Кой си купи жилище на изплащане? Въпроси, препоръки, мнения...

  • 55 454
  • 527
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 416
caprice, лихвата си е лихва. Другото, за което говориш е годишен процент на разходите. Всъщност това е нещото, по което можеш да сравняваш два кредита с еднакви входни параметри(срок и сума), защото включва в себе си не само лихвения процент, но и годишния процент на разходите, еднократни такси и комисиони и т.н. Някой беше дал линк към www.moitepari.com. Много полезен сайт!
Благодаря ти Simple Smile Embarassed

# 46
  • София
  • Мнения: 1 228
Аз нямам намерение да влизам в безсмислени спорове. Има много неща, които не са толкова розови, колкото ще ти ги представи всеки един кредитен инспектор в дадена банка, включително и един юрист.
Що се отнася до кредитите, хората (банките)са ги измислили, за да печелят пари. А не да облагодетелстват останалите. 
.............................

На нас ни разправяха същото преди 3 години и нещо, когато купихме въздух на зелено. Плюс как няма да се построи, как ще ни преметнат и прочие...
Ама ... нека ни сега  Heart Eyes
Тогава взехме апартамента за 27 500 евро, разбира се, с кредит. Голям за тогава - както за доходите ни, така и за общите нива на цените.
Сега този апартамент струва поне 65 000 евро (без обзавеждането, разбира се). М, да, и обзавеждането го взехме с втори кредит, потребителски. Него вече май го изплатихме, остават ми няколко вноски. Само искам да видя сега как ще се направи същото обзавеждане с онези пари (+ лихвата, пак е по - малко).

А, да, и забравих, ипотечния кредит го погасихме, ипотеката заличихме. Рефинансирахме с друг кредит, потребителски. Просто с течение нза времето, ни стана по - изгодно.
Сега да си кажа за пощенска банка - ипотеката ни беше там. Ужасно обслужване, според мен (вярно че едно време даваха кредити много по - трудно, ама те се заяждаха за глупости). След това - лихвите падат, останалите си кредити предоговаряме на по - ниски. Тука не можело. Добре, че поне предсрочно то погасяване при тях беше само 2.5 %. Миналата година взехме потребителски от Райфайзен с по - ниска лихва  Wink
Винаги при избор на банка, сме гледали в момента кое е най - изгодно. Те се сменят - днес са едни, утре са други ...
Имайте предвид това, все пак. Хеброс бяха далеч по - гъвкави. Засега Райфайзен ми е фаворит (сестра ми е с ипотека в Райфайзен + моя потрбителски + разни карти).
Валутата - избрахме евро за ипотечния. Лихвите по онова време бяха много различни, сега не съм гледала. Ама мойта заплата е в евро. За потребителския е лева. За мен е все тая.

Вноските по всички ни кредити са вече много по - малка част от доходите ни, отколкото тогава... И добре, че не слушахме тогава разбирачи, да събираме. Щяхме да съберем, ама някой друг път...
Та ... като вряла и кипяла из кредити и цени, бих казала само, че си струва  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 549
И аз се записвам, че ни предстои същото начинание. Mr. Green

# 48
# 49
  • Мнения: 22
И аз да се включа в интересната и за мен тема с въпросче - в момента съм в отпуск по майчинство/детето ми е на 9 м./, който смятам да ползвам целия, и се чудя при кандидатстване за кредит дали ще се вземе предвид реалната ми заплата или доходите ми към момента ? Благодаря предварително!

# 50
  • Мнения: 1 655
И аз да се включа в интересната и за мен тема с въпросче - в момента съм в отпуск по майчинство/детето ми е на 9 м./, който смятам да ползвам целия, и се чудя при кандидатстване за кредит дали ще се вземе предвид реалната ми заплата или доходите ми към момента ? Благодаря предварително!
За съжаление банките не признават майчинството като доход,  ще вземат под внимание само този на съпругът ти.

# 51
  • Мнения: 22
Благодаря, Svetla1!  bouquet Аз по принцип съм го чела това някъде преди време, ама мислех, че са се попроменили нещата. Нашият доход както се дели и на 4, съвсем сложно ще стане, ама не ми се иска да чакаме, защото цените се вдигат постоянно. ooooh!

# 52
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Аз пак да питам нещо:  Rolling Eyes При положение, че нямаме абсолютно никакъв стартов капитал, реално ли е да се получи нещо със закупуване на жилище. Какво ще ни отпуснат, какво ли ще може да се купи?! Много ми е Хикс цялата работа.  Tired Аз се осигурявам на реалната заплата, мъжът ми - не, но е възможно да му дадат от фирмата бележка, в която да пише каква му е реалната заплата.... Ъ?  Crazy

# 53
  • Мнения: 2 125
Колежка на майка ми тегли потребителски кредит за сумата, която искаха като капаро - внесе я при строителя и след това кандидатства за ипотека. Малко рисковано според мен, но пък и тя (и ти, и аз) беше/сме на червено.
Сигурно има и друг вариант, но не ми е известен....заем от приятели може би newsm78

# 54
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Колежка на майка ми тегли потребителски кредит за сумата, която искаха като капаро - внесе я при строителя и след това кандидатства за ипотека. Малко рисковано според мен, но пък и тя (и ти, и аз) беше/сме на червено.
Сигурно има и друг вариант, но не ми е известен....заем от приятели може би newsm78

Мъжът ми по ги чатка тези неща, та, уж може примерно да изтеглиш потребителски кредит, с който да внесеш първата вноска при още изкопана дупка на строителя, но те сега май доста бързо вече строят и доколкото разбрахме схемата при тях е 10%+30%+30%. За 10% да речем ще стане, но ако след има-няма 1 год. поискат 30%, после след още 1 год. 30% дали ще насмогнем?...  Thinking

Не съм убедена, че написах нещо смислено....   Crazy

# 55
  • Мнения: 547
10% при изкопана дупка - ОК. При нас обаче между първата и втората вноска имаше не 1г, а 6 мес. Ако това разсрочване, за което говориш е 10% при изкоп, 30% при изливане плочата над вашия апартамент и 30% при акт 14, имай предвид, че банките за ипотечен кредит изискват поне завършен груб строеж(акт 14). Което означава, че тези първите 30% или трябва да успеете да събере, или също да са от потребителски кредит.
По-удачен ми се струва варианта да потърсите банка, която има кредити за строеж. Някои банки работят директно със строителни фирми и отпускат парите направо на строителя на траншове при завършване на определени етапи. Нещо такова беше. Знам, че ОББ и Райфайзен(и вероятно не само те) имат такъв продукт.
Стана една объркана, дано си ме разбрала...

# 56
  • Мнения: 2 125

Не съм убедена, че написах нещо смислено....   Crazy
Разбрах аз, но не знам дали няма възможност след първата вноска банката да даде сумата, за да можеш все пак да оперираш с нея или те да я внасят и да не мислиш повече, но пък като няма в действителност апартамент, който да оценят  newsm78
Не знам дали е възможна такава схема Thinking

# 57
  • София
  • Мнения: 1 228
Много от строителите (да не кажа почти всички свестни) са склонни да преговарят други схеми на плащане от стандартните. Ние например дадохме 30% на дупка и въздух, после обаче в момента, в който дадоха кота Било (груб строеж), дадохме всичко останало. Така цената беше и без оскъпяване, и не се разправяхме повече с плащания. Е, вярно, че риска беше доста по - голям - платил си 100% на груб строеж ... ама пък беше много по - изгодно.

# 58
  • Мнения: 1 417
От там нататък, лично мое мнение, като икономист завършил финанси, съветвам всички мои познати, че вземането на кредит е пълна глупост. Това не е инвестиция, нито означава, че ще имате покрив над главата си. Жилището което "купувате" реално е на банката до изтичането на срока от 20-30г и до внасяне на последната вноска по него.
А какви са твоите доводи, че не е смислено да се тегли точно ипотечен кредит? Любопитно ми, защото аз в къщи водя неуспешна борба за закупуване на имот, но мъжа ми е долу горе на твоето мнение , нищо че не е икономист. Единственото, с което аз съм съгласна, че същите пари вложени в един бизнес са много по-добра инвестиция, отколкото в една къща.  В същото време вноската ни е ще е долу горе, колкото наема newsm78  Не знам  каква е амортизацията на новото строителство особено, след 30 год  newsm78.
Абе, както каза един мой клиент `Къща пари не връща` Wink
Ако имаш желание и време можо да ми отговориш на лс, да не разводняваме темата

Последна редакция: ср, 06 юни 2007, 12:40 от mi6i

# 59
  • Мнения: 4 300
mi6i, мъжа ти е прав ако се отнася за къща, купена като инвестиция- т.е. да я държите за да й се вдигне цената и да я продадете след няколко години или да я купите и да я давате под наем. За тези два варианта аз лично съм си играла да събирам цени и да изчислявам възможности. Не претендирам за меродавност, но и двете трудно биха излязли печеливши в настоящия момент.
Само че.....къща, която купувате за да живеете в нея , не е инвестиция в никакъв случай, това си е просто стандарт на живот ( един живее в къша от 400 кв,м, друг в апартамент от 60 кв.м., трети под наем в общежитие). Както и хладилника и миялната машина не са инвестиция. Прието е един недвижим имот да се амортизира за 25 години, т.е. нормално е да го изплатиш за толкова.
Киса, вариантът ти е възможен, става въпрос за 2 кредита. Потребителски, с който плащаш първоначалната вноска, и втори кредит- ипотечен- който е за останалите 90% и който се гарантира с ипотека върху закупеното жилище.

Общи условия

Активация на акаунт