
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 911
Хех!
Личи си, че е писано с много любов!  bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм...
Първо, веднага след изписването, когато се озовете сама у дома, а бебето (ако имате късмет) основно всъщност спи... Много вероятно е да изпитате странна празнота в себе си. (Буквално в себе си. Липсва ви бебето. Все още имате корем, но там няма нищо, само дъълбока дупка, там, където сте свикнали вече толкова месеци да усещате бебока, да ви подритва, да хълца,... да е ТАМ, там вече няма нищо). И... тъга. Тогава горе-долу е вероятно да се появят и коликите. И тогава най-добрия приятел, според мен, на младата майка е... кабелната телевизия. И без това няма да имате време да изгледате ни един филм, да прочетете цяла книга. Но бебето още е малко, то не ви се усмихва, ако го прави, се усмихва на нещо свое си, не на вас, може би се усмихва на сън? Не, не сънува вас. Най-вероятно (според мен) си спомня живота в утробата, топлината, спокойствието и сигурността там. И това го утешава, в този объркан свят, в който изведнъж е попаднало, свят, пълен със странни шумове, остра светлина и болка. Но вие... вие още нямате нищо общо с неговия духовен живот. В този момент най-добрия ми съвет е да гушнете бебето, с коремчето към вас, така че хем да му помагате със своята топлина (телесна, буквално), също и с туптенето на сърцето си, хем вие да го усещате - истинско, живо, допряно до вас. И понеже спящото бебе не може все пак да заеме цялото ви внимание, пуснете телевизора. Така че да "отцеди" "излишните" мисли от главата.

Друго нещо, за съвета на педиатъра за даване на сокчета. Може би има бебета, които изобщо нямат проблеми с трудно акане в този период. Моето, обаче, не беше от тях - при това имам щастието да имам най-спокойното бебе, което изобщо съм виждала! В този момент, според мен, малко сок от круша, примерно, е доста по-добро решение от ръчкане на термометър в ануса, правене на клизми или тъпкане с Дуфалак.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 244
А по-добре, Кати, е храненето с кърма  Wink Но да не разводнявам...

# 18
  • Мнения: 5 940
А и katiABV ме подсети за нещо не толкова обнадеждаващо. Възможно е като се погледнете в огледалото след раждането да изпаднете в шок. На мястото на прекрасното коремче има леко увиснала кожа и вече не са скрити някои досадни натрупвания по други места по тялото. За някои майки такъв проблем няма.
Нещата обаче при добро желание винаги се оправят. При всяка възможност гълтайте корема и задържайте, в началото коремни преси не са препоръчителни, но това упражнение помага.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 244
За корема препоръчано от лекари (доста) ми беше спането по корем, по възможност с възглавница под него. Аз това не го осъществих заради препълнените гърди в началото, а и болката в срамната кост (тъй като съм с малка епизотомия, това ми беше страданието). Но след време се поприбира, а след 1-2 мес. (но след съвещание с доктор) може да се правят спокойно и упражнения. Става дума за естествено раждане, със секцио сигурно по-бавно става.

# 20
  • София
  • Мнения: 721
Страхотна тема!
Браво, момичета  bouquet

Бих добавила следродилната депресия. Тя може за е съвсеееем лекичка, но ако знаете, че ще отмине е по-лесно. Мен първите два месеца всяка вечер като се стъмваше ме обхващаше меланхолия, страх, лека паника, приплакваше ми се...и така всяка вечер Rolling Eyes Но знаех, че е хормонално и че ще мине и не се шашках. Имайте предвид, че хормоните след раждането са много объркани и ще се чувствате странно на моменти.

# 21
  • Мнения: 4 546
аз бих добавила:

бебетата връщат/повръщат/. не изпадайте в паника, когато се случи, само внимавайте беебто да не се задави. най-добре го вдигнете или наклонете главата му на една страна /според ситуацията/. ако бебето повръща на фонтан често или след почти всяко хранене, тогава обърнете се към лекар.

бебетата хълцат. поякога, в резултат на хълцането може и да върнат малко храна. /това хълцане и повръщането ми бяха много страшни в началото  Simple Smile/

на раменцето на бебето е възможно да се появи червена пъпка, която после става много голяма. не се притеснявайте, даже е добре, че я има. това е реакция от имунизацията за туберколоза, която в болницата бият на новородените. възможно е да загнои /при нас - няколко пъти/.

# 22
  • Мнения: 206
Още едно поздравление за хубавата тема! smile3501 smile3501 smile3501
Много полезни неща се изброиха до тук. Аз бих дала съвет на бъдещите майчета много да се интересуват и да четат съвременни статии ,публикации, книги ,да четат кърмачиския и хранене с адаптирано мляко подфоруми и двата ще им бъдат много полезни. Хубаво е да натрупа доста информация ,знам че доста често ще се объркват с различните теории за захранване да даване на вода за въвеждането на жълтък и разни други храни. Когато се роди бебчето първите месеци ще гледате да се почивате повече и всяка свободна минута ще ви бъде много ценна ,за да отделяте време да се ровите из нета. Така че сега с коремчето пред компютъра събирайте информация. Информацията е най-силното оръжие срещу доброжелателните свекърва и майка ,които ще искат да ви помагат с остарели от преди трйсет години съвети. Информацията ще ви помогне да бъдете по-уверени и спокойни ,ще ви помогне да направите информиран избор относно отглеждането на детето. Ученето в движение не е най-доброто особено за кърменето.
Колкото повече и разнообразна информация натрупате предварително толкова по-добре. Няма да усетите как ще отсеете най-важното.smile3529 smile3529 smile3529

# 23
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
  • Ами без да искам да стряскам бъдещите мами бих искала да ги посъвевам да повдигнат матрачето превантивно на около 30 градуса,против задавяне и риск от задушаване.Особено при пъро дете трудно можеш да разбереш кое повръщане е нормално и кое е не.Така дори ще спите по спокойно.
  • Не дръжте в близост до детето плюшени играчки
  • Oдеалцата трябва задължително да с а с чаршаф облечени
  • Не купувайте лекарства без рецепта....чувала съм за майки които предварително пълнят бебешката аптечка със всякакви лекарства....НЕ ГО ПРАВЕТЕ.
    Купвайте такива само по преценка на педиатъра.Важни лекарства в началото са антибиотика за пъпчето,капките за колики,памук,стерилна марличка,етилов спирт,които съветвам да се набавят СЛЕД изписването.
  • Постарайте се да поддържате равномерна температура в стаята,като за къпането я вдигате с около 5 градуса.
  • Не режете ноктите на бебето първият месец,те са меки и се чупят сами.Ако се притеснявате да не се одраска,слагайте ръкавички.
  • Желателно е до преценка на педиатъра да не мокрите пъпчето...има специални лепенки за пъпче...някой майки не желаят да го спазват...въпрос на гледна точка..
    До пълно зарастване пъпчето се измива със етилов спирт и му се слага антибиотична пудра.
    ПАМУК НЕ СЕ СЛАГА.Може някое влакънце да предизвика възпаление.След обработка на пъпчето е достатъчно едно парче стерилна марля,която предпазва пъпчето от дразненията на памперса.
  • Къпането става от главата към дупето,което е последно.Някой къпят децата само с вода,други с жълтък....аз предпочитам душгел или шампоан.Гледах как в родилното ги къпят целите с най-обикновен бебешки шампоан.И прецних че щом не дава реакция е хубаво и в къщи да продължа с него.Изглежда смешно,защото е някакъв супер евтин,но не съм имала проблем.Купивала съм е други маркови козметики,но се появяваха алергии.Не подлагайте детето си на експерименти в първите дни.Косата се измива с шампоан два пъти в седмицата
  • Почистването на дупето става много внимателно с кърпичка,като отваряйте добре дудите да махате акитата от там....няма да му навредите.Ако имате качествени кърпички не се нуждаете от измиване след всеки памперс (според мен), защото честото миене е предпоставка за изсушаване на кожата и алергии
  • Ущенцата се почистват само от външната част на мидата.Не бъркайте вътре с клечката.
  • Всяка сутрин личицето на детето се измива с памучно тампонче и топла преварена вода.Всяко оченце се мие с отделно тампонче като се започва от вътре навън.Някой деца след раждането развиват конюктивит,и  е възможно очетата да се заразят едно от друго .
  • Не прекалявайте с чистотаа у дома.В началото спазвайте безупречна хигиена,но гледайте до годинка да разредите чистенията до обичайните за вашият дом.
  • Не свиквайте детето да спи на абсолютна тишина,след това ще се стряска от най-малкият шум
  • Ако ви е трудно вземането на детето, тъй като е още много мъничко увийте го с една бархетена пелена като пъшкулче.Така на вас ще ви е по лесно, а и детето също ще се чувства удобно.Това създава чувство на комфорт иу детето защото му напомня за топлотата и тясността (ако може така да се каже) на вашата утроба.
  • Не си мийте гърдите със сапун непосредствено преди кърмене,защото така изчезва вашата миризма.Желателно е измиването да става с бебешки сапун или само с топла водичка.
  • Хранете се пълноценно за да бъде пълноценна  храната за вашите съкровища.Избягвайте стресови ситуации.Не се преуморвайте.Щадете и вашето здраве
  • Доверявайте се на инстинктите...те са вашят най-добър помощник
  • Дори и да не направите нещо както трябва-не се тормозете,следващият път ще успеете.Никой не се е родил научен,а и вашето мъниче няма да ви се разсърди.
  • Дарявайте детето си с много любов....всичко останало е просто суета

Последна редакция: нд, 09 дек 2007, 10:45 от Angel^wings

# 24
  • Мнения: 3 034
огромни благодарности на Валери и всички след нея!   bouquet прекрасна тема и дано така си остане, изключително ми е полезна  Hug

# 25
  • Мнения: 911
А по-добре, Кати, е храненето с кърма  Wink Но да не разводнявам...

Най-добре!
Шшшшт! Че ще ни етекират като маниачки.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 099
Мислех си, че следродилната депресия е история на глезли... Но мен ме тресна като бърз влак...

Да знаете, че:
Вие сте най-доброто за това бебе; не, не сте лоша и непохватна майка; то е извадило късмет с вас; отчаянието ви е неоправдано и скоро ще го разберете!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 075
Поздравления за темата, отдавна не е имало толкова полезна, а в последствие надявам се и изчерпателна тема.
Подкрепям изцяло Angel wings, искам да добавя нещо за отношенията мама-тати:

Като независима и силна жена, свикнала да се грижи за себе си, напълно разбрах ролята на мъжа след като се роди бебето. Той не просто става птицата, която носи храната, но и е човекът, който търпи всички ваши притеснения, няма право на свои, няма право да бяга от отговорност, спират му секса за неопределено време  Laughing Освен, че осигурява парите, той още пазарува, защото бебето и количката са ви достатъчно тежки, къпе бебето (ако имате хитростта да изохкате поначало и веднага да му прехвърлите тази отговорност). Вие вече не осигурявате уюта вкъщи, напротив той почти изчезва, докато нещата не се стабилизират.

40 дена не са празни приказки. Аз наистина напълно се възстанових към тези дни, освен това, тогава бебето лека полека проглежда и вече го чувствате като човече, чувствате се полезна.

Внимавайте да не си влошите много отношенията със съпруга (партньора). Той няма да може да ви понесе по-дълго от необходимото да се почувствате по-уверена. Ако и след това продължите да го задушавате с претенции и отговорности току виж побегнал. Опитайте докъде може да го затрупате, като видите, че няма накъде повече, усмихнете се и си свършете работата.

# 28
  • Мнения: 206
Ето един линк към една подобна тема ,която се поизгуби преди време сигурна съм ,че ще бъде полезна за бъдещите майчета: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=209662.0

# 29
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Иска ми се да добавя ощедве неща
  • За мен 40-те дни изолация не са бабини деветини.Бебетата все пак до сега са живели само в стерилна среда и поне за мен не е подгодящо излагането им от рано на всевъзможни бактерии от улицата.Този месец е необходим,за да може и вие и детето да се адаптирате и отпочинете от натоварването през което сте преминали.Разходките няма да се загубят, а погледнато мащабно детето има цял един живот да се калява...не знам защо според някой майки това трябва да стане точно след 10-ият ден.
    Разходките трябва да започнат по 5-10 мин,като всеки ден може да увеличавате с по 2-3 мин.
  • Не се притеснявайте да изхвърляте опасните и счупени играчки само защото са подарък.Здравето на детето е най-важното нещо.Бъдете на щрек и следете цялостта на играчките,за д не ви изненадат децата неприятно.Играчки с батерии САМО при наблудение на детето.

Общи условия

Активация на акаунт