Кой си купи жилище на изплащане? Въпроси, препоръки, мнения...

  • 55 446
  • 527
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 765
Много полезна тема . Аз също имам едно питане - когато отида да кандидатствам за кредит за закупуване на жилище , за конкретно жилище ли искам парите ? Тоест първо харесвам жилището и после отивам в банката , така ли ?

# 31
  • Мнения: 4 300
Много полезна тема . Аз също имам едно питане - когато отида да кандидатствам за кредит за закупуване на жилище , за конкретно жилище ли искам парите ? Тоест първо харесвам жилището и после отивам в банката , така ли ?
И да и не.
Можеш да отидеш и на база на доходите ти ще те ориентират в банката колко горе долу е максималният размер на кредита, който можеш да получиш. Евентуално при твое желание могат да ти издадат и документ за това. След това, когато намериш конкретното жилище се определя окончателно размера на кредита.
 Това не означава рабира се че не можеш да теглиш кредит за 100 000 и с него да купиш жилище за 90 000. Просто остатъка е за ремонт. Но когато теглиш кредит винаги трябва да кажеш за какво искаш парите- еди колко си за жилище, еди колко си за ремонт. И естествено пазарната цена на жилището, което ще се ипотекира, трябва да е достатъчна да обезпечи целия рамер на кредита.

# 32
  • Мнения: 1 172
От там нататък, лично мое мнение, като икономист завършил финанси, съветвам всички мои познати, че вземането на кредит е пълна глупост. Това не е инвестиция, нито означава, че ще имате покрив над главата си. Жилището което "купувате" реално е на банката до изтичането на срока от 20-30г и до внасяне на последната вноска по него.
Вземи си от някоя банка договорите за кредит и ще установиш, че хич не си наясно с процедурата, собствеността и т.н.
За икономическите ти познания не мога да споря, аз нямам такова образование. Моята истина и опит е много по-различна от твоята теория. Може и да е късмет, може и да уцелване на момента, но в никакъв случай не бих нарекла един ход, донесъл ми печалба от над 30 000 лв за 12-13 месеца, "пълна глупост", както ти го определяш.

# 33
  • Мнения: 2 125
Запис и питане...извинявам се на авторката, но е все в тая област питането ми Hug
И ние мислим да сменяме жилище, но лошото е, че нямаме брак, ниски регламентирани доходи и високи нерегламентирани...
Всеки от нас има лично жилище...Не знам дали въобще ще ни обърнат внимание в банките. Смятам да се обърна към една агенция МирелаThinking...Някой знае ли нещо за тях?

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 16:47 от stellina

# 34
  • Мнения: 4
Да кажа и аз нещо.

По принцип ипотеката със сигурност не означава, че имота е собственост на банката, както стана ясно по-горе. Ние купихме едно жилище на много зелено (изкоп). Това беше миналата година. Теглихме кредит от ПИБ, като ипотекирахме друго жилище. По принцип процедурата не е много лесна - искат се доста документи особенно за ново строителство и в такъв случай препоръчвам да се тегли кредита от банката на строителя. Ако някои има конкретни въпросе ще отговарям подробно.

# 35
  • Мнения: 22 433
Аз нямам намерение да влизам в безсмислени спорове. Има много неща, които не са толкова розови, колкото ще ти ги представи всеки един кредитен инспектор в дадена банка, включително и един юрист.
Що се отнася до кредитите, хората (банките)са ги измислили, за да печелят пари. А не да облагодетелстват останалите. 
Дипломата със сигурност няма да си я скъсам.
Много хора изхождат от това, че в момента са здрави, работоспособни и т.н., но при един кредит за 25-30г, то дали когато сте на 50-55г ще сте също в такава добра форма, за да може да го покривате. И има още един куп неща, които се пропускат.

Но това си е личен избор на всеки.

# 36
  • Мнения: 4 300
А на 55 години наем по лесно ли се плаща отколкото ипотека? Дай алтернатива според теб.
То по тая логика и сирене да не си купуваме, щото тея дето ни го продават печелят и произвеждат сирене именно за да печелят пари.
Да, банките печелят от кредитиране, строителите печелят от построените жилища. Ние печелим от това че работим.

П.С. Не съм кредитен инспектор и не съм юрист. Опитвам се да съм полезна със съвети, макар че универсални рецепти няма. И не го правя за да се облагодетелствам.

Стелина, можете да ипотекирате някое от другите си жилища като обезпечение. А по въпроса за доходите newsm78...освен да се възползвате от някоя оферта с "недоказани доходи" друго не ми хрумва. За съжаление нямам представа нито от конкретни условия, нито от това кои банки го предлагат.

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 21:06 от r0ksi

# 37
  • Мнения: 730
Аз нямам намерение да влизам в безсмислени спорове. Има много неща, които не са толкова розови, колкото ще ти ги представи всеки един кредитен инспектор в дадена банка, включително и един юрист.
Що се отнася до кредитите, хората (банките)са ги измислили, за да печелят пари. А не да облагодетелстват останалите. 
Дипломата със сигурност няма да си я скъсам.
Много хора изхождат от това, че в момента са здрави, работоспособни и т.н., но при един кредит за 25-30г, то дали когато сте на 50-55г ще сте също в такава добра форма, за да може да го покривате. И има още един куп неща, които се пропускат.

Но това си е личен избор на всеки.


Хайде да не започваме излишни спорове.Не казваш нищо ново.На всички им е ясно,че банките печелят от клиентите си,то иначе нямаше да ги има.Какъв личен избор,щом теглиш кредит,значи нямаш друг избор,едва ли някой го прави за удоволствие.За това и всички теглят кредити докато са млади и работят.Направо се чудя как може да се разсъждава така.Когато нямаш собствен дом,предпочиташ да изплащаш кредит,отколкото да пълниш гушата на хазяите,а и на всичкото отгоре ти да оставаш с пръст в г*з.Това ако не е мазохизъм не знам какво е тогава.

# 38
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 692
Много полезна тема . Аз също имам едно питане - когато отида да кандидатствам за кредит за закупуване на жилище , за конкретно жилище ли искам парите ? Тоест първо харесвам жилището и после отивам в банката , така ли ?

Може и така, но първо трябва да си сигурна, че този, който продава жилището е съгласен да му се плати с кредит. Ако да, то от банката ще ти изпратят оценител на жилището и след това се дискутира сумата, която банката отпуска. А в Пощенска банка например, може първо да те одобрят, казват ти колко ще ти отпуснат и ти си търсиш жилище после; не помня вече до колко месеца те чакат да си намериш.
По принцип за да ти дадат кредит 100% от сумата за жилището, искат да ипотекираш 2 други жилища.
Не ми се мисли как някой би плащал наем ако е пенсионер или инвалид в БГ и живее от пенсия. Собственото жилище има смисъл и то голям.

# 39
  • Мнения: 299
Киса, на тази страница може да разгледаш какво предлага всяка една банка и да се ориентираш за изискванията им http://www.moitepari.bg/
Задължително се консултирайте с адвокат и нотариус при покупката. Едни мои познати имаха проблеми с двойно продаден апартамент.

# 40
  • Мнения: 4 965
Момичетата вече доста са казали за пощенска банка.
Взехме 50 000 евро + 20 000 лв. потребителски. Срокът беше 7 или 10 г. - не помня точно. Сумата мисля, че беше 80% от пазарната цена. Лихвите в почти всички банки са еднакви. Съобщават предварително дали си одобрен да теглиш редит.
Използвахме агенция за продажба на старото жилище - те организираха посещенията, показването и т.н., а за покупката на новото търсихме сами.
След изповядване на двете сделки върнахме парите в банката (за по-ранно връщане има и допълнителна лихва, но ние имахме парите и не искахме да чакаме няколко години и да ги харчим - още повече, че малко след това теглихме и други кредити за покупка на имоти).
Някой вече го каза, ама да повторя - най-важното е да намерите добър адвокат или нотариус и да сте сигурни при самото сключване на сделката, че всички документи, договорът и т.н. са редовни. Това може да го направи и агенция (т.е. длъжни са ако ползвате услугите им), но по-добре познат юрист.
Успех!


А по "втората сюжетна линия" - много ми е интересно как един болен пенсионер може да си позволи да живее под наем  newsm78,като пенсията е далеч под сумите за наем.
Докато реално месечните вноски по един кредит и цените на наемите са почти еднакви, ама поне като си изплати на млади години кредита - на стари години човек има собствен дом...

# 41
  • Варна
  • Мнения: 366
И ние сме на тази вълна. Ще следя с интерес темата.А и един въпрос - заема в каква валута е по добре да се изтегли?

# 42
  • София
  • Мнения: 18 679
Считам, че в лева. Кой каквото ще да ми разправя, инфлацията си е инфлация. Сега ще тръгнат да ми обясняват как банките си били предивдили защитни механизми срещу инфлацията, ала-бала...Аз съдя по моята си вноска. Когато теглих един потребителски кредит преди почти 4 години, сумата беше над 50 % от официалната ми заплата. Сега същата тази сума е под 1/4 от заплатата ми. Без да съм променяла позицията. Това са фактите Simple Smile

# 43
  • Мнения: 3 415
и аз ще следя темата с интерес  Grinning имам един въпрос, който може да ви се стори глупав  Embarassed всички банки обявяват, че лихвата примерно е 6.50% , това реалната лихва ли е или се капитализира (май това беше думата  Embarassed ) и в крайна сметка се оказва, че е 12% (примерно). съжалявам за глупавия въпрос  Embarassed

# 44
  • Мнения: 547
caprice, лихвата си е лихва. Другото, за което говориш е годишен процент на разходите. Всъщност това е нещото, по което можеш да сравняваш два кредита с еднакви входни параметри(срок и сума), защото включва в себе си не само лихвения процент, но и годишна такса за управление, еднократни такси и комисиони и т.н. Някой беше дал линк към www.moitepari.com. Много полезен сайт!

Колкото до валутата - мисля, че е нормално да теглиш кредит във валутата, в която си получаваш доходите.

П.П. сега видях каква глупост бях написала...

Последна редакция: вт, 05 юни 2007, 11:41 от Перличка

Общи условия

Активация на акаунт