Кой си купи жилище на изплащане? Въпроси, препоръки, мнения...

  • 55 490
  • 527
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 10 796
Киса, вариантът ти е възможен, става въпрос за 2 кредита. Потребителски, с който плащаш първоначалната вноска, и втори кредит- ипотечен- който е за останалите 90% и който се гарантира с ипотека върху закупеното жилище.

А дали ще отпуснат въпросните 90% от банката за нещо, което е само на хартия?  Thinking

# 61
  • Мнения: 303
От там нататък, лично мое мнение, като икономист завършил финанси, съветвам всички мои познати, че вземането на кредит е пълна глупост. Това не е инвестиция, нито означава, че ще имате покрив над главата си. Жилището което "купувате" реално е на банката до изтичането на срока от 20-30г и до внасяне на последната вноска по него.
А какви са твоите доводи, че не е смислено да се тегли точно ипотечен кредит? Любопитно ми, защото аз в къщи водя неуспешна борба за закупуване на имот, но мъжа ми е долу горе на твоето мнение , нищо че не е икономист. Единственото, с което аз съм съгласна, че същите пари вложени в един бизнес са много по-добра инвестиция, отколкото в една къща.  В същото време вноската ни е ще е долу горе, колкото наема newsm78  Не знам  каква е амортизацията на новото строителство особено, след 30 год  newsm78.
Абе, както каза един мой клиент `Къща пари не връща` Wink
Ако имаш желание и време можо да ми отговориш на лс, да не разводняваме темата

Абсолютно вярно че вложените пари в бизнес ще имат възвращаемост но ако знаеш какво правиш. Ако просто така влагаш щото е модерно, по-добре си купете жилище, няма да загубите парите си.

# 62
  • Мнения: 4 300
Киса, вариантът ти е възможен, става въпрос за 2 кредита. Потребителски, с който плащаш първоначалната вноска, и втори кредит- ипотечен- който е за останалите 90% и който се гарантира с ипотека върху закупеното жилище.

А дали ще отпуснат въпросните 90% от банката за нещо, което е само на хартия?  Thinking
Не знам какво имаш предвид под "само на хартия". По принцип ипотека се прави след акт 14, т.е. ако става въпрос за ново строителство жилището трябва да има акт 14 за да ви отпуснат парите. Има обаче банки, които кредират и преди това- за това трябва да питате строителя. Например Райфайзен банк знам че работят с  няколко строителя.
Към новострояща сграда ли сте се ориентирали или към нещо вече построено?
Между другото от гледна точка на сигурност не бих те съветвала да си купуваш жилище преди акт 14 - верно е че има разлика в цената, но така или иначе между акт 14 и заселването в блока минават по мои наблюдения поне 6 месеца, в които ще погасявате и кредит и наем и .....най меко казано няма да е лесно. Да не говорим че май 90% от строителите закъсняват с крайните срокове, било по тяхна или по чужда вина.
П.С. Технически отпускането на паричките при ипотечния кредит става така:
1. сключва се предварителен договор при нотариус за покупко продажбата, в който се определя авансово плащане ( например10%) и срок, в който да се плати останалата сума и да се прехвърли жилището ( както и куп други неща разбира се). апартаментът обаче все още е собственост на строителя ( без значение дали става дума за апартамент ( т.е. има минал акт 14) или само за право на строеж)
2. при настъпването на определения за прехвърлянето ден се отива при нотариуса, прави се прехвърляне на имота, с което той става ваша собственост. В нотариалния акт се вписва ипотеката ( за целта присъства представител на банката). След това банката отпуска паричките по ваша сметка ( на база на вписаната цена в нотариалния акт) и вие ги превеждате или ги теглите в брой и ги давате на строителя.
3. При прехвърлянето трябва да се платят дължимите данъци- 2% върху цената.

В общи линии това е най честата схема. Ако има разлика между цената, на която купувате реално жилището, и тази, която искате да впишете в нотариалния акт ( с цел плащане на по ниски данъци), остатъка се вписва в договора за покупко продажба като сума, която вие дължите на строителя за ремонт. Съветвам те да обясниш всичко подробно в банката и дори да искаш предварително одобрение за ипотечния кредит. Така ще сте по спокойни, че наистина ще ви отпуснат паричките, когато дойде време. А не да вземете един потребителски кредит, да тръшнете една торба с пари и после да се прецака работата заради недоглеждане.
Не знам дали стана ясно, ако имаш въпроси питай.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 10 796
Казах "на хартия", защото нали споменах схемата за строеж, който още е на дупка.

Рокси, аз темата като се понапълни с нови отговори, давам да я прегледа мъжът ми, че той е по в час. Благодаря за съветите, които даваш.  Wink

# 64
  • София
  • Мнения: 459
Казах "на хартия", защото нали споменах схемата за строеж, който още е на дупка.

Аз до колкото знам, и то поради факта, че в момента се занимавам точно с такива прехвърляния, ипотеки и кредити, ... та когато строежа още няма кота било (акт 14) се прави ипотека върху правото на строеж, което строителя ти прехвърля нотариално. И на това основание, банката ти дава например 20% от сумата.

# 65
  • София
  • Мнения: 1 603
Казах "на хартия", защото нали споменах схемата за строеж, който още е на дупка.


За всички банки е различно, но горе - долу положението е такова:  около 90% за готово, около 60-70% на А-15 и около 50% на кота било.
Но, голяма част от строителите, работят с банка, която осигурява /казват до 100%, но не е точно така/ кредита, дори в начален етап на строителство.

Един съвет. Спрете се на 2-3 банки и подайте документи за предварително одобрение /плаща се м-у 20и 30лв/. Така ще знаете на база на вашите доходи, каква е сумата, която биха ви отпуснали. Ще похарчите 60-тина лв. но пък ще знаете до къде ви се простират възможностите, т.е. с каква сума разполагате, а това е много важно. Това е първата стъпка. След нея - просто тръгвате да гледате всичко, което е до тези пари и в кварталите, които ви харесват.
Преварителното одобрение имаше срок..... ма не помня какъв /1 или 2 месеца, ако се сетя ще си кажа/.
Всичко друго май вече са ти обяснили.
Успех.

# 66
mi6i, мъжа ти е прав ако се отнася за къща, купена като инвестиция- т.е. да я държите за да й се вдигне цената и да я продадете след няколко години или да я купите и да я давате под наем. За тези два варианта аз лично съм си играла да събирам цени и да изчислявам възможности. Не претендирам за меродавност, но и двете трудно биха излязли печеливши в настоящия момент.
Що бе rOksi, аз пък мисля 4е нищо не губиш ако инвистираш в недвижимо имущество. На този етап при тези цени в момента наема покрива кредита и не виждам кво губиш.Така де теглиш кредит .....купуваш апартамент, даваш го под наем...........вноската ти за кредита е 500 евро да ре4ем......наема и той толкова. Наема покрива вноските по кредита.  newsm78

# 67
  • Мнения: 547
Абе чисто технически погледнато, един имот не генерира приходи, а разходи от рода на данъци, такси и т.н. И аз съм на мнение, че ако имаш пари и акъл в главата си, с малко повече късмет ще печелиш по-добре ако ги вложиш в бизнес, а не в имот.
Само че темата не е за това. Някой попита как човек, който живее под наем и няма първоначален капитал може да си купи жилище. Да не се отплесваме.

# 68
  • Мнения: 4 300
mi6i, мъжа ти е прав ако се отнася за къща, купена като инвестиция- т.е. да я държите за да й се вдигне цената и да я продадете след няколко години или да я купите и да я давате под наем. За тези два варианта аз лично съм си играла да събирам цени и да изчислявам възможности. Не претендирам за меродавност, но и двете трудно биха излязли печеливши в настоящия момент.
Що бе rOksi, аз пък мисля 4е нищо не губиш ако инвистираш в недвижимо имущество. На този етап при тези цени в момента наема покрива кредита и не виждам кво губиш.Така де теглиш кредит .....купуваш апартамент, даваш го под наем...........вноската ти за кредита е 500 евро да ре4ем......наема и той толкова. Наема покрива вноските по кредита.  newsm78
Не споря. Аз казах че съм си играла да смятам с конректни цени и лихви и реших, че не е изгодно. Наистина, да не разводняваме темата.

# 69
  • София
  • Мнения: 358
А може ли да говорим с конкретни суми направо?
Със съпругът ми като семейство можем да докажем 2 000 лв доходи. Това малко ли е? много ли е за банката? Ние още не  смеем да отидем в банка. Знам че искат доходи 6 м. назад ...... така че чакаме да минат 6 м.(защото от скоро сме с доказано доходи).
Та въпросът ми е какво може да ни отпуснат за тези доходи. НИе нямаме начален капитал.

Мерси Simple Smile

# 70
  • Мнения: 303
А може ли да говорим с конкретни суми направо?
Със съпругът ми като семейство можем да докажем 2 000 лв доходи. Това малко ли е? много ли е за банката? Ние още не  смеем да отидем в банка. Знам че искат доходи 6 м. назад ...... така че чакаме да минат 6 м.(защото от скоро сме с доказано доходи).
Та въпросът ми е какво може да ни отпуснат за тези доходи. НИе нямаме начален капитал.

Мерси Simple Smile

С 1600 лв доказани доходи и три деца се каним да теглим 150 000 ипотека. Какъв ти е проблема? Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 358
А може ли да говорим с конкретни суми направо?
Със съпругът ми като семейство можем да докажем 2 000 лв доходи. Това малко ли е? много ли е за банката? Ние още не  смеем да отидем в банка. Знам че искат доходи 6 м. назад ...... така че чакаме да минат 6 м.(защото от скоро сме с доказано доходи).
Та въпросът ми е какво може да ни отпуснат за тези доходи. НИе нямаме начален капитал.

Мерси Simple Smile

С 1600 лв доказани доходи и три деца се каним да теглим 150 000 ипотека. Какъв ти е проблема? Simple Smile

Ами просто питах ..... нямам никаква предтсва... освен това сме с този доход от 1 месец реално ....
Благодаря все пак Simple Smile

# 72
  • Мнения: 303
А може ли да говорим с конкретни суми направо?
Със съпругът ми като семейство можем да докажем 2 000 лв доходи. Това малко ли е? много ли е за банката? Ние още не  смеем да отидем в банка. Знам че искат доходи 6 м. назад ...... така че чакаме да минат 6 м.(защото от скоро сме с доказано доходи).
Та въпросът ми е какво може да ни отпуснат за тези доходи. НИе нямаме начален капитал.

Мерси Simple Smile

С 1600 лв доказани доходи и три деца се каним да теглим 150 000 ипотека. Какъв ти е проблема? Simple Smile

Ами просто питах ..... нямам никаква предтсва... освен това сме с този доход от 1 месец реално ....
Благодаря все пак Simple Smile

Е, все пак обезпечението в нашия случай е поне двойно над тази сума, а и реалните доходи са други. Въпреки това във вашия случай като нямате деца не виждам къде е проблема. И ви трябват 3 месеца обикновено, не 6. Така че почнете да търсите отсега какво ще ви хареса според мен.
А да - това "не смеем да отидем в банка" го забравете завинаги. Кредита е просто една търговска сделка и вие трябва да си гоните интереса докрай. Както вие имате нужда от банка, така и банката има нужда от вас.

# 73
  • София
  • Мнения: 358
Евентуално .... евентуално ще може да ипотекираме една панелка в СТ.З - не е кой знае какво ..... но не се знае.
Ами разглеждам вече в сайтовете, но всички тук съветват да се търси направо от строителите.
Да, все още няма деца .....и аз мисля че е дошъл момента за тази покупка .... пък после и децата Simple Smile

# 74
  • Мнения: 303
Евентуално .... евентуално ще може да ипотекираме една панелка в СТ.З - не е кой знае какво ..... но не се знае.
Ами разглеждам вече в сайтовете, но всички тук съветват да се търси направо от строителите.
Да, все още няма деца .....и аз мисля че е дошъл момента за тази покупка .... пък после и децата Simple Smile

Тъкмо щях да те скастря да не си мислиш че си хванала Господа за шлифера, ама за Ст. З. предполагам този доход минава за баровски. Поздравления и не се занимавайте с глупости ами си купете китна къщичка с двор в някое селце на няколко километра от Ст.З. (противоположно на ТЕЦ-а!!!). Ще видиш, че 10-на км. извънградско са точно нищо и се минават за 10 мин. не за 40 мин. като в София.

Общи условия

Активация на акаунт